• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Kolejne spektakle w ramach 13. PREZENTACJI MONODRAMÓW
NA DOLNYM ŚLĄSKU


9.11.2012, godz. 18.00, Zgorzelec, Miejski Dom Kultury, ul. Parkowa 1


22.11.2012, godz. 19.00, Wałbrzych, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, pl. Teatralny 1

Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku, która towarzyszy Wrocławskim Spotkaniom Teatrów Jednego Aktora od 2000 roku, odbyła się w październiku 2012 roku w dziesięciu miastach regionu. W listopadzie będzie jeszcze można zobaczyć teatry jednoosobowe w Zgorzelcu i Wałbrzychu.

Na scenie zaprezentują się laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora Anna Skubik i Agnieszka Przepiórska (OFTJA 2012)

9.11.2012, Zgorzelec
ANNA SKUBIK, „FEDRA”
reżyseria: Bogusław Kierc

Scenariusz spektaklu „Fedra” powstał w oparciu o tekst „Fedry” Jean Racine’a. Spektakl, wyreżyserowany przez Bogusława Kierca inspirowany jest mitem Fedry, jako kobiety fatalnej, która przez swoją nieokiełznaną namiętność i miłość do pasierba doprowadza do tragedii i upadku królestwa. Jest to sztuka o kobiecie jako o żywiole namiętności silniejszej niż ona sama, o odwadze życia i śmierci w zgodzie z prawdą, własną prawdą. Monodram, w którym aktorka wprowadza nas w świat jej nieokiełznanej i niemożliwej miłości. W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty języka nowogreckiego.

Anna Skubik - absolwentka PWST w Krakowie im. L.Solskiego Filia we Wrocławiu (Wydział Lalkarski), performerka, która poszukuje nowych dróg pracy aktora poprzez doświadczenia z teatrem tańca, lalkarstwem i pracą uliczną (szczudła, pantomima). Była aktorką Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu i Wrocławskiego Teatru Lalek, mieszkała i występowała w Grecji gdzie studiowała grę aktorską i reżyserię, śpiew musicalowy i klasyczny oraz choreografię musicalową. Swoje monodramy prezentowała w Armenii, Grecji, USA, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie.

 

22.11.2012, Wałbrzych
AGNIESZKA PRZEPIÓRSKA „I BĘDĄ ŚWIĘTA”
reżyseria: Piotr Ratajczak

 

Spektakl nagrodzony na tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (część konkursowa WROSTJA) inspirowany jest reportażami i prasowymi wywiadami. To monolog zrozpaczonej kobiety, która traci męża w katastrofie lotniczej. Niespodziewana śmierć męża - osoby publicznej i powszechnie szanowanej - staje się inspiracją do rozliczenia z samą sobą - próbą nazwania swojego miejsca w dotychczasowym życiu i rozliczenia się z tym życiem, które definitywnie się skończyło. Bohaterka podąża przez łany bólu, broni pamięci męża w publicznym maglu, ulega autodestrukcyjnym histeriom, by na koniec wkroczyć do jego domowego sanktuarium, obejrzeć dziesiątki zdjęć wokół biurka, odkryć, że na żadnym jej nie ma... Mocny dramat kogoś, kto w cierpieniu odnajduje siebie.

Agnieszka Przepiórska - aktorka urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Petersburgu. Po powrocie do Polski w latach 2005-2008 była aktorką w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Grała w wielu teatrach w całej Polsce. Od 2008 roku mieszka w Warszawie. W sezonie 2011/2012 zrealizowała role w Teatrze Imka i w Teatrze Konsekwentnym. Za rolę w monodramie „I będą święta” otrzymała Główną Nagrodę na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim. Na 41. OFTJA we Wrocławiu nagrodzona dwoma nagrodami jurorskimi.

 

Więcej o laureatach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora 2012 na: www.okis.pl

 

Polecamy również tekst dotyczący serii „Czarna książeczka z Hamletem” wydawanej przez Ośrodek Kultury i Sztuki i Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru opublikowany w aktualnym numerze „Miesięcznika Teatr”.

„Teatr świadomego wyboru. O pewnej nieseryjnej serii”
www.teatr-pismo.plKliknij aby powiększyć

W listopadowym numerze MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

 KOLBUSZEWSKI, GAŁĄZKA: Polska nekropolityka, Nekro-PR
LIPSZYC I GERINGER DE OEDENBERG: Rozmowy • ACTA
Polska i Polacy u Pounda, Eliota i in. modernistów • LARKIN
WHITMAN: Dzień wyborów • SINGER: Warszawa 1914–1918
SCHULZOWSKIE SZLAKI • PLATH • CITATI • GENTILESCHI

Więcej na stronie:
www.facebook.com/MiesiecznikOdra

i  www.okis.pl

W Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej ODRĘ można nabyć w promocyjnej cenie 8 zł.
Archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 zł.

Kliknij aby powiększyć

Ostatnie dni na obejrzenie XI edycji wystawy
„ZNAD DUNAJU, WEŁTAWY I WISŁY. MEDALIERZY I ICH DZIEŁA”

16 listopada - 24 grudnia 2012 r.
Muzeum Militariów Arsenał Miejski, oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, ul. Cieszyńskiego.


Jedenasta edycja wystawy Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła, to kolejna okazja, aby spotkać się z najwybitniejszymi artystami medalierami z Czech, Słowacji Węgier i Polski. W wystawie uczestniczy po dwóch artystów z każdego kraju,  twórcy  zaprezentują po 25 dzieł z ostatnich lat, zatem na wystawie eksponowanych będzie około 200 prac medalierskich i małej formy rzeźbiarskiej.

Wystawa została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Spotkań Wyszehradzkich.

Artyści prezentujący prace na wystawie:

1. Ondrej Ďurian SK

2. Imrich Svitana SK

3. Jiří Dostál CZ

4. Jiří Seifert CZ

5. Budahelyi Tibor HU

6. Szanyi Péter HU

7. Urszula Walerzak PL

8. Robert Kotowicz PL

 

Wernisaż odbył się 16 listopada 2012 r., o godz. 17.00
Fotorelacja z wernisażu


Sympozjum pt. Kultura Polski, Czech, Moraw, Słowacji i Węgier – jej obraz i przemiany po 1989 roku w wystawach z cyklu Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła odbyło się w sobotę 17 listopada br. w godz. 10.00 do 16.00
Pałac Królewski, OddziaŁ Muzeum Miejskiego Wrocławia ul. Kazimierza Wielkiego 35

 

W programie sympozjum  wystąpienia uczestników:

Milady Frolcovej - dyrektorki Slováckého muzeum w Uherském Hradišti,

Daniela Kianički - kuratora Muzeum Monet i Medali w Kremnicy,

Barbary Kozarskiej-Orzeszek - kierowniczki Muzeum Sztuki Medalierskiej, Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia

Anny Bujak - artystki rzeźbiarki i medalierki,

prof. Jacka Dworskiego - pracownika naukowego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, artysty medaliera

oraz dyskusja na tematy:

 

1. Czeskie, słowackie, węgierskie, polskie tradycje i szkoły medalierskie w kolekcjach medalierskich w Slováckem muzeum w Uherském Haradišti, w Muzeum Monet i Medali w Kremnicy i Muzeum Miejskim Wrocławia oraz w zbiorach węgierskich.

2. Przemiany formy dzieł na wystawach pokazywanych w cyklu Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła.

3. Wzajemne wpływy i wspólne projekty medalierów Krajów Wyszehradzkich realizowane na sympozjach organizowanych w tych krajach

Prowadzenie sympozjum:

Bronisław Kowalewski – kierownik artystyczny Spotkań Wyszehradzkich Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

 

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu 
Spotkania Wyszehradzkie OKiS
Kierownik Artystyczny: Bronisław Kowalewski
Koordynator wystawy: Agnieszka Chodysz


Współorganizator:
Muzeum Sztuki Medalierskiej – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia


Partnerzy:
Węgierski Związek Artystów Plastyków w Budapeszcie, Instytut Polski w Budapeszcie, Slovácké muzeum w Uherském Hradišti, Muzeum Monet i Medali w Kremnicy


Mecenat:     
Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


Patronat medialny:
Pismo Artystyczne Format, miesięcznik Odra


Projekt dofinansowany przez Miasto Wrocław

 

 

Kliknij aby powiększyć

KONKURS FOTOGRAFICZNY
Dolnośląski Kalendarz Społeczny na 2013 r.
„Młodzi, wykształceni, bezrobotni"

na zgłoszenia czekamy do 20 listopada 2012 r.


Dolnośląski Kalendarz Społeczny jest projektem mającym na celu podjęcie ważnych spraw społecznych, dotyczących mieszkańców Dolnego Śląska. Chcemy, aby temat przedstawiony w formie kalendarza artystycznego, stał się początkiem debaty społecznej. Zapraszamy do niej środowiska, których problem dotyczy bezpośrednio, ale nie tylko. Liczymy bowiem również na Państwa opinie, które mogłyby się przyczynić choć w niewielkim stopniu do jego rozwiązania.

 

Temat pierwszej edycji Dolnośląskiego Kalendarza Społecznego na 2013 rok brzmi: „Młodzi – wykształceni - bezrobotni”. Został on zaproponowany przez Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego - Radosława Mołonia i jest wspólnym przedsięwzięciem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Projekt objęty został patronatem medialnym przez Gazetę Wrocławską. Temat wydaje się być szczególnie aktualny w stolicy Dolnego Śląska, gdzie rocznie uczelnie wyższe opuszcza blisko 20 tys. nowych absolwentów. Za pomocą fotografii, stanowiących tło 12-stronicowego kalendarza, chcemy zwrócić uwagę opinii społecznej na trudną sytuację młodych ludzi, którzy ukończyli studia wyższe, ich problemy związane ze znalezieniem pracy oraz zagubienie towarzyszące im po ukończeniu szkoły i brak pomysłu na siebie.

 

     Ogłaszamy zatem konkurs fotograficzny i począwszy od dnia 26 października, do dnia 20 listopada, czekamy na Państwa zdjęcia, obrazujące możliwie najlepiej, najwyraziściej powyższy problem. Pula nagród dla zwycięzców to 6 tys. zł. Szczegóły konkursu znajdują się tutaj.

 

     Prezentacja Kalendarza nastąpi pod koniec grudnia br. w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański”, gdzie zaprezentujemy nadesłane przez Państwa najciekawsze prace. Same kalendarze - wraz z ideą projektu - zostaną wysłane do największych dolnośląskich pracodawców, co w efekcie może przyczynić się do wzrostu ich zainteresowania poruszaną kwestią i przyłączenia się do wspólnej debaty. Zapraszamy do przysyłania prac - Arkadiusz Sikora, z-ca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.W

 

Więcej informacji o konkursie na stronie www.kalendarzspoleczny.pl

 

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja kultury Województwa Dolnośląskiego
Uniwersytet Wrocławski
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

Partnerzy:
Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Gazeta Wrocławska

 

   

ZAKOŃCZYŁY SIĘ WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA.

Tegoroczne WROSTJA, które odbyły się w PWST im. L. Solskiego Filia we Wrocławiu cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem publiczności. W części konkursowej Festiwalu (41. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora) wzięło udział dwunastu aktorów, którzy zaprezentowali się ze swoimi spektaklami przed wymagającym jury. Jego największe uznanie (i nagrody finansowe) uzyskały trzy spektakle: „Novecento” w wykonaniu Mateusza Olszewskiego, „I będą święta” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej i „maria S.” w wykonaniu Eweliny Ciszewskiej.
Nie przyznano Grand Prix OFTJA, do którego potrzebne są trzy jednakowe wskazania członków jury, niemniej jednak dwa spektakle zyskały przychylność czterech jurorów (szczegóły w protokole poniżej).

Nagrody towarzyszące OFTJA zostały przyznane czterem aktorom min.
Nagrodę Prezydenta Wrocławia zdobyła Caryl Swift, a Nagrodę Ośrodka Kultury i Sztuki
Ewa Dąbrowska z
Teatru Żydowskiego w Warszawie.

W części międzynarodowej WROSTJA zaprezentowano spektakle z Białorusi, Ukrainy, Indii i Japonii. Niezwykłe zróżnicowanie tych spektakli niewątpliwie pozwoliło zapoznać się gościom z różnymi odmianami teatrów jednego aktora.

Zakończenie Festiwalu odbyło się wczoraj (23.10.2012) o godzinie 20.00. Wzięli w nim udział goście Festiwalowi, władze PWST Fila we Wrocławiu oraz przedstawiciele władz województwa dolnośląskiego, którzy wręczyli nagrody. Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego z rąk pana Dominika Kłosowskiego otrzymała Larysa Kadyrowa z Ukrainy, Nagrodę Prezydenta Wrocławia, z rąk dyrektorów Festiwalu – Piotra Borkowskiego i Wiesława Gerasa - Walery Szuszkiewicz z Białorusi.

Dużą niespodzianką było przyznanie Nagrody Wojewody Dolnośląskiego – Wiesławowi Gerasowi, który od 46 lat organizuje Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora i jest promotorem tego nurtu teatralnego w Polsce i za granicą. W imieniu Wojewody nagrodę (niedźwiedzia ślężańskiego) wręczył pan Henryk Koczan.

Wszyscy goście Festiwalowi, wśród których byli m.in. dyrektorzy festiwalu teatrów jednego aktora w Słupsku, Toruniu, na Helu i Ukrainie zgodnie gratulowali znakomitej organizacji i poziomu Wrocławskich Spotkań, do którego niewątpliwie przyczyniło się nowe miejsce – Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie Filia we Wrocławiu, w której WROSTJA będą się już odbywać rokrocznie.

Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym Festiwalu i zapraszamy za rok.

 

NAGRODY międzynarodowych WROCŁAWSKICH SPOTKAŃ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
Wrocław 20-23.10.2012 r.

(1) * Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Larysa Kadyrova (Ukraina)

 (2) * Nagroda Prezydenta Wrocławia - Walery Szuszkiewicz (Białoruś)

 (3) * Nagroda Wojewody Dolnośląskiego - Wiesław Geras

 (4) * Nagrody Rady Miejskiej Wrocławia - Oleksandra Lyuta (Ukraina, Lwów)

 (5) * Grand Prix Geras - Walery Szuszkiewicz (Białoruś)

 

Protokół Jury
41. Ogólnopolskiego Festiwalu
Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu


Jury w składzie:
- Janusz Degler
- Bogusław Kierc
- Krzysztof Kuliński
- Tomasz Miłkowski
- Lech Śliwonik - przewodniczący

Obejrzało w dniach 20 i 21 października 2012 roku 10 spektakli zakwalifikowanych przez
Radę OFTJA do finałowego spotkania.
Regulamin Festiwalu postanawia, że każdy juror ma do dyspozycji kwotę 2000 zł, którą przyznaje jako
nagrodę spektaklowi uznanemu przez siebie za najlepszy i publicznie uzasadnia swoją decyzję.
Zgodnie z tą regułą, jurorzy w następujący sposób rozdysponowali swoje nagrody:


- Janusz Degler – dla spektaklu „maria S.” w wykonaniu Ewelina Ciszewskiej
- Bogusław Kierc – dla spektaklu „Novecento” w wykonaniu Mateusza Olszewskiego
- Krzysztof Kuliński – dla spektaklu „I będą święta” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej
- Tomasz Miłkowski – dla spektaklu „I będą święta” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej
- Lech Śliwonik – dla spektaklu dla spektaklu „Novecento” w wykonaniu Mateusza Olszewskiego

Fundatorem nagród jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W wyniku wspólnej dyskusji jurorzy przyznali następujące nagrody zgłoszone organizatorom OFTJA:
- „Szczebel do kariery”, za szczególnie wartościowy debiut młodego aktora otrzymuje Bartosz Mazurkiewicz. Nagroda ufundowana przez Wrocławski Towarzystwo Przyjaciół Teatru.

- Nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we WrocławiuEwa Dąbrowska za spektakl „Mur”

- Nagroda dla najlepszego aktora z Dolnego Śląska, ufundowane przez Posła do Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg – wyjazd do Brukseli otrzymuje: Ewelina Ciszewska za spektakl „maria S.”

- Nagrodę Prezydenta Wrocławia (grafika) otrzymuje Caryl Swif za spektakl „Matka Mejra i jej dzieci”

Dyrektor Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora zaprasza spektakl „I będą święta” wykonaniu
Agnieszki Przepiórskiej oraz spektakl „Novecento” w wykonaniu Mateusza Olszewskiego na 27. Festiwal Festiwali Teatrów Jednego Aktora w Toruniu w 2013 roku.
Na tym protokół zakończono.


J u r y
Wrocław, 21 października 2012 r.

 Zdjęcia OFTJA:
21.10.2012 - relacja z pierwszego dnia
22.10.2012 - relacja z drugiego dnia

Relacja fotograficzna z całego Festiwalu już wkrótce.

Kliknij aby powiększyć

Odbyła się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego
pt. „JAŚNIEJ I CIEPLEJ. HISTORIA GAZOWNICTWA NA DOLNYM ŚLĄSKU”.

23 października o godz. 18:00 w DCF-ie odbyła się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Jaśniej i cieplej. Historia gazownictwa na Dolnym Śląsku”. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. prezes Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa Marzena Majdzik, dyrektor TVP Wrocław Anita Białek i dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki Piotr Borkowski. Nie zabrakło także autorów filmu, z którymi po projekcji na przysłowiowej lampce wina, można było porozmawiać o kulisach produkcji. Uroczystość poprowadziła prezenterka Telewizji Wrocław - Katarzyna Dynowska.

 

 

 

Więcej informacji o projekcie tutaj

 

Film jest wspólną produkcją dokumentalną Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, TVP Wrocław i Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa.

 

Sponsor i koproducent filmu

Kliknij aby powiększyć

Wystawa SILESIA ART BIENNALE outside in inside out.

9 - 30 listopada 2012 r.
Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a


21 listopada 2012 r o.  godz. 18.00 - odbyła się DEBATA dotycząca przebiegu Biennale oraz
SPOTKANIE promujące
album dokumentujący całość pierwszej edycji

Reportaż z pierwszej edycji Silsia Art Biennale


Podczas debaty rozmawiać będziemy o tym, jak wyglądają podobne działania i festiwale realizowane w przestrzeni publicznej miast satelickich dużych ośrodków w Polsce / w jaki sposób artyści zaproszeni do udziału w SAB skonfrontowali się z historią miejsca, zastaną rzeczywistością lokalną, przestrzenią / jakie podziały/ rodzaje dzieł tworzy miejsce i jego specyfika / historia.

Spotkanie będzie też poświęcone wydawnictwu, które ukaże się nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: albumowi dokumentującemu realizacje w ramach Silesia Art Biennale.

 

Wystawa „outside in inside out” dokumentująca działania pierwszej edycji Silesia Art Biennale ilustruje etapy prac, procesy badawcze oraz finał wszystkich realizacji i zdarzeń jakie miały miejsce we wrześniu 2012 roku, w trakcie prawie dwutygodniowych działań w czterech miastach na Dolnym Śląsku: Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha. Na wystawie zaprezentujemy dokumentację zdjęciową / reportaż oraz elementy wybranych dzieł: instalacje dźwiękowe, filmy, obiekty.

 

Magdalena Ujma rozpoczyna swój esej do katalogu Biennale opisując kontekst samego regionu, przestrzeni, dla której dedykowane zostały wszystkie dzieła i działania:

„Wyobraźcie sobie krainę, którą nazywają laboratorium żywiołów, goszczącą w swoich dziejach Czechów, Niemców, Polaków i Ślązaków. Krainę, której górską część jej znawca, Henryk Waniek, uważa za królestwo Hermesa, a ten – jak wiadomo – jest patronem nauk tajemnych. Krainę obfitującą w dary: zadziwiającą bogactwem i nagłymi zakrętami historii, bujną naturą, sięgającą głęboko w przeszłość tradycją nieortodoksyjnych duchowości. Ziemię oferującą skarby: złoża metali i kamieni szlachetnych. Ziemię, która wprost idealnie nadaje się, by właśnie na niej poszukiwać kamienia filozoficznego. Spękane skały i wygasłe wulkany, doliny i lasy, a do tego miasta i miasteczka na szczytach wzgórz. Domy uczepione skał i zamki górujące nad równinami...”

 

Na ten tak bogaty i złożony kulturowo i historycznie teren zaprosiliśmy piętnastu artystów: Janusza Bałdygę, Paulinę Braun, Izabelę Chamczyk, Iwonę Demko, Monikę Drożyńską, Małgorzatę Kazimierczak, Grzegorza Klamana, Annę Kuterę, Roberta Kuśmirowskiego, Ankę Leśniak, Marcina Mierzickiego, Tomasza Opanię, Konrada Pustołę, Konrada Smoleńskiego, Artura Tajbera. Wszyscy oni zmierzyli się z trudnym zadaniem i podjęli dialog z historią, kontekstem społecznym, czy też zastanymi elementami krajobrazu miast, do których zostali przypisani. Dzieła, które powstały w przestrzeniach publicznych w większości przypadków tyczą konkretnych zdarzeń i postaci: Anka Leśniak podejmuje trudny dla Jeleniej Góry wątek Hanny Reitsch, Grzegorz Klaman historię stacjonowania wojsk radzieckich w Legnicy, Robert Kuśmirowski zaś wpisuje się w zastane w Bystrzycy Kłodzkiej unikatowe Muzeum Filumenistyczne... Wiele z prac powstało przy udziale i na bazie opowieści i wyznań mieszkańców tego regionu.

 

Działaniom artystów towarzyszyli zaproszeni przez nas krytycy: Magdalena Ujma, Alicja Jodko, Grzegorz Borkowski, Wojciech Ciesielski, którzy przygotowali i prezentowali w w/w czterech miastach autorskie wystąpienia ale też i czujnie obserwowali zdarzenia, proces powstawania dzieł, reakcje społeczności. Eseje, teksty krytyczne i opowieści o tej wędrówce znajdą się w albumie Silesia Art Biennale, który dostępny będzie w dniu wernisażu wystawy, 9 listopada 2012 roku.

Wernisaż odbył sie 9 listopada 2012, Muzeum Współczesne Wrocław, godz.. 18.00 / wstęp wolny

Realcja fotograficzna na: www.facebook.com

Wystawa potrwa do 30 listopada 2012 roku.

 

Organizator Silesia Art Biennale oraz wystawy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Współorganizator wystawy: Muzeum Współczesne Wrocław

Koordynator programu Silesia Art Biennale oraz wystawy: Agnieszka Chodysz

Dyrektor Silesia Art Biennale: Piotr Borkowski

Kurator 1 edycji Biennale: Łukasz Guzek

Przewodniczący Rady Programowej Biennale: Andrzej Saj

Rada Programowa Biennale:
Barbara Banaś, Bożena Biskupska, Grzegorz Dziamski, Gabor Gyulas, dyrektor Mucsarnok Kunsthalle w Budapeszcie, Leszek Koczanowicz, Dorota Monkiewicz.

Artyści: Janusz Bałdyga, Paulina Braun, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Małgorzata Kazimierczak, Grzegorz Klaman, Anna Kutera, Robert Kuśmirowski, Anka Leśniak, Tomasz Opania, Konrad Pustoła, Konrad Smoleński, Artur Tajber
Krytycy: Grzegorz Borkowski, Wojeciech Ciesielski, Magdalena Ujma

Partnerzy:
Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Stowarzyszenie Artystyka, Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej, Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria BWA w Jeleniej Górze, WGS BWA Zamek Książ, Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu

Patroni i mecenasi:
Silesia Art Biennale dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Burmistrz Miasta Bystrzyca Kłodzka
Prezydent Miasta Jelenia Góra
Prezydent Miasta Legnica

Mecenas Biennale: Zakład Poligraficzny Moś i Łuczak sp.j.

Patroni medialni:
TVP Kultura
TVP Wrocław
Polskie Radio Program 4
OBIEG
Pismo Artystyczne Format
miesięcznik ODRA
AMS
artinfo.pl
Bęc zmiana
EXIT - nowa sztuka w Polsce
O.pl
Poland-art.com
portal RynekiSztuka.pl
pismo kulturalne FRAGILE
kultura natychMIASTOwa

 

Bilety

normalny: 10 zł
ulgowy: 5  zł
rodzinny: 15 zł
grupowy: 7 zł (min. 15 osób)
dzieci do lat 6 wstęp wolny.
w czwartki wstęp bezpłatny.

 

Godziny otwarcia

pon. 10.00–18.00
wt. zamknięte
śr.–nd. 12.00–20.00

 

Więcej na http://www.okis.pl/site/silesia_art_biennale/n/1/n/1.html

oraz na facebook.com/SilesiaArtBiennale

LEKCJE KULTURY - PRZEDSTAWIENIE OPEROWE „JOANNA D'ARC” W OPERZE WROCŁAWSKIEJ.

30 października 2012 r.
Wrocław

Nasze najbliższe wyjście do Opery na przedstawienie „Joanna d'Arc” zorganizowane zostało dla 25 uczestników z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego ze Świętej Katarzyny prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

Jest to pierwsze w tym roku wyjście zorganizowane dla grupy podopiecznych z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Świętej Katarzynie .

 

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

 Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

  

13. PREZENTACJA MONODRAMÓW NA DOLNYM ŚLĄSKU - KRZYSZTOF GRABOWSKI "MIŁKA". STRZELIN 19.10.2012 r.

Podczas 13 Prezentacji Monadramów na Dolnym Śląsku, organizowanej w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, 19 października 2012 w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Strzelinie wystąpił Krzysztof Grabowski. Aktor przedstawił spektakl zainspirowany „Piaskownicą” Michała Walczaka pt „Miłka”.

Występ aktora został żywiołowo przyjęty przez zgromadzoną publiczność. Po spektaklu aktor opowiadał o idei festiwału i własnego spektaklu, a także o warsztacie pracy aktorskiej i meandrach zawodu.

ZAKOŃCZYŁ SIE I FESTIWAL AKTORSTWA FILMOWEGO IM. TADEUSZA SZYMKOWA

Zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Przez pięć dni mieliśmy okazję podziwiać wspaniały kunszt aktorów polskiego i światowego kina.

Podczas festiwalu wyświetlono blisko 60 filmów. Poza tym można było spotkać się z wybitnymi aktorami oraz uczestniczyć w warsztatach.

Galę zamknięcia festiwalu poprowadzili Michał Chaciński i Anna Dereszowska.

Jedną z głównych części gali zamknięcia FAF było przyznanie nagród.

Platynowy Szczeniak za dotychczasowe osiągnięcia aktorskie powędrował do Katarzyny Figury i Jana Nowickiego. Za drugoplanową rolę kobiecą nagrodzono Romę Gąsiorowską za postać Sylwi w "Sali samobójców", zaś "za wyrazistość, wiarygodność, za widoczną pasję i niezapomniany portret funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa" nagrodę otrzymał Piotr Głowacki grający w filmie Stanisława Sobczaka "80 milionów".

Kolejny Szczeniak, tym razem za rolę pierwszoplanową przyznany został Soni Bohosiewicz za rolę fryzjerki w filmie Łukasza Palkowskiego "Rezerwat", zaś Arkadiusz Jakubik zachwycił jury w filmie "Dom Zły" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Podczas gali rozstrzygnięty został również konkurs, dotyczący filmów krótkich, rejestrowanych przez telefony komórkowe czy najprostrze kamery. Zwyciężczynią została Amelia Matwiejczyk za rolę w filmie "Cukierek".

Stolica Dolnego Śląska prawdopodobnie nie po raz ostatni przeżywała tak wielką ucztę kulturalną. Marszałek Województwa Dolnośląskiego zapewniał, że "będą starali się znaleźć środki i koalicję dobrych duchów, żeby odbyły się kolejne edycje".

 

   

 

 

CZĘŚĆ KONKURSOWA WROSTJA ZA NAMI, ALE TO JESZCZE NIE KONIEC!

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora WROSTJA
20 - 23 października
Wrocław

 

W dniach 20 - 21 października 2012, odbyła się część konkursowa WROSTJA. Była to 41 edycja konkursu - Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (OFTJA).

 

Wyniki i protokół z posiedzenia jury: tutaj.

 

Nie jest to jeszcze koniec festiwalu!

 

W poniedziałek (22.10) odbędzie się Dzień Spektakli Zagranicznych, w ramach którego na scenach pojawią się:

 

- Walery Szuszkiewicz (Białoruś), w spektaklu"Pytanie Dostojewskiego".
Jest to inscenizacja rozdziału
Wielki Inkwizytor z powieści F. Dostojewskiego Bracia Karamazow. Twórcy spektaklu usiłują przełożyć ten bardzo skomplikowany traktat filozoficzny Dostojewskiego na język teatru, konkretyzując myśl w swoistym dla sceny tworzywie, aby stała się namacalna, możliwa do odbioru przez zmysły. Sam zwrot ku problemom-pytaniom stawianym przez Dostojewskiego już jest osiągnięciem - twierdzą. Zaczynasz czuć, że dorośleje ci dusza.

więcej

 

- Nirupama Rajendra (Indie), w spektaklu: "MAANINI - Emotions of a lady in Love"
Przedstawienie Maanini podejmuje wyjątkowy i uniwersalny zarazem temat miłości. Oparte jest na koncepcji Ashtanayika - ukazanej w staroindyjskim tekście Natyashastra wizji ośmiu stanów emocjonalnych, w jakich może znaleźć się zakochana kobieta. Tematyka spektaklu krąży wokół nastrojów i zachowań kobiety kochającej, która szanuje swego partnera i najlepszego przyjaciela. Akcja obejmuje zdarzenia rozgrywające się w ciągu doby, scenicznie ujęte w jedną godzinę i przedstawione za pomocą solowego tańca teatralnego z użyciem 4 modeli komunikacji: Angikam – wyrażanie się za pomocą ciała, dłoni i mimiki twarzy, Vachikam – komunikacja werbalna (mowa i śpiew), Aharyam – stosowny strój oraz Saathvikam – subtelne, niuansowe przejawy głębokich emocji. Wszystko wewnętrznie spójne, tradycyjnie indyjskie, a jednocześnie bardzo uniwersalne.

więcej

 

- Rui Ishihara (Japonia) w spektaklu: "Łagodna"

Łagodna" Kunowskiego jest opowieścią o ludzkiej rozpaczy. Rozpaczy tragicznej, szalonej i tej bardziej lirycznej, wyciszonej, bliższej nostalgii epitafium. Mówi o poczuciu pustki, która dotyka każdego po utracie najbliższej osoby. Jest rytualnym lamentem Męża po śmierci młodej Żony - samobójczyni. Intymną ceremonią pożegnania, mszą żałobną, świadectwem dojmującej tęsknoty, samotności i powracających wyrzutów sumienia po utracie bliskości, której nie sposób docenić w pełni, póki trwa, dotykalna i żywa. Manekin-trup, odrażający, ale jednocześnie – paradoksalnie - na powrót dziewiczy, ewokuje najgłębiej skrywane, wyparte ze świadomości wspomnienia z życia małżeńskiego i niespełnione marzenia o wspólnym szczęściu (…)”. Maryna Bersz, Teatr.

więcej

 

Ostatni spektakl zagraniczny odegrany zostanie we wtorek (23.10.2012):

Alexandra Lyuta (Ukraina - Lwów) w spektaklu: "Crazy"

Bohaterka Szalonej to Olga Korużyńska, żona Iwana Jakowicza Franki, która urodziła mu trzech synów i córkę, po śmierci zaś najstarszego dziecka, Andrzeja, doznała załamania nerwowego i znalazła się w szpitalu. Tutaj po 2-letnim pobycie odebrała wiadomość o śmierci też chorującego od dawna męża. Autor sztuki, Roman Horak (dyrektor lwowskiego Muzeum Iwana Franki), rozgrywa akcję właśnie w tym dniu. Olga rozpamiętuje w nim i sumuje dzieje swego nieudanego małżeństwa, które ze strony Iwana – osądza – nie było zawarte z miłości.

więcej

 

PROGRAM WROSTJA: tutaj.

 


        

Uprzejmie informujemy
wszystkich gości, artystów, sympatyków i bywalców
DOLNOŚLĄSKIEGO CENTRUM FOTOGRAFII „DOMEK ROMAŃSKI,
że w związku z rozpoczętym w dniu 22 października 2012 roku remontem,
galeria będzie nieczynna do 26 grudnia bieżącego roku.

Za uniedogodnienia przepraszamy!

LEKCJE KULTURY - PRZEDSTAWIENIE OPEROWE „MATKA CZARNOSKRZYDŁYCH SNÓW” W OPERZE WROCŁAWSKIEJ.

24 paździenika 2012 r.
Wrocław

 

Najbliższe wyjście do Opery na przedstawienie „Matka czarnoskrzydłych snów” zorganizowane zostało dla 25 osadzonych oraz kierownictwa z Zakładzu Karnego nr. 1 we Wrocławiu przy ul. Kleczkowskiej 35. Jest to ich pierwszy w tym roku udział w projecie „Lekcje Kultury”.

 

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

 Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

  

Kliknij aby powiększyć

ODZNAKA HONOROWA - ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA
DOLNOŚLĄSKIEGO DLA OŚRODKA KULTURY I SZTUKI WE WROCŁAWIU

Podczas trzecich obchodów Święta Województwa Dolnośląskiego, w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy odbyła się uroczysta sesja sejmiku, na której po raz pierwszy wręczone zostały złote i srebrne ODZNAKI HONOROWE - ZASŁUŻONY DLA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

 

Dyrektor Piotr Borkowski odebrał Złotą Odznakę dla Ośrodka Kultury i Sztuki przyznaną za 40-letnią działalność upowszechniającą kulturę Dolnego Śląska wśród mieszkańców regionu, kraju oraz poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Festiwale takie jak: Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, „Wratislavia Cantans”, Festiwal Piosenki Aktorskiej, Międzynarodowy festiwal „Maj z Muzyką Dawną”, Festiwal Henryka Wieniawskiego, - to tylko kilka przykładów z olbrzymiego dorobku OKiS.

Więcej informacji na temat nagród wręczonych podczas obchodów III Święta Województwa Dolnośląskiego na stronie UMWD
Kliknij aby powiększyć

XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

Wrocław, Dolny Śląsk
14-21 października 2012

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej oraz Fundacja For Art mają zaszczyt zaprosić Państwa w dniach 14 - 21 października na 19 edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej.
Wzorem lat ubiegłych będziecie Państwo mogli zobaczyć i wysłuchać najwybitniejszych artystów i zespołów scen światowych.

Od blisko dwóch dekad jesienią rozbrzmiewa we Wrocławiu muzyka wiedeńskich mistrzów: walce, polki, arie operetkowe. Muzyka, która - mimo że bliska tysiącom słuchaczy – niemal całkiem zniknęła z repertuaru mediów, filharmonii, oper i teatrów. Tegoroczna, dziewiętnasta już odsłona Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej będzie swojego rodzaju wstępem do edycji przyszłorocznej, jubileuszowej. A że taki jubileusz zasługuje na szczególną oprawę oraz nadzwyczajny program, budowany długo przed rozpoczęciem samego festiwalu, już teraz jego organizatorzy postanowili rozszerzyć spektrum muzycznych wydarzeń, zapraszając do udziału w nich nową, być może młodszą niż do tej pory, publiczność.

Począwszy od tego roku, Jana Ślęka - twórcę i dyrektora artystycznego festiwalu - wspierają w jego pracy miłośnicy muzyki skupieni wokół Fundacji For Art, mającej doświadczenie m.in. w organizacji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini”. Program tegorocznego, XIX Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej pozwoli publiczności spragnionej dobrze znanej muzyki Straussa, Lehára, Stolza i Lannera, poznać także współczesne oblicze austriackiej stolicy, miasta otwartego na różne style i estetyki. Kiedyś cesarsko-królewskiej metropolii, a dziś - centrum wspaniałej kultury.

14 października (niedziela, godz. 19) w Filharmonii Wrocławskiej posłuchamy zespołu Roby’ego Lakatosa, spadkobiercy wspaniałej tradycji cygańskich wirtuozów skrzypiec, dumy cesarsko-królewskich Austro-Węgier. Pochodzący z Budapesztu artysta cieszy się międzynarodową sławą, koncertuje w najbardziej prestiżowych salach, a w swoim dorobku ma płyty nagrywane dla renomowanej wytworni Deutsche Grammophon. Roby Lakatos, obdarowany fenomenalnym, żywiołowym talentem, odebrał gruntowne klasyczne wykształcenie. Dzięki wspaniałej technice oraz nieposkromionej wyobraźni bez trudu potrafi połączyć muzykę klasyczną z tym, co może ją ubarwić, a jednocześnie jej nie spłycić: jazzem, muzyką węgierskich Cyganów, bałkańską, żydowską.
Koncert odbędzie się w Filharmonii Wrocławskiej, 14.10, o godzinie 19.00.
Cena biletu 50, 80 zł.

18 października (czwartek, godz. 19) w Auli Leopoldinum Uniwersytetu Wrocławskiego z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej im. Johanna Straussa wystąpią laureaci międzynarodowych konkursów dla młodych śpiewaków.
18.10. o godzinie 19.00 w Auli
Leopoldina.  
Koncert poprowadzi Elżbieta Szomańska. 
Cena biletu: dobrowolny datek na Fundację "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"


Koncert galowy z udziałem wiedeńskiej Volksoper – sopranistki Martiny Dorak i tenora Eugenea Amesmanna – zaplanowany został na niedzielę 21 października (godz. 19). Znakomitym śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestry Festiwalowej im. Johanna Straussa pod kierunkiem Jana Ślęka, a w repertuarze koncertu, oprócz słynnych arii operetkowych, znajdą się także walce i polki Josepha Lannera, Johanna Straussa, syna, Roberta Stolza i Franza Lehára.
Koncert poprowadzi wieloletni przyjaciel festiwalu – prof. Jan Miodek.
Filharmonii Wrocławskiej, 21.10. na godzinę 19:00.
Cena biletu 40 i 60 zł.

Tradycją festiwalu są koncerty poza Wrocławiem. W tym roku artystów gościć będzie Kinoteatr Piast w Ostrzeszowie (19 października, godz. 19).


JAN ŚLĘK – TWÓRCA FESTIWALU

Jest dyrygentem i muzykologiem, ambasadorem kultury wiedeńskiej w Polsce; w 2009 r. otrzymał Austriacki Krzyż Honorowy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki przyznawany przez prezydenta Republiki Austrii. Jest także laureatem muzycznej nagrody Miasta Wrocławia za rok 2008 r. Przez wiele lat pracował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu oraz w Studium Nauczycielskim. Dyrygował w teatrach operetkowych i operowych oraz w filharmoniach w Polsce i za granicą, założył też wrocławską Orkiestrę Festiwalową im. Johanna Straussa, na czele której nagrał płytę ze słynnymi uwerturami operetkowymi O sobie mówi: „Przylgnęła do mnie łatka operetkowicza, bo należę do tych wariatów, którzy poświęcili się walcowi wiedeńskiemu. Walc jest sensem mojego muzycznego życia i ciągle uważam, że ma w sobie wiele tajemnic do odkrycia”.

Organizator:
Fundacja For Art

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Patronami festiwalu są:
· Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie pan Christoph Cesk
· Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu pan Maciej Formanowicz
· Prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz
· Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

Patroni Medialni:
· Radio Ram
· Gazeta Wrocławska
· Wrocławianin
· Telewizja Dolnośląska

Mecenasem festiwalu po raz 19 jest Firma Impel SA

Patronat:
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

Rezerwacja  biletów:
fundacja.forart@gmail.com
telefon: +48 885-505-205 


Pełny program do pobrania tutaj.

 

 

« poprzednia 1 256 57 58 59 60 61 62 63 64 65 6669 70 następna »