• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

"ZE SZTUKĄ W SZPITALU" - WYKŁAD W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W OPOLNIE-ZDROJU

5 czerwca 2012

Projekt „Ze Sztuką w Szpitalu” to forma wykładów i pokazów multimedialnych z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby. Wykłady przeznaczone sa dla podopiecznych domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo leczniczych, pacjentów szpitalnych oddziałów oraz zakładów poprawczych. Celem podstawowym wykładów jest edukacja kulturalna w dziedzinie sztuk plastycznych i różnych nurtów w malarstwie.

Na podstawie obserwacji uczestników Lekcji Kultury, którzy żywo reagują na intensywne środki plastyczne, w 2011 .r narodziła się idea przedstawiania sztuki za pomocą przykładów mulimedialnych, które skupiają się na kolorze jako jednym z ważniejszych środków plastycznych. Wymienione docelowe grupy, do których kierowana jest oferta, pozostają w „zamknięciu”, osoby te mają wyraźne ograniczenia ruchowe podyktowane stanem zdrowia. Obcowanie ze sztuką dzięki wykładom motywuje uczestników do aktywności artystycznej i poznawczej. Jest to swego rodzaju arteterapia, która poprzez obraz pozwala przyswajać i akceptować naturalne emocje.

Po wykładach zrealizowanych w roku 2011, które spotkały się z ogromną ciekawością, zainteresowaniem i radością ze strony podopiecznych ośrodków, projekt kontynuowany jest również w 2012r. W tym roku wykłady odbyły się w pięciu placówkach i uczestniczyło w nich prawie 200 osób.

Autorem projektu oraz wykonawcą jest Kierownik Działu Edukacji OKiS - Agnieszka Prusak-Cybulska.

WYSTAWA FOTOGRAFII KUBY ATYSA

4 czerwca – 18 lipca 2012
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
Galeria OKiS, pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Z przykrością informujemy, że z przyczyn niezależnych od Organizatora skrócony został czas trwania wystawy Kuby Atysa. Ekspozycja czynna będzie do 18 lipca.

 

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria OKiS we Wrocławiu zaprasza na wystawę kilkudziesięciu wielkoformatowych prac wybitnego fotografa - Kuby Atysa.

Na ekspozycji, zorganizowanej z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, zobaczyć będzie można wybitnych przedstawicieli różnych dyscyplin sportowych, m.in. Justynę Kowalczyk, Bartosza Kizierowskiego, Roberta Korzeniowskiego, Agatę Wróbel, Usaina Bolta, Zinedina Zidane’a, Michaela Phelps’a.

Kuba Atys (ur. 1964) jest absolwentem warszawskiej AWF. Fotoreporter Gazety Wyborczej od 1991 roku. Specjalizuje się w prasowej fotografii sportowej. Obsługiwał dla Gazety m.in. trzykrotnie letnie Igrzyska Olimpijskie i trzykrotnie zimowe. Fotografował także na turniejach finałowych piłkarskich MŚ i ME. Dokumentował zdobycie medali MŚ i ME polskich siatkarzy i szczypiornistów, a także wiele zawodów Pucharu Świata z udziałem Adama Małysza.

Autor dwóch autorskich wystaw „Niespełnione nadzieje” o igrzyskach Sydney 2000 oraz przekrojowej pt. „Kilka innych fotografii” (2005). Ponadto uczestnik wystaw zbiorowych organizowanych przez PKOL po igrzyskach w Atenach, Pekinie, Turynie i Vancouver. Otrzymał pierwszą nagrodę Grand Press Foto w kategorii Sport w 2011 roku i trzecią w 2007, w kategorii wydarzenia. Autor albumu fotograficznego, dokumentującego zdobycie wicemistrzostwa świata przez polskich siatkarzy pt. „Historia srebra”. Jego zdjęcia znajdują się także w albumie ,,Piękno i gorycz sportu” (Świat Książki 2004) oraz w corocznych albumach ,,Fotografie” wydawanych przez Gazetę Wyborczą.

Wernisaż odbył się 4 czerwca, godz. 17.00




Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00.
Bilety 2 zł, ulgowe 1 zł. W poniedziałki- wstęp bezpłatny.

 

Organizatorzy: Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria OKiS we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Patronat medialny: Fotografia Kolekcjonerska, PIK.wroclaw.pl, Fotografuj.pl

Sponsorzy: Digital24.pl, Canon Professional Imaging Partner

 

Wystawa dofinansowana ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

 

 

47. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL HENRYKA WIENIAWSKIEGO

1-3 czerwca 2012, Szczawno-Zdrój

Tradycja muzycznego spotkania nawiązuje do pobytów w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn) XIX-wiecznego kompozytora Henryka Wieniawskiego, który w latach 1855 i 1857 dał tam dwa koncerty. Tegoroczna edycja Festiwalu to bezpłatne muzyczne spotkania z muzyką klasyczną wykonywane w zabytkowych przestrzeniach jednego z najpiękniejszych uzdrowisk naszego regionu. Mecenasem wydarzenia jest Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Od 1 do 3 czerwca zaprezentują się m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu z dyrygentem Jerzym Koskiem i solistą Piotrem Pławnerem (skrzypce). Będzie można usłyszeć śpiewaczkę Joannę Klisowską z akompaniamentem Mirosława Feldgebla z pieśniami córki Henryka – Heleny Wieniawskiej oraz skrzypka Mariusza Patyrę z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod batutą Tomasza Bugaja. - W ramach warsztatu tym razem zapraszamy przebywających w Szczawnie-Zdroju do udziału w wyjątkowym wykładzie muzykologa prof. Marka Dyżewskiego - mówi Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki.


Program  Festiwalu


1 czerwca (piątek)

18.30 złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową

19.00 Koncert Inauguracyjny, Teatr Zdrojowy

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Dyrygent: Tomasz Bugaj

Solista: Mariusz Patyra – skrzypce


Stanisław Moniuszko - Uwertura fantastyczna Bajka

Henryk Wieniawski - II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22

[przerwa]

Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Sroka złodziejka

Niccolo Paganini - I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6

 

2 czerwca (sobota)

16.00 wykład , sala kameralna Teatru Zdrojowego

Wykład Marka Dyżewskiego – Blask wirtuozerii i tchnienie poezji. Oblicza sztuki Henryka Wieniawskiego.

 

19.00 Koncert Kameralny, Teatr Zdrojowy

  1. Joanna Klisowska – sopran

  2. Mirosław Feldgebel – fortepian

Pieśni Heleny Wieniawskiej (córki Henryka Wieniawskiego), pieśni polskie, utwory fortepianowe

 

3 czerwca (niedziela)

17.00 koncert kameralny, sala owalna Domu Zdrojowego

Agnieszka i Witold Kozakowscy – duet gitar klasycznych

Jean Baptiste Lully – Courante, Giga

Enrique Granados – Danza Español 2

Henryk Wieniawski – Kujawiak

Francis Kleynjans – Pour les Vacances op. 115

Jaime M. Zenamon – Fantasias para dos guitarras

Jaime M.Zenamon – Sonata Andina (część I)

Stanley Myers – Cavatina

 

19.00 Koncert finałowy, Teatr Zdrojowy

Orkiestra Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu,

dyrygent: Jerzy Kosek

solista: Piotr Pławner – skrzypce

Henryk Wieniawski – Polonez A - dur op. 21

Henryk Wieniawski – Legenda

Charles Camille Saint-Saëns – Introdukcja i Rondo Capriccioso

Jakob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy – IV Symfonia A - dur "Włoska"

 

Więcej informacji o Festiwalu na facebook.com/FestiwalWieniawskiego

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu,
Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój
Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju

 

 

 

 

 

 

LEKCJE KULTURY - WYJŚCIE DO OPERY NA PRZEDSTAWIENIE LEGENDY O MARYI

31 maja 2012, godz. 19:00
Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35

Kolejne w tym miesiącu wyjście do Opery na przedstawienie „Legendy o Maryi” w ramach „Lekcje Kultury”, to efekt dużego zainteresowania i zgłoszeń ze strony ośrodków z którymi współpracujemy. „Legendy o Maryi” zobaczy 50 uczestników wraz z opiekunami z następujących ośrodków z terenu naszego województwa: Dom Pomocy Społecznej z Legnickiego Pola, Dom Pomocy Społecznej Sióstr Albertynek z Wrocławia.

Nasze wyjście do Opery będzie jednym z ostatnich przed sezonową przerwą, dlatego w miarę możliwości, przed wakacjami wykorzystamy wolne jeszcze miejsca. Z pewnością w czerwcu zobaczymy Megawidowisko „Bal Maskowy” na Stadionie Olimpijskim. Dotychczas w 2012r przedstawienia zobaczyło ponad 200 podopiecznych z 11 placówek i organizacji.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu Telewizji Dolnośląskiej TEDE z „Lekcji Kultury”, emisje w dniach: Środa 30.05.2012 godzina 17:05, Czwartek 31.05 godzina 07:50, Czwartek 31.05 godzina 17:05, Piątek 01.06 godzina 07:50

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

 

Kliknij aby powiększyć

EKOGLASS - Polsko-Czeska Wystawa Szkła Artystycznego w Pradze

30 maja - 20 czerwca 2012, Czechy
Centrum Sztuki Współczesnej DOX w Pradze
ul. Pupetova 1, Praga

Jest to kolejna wystawa 11 polskich i czeskich artystów szkła, którzy w lipcu 2011 roku w Szklarskiej Porębie w Polsce oraz Desnej w Czechach uczestniczyli w 4. Międzynarodowym Plenerze i Sympozjum Szkła Artystycznego „Ekoglass Festiwal”.
Festiwalowi przyświeca idea promocji sztuki szkła, propagowania ekologicznych sposobów jego produkcji, jak również chęć wymiany doświadczeń i zacieśnianie więzów pomiędzy środowiskami artystycznymi z Polski, Czech i Słowacji. Do wyrobu szklanych obiektów użyto szkła wytapianego metodami ekologicznymi. Powstałe dzieła sztuki są dowodem na to, że jest to tak samo dobry i szlachetny materiał, możliwy do użycia w cyklu przemysłowym jak i artystycznym, a efekty są identyczne jak w tradycyjnym sposobie produkcji.
Pomysł zorganizowania festiwalu szkła w tradycyjnych historycznych ośrodkach szklarskich po obu stronach granicy czesko-polskiej w Karkonoszach i Górach Izerskich powstał w roku 2008. Dzisiaj jest to jeden z najważniejszych festiwali tego typu w Europie, którego celem jest wymiana umiejętności i doświadczeń, szczególnie w dziedzinie artystycznej, jak również technologicznej i edukacyjnej.

Artyści z Polski:
Igor Wójcik, Mariusz Łabiński, Marta Sienkiewicz, Agnieszka Bar, Piotr Stramski, Katarzyna Harasym

Artyści z Czech:
Jakub Berdych Sr, Jakub Berdych Jr, Oldřich Pliva, Jiří Šuhájek, Václav Řezáč

Wernisaż wystawy odbył się 30 maja 2012 o godz .17.00

Kuratorzy wystawy:
Igor Wójcik - OKiS
dr Mariusz Łabiński – ASP we Wrocławiu
Jakub Berdych Jr - QUBUS

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego (PL)
DOX Centrum soucasneho umeni v Praze (CZ)
Galerie QUBUS v Praze (CZ)
Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu (PL),
Polsko-Česko-Slovenská Solidarita (PL-CZ)

 

Kliknij aby powiększyć

FESTIWAL NA ODRZE - PIANA BOSMANA - OŁAWA 2012

26 – 27 maj 2012, Oława

Festiwal na Odrze – Piana Bosmana – Oława 2012 odbędzie się na kanale oławskim rzeki Odry. Festiwal ma charakter pikniku turystyczno – rekreacyjnego, połączonego z występami artystycznymi i konkursami sportowymi. W programie m.in. prezentacja urządzeń hydrologicznych, działań policji wodnej i pokazy ratownictwa WOPR z udziałem psów ratowników, zawody kajakarzy, wyścigi łodzi motorowych i skuterów wodnych, pokaz mistrzów Europy w akrobacjach na nartach wodnych -hol show za motorówką, pokaz parasailingu, lotu poduszkowca, holowania tuby-sumo, a całą imprezę uświetnią występy zespołów muzycznych takich jak Zejman&Garkumpel, OK Band, Za Horyzontem, Wrzos Band, Party Tour.

Podczas trwania festiwalu organizowane będą przejażdżki statkami
i tramwajem wodnym na trasie Oława – Brzeg. Przygotowano także inne atrakcje jak konkurs „Pływania na Byle Czym” oraz wyścigi na smoczych łodziach z udziałem 8- osobowych załóg, na dystansie 300 m o puchar Wojewody Dolnośląskiego.

Szczegółowy program imprezy, jej regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Oławie: www.um.olawa.pl

Projekt jest dofinansowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego i realizowany pod mecenatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Organizatorzy: Urząd Miasta Oława, Gmina Oława, Starostwo Powiatowe w Oławie, Urząd Miasta Brzegu
i Jelcza-Laskowic, Ośrodek Kultury i Sztuki
– Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Bractwo Motorowodne „Ożywić Odrę” w Ścinawie Polskiej, Miasto Brzeg

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego. 

CASTING DO FILMU HISTORYCZNEGO O KOMPLEKSIE RIESE

Zamek Książ, środa 30 maja 2012 - zapraszamy na aktorską przygodę z podróżą filmowym wehikułem czasu. Rejestracja potencjalnych statystów i aktorów od godz. 14.00.

Rejestracja zainteresowanych rozpocznie się 30 maja od godz. 14.00, a dwie godziny później będzie można stanąć przed komisją wyłonioną spośród producentów filmu – TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. - Zapraszamy osoby w różnym wieku, szczególnie zależy nam na dzieciach w wieku 7-12 lat, osobach dorosłych i aktywnych seniorach - mówi Maciej Kieres, reżyser koprodukcji TVP i OKiS. - To dobra okazja dla wszystkich, chcących spróbować swoich sił przed kamerą i wcielić się w bohaterów filmu o kompleksie Riese.

Filmowy dokument z licznymi fabularyzowanymi opowieściami to okazja do ukazania nie tylko wątku sensacyjnego związanego z kompleksem Riese. Uczestnicy castingu będą mogli wcielić się m.in. w role: Alberta Speera - szefa organizacji „Todt” czy radzieckiego generała Pawła Batowa.

REGULAMIN

Więcej informacji na www.ksiaz.walbrzych.pl oraz facebook.com/OKiSWroclaw 

Więcej informacji o filmach na www.okis.pl i facebook.com/OKiSWroclaw


EMISJA FILMU DOKUMENTALNEGO - DAISY. WSPOMNIENIE MINIONEGO ŚWIATA

27 maja 2012, godz. 13.00, TVP Polonia

Filmowa opowieść o Daisy von Pless to efekt współpracy TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W projekcie uczestniczyło prawie 200 statystów z Wałbrzycha i okolic, Pszczyny oraz przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. W ponadgodzinnej opowieści o barwnych losach Daisy von Pless, którą wspierały m.in. Fundacja Polska Miedź i lokalne samorządy, wędrujemy razem z bohaterką nie tylko po jej burzliwych losach, ale także odkrywamy codzienne oblicze życia Europy
i Śląska przełomu XIX i XX wieku.

Emisja dokumenty „Daisy. Wspomnienie minionego świata” na antenie TVP Polonia w niedzielę 27 maja
o godz. 13.00. Powtórka w poniedziałek 28 maja o godz. 14.25.

- Dokument z licznymi scenami fabularyzowanymi jest częścią projektu „Dolny Śląsk pełen historii”, który wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego – mówi Adam Piwek z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. - W tym roku ekipa filmowa powraca do Ziemi Wałbrzyskiej oraz Kotliny Kłodzkiej, gdzie będziemy realizować dokument o kompleksie Riese. Podobnie jak materiał o Daisy powstała produkcja będzie emitowana na antenie TVP Wrocław oraz trafi do dolnośląskich liceów. Już w najbliższą środę, 30 maja mieszkańców Wałbrzycha i okolic zapraszamy do udziału w castingu do kolejnej produkcji TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Rejestracja na Zamku Książ od godz. 14.00, przesłuchania od godz. 16.00 do 22.00. 

Kliknij aby powiększyć

WYSTAWA MALARSTWA IGORA WÓJCIKA MECHABIOTYLAE

24 maja – 1 lipca 2012
Galeria Linia Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
pl. Grunwaldzki 24a, Wrocław

Malarstwo Igora Wójcika to płynna koegzystencja wybranych stylistyk i struktur. Konstruktywistyczny porządek przenika się z surrealistycznymi skojarzeniami. Twarde, racjonalne podziały geometryczne przeplatają się z formami biologicznymi organicznymi. Wójcik zestawia mięsiste i fakturowe płaszczyzny z secesyjnymi liniami. Wycyzelowane po mistrzowsku powierzchnie łączą się z ekspresyjnymi i spontanicznymi gestami. Ta wielowarstwowość stylistyczna i znaczeniowa pokazuje artystę, który prowadzi intelektualną grę z konwencjami, zadaje sobie i odbiorcom pytanie, na które nie ma prostych odpowiedzi. Jego pluralistyczny pytający świat malarski to swoiste zwierciadło rzeczywistości. Rzeczywistości równoległych, wielorakich i przenikających się enklaw mentalnych kulturowych.

Witold Liszkowski

 

Igor Wójcik urodził się w 1968 roku w Szczecinie. Dyplom uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2003. Tworzy w dziedzinie szkła, fotografii, instalacji, filmu, malarstwa, rzeźby, grafiki i muzyki. Na początku lat 90. był członkiem grup artystycznych: Karuzela, Gabinet Operacji Plastycznych oraz rockowo-alternatywnej grupy muzycznej Poławiacze Pereł z Odry. Jest twórcą koncepcji artystycznej Sztuka Zjawiskowa oraz cyklów prezentacji: Mechabiotylae (od 1992), Postindustrium (od 1994) i Miejsce wyboru (od 1998). Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Brał udział w ponad 70 wystawach zbiorowych i indywidualnych: w Polsce, na Słowacji, w Niemczech, Czechach, Włoszech, USA i Kanadzie. Od 2007 Oficer Orderu Odrodzenia Polski.

 

Organizatorzy:
Galeria Linia - Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Instytut Edukacji Społecznej we Wrocławiu

Patronat honorowy: Ewa Wolak - Poseł na Sejm RP
Kierownictwo artystyczne galerii: Prof. Piotr Błażejewski

 

 

 

KONKURS "ODWIEDŹ BEKSIŃSKIEGO" I WYGRAJ AUDIOBOOKA

27 kwietnia - 22 maja 2012

Konkurs dla miłośników fotografii i literatury 
organizowany w ramach Via Cultura.
Do wygrania audiobook wydawnictwa Dobrew pt. „Straszydła na co dzień”
Czytają m.in. Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Jan Peszek, Maria Seweryn.
Na zgłoszenia czekamy do 20 maja 2012 r.

Wygraj audiobooka! Weź udział w konkursie, odwiedż wystawę fotografii  jednego z najwybitniejszych twórców współczesnych – Zdzisława Beksińskiego, która odbywa się w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” Galerii OKiS na pl. bpa Nankiera 8, w dniach 28 kwietnia – 31 maja 2012Zrób sobie zdjęcie z jedną z prac i prześlij na mailakonkurs@okis.pl.


Zwycięzcy konkursu zostanie przyznana nagroda, a wszystkie konkursowe fotografie zostaną zamieszczone na stronach Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS (www.dcik.pl iwww.facebook.com/InformacjaKulturalna)

Wystawa jest czynna od 28 kwietnia do 31 maja 2012 br. od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00 w DCF „Domek Romanski” Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki (pl. bpa Nankiera 8). W poniedziałki oraz w dniu VIA CULTURA 11 maja wstęp jest bezpłatny, w pozostałe dni 1 i 2 zł.

Więcej na: http://www.dcik.pl/wydarzenie/0,0,6247,wystawa-fotografii-zdzislawa-beksinskiego/

 

Do wygrania audiobook wydawnictwa Dobrew pt. „Straszydła na co dzień”.

Czytają m.in. Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Jan Peszek, Maria Seweryn.

 

 

Do wygrania audiobook wydawnictwa Dobrew pt. „Straszydła na co dzień”.

Czytają m.in. Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Jan Peszek, Maria Seweryn.

„Straszydła na co dzień” Karela Michala ukazały się w Czechosłowacji w 1961 r. i natychmiast stały się bestsellerem, kultową książką lat 60., biblią kontestatorów i prawdopodobnie najsławniejszą pozycją w dorobku autora. Krytyka okrzyknęła, że autor swoją „bezwstydną oryginalnością i oryginalną bezwstydnością” wniósł świeży powiew do literatury humorystyczno-satyrycznej. Bez wątpienia, gdyż w socjalistycznej rzeczywistości tamtych lat rzeźników zrzeszało państwowe przedsiębiorstwo Masna, fryzjerów spółdzielnia Hygie, a czescy humoryści skupieni byli wokół satyrycznego tygodnika „Dikobraz”. Karel Michal swoimi Straszydłami... wystąpił w roli prywatnego przedsiębiorcy, który ośmielił się konkurować w tej dziedzinie z sektorem państwowym.

„Straszydła na co dzień" ukazały się w Polsce w 2008 r. w przekładzie Doroty Dobrew w Oficynie Wydawniczej ATUT w serii „Literatura Czeska”. Tłumaczenie zyskało uznanie redakcji miesięcznika „Literatura na Świecie” i nagrodę w kategorii „Nowy Głos".

 

Regulamin konkursu na: http://www.dcik.pl/konkurs/0,2,299,---odwiedz-beksinskiego----i-wygraj-audiobooka/

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA NAGRODY „ODRY” ZA ROK 2011

18 maja 2012, godz. 15.00
Refektarz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
ul. Szewska 37, Wrocław

Rada Redakcyjna i Redakcja miesięcznika "Odra" postanowiły przyznać Nagrodę "Odry" za rok 2011 Profesorowi Januszowi Tazbirowi za zbiór napisach z wielką pasją i talentem literackim esejów historycznych "Od sasa do lasa" oraz dziesiątki wcześniejszych książek, będących mądrymi przewodnikami po przeszłości Polski, uczących tolerancji
i przekonujących, że romans z Klio nie powinien kończyć się nigdy. 

Janusz Tazbir (1927) - wybitny polski historyk, badacz dziejów kultury staropolskiej oraz reformacji i kontrreformacji w Polsce, członek Polskiej Akademii Nauk. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wyróżniony m.in. Komandorskim Orderem Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Medalem Gloria Artis dla Zasłużonych Kulturze. Jest autorem lub współautorem ponad dwudziestu książek o tematyce historycznej.

Więcej na stronie: https://www.facebook.com/MiesiecznikOdra

Kliknij aby powiększyć

XXI FESTIWAL MAJ Z MUZYKĄ DAWNĄ

16 - 21 maja 2012
Wrocław, Kłodzko, Galowice


Od 16 do 21 maja mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska będą mogli przenieść się w muzyczną podróż w czasie. Podczas 21. międzynarodowego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną usłyszymy nieco zapomniane już dźwięki muzyki średniowiecza, renesansu i baroku

Festiwal organizują Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – instytucja kultury samorządu województwa dolnośląskiego oraz Akademickie Stowarzyszenie Kultury „Wagant”. - Na inauguracyjny koncert zapraszamy w środę 16 maja do sali wielkiej Muzeum Sztuki Mieszczańskiej wrocławskiego Ratusza – mówi Maciej Kieres, dyrektor artystyczny Festiwalu Maj z Muzyką Dawną. - Zaprezentuje się tam jeden z lepszych francuskich zespołów – Ensemble Stravaganza. Przez ponad godzinę czeka nas spotkanie z muzyką z dworu Habsburgów. Dzień później gratka dla miłośników opery. Nieodpłatnie będzie można wejść na „Koronację Poppei” Claudio Monteverdiego, którą przygotowali studenci wrocławskiej Akademii Muzycznej pod opieką Elżbiety Lejman-Krzystyniak. Premiera 17 maja o godz. 19.00, powtórka dzień później o godz. 16.00 w auli Akademii Muzycznej. 18 maja w Kościele ŚŚ. Ap. Piotra i Pawła wystąpi lubiany przez wrocławską publiczność Jacek Kowalski. O godz. 19.00 usłyszymy program „Wojna i miłość, czyli krucjaty, trubadurzy i truwerzy”. Ten sam występ będzie można usłyszeć jeszcze 19 maja o godz. 17.00 w Muzeum Powozów w Galowicach koło Wrocławia i 21 maja w Muzeum Ziemi Kłodzkiej o godz. 19.00.

 

Częścią Festiwalu, wspieranego przez Instytucję Kultury Wrocław 2016, są także wykłady wybitnego muzykologa prof. Marka Dyżewskiego. - Tym razem 19 maja o godz. 16.00 w Klubie Muzyki i Literatury zapraszamy na muzyczną opowieść pod tajemniczym tytułem „Prawda ta sama, lecz brzmi inaczej” - mówi Piotr Borkowski, dyrektor OKiS. - „Maj z muzyką dawną” we Wrocławiu zakończymy w niedzielę 20 maja o godz. 19.00 w Kościółku św. Krzysztofa koncertem „Close thine eyes” z dziełami angielskiego kompozytora Henry'ego Purcela.

Kliknij aby powiększyć

WARSZTATY TWORZENIA AUDIODESKRYPCJI DO DZIEŁ PLASTYCZNYCH W RAMACH PROJEKTU „WYKLUCZENI Z KULTURY”

14-16 maja 2012, Wrocław, Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6

Centrum Kultury Wrocław-Zachód wraz z partnerami, wśród których jest m.in. Ośrodek Kultury i Sztuki, serdecznie zapraszają do udziału w warsztatach tworzenia audiodeskrypcji do dzieł plastycznych. Warsztaty odbywają się w 3 cyklach: tworzenie audiodeskrypcji do dzieł plastycznych, spektakli teatralnych (15-17 października) oraz do produkcji filmowych (12-14 listopada).
Dzięki kompleksowemu szkoleniu, uczestnicy spotkań, zarówno widzący, jak
i niewidomi poznają niezbędne zaplecze informacyjne i metodologiczne w zakresie tworzenia audiodeskrypcji. Każda z 4 grup złożona z 3 osób – 2 widzących i 1 niewidomej przygotuje audiodeskrypcję do wybranego fragmentu filmu bądź przedstawienia teatralnego, a w przypadku dzieła plastycznego opisze jeden obiekt. 
Prowadzący: Barbara Szymańska, Tomasz Strzymiński (Fundacja Audiodeskrypcja)

Zgłoszenia: tel. (71) 353-96-94 wew. 73, e-mail: biuro@ckwz.art.pl 
Więcej o projekcie na www.ckwz.art.pl i www.dcik.pl
Więcej o audiodeskrypcji na www.audiodeskrypcja.pl
Organizator: Centrum Kultury Wrocław-Zachód
Współorganizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

"REWOLWER KULTURALNY" O ZDZISŁAWIE BEKSIŃSKIM

11 maja
TVP Wrocław

Zapraszamy do obejrzenia piątkowego magazynu "Rewolwer kulturalny"W programie można zobaczyć wywiad na temat aktualnej wystawy w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański", prezentującej fotografie Zdzisława Beksińskiego. Zapraszamy przed telewizory oraz na wystawę, którą można oglądać do 31 maja 2012 r.

Kliknij aby powiększyć

VIA CULTURA Szlak wydarzeń kulturalnych

W dniu 10 maja 2012 r. w Brukseli Wrocław został oficjalnie nominowany jako Europejska Stolica Kultury 2016. Tym samym miasto przestało być kandydatem do tytułu i stało się pełnoprawną ESK. Z tej okazji w piątek 11 maja we Wrocławiu zorganizowany zostanie szereg wydarzeń oraz punktów prezentujących bogatą ofertę kulturalną i artystyczną Wrocławia i Dolnego Śląska.

Wrocław 2016 ESK - już nie „kandydat”

Po kilkuletnich staraniach naszego miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, przejściu dwóch etapów selekcji oraz pozytywnej decyzji międzynarodowego panelu jurorów, w dniu 10 maja 2012 r. Wrocław zostanie oficjalnie obwieszczony Europejską Stolicą Kultury 2016 i tym samym przestrzenie być kandydatem. Pragnąc uczcić to wydarzenie, a zarazem podkreślić szczególne podejście do kultury, którego wyrazem jest zwycięska Aplikacja Wrocławia o tytuł ESK 2016, chcemy zaproponować wrocławianom udział w niecodziennym wydarzeniu o charakterze kulturalno-społecznym.


Via Cultura

Via Cultura to podróż wiodąca szlakiem oddolnych i instytucjonalnych wydarzeń kulturalnych i akcji o charakterze społecznym oraz artystycznym, zlokalizowanych w różnych punktach Wrocławia. Na podstawie mapy miasta z zaznaczonymi punktami, kulturalny podróżnik będzie mógł sam zaplanować podróż lub wybrać jeden z kilku szlaków tematycznych przygotowanych przez Wrocław 2016 we współpracy z podmiotami biorącymi udział w tym przedsięwzięciu.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------


KONKURSY

 

Konkurs „Wejdź na ścieżkę kultury!” – bierz udział w wydarzeniach VIA CULTURA, zapełnij kartę specjalnie na tę okazję przygotowanymi pieczątkami i wylosuj jedną z kilkuset nagród! Szczegóły: www.wro2016.pl oraz na bieżąco na naszym portalu społecznościowym:

www.facebook.com/Wroclaw2016

 

„ODWIEDŹ BEKSIŃSKIEGO” - WYGRAJ AUDIOBOOKA – konkurs organizowany przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS. Przyjdź na wystawę fotografii jednego z najznakomitszych artystów polskich XX w., zrób zdjęcie i wygraj cenne nagrody! Więcej informacji: www.dcik.pl

 

Konkurs na fotoreportaż z VIA CULTURA – weź udział w konkursie i wygraj netbooka! Szczegóły konkursu na stronie www.wro2016.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Punkt informacyjny VIA CULTURA

 


Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS
Ośrodek Kultury i Sztuki (parter)
50-101 Wrocław
Rynek-Ratusz 24
godz. 10.00-18.00


W punkcie informacyjnym otrzymasz darmową mapę wydarzeń Via Cultura. Tutaj także będziecie mogli otrzymać szczegółowe informacje dot. poszczególnych wydarzeń, a pracownicy Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS pomogą Wam zaplanować trasę kulturalnej eskapady, dostosowaną do waszych oczekiwań. Tutaj także będziecie mogli pobrać i pozostawić karty konkursowe, podbite pieczątkami poświadczającymi Wasz udział w poszczególnych wydarzeniach i wziąć udział w losowaniu cennych nagród!


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WYDARZENIA

 

 

 

1) Zostań aktorem, czyli plenerowa inscenizacja filmowa

KTO: Wrocławska Szkoła Filmowa, www.mastershot.com.pl
CO: Masz ochotę zostać aktorem? Weź udział w zainscenizowaniu w naturalnej, plenerowej scenerii Wrocławia zbiorowych scen z komedii „Statyści” Michała Kwiecińskiego. Autorzy przedsięwzięcia pragną zaangażować chętnych mieszkańców miasta, jako tytułowych STATYSTÓW i zrealizować sceny w sposób spektakularny, używając różnego rodzaju filmowego sprzętu technicznego: jazdy, ramienia, sprzętu dźwiękowego, podglądu, na którym po nakręceniu zdjęć prezentowalibyśmy od razu ich efekt. W ten sposób występujący w scenie wrocławianie-STATYŚCI, będą mogli niemal natychmiast zobaczyć się na dużym ekranie.
GDZIE i KIEDY: plac Solny, godz. 15.

 

2) Zwiedzanie Muzeum Architektury we Wrocławiu

KTO: Muzeum Architektury we Wrocławiu, www.ma.wroc.pl
CO: Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Architektury. Muzeum można zwiedzić z przewodnikiem o godzinie 15.00, podziwiając wystawę „Ernst May (1886-1970). Nowe miasta na trzech kontynentach”; jest to pierwszy w Polsce tak obszerny pokazu twórczości Ernsta Maya - znakomitego architekta i urbanisty doby modernizmu. Po ekspozycji gości oprowadzi kuratorka wystawy Jolanta Gromadzka. Natomiast o godzinie 16.00po stałej wystawie „Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku” oprowadzi kustosz muzeum, kierownik działu architektury średniowiecznej Pani Agnieszka Gola.
GDZIE i KIEDY: ul. Bernardyńska 5, godz. 11-17, 
zwiedzanie wystaw z przewodnikiem godz. 15 i 16. Wstęp wolny!  
Uwaga: W dniu VIA CULTURA będzie można również zakupić wydawnictwa Muzeum Architektury ze specjalnym, 5 % rabatem.


3) CIAŁOść w pięciu aktach

KTO: CO12, www.co12.pl
CO: „CIAŁOść w pięciu aktach”, kolejna edycja cyklicznego wydarzenia CO12minut, odbywającego się w coworkingowej przestrzeni, którego motywem spajającym tym razem będzie ciało: tatuowane (opowie o nimtatuażysta-zawodowiec), tańczące (prelekcja tancerza), malowane (12 minutowe spotkanie z malarzem), operowane (przez chirurga plastycznego) oraz codziennie doświadczane (o którym opowie gość, uczestnik Żywej biblioteki).
GDZIE i KIEDY: ul. Łokietka 12 C, godz. 19.00


4) Spektakl kathakali Zbawienie Putany

KTO: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Kalamandalam Karunakaran, www.grotowski-institute.art.pl
CO: Kathakali to klasyczny styl teatru ze stanu Kerala w południowych Indiach. Styl ten, poprzez pantomimę i taniec, opowiada historie przedstawione w wielkich eposach hinduskich – Mahabharacie iRamajanie. Spośród wszystkich indyjskich form sztuki kathakali jest najbogatsze w mudry – język dłoni. Wykonanie: Kalamandalam Karunakaran.
GDZIE i KIEDY: ul. Na Grobli 30-32, godz. 19. Wstęp wolny!
UWAGA: Konieczna mailowa rezerwacja miejsc pod adresem: sekretariat@grotowski-institute.art.pl 



5) Bez(do)mnie w Muzeum Współczesnym Wrocław

KTO: MWW, Bartek Lis – kurator programu debat (MWW), www.muzeumwspolczesne.pl
CO: Wystawa "Bez(do)Mnie" – wernisaż, jedno z wydarzeń w ramach cyklu ROZMOWY O BRAKU… Bez(do)Mnie. Wystawa jest efektem wspólnych działań studentów z architektonicznego koła naukowego, młodych animatorów kultury z wrocławskiego Studium Pomaturalnego (tzw. SKIBY) oraz osób bezdomnych pozostających pod opieką Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Młodzież w marcu i kwietniu pracowała razem nad projektem wystawy, w ramach której przedstawiona zostanie mieszkalna (nie)rzeczywistość osób bezdomnych.
GDZIE i KIEDY: MWW, pl. Strzegomski 2a, Woliery, poziom 5, godz. 19.



6) Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego

KTO: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu www.okis.pl oraz Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej,www.dcik.pl
CO: Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego organizowana w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” w dniach 28.04-31.05 2012 oraz specjalny pokaz filmów o artyście, uważanym obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych twórców współczesnych – malarza, rzeźbiarza, fotografika i grafika komputerowego. W dniu VIA CULTURA wstęp jest bezpłatny!
Uwaga: Konkurs dla odwiedzających!

GDZIE i KIEDY: Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria OKiS, pl. Nankiera 8, godz. 10-18; pokaz filmów o Zdzisławie Beksiński o godz. 11.00 oraz 17.00.



7) BWA Wrocław

 

KTO: BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej, www.bwa.wroc.pl
CO: W galerii Awangarda obecnie mają miejsce dwa pokazy o charakterze międzynarodowym w ramach projektuOUT OF STH vol. 3. Wystawa Kwiaty Zła – Nowa Sztuka, kurator Cedar Lewisohn (Anglia) oraz Free Ride Art Space – wystawa rowerowa, kuratorka Blandine Roselle (Francja). Natomiast w galerii Szkła i Ceramikiwystawa młodej designerki Kamili Szczęsnej pt. PROCES, prezentująca ceramiczną instalację. W dniu VIA CULTURA wstęp wolny!
UWAGA: W BWA Awangarda można zaopatrzyć się w mapę wrocławskich murali. Wybierz się na wycieczkę szlakiem BWA Art Tour!
GDZIE i KIEDY: Galeria Szkła i Ceramiki, pl. Kościuszki 9/10, godz. 11-18; Galeria Awangarda, ul. Wita Stwosza 32, godz. 11-18



8) Happening Rity Baum

KTO: Rita Baum, www.ritabaum.pl
CO: Pacjenci od Rity przejdą przez całe miasto, chorzy i kalecy - aż do szpitala przy ul. Poniatowskiego. Weź pidżamę albo szlafrok i dołącz do chorującej Rity! Zabandażuj rękę albo głowę, podeprzyj się kulami. Pacjenci ze szpitala św. Rity czekają... Akcja w ramach festiwalu Rytuał IX. 
GDZIE i KIEDY: Zbiórka w redakcji "Rity Baum", ul. Ruska 46A, lokal 12/13, III piętro godz. 18.30.



9) Centrum Sztuki IMPART

KTO: IMPART, www.impart.art.pl
CO: Wystawa grafiki Marcina Kozierkiewicza. Wystawa prac młodego częstochowskiego artysty, specjalizującego się w technice linorytu. Jego dzieła cechuje charakterystyczny styl, można go określić jako bajkowy, groteskowy. Z kolei ReKONSTRUKCJE  to wystawa prac Marleny Zakrzewskiej, która tak charakteryzuje swoją wystawę: „ReKONSTRUKCJE to retrospekcja ciągle konstruowana. Ażurowe formy kolejnych rzeźb i obiektów, wspomnienia innych, a także znamienna dla mnie ciągła opowieść o budowaniu trwałości z tego, co nietrwale”.
GDZIE i KIEDY: Centrum Sztuki Impart, ul. Mazowiecka 17, godz. 12-18. Wstęp bezpłatny!



10) Piknik rodzinny „Tajemniczy Ogród”

KTO: WSS GNIAZDKO
CO: Rodzinny Piknik „Tajemniczy Ogród“. Organizatorzy zapraszają dzieci od lat 6 wraz z rodzicami na warsztaty plastyczne i gry interdyscyplinarne. Podczas warsztatów członkinie „Gniazdka” planują poprzez zabawę zapoznać najmłodszych uczestników z zagadnieniami związanymi z ekologią i recyklingiem, wspólnie odkrywać tajemnice parku, dociekać, kto mieszka pod liśćmi i co jedzą motyle...Udział bezpłatny!
Uwaga: konieczne potwierdzenie udziału, e-mail: klub.gniazdko@gmail.com
GDZIE i KIEDY: Park Południowy, godz. 17-20



11) Autostopem ku wolności

KTO: Aleksander Adamus i Paweł Bartnik, www.autostopemkuwolnosci.pl
CO: Spotkanie z podróżnikami-zapaleńcami, którzy autostopem odbyli podróż po Iranie, Iraku, Syrii, Gruzji, Rosji, Turcji, Włoszech... Opowiedzą o swoich przygodach na trasie eskapady „Autostopem ku wolności!”, której celem był Tybet i spotkanie z Dalajlamą. Przyjdź i posłuchaj tych pasjonujących opowieści – zostań autostopowym podróżnikiem!
GDZIE I KIEDY: księgarnia Tajne Komplety, ul. Przejście Garncarskie, godz. 18. Wstęp wolny!
Uwaga: dla uczestników spotkania konkurs!



12) Zwiedzanie Centrum Sztuki WRO

KTO: Centrum Sztuki WRO, www.wrocenter.pl
CO: *Krótka historia instalacji wideo. Krótką historią instalacji wideo Centrum Sztuki WRO rozpoczęło cykl wystaw i prezentacji związanych z 50-leciem sztuki elektronicznej, zaplanowany na lata 2012 i 2013, który ukaże stadia rozwoju sztuki mediów i i jej historyczne osiągnięcia. *Of Vertigo and Ruins – pokaz eksperymentalnego kina kanadyjskiego – prezentuje Pierre-Luc Vaillancourt, kurator The Institute for Exploratory Cinemas w Montrealu. * Jaś Domicz, Wakacje – wystawa.
GDZIE i KIEDY: Krótka historia…, ul. Widok 7, godz. 11-19; wystawa Wakacje - Atelier WRO – Kuźnicza 29a, II piętro, godz. 13-17; Pokaz eksperymentalnego kina kanadyjskiego odbędzie się w CS Wro, ul. Widok 7, godz. 19.Wstęp wolny!



13) Ćwiczenia z ukrycia

KTO: Fundacja Sztuki Współczesnej Art Transparent, www.arttransparent.org
CO: Wystawa Beaty Wilczek „Ćwiczenia z ukrycia” (przy współpracy z Michaliną Glurą). Wystawa „Ćwiczenia z ukrycia” to prezentacja najnowszych, zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat kolaży, Beaty Wilczek, a także pokaz prac inspirowanych ubiorem, zrealizowanych przy współpracy z Michaliną Glurą, założycielką projektu modowego Schuhtütehemd.
GDZIE i KIEDY: Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, godz. 16-19. Wstęp wolny!



14) Wernisaż prac Andrzeja Dudzińskiego

KTO: Fundacja Bente Kahan, www.fbk.org.pl
CO:Wernisaż prac Andrzeja Dudzińskiego oraz spotkanie z autorem. Wystawa będzie obejmować prace z cyklu „Koperty”. Powstawały one na odwrotnych stronach dużych kopert, na których w USA przesyłane są prace artysty. Niektóre z nich nosiły już na sobie zalążki późniejszych kompozycji… Na wystawę składają się prace powstałe w okresie od 2001 do 2010 roku.
GDZIE i KIEDY: Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, godz. 16.00 Wstęp wolny!



15) Strzeż się tych miejsc!

KTO: Samorząd Studencki ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Galeria MD_S,www.strzezsietychmiejsc.blogspot.com
CO: „Strzeż się tych miejsc” – wystawa inspirowana tekstem piosenki zespołu Klaus Mitffoch. Jak piszą autorzy: „[…] Myślimy raczej o tym, jak opowiedzieć o tych niechcianych podwórkach i placach, za które miastu nie należą się jeszcze gratulacje. W tych ciemnych miejscach ranne od kul Festung Breslau, mury kamienic, a także słynne sklepy monopolowe pokazują życie miasta, które powoli przechodzi w zapomnienie…”.
GDZIE i KIEDY: Galeria MD_S, ul. Chrobrego 24, w godzinach otwarcia galerii. Wstęp wolny!



17) PERSPEKTYWA 2016 – Grafika bez granic

KTO: GALERIA – PRACOWNIA ACADEMIA NOVA, Ewa Han (właścicielka galerii).
CO:GRAFIKA BEZ GRANIC.Wykład „Grafika – co to takiego?” połączony z pokazem warsztatu graficznego (prowadzący artysta-grafik Karol Augustynowicz); pokaz rysowania na szkle (realizacja artystka-plastyczka Katarzyna Gemborys); wernisaż wystawy PERSPEKTYWA 2016 połączony z kiermaszem prac (grafik, rysunków i wyrobów szklarskich) jej uczestników. PERSPEKTYWA 2016 to prezentacja grafik, rysunków i obiektów szklarskich autorstwa studentów oraz niedawnych absolwentów wrocławskiej ASP, którzy za kilka lat staną się znaczącymi postaciami krajobrazu kulturalnego i rynku sztuki Wrocławia - ESK 2016.
GDZIE i KIEDY: pl. Solny 14 A (patio), godz. 12-20. Wstęp wolny!



18) Warsztaty Iwony Szabarkiewicz

KTO: Iwona Szabarkiewicz, artystka ludowa
CO: Warsztaty plastyczne, w tym m.in. malowanie tkanin, rzeźba solna. Warsztaty są kierowane do wszystkich wrocławian, bez względu na wiek, czy zdolności manualne! Wstęp wolny!
GDZIE i KIEDY: klub Puzzle, ul. Przejście Garncarskie 2 (II piętro), godz. 14-17



19) Warsztaty podróżowania „Trzy Żywioły” 

KTO: Akademia Podróżowania „Trzy Żywioły”, www.3zywioly.pl
CO: Warsztaty podróżowania oraz inauguracja działalności Akademii Podróżowania „Trzy Żywioły” W ramach warsztatów, wykładowcy akademii przygotują słuchaczy w zakresie organizacji wypraw rowerowych i motocyklowych, podróżowania z dziećmi, kupowania tanich biletów lotniczych.
GDZIE i KIEDY: DCF, ul. Piłsudskiego 64a, godz. 11-20. Wstęp wolny!



20) Koncert w Puzzlach

KTO: Klub Puzzle, www.klubpuzzle.pl
CO:
 „MINERVA, MAYHEM AND MARGARITAS” RELEASE PARTY, premiera: en2aka „Minerva, Mayhem and Margaritas”. Poza en2akiem tej nocy wrocławskie Puzzle gościć będą także Rhythm Baboona, gdańszczanina, reprezentanta m.in. Concrete Cut i Kill Your Popstar, 1/2 Apomallari.
GDZIE i KIEDY:
 klub Puzzle, Przejście Garncarskie 2 (2 piętro), start: 21., wstęp: symboliczne 5 PLN



21) Wernisaż wystawy „Cyrkulacje”

KTO: Fundacja Teatr Nie-Taki oraz Cafe Rozrusznik, www.teatr-nie-taki.plwww.facebook.com/caferozrusznik
CO:Wernisaż wystawy fotografii z Wrocławskiego Festiwalu Ruchu CYRKULACJE oraz cyklu CYRKULACJE półobrót. Fotografie zostały wykonane przez słuchaczy Międzynarodowego Forum Fotografii "Kwadrat", ukazują zatrzymaną w kadrach fizyczność, siłę i jednocześnie delikatność, jakie łączy w sobie ruch i w efekcie – taniec współczesny. Fotografowie byli obserwatorami różnorodnych warsztatów ruchowych odbywających się w ramach CYRKULACJI.
GDZIE i KIEDY: Cafe Rozrusznik, ul. Cybulskiego 15, godz. 19.00. Wstęp wolny!



22) Żywa biblioteka

KTO: Mediateka, Żywe książki, www.mediateka.biblioteka.wroc.pl
CO: Jak niesłyszący może nauczyć się mówić? Jak to jest czuć się kobietą w ciele mężczyzny? Jak mówić: „Rom” czy „cygan”? Żywe książki odpowiedzą na te i inne pytania! Przyjdź i wypożycz „książkę”, porozmawiaj, dowiedz się i pozbądź się fałszywych stereotypów!
GDZIE i KIEDY: Mediateka, pl. Teatralny, 11-12 maja, godz. 12-20. Wstęp wolny!



23) Wystawa autorska Barbary Maliszewskiej

KTO: Barbara Maliszewska, artystka, fotograficzka.
CO: Autorska wystawa fotografii miejskiej. Jak twierdzi autorka: "Piękno jest wszędzie, trzeba tylko delikatnej duszy, aby je zobaczyć, nawet w zmurszałej od wilgoci ścianie po której tańczy słońce... „.
GDZIE i KIEDY: CO12, ul. Łokietka 12 C, w godzinach otwarcia.


24) Warsztaty PANATO

KTO: Kooperatywa PANATO, www.facebook.com/Projekt.PaNaTo
CO: Warsztaty dla dzieci i rodziców. Dzieci wspólnie z animatorkami kolektywu PANATO stworzą instalację/rzeźbę/obraz 3D. Warsztaty mają na celu pobudzenie wyobraźni najmłodszych i uświadomienie ich, że każdy, nawet (pozornie) bezużyteczny przedmiot można użyć do zabawy i do stworzenia czegoś nowego, pięknego, cieszącego.
GDZIE i KIEDY: Klub Puzzle, ul. Przejście Garncarskie 2 (II piętro), godz. 14-17. Udział bezpłatny!
Uwaga: W czasie warsztatów przewidziany jest konkurs!



25) Twoje drzewko w Tajemniczym Parku!

KTO: Fundacja Stary Las, www.fundacjastarylas.pl
CO: Przynieś odpady elektroniczne, a wybrane przez Ciebie drzewko zostanie posadzone w Tajemniczym Parku w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z wymyśloną przez Ciebie dedykacją, uwiecznioną na specjalnej tabliczce!
GDZIE i KIEDY: Wyspa Słodowa, godz. 10-18.



26) "Splot Szewska 4 - Prolog"

KTO: Anna Rumińska, eMSA Inicjatywa Edukacyjna. Partnerzy wydarzenia: Stowarzyszenie LUPA, Powiedz Życzenie Galeria Rękodzieła, www.emsarelacje.pl
CO: Zapowiedź wydarzenia "Splot Szewska 4" poprzez promocję kultury rękodzieła, a także wesołego, kolorowego i zrównoważonego pieszo-rowerowego ruchu we Wrocławiu. Przewidujemy ozdabianie rowerów gadżetami upcyclingowymi wykonanymi ręcznie na szydełku i drutach z włóczek i plarnu (plastic yarn czyli przędza z foliówek), a także sztucznymi kwiatami i naklejkami. 
GDZIE i KIEDY: ul. Szewska/Nożownicza, godz. 14-17.



27) Psiaki-przedszkolaki

KTO: Fundacja 2 plus 4, www.2plus4.org
CO: Psiaki-przedszkolaki, czyli warsztaty dla dzieci w myśl powiedzenia "Czym skorupka za młodu nasiąknie...". Animatorzy z Fundacji 2+4 chcą budować u dzieci poczucie własnej wartości, rozwijając wrażliwość  i empatię. Istotą programu jest przede wszystkim nauka bezpiecznego kontaktu z psem, otwarcie dzieci na nowe doświadczenia oraz rozwijanie u dziecka poczucia, że zwierzęciu jako istocie żywej należy się szacunek i troska. Wolontariusze z psami poprowadzą naukę bezpośredniego kontaktu z czworonogiem, natomiast animatorzy pomogą przełamać lęk przed psami. Dobra zabawa gwarantowana!
GDZIE i KIEDY: Park Południowy, polana, godz. 16-20


28) Warsztaty Laboratorium Śpiewu i Mowy

KTO: Laboratorium Śpiewu i Mowy, www.vocalize.pl
CO: Warsztat z emisji głosu i sztuki wystąpień publicznych z elementami interpretacji tekstów we wrocławskim Laboratorium Śpiewu i Mowy, to propozycja dla wszystkich, którzy chcą zyskać świadomość własnego ciała, odczuć radość płynącą z prawidłowego funkcjonowania głosu, odkryć tajniki skutecznego, porywającego przemawiania przed publicznością, zrelaksować się i dobrze bawić w miłej atmosferze. Warsztaty odbędą się pod kierunkiem doświadczonych trenerów: Magdaleny i Radosława Kot oraz Agnieszki Maciejewskiej.
GDZIE i KIEDY: ul. Krakowskiej 56-62, bud. A sala 005 (na terenie WSZ Edukacja), godz. 17. Wstęp wolny!
UWAGA: Proszę potwierdzić udział pod nr tel. 662 287 354.



29) Spektakl i PARADA ULICZNA Teatru Klinika Lalek

KTO: Teatr Klinika Lalek, www.klinikalalek.art.pl
CO: Spektakl pt. „Kilku ekscentryków i Słoń” oraz PARADA ULICZNA z wielkoformatowymi lalkami. Każde przedstawienie Teatru Klinika Lalek to niezapomniane przeżycie, tego nie można przegapić!
GDZIE i KIEDY: Rynek i okolice, godz. ok. 16.30, przemarsz i PARADA w Rynku godz. 18.00



30) Przystanek Dobrych Myśli

KTO: Fundacja Przystanek Dobrych Myśli z Janowic Wielkich
CO: Nietypowe spotkanie z sympatykami piosenki wędrownej, organizowane przez fundację, która skupia się na popularyzacji kultury lokalnej oraz szeregu działań społecznych, także o charakterze wolontariackim i charytatywnym . Warto!
GDZIE i KIEDY: ul. Świdnicka 4, od godz. 11 aż do wieczora



31) Zwiedzanie i dzień otwarty w domu Edyty Stein

KTO: Towarzystwo im. Edyty Stein, www.edytastein.org.pl
CO: Dzień otwarty w Domu Edyty Stein! W ramach VIA CULTURA będzie można za darmo zwiedzić wystawy oraz dom patronki Europy Edyty Stein – filozofki, najbardziej znanej wrocławianki, zamordowanej przez nazistów w Auschwitz.
GDZIE i KIEDY: Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, w godzinach otwarcia. Wstęp wolny!


32) Koncert w Rynku

KTO: m.in. Habakuk, Me, Myself and I, Papadram, Natalia Lubrano z zespołem. Gość specjalny: Urszula Dudziak.
CO: uroczysty koncert z okazji oficjalnej decyzji o przyznaniu Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
GDZIE i KIEDY: Rynek, godz. 19.00 Wstęp wolny!



33) Podglądania Filmowe

KTO: Podglądania Filmowe, www.podgladaniafilmowe.pl
CO: Z okazji VIA CULTURA specjalny pokaz filmu "Uchwycić rzeczywistość" w reż. Pepita Ferrar
GDZIE: dziedziniec Synagogi pod Białym Bocianem, godz. 22. Wstęp wolny!



34) RYTUAŁ vol. 9 i wernisaż wystawy

KTO: Stowarzyszenie INDUSTRIAL ART.
CO: Rytuał vol. 9 to kolejna odsłona wieopłaszczyznowego, multimedialnego wydarzenia artystycznego, którego cechą szczególną jest ekspresja i oryginalność. Zapraszamy Was na wernisaż wystawy, zorganizowanej w ramach Rytuału! Program Rytuału oraz info o innych wydarzeniach stowarzyszenia: www.industrialart.eu
GDZIE i KIEDY: dziedziniec byłego szpitala, ul. Poniatowskiego 2, godz. 19. Wstęp wolny!



35) Cały Wrocław czyta!

KTO: Wrocławskie Centrum Kształcenia Nauczycieli, www.wcdn.wroc.pl
CO: Cały Wrocław czyta – inauguracja akcji. Przyjdź, dowiedz się więcej, poczytaj!
GDZIE i KIEDY: Rynek, godz. 11-13.



36) Planete+ DOC info

KTO: Planete+ DOC, www.planetedocff.pl
CO: Punkt informacyjny festiwalu filmów dokumentalnych Planet+Doc. Znajdziecie tutaj nie tylko informacje o festiwalu, ale także będziecie mogli obejrzeć ciekawe filmy i zaopatrzyć się w festiwalowe gadżety. Zajrzyj!
GDZIE i KIEDY: ul. Świdnicka, godziny popołudniowe



37) Wpadnij do Fu-Ku

KTO: Fu-Ku concept store, www.fu-ku.pl
CO: W Fu-Ku znajdziecie prace i kolekcje offowych projektantów mody oraz wyselekcjonowany second hand. Ponadto w miłej atmosferze będziecie mogli przejrzeć magazynowe newsy ze świata mody (i nie tylko). W czasie VIA CULTURA obejrzeć będzie można również autorskie fotografie Lindy Parys.
GDZIE i KIEDY: ul. Sienkiewicza 8a, godz. 12-19. Wstęp wolny!

 

MAPA DO POBRANIA

 

Szczegóły: www.wro2016.pl/ViaCultura
www.facebook.com/Wroclaw2016

« poprzednia 1 261 62 63 64 65 66 67 68 69 70 następna »