• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

ZAPRASZAMY NA REPORTAŻ Z TEGOROCZNEJ EDYCJI NAGRODY KULTURALNEJ ŚLĄSKA

Uprzejmie informujemy, iż w najbliższy piątek, 28 września, o godz. 17.50 na antenie TVP Wrocław
odbędzie się emisja reportażu z tegorocznej edycji Nagrody Kulturalnej Śląska.
Serdecznie zapraszamy przed telewizory.

Kliknij aby powiększyć

"WYKLUCZENI Z KULTURY" - SEANS Z AUDIODESKRYPCJĄ

30 września 2012, godz. 15.00,
Centrum Kultury Wrocław – Zachód, ul. Chociebuska 4 - 6

"KI" projekcja filmu z audiodeskrypcją oraz spotkanie  z ROMĄ GĄSIOROWSKĄ-ŻURAWSKĄ

W związku z przyjazdem zaproszonego gościa
zmianie ulega godzina projekcji: 15.00.
Spotkanie z Romą Gąsiorowską-Żurawską będzie miało miejsce tuż po projekcji.

Skrypt: Marcin Laskowski

Ki (Kinga) jest jak tornado. Nim zdążysz zamienić z nią słowo, zamieszka u ciebie ze swoim 2-letnim synkiem, rozleje wino, a do drzwi zapuka wietnamski student, prosząc, żebyś pomógł mu wnieść jej pralkę. Zanim się obejrzysz, poprosi o kilka stów pożyczki i odebranie dziecka z przedszkola. Wykorzysta każdego, kto stanie jej na drodze. Czy zdoła ją zatrzymać facet z zasadami ? Świat według Ki jest kolorowy, zachłanny i nigdy nie stoi w miejscu. Ona sama irytuje i fascynuje, nikogo nie pozostawia obojętnym.

Odważny debiut fabularny Leszka Dawida wciąga nas w szalony, barwny świat Ki – zachłannej na życie i bezkompromisowej dziewczyny, która nie poddaje się ograniczeniom i głośno mówi, czego oczekuje od świata. Brawurowa rola Romy Gąsiorowskiej, nagrodzona na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdjęcia inspirowane obrazami Darrena Aronofskiego („Zapaśnik”, „Czarny łabędź”) pozwalają spojrzeć na rzeczywistość oczami zbuntowanej bohaterki. Pełna ironii, wnikliwa obserwacja życia współczesnej dziewczyny, opowiedziana z lekkością i poczuciem humoru.

reżyseria - Leszek Dawid
scenariusz- Paweł Ferdek
obsada: Roma Gąsiorowska, Adam Woronowicz, Kamil Malecki, Krzysztof Ogłoza, Sylwia Juszczak i inni

projekcja jest bezpłatna - wejściówki do odbioru w CKWZ

 

 W ramach projektu „Wykluczeni z kultury”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Sprzęt do audiodeskrypcji współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

Organizator:
Centrum Kultury Wrocław – Zachód

 

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa


Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

 


Kliknij aby powiększyć

Jubileusz 15-lecia Domu Samopomocy Społecznej w Bolesławcu

27 listopada 2012
Bolesławiec

Z przyjemnością informujemy, że ośrodek Kultury i Sztuki włączył się w obchody Jubileuszu 15-lecia Domu Samopomocy Społecznej w Bolesławcu.
W ramach obchodów Dział Edukacji Kulturalnej OKiS zorganizuje Lekcje Kultury w formie przedstawienia teatralnego pod nazwą „Małe formy teatralne” dla 400 osób. Przedstawienie z udziałem artystów scen krakowskich odbędzie się w Teatrze Starym w Bolesławcu ul.Teatralna1.
Uroczystości rozpoczną się od samego rana, a w ich planie jest między innymi wernisaż prac podopiecznych placówki, który odbędzie się w Boleslawieckim Ośrodku Kultury - Międzynarodowym Centrum Ceramiki, występy muzyczne, przemarsz przez miasto i wiele innych atrakcji.

 

Plan obchodów jubileuszu 15-lecia I-go Środowiskowego Domu Samopomocy w Bolesławcu, współorganizowanego w ramach „Lekcji Kultury” przez Dział Edukacji Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Z przyjemnością informujemy, że OKiS współorganizuje obchody 15-lecia Domu Samopomocy w Bolesławcu w postaci zakupu przedstawienia „ SPOTKANIE Z CZECHOWEM” "Niedźwiedź " i Oświadczyny".
Szczegółowy plan obchodów obejmuje między innymi:

godz. 10.00 - 11.00 oficjalna cześć obchodów jubileuszu

godz. 11.00 - 12.20 wernisaż twórczości uczestników I ŚDS

godz. 12.20 - 13.00 przejście do Teatru Starego

godz. 13.00 - 14.40 Spotkanie z Czechowem ( Niedźwiedź i Oświadczyny) miejsce: Teatr stary ul. Teatralna 1

29 i 30 listopada w BOK - MCC

w godz. 10.00 - 17.00 Doroczny integracyjny kiermasz prac plastycznych i rękodzieła osób niepełnosprawnych korzystających z pomocy różnych instytucji i organizacji ( I ŚDS ,

II ŚDS, WTZ, Zespół Szkół Specjalnych.

 

Przedstawienie, które w ramach „Lekcji Kultury”, wykupiliśmy dla podopiecznych i gości Domu to dwie jednoaktówki A.Czechowa "Niedźwiedź " i Oświadczyny" nazwane przez samego autora żartami scenicznymi.

Autor m.in. "Mewy", "Wiśniowego sadu" i "Trzech sióstr" - nostalgicznych dramatów, pokazuje tu swoją ogromną sprawność pisarską w innej formie literackiej, a mianowicie komedii, ocierającej się o farsę.

W "Niedźwiedziu" do szlacheckiego domu młodej wdowy wdziera się gwałtem emerytowany porucznik artylerii Smirnow, domagając się zwrotu długu, który u niego zaciągnął św. pamięci mąż Popowej, hulaka i utracjusz. Pogrążona w nieutulonym żalu i żałobie kobieta okazuje się wyborną i wymagającą przeciwniczką. A że nieobce są jej różne kobiece sztuczki, które topią lodowate męskie serca finał jest łatwy do przewidzenia.

W "Oświadczynach" do gospodarstwa Czubukowa przychodzi sąsiad Łomow z zamiarem oświadczenia się o rękę podstarzałej córki. Dla Natalii jest to ostatnia szansa na zamążpójście, i jest tym zainteresowana ale razem z krewkim ojcem wdają się w spory i kłótnie z Łomowem. W końcu rozsądek bierze górę i wszystko kończy się szczęśliwie.

Jednym słowem - bez mała półtorej godziny wspaniałej zabawy, w której wraz z publicznością bawią się Lucyna Rutkowska i Maciej Ferlak, który jest jednocześnie reżyserem spektaklu. Przedstawienie przygotowano z okazji 150 urodzin znakomitego autora.

 

miejsce: Boleslawiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki, II piętro, hol.

 

Mamy nadzieję, że zarówno obchody Jubileuszu jak i sam spektakl przysporzą uczestnikom wiele radości i uśmiechu oraz przyczynia się do poszerzenia wiedzy i edukacji kulturalnej.


Koordynatorem Lekcji Kultury ze strony OKiS, w ramach obchodów jubileuszu 15-lecia DSS Bolesławiec jest kierownik działu edukacji Agnieszka Prusak-Cybulska.


Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Kliknij aby powiększyć

I FESTIWAL AKTORSTWA FILMOWEGO IM. TADEUSZA SZYMKOWA

16 - 20 października 2012
Wrocław

Mistrzowie kreacji aktorskiej w stolicy Dolnego Śląska!

To będzie prawdziwa uczta kulturalna dla mieszkańców Dolnego Śląska. W październiku Wrocław będzie gościł gwiazdy polskiego kina - twórców wybitnych i niezapomnianych kreacji aktorskich. Pod patronatem marszałka województwa odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa, aktora którego talent – jak mówią jego przyjaciele – nie został do końca wykorzystany (Szymków związany przez lata z Teatrem Polskim we Wrocławiu zmarł w styczniu 2009 roku w wieku 50 lat).

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję podziwiać mistrzowskie aktorstwo gwiazd polskiego i światowego kina. W ciągu 5 dni, od 16 do 20 października, w Dolnośląskim Centrum Filmowym zaprezentowane zostaną obrazy, które dzięki wybitnym rolom na stałe wpisały się do grona wyjątkowych i niezapomnianych. Film będzie tu tylko tłem dla aktorów, którzy zaprezentują swój kunszt – znakomity warsztat, charyzmę, wrażliwość, osobowość- to coś, co sprawia, że są kochani i podziwiani przez miliony ludzi na całym świecie.

Organizatorzy festiwalu – Stanisław Dzierniejko (dyrektor naczelny) oraz Bogusław Linda (dyrektor artystyczny) – pracują nad selekcją obrazów. Filmy, które mają tu drugorzędne znaczenie, zostaną dobrane w taki sposób by widzowie mieli przegląd największych dokonań aktorskich XX i XXI wieku. W czasach gdy każdy może być aktorem – choćby w swoim prywatnym filmie, zrobionym telefonem komórkowym – warto zwrócić uwagę na tych, których wyróżnia prawdziwe zawodowstwo i wyjątkowy talent – mówi Stanisław Dzierniejko.

Nagrody dla profesjonalistów i amatorów!

Najważniejszą częścią FAF będzie podzielony na dwie kategorie konkurs. W pierwszej będą oceniane role pierwszo- i drugoplanowe w filmach fabularnych. W drugiej organizatorzy nagrodzą najlepsze role w filmach krótkich, zamieszczonych w Internecie, stworzonych bez żadnego budżetu, rejestrowanych przy pomocy telefonów komórkowych czy najprostszych kamer. To szansa prezentacji także takich kreacji aktorskich na dużym ekranie. Grę aktorów będzie oceniało jury, którego skład poznamy na początku września.

Actors Studio we Wrocławiu- talenty na start!

Jedną z atrakcji Festiwalu Aktorstwa Filmowego będą warsztaty aktorskie dla młodzieży. Poprowadzą je Bogusław Linda, mimowie z Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz pedagog z prestiżowej amerykańskiej szkoły Actors Studio. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję m.in. poznać techniki jakie stosują w filmie i na scenie aktorzy amerykańscy. Nabór kandydatów odbędzie się na przełomie września i października- szczegółów szukajcie na stronie festiwalu. na stronie festiwalu. Najlepszy uczestnik zagra w serialu „Ojciec Mateusz” produkowanym dla TVP1 przez firmę Baltmedia, otrzyma również nagrodę specjalną!

Spotkania z gwiazdami!

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa będzie też wyjątkową okazją do spotkania i porozmawiania największymi gwiazdami polskiego kina. Specjalnie z myślą o młodych miłośnikach sztuki aktorskiej organizatorzy zaplanowali prelekcje z udziałem aktorów oraz znawców kina. Spotkania połączone z seansami odbywać się będą przed południem we wszystkie festiwalowe dni, w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Dolnośląskie Centrum Filmowe Odra-Film, Stajko Film.

Mecenat, patronat
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń

Patronat medialny

TVP2, Radio Wrocław, Gazeta Wrocławska, Focus, TVP Wrocław, Balt Media, Kinoamatorskie.pl, millionyou.pl

Sponsorzy
Mercedes Benz, Scandic Hotel


Więcej na stronie www.festiwalaktorstwa.pl

 

   

 

 


LEKCJE KULTURY - przedstawienie „Sid, wąż, który chciał śpiewać” w Operze Wrocławskiej.

25 września 2012
Wrocław

Nasze najbliższe wyjście do Opery na przedstawienie „Sid, wąż, który chciał śpiewać” zorganizowane zostało dla 25 uczestników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Milicza. Jest to pierwszy udział Ośrodka z Milicza w ramach projektu „Lekcje Kultury”. SOSW z Milicza to placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.
Jesteśmy przekonani, że tak jak inne ośrodki i ten Milicki wpisze się na stałe w kalendarz działań i wydarzeń organizowanych przez Dział Edukacji.

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

 

PIERWSZE ELIMINACJE DOLNOSLĄSKIEJ LIGI TALENTÓW JUŻ ZA NAMI!

Dolnośląska Liga Talentów
22 września - 13 października 2012
Krośnice, Kamienna Góra, Legnica, Oleśnica


W sobotę ( 22 września ) w Krośnicach odbyły się pierwsze eliminacje Dolnośląskiej Ligi Talentów. Zgłosiło się 21 chętnych, a wśród nich: wokaliści, bboye, chór i kabaret.

 

W związku z bardzo wysokim poziomem, 3xTAK dostało siedmiu uczestników, spomiędzy których pięciu weszło do finału : Devilish Mill, Pola Dziedzic, „Śpiewające akordeony”, Izabela Możdżeń, Klaudia Mus.

 

Fotorelacja z pierwszych eliminacji: tutaj.

Następne eliminacje już 29 września w Kamiennej Górze!

 

Strona Dolnośląskiej Ligi Talentów: www.dolita.pl

 

 

 

 

ODBYŁA SIĘ KONFERENCJA DOLNOŚLĄSKIEJ LIGI TALENTÓW

Dolnośląska Liga Talentów
22 września - 13 października 2012 r.
Krośnice, Kamienna Góra, Legnica, Oleśnica

 

W dniu 19 września 2012 (środa) w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa poświęcona Dolnośląskiej Lidze Talentów - projektowi o charakterze „talent show”, mającemu na celu promocję amatorskich zespołów artystycznych i solistów
z regionu Dolnego Śląska.

 

W konferencji wzięli udział Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń, członkowie jury konkursu: Stanisław Szelc oraz Katarzyna Kaczorowska, która w tym samym dniu odebrała statuetkę i tytuł Dziennikarza Roku. Obecni byli również: Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki Piotr Borkowski, Zastępca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki Arkadiusz Sikora, przedstawiciele instytucji kultury miast i gmin współorganizujących Dolnośląską Ligę Talentów (Miasto Legnica, Gmina Miejska Kamienna Góra, Gmina Krośnice oraz Miasto Oleśnica ) oraz przedstawiciele patronów medialnych, którymi są: Gazeta Wrocławska, TVP Wrocław, Radio Wrocław.
W obecności zebranych gości, członkowie jury, przedstawili swoje spojrzenie na sposób oceny i wyboru poszczególnych uczestników w toku eliminacji oraz podczas finału. Organizatorzy poinformowali, że zgłosiło się ponad sześćdziesięciu uczestników, w przedziale wiekowym od 14 do 60 lat.

Już wkrótce pierwsze eliminacje!

Konkurs podzielony jest na dwa etapy: eliminacje i finał. W każdej eliminacji, która trwa jeden dzień i odbywa się
w sali widowiskowej z udziałem publiczności, weźmie udział około dwudziestu solistów i grup artystycznych. Pięciu najlepszych uczestników każdej eliminacji dostanie się do finału, podczas którego jury wyłoni Talent Roku.

Program Dolnośląskiej Ligi Talentów: tutaj.

Więcej na: www.dolita.pl

 

Kliknij aby powiększyć

FESTIWAL RÓWNOŚCI 2012

Dezerter, RUTA, Abradab - to tylko niektórzy z artystów, jakich usłyszymy na piątkowym (5 października) koncercie będącym cześcią Festiwalu Równości. W ramach tego wydarzenia, którego pomysłodawcą jest prof. Piotr Żuk, odbędzie się wystawa "Wrocławska Równość", konferencja na temat nierówności społecznych i przegląd filmów Kena Loacha. Wszystko od 5 do 7 października w stolicy Dolnego Śląska

 

- Festiwal Równości, na który serdecznie zapraszam, nie ma być kolejną rozrywką weekendową w zalewie komercyjnych ofert - mówi pomysłodawca Festiwalu, prof. Piotr Żuk. - Jest głosem osób, którym bliższa jest kultura równości niż codzienna rywalizacja i walka w rytmie ekonomicznych trendów. Równość w świecie głębokich podziałów społecznych jest nie tylko piękną zasadą moralną, ale wręcz koniecznością dla przetrwania ludzkości w warunkach coraz bardziej ograniczonych zasobów naturalnych, malejącej liczby miejsc pracy czy coraz większej ilości ludzi potrzebujących żywności, opieki zdrowotnej i godnych warunków do życia. O równość zawsze należy zabiegać, ale szczególnie dziś trzeba się głośno o nią upominać. Festiwal Równości jest dobrą okazją do wyrażenia tej myśli. Słowo równość nie jest zbyt modne w dzisiejszych czasach. Kiedy informowałem różne osoby o pomyśle Festiwalu Równości , to jedyne skojarzenia jakie posiadali to Parada Miłości, równość wobec gejów, mniejszości seksualne. Prawa mniejszości są ważne, ale znamienne, że nikt nie kojarzył nazwy festiwalu z równością społeczno-ekonomiczną. Ten klasyczny sens słowa „równość” został pogrzebany w Polsce „realnego kapitalizmu”. Oficjalny język zawłaszcza pewne pojęcia, albo je wyrzuca z codziennych rozmów oraz z debaty publicznej. To nie dziwi w kraju, w którym mamy jeden z najwyższych w Europie wskaźników nierówności społecznych. Nowy ład po 1989 przyniósł wolność konsumpcji, ale zapomniał o równości w życiu społecznym. Dominacja prywatnych interesów stworzyła prywatne getta. Konkurencja zastąpiła współpracę. A równość została zepchnięta na bok przez coraz bardziej hierarchiczne stosunki międzyludzkie.

Projekt jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego


 
PROGRAM FESTIWALU RÓWNOŚCI:

piątek 5 października

godz. 13:00
konferencja na temat nierówności społecznych w Polsce i na świecie
(sala konferencyjna w Ossolineum, Wrocław, pl. Nankiera 17)

Moderator dyskusji: prof. Piotr Żuk

dr Jarosław Klebaniuk, Dlaczego akceptujemy nierówności społeczne? Przegląd badań  psychologicznych

dr Wojciech Woźniak, Jak bronić równości? Współczesne nauki społeczne wobec nierówności

dr Jan Sowa, Równość -  stawka walki o lepszy świat

dr Ewa Groszewska, Idea równości: utopia czy realne wyzwanie współczesności?

Więcej informacji o konferencji na stronie Festiwalu

godz. 17:00
koncert przeciwko nierównościom społecznym
(Browar Mieszczański, Wrocław, ul.Hubska 44-48)

zagrają:

Dikanda
(folk)


Alians
(legenda ska/punk/reggae z Piły)


Dezerter
(weterani punkowej rebelii)

Abradab
(hip hop)

R.U.T.A.
(folk/punk)


Feine Sahne Fischfilet
(ska/punk z Niemiec)

koniec - ok 2:00

Bilety, w cenie 20 zł (w tym 8% VAT)

Do nabycia: przed koncertem i w ramach przedsprzedaży przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS (Wrocław, Rynek-Ratusz 24, parter).


Więcej informacji o koncercie i artystach na stronie Festiwalu

6 października (sobota)

godz. 13:00
wernisaż wystawy fotograficznej „Wrocławska Równość”
(Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a)

Wystawa prezentująca różne formy aktywności obywatelskiej i inicjatyw społecznych działających na rzecz szeroko rozumianej równości społecznej we Wrocławiu w latach 1990-2012. Ekspozycja w DCF do 15 października. Planowana jest także późniejsza ekspozycja wystawy w przestrzeni miejskiej Wrocławia.
Więcej informacji o wystawie na stronie Festiwalu.

godz. 14:00
otwarcie Przeglądu Filmów Kena Loacha
(Dolnośląskie Centrum Filmowe, Wrocław, ul. Piłsudskiego 64a)
cena biletów na seanse festiwalowe: 10 zł (w tym VAT) - sprzedaż prowadzi Dolnośląskie Centrum Filmowe

Więcej informacji na temat przeglądu, którego współorganizatorem jest Against Gravity, na stronie Festiwalu

Masz pytania w sprawie Festiwalu Równości? Pisz

 

Patroni medialni Festiwalu:

- Gazeta Wyborcza

- TVP Wrocław

- Le Monde diplomatique

- Przegląd

- Przekrój

Kliknij aby powiększyć

TRWAJĄ WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

W dniach 20-23 października 2012 odbędą się Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
Po wielu latach „wędrówki”, festiwal znalazł swoje miejsce i od tego roku będzie się odbywał w nowym budynku wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora to najstarszy na świecie festiwal monodramu. W tym roku jest kilka nowości.
Po pierwsze - termin festiwalu. Stali bywalcy przyzwyczaili się, że czas rezerwują sobie w listopadzie. Od 2012 roku jednak  WROSTJA, po jubileuszu 45-lecia, powróciły do swoich korzeni i terminu październikowego.
Po drugie
- miejsce. W końcu, po wielu latach „wędrówki”, min. po Wrocławskim Teatrze Lalek, Teatrze Polskim, Capitolu, Instytucie Grotowskigo, Spotkania będą miały swoje stałe miejsce w nowym budynku PWST. Filia we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej 59, który będzie teraz „domem” tej najintymniejszej sztuki. Organizatorzy liczą na to, że w tym miejscu aktorzy spotkają się ze studentami i profesorami prezentując teatr jednego aktora i dyskutując o nim.
Po trzecie
- na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp jest bezpłatny.

 

Jak co roku w ramach WROSTJA pojawią się Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, które mają charakter konkursu i są okazją do konfrontacji monodramów realizowanych w Polsce. W konkursie weżmie udział 10 spektakli zaproszonych przez Radę Artystyczną 41.OFTJA.
W części międzynarodowej zobaczymy artystów z Białorusi, Indii, Japonii i Ukrainy.
W teatrze jednego aktora pojawi się taniec...

W ostatnim dniu WROSTJA po sesji poświęconej prof. Stanisławowi Stapfowi, współzałożycielowi wrocławskiej Szkoły Teatralnej i długoletniemu dyrektorowi Wrocławskiego Teatru Lalek, studenci zagrają swoje etiudy. W dwóch blokach zaprezentuje się wydział aktorski i lalkarski.

Głównymi organizatorami Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora są Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie. Fila we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru.

13. Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku, która zawsze towarzyszy WROSTJA odbywać się będzie w paździeniku i listopadzie.
Spektakle jednoosobowe będzie gościć 13 instytucji w 12 miastach Dolnego Śląska: Bolesławiec, Legnica, Szczawno Zdrój, Zgorzelec, Wałbrzych, Boguszów Gorce, Chojnów, Duszniki Zdrój, Głogów, Jawor, Strzelin, Ziębice.
 

Realacja fotograficzna dzień pierwszy

 

PROGRAM WROCŁAWSKICH SPOTKAŃ
TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
20-23.10.2012

 

20.10.2012 (sobota) - 41. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora

14.00 - 20.30 - spektakle konkursowe (5 prezentacji)
14.00  EWELINA CISZEWSKA, „MARIA S.” - sala duża, czas: 55 min
15.15  EWELINA NIEWIADOWSKA, „TO MOJA MARILYN MONROE” - sala studio, czas: 60 min
16.30  AGNIESZKA PRZEPIÓRSKA, „I BĘDĄ ŚWIĘTA” - sala czarna, czas: 55 min
17.45  PIOTR ZAWADZKI, „AUDIENCJA V” - sala studio, czas: 75 min
19.15  MAŁGORZATA BOGDAŃSKA „MOJA DROGA B.” - sala czarna, czas: 75 min

21.00  Bartosz Mazurkiewicz (Mieszkowice), KONIEC wg Samuela Becketta
(laureat Turnieju Teatrów Jednego Aktora SAM NA SCENIE, Słupsk 2012)
sala czarna, czas: 35 min

Adrianna Jendroszek (Bytom), EGZAMIN wg Wiesława Ciecieręgi i Mirosławy Żak
(laureatka XIII FeTA – Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich, Wrocław 2012)
sala czarna, czas: 20 min

21.10.2012 (niedziela) - 41. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora

14.00 - 20.30 - spektakle konkursowe (5 prezentacji)
14.00  MARCIN KWAŚNY „ROZKWAŚ POLAKA” - sala czarna, czas: 75 min
15.30  AGNIESZKA MANDAT, „PO SCHODACH” - sala studio, czas: 60 min
17.00  EWA DĄBROWSKA, „MUR” - sala duża, czas: 60 min
18.15  MATEUSZ OLSZEWSKI, „NOVOCENTO” - sala czarna, czas: 65 min
19.30  CARYL SWIFT, „MATKA MEJRA I JEJ DZIECI” - sala studio, czas: 55 min
22.00  publiczne ogłoszenie decyzji Jury i wręczenie nagród 41. OFTJA

 

22.10.2012 (poniedziałek) - Dzień Spektakli Zagranicznych

16.00  Walery Szuszkiewicz, PYTANIE DOSTOJEWSKIEGO
scenariusz Władimir Matrosow, Walery Szuszkiewicz (Białoruś)
sala czarna, czas: 65 min

17.30  Nirupama Rajendra, MAANINI – Lady in love (Indie)
sala studio, czas: 60 min

19.00  Rui Ishihara, ŁAGODNA wg Fiodora Dostojewskiego (Japonia)
sala duża, czas: 45 min

 

23.10.2012 (wtorek) - Dzień Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Fila we Wrocławiu

11.00 sesja poświęcona prof. Stanisławowi Stapfowi współzałożycielowi wrocławskiej Szkoły Teatralnej, długoletniemu dyrektorowi Wrocławskiego Teatru Lalek

13.00 promocja publikacji z serii CZARNA KSIĄŻECZKA Z HAMLETEM
Ałła Pidłużna – „Łarysa Kadyrowa. Szczęśliwa samotność aktorki”.

15.00 etiudy studentów PWST
Wydział Lalkarski (50 minut)
Maciek Rabski „Bajka o rozczarowanym rumaku Romualdzie” Maliny Prześlugi
Karolina Zieleń Fragment „Kwiatów polskich” Juliana Tuwima
Adrian Gawlik „Śmierć” Woody Allena

Wydział Aktorski (40 minut)
Maja Wachowska „Uciekinierka”, Evelyn Lau
Anna Kończal „Sonata jesienna”, „Z życia marionetek”, Ingmar Berman
Kacper Sasin „Bliżej”, Patrik Marber
Monika Janik „Z życia dżdżownic“, Per Olov Enquist

18.00 Oleksandra Lyuta, CRAZY (Szalona), wg Roman Horak (Ukraina, Lwów)
sala studio, czas 90 min

20.00 zakończenie WROSTJA


Wszystkie wydarzenia Spotkań będą odbywały się w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Fila we Wrocławiu, ul Braniborska 59

 Wstęp wolny!

Rezerwacja miejsc na spektakle pod numerem : 71 34 222 91 (Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS, Rynek-Ratusz 24) oraz mailowo: cik@okis.pl.
REZERWACJA ZAKOŃCZONA

Strona festiwalu www.wrostja.art.pl

 

13. PREZENTACJA MONODRAMÓW
NA DOLNYM ŚLĄSKU
październik - listopad 2012

 

BOLESŁAWIEC: 18-24.10.2012
Teatr Stary, Teatralna 1 www.mdkboleslawiec.eu

18.10.2012, godz. 19.00, Bogusław Kierc „Mój trup”
19.10.2012, godz. 19.00, Anna Skubik „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich”
 20.10.2012, godz. 19.00, Krzysztof Grabowski „Miłka” i „Patryk K.”

 

LEGNICA: Teatr Modrzejewskiej Legnica, Scena Gadzickiego, Rynek 39,
26.10.2012, godz. 19.00, Agata Kucińska „Żywoty świętych osiedlowych”

 

SZCZAWNO ZDRÓJ: Teatr Zdrojowy, www.teatr-zdrojowy.pl
26.10.2012, godz. 19.00, Ewelina Niewiadowska „To moja Marilyn Monroe”

 

● ZGORZELEC: Miejski Dom Kultury, ul. Parkowa 1, www.mdk.zgorzelec.com
9.11.2012, Anna Skubik „Fedra”


● WAŁBRZYCH: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, pl. Teatralny 1
22.11.2012, godz. 19.00, Agnieszka Przepiórska, „I będą święta” , teatr.walbrzych.pl

 

Monodramy KRZYSZTOFA GRABOWSKIEGO
nagrodzone na Ogólnopolskich Festiwalach Teatrów Jednego Aktora:
„Miłka” wg Piaskownicy Michała Walczaka i „Patryk K.” wg Jerzego Pilcha

 

● BOLESŁAWIEC: Teatr Stary, Teatralna 1,  www.mdkboleslawiec.eu
20.10.2012, godz. 19.00, „Miłka” i „Patryk K.”

 

● BOGUSZÓW GORCE: Miejska Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury, pl.Odrodzenia 4
26.10.2012, godz. 17.00, „Patryk K.” www.mbp-ck.pl

 

CHOJNÓW: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Małachowskiego 7, www.mdk-chojnow.prv.pl
18.10.2012, godz. 12.00 – „Miłka”godz. 18.00 – „Patryk K.”

 

DUSZNIKI ZDRÓJ: Dworek im. Fryderyka Chopina, Park Zdrojowy, www.mokis.duszniki.pl
25.10.2012, godz. 19.30 – „Patryk K.”

 

GŁOGÓW: Miejski Ośrodek Kultury, Plac Konstytucji 3 Maja 2, www.mok.glogow.pl
21.10.2012, godz. 18.00 – „Patryk K.” i „Miłka”

 

JAWOR: Jaworski Ośrodek Kultury, Teatr Miejski, Rynek 5, www.jok.jawor.pl
17.10.2012, godz. 12.00

 

STRZELIN: Strzeliński Ośrodek Kultury, ul. Brzegowa 10a, www.kultura.strzelin.pl
19.10.2012, godz. 10.00

 

WAŁBRZYCH: Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Biały Kamień: ul. Andersa 185
23.10.2012, godz. 18.00 – „Patryk K.” i „Miłka”, www.wok.walbrzych.pl
spektakl honorowym patronatem prezydenta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja

 

ZIĘBICE: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego, ul. Wojska Polskiego 3
24.10.2012, godz. 12.00 – „Miłka”, www.zspziebice.pl

 

Patronat honorowy
MINISTER KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
PREZYDENT WROCŁAWIA
MIĘDZYNARODOWY INSTYTUT TEATRALNY iTi – UNESCO
WROCŁAW 2016 EUROPEJSKA STOLICA KULTURY

      

Odkryj Nagrodę Kulturalną Śląska w TVP Wrocław

W piątek 28 września na antenie TVP Wrocław o godz. 17.50 będzie można zobaczyć reportaż-relację z tegorocznej edycji Nagrody Kulturalnej Śląska. To wyjątkowe polsko-niemieckie wydarzenie odbywało się w tym roku w urokliwych plenerach i wnętrzach Zamku Książ. Podczas uroczystości 15 września do grona laureatów dołączyli dr Piotr Oszczanowski (na fot.), Ute Badura i artyści z International Art Ansamble RAR.

Programem rekreacyjnym w Stadzie Ogierów Książ zakończy się późnym popołudniem 15 września tegoroczna edycja polsko-niemieckiej Nagrody Kulturalnej Śląska, którą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego realizuje Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Za nami już inauguracja wydarzenia projekcją filmu o Księżnej Daisy i bankiet wydawany przez Wicemarszałka Radosława Mołonia.

Decyzję o wyborze laureatów podejmuje kapituła z udziałem przedstawicieli Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska. W gronie jej członków jest m.in. Wicemarszałek Radosław Mołoń, gospodarz tegorocznej uroczystości na wałbrzyskim Zamku Książ. W tym roku postanowiono wyróżnić reżyser Utę Badurę, historyka sztuki doktora Piotra Oszczanowskiego. Nagroda specjalna trafi do artystycznego trio International Art Ansamble RAR, stworzonego przez Romana Nyga, Arne-Berndem Rhaue oraz Romualda Jeziorowskiego.

 

Na Zamku Książ od 14 do 15 września spotka się podczas zamkniętej imprezy prawie 350 gości, związanych z kulturalną aktywnością polsko-niemiecką. W programie m.in. projekcja niemieckojęzycznej wersji filmu dokumentalnego „Daisy. Wspomnienie minionego świata”, który w ubiegłym roku na Ziemi Wałbrzyskiej realizowały TVP Wrocław i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku. Od 1991 roku rząd Dolnej Saksonii kierowany myślą o porozumieniu i pojednaniu między Niemcami i Polakami zmienił formułę nagrody i przyjął za cel wspieranie Nagrodą Kulturalną Śląska wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Od tamtej chwili nagrodą tą wyróżniani są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki również polscy artyści zamieszkali na Śląsku. Laureatami Nagrody byli m.in.: pisarka Olga Tokarczuk, rzeźbiarz Stanisław Wysocki, pisarz Tadeusz Różewicz, poetka Urszula Kozioł, kompozytor Paweł Mykietyn, filolog i językoznawca prof. Jan Miodek. Pierwszym polskim laureatem NKŚ był prawnik i historyk dr Maciej Łagiewski.

 Relacja z wydarzenia na bieżąco na profilu społecznościowym OKiS na Facebooku.

Kliknij aby powiększyć

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza"

8 września 2012

 

Mija 200 lat od chwili, w której zakończyła się akcja „ostatniego zajazdu na Litwie”.
Z tej okazji w sobotę 8 września „Pana Tadeusz” Adama Mickiewicza będzie czytany na głos w 32 polskich miastach. We Wrocławiu m.in. przez Mariusza Kiljana, Magdalenę Kumorek czy Konrad Imielę.

Ogólnopolska akcja "Narodowe czytanie” ma na celu "popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury”. Zostanie zainaugurowana w Warszawie, w Ogrodzie Saskim, 8 września o godz. 11.00. Czytanie rozpocznie Prezydent RP Bronisław Komorowski, po nim poszczególne księgi przeczytają znani aktorzy i aktorki – m.in. Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Seweryn, Jerzy Trela.

Do akcji dołączyło wiele instytucji w Polsce. Listę wydarzeń odbywających się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku można znaleźć na www.dcik.pl

Dołącz do akcji i czytaj razem z nami! W oknie Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS, Rynek-Ratusz 24 wyświetlamy fragmenty poematu.

Kliknij aby powiększyć

WE WRZEŚNIOWYM NUMERZE MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

KROH o nauce historii • KOZŁOWSKI o stanie edukacji
KATZ: WIERSZE • GAJDZIŃSKI szuka politycznych ojcobójców
Polak Niemiec dwa bratanki • KUŹNIARZ: Manifest filozoficzny
POLLACK: Lekcje polskiego • ARTMANN • U BERNHARDA
Rozmowy z Pollackiem, Jagiełłą, Hoppem i Liebhartem

Więcej na stronie: www.facebook.com/MiesiecznikOdra
www.okis.pl

VI Turniej Rycerski w Oławie

15 września 2012 r.
Oława, Błonie przy ul. Strzelnej

15 września Roku Pańskiego 2012 na oławskich błoniach stawi się wiele znamienitych bractw z całej Polski. Będą próbowali swoich sił w rozmaitych konkurencjach sprawdzających ich umiejętności współpracy, pomysłowość, ale przede wszystkim kunszt szermierczy i zdolności łucznicze.

Publiczność będzie miała okazję przyjrzeć się z bliska obozowemu życiu okresu średniowiecza, poznać wszelkie niuanse, jakie ten okres charakteryzują, a przy tym świetnie spędzić czas. Przy tym, stoiska z rzemiosłem średniowiecznym będą dodatkową atrakcją, a turniej zakończy wielką bitwą, w której wezmą udział wszyscy przybyli zbrojni.


 

VI Turniej Rycerski w Oławie, program:

 

10:00 Turniej Łuczniczy (I faza)
11:00 Oficjalne rozpoczęcie
11:30 Wielobój Rycerski oraz Turniej Łuczniczy (II faza)
13:30 Turniej Dam
14:30 Turniej Bojowy (miecze długie i jednoręczne)
16:30 Zapasy
17:45 Bohurt
18:30 Bitwa
19:30 Oficjalne zakończenie

 

Organizator:
Chorągiew Piastów Śląskich

 

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa

 

 





Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” w Chinach

11 - 28 września 2012 r.
Pekin i Luoyang w Chińskiej Republice Ludowej

Młodzi tancerze z Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” zostali wytypowani do reprezentowania Wałbrzycha, Powiatu Wałbrzyskiego, Dolnego Śląska i Polski w Chinach na Międzynarodowych Festiwalach i Warsztatach Folkloru i Turystyki w Miastach Pekin i Luoyang. Ponadto wystąpią podczas koncertów organizowanych przez Ambasadę RP w Pekinie dla społeczności polonijnej.

Zespół jest już blisko 57 lat ściśle związany z życiem kulturalnym i społecznym miasta i regionu. Wychował kilka pokoleń młodych artystów, którzy swoimi występami popularyzowali kulturę narodową i regionalną, w kraju i poza jego granicami. Praca w zespole w ramach amatorskiej edukacji artystycznej, prowadząca do rozwijania talentów oraz twórczych uzdolnień dzieci i młodzieży, znalazła uznanie u Ministra Edukacji Narodowej, a bogaty repertuar , poziom artystyczny i forma prezentacji uzyskała aprobatę Rady Ekspertów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzją Rady Miasta Wałbrzycha, w 1998 r. Zespół otrzymał zam promocję miasta w świecie tytuł „Zasłużonego dla miasta Wałbrzycha”, a w 2010 zdobył „Dolnośląski Klucz Sukcesu”.

 

Organizator:
Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych” Instytucja Kultury Gminy Wałbrzych

 

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa

Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego


 

 

 



Kliknij aby powiększyć

DOLNOŚLĄSKA LIGA TALENTÓW

ELIMINACJE: 22 września - Krośnice,
29 września - Kamienna Góra, 6 października - Legnica
FINAŁ: 13 października, godz. 10.00 - MOKiS w Oleśnicy

 

Dolnośląska Liga Talentów jest organizowana w formie konkursowego przeglądu amatorskich zespołów artystycznych i solistów działających na terenie województwa dolnośląskiego.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja amatorskiego ruchu artystycznego i pokazanie go w atrakcyjnej i nowoczesnej formie. Stworzenie jednocześnie płaszczyzny wymiany doświadczeń.

Głównym organizatorem konkursu jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu a współorganizatorami są: Miasto Legnica, Gmina Miejska Kamienna Góra, Gmina Krośnice oraz Miasto Oleśnica.

Konkurs odbędzie się w okresie od 22 września do 13 października 2012 roku w dwóch etapach, w następujących dyscyplinach artystycznych: zespoły muzyczne, soliści, taniec oraz małe formy teatralne i kabaretowe.

Każdy etap konkursu zostanie zarejestrowany przez Telewizję Polską Oddział Wrocław, następnie wyemitowany na antenie TVP 3. Powstaną trzy 13-sto minutowe reportaże z konkursów eliminacyjnych, oraz jeden 25-cio minutowy reportaż z finału, który odbędzie się 13 października w Oleśnicy.

 

Etap pierwszy:

Konkursy eliminacyjne do finału przeprowadzone zostaną w trzech Ośrodkach Kultury obejmujących następujące powiaty województwa:

 

  1. 22 września / sobota / - Centrum Edukacyjno – Turystyczno - Sportowe w Krośnicach ul. Sanatoryjna 19 /tel. 71 3846046 / obejmujący następujące powiaty: średzki, strzeliński, wołowski, milicki, górowski, trzebnicki, wrocławski, oleśnicki, oławski oraz miasto Wrocław.

  2. 29 września / sobota / - Centrum Kultury w Kamiennej Górze, ul. Kościuszki 4 / tel. 75 7442875 / obejmujący następujące powiaty: kłodzki, dzierżoniowski, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki, kamiennogórski, jeleniogórski, w tym również miasta Jelenia Góra oraz Wałbrzych.

  3. 6 października / sobota / - Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy ul. Mickiewicza 3 /tel. 76 72 333 40/ obejmujący powiaty: jaworski, złotoryjski, lwówecki, lubański, zgorzelecki, bolesławiecki, lubiński, głogowski, legnicki, polkowicki oraz miasto Legnicę.

Na tym etapie, każdy z wymienionych powiatów zgłasza do eliminacji maksymalnie dwóch uczestników.

 

Etap II - Finał

 

13 października / sobota / - Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Oleśnicy

ul. J. Kochanowskiego 4 /tel. 71 3143038/

Prezentacja 15 zespołów i solistów wyłonionych w konkursach eliminacyjnych.

 

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa

 

Współorganizator:
Miasto Legnica, Gmina Miejska Kamienna Góra, Gmina Krośnice , Miasto Oleśnica

Partnerzy:
CETS Krośnice, Centrum Kultury Kamienna Góra, LCK Legnica, MOKiS Oleśnica

 

Patronat medialny:
Gazeta Wrocławska, Radio Wrocław, TVP Wrocław

 

Patronat honorowy:
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Radosław Mołoń

 

Dofinansowano:
Ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Więcej informacji na www.dolita.pl


« poprzednia 1 261 62 63 64 65 66 67 68 69 70 następna »