• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Wystawa SILESIA ART BIENNALE outside in inside out.

Wystawa SILESIA ART BIENNALE outside in inside out.

Dodano: 23.10.2012 15:54

9 - 30 listopada 2012 r.
Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a


21 listopada 2012 r o.  godz. 18.00 - odbyła się DEBATA dotycząca przebiegu Biennale oraz
SPOTKANIE promujące
album dokumentujący całość pierwszej edycji

Reportaż z pierwszej edycji Silsia Art Biennale


Podczas debaty rozmawiać będziemy o tym, jak wyglądają podobne działania i festiwale realizowane w przestrzeni publicznej miast satelickich dużych ośrodków w Polsce / w jaki sposób artyści zaproszeni do udziału w SAB skonfrontowali się z historią miejsca, zastaną rzeczywistością lokalną, przestrzenią / jakie podziały/ rodzaje dzieł tworzy miejsce i jego specyfika / historia.

Spotkanie będzie też poświęcone wydawnictwu, które ukaże się nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu: albumowi dokumentującemu realizacje w ramach Silesia Art Biennale.

 

Wystawa „outside in inside out” dokumentująca działania pierwszej edycji Silesia Art Biennale ilustruje etapy prac, procesy badawcze oraz finał wszystkich realizacji i zdarzeń jakie miały miejsce we wrześniu 2012 roku, w trakcie prawie dwutygodniowych działań w czterech miastach na Dolnym Śląsku: Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha. Na wystawie zaprezentujemy dokumentację zdjęciową / reportaż oraz elementy wybranych dzieł: instalacje dźwiękowe, filmy, obiekty.

 

Magdalena Ujma rozpoczyna swój esej do katalogu Biennale opisując kontekst samego regionu, przestrzeni, dla której dedykowane zostały wszystkie dzieła i działania:

„Wyobraźcie sobie krainę, którą nazywają laboratorium żywiołów, goszczącą w swoich dziejach Czechów, Niemców, Polaków i Ślązaków. Krainę, której górską część jej znawca, Henryk Waniek, uważa za królestwo Hermesa, a ten – jak wiadomo – jest patronem nauk tajemnych. Krainę obfitującą w dary: zadziwiającą bogactwem i nagłymi zakrętami historii, bujną naturą, sięgającą głęboko w przeszłość tradycją nieortodoksyjnych duchowości. Ziemię oferującą skarby: złoża metali i kamieni szlachetnych. Ziemię, która wprost idealnie nadaje się, by właśnie na niej poszukiwać kamienia filozoficznego. Spękane skały i wygasłe wulkany, doliny i lasy, a do tego miasta i miasteczka na szczytach wzgórz. Domy uczepione skał i zamki górujące nad równinami...”

 

Na ten tak bogaty i złożony kulturowo i historycznie teren zaprosiliśmy piętnastu artystów: Janusza Bałdygę, Paulinę Braun, Izabelę Chamczyk, Iwonę Demko, Monikę Drożyńską, Małgorzatę Kazimierczak, Grzegorza Klamana, Annę Kuterę, Roberta Kuśmirowskiego, Ankę Leśniak, Marcina Mierzickiego, Tomasza Opanię, Konrada Pustołę, Konrada Smoleńskiego, Artura Tajbera. Wszyscy oni zmierzyli się z trudnym zadaniem i podjęli dialog z historią, kontekstem społecznym, czy też zastanymi elementami krajobrazu miast, do których zostali przypisani. Dzieła, które powstały w przestrzeniach publicznych w większości przypadków tyczą konkretnych zdarzeń i postaci: Anka Leśniak podejmuje trudny dla Jeleniej Góry wątek Hanny Reitsch, Grzegorz Klaman historię stacjonowania wojsk radzieckich w Legnicy, Robert Kuśmirowski zaś wpisuje się w zastane w Bystrzycy Kłodzkiej unikatowe Muzeum Filumenistyczne... Wiele z prac powstało przy udziale i na bazie opowieści i wyznań mieszkańców tego regionu.

 

Działaniom artystów towarzyszyli zaproszeni przez nas krytycy: Magdalena Ujma, Alicja Jodko, Grzegorz Borkowski, Wojciech Ciesielski, którzy przygotowali i prezentowali w w/w czterech miastach autorskie wystąpienia ale też i czujnie obserwowali zdarzenia, proces powstawania dzieł, reakcje społeczności. Eseje, teksty krytyczne i opowieści o tej wędrówce znajdą się w albumie Silesia Art Biennale, który dostępny będzie w dniu wernisażu wystawy, 9 listopada 2012 roku.

Wernisaż odbył sie 9 listopada 2012, Muzeum Współczesne Wrocław, godz.. 18.00 / wstęp wolny

Realcja fotograficzna na: www.facebook.com

Wystawa potrwa do 30 listopada 2012 roku.

 

Organizator Silesia Art Biennale oraz wystawy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Współorganizator wystawy: Muzeum Współczesne Wrocław

Koordynator programu Silesia Art Biennale oraz wystawy: Agnieszka Chodysz

Dyrektor Silesia Art Biennale: Piotr Borkowski

Kurator 1 edycji Biennale: Łukasz Guzek

Przewodniczący Rady Programowej Biennale: Andrzej Saj

Rada Programowa Biennale:
Barbara Banaś, Bożena Biskupska, Grzegorz Dziamski, Gabor Gyulas, dyrektor Mucsarnok Kunsthalle w Budapeszcie, Leszek Koczanowicz, Dorota Monkiewicz.

Artyści: Janusz Bałdyga, Paulina Braun, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Małgorzata Kazimierczak, Grzegorz Klaman, Anna Kutera, Robert Kuśmirowski, Anka Leśniak, Tomasz Opania, Konrad Pustoła, Konrad Smoleński, Artur Tajber
Krytycy: Grzegorz Borkowski, Wojeciech Ciesielski, Magdalena Ujma

Partnerzy:
Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Stowarzyszenie Artystyka, Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej, Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria BWA w Jeleniej Górze, WGS BWA Zamek Książ, Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu

Patroni i mecenasi:
Silesia Art Biennale dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Burmistrz Miasta Bystrzyca Kłodzka
Prezydent Miasta Jelenia Góra
Prezydent Miasta Legnica

Mecenas Biennale: Zakład Poligraficzny Moś i Łuczak sp.j.

Patroni medialni:
TVP Kultura
TVP Wrocław
Polskie Radio Program 4
OBIEG
Pismo Artystyczne Format
miesięcznik ODRA
AMS
artinfo.pl
Bęc zmiana
EXIT - nowa sztuka w Polsce
O.pl
Poland-art.com
portal RynekiSztuka.pl
pismo kulturalne FRAGILE
kultura natychMIASTOwa

 

Bilety

normalny: 10 zł
ulgowy: 5  zł
rodzinny: 15 zł
grupowy: 7 zł (min. 15 osób)
dzieci do lat 6 wstęp wolny.
w czwartki wstęp bezpłatny.

 

Godziny otwarcia

pon. 10.00–18.00
wt. zamknięte
śr.–nd. 12.00–20.00

 

Więcej na http://www.okis.pl/site/silesia_art_biennale/n/1/n/1.html

oraz na facebook.com/SilesiaArtBiennale