• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

„KOLORY TOKIO” wystawa fotografii Henryka Dumina

6 marca – 3 kwietnia  2013
Eurocentrum w Jabloncu,
ul. Jiraskova 9, Jablonec nad Nysą


KOLORY TOKIO” – fotografie powstałe podczas kilkutygodniowego pobytu studyjnego w listopadzie i grudniu 2011 roku na terenie aglomeracji miejskiej Tokio. Ekspozycja 38 fotogramów przedstawia architekturę współczesną i tradycyjną, życie społeczne i duchowe mieszkańców stolicy Japonii. Jedno z najnowocześniejszych społeczeństw świata w stechnicyzowanej przestrzeni kultywuje tradycje tworzące zrąb tożsamości kulturowej mieszkańców tego wyspiarskiego kraju. Ultranowoczesne gmachy sąsiadują z szintoistycznymi chramami i świątyniami buddyjskimi regularnie odwiedzanymi przez tokijczyków podczas codziennego zabiegania o byt. Momenty refleksji i wyciszenia przeplatają się z wielkomiejskim gwarem. Tytułowa kolorystyka wielkomiejskiej metropolii przepełniona jest akcentami naturalnych barw ścian świątyń, odcieniami tradycyjnych strojów noszonych przy specjalnych ceremoniach i wszechobecnymi akcentami natury. Na fotografiach przedstawiono prestiżową dzielnicę Ginza, okolice pałacu cesarskiego, największego targu rybnego świata – Tsukiji i wielu miejsc, gdzie ludzie, architektura i naturalne otoczenie dopełniały obrazu współczesnej cywilizacji, która swą specyficzną odrębnością od przeszło stulecia fascynuje Europejczyków tworząc niedościgły wzór organizacji i porządku społecznego. Tworzące zbiór fotografie wykonano m.in. we wczesnych godzinach rannych i innych  porach, kiedy zaistniały niezwykłe sytuacje utrwalone w obiektywie.

Niewątpliwie jest to spojrzenie historyka kultury, ale chyba także osoby wnikliwie przyglądającej się ludzkim zachowaniom – chwilom odprężenia, zadumy, a nawet pewnej iluminacji, którą dane było zaobserwować w szczególnych momentach tokijskiej rzeczywistości.  

 

Henryk Dumin – jest etnologiem i menedżerem kultury, publicystą, badaczem przemian kulturowych na terenach o przerwanej ciągłości osadniczej; prowadzi badania naukowe na Dolnym Śląsku i wśród polskich emigrantów w Brazylii; zajmuje się tematyką niematerialnego dziedzictwa kulturowego i zagadnieniem pamięci w kulturze; realizator festiwali tradycji, muzyki i teatru; laureat prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga za ochronę tradycji kultury.

Wernisaż odbył się: 6 marca godz. 17:00

Galeria zdjęć z otwarcia wystawy

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Eurocentrum w Jabloncu.

Urząd Marszałkowski

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Kliknij aby powiększyć

Kłodzka odsłona wystawy fotografii Tomasza Wolaka
„DAISY. DOLNY ŚLĄSK PEŁEN HISTORII”

1 – 28 marca 2013
Muzeum Ziemi Kłodzkiej,
ul. Łukasiewicza 4, Kłodzko

Ekspozycja jest autorskim zbiorem fotosów, kadrów i impresji fotograficznych uchwyconych na pięciu planach filmowych. Zdecydowana większość prezentowanych obrazów powstała przy największej produkcji pt. „Daisy. Wspomnienie minionego świata”. Autor poza rzemieślniczą pracą fotosisty podejmuje próbę odnalezienia w postaciach pozafilmowego wymiaru, skupia jak w soczewce kilkumiesięczne działania ekipy filmowej TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu podczas realizacji cyklu dokumentalno-fabularyzowanego pt. „Dolny Śląsk Pełen Historii”, który realizowany  był we Wrocławiu, Kłodzku, Wałbrzychu, Bystrzycy Kłodzkiej, Lądku Zdroju, Trzebieszowicach oraz w innych inspirujących plenerach, a także miejscach które nieuchronnie dyktował scenariusz dokumentu.


Tomasz Wolak, rocznik ’83, fotograf, podróżnik, historyk z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, które bywa największą inspiracją. W fotografii często poszukuje cichego światła, różnorodnych horyzontów wizualnych i koncepcyjnych oraz społecznej wrażliwości którą najczęściej zamyka w kolorach czerni i bieli. Autor cyklu wystaw pt. „Marianna Orańska w monochromie” oraz „Westfryske en Eastfryske eilannen – Wyspy Fryzyjskie”. Jest w trakcie pracy nad autorską wystawą „Ocalony Meksyk”.

Finisaż wystawy oraz projekcja oraz projekcja filmu „Daisy - wspomnienie minionego świata"
odbyły się 22 marca godz. 18.00

Film „Daisy - wspomnienie minionego świata"

Podczas godzinnej emisji chcemy zabrać widzów w niezwykłą podróż w czasie. Dlaczego ta Angielka stała się tak niezwykłą i ważną osobą w historii Szczawna i Ziemi Wałbrzyskiej? Jak skomplikowane dzieje świata wpłynęły na losy Daisy? To tylko jedne z wielu pytań, na jakie odpowiedź znajdą widzowie podczas seansu.

Pełna scen kostiumowych produkcja dokumentalna o księżnej Daisy von Pless - kojarzonej z Zamkiem Książ i budową Grand Hotelu, dzisiejszego Domu Zdrojowego w Szczawnie - powstała dzięki współpracy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i TVP Wrocław. Film jest częścią projektu „Dolny Śląsk pełen historii”, wspieranego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego i Fundację Polska Miedź, który ma popularyzować przez filmy interesującą przeszłość naszego regionu.

Na wydarzenia zapraszają Piotr Borkowski dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
i Barbara Frydrych dyrektor Muzeum Ziemi Klodzkiej.


Wystawa i projekcja filmu zostały zorganizowane w ramach ogłoszenego przez Sejmik Województwa Dolnoslaskiego Roku Księżnej Daisy na Dolnym Ślasku.

 

Do tej pory wystawę można było obejrzeć w następujących miejscach:

Zamek Książ (23 XI 2011-16 II 2012)

Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawnie-Zdroju (16 II- 20 III 2012)

Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim (20 III-20 V 2012)

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej (20 IV-29 VI 2012)

Gmach TVP Wrocław (17 VII 2012– 30 I 2013)

Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS, Wrocław (1 - 27 II 2013)

 

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Patroni medialni: TVP Wrocław, Wrocławianin – magazyn Polski zachodniej i południowej

Partner projektu: Fundacja Polska Miedź

 

 

Kliknij aby powiększyć

XI edycja wystawy „Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła”

20 lutego - 31 marca 2013

Słowacja, Kremnica,
Muzeum Monet i Medali, Štefánikovo nám. 11/21

Jedenasta edycja wystawy "Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła" to kolejna okazja aby spotkać się z najwybitniejszymi artystami medalierami z Czech, Słowacji Węgier i Polski.
Po prezentacji zbiorów we Wrocławiu, okazję do ich obejrzenia będą mieli mieszkańcy słowackiej Kremnicy.

W wystawie uczestniczy po dwóch artystów z każdego kraju,  twórcy  zaprezentują po 25 dzieł z ostatnich lat, zatem na wystawie eksponowanych będzie około 200 prac medalierskich i małej formy rzeźbiarskiej.

Wystawa została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Spotkań Wyszehradzkich.

 

Artyści prezentujący prace:

1. Ondrej Ďurian SK

2. Imrich Svitana SK

3. Jiří Dostál CZ

4. Jiří Seifert CZ

5. Budahelyi Tibor HU

6. Szanyi Péter HU

7. Urszula Walerzak PL

8.Robert Kotowicz PL


Kuratorzy wystawy:
Bronisław Kowalewski
Erika Grniakova

Wernisaż odbył się 20 lutego, o godz. 16.00 w Muzeum Monet i Medali w Kremnicy

Relacja fotograficzna z wernisażu w galerii zdjęć

Strona Muzeum www.muzeumkremnica.sk

Wystawa miała swoja premierę we wrocławskim Muzeum Militariów Arsenał Miejski
dniach 16 listopada - 24 grudnia 2012 r.

 

Recenzja wrocławskiej wystawy-  Anny Bujak  „MAŁA FORMA W WIELKIM STYLU”

„Styl to zasada decyzji w dziele sztuki, podpis woli artysty. I podobnie jak ludzka wola jest zdolna do przyjmowania nieokreślonej liczby postaw, tak nieokreślona jest liczba możliwych stylów w dziełach sztuki 1” Susan Sontag

 Specyficzny i niepowtarzalny styl, który zaznacza działalność artysty to twórczy system, który wykształca się pod wpływem świadomości, osobowości i pracy, styl jest organicznym aspektem twórczości, oryginalnym i rozpoznawalnym. Jest to sposób charakterystycznego myślenia i traktowania tworzywa, w pojęciu stylu zawiera się również wybór środka artystycznego, nośnika, będący wyrazem określonych upodobań twórcy oraz jego indywidualnej formy ekspresji.

Dzieło sztuki jest doświadczeniem, sztuka może traktować o czymś, ale przede wszystkim sama w sobie jest czymś. Dzieło sztuki odnosi się do naszej wiedzy o świecie, ale nie do wiedzy pojęciowej, lecz do wiedzy, którą możemy nabyć dzięki sztuce, a która jest doświadczeniem formy lub stylu.

 Twórczość medalierów, która została zaprezentowana w XI edycji wystawy - Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła to kolejny, udany pod względem doboru artystycznych osobowości oraz możliwości formalnych, pokaz twórczego potencjału, jakim dysponuje dzisiejsza sztuka medalierska i mała forma przestrzenna.

 „Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły to symboliczna nazwa dla wystawy, która jest efektem międzynarodowej współpracy kulturalnej czterech krajów środkowej Europy – Polski, Węgier, Słowacji oraz Republiki Czeskiej. Wspólne dzieje i doświadczenie historyczne (…) nie są jedyną płaszczyzną naszej spójności kulturowej. Inny ważny aspekt to związek miedzy przeżyciami pojedynczych artystów, który wynika z koleżeńskich kontaktów twórców z tych krajów, ze wspólnie organizowanych wystaw, przedsięwzięć, z wymiany doświadczeń oraz informacji2” - pisała o idei pokazów sztuki medalierskiej Milada Frolcowa w jubileuszowym katalogu X edycji wystawy (2011).

 W kolejnej odsłonie cyklu wystaw, zapoczątkowanego w 2001 roku, swoje prace eksponowali: Jiří Dostál (Czechy), Jiří Seifert (1932-1999; Czechy), Tibor Budahelyi (Węgry), Péter Szanyi (Węgry), Ondrej Ďurian (Słowacja), Imrich Svitana (Słowacja), Urszula Walerzak (Polska), Robert Kotowicz (Polska).

Obok klasycznych medali lanych (Jiří Dostál), plakiet oraz małych form rzeźbiarskich, zostały zaprezentowane medale bite oraz monety (Urszula Walerzak, Robert Kotowicz), jak również medale przestrzenne i składane (Urszula Walerzak). W szerokim spectrum poglądów plastycznych pojawiają się coraz bardziej nietypowe dla działalności medalierskiej tworzywa takie jak futro, włosy ludzkie (Tibor Budahelyi), lub elementy codzienności jak żyletki (Imrich Svitana), detale stalowe, odciśnięte i odlane w brązie płótno, gwoździe (Péter Szanyi), czy surowce takie jak łupek (Jiří Seifert) lub miedź i mosiądz (Ondrej Ďurian).

Artysta „zapisuje” w formie własne doświadczenie, przemienia je, filtruje przez swoją osobowość. Każde dzieło sztuki to odzwierciedlenie pewnych treści i jednocześnie próba wyrażenia tego co niewysłowione, to wyraz oryginalnego stylu, w którym inwencja twórcza i warsztat pozostają ze sobą we wzajemnej zależności, sprawiając że dzieło wydaje nam się tak trafne. Jacek Dworski, medalier i rzeźbiarz odnotował: „Charakter wypowiedzi w »małej formie« to skala wrażliwości autora, jego wiedzy o świecie, odczuwania natury i zdolność do twórczej syntezy3”.Własności te, są elementami składowymi stylu jakim posługuje się twórca.

Artyści zaproszeni do tegorocznej edycji wystawy Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły, reprezentują różnorodność stylistyczną pod względem materii rzeźbiarskiej jaką się posługują, treści, tematyki prac, jak i sposobu w jaki „przemieniają” własne doświadczenie.

 Charakterystyczny dla medalierstwa styl wypowiedzi reprezentuje Jiří Dostál. Artysta wypowiada się w ulubionym przez medalierów i rzeźbiarzy, klasycznym materiale jakim jest brąz. Posługuje się formą tradycyjną dla medalu - formą zamkniętą w kole. Podejmuje tematy odwołujące się do klasycznej tradycji (Toskania, 2006; Florencja – deszcz, 2006; Rzym, 2006). Tajemnica oryginalności tego twórcy, przy klasycznym podejściu do medalierstwa, zawiera się w niepowtarzalnym stylu artystycznej wypowiedzi. Na oszczędną i elegancką prostotę formy w dziełach Rzym czy Julia z wierszem (2010) składa się zmysłowy modelunek i trafność przedstawienia w powiązaniu z treścią.

Dzieła Jiří Seiferta wykonane w łupku mają zdecydowaną, wyrazistą, prostą formę, działają na odbiorcę swoją masą (Boże Narodzenie, 1983; Trębaczowi Maurice André, 1987; Wrzesień, 1987), co jest nietypowe dla konwencjonalnego medalierstwa. Artysta pisał o swoich dziełach wykonanych w łupku: „Jeden z moich przyjaciół powiedział mi, że moje medale są magiczne. Nie wiem, czy są magiczne, ale powinny mieć w sobie coś z przedmiotów kultu. Staram się, by były zrozumiałe dla tego, kto po prostu chce wziąć je w rękę”4. W realizacjach Seiferta czytelne są inspiracje sztuką prehistoryczną i prymitywną.

Symetria i upodobanie do czystej płaszczyzny jest specyficzne dla rozwiązań Imricha Svitana. Jest to wynik zainteresowania artysty problematyką odbicia lustrzanego (Trzy siostry, 1995; Znak Koziorożca, 1995, Dwoje pod parasolem I i II, 1995). Symetria, obecność osi jest obecna również w dziełach, w których artysta wykorzystuje żyletki i drobne stalowe detale (Więzienie pod specjalnym nadzorem, 2011; Zamachowiec Samobójca II, 2008). W pracach tych ważną funkcję pełni kolor.

Współczesna sztuka medalierska, podobnie jak inne współczesne dyscypliny sztuk wizualnych, podlega przeobrażeniom, odzwierciedlając tendencje rzeczywistości. Stara się jednak zachować klasyczne dla siebie wartości, jakimi są możliwości gabarytowe i warsztat, oraz kunszt artystyczny. Współczesne medalierstwo reprezentowane jest przez twórców o rozpoznawalnym, oryginalnym stylu. Cykl wystaw Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła w pełni prezentuje bogactwo tendencji stylistycznych, różnorodność inspiracji i specyfikę rozwiązań dotyczących technologii, jest on dzięki temu jednym z najważniejszych przedsięwzięć prezentujących indywidualne tendencje w medalierstwie.

styczeń 2013,  Wrocław

 

1 S. Sontag, Przeciw interpretacji i inne eseje, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2012, s. 50 n.

2 M. Frolcowa, historyk sztuki, pracownik Muzeum w Uherskim Hradiště, [w:] Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła. X edycja wystawy, Katalog, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Medalierskiej, Oddział Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Wrocław 2011, s. 12.

3 J. Dworski, Wieczory Wyszehradzkie z małą formą w tle, „Format. Pismo Artystyczne” 2003, nr 42, 1-2, s. 87. Jacek Dworski, rzeźbiarz, medalier, profesor zw. na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, uczestnik cyklu wystaw Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła w latach 2001, 2006 i 2011.

4 Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła. XI edycja wystawy, Katalog, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Sztuki Medalierskiej, Oddział Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Wrocław 2012, s. 26.

 

Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu 
Spotkania Wyszehradzkie OKiS
Kierownik Artystyczny: Bronisław Kowalewski
Koordynator wystawy: Agnieszka Chodysz

Współorganizator:
Muzeum Monet i Medali w Kremnicy

Partnerzy:
Węgierski Związek Artystów Plastyków w Budapeszcie, Instytut Polski w Budapeszcie, Slovácké muzeum w Uherském Hradišti, Muzeum Sztuki Medalierskiej – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławiu

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Projekt dofinansowany przez Miasto Wrocław

 

 

Kliknij aby powiększyć

DCIK poleca na weekend 22-24 lutego 2013

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń.
W tym tygodniu m.in. polecamy:  wydarzenia muzyczne, teatralne, premiery filmowe i spotkania autorskie

W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND NA DOLNYM ŚLĄSKU


TEATR:

Weekend z westernem: SORRY, WINNETOU
22, 23, 24 lut 2013, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Weekend z westernem: SORRY, WINNETOU

Czy ktoś jeszcze czytuje powieści o Indianach? Niby znamy, znamy Winnetou i jego białych oraz czerwonych przyjaciół, ale… 
Reżyser przywołuje serię obrazów żywcem wyciętych z najlepszej tradycji westernu. Importuje na współczesną scenę świat wykreowany przez hollywoodzką wyobraźnię, zaprasza do zabawy, kusi, mami i… zaskakuje! Więcej

 

 

Spektakl: Być jak Kazimierz Deyna
23 lut 2013, Polkowickie Centrum Animacji

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Oblicza Teatru.
23 lutego rozpocznie się w Polkowicach XV Festiwal „Oblicza Teatru”. Na początek teatralnego maratonu - „Być jak Kazimierz Deyna” Teatru im. A. Mickiewicza z Częstochowy. Więcej

 

 

 

Premiera: BLACKBIRD
23, 24 lut 2013, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Premiera: BLACKBIRD „Blackbird” to znany dramat szkockiego autora, Davida Harrowera, grany z powodzeniem w teatrach całego świata. Został napisany na zamówienie Festiwalu w Edynburgu. Utwór jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Więcej

 

 

 

 

Historia o Miłosiernej, czyli Testament psa
23 lut 2013 – 24 lut 2013, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Historia o Miłosiernej, czyli Testament psa Historia o Miłosiernej wywołała w rodzinnym kraju autora skrajne reakcje - od zachwytu po potępienie. Akcja tego szalonego i pełnego humoru moralitetu dzieje się w prowincjonalnym miasteczku, gdzie z poduszczenia miejscowego spryciarza odbywa się uroczysty katolicki pochówek psa bogatej Piekarzowej. O sprawie dowiaduje się wizytujący miasteczko biskup, a nie jest to bynajmniej koniec niespodzianek… Więcej

 

 


MUZYKA:

KRZAK & Krzysztof Ścierański
22 lut 2013, 20:00, Klub A PROPOS, Wałbrzych

KRZAK & Krzysztof Ścierański KRZAK to fenomen na skalę światową. Rockowa grupa instrumentalna nie mająca swojego odnośnika w historii światowego rocka. Więcej

 

 

Jack Moore & Łukasz Gorczyca Band - Special Project
22 lut 2013, 20:00, Spiżarnia, Legnica

Jack Moore & Łukasz Gorczyca Band - Special Project Jack Moore (syn Gary Moore`a) to niezwykle utalentowany 24 letni gitarzysta, kompozytor. Na gitarze zaczął grać w wieku lat 15 pod wpływem swego legendarnego ojca , Garrego z którym przez wiele lat występował gościnnie na wielu koncertach i festiwalach na całym świecie. Więcej

 

 

Koncert Grzegorza Turnaua "Wieczór sowich piosenek"
23 lut 2013, 19:00, Ośrodek Kultury w Oławie

Koncert Grzegorza Turnaua Grzegorz Turnau stworzył swój własny, niepowtarzalny i bardzo charakterystyczny styl muzyczny i kompozycyjny (stosowanie określonych skal i harmonii), czasami nawiązujący do muzyki jazzowej, smooth-jazzowej, także do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza. Wśród instrumentów główne miejsce zajmuje zawsze fortepian, na którym gra sam Turnau, ale także saksofon, obój, flet, gitary, smyczki oraz sekcja rytmiczna (perkusja plus bas). Więcej

 

 

Dom o Zielonych Progach
23 lut 2013, 20:00, Schronisko Pasterka, Kudowa Zdrój

Dom o Zielonych Progach „Dom o Zielonych Progach” niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina” czy „Stare Dobre Małżeństwo”. I coś w tym chyba jest... Więcej

 

 

MARY MACMASTER & DONALD HAY
23 lut 2013, 20:00, Klub A PROPOS, Wałbrzych

MARY MACMASTER & DONALD HAY Wielka gratka dla wielbicieli celtyckich dźwięków i klimatów.
Muzyka tego szkockiego duetu przedstawia nietradycyjne celtyckie brzmienia (elektryczna harfa Camac , instr. perkusyjne, sample), pieśni tradycyjne i własne nowoczesne kompozycje, śpiewane w języku gaelic i angielskim. Więcej

 

Niedziela z... Agą Damrych
24 lut 2013, 18:00, Dom Kultury w Środzie Śląskiej

Niedziela z... Agą Damrych W cyklu "Niedziela z..." spotkanie ze znakomitą wrocławską wokalistką Agą Damrych i pianistą Łukaszem Damrychem!
Cykl ma na celu prezentację mieszkańcom Środy Śląskiej oraz licznie odwiedzającym miasto turystom, różnych gatunków muzycznych. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca, prezentowany jest inny styl, gatunek i zespół muzyczny. Więcej

 

 

 

FILM:

Riese – Tajemnice wykute w skale
22 lut 2013, 16:00, Biblioteka pod Atlantami, Wałbrzych

Riese – Tajemnice wykute w skale Projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego ”Riese – Tajemnice wykute w skale” oraz spotkanie z Wojciechem Malinowskim – scenarzystą i współreżyserem dokumentu w ramach nowego cyklu Pracowni Regionalnej pt. ”W kręgu tajemnic Riese”. Więcej

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA 2013
19 lut 2013 – 24 lut 2013, Kino "Lot",  Jelenia Góra

Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM – ZBLIŻENIA 2013 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "ZOOM – ZBLIŻENIA 2013" to znaczące i poważne wydarzenie kulturalne zaliczane do wąskiego grona największych i najważniejszych tego typu w Polsce. Jelenia Góra bardzo mocno zaznacza się na OFFilmowej mapie Polski, z każdym rokiem przybywa wartościowych filmów oraz twórców z kraju i zagranicy. Festiwal ma na celu przedstawienie kultur, języka filmowego, wymianę idei oraz prezentację i promocję niezależnej sztuki filmowej. Więcej

 


SPOTKANIA:

Światowi Mistrzowie Ilustracji
22 lut 2013, Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji

Światowi Mistrzowie Ilustracji Ekspozycję 10 ilustracji dwojga laureatów prestiżowej nagrody przyznawanej co roku na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii – Bologna Ragazzi Award: Emmannuelle Houdart i Jeana-François Martina. Ilustracje pochodzą z książek „Cyrkowcy”  i „Bajki” Ezopa.
22 lutego 2013 r. odbędzie się spotkanie z dziennikarką, publicystką oraz krytyczką sztuki Dorotą Hartwich, która opowiadać będzie o sztuce książki obrazkowej oraz zaprezentuje książki nagradzane na międzynarodowych konkursach. Więcej

 

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Mroziewiczem
22 lut 2013, 18:00, Kawiarnia Ratuszowa, Legnica

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Mroziewiczem Mistrz słowa, dziennikarz-publicysta i komentator spraw międzynarodowych stworzył fascynujące portrety trzydziestu trzech kobiet-Ew i... trzech mężczyzn-Adamów mających wpływ na kształtowanie kobiecej osobowości. Promocja książki „33 Ewy i trzech Adamów”. Więcej

 

 

 

Interwencje Przemysłowe Marka Cecuły
23 lut 2013, 16:00, Bolesławiecki Ośrodek Kultury

Interwencje Przemysłowe Marka Cecuły Wykład artysty ceramika, projektanta - Marka Cecuły – ‘Interwencje Przemysłowe’, będzie częścią kilkudniowych działań. Wspólnie z artystą ceramikiem  Mateuszem Grobelnym ustawią i rozpalą Mobilny Piec Ceramiczny (autorski prototyp Mateusza), w którym autorskie kompozycje Marka Cecuły zostaną wypalone. Więcej

 

 

 

Ciekawi Świata – wyprawa przez Manali-Leh
24 lut 2013, 18:30, Pub Cameleon, Wołów

Ciekawi Świata – wyprawa przez Manali-Leh

Kolejne  spotkanie z  cyklu “Ciekawi Świata”.
Gościem wieczoru będzie Karol Krochmal – organizator i członek wyprawy słynną, położoną najwyżej  na świecie   autostradą Manali-Leh. Więcej

 


WYSTAWY:

Jarosław Łukasik: Okno-wnętrze-ściana
Wernisaż: 23 lut 2013 Pałac Staniszów

 Artysta o sobie i swej motywacji do tworzenia:
Jeśli obraz uznamy za świat sam w sobie, to wybielony obrus jest „oknem” przez które możemy spojrzeć do wnętrza, w którym życie prowadzi swą wyidealizowaną egzystencję, do wyobraźni (czasem pamięci), gdzie człowiek spotyka twarze innych, nie zniekształcone miną lub grymasem udawanych uczuć, gdzie ciepło i bezpiecznie. Więcej

Wystawa zdjęć Ireny Kwiatkowskiej
21 lut 2013 – 5 kwi 2013, Polkowice, Galeria "Rynek 26"

Wystawa zdjęć Ireny Kwiatkowskiej Wystawa została przygotowana przez Teatr Syrena z okazji setnej rocznicy urodzin aktorki.
Na ekspozycję składają się zdjęcia ze spektakli w Teatrze Syrena (z którym Irena Kwiatkowska związana była w latach 1952-1972 i powróciła na jego deski w 1992 r.) oraz fotografie ukazujące pozakulisowe życie aktorki. Więcej

 

 

Michał Hrisulidis – malarz, rysownik, scenograf
do 28 lut 2013, Muzeum Archeologiczno Historyczne w Głogowie

Michał Hrisulidis – malarz, rysownik, scenograf Artysta urodził się w 1963 roku we Wrocławiu, gdzie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1989 roku w pracowni malarstwa prof. Stanisława Kortyki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, scenografią filmową i teatralną. Michał Hrisulidis ma za sobą ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii czy Kanadzie. Więcej

 

 

 

PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND WE WROCŁAWIU

 

KABARET

Poligon Kabaretowy
24 lut 2013, 18:00, Klub Firlej

Poligonie Kabaretowy Na najbliższym Poligon Kabaretowym będzie królował stand-up, a to za sprawą Katarzyny Piaseckiej, która będzie gościem specjalnym tej edycji. Na Poligonie w Klubie Firlej, nie zabraknie także kilkunastu nowych, premierowych skeczy i piosenek. Więcej

 

 

 

MUZYKA

Nolens Volens
22 lut 2013, 21:00, Rocky Music Pub

Nolens Volens Nolens Volens to trzech facetów solidnych jak rock, którego grają. Zespół powstał pod koniec 2009 roku w wyniku spotkania Tomka i Mariusza. Silna potrzeba grania prostego, energetycznego rocka opartego na solidnym brzmieniu i melodyjnych riffach - to powód powstania grupy. Więcej

 

 

Buldog
22 lut 2013, 20:00, Klub Łykend

Buldog Zespół muzycznie zinterpretował teksty takich autorów jak: Julian Tuwim, Agnieszka Osiecka, Adam Asnyk, Tadeusz Gajcy, Josif Brodski czy Rafał Wojaczek. W wykonaniu BULDOGA nie jest to jednak ‘poezja śpiewana’ a czysty, rasowy rockowy manifest!
W lipcu 2009 Kazika Staszewskiego zastąpił Tomek Kłaptocz (wieloletni wokalista zespołu Akurat). Więcej

 

 

Koncert Vaiper Despotin
23 lut 2013, 22:00, Wrocław, Klub Gradient, pl. Solny 16, muzyka

Koncert Vaiper Despotin Moc litewskiego groove’u przywiezie Vaiper Despotin, który miał odwiedzić Polskę pod koniec ubiegłego roku.
Ciężko jednoznacznie określić profil tych wydarzeń. Jest to przede wszystkim związane z szerokim spektrum muzycznych zainteresowań Vaipera, a także zestawu gości, z którymi przyjdzie mu dzielić scenę. Spodziewajcie się niespodziewanego, tym bardziej, że w swoich setach często wykorzystuje mikrofon dodatkowo podkręcając rozszalałą publikę. Więcej

Muzyczna Bitwa Radia Wrocław - Wielki Finał
23 lut 2013, 18:00, Sala Koncertowa Radia Wrocław

Muzyczna Bitwa Radia Wrocław - Wielki Finał Przed nami wielki koncert finałowy, na którym dowiemy się, kto zostanie tegorocznym zwycięzcą. Gwiazdą tegorocznego finału będzie grupa Acid Drinkers. Podczas koncertu zagrają cztery zespoły, którym udało się zwycięsko przejść przez kolejne etapy konkursu. Ostateczny pojedynek stoczą: Naczynia Połączone, Black Perfume, Centrala 57 i Fałda Vida. Więcej

 

 

 

The Micro Head 4N'S + VICTORIANS – Aristocrats’ Symphony
23 lut 2013, 19:00, Klub Firlej

The Micro Head 4N'S + VICTORIANS – Aristocrats’ Symphony Gwiazdy japońskiego rocka spod znaku visual-kei na jedynym koncercie w Polsce! "THE MICRO HEAD 4N'S", w skład którego wchodzą doświadczeni i charyzmatyczni muzycy, powstał 24 sierpnia 2011 roku i w nieprawdopodobnym tempie stał się ikoną japońskiej sceny rockowej. Więcej

Kumka Olik i Neony
24 lut 2013, 20:00, Klub Bezsenność

Kumka Olik i Neony Ponad 3 godziny rasowych gitarowych brzmień to prawdziwa rock and rollowa uczta. We wspólną trasę rusza zespół Kumka Olik i zespół Neony. Oba zespoły są laureatami prestiżowego festiwalu w Jarocinie, oba zespoły miały doświadczenia z Opolskim Festiwalem Piosenki, oba zespoły występowały na dużych letnich festiwalach, kroczą podobnymi ścieżkami i choć łączy ich miłość do gitarowych brzmień bardzo się od siebie różnią. Więcej

 

 

Koncert The RAGS Project
24 lut 2013, 18:00, Wrocławski Klub Formaty

Koncert The RAGS Project Koncert podczas wernisażu fotografii Wojtka Nowaka.
The Rags Project powstał pod koniec 2011 roku we Wrocławiu. Trzech młodych artystów spotkało się, aby muzykę jazzową przedstawić w trochę innym wydaniu, w rytmach oraz brzmieniach bardziej odpowiadających naszej epoce. Zespół stara się w swoich kompozycjach oraz aranżacjach innych utworów połączyć delikatne brzmienie wibrafonu z przesterowanym basem oraz połamanymi rytmami perkusji, całość dopełniają elektroniczne sample oraz loopy odpalane z komputera przy pomocy różnych kontrolerów. Więcej

 

Punky Reggae Live
24 lut 2013, 16.00, Klub Eter

Punky Reggae Live W tym roku przypada również jubileusz 15 –lecia działalności jednej z najważniejszych niezależnych wytwórni płytowych Lou&Rocked Boys. Z tej okazji wrocławska publiczność będzie miała okazję zobaczyć w akcji najlepszych wykonawców ze stajni Lou&Rocked: Kamil Bednarek ze swoim zespołem, polsko – ukraiński ENEJ, legenda rootsowego reggae Maleo Reggae Rockers, Haydamaky z Ukrainy, Farben Lehre, Koniec Świata, Podoba Mi Się. Więcej

 

 

 

SPOTKANIE

Na koniu przez Czarny Ląd
22 lut 2013, 17:00, Muzeum Etnograficzne

Na koniu przez Czarny Ląd Relacja Łukasza Wierzbickiego, uczestnika wyprawy "Śladami Kazimierza Nowaka" - polskiego podróżnika, który w latach 30 -tych XXw. przemierzył na rowerze kontynent afrykański. Muzeum Etnograficzne Zaprasza na prezentację i pokaz multimedialny. Więcej

 

Kultury Świata Islandia- magnetyczna wyspa
3 lut 2013, 15:00 – 20:00, Centrum Kultury "ZAMEK"

Kultury Świata Islandia- magnetyczna wyspa

Z cyklu Kultury Świata tym razem  Islandia. W trakcie wydarzenia odbędą się spotkania z podróżnikami, projekcje filmów, wykłady o Islandii. O wyspie ognia i lodu opowie nam geograf i pasjonatka podróży dr Agnieszka Latocha przybliżając przyrodę oraz warunki życia na Islandii. Będzie można poczuć się jak na Islandii oglądając wystawę fotograficzną Michała Sikorskiego. Z wykładu autora – pasjonata Islandii i pierwszego polskiego konsula w Reykjaviku będzie można usłyszeć historię zarówno o wikingach jak i  o Polakach mieszkających na Islandii. Więcej

 

TEATR

Śmierć starcom. Historia o ocaleniu
21 lut 2013 – 22 lut 2013, 19:00, 20:00,  Klub Anima

Śmierć starcom. Historia o ocaleniu Kolejna po "Reach out and touch faith" premiera Teatru Na Wagę. Tym razem twórcy zapraszają na spektakl "Śmierć starcom!". Reżyser, Jakub Skrzywanek, zainspirowany wydarzeniami z lipca 2012 roku, kiedy to Mario Monti, premier Włoch, stwierdził, że współczesne pokolenie 20-30 latków to pokolenie stracone. Jakiekolwiek przesłanie nadziei, o poprawę warunków życia, będzie można kierować do młodych ludzi dopiero za kilka lat. Więcej

 

 

Pieśni Leara
21 lut 2013 – 24 lut 2013, Teatr Pieśń Kozła

Pieśni Leara Pieśni Leara nie są linearną opowieścią, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Zespół skoncentrował się na wyborze kluczowych scen z Króla Leara, które posłużyły za inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki. Każda pieśń jest punktem wyjścia do kolejnego „dramatycznego poematu”. Muzyka staje się rzeczywistą postacią lub zdarzeniem, kreuje relacje międzyludzkie. Więcej

Wyjścia
22 lut 2013 – 23 lut 2013, 19:00, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Wyjścia

„Wyjścia” to projekt teatralny inspirowany w znacznej mierze prozą Herty Müller, której opowieści o życiu i śmierci w Rumunii czasów reżimu Ceauşescu nieustannie przeplatają się ze wspomnieniami z dzieciństwa spędzonego w niemieckiej wsi w Banacie. Stały się zarówno pretekstem, jak i materiałem do stworzenia spektaklu. Pracy nad nim towarzyszyły wyprawy do Rumunii będące okazją do spotkań z wieloma świadkami ówczesnych wydarzeń, a także z lăutari, tradycyjnymi muzykami z rejonu Gorj w Oltenii.  Więcej

PROMETEUSZ - premiera! spektakl akrobatyczno-taneczny
22 lut 2013 – 24 lut 2013, 18:00, 19:00,  Centrum Sztuki Impart

PROMETEUSZ - premiera!  spektakl akrobatyczno-taneczny Kanwą przestawienia jest antyczny mit o Prometeuszu, który za pomocą wykradzionego bogom ognia budzi w ludziach rozum, myślenie, kreatywność, pasje i zainteresowanie światem. Niezadowolony z obrotu spraw Zeus posyła na ziemię Pandorę z puszką pełną ludzkich trosk, chorób i lęków. Pandora uwodzi brata Prometeusza (jego intelektualne przeciwieństwo) i namawia do otwarcia puszki, uwalniając na świat wszelkie ludzkie nieszczęścia. Prometeusz mści się na Zeusie, podstępem wymuszając na nim błędny wybór byka ofiarnego. W odwecie Zeus przykuwa Prometeusza do skał Kaukazu, wystawiając go na codzienne cierpienie. Więcej

 

WYKŁAD

Stanisławski – autor kilku prostych prawd, o których zdążyliśmy gruntownie zapomnieć. Wykład - prof. Juliusz Tyszka (UAM)
22 lut 2013, 18:00, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Stanisławski – autor kilku prostych prawd, o których zdążyliśmy gruntownie zapomnieć. Wykład  - prof. Juliusz Tyszka (UAM)

Doktryner czy wieczny poszukiwacz?
Autor „systemu” czy nauczyciel „antysystemu”?
Apodyktyczny tyran czy spolegliwy partner w pracy aktora?
Pseudonaukowy naturalista-pozytywista czy artysta otwarty na wiele inspiracji?
Prymitywny samouk czy subtelny znawca teatru?
Wiecznie eksperymentujący nauczyciel czy reżyser-zawodowiec? Więcej

 

WYSTAWA

MIEJSCE – wystawa prac Mariusza Mikołajka
22 lut 2013 – 17 mar 2013,  BWA Awangarda

MIEJSCE – wystawa prac Mariusza Mikołajka Wystawa prac Mariusza Mikołajka w Galerii Awangarda będzie dużą monograficzną prezentacją jego twórczości. Obejmie prace z lat 2000 – 2013, a także dokumentację aktywności pozamalarskiej, tj. akcje w miejscach publicznych, happeningi, warsztaty. Będzie to pokaz retrospektywny, ale nie tylko. Nowe obrazy, instalacje, performance mają być – w zamyśle artysty - „kluczami” do miejsc przeszłych, odnosić się do przeszłości i zarazem konstruować od nowa warunki dla rozmowy i porozumienia z odbiorcą. Wystawa ma być relacją, która będzie opowiadała o drodze. Przywoła konteksty dawnych spotkań, a jednocześnie spróbuje zbudować w przestrzeni, której funkcją jest prezentacja sztuki, nową relację z widzem Więcej

 

WITOLD LIPIŃSKI – MIĘKKIE LĄDOWANIE
22 lut 2013 – 22 kwi 2013, Wrocław, Muzeum Współczesne

WITOLD LIPIŃSKI – MIĘKKIE LĄDOWANIE Architekt Witold Lipiński – autor schroniska na Śnieżce i domu igloo we Wrocławiu – większości ze swoich koncepcji nie zrealizował. W pracy doktorskiej z 1978 opublikował autorskie wizje architektoniczne pod hasłem „Powłokowe formy sklepione”. Znajdziemy tam projekty domów i budynków użyteczności publicznej, które cechują miękkie linie żelbetowych dachów. To zaledwie szkice, które mimo że pozostawiają wiele niedopowiedzeń, ale są bardzo sugestywne i spójne ideowo. Z tych szkiców powstały cyfrowe modele, które zostały wydrukowane w formie makiet i fotomontaży ukazujących dzieła Lipińskiego w kontekście. Więcej

Dzień Wolnej Sztuki
23 lut 2013, 12:00, Muzeum Narodowe

Dzień Wolnej Sztuki Wolne oglądanie pięciu dzieł sztuki pokazywanych na wystawie „Sztuka europejska XV-XX w.” Przed każdym z nich będzie stał wolontariusz, który będzie objaśniał, pomagał w interpretacji i odpowiadał na pytania zwiedzających. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, a Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w ich odkrywaniu. Więcej

 

 

Wystawa fotografii Wojtka Nowaka
 24 lut 2013 – 24 mar 2013, Wrocławski Klub Formaty

Wystawa fotografii Wojtka Nowaka "Miejsca to główne tematy prezentowanych na wystawie fotografii.
W zamkniętych cyklach pokazuję je w sposób dosłowny a zarazem metaforyczny. Fotografuję scenerie, w które wysyłam swoje myśli, marzenia i lęki…Prace te powstały w drodze, takiej codziennej, niejako przy okazji, pomiędzy…Po prostu uważnie rozglądam się wokół i pokazuję to, co znajduje się gdzieś obok, niedaleko, za rogiem własnego domu, własnej wyobraźni.
Fotografia dla mnie to zadawanie pytań, choć wcale nie oczekuję uzyskiwania na nie odpowiedzi". Więcej

 

KINO

POPOZYCJE DCIK: KINO W LUTYM

 

Przegląd animacji Juliana Józefa Antonisza
22 lut 2013, 18:30, Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy

Przegląd animacji Juliana Józefa Antonisza W SZPONACH ANTONISZA, CZYLI BĘDZIE LAŁO, KOCHANY JAMNICZKU.
Historia polskiej animacji może poszczycić się całą plejadą niezwykle oryginalnych twórców. Jednak pośród nich miejsce szczególne zajmuje Julian Antonisz, właśc. Julian Józef Antoniszczak (1941 – 1987), artysta multimedialny, plastyk, scenarzysta i twórca eksperymentalnych filmów animowanych, a także awangardowy kompozytor i wynalazca. Więcej

Premiera: Kwiaty wojny
od 22 lut 2013, Wrocław   

Premiera: Kwiaty wojny

Kręcenie filmów w Chinach to skomplikowana gra w kotka i myszkę, a artyści nieustannie muszą omijać ograniczenia narzucane przez wszechwładną Partię Komunistyczną. Dotyczy to także najsłynniejszych chińskich reżyserów. (Larry Rother, film.onet.pl) Więcej



 


Premiera Sugar Man
od 22 lut 2013, Wrocław

Premiera Sugar Man Laureat Nagrody Publiczności na festiwalach w Sundance, Nowym Jorku, Los Angeles, Melbourne. Uniwersalna i zaskakująca opowieść o potędze przypadku i roli szczęścia w ludzkim życiu. Ten trzymający w napięciu film przedstawia niewiarygodną, pełną niespodzianek, a do tego prawdziwą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym... nikt nie słyszał. Więcej

 

 

Reklamowe Pogaduchy Blogerów i pokaz filmu: Sztuka reklamy
23 lut 2013, 17:30, Kino Nowe Horyzonty

Jak powstawały legendarne kampanie takich marek, jak Apple, Nike i MTV? Czy reklama to "trujący gaz" i źródło chaosu w naszych głowach i miastach, czy może ogromny biznes, który wpływa na naszą wrażliwość i przyzwyczajenia? Czy polska myśl kreatywna nadąża za światowymi trendami? Między innymi na takie pytania będą odpowiadać uczestnicy 4. edycji Pogaduch Blogerów. Tym razem w reklamowym klimacie. Więcej

 

 

 

 

Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl

W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna

Kliknij aby powiększyć

Lekcje Kultury - spektakl operowy „Rigoletto” w Operze Wrocławskiej.

22 lutego 2013 r.
Wrocław

Kolejne „Lekcje Kultury”, odbędą się w dniu 22 lutego o godzinie 19.00 . Tym razem, naszymi gośćmi w liczbie 22 osób, będą podopieczni Domu Pomocy Społecznej z Janowic Wielkich.

Będzie to pierwsza w tym roku wizyta naszych przyjaciół z Janowic Wielkich, dla których, ze względu na odległość, wizyta w Operze to wręcz całodzienna wyprawa .

O kolejnych Lekcjach Kultury, będziemy informować Państwa na bieżąco.

 

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

 Mecenat nad przedsięwzięciem sprawuje Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

  

Kliknij aby powiększyć

DCIK poleca na weekend 15-17 lutego 2013

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń.
W tym tygodniu m.in. polecamy: koncerty, kabarety, wydarzenia "okołowalentynkowe", czy tematyczne zwiedzania zamków i pałaców.

W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

 

PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND NA DOLNYM ŚLĄSKU


TEATR:

Mamatango
15 lut 2013, 19:00, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Mamatango "Mamatango" to jasny spektakl, trochę śmieszny, trochę gorzki, a nawet dramatyczny, trochę karykaturalny i socjologiczny. Dobrze się go ogląda, choć nie ma on żadnej czytelnej fabuły - każda opowieść ma osobne życie, łączy je tylko punkt wyjścia. Spektakl przypomina dziennikarski reportaż, w poincie którego widz sam sobie musi odpowiedzieć na parę pytań albo przynajmniej skonfrontować odpowiedzi bohaterek z własnymi wyobrażeniami. Więcej

 

Walentynkowy weekend ze spektaklem O DOBRU
15, 16, 17 lut 2013, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Walentynkowy weekend ze spektaklem O DOBRU

Duża dawka pozytywnych emocji i wzruszeń!
Spektakl o wielkim ładunku etycznym podejmujący próbę wskrzeszenia nowej wspólnoty. W niedalekiej przyszłości w lokalnym ośrodku pomocy społecznej spotyka się grupa osób, które próbują uczyć się wzajemnych relacji. Równolegle obserwujemy historię gwiazdy muzyki pop, będącej ofiarą przemysłu fonograficznego. Spektakl trzy razy się rozpoczyna i raz bardzo ciepło kończy. Więcej

 

Monodram
16 lut 2013, 19:00, Ośrodek Kultury w Oławie

Monodram Ta opowieść jest rwana, pełna dygresji, niedopowiedzeń, tęsknot, samotności i najróżniejszych odcieni emocji.  Nie wiemy do końca, kiedy bohaterka monodramu, której ani życie, ani teatralna kariera nie poukładały się najlepiej, z nami jest rzeczywiście szczera, a kiedy zmyśla i kłamie. Bez wątpienia chce nas sobą uwieść i zainteresować. Chce, byśmy nie myśleli, że jest taką kiepską aktorką, jak o sobie mówi. Cały czas prowadzi z nami tę dość przewrotną grę. Grę, której finał jest dość zaskakujący. Więcej

Premiera: Brzydkie Kaczątko
16, 17 lut 2013, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Premiera: Brzydkie Kaczątko

Spektakl inspirowany jest historią Hansa Christiana Andersena o przemianie Brzydkiego Kaczątka w pięknego łabędzia. Uczy tolerancji i zwraca uwagę na problem odmienności i odrzucenia przez innych. Tytułowy bohater, nieakceptowany przez całą społeczność zwierząt ze względu na odmienny wygląd, podąża przez świat w poszukiwaniu swojego w nim miejsca. Więcej

 

 

Aneks do Festiwalu Teatru Nie-Złego
16 lut 2013 – 17 lut 2013, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Aneks do Festiwalu Teatru Nie-Złego Jedyny taki festiwal w Polsce. Po czterech ubiegłorocznych weekendach dodatkowa, czesko-polska odsłona teatru niepokornego, niebanalnego, niestereotypowego, spoza medialnego kotła. Święto prawdziwych miłośników scenicznych opowieści, którzy chcą odzyskać wiarę w moc sztuki teatru. 16 lutego o godz. 16.00 spektakl dla dzieci i rodziców „Trzej muszkieterowie” Teatru Alfa z Pilzna. 17 lutego o godz. 18.00 „Kubuś i jego pan” w ramach Sceny dla dorosłych Teatru Pleciuga ze Szczecina. Więcej

 

 


MUZYKA:

GITAROMANIA - Międzynarodowy Festiwal
i Konkurs im. Łukasza Pietrzaka

14 lut 2013 – 16 lut 2013, Jelenia Góra

GITAROMANIA - Międzynarodowy Festiwal i Konkurs im. Łukasza Pietrzaka

Podczas wieczornych koncertów będzie można wysłuchać recitali: Aniello Desiderio - legendarnego włoskiego wirtuoza gitary okrzykniętego „najznakomitszym talentem naszej dekady”, gitarzysty Roberta Horny wraz z mezzosopranistką Izabelą Kopeć w projekcie "Piazzolla. Show Me Your Tango" oraz białoruskich artystów: mandolinistki Katsi Prakopchyk i gitarzysty Jana Skryhana, w interpretacji muzyki barokowej i współczesnej. Koncerty mistrzów poprzedzą występy Antka Tomaszewskiego i Bianki Szalaty – laureatów tytułu Wielkiego Gitaromaniaka 2012 roku. Więcej 

Ania Rusowicz: Walentynki w rytmie big-bitu!
15 lut 2013, 19:00, Polkowice

Ania Rusowicz: Walentynki w rytmie big-bitu! Koledzy z zespołu nazywają ją „żywą skamieliną”. Podobno cała jest big bitem. Ania Rusowicz – obdarzona wyjątkowym głosem, oryginalną urodą i niezwykłą charyzmą.
Ania Rusowicz jest jedyną w Polsce wokalistką śpiewającą prawdziwy big bit. Talent, urodę oraz miłość do rock'n'rolla odziedziczyła po mamie – Adzie Rusowicz, która w latach 60. i 70. święciła sukcesy z zespołem Niebiesko-Czarni i wylansowała takie przeboje jak: „Za daleko mieszkasz miły”, „Nie pukaj do mych drzwi”. Więcej

 

Rockowe walentynki: Kim Nowak oraz Trzynasta w Samo Południe
15 lut 2013, 19:00, Głogów

Rockowe walentynki: Kim Nowak oraz Trzynasta w Samo Południe

W ramach rockowych walentynek na scenie wystąpią: TRZYNASTA W SAMO POŁUDNIE (laureat XV Mayday Rock Festival 2011, wrocławski zespół, który zachwycił jury programu Must Be The Music4. Grają wysokoenergetyczny rock'n'roll z elementami hard rocka, bluesa i southern) oraz KIM NOWAK (rockowa odsłona braci Waglewskich (znanych również jako Fisz i Emade) i Michała Sobolewskiego. W ich muzyce słychać inspiracje rockiem lat 60-tych i alternatywą lat 90-tych. Niebanalne połączenie surowości i mroku z dynamiką i energią rockowego przekazu. Więcej

 

Koncert akustyczny: Mystovski & Artekem
15 lut 2013, 20:00, Kłodzko

Koncert akustyczny: Mystovski & Artekem Mystovski & Artekem to nowy projekt, który "wpadnie w ucho" niejednemu sympatykowi rocka w wydaniu akustycznym. Inspirację czerpią z życia i z zamiłowania do muzyki alternatywnej i grunge'owej rodem z Seattle. Znany z lekko zachrypniętego wokalu i soczystego brzmienia gitary Mystovski został wsparty przez nową barwę głosu i drugą gitarę Artekema. Więcej

 

 

 

Sebastian Riedel & CREE
16 lut 2013, 20:00, Wałbrzych, Klub A PROPOS

Sebastian Riedel & CREE Koncert grupy CREE, której liderem jest Sebastian Riedel. Mottem zespołu i jego myślą przewodnią są słowa często używane przez Sebastiana Riedla: ,,Żeby żyć trzeba grać, żeby grać trzeba żyć”. Więcej

 

 

 

Maciej Maleńczuk & Psychodancing
17 lut 2013, 17.00, Legnica

Maciej Maleńczuk & Psychodancing

Psychodancing to nowy, koncertowy projekt Macieja Maleńczuka. Jest kontynuacją "Psychopopu" - płyty nagranej przez Maleńczuka z zespołem Püdelsi. Psychodancing to program zarówno dla tych, którzy lubią i znają stare przeboje, jak dla tych, którym nazwiska ich twórców niewiele mówią. Jest to po prostu zestaw doskonałych piosenek w znakomitym wykonaniu.  Więcej

 

Janusz Radek Symfonicznie
17 lut 2013, 18:00, Lubin

Janusz Radek Symfonicznie

Koncert „Janusz Radek Symfonicznie” z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, pod dyrekcją Jerzego Koska.
W repertuarze pojawią się najpiękniejsze polskie piosenki takich wykonawców jak: Czesław Niemen (Wspomnienie, Dziwny jest ten świat), Ewa Demarczyk (Grande Valse Brillante, Na moście w Avignon), Seweryn Krajewski (Niech żyje bal), Marek Grechuta (Świecie nasz), Krzysztof Klenczon (Wróćmy nad jeziora). Podczas tego koncertu, przekonacie się Państwo, że znane piosenki w aranżacjach orkiestrowych brzmią niezwykle ciekawie i zaskakująco. Więcej 

 

Patsy Gamble kwartet
17 lut 2013, 17:00, Bolesławiec, Teatr Stary

Patsy Gamble kwartet Patsy Gamble, wielbiąca jazz, funky i bluesa brytyjska saksofonistka i wokalistka, grała już z takimi sławami jak Mick Jagger czy Rod Steward.
Patsy jest światowej klasy saksofonistką i wokalistką porównywaną do Candy Dulfer i Dawida Sanborna. Więcej

 

 

 

 

Festiwal 7 Kultur
17 lut 2013, 18:00, Głogów

Festiwal 7 Kultur W tym roku, w reamach Festiwalu 7 Kultur wystąpią: ALEX RENART - autor, kompozytor i niezwykle charyzmatyczny wykonawca, który porywa publiczność do wspólnej improwizacji oraz NIEOBECNI - zespół wpisujący się w nurt szeroko rozumianej piosenki studenckiej, poetyckiej i autorskiej. Więcej 

Koncert muzyki fado
17 lut 2013, 18:00, Kłodzko

 Koncert muzyki fado Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza na koncert muzyki fado. Tym razem wystąpi João de Sousa & Fado Polaco. Tradycyjne i współczesne fado, jazz, flamenco, portugalski folklor połączone są z afrykańskimi i arabskimi inspiracjami. Wszystkie te elementy współtworzą unikalną wizję Fado Polaco, ukazując jak różnorodna może być portugalska muzyka, która jest wciąż obecna i przede wszystkim  otwarta na połączenia z  innymi kulturami. Więcej

 

 

KINO:

DKM: Cure for Pain. Historia Marka Sandmana
16 lut 2013, 19:00, Głogów

DKM: Cure for Pain. Historia Marka Sandmana W MCK Mayday rozpoczyna działalność Dyskusyjny Klub Muzyczny "Echo", którego celem będzie prezentacja filmów o tematyce muzycznej, koncertów oraz prelekcje, wykłady, spotkania z przedstawicielami branży muzycznej.
Na pierwszym spotkaniu zaprezentowany zostanie film "Cure for pain. Historia Marka Sandmana". Więcej

 

 
 
 
 

WYSTAWY:

W krwawym polu srebrne ptaszę...
O czym mówią pieśni Powstania Styczniowego

Otwarcie wystawy: 15 lut 2013, Ośrodek Kultury w Miliczu

W krwawym polu srebrne ptaszę... <br>O czym mówią pieśni Powstania Styczniowego Ekspozycja prezentuje teksty pieśni Powstania Styczniowego wraz z komentarzem przypominającym historyczne okoliczności tworzenia pieśni, toczone bitwy, postaci przywódców. Ilustrację stanowią ryciny i fotografie z czasów Powstania. Całość została ujęta w 18 kompozycji graficznych. Więcej

 

 

 

VIA REGIA szlak wędrówki gatunków
Otwarcie wystawy: 15 lut 2013, Muzeum Miedzi w Legnicy

VIA REGIA szlak wędrówki gatunków Nosorożce, boże drzewko i czarna śmierć wędrowały po dawnym szlaku handlowym zwanym Via  regia. Człowiek transportował nim na wschód i zachód rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy. Jako towary handlowe, lekarstwa, pożywienie oraz pasażerowie na gapę wywierały one wpływ na życie ludzi i krajobraz wzdłuż via regia. Więcej

 

 

 


SPOTKANIA:

Przez Arktykę w różowych rękawiczkach
17 lut 2013, 12:00, Lubin

Przez Arktykę w różowych rękawiczkach Trzy kobiety, po 60 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do pokonania. Każdego dnia powtarzające się czynności: rano pobudka, posiłek, zwijanie obozu, wymarsz, często bez względu na pogodę, z mozołem zdobywany każdy kilometr, wieczorem podobnie. Więcej

 


INNE:

Zwiedzanie tematyczne Pałacu Jedlinka:
Walentynkowy Skarbiec Zakochanych.

9 lut 2013 – 17 lut 2013, Jedlina-Zdrój, Pałac Jedlinka

Zwiedzanie tematyczne Pałacu Jedlinka: <br>Walentynkowy Skarbiec Zakochanych. Zwiedzanie tematyczne Pałacu Jedlinka z niespodziankami: każda para, która w tym okresie odwiedzi Pałac Jedlinka będzie mogła bezpłatnie umieścić pamiątki związane ze swoimi uczuciami w kapsule czasu. Następnie „Skarbiec Zakochanych” zostanie ukryty w pałacowych podziemiach na dziesięć lat. Więcej

Nocne zwiedzanie Zamku Czocha i Sali Tortur
16 lut 2013, 20:00, Zamek Czocha

Nocne zwiedzanie Zamku Czocha i Sali Tortur

Przewodnik Zamkowy zabierze Państwa w niezwykłą podróż po najbardziej ukrytych i intrygujących zakamarkach Zamczyska. Opowie historie mrożące krew w żyłach, zdradzi najbardziej skrywane tajemnice i zaprowadzi do zamaskowanych i krętych tajnych przejść.
W towarzystwie zamkowych duchów, poznacie skrywane przez zamek najmroczniejsze tajemnice... Więcej

 

 

PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND WE WROCŁAWIU

 

KABARET

Eliminacje do konkursu kabaretowego PAKA
16 – 17 lut 2013, 18:00, Klub Firlej

Eliminacje do konkursu kabaretowego PAKA Podczas dwóch wieczorów, swoje skecze zaprezentują kabarety walczące o miejsce w finale konkursu w Krakowie.
PaKA to jeden z najstarszych, a na pewno najbardziej prestiżowy konkurs kabaretowy w Polsce. Więcej

 

 

 

Marcin Daniec ( Kabaret Marcina Dańca w nowym programie 2013! )
16 lut 2013, 18:00, Sala Audytoryjna w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej

 Marcin Daniec ( Kabaret Marcina Dańca w nowym programie 2013! ) Najpopularniejszy polski artysta kabaretowy występuje na scenie od ponad 20 lat.. Marcin Daniec uważa się za krakowskiego satyryka, bo tez wszystko co najpiękniejsze w jego karierze związane jest z tym miastem. Nigdy nie wypiera się korzeni i zawsze chętnie podkreśla, że urodził się w tym samym Wielopolu, co Tadeusz Kantor. Więcej

 

 

KINO

POPOZYCJE DCIK: KINO W LUTYM

Premiera: Zamieszkajmy razem
od 15 lut 2013, kino

Premiera: Zamieszkajmy razem Niezależna Jeanie, grzeczna i układna Annie, sybaryta Albert, wieczny aktywista Jean oraz kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Mając na względzie swój podeszły wiek i wszystkie niedogodności, które się z nim wiążą, postanawiają zamieszkać razem. W ten sposób chcą się uchronić przed przymusową rozłąką i domem starców, gdzie byliby samotni i zdani na łaskę obcych osób. Wierzą, że razem są silniejsi i mogą sobie pomóc, kiedy nastaną ciężkie chwile. Z seniorami zamieszkuje student antropologii, który prowadzi badania na temat starości... Więcej

 

Premiera: Na własne ryzyko
od 15 lut 2013, kino

Premiera: Na własne ryzyko Zakręcona historia z elementami science-fiction i komedii romantycznej nagrodzona za scenariusz na festiwalu Sundance oraz przez publiczność 3. American Film Festival we Wrocławiu.  Darius jest stażystką w redakcji, razem z Jeffem i Arnauem prowadzi śledztwo w sprawie ogłoszeń, zamieszczanych w lokalnej prasie. Ich tajemniczy autor szuka partnera do podróży w czasie. Dziennikarze jadą do nadmorskiego miasteczka, gdzie każdy z nich – w ramach śledztwa lub obok niego – rozlicza się z samym sobą, z własną przeszłością. Darius rozpracowuje Kennetha, który twierdzi, że zbudował wehikuł czasu. Więcej

 

Animation Love Gamestation
15 lut 2013, 18:30, Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy

Animation Love Gamestation

Będzie romantycznie, perwersyjnie, nostalgicznie, czasem strasznie!
Czy tego chcemy, czy nie, związek uczuciowy to gra strategiczna najwyższej próby. Polscy twórcy filmów animowanych wiedzą o tym od dawna, i w swych znakomitych realizacjach starają się zgłębiać na swój sposób te tajemne moce rządzące naszymi sercami i mniej lub bardziej skomplikowane reguły miłosnej gry. Więcej 

Zbliżenia - Przegląd Filmów Międzynarodowej Szkoły Filmowej na Kubie
17 lut 2013, 20:00, Casa de la Musica

Zbliżenia - Przegląd Filmów Międzynarodowej Szkoły Filmowej na Kubie

Większość filmów młodych twórców cechuje niezwykła wizualna strona ich obrazów, w czym z pewnością pomogła im sama natura, w tamtych rejonach świata naturalnie piękna. W tych filmach nie zobaczymy jednak starych amerykańskich samochodów, wesołych muzyków rodem z „Buena Vista Social Club”, zobaczymy za to prawdziwą Kubę - czasem smutną i biedną ale także radosną i nowoczesną. Więcej

 

 

 

MUZYKA

Ethno Jazz Festiwal: Misia
15 lut 2013, 18:00, Centrum Sztuki Impart

Ethno Jazz Festiwal: Misia Portugalska gwiazda fado.
Artystka wystąpi w koncercie promującym jej najnowszą płytę „Senhora da Noite”. Koncert ten to wielki powrót do tradycyjnego fado – najbardziej emocjonalnego oblicza Mísi. Więcej

 

 

Małe Instrumenty i Olbrzym i Kurdupel
15 lut 2013, 20:00 i 21:00, Centrum Kultury AGORA

Małe Instrumenty i Olbrzym i Kurdupel Małe Instrumenty - "Polski zespół będący światowym ewenementem. Nazwa tłumaczy wszystko, na jego instrumentarium składają się grające zabawki z różnych epok, wykopaliska z pchlich targów i etniczne artefakty. Jest to wyzwanie do stworzenia odrębnego muzycznego świata, który wbrew pozorom swej osobności rozwija w komunikatywnej formie intuicje awangard modernizmu." Więcej

Wojciech Karolak Quartet
16 lut 2013, 19:00, Oratorium Marianum

Wojciech Karolak Quartet Jeden z ojców-założycieli polskiego jazzu, legendarny wirtuoz organów Hammonda, dżentelmen i gawędziarz. W Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego wystąpi na czele swojego kwartetu, którego skład uzupełniają: trębacz Jerzy Małek, saksofonista Piotr Baron i perkusista Arek Skolik. Więcej

 

 

 

 

Kombajn do zbierania kur po wioskach
17 lut 2013, 20:00, Klub Bezsenność

Kombajn do zbierania kur po wioskach Kombajn Do Zbierania Kur Po Wioskach powstał w 2001 roku w Nowym Dworku koło Świebodzina. Od początku zespół dużo koncertował i brał udział w wielu przeglądach i festiwalach. W styczniu 2005 pojawił się debiutancki album grupy pt. "Ósme piętro" wydany przez firmę Offmusic pod patronatem radiowej Trójki. Premierę poprzedził koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trzecim Programie Polskiego Radia. Więcej

Hard as a ROCK – ŻOŁNIERZE POLSKIEGO PODZIEMIA - koncert eliminacyjny
17 lut 2013, 16.00, Klub Łykend

Hard as a ROCK – ŻOŁNIERZE POLSKIEGO PODZIEMIA - koncert eliminacyjny Już po raz drugi Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” organizuje konkurs „Hard as a ROCK”, skierowany do młodych zespołów muzycznych. Podczas koncertu eliminacyjnego zaprezentują się zespoły wyłonione w pierwszym etapie konkursu, które stworzyły utwór o ludziach twardych jak skała – żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzach Wyklętych. Więcej

 

 

 

 

TEATR

Awkward Happiness or Everything I Don't Remember About Meeting You (Niezręczne szczęście lub wszystko, czego nie pamiętam z naszych spotkań)
14 lut 2013 – 16 lut 2013, 19:00, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Awkward Happiness or Everything I Don't Remember About Meeting You (Niezręczne szczęście lub wszystko, czego nie pamiętam z naszych spotkań)

Spektakl Studia Matejka
prezentowany w ramach "Monosytuacji" - cyklu małych form teatralnych

Dwie pary wyruszają w niełatwą życiową podróż w poszukiwaniu szczęścia. Jesteśmy świadkami konfrontacji, w których ścierają się cztery punkty widzenia na to, czym jest szczęście i jak je osiągnąć (lub nie). Spektakl jest refleksją na temat daremności poszukiwań szczęścia inspirowana książkami Nieznośna lekkość bytu Milana Kundery i L’Euphorie perpétuelle (Wieczna euforia) Pascala Brucknera. Więcej

 

WYKŁAD

Wykłady w Muzeum Narodowym
16 lut 2013 – 17 lut 2013, 12:00, Muzeum Narodowe

Wykłady w Muzeum Narodowym

16 lutego, godz. 12.00 - Wrocławskie kamienice. Piękno zapomniane
Cykl: Blogosfera z klasą w Muzeum Narodowym.

17 lutego, godz. 12.00 - Kunszt, jakość i porządek. O spółdzielni artystów ŁAD
Cykl: Piękne i użyteczne Więcej

WYSTAWA

Akt w klasycznej odsłonie - bez tajemnic
15 lut 2013 – 28 lut 2013, 19:00, Browar Mieszczański

Akt w klasycznej odsłonie - bez tajemnic Otwarcie wystawy i wernisaż prac, które brały udział w konkursie fotograficznym portalu Ateliora.com. Na konkurs napłynęło blisko 250 prac o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Jury miało sporo pracy nad wyłonieniem nominacji a następnie wybraniem 3 zwycięskich fotografii. Poziom był bardzo wyrównany. Sporo zdjęć wyrażało coś wyjątkowego w koncepcji , emanowało emocjami. Więcej

 

 

PAWEŁ ALTHAMER — Polietylen. W ciemności
15 lut 2013 – 15 kwi 2013, Muzeum Współczesne Wrocław

PAWEŁ ALTHAMER — Polietylen. W ciemności Zastęp białych figur z polietylenu został wyprodukowany pod kierunkiem Pawła Althamera w Deutsche Guggenheim w Berlinie na przełomie 2011 i 2012 roku. Do Wrocławia przybyło ich 38 – wszystkie są wizerunkami osób, które odwiedziły Deutsche Guggenheim, zdecydowały się uczestniczyć w projekcie „Almech” i zgodziły się na wykonanie odlewu twarzy. Wśród nich „Anda”, „Sebastian” czy „Monika” mogą mieć publicznie rozpoznawalne oblicza. Grupa białych kosmitów wylądowała w schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej. Zobaczymy, jakie znaczenia wyświetli tak szczególna oprawa wystawy. Więcej

 

Sekretnik - wystawa Barbary Jasiulis - Gołdyn
15 lut 2013 – 28 lut 2013, Klub Mleczarnia

Sekretnik - wystawa Barbary Jasiulis - Gołdyn

"Letnim popołudniem, gdy słońce zbliża się ku zachodowi, spotkać można gęste światło. Niektórzy mówią, że to dusze stanowią ten mieniący się pył.
Są też dni kiedy jest pusto na ulicach, pada deszcz, a melodię życiu nadają
krzyczące jaskółki. Moje malarstwo interpretuje mój zachwyt i kontynuuje fascynację impresjonizmem. Filtrem tego co nieuchwytne jest fotografia z której czerpię inspirację." Więcej



 

 

 

Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl

W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna

Kliknij aby powiększyć

COLLEGIUM MUSICUM. Wykład Marka Dyżewskiego
pt. "Gustav Mahler: Symfonia tysiąca"

2 marca 2013 r., godz 16.00
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu
pl. Kościuszki 9, Wrocław

 

 

COLLEGIUM MUSICUM - taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego, na które zaprasza organizator – Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Szczególną wartością wykładów jest ich szeroka perspektywa humanistyczna, ukazywane są związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki. Ich autor, Marek Dyżewski, komentował w II Programie Polskiego Radia i telewizji największe, odbywające się w naszym kraju, międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwale „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego oraz Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Prowadził gościnne wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych oraz na kilku uniwersytetach. Wykładał też w Niemczech, Belgii, Austrii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

 

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Kliknij aby powiększyć

Muzyczna Bitwa Radia Wrocław - Wielki Finał

23 lut 2013, godz. 18:00
Sala Koncertowa Radia Wrocław, ul Karkonoska 10

Przed nami wielki koncert finałowy, na którym dowiemy się, kto zostanie tegorocznym zwycięzcą. Gwiazdą tegorocznego finału będzie grupa Acid Drinkers.

Podczas koncertu zagrają cztery zespoły, którym udało się zwycięsko przejść przez kolejne etapy konkursu. Ostateczny pojedynek stoczą: Naczynia Połączone, Black Perfume, Centrala 57 i Fałda Vida.

Laureat wyłoniony zostanie na podstawie głosów oddanych przez publiczność na biletach wstępu, które będą jednocześnie kartami do głosowania.

Tym razem gwiazdą tegorocznego finału będzie grupa Acid Drinkers - kwintesencja rock'n'rollowego szaleństwa, aktywna na polskim i europejskim rynku muzycznym od 25 lat.

Titus i jego ekipa zawsze gwarantują rockowe przeżycia i emocje oraz stuprocentową zabawę.


Biletów na Finał nie można nigdzie kupić, można je wygrać SMS-owo słuchając programów Radia Wrocław. Wystarczy wysłać SMS pod numer 72280 wpisując w treści RW final + imię i nazwisko + krótkie uzasadnienie, dlaczego akurat Ty powinieneś wygrać bilet.

Organizator: Radio Wrocław

Współorganizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Magnolia Park, Jelenia Góra, Legnica, Wrocław Europejska Stolica Kultury 2012, Gazeta Wrocławska


http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

Urząd Marszałkowski Urząd Marszałkowski
Magnolia Park Jelenia Góra Legnica Wrocław Wrocław Gazeta Wrocławska

Wystawa fotografii PIOTRA TOPPERZERA pt. „Twarzą w twarz”

7 - 29 marca 2013

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" Galeria OKiS,
pl. bpa Nankiera 8, wystawa, 1, 2 zł


Piotr Topperzer urodził się w 1948 roku we Wrocławiu, od 1969 mieszka w Danii. W Polsce studiował języki obce, w Danii ukończył szkołę fotograficzną.

Choć Piotr Topperzer zajmuje się różnymi dziedzinami fotografii: od pejzaży, poprzez architekturę, design, zdjęcia reklamowe, to portret jest tematem, który towarzyszy mu od początku działalności fotograficznej. Ponad siedemdziesiąt portretów, które można będzie zobaczyć na wystawie „Twarzą w twarz”, powstawało od połowy lat siedemdziesiątych XX w. do 2012 roku. Chociaż temat ten sam, podejście do niego ewoluowało, jak pisze artysta:

 

Początkowo bardzo mnie interesowało wyizolowanie portretowanego z jego otoczenia, pozbawienie go przedmiotów odwracających uwagę widza, czy też odebranie mu atrybutów jego władzy. Zostawiałem mu tylko białe lub szare tło. Z czasem jednak zacząłem się interesować tym tłem. Architektura czy natura, w szerokim pojęciu „pejzaż", a więc wszystko, co nas otacza, weszło w pole moich zainteresowań. Zamiast białego czy szarego tła pejzaż stawał się coraz częściej centralnym motywem mojego opowiadania. Daleka linia horyzontu jest wyśmienitym tłem do portretu, ale równocześnie potrafi być świetnym motywem sama w sobie.

 

Fotografik zaczynał swoją karierę tworząc portrety na zamówienie. Z czasem uwieczniał na swoich fotografiach znajomych, przyjaciół, artystów, których podziwiał. Portretuje przede wszystkim ważne postaci z duńskich środowisk twórczych i artystycznych. Na wystawie znajdzie się również akcent polski – znakomite fotografie Ewy Lipskiej i Leszka Możdżera.

 

Artysta potrafi za pomocą czarno-białych, dokładnie wycyzelowanych kadrów ująć kwintesencję swego modela. Widać, iż mimo formalnego chłodu, fotograf nawiązuje doskonały kontakt z portretowaną osobą. Każdy człowiek – mówi Piotr Topperzer – nosi w sobie ułamek historii i dlatego jest dla mnie nieustającym źródłem inspiracji i fascynacji. Portrety Piotra Topperzera sięgają poza ludzką fizjonomię, pokazują naszą różnorodność, ale nas nie estetyzują. Topperzer unika pułapek patosu i banalności, w czym ogromna rolę odgrywa jego swoboda w operowaniu techniką, doskonała znajomość rzemiosła i wiedza o ludziach.

 

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie w 2012 roku. Wrocław jest drugim miastem w Polsce, w którym można będzie zobaczyć fotografie Piotra Topperzera.

 

Wystawa zorganizowana wspólnie z Duńskim Instytutem Kultury w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii  im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.

 

Piotr Topperzer urodził się w 1948 roku we Wrocławiu, od 1969 mieszka w Danii. W Polsce studiował języki obce, w Danii ukończył szkołę fotograficzną. Spotkanie z nowym otoczeniem i kulturą zaostrzyło w nim zmysł obserwacyjny i było główną przyczyną zmiany zainteresowań. Zrealizował szereg wystaw, m.in.: „Cafe Victor" (1986), „Jestem w Danii…" – serię 41 portretów wybitnych osobistości obcego pochodzenia, żyjących w Danii i mających duże zasługi dla kultury i sztuki tego kraju. Cykl „Jestem w Danii…" został wystawiony w Narodowym Muzeum Historycznym w Danii. Wszystkie portrety zakupiono do Narodowej Galerii Portretów przy muzeum. Zrealizował również cykl 44 portretów duńskich portrecistów: malarzy i rzeźbiarzy. Portrety te wystawiono w Narodowej Galerii Portretu. Następna wystawa to „Trzecia fotografia…" zorganizowana przez Centrum Rzemiosła Artystycznego wraz z Muzeum Wzornictwa Przemysłowego w Danii w 2006 roku. Była ona ukoronowaniem wieloletniej współpracy z światowej sławy designerem – Erykiem Magnussenem.

 

Kurator: Maciej Beiersdorf

 

Wernisaż odbył sie:  7 marca o godz. 17.00


Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00.

Bilety: 2 zł, ulgowe 1 zł, w poniedziałki wstęp bezpłatny.

 

TWARZĄ W TWARZ” – WYSTAWA PORTRETÓW PIOTRA TOPPERZERA - WYWIAD

 

PIOTR TOPPERZER urodził się w 1948 roku we Wrocławiu. Od 1969 mieszka w Danii. W Polsce studiował języki obce, w Danii ukończył szkołę fotograficzną. Portretuje ważne postaci z duńskich środowisk twórczych i artystycznych.

 

Ewa Lipska: Kiedy zaczął się Twój romans z fotografią? Czy był to świadomy wybór, przypadek, zbieg okoliczności?

 

Piotr Topperzer: Późno... Miałem około 20 lat i to był czas poszukiwań. Kiedy byłem na studiach, poznałem fotografa, Tadeusza Rolke, coś we mnie drgnęło, coś mnie zafrapowało, dotknęło... Ale dopiero po wyjeździe z Polski zaczął się mój romans z fotografią. W Danii wykształcenie fotograficzne było wówczas swojego rodzaju czeladnictwem . Uczyłem się w szkole fotografii, ale równocześnie chciałem być niezależnym. Na jednej z głównych ulic Kopenhagi zobaczyłem gabloty z czarno-białymi fotograficznymi portretami. Postanowiłem poznać ich autora. Zapukałem do drzwi jego studia i opowiedziałem mu, że przyjechałem z Polski i postanowiłem zostać fotografem. Artysta zaprosił mnie na obiad i załatwił mi pracę w atelier. Kiedy ukończyłem szkołę fotograficzną, założyłem własne atelier.

E.L. Czy fotografia, to dla Ciebie zapis rzeczywistości? Piękna? Czasu?

P.T. Zaczynałem od portretów na zamówienie; fotografowałem znanych przemysłowców, dyrektorów banku, ale także znajomych i przyjaciół. Powoli rozszerzałem swoje pole portretowe. Potem coraz częściej fotografowałem artystów, których dzieła znałem i podziwiałem. Czytając ich książki, czy podziwiając muzykę chciałem ich poznać, zobaczyć, zatrzymać w swoim kadrze. A wracając do Twojego pytania, chcę powiedzieć, że piękno oszukuje, jest złudne... Czasem na to piękno składają się elementy pozornie odbiegające od tego słowa: wystające z uszu włosy, czy, jak w portrecie Grenlandki, czarne włosy pod pachami.

E.L. Portrety Szkota Roberta Adamsona porównywane były do portretów Rembrandta. Czy taka „malarskość" w fotografii jest Ci bliska?

P.T. Malarskość jest wpisana w fotograficzny czworokąt, ale o jakości tego obrazu decyduje światło, pozycja, układ ciała ludzkiego, tło. To wszystko musi się razem spotkać. Osobiście jestem zwolennikiem prostoty; próbuję w swoich portretach dojść do istoty rzeczy, do czyjegoś wnętrza, poznać człowieka.

E.L. Wolisz zdjęcia kolorowe, czy czarno-białe?

P.T. To pytanie retoryczne. Na mojej wystawie będzie tylko jedno kolorowe zdjęcie. Czarno biała fotografia uruchamia u widza wyobraźnię, pobudza jego fantazję. Szczególnie dotyczy to portretów; kolorowe często stają się banalne.

E.L. Jaki kontakt, jakie napięcia tworzą się pomiędzy Tobą, a osobą, którą portretujesz?

P.T. To jest najważniejsze. Znam lekarza, który bierze mnie za rękę i pyta „jak się czujesz” i ja staram się być takim lekarzem. Poprawiam krawat, zapinam guzik, kładę rękę na ramieniu...To są bardzo intymne chwile.

E.L. Mój ojciec sam wywoływał zdjęcia, w łazience przerobionej na ciemnię. Potem rozwieszał je na sznurku jak bieliznę. Dla mnie, patrzącego na to dziecka, było to coś z zaczarowanej bajki. Czasem ogarnia mnie nostalgia za tym, czego już nie ma, za metafizyką minionego świata... Co o tym sądzisz? Czy aparat cyfrowy zabił na zawsze tamten czas?

P.T. Zaczynałem od takiej fotografii, ale aparat digitalny daje mi do ręki dużo więcej narzędzi, ułatwia pracę. Myślę, że może nawet wydobyć z tamtego czasu, z pamięci, coś więcej...

E.L. A co najbardziej przeszkadza w robieniu zdjęć?

P.T. Największą przeszkodą w zrobieniu zdjęcia jest aparat fotograficzny. Jest intruzem szczególnie w pierwszej fazie, kiedy nawiązuję kontakt z osobą portretowaną. Przeszkadza w intymności, jest „trzecim z nas”...

źródło: http://www.mhf.krakow.pl/?action=exhibition&param=past&id=216&year=2012#ex216

 

Teczka prasowa do pobrania w zakladce  "dla mediów"

 

 Organizator:

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucja Kultury Samorządu Województwa  Dolnośląskiego                                                         

Współorganizatorzy:

Muzeum Historii Fotografii
 im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie

 

 

 

 

 

 

Patroni medialni:                


Mecenat Marszałka Województwa Dolnośląskiego                    

Kliknij aby powiększyć

DCIK poleca na weekend 8-10 lutego 2013

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń.
W tym tygodniu m.in. polecamy: wydarzenia z okazji Chińskiego Nowego Roku, premiery kinowe i teatralne.

W każdy piątekpublikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND NA DOLNYM ŚLĄSKU


TEATR:

Betlejem Polskie
8, 9, 10 lut 2013 Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Betlejem Polskie Betlejem Polskie Lucjana Rydla, stało się po 107 latach od jego premiery, punktem wyjścia dla spektaklu Wojciecha Farugi. Autor stawia pytania - Co by się stało, gdyby niepokalane poczęcie wydarzyło się dziś? Czy możliwy jest cud? Jak zareagowalibyśmy, gdyby się wydarzył? Kim może być dzisiejsza Maria? Czy będzie to cud ogólnonarodowy, czy raczej cykl doświadczeń indywidualnych?  Akcja z Krakowa przenosi się do małej miejscowości, o której wszyscy zapomnieli. Więcej

 

 

#dziady
8, 9, 10 lut 2013 Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

#dziady

 

Spektakl FASCYNUJĄCY! według tygodnika „PRZEKRÓJ”.
#dziady to teatralny projekt dotyczący pamięci polskiego teatru, przygotowany przez młodego reżysera i dramaturga Michała Kmiecika. Inspirowany jest strukturą Dziadów Adama Mickiewicza oraz szeregiem materiałów archiwalnych - książek, filmów, rejestracji spektakli dotyczących zmarłych w ostatnim czasie słynnych twórców polskiego teatru: Erwina Axera, Adama Hanuszkiewicza, Jerzego Jarockiego. Więcej

 

III Furie
9, 10 lut 2013, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

III Furie Wielokrotnie nagradzany, bardzo kontrowersyjny i obrazoburczy spektakl o obrazie współczesnej Polski oraz kondycji Polaków na tle wydarzeń z okresu II wojny światowej. Opowieści o dwóch kobietach uwikłanych w zataczającą ogromne koło bezlitosną historię narodową, o ludzkiej głupocie, o narodowej ohydzie i obrzydliwości. Więcej

 

 

 

Dekameron
9 lut 2013, 19:00, Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji

Dekameron Dekameron Boccacia nazywany jest matką nowożytnej powieści europejskiej. Zbiór nowel, opowiadanych przez bohaterów, kobiety i mężczyzn, uciekających przed szalejącą we Florencji zarazą, to arcydzieło włoskiego renesansu, należące do kanonu lektur obowiązkowych. Zawiera pełen humanizmu oraz zachwytu nad życiem i naturą obraz świata, a także humor i błyskotliwy opis ludzkiej, kapryśnej moralności. Więcej

 

 

 

MUZYKA:

 

Sztywny Pal Azji
8 lut 2013, 20:00, Zgorzelec, Placebo

Sztywny Pal Azji Pełna energetycznych brzmień i niezapomnianych przebojów legenda polskiej muzyki rockowej lat 80’ i 90’!
Sztywny Pal Azji, oprócz swoich znanych i popularnych utworów, które przed laty gościły na niemal wszystkich radiowych listach przebojów, zaprezentuje również najnowszy album o nazwie „FISS PINK”.
Więcej

 

Ścieżka Zdrowia: wspólna trasa APTEKA & KRYZYS
8 lut 2013, 19:00, Legnica, Spiżarnia

Ścieżka Zdrowia: wspólna trasa APTEKA & KRYZYS Ścieżka Zdrowia - trasa koncertowa, która obejmie całą Polskę. Apteka, Kryzys i między innymi Nancy Regan to gwarancja kilku godzin konkretnej muzyki. Więcej

 

De Łindows, Kohout Plasir Smrt
8 lut 2013, 21:00, Szklarska Poręba, Klub Jazgot

De Łindows, Kohout Plasir Smrt Kohout Plasir Smrt z Czech, jest jedną z najczęściej koncertujących i najbardziej znanych kapel naszych południowych sąsiadów. Powstała w 1996 r. w Libercu. Mają za sobą min. w występy na największych festiwalach w Czechach i Słowacji :Antifest, Punk Island, (największy fest. punkowy na Słowacji) UndergroundFest ,Keltska Noc Harachow, Pod Parou, Trutnow Open air, Rock an der Brücke (DE) .Ponad miesięczną trasę po Francji ,występy w Niemczech. Więcej

 

 

Koncert Symfoniczny
8 lut 2013, 19:00, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu

Koncert Symfoniczny Koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W programie: L. van Beethoven:  Uwertura "Leonora III", S. Kusewicki:   Koncert na kontrabas i orkiestrę, A. Dvorak:   VIII Symfonia G - dur op. 88.
Dyrygent: Jakub Chrenowicz, kontrabas: Jacek Mirucki. Więcej

 

 

 

XX. Ogólnopolski Festiwal Gwiazdy Promują
9 lut 2013, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze

Filharmonia Dolnośląska zaprasza na Ogólnopolski Festiwal Gwiazdy Promują podczas którego mistrzowie sztuki odtwórczej a zarazem pedagodzy uczelni zaprezentują swych wychowanków, laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Więcej

 

Koncert: LemON
10 lut 2013, 18:00 Dom Kultury w Środzie Śląskiej

Koncert: LemON Zespół LemON powstał zaraz po telefonie informującym o zakwalifikowaniu się do Must Be The Music. Pomysł na wspólne granie powstał w głowie Igora, Łemka, który wychowany w łemkowskiej rodzinie, śpiewający od zawsze a obecnie studiujący wokalistykę jazzową skąd został przekazany Adamowi Horoszczakowi (kuzyn Igora), niesamowicie inteligentnemu i zdolnemu człowiekowi, który również wychowany w łemkowskiej rodzinie nasączony był muzyką, pomysł i chęć grania zaowocował w znalezienie prawdziwych wirtuozów instrumentu. Więcej

 

Mała Gala Johanna Straussa na zakończenie karnawału w Świdnicy
10 lut 2013, 18:00 Teatr Miejski w Świdnicy

Mała Gala Johanna Straussa na zakończenie karnawału w Świdnicy

 

Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Filharmonii Sudeckiej „Mała Gala Johanna Straussa”, na którym szerokiej publiczności zaprezentowane będą słynne utwory rodziny Straussów. Aby pozostać w zgodzie z historią zespół grający wystąpi w składzie typowym dla orkiestry Straussa z solistą - skrzypkiem prowadzącym koncert od pulpitu. Tej trudnej roli podjął się Karol Legierski, gościnnie grający w Filharmonii Sudeckiej. Koncert ten z pewnością pozwoli pożegnać karnawał w świetnym nastroju. Więcej

 

KINO:


Projekcja filmów kina niezależnego
8 lut 2013, 18:00, Miejski Dom Kultury w Lubaniu

Projekcja filmów kina niezależnego Wydarzenie ma na celu popularyzację dokonań kina niezależnego oraz inspirację środowisk lokalnych do realizacji własnych projektów. Wyświetlone zostaną trzy filmy: "Kup teraz", "Poddasze", "Doliniarze". Więcej

 

WYSTAWY:

 

Czarno na Białym
Wernisaż: 9 lut 2013, Jelenia Góra, Hotel Pod Różami

Czarno na Białym "- Zapraszam na wystawę prac pani Mieczysławy Skowron. To są rysunki piórkiem. Czarno na białym. [...] A ponieważ czarno na białym to wiadomo o co chodzi. Kawa na ławę.
- To się łączy z profilem Pani działalności i Pani klimatem? Bo tutaj są klimaty literackie...
- To się łączy z moimi przekonaniami, że kawa na ławę i czarno na białym.
- A to się łączy też z tym, że tutaj jest taki klimacik, w Hotelu Pod Różami, że tu była jesień i był wrzesień...
- ...i październik i listopad i pomidory. Różnie to bywa jak to w literaturze". Więcej

 

 

INNE:

Zwiedzanie tematyczne Pałacu Jedlinka:
Walentynkowy Skarbiec Zakochanych.

9 lut 2013 – 17 lut 2013, Jedlina-Zdrój, Pałac Jedlinka

Zwiedzanie tematyczne Pałacu Jedlinka: <br>Walentynkowy Skarbiec Zakochanych. Zwiedzanie tematyczne Pałacu Jedlinka z niespodziankami: każda para, która w tym okresie odwiedzi Pałac Jedlinka będzie mogła bezpłatnie umieścić pamiątki związane ze swoimi uczuciami w kapsule czasu. Mogą to być zdjęcia, kartki z wyznaniami, jakie dyktuje serce i wiele innych oryginalnych drobiazgów. Następnie „Skarbiec Zakochanych” zostanie ukryty w pałacowych podziemiach na dziesięć lat. Więcej

 

 

PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND WE WROCŁAWIU


MUZYKA

GUITAR DAY targi gitarowe, koncerty
8 lut 2013, 17:00 - 22, Centrum Sztuki Impart

GUITAR DAY  targi gitarowe, koncerty Znani gitarzyści związani z Wrocławiem zaprezentują różne style muzyki gitarowej. Jako pierwszy wystąpi duet Krzysztofa Pełecha i Roberta Horny, który wykona inspirującą mieszankę utworów klasycznych, jazzowych i latynoskich. W repertuarze flamenco zaprezentują się Kamil Bartnik i Bartłomiej Helwing, gitarzyści doskonale znani wrocławskiej publiczności, choć prawdopodobnie kojarzeni bardziej z muzyką klasyczną. Więcej

Ethno Jazz Festival: Ariel Ramirez
10 lut 2013, 19:00, Wrocław, Synagoga Pod Białym Bocianem

Ethno Jazz Festival: Ariel Ramirez Ariel Ramirez promuje najnowszą płytę „Nuevos Aires.
Ethno Jazz Festival zaprasza na premierowy koncert prezentujący najnowszą płytę argentyńskiego wirtuoza bandoneonu Ariela Ramireza. Więcej

 

Pod drzewem magnolii – standardy jazzowe
10 lut 2013, 18:00, Wrocławski Klub Formaty

Pod drzewem magnolii – standardy jazzowe Podczas koncertu wystąpią:
JAGODA BRZEZIŃSKA - vocal
ŁUKASZ PEREK - piano
gościnnie - RENATA ZAGÓRSKA - vocal
Więcej

 

 

 

 

PERFORMANCE

Zorka Wollny — Ofelie. Ikonografia szaleństwa
9 lut 2013, 18:00 i 20:00, Muzeum Współczesne Wrocław

Zorka Wollny — Ofelie. Ikonografia szaleństwa Zorka Wollny bierze na performerski warsztat klasyczny szekspirowski dramat. Konkretnie – pojedynczą scenę z „Hamleta” – moment, gdy Ofelia, po porzuceniu przez kochanka, zabójstwie ojca i wyjeździe brata zostaje sama i topi się z rozpaczy. Monolog Ofelii, wypowiedziany tuż przed jej śmiercią jest jedną z najbardziej intymnych i przenikliwych analiz kobiecego szaleństwa w historii światowej dramaturgii.  Więcej

 

WYSTAWA

OD-ZYSK - RECYCLING, UPCYCLING DESIGN.
7 lut 2013 – 3 mar 2013, Centrum Kultury AGORA, ul.Serbska 5a, wystawa, ws

OD-ZYSK - RECYCLING, UPCYCLING DESIGN. Wystawa od–Zysk – recycling, upcycling design to druga odsłona projektu, który po raz pierwszy został zaprezentowany w krakowskiej Galerii BB. Dzięki współpracy z Galerią oraz Fundacją Fly with Art ekspozycja ta zostanie pokazana także publiczności we Wrocławiu. Więcej
 

TEATR

no właśnie co. Pokaz pracy Krystyny Krotoskiej
8 lut 2013 – 9 lut 2013, 19:00, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

no właśnie co.  Pokaz pracy Krystyny Krotoskiej Na pokaz pracy składają się trzy jednoaktówki Samuela Becketta: Nie ja, Kroki i Kołysanka. Tytuł przedstawienia to także tytuł ostatniego wiersza Becketta. Bohaterkami są kobiety noszące w sobie tajemnicę. Więcej

 

 

Bandit Queen Circus
9 lut 2013 – 10 lut 2013, 19:00, Klub Firlej

Bandit Queen Circus Bandit Queen Circus zaprasza na cykl spotkań z szeroko pojętymi przyjemnościami wizualnymi. Będziemy obracać się w okół cyrku, burleski, iluzji, kabaretu cyrkowego i innych ciekawostek sceny alternatywnej. Tajemnica oryginalności spektaklu cyrkowo - teatralnego "It's a Freak Show"! tkwi w jego unikalnej formule - odważnej, kuszącej i nieprzewidywalnej. Nietypowa historia o cyrku sześciu ekstremalnych szaleńców, przykrytych nieco kurzem, w barwach subtelnej erotyki i w krzywym zwierciadle to pretekst do zaprezentowania najodważniejszych numerów sceny cyrkowej w Polsce! Więcej

Mitologie - premiera Teatru Polskiego
10 lut 2013 – 13 lut 2013, Teatr Polski Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c, teatr

Mitologie - premiera Teatru Polskiego Modelki to współczesne boginie, niedostępne przedmioty pożądania, idealne obrazy kobiecości. Projektanci mody tworzą nie tylko ubrania, ale marzenia, ambicje, żądze...
Reżyseria PAWEŁ ŚWIĄTEK
adaptacja i dramaturgia TOMASZ JĘKOT
Więcej

 

 

 

Kolacja dla głupca
10 lut 2013, 17:00, Wrocławski Teatr Komedia, pl. Teatralny 4, teatr, 100 zł

Kolacja dla głupca Grupa panów w średnim wieku z tzw. „towarzystwa” cyklicznie urządza sobie kolacje, na które zaprasza mniej inteligentnych, ich zdaniem, przedstawicieli naszego społeczeństwa.
Podczas wystawnego posiłku starają się obnażyć ich intelektualne niedostatki, śmieszne przyzwyczajenia, zabawny sposób mówienia itp. Kto przyprowadzi najgłupszego-wygrywa-tak w skrócie można opisać intencję tej dość dwuznacznej, delikatnie mówiąc, zabawy. Więcej

 

 

 

ZAMKNIĘTY ŚWIAT warszawski Ale! TEATR - gościnnie
10 lut 2013, 17:00, Centrum Sztuki Impart, ul. Mazowiecka 17, teatr, 50, 60, 80 zł

ZAMKNIĘTY ŚWIAT  warszawski Ale! TEATR - gościnnie "Zamknięty Świat" - to tragikomedia o dzisiejszym świecie i o ludziach korzystających z jego dobrodziejstw. Czy w rozpędzonym "dzisiaj" jest szansa na "co będzie jutro"? Na to pytanie próbują odnaleźć odpowiedź bohaterowie prapremierowej sztuki Catheriny Aigner. Więcej

 

 

 

 

 SPOTKANIE

Wieczór autorski z Anną Kaleri
9 lut 2013, 19:30, Dom Edyty Stein, ul. Nowowiejska 38, spotkanie, wstęp wolny

Wieczór autorski  z Anną Kaleri

Niemiecka autorka Anna Kaleri odwiedzi nas w DOMU EDYTY STEIN,  aby przedstawić swoją najnowszą powieść „ Niebo jest rzeką” -„Der Himmel ist ein Fluß”.

„Urodziła się na Mazurach. Zastrzelono ją tam w 1945 roku. Była moją babcią. Przez długie lata nie znałam nawet jej imienia. Nie istnieje żadna fotografia, żaden dokument, żaden nagrobek – jak gdyby nigdy nie istniała.”  Więcej

 

 

 

KINO

POPOZYCJE DCIK: KINO W LUTYM

Premiera: Nieulotne
8 lut 2013, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Nowe Horyzonty

Premiera: Nieulotne Nowy film autora Wszystko, co kocham, doceniony przez selekcjonerów festiwalu Sundance. Pulsująca emocjami historia miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii. Beztroski romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów. Więcej

 

 

 

Premiera: Post tenebras lux
8 lut 2013, Kino Nowe Horyzonty

Premiera: Post tenebras lux Juan i jego mieszkająca w mieście rodzina przeprowadzają się na meksykańską wieś leżącą pośrodku mrocznego lasu. Nikt nie wie, czy te dwa światy mogą żyć w harmonii, czy też muszą wyeliminować się nawzajem. Natura wita nowych mieszkańców nieprzyjaznym milczeniem i złowrogim rozkołysaniem. Narasta atmosfera niepokoju. Ludzie stopniowo tracą poczucie rzeczywistości oraz kontrolę nad swoim zachowaniem, ujawniają się ich instynkty, pragnienia i trwoga. Rodzina zamiast oparcia widzi wszędzie czyhające zagrożenie.   Więcej

 

 

 

CHINŚKI NOWY ROK


Chiński Nowy Rok
8 lut 2013 – 9 lut 2013, Dolnośląskie Centrum Filmowe,

Chiński Nowy Rok Specjalny wieczór z okazji Chińskiego Nowego Roku. W programie: spotkania z podróżnikami (Anna i Robb Maciąg) „Smaczne Chiny” i z popularyzatorem Feng-Shui (prof. Zbigniew Królicki) oraz ceremonia parzenia herbaty. Więcej

 

 

 

 

Chiński dzień otwarty
9 lut 2013, 10:00-17:00, Muzeum Narodowe

Chiński dzień otwarty Chiński Dzień Otwarty, w programie którego między innymi: pokaz Tai-Chi, ceremonię parzenia herbaty, warsztaty z kaligrafii i malarstwa chińskiego, lekcje języka chińskiego i wiązania tradycyjnych węzłów chińskich. Wykład na temat barw i kształowt chińskiej ceramiki wgłosi specjalistka od sztuki chińskiej dr Zlata Černa z Pragi, a o powiązaniach sztuki i polityki opowie Jadwiga Jasińska - Sadura z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Więcej

Dni kultury chińskiej cz.1
10 lut 2013, Centrum Kultury "ZAMEK"

Dni kultury chińskiej cz.1 Dni Kultury Chińskiej w Centrum Kultury Zamek, będą trwały dwa dni (10 lutego oraz 17 lutego). W programie między innymi wystawa, koncert, ceremonia parzenia herbaty, warsztaty oraz nauka języka chińskiego. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej

 

 

 

Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl

W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna

Kliknij aby powiększyć

Emisja fabularyzowanego filmu dokumentalnego,
pt. "Riese- tajemnice wykute w skale"

3 lutego 2013, godz. 17.30, TVP Wrocław
Emisja fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. "Riese- tajemnice wykute w skale"

Zapraszamy na emisję fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. "Riese- tajemnice wykute w skale". W niedzielę 3 lutego 2013r. o godz. 17:30 na antenie TVP Wrocław, będą mieli Państwo okazję po raz kolejny odkryć jedną z największych tajemnic II Wojny Światowej. Niezmierzone i do dzisiaj nieodkryte labirynty kompleksu Riese, to również jedna z ważniejszych atrakcji turystyczno- historycznych naszego regionu, stanowiąca ważny element w promocji Dolnego Śląska. Wszystkich pasjonatów historii, koneserów kina oraz miłośników Dolnego Śląska zapraszamy w niedzielne popołudnie przed ekrany telewizorów...

Produkcja powstała dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
oraz mecenatowi Fundacji Polska Miedź, Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa, PKO BP, Powiatu Kłodzkiego i Gminy Wałbrzych

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń

 

Serdecznie zapraszamy

Oficjalne premiery kinowe odbyły się

we Wrocławiu 10 grudnia 2012 o godzinie 18.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym
w Wałbrzychu 12 grudnia o godzinie 18.00 na Zamku Książ.


Galeria fotografii z planu zdjęciowego, fot. Tomasz Wolak

Relacja fotograficzna z planu zdjęciowego
Reportaż z planu filmowego

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

Współorganizator: Telewizja Polska Wrocław

Sponsorzy: Fundacja Polska Miedź, Dolnośląska Spółka Gazownictwa, PKO BP, Powiat Kłodzki, Gmina Wałbrzych

 

 

Kliknij aby powiększyć

DCIK poleca na weekend 1-3 lutego 2013

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie. Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna

PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND NA DOLNYM ŚLĄSKU

 

TEATR

JAMES BOND: - świnie nie widzą gwiazd
1, 2, 3 lut 2013, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

JAMES BOND: - świnie nie widzą gwiazd

POŻEGNANIE AGENTA 007 – SPEKTAKL SCHODZI Z AFISZA! Ostatnia szansa by zobaczyć Jamesa Bonda!
Spektakl jest błyskotliwym i bezkompromisowym rozprawieniem się z mitem agenta 007 jako bohatera masowej kultury i masowej wyobraźni, który zamiast służyć Jej Królewskiej Mości staje się raczej służącym tandety. Więcej

 

 

Oleanna
1, 2 lut 2013, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Oleanna Tytuł sztuki odnosi się do skrawka ziemi w Pensylwanii, gdzie w 19-tym wieku norweski skrzypek ludowy imieniem Ole Bull próbował założyć utopijną społeczność, której członkowie, poza nim, zmuszeni byli do przestrzegania celibatu. „Oleanna” (Oleana) to również ludowa piosenka norweska, którą spopularyzował Pete Seeger, legendarny członek zespołu Weavers. Piosenka jest satyryczną krytyką wizji wyidealizowanego społeczeństwa amerykańskiego, jaką stworzył Olle Bull. Więcej

 



MUZYKA

Kolędowe Pejzaże. Koncert Kolęd Polskich
w wykonaniu The Wellness Sound

1 lut 2013, 18:00, Wałbrzych, Zamek Książ.
2 lut 2013 – 11 sty 2013, 18:00, Jelenia Góra, Pałacu w Łomnicy.

Kolędowe Pejzaże. Koncert Kolęd Polskich w wykonaniu The Wellness Sound Na koncert składa się dwanaście polskich kolęd przeplecionych strofami poetyckimi. Kolędy, które usłyszymy oprócz tego, że są osobnymi utworami, stanowią pewnego rodzaju opowieść w której zawarte są radość, zaduma ale też tęsknoty i smutki, a wszystko utrzymane w duchu Polskich Świąt. Więcej

 

 

 

 

Fields of Soul.
Niekonwencjonalne wykonania znanych utworów Stinga

1 lut 2013, 20:00, Wałbrzych, Klub A PROPOS

Fields of Soul.<br> Niekonwencjonalne wykonania znanych utworów Stinga - Julia Sawicka Project 7 grudnia 2012 roku do sklepów trafiło bardzo ciekawe wydawnictwo muzyczne „Fields of Soul Niekonwencjonalne wykonania znanych utworów Stinga”. Jest to ekskluzywne wydanie niecodziennych interpretacji znanych i mniej znanych utworów Stinga w odsłonie Julii Sawickiej z gronem wyjątkowych instrumentalistów. Więcej

 


Armia: Podróż na Wschód

2 lut 2013, 21:00, Szklarska Poręba, Klub Jazgot

Armia: Podróż na Wschód W 2013 roku ARMIA wyruszyła w trasę koncertową "Podróż na Wschód". Zespół występuje w rozszerzonym, siedmioosobowym składzie, a program koncertów oparty jest na utworach z najnowszej płyty, wydanej jesienią 2012. Album zawiera utwory zarejestrowane na żywo na planie zdjęciowym filmu "Podróż na Wschód" (reż. Tomasz Budzyński / Łukasz Jankowski, premiera na MFF Nowe Horyzonty 2011). Więcej

Recital Edyty Geppert
3 lut 2013, Teatr Miejski w Jaworze

Recital Edyty Geppert Edyta Geppert tworzy swój własny, nieporównywalny z innymi wykonawcami, teatr piosenki. Nie lubi, gdy się mówi o niej wokalistka. Nie chce też określać tego, co robi słowami "poezja śpiewana". Po prostu śpiewa piosenki. Najbardziej odpowiada jej zapomniana już definicja francuskich encyklopedystów: "Piosenka - rodzaj wiersza, krótkiego, do którego dodaje się muzykę, aby był śpiewany przy okazjach towarzyskich, a nawet samemu, jeśli się chce oddalić znudzenie, jeśli się jest bogatym lub lżej znosić nędzę, jeśli się jest biednym". Więcej

 

Janek Samołyk
3 lut 2013, Gramofon, Wołów

Janek Samołyk Janek Samołyk z zespołem w trakcie aktualnej trasy promującej najnowsza płytkę „Problem z wiernością” przyjedzie do Wołowa.
Muzykę Janka najczęściej opisuje się jako mieszankę brytyjskiego rocka i polskiej poezji śpiewanej. Aktualnie działalność koncertowa Samołyka to kameralne występy z gitarą akustyczną, na których towarzyszy mu skrzypaczka Patrycja Stefanowska oraz koncerty w szerszym składzie, który tworzą również: Przemek Mikołajczyk (klawisze), Piotr Wojniusz (bas) i Mateusz Brzostowski (perkusja).  Więcej

 

 

WYSTAWY:

MICROCOSMOS Joanny Teper
Wernisaż: 1 lut 2013, Bolesławiec, Galeria Długa

MICROCOSMOS Joanny Teper Proste geometryczne formy, surowe nieszkliwione powierzchnie obiektów wykonanych z szamotowej gliny stają się tłami malarsko - graficznych działań na płaszczyznach. Materia przestrzeni, malowane płaszczyzny ze swoją kolorystyką i kontrastem linii tworzą kameralne pejzaże wycinka rzeczywistości. Zapraszamy w podróż do Mikrokosmosu. Więcej

 

 

 

 

Drezno – stolica Saksonii w fotografii Grzegorza Schmidta
Wernisaż: 2 lut 2013, Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach

Drezno – stolica Saksonii w fotografii Grzegorza Schmidta

Grzegorz Schmidt: "W czasie wernisażu zapraszam do obejrzenia prezentacji multimedialnej o Dreźnie – stolicy Saksonii. Zaprezentuję zdjęcia najważniejszych zabytków - Frauenkirche, katedry, zamku królewskiego, pałacu Zwinger, tarasy Bruhla i innych obiektów na Starym Mieście. Pokażę mniej znane miejsca - najpiękniejszy sklep nabiałowy na świecie Molkerei Pfund, dawną fabrykę tytoniu Yanidze, Nowe Miasto z kościołem Trzech Króli. Opowiem o najważniejszych władcach Saksonii z Augustem II na czele i jego kochankach". Więcej

 

 

SPOTKANIA:

Filipiny - biczowania i ukrzyżowania Misterium Wielkanocnego
3 lut 2013, Centrum Kultury "Muza" w Lubinie

Filipiny - biczowania i ukrzyżowania Misterium Wielkanocnego Filipiny to jedyny katolicki kraj Azji. Święta Wielkanocne obchodzone są tam bardzo uroczyście. Zaskakuje fakt, iż w czasie Wielkiego Tygodnia ulicami miast i wsi Filipin ciągną tłumy biczowników, a w Wielki Piątek grupy ochotników w samo południe zawisają na krzyżach. Więcej

 

KINO:

Sputnik w Lądku Zdrój: Ironia losu
1 lut 2013, Centrum Kultury i Rekreacji, Lądek Zdrój

Sputnik w Lądku Zdrój: Ironia losu Sylwestrowa Noc. Grupa przyjaciół udaje się do ruskiej bani, aby według tradycji,  zmyć z siebie wszystko, co niedobre. Przyjaciele upijaja się, po czym przez pomyłkę „wpychają” jednego z nich – Żenię Łukaszyna do samolotu relacji Moskwa – Petersburg. W obcym mieście pijany bohater podaje taksówkarzowi swój adres, a dowieziony na miejsce, otwiera drzwi do cudzego mieszkania i kładzie się spać. Tymczasem młoda i piękna właścicielka domu, wraca i przygotowuje się do wizyty narzeczonego. Więcej

 

 


PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND WE WROCŁAWIU


MUZYKA
 

Power Of Trinity
1 lut 2013, 20:00, Klub Łykend

Power Of Trinity Koncert jednego z najciekawszych odkryć ostatniego sezonu muzycznego.
Muzycy mieszają mocne surowe, rockowe riffy z dubstepem oraz elementami charakterystycznymi dla muzyki reggae, przywołując na myśl dokonania mistrzów mieszania gatunków w rodzaju  The Clash czy Police. Więcej

 

Koncert Karnawałowy - muzyka filmowa Nina Roty
1 lut 2013, 19:00, Filharmonia Wrocławska

Koncert Karnawałowy - muzyka filmowa Nina Roty Jan Walczyński – dyrygent
Robert Gonera – aktor
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej Więcej

 

 

 

Karnawał Flamenco we Wrocławiu
1 lut 2013 – 4 lut 2013

Karnawał Flamenco we Wrocławiu

 Już po raz piąty Wrocław zawiruje w rytmie flamenco!
Jak co roku w programie imprezy wielka Fiesta Española z nauką i pokazami tańca, tym razem przebierana w stylu hiszpańskim; warsztaty dla tancerzy i pokazowe lekcje dla początkujących. W tym roku przygotowujemy również wyjątkowy koncert taneczny: „Moja Miłość – FLAMENCO” we wrocławskiej Mleczarni, podczas którego na jednej scenie zaprezentuje się 5 najważniejszych wrocławskich tancerek, właścicielek szkół flamenco i nauczyciele Takiego wydarzenia jeszcze na wrocławskiej scenie flamenco nie było! Więcej

 

 

Panny Z Dobrych Domów Na Rzecz Bezdomnych Zwierząt
2 lut 2013, 19:00, Klub Firlej

Panny Z Dobrych Domów Na Rzecz Bezdomnych Zwierząt W charytatywnym koncercie udział wezmą: Aga Damrych, Alicja Janosz, Ania Kłys, Asia Kwaśnik, Natalia Lubrano, Marcelina i Ada Styrcz. Towarzyszyć im będzie trio smyczkowe w składzie Ewa Hofman, Ola Kwiatek i Bożena Rodzeń-Jarosz oraz duet akustyczny Dawid Korbaczyński i Bartek Miarka. Gościem specjalnym będzie Zgas, a całość poprowadzą niezastąpieni Monika Jaworska z Radia RAM oraz Radek Bielecki z kabaretu Neonówka.
Cały dochód z imprezy zostanie przekazany na konto dwóch wrocławskich organizacji – Fundacji 2+4 i Stowarzyszenia EKOSTRAŻ. Więcej

 

 

Koncert kolęd Edyta Geppert
2 lut 2013, 19:00, Kościół św. Karola Boromeusza

Koncert kolęd Edyta Geppert Parafia św Boromeusza zaprasza wszystkich Mieszkańców Wrocławia na tradycyjny koncert kolęd, który odbędzie się  w sobotę 2 lutego o godz. 19.00. W tym roku wystąpi Pani Edyta Geppert z towarzyszącym zespołem. Więcej

 

 

 

EKLEKTIK SESSION 2013
3 lut 2013, 19:00, Wrocław, Centrum Sztuki Impart

EKLEKTIK SESSION 2013 Eklektik Session 2013 to cykl indywidualnych wydarzeń w formule całorocznego festiwalu. Prezentujemy artystów nietuzinkowych, międzynarodowe kolaboracje i bogactwo muzyczne Wrocławia. Celem platformy Eklektik Session jest promocja oraz integracja środowisk twórczych. Założenia realizujemy wspólnie z instytucjami kultury, festiwalami, klubami oraz samymi artystami. Więcej

 

 

 

Wojtek Pilichowski Band
3 lut 2013, 19:00, Centrum Kultury "ZAMEK"

Wojtek Pilichowski Band Na najnowszym krążku znajdziemy przekrojowy materiał z bogatego dorobku Artysty, wykonany podczas trwającego niemal 2 godziny koncertu. Znalazły się tu zarówno utwory z ostatniej jego płyty „Fair of Noise” (2010), jak i ze starszych albumów, w tym debiutanckiego krążka „Wojtek Pilichowski” (1994). Nie brakuje także licznych niespodzianek muzycznych zarówno od strony aranżacyjnej jak i wykonawczej. Więcej

 

Ola Bieńkowska
3 lut 2013, 20:00, Klub Bezsenność

Ola Bieńkowska Piękne kompozycje w eleganckich aranżnacjach zdobywcy Fryderyka 2012 dla jazzowego kompozytora i aranżera roku, Krzysztofa Herdzina oraz niebanalne teksty piosenek napisane przez samą Olę, to niewątpliwe atuty tego materiału. „Ola Bieńkowska ma niezwykłą umiejętność pisania tekstów, które nigdy nie ocierają się o banał“ – napisał o niej recenzent Billboard Discoveries. Najmocniejszą stroną Oli jest jednak jej absolutnie urzekający, ciepły wokal, określony w tej samej recenzji jako „anielski” oraz „nasycony spokojem“. Więcej

 

 

WYSTAWY

Sztuka i propaganda - Od piktorializmu do dokumentu czasów II Wojny Światowe
1 lut 2013 – 2 mar 2013, Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" Galeria OKiS

Sztuka i propaganda - Od piktorializmu do dokumentu czasów II Wojny Światowe Prezentowany na wystawie zestaw prac fotografików sowieckich jest zapewne pierwszą w Polsce próbą ukazania przemian, które nastąpiły w fotografii radzieckiej po Rewolucji Październikowej 1917 roku. Na głoszone przez władze hasło „Sztuka dla ludu” odpowiedzieli młodzi twórcy włączając się w budowanie nowego ładu społecznego. Świeże spojrzenie przyczyniło się do istotnych zmian i wyznaczyło nowe kierunki w sztuce, co bardzo wyraźnie widać właśnie w fotografii. To ona, jak mało które medium mogła spełniać oczekiwania władz komunistycznego państwa i stać się elementem propagandy.  Więcej

 

Almuth Leib: Kamienny czas
1 lut 2013 – 15 lut 2013, Galeria Academia Nova

Almuth Leib: Kamienny czas

Prace Almuth Leib to strukturalne kolaże złożone z fragmentów fotografii przedstawiających plenerowy, kamienny amfiteatr na górze Św. Anny. Jako motto do swej ekspozycji autorka przytacza następujące słowa: „Istotą kamienia jest czas. Kamienie są medialnym wszechświatem, który nie zna ograniczenia w czasie.” Więcej

 

 

 

LABIRYNT – wystawa malarstwa Anny Nesteruk
1 lut 2013 – 28 lut 2013, Centrum Sztuki Impart

LABIRYNT – wystawa malarstwa Anny Nesteruk Płótna prezentowane na wystawie są wyrazem poszukiwań relacji między rzeczywistością i emocjami, a wszystko odbywa się w przestrzeni kształtów i barw. Powstający przez kilka lat cykl Labirynt jest kontynuacją obserwacji zmagań z szarą codziennością. Otaczający zgiełk i pęd wielkiego miasta bywają dla artystki powodem frustracji, ale jednocześnie mocno ją inspirują. Więcej 

 

Katarzyna Adamek LINEARIA malarstwo, rysunek
1 lut 2013 – 27 lut 2013, Galeria Pod Plafonem

Katarzyna Adamek LINEARIA malarstwo, rysunek

Linia jest siłą, działającą podobnie, jak wszelkie siły elementarne, a zestawienie wielu wzajemnie powiązanych linii działa tak, jak liczne przeciwstawione sobie siły. (Henry van de Velde). Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy z cyklu „Ulotne Miasta” oraz seria najnowszych, abstrakcyjnych rysunków na papierze i płótnie. Więcej

 

 

KINO - WIĘCEJ NA:  POPOZYCJE DCIK: KINO W LUTYM

Premiera: Pan Lazhar
1 lut 2013, kino

Premiera: Pan Lazhar Akcja filmu rozgrywa się w montrealskiej podstawówce, gdzie nagle umiera wychowawczyni jednej z klas. O incydencie dowiaduje się z gazety Bachir Lazhar, 55-letni algierski imigrant, który oferuje szkole swoje usługi jako nauczyciel zastępczy. Z braku innych chętnych szybko zostaje zatrudniony. Nietypowe, staroświeckie metody nauczania oraz naturalność i szczerość, z jaką pan Lazhar odnosi się do swoich podopiecznych, stopniowo zjednują mu ich serca i przełamują początkową nieufność wobec nowego wychowawcy, który zajął miejsce ulubionej pani. Więcej

 

 

Premiera: Lincoln
1 lut 2013, kino

Premiera: Lincoln Wielki oscarowy faworyt, który otrzymał aż 12 nominacji do nagród Akademii, m.in. dla najlepszego filmu, Stevena Spielberga i operatora Janusza Kamińskiego. Portretuje ostatnie cztery miesiące życia i prezydentury Abrahama Lincolna, walczącego z podziałami w narodzie w czasach niewolnictwa i wojny secesyjnej. Więcej

 

 

 

 

 Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl

Kliknij aby powiększyć

W lutowym numerze MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

 

Listy GOMBROWICZA do ALICJI DE BARCZA • THEMERSON
Rozmowy z RITĄ GOMBROWICZ i STANISŁAWEM J. WÓJCICKIM
MAGALA: Pamięć o emigrantach • WOŚ: Z Dziennika watykańskiego
KUNZ i POPRAWA o „młodej poezji” • Poezja lat pierwszych (dyskusja)
Ankieta „Nowa scena poetycka”: SOSNOWSKI, GUTOROW


Więcej na stronie:
www.facebook.com/MiesiecznikOdra

i  www.okis.pl

W Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej ODRĘ można nabyć w promocyjnej cenie 8 zł.
Archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 zł.

 

Wydawnictwo dofinansowane ze Środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Projekt wydawniczy pod nazwą „Ósmy Arkusz ODRY” w miesięczniku „Odra” dofinansowano przez Miasto Wrocław

Kliknij aby powiększyć

„Notatnik Teatralny” 68-69/2013

Podwójny numer „Notatnika Teatralnego” 68-69 i 70-71 ukazał się pod hasłem „Nowe teksty” i poświęcony jest współczesnym tekstom dramatycznym wykorzystywanym przez teatr. W tych dwóch obszernych zeszytach znajdziemy wywiady z polskimi dramatopisarzami, teksty, które napisali specjalnie do tego numeru „Notatnika” oraz niepublikowane dramaty m.in. Krystiana Lupy, Pawła Demirskiego, Magdy Fertacz i Julii Holewińskiej.

 

Kwartalnik „NOTATNIK TEATRALNY”

 

Pismo poświęcone polskiemu teatrowi współczesnemu. Proponuje spojrzenia na teatr niejako z drugiej strony rampy – z punktu widzenia jego twórców. Stąd najważniejsze miejsce zajmują w nim teksty teatralnych praktyków. Poza manifestami, wypowiedziami autorskimi, komentarzami, listami pismo drukuje obszerne wywiady i niezwykle cenne dokumenty pracy: stenogramy z prób, zdjęcia, notatki, szkice itp. Materiały tego typu Notatnik konfrontuje
z krytycznymi ujęciami dorobku twórców, dziełami których się zajmuje. Kolejne numery pisma, często ukazujące się z podwójną numeracją, przynoszą zwykle monograficzne opracowanie wybranego tematu.

 

Więcej na stronie: https://www.facebook.com/pNotatnik-Teatralny/

 

Do nabycia już wkrótce m.in. w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS
w cenie 36 zł.
Wydawcy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Instytut Książki

 

Kliknij aby powiększyć

DCIK poleca na weekend 25-27 stycznia 2013

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie. Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna

 

PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND NA DOLNYM ŚLĄSKU

TEATR:

Inny chłopiec
25, 26, 27 sty 2013, Legnica, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Inny chłopiec Zespołowa kreacja aktorów Teatru Modrzejewskiej w adaptacji powieści Willy’ego Russella, mistrza komedii obyczajowej, autora Shirley Valentine i Edukacji Rity. Zaskakująca, pełna życiowej mądrości opowieść o „Innym” – o chłopcu odrzuconym przez otoczenie, o nas wszystkich, ferujących na co dzień łatwe wyroki, które niekiedy łamią innym życie. Więcej

 

 

 

Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej
25, 26, 27 sty 2013, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej

Głośny, kultowy, obsypany nagrodami spektakl, który po długiej przerwie powraca na scenę!

 

"Był sobie Andrzej… bę­dzie spek­ta­klem o le­gen­dach pol­skiej kul­tury, o pol­skim te­atrze, o nar­ra­cjach two­rzo­nych przez ar­ty­stów do opi­sania pol­skiego spo­łe­czeń­stwa, wreszcie próbą od­po­wiedzi na py­tanie o re­lacje po­między twórcą a widzem". (Paweł Demirski) Więcej

 

Premiera: Dancing w kwaterze Hitlera
26 sty 2013, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Premiera: Dancing w kwaterze Hitlera

 

Jeśli książki mają wpływ na życie, oto jedna z nich: „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzeja Brychta.
Na jej podstawie, na scenie, w ciekawej, niemal dokumentalnej formie i w sposobie wykorzystania wątku drugiej wojny światowej, ilustrowana obrazem i muzyką historia pewnej znajomości, która wydawała się namiętną miłością, a była tylko cynicznym wakacyjnym romansem. Więcej

 

MUZYKA


Janek Samołyk
25 sty 2013, 21:00, Parkowy Klub Muzyczny, Strzelin

Janek Samołyk Janek Samołyk to wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek.
Muzykę Janka najczęściej opisuje się jako mieszankę brytyjskiego rocka i polskiej poezji śpiewanej. Wśród inspiracji wymienia on takich wykonawców jak m.in. The Beatles, The Smiths, Blur, Marek Grechuta czy Marek Jałowiecki. Więcej

 

 

 

Wieczór portugalski z João de Sousa & Fado Polaco
25 sty 2013, Klub APROPOS, Wałbrzych, Więcej
26 sty 2013, Jeleniogórskie Centrum Kultury, Więcej

Wieczór portugalski z João de Sousa & Fado Polaco Płyta João de Sousa & Fado Polaco, opowiada historię poszukiwania własnej tożsamości kulturowej. João de Sousa pokazuje wyjątkowe i współczesne podejście do muzyki Fado, otwarte na nowe wpływy muzyczne i jednocześnie zachowujące tradycję. Fado, jazz, flamenco, portugalski folklor połączony z afrykańskimi i arabskimi inspiracjami tworzą unikalną wizję Fado Polaco.

Moja klasyczna paranoja
25 sty 2013, Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze

Moja klasyczna paranoja Koncert karnawalowy "Moja klasyczna paranoja" pod dyrekcją maestro Jana Miłosza Zarzyckiego. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnoslaskiej zagra m.in. utwory J.S. Bacha, L. van Beethovena, P. Collinsa, Abby czy Nirvany. Wyboru utworów dokonał wyboru utworów dokonał Steffen Möller., który poprowadzi koncert. Więcej

 

 

 

Spirituals Singers Band: Od Georgii do Liverpoolu
25 sty 2013, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu

Spirituals Singers Band: Od Georgii do Liverpoolu Program koncertu zawiera szeroki wachlarz utworów, od pieśni plantacyjnych z południa  Stanów Zjednoczonych, poprzez najbardziej popularne standardy gospels i negro spirituals, standardy jazzu tradycyjnego i swingu, a kończąc na niezwykle popularnych piosenkach The Beatles. Więcej

 

 

Niedziela z… Funk'n'Tronic
27 sty 2013, Dom Kultury w Środzie Śląskiej

Niedziela z… Funk'n'Tronic Funk’n’Tronic ma swoje zalążki w zamierzchłych czasach wiosny roku 2010. Wtedy grupa pasjonatów muzyki spotkała się na pierwszej próbie. Od pierwszego spotkania ich muzykę charakteryzowało głęboko funkowo-groovowe brzmienie. Zespół sięga po najlepsze, wręcz historyczne zdobycze czarnej muzyki i wplata je w swoje własne pojęcie o sztuce. W rytm beatów usłyszeć można ambitne teksty przeplecione nie rzadko ironią, czy zabarwione poezją. Więcej

 

 

FESTIWALE

Karkonoski Festiwal Światła
25 sty 2013 – 27 sty 2013, Jelenia Góra, - Uzdrowisko Cieplice

 W dniach 25-27 stycznia 2013 roku Kotlina Jeleniogórska będzie lśniła blaskiem.

 

Ta edycja odbywać się będzie wyjątkowo w dwóch miejscach.
W piątek 25 stycznia 2013 roku światła uderzą w serce Jeleniej Góry- ratusz i będzie błyszczeć w mieście do sobotniego wieczoru. W Jeleniej Górze odbędzie się I Transgraniczny Festiwal Przestrzeni Publicznej (TFPP), natomiast w niedziele w Cieplicach V Karkonoski Festiwal Światła. Więcej

 

 

 

WYSTAWY:

Anna Perłowska-Weiser: Izrael. Wystawa grafiki.
25 sty 2013 – 26 mar 2013, Muzeum w Wałbrzychu

Anna Perłowska-Weiser: Izrael. Wystawa grafiki. "Izrael" przedstawiam dwubiegunowo.
Pustynia Negew, chamsin, cień i dzikość wiatru bez chłodu. Siła i ciężar, jaki dźwiga istota żywa.
Cywilizacja to wszechobecny kamień, srebrzący się w ostrym słońcu i wytwory rąk ludzkich w nim. Symbole pozostawiane przez Palestyńczyków i Żydów, bliskie i odległe.
Wszystko to zapisuję w swoim nowo powstającym cyklu grafik inspirowanym podróżami. (Anna Perłowska-Weiser) Więcej

 

 

Andrzej Maciejewski: Garden of Eden; Weather Report
Wernisaż: 25 sty 2013, Galeria Ring, Legnica

Andrzej Maciejewski: Garden of Eden; Weather Report

 

Na wystawie A. Maciejewskiego zobaczyć będzie można dwa projekty: Garden of Eden - kilkadziesiąt fotografii martwej natury inspirowanej dziełami dawnych mistrzów malarstwa, których idealistyczną wizję artysta zderza z dzisiejszą konsumpcyjną rzeczywistością oraz Weather Report – fotografie prezentujące dom i ogród artysty w różnych porach dnia i roku, wykonane przy użyciu camery obscury, którą autor wystawy sam skonstruował na potrzeby tego projektu. Więcej

Katarzyna Bąkowska – Roszkowska: Niewygodna obecność
Wernisaż: 25 sty 2013, Galeria Sztuki w Legnicy

Katarzyna Bąkowska – Roszkowska: Niewygodna obecność

 

Na wystawie „Niewygodna obecność” zobaczyć będzie najnowsze prace artystki, których motywem przewodnim jest natura, dzika, nieudomowiona, zawłaszczająca stworzoną przez człowieka kulturową, materialną przestrzeń. Natura ta, tworzy niezwykły, surrealistyczny klimat obrazów. Puste korytarze, ciemne zaułki, niezamieszkane wnętrza – przez nie prowadzi nas artystka, by pokazać nam, że ogłoszone na pocz. lat 60. XX w. ostateczne i definitywne zwycięstwo człowieka nad naturą było przedwczesne. Więcej

 

Salvador Dali: Grafika
do 31 sty 2013, Galeria Zamkowa, Lubin

Salvador Dali: Grafika Wystawa prac jednego z najwybitniejszych artystów minionego stulecia - Salvadora Dalego. Zaprezentowanych zostanie siedemdziesiąt oryginalnych litografii, akwafort, stalorytów i drzeworytów w części sygnowanych własnoręcznie przez artystę, w części tłoczonych w limitowanych edycjach z autorskich matryc Dalego. W Galerii Zamkowej będzie możliwość poznania artystycznego oblicza tego arcymistrza sztuki współczesnej w odsłonie jego wybitnych umiejętności ilustratorskich. Więcej

 

 

SPOTKANIA

Wieczór z kulturami świata – AUSTRIA
26 sty 2013, Centrum Kultury MUZA, klub "Pod Muzami" w Lubinie

Wieczór z kulturami świata – AUSTRIA W programie wieczoru: projekcja filmu "FAŁSZERZE" (Oscar 2008 - najlepszy film nieanglojęzyczny), pokaz tańca: Luna Dance Studio, wieczór taneczny oraz degustacja potraw austriackich.
Więcej

 

 

 

PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND WE WROCŁAWIU


TEATR

LENINGRAD wybuchowy spektakl muzyczny
25 sty 2013, 19:00, Centrum Sztuki Impart

LENINGRAD  wybuchowy spektakl muzyczny Dedykowany grupie Siergieja Sznurowa spektakl udowadnia, że "Leningrad" to styl życia: forma błogosławionej dekadencji. To nie koncert typowego tribute band, propozycja tylko dla fanów zespołu, ale spektakl pełen punkowej energii, muzyczna opowieść o przeklętej, pianej Rosji i kolejnym straconym pokoleniu. Więcej

 

 

Karbido. Table Around Cage
25 sty 2013, 19:15, Teatr Współczesny

Karbido. Table Around Cage

 

Table Around Cage to najnowszy projekt grupy Karbido, audio-performance inspirowany twórczością Johna Cage’a (1912-1992).
Autorzy Table Around Cage postanowili odrzucić teatralny aspekt widowiska i wynikające z niego sposoby narracji na rzecz wyeksponowania walorów stołu jako instrumentu muzycznego. Muzycy skoncentrowali się przede wszystkim na precyzyjnym opracowaniu „nowych zasad gry” oraz mniej lub bardziej szczegółowych wskazówek i ram dla improwizacji. Więcej

 

Musical METRO
25 sty 2013, Hala Stulecia

Musical METRO Musical “Metro” grany od 1991 roku stal sie polskim i światowym fenomenem i jak dotąd “kultowym” wydarzeniem teatralnym. Musical opowiada historię młodych ludzi, którzy nęceni przez różnych łowców głów i talentów chcą wejść na drogę kariery. Ich oczekiwania i marzenia stykają sie jednak z brutalnym światem. Więcej

 

 

Wallstrasse 13
27 sty 2013, Synagoga Pod Białym Bocianem

Wallstrasse 13

 

Wallstrasse 13, autorski spektakl Bente Kahan, jest opowieścią o losach żydowskich mieszkańców kamienicy przy wrocławskiej ulicy Włodkowica 13 (dawniej Wallstrasse 13, Breslau 1933 - Wrocław 1968). Barbara opuściła Polskę mając 10 lat, w roku 1968. Teraz powraca, aby pochować zmarłego ojca. Porządkując jego mieszkanie znajduje tajemniczą fotografię, na odwrocie której widnieje imię i nazwisko: Leontine Dambitsch...Więcej

 

 

 MUZYKA

Koncert symfoniczny w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego
25 sty 2013, Filharmonia Wrocławska

Koncert symfoniczny w setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego Jacek Kaspszyk – dyrygent
Garrick Ohlsson – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej
Więcej

3 Noworoczny Koncert Charytatywny
26 sty 2013, Filharmonia Wrocławska

3 Noworoczny Koncert Charytatywny Jak zwykle gospodarzami koncertu będą panowie z Kabaretu Neo-Nówka, a muzykującymi gośćmi - L.U.C, Me Myself and I, Janek Samołyk i Formacja Chłopięca Legitymacje. Wszyscy związani z Wrocławiem, z Dolnym Śląskiem. I to jest ważne, bo Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, która otrzyma cały dochód z tego grania. Więcej

 

 

Marzena Cybulka Quintet
27 sty 2013, 21:00, Klub Puzzle

Marzena Cybulka Quintet MARZENA CYBULKA QUINTET powstał w 2012 roku z inicjatywy basistki Marzeny Cybulki, która jest autorką i aranżerką większości kompozycji. Utwory bazują na lirycznych melodiach, inspirowanych głównie miłością do człowieka i przyrody.
Więcej

 

 


FILM

Premiera: Siła kobiet
25 sty 2013, kino, Kino Nowe Horyzonty i Dolnośląskie Centrum Filmowe

Premiera: Siła kobiet Autorem tego niesłychanie plastycznego filmu jest artysta, ukrywający się pod inicjałami JR, fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street-artu. Jego najbardziej rozpoznawalny projekt polega na fotografowaniu ludzkich oczu, a następnie powiększaniu fotografii do gigantycznych rozmiarów i umieszczaniu ich w najmniej oczekiwanych miejscach – na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. Tym razem JR postanowił oddać hołd bezimiennym bohaterkom dnia codziennego z dzielnic biedoty Globalnego Południa. Więcej

 

Premiera: 5 rozbitych kamer
25 sty 2013, kino, Kino Nowe Horyzonty i Dolnośląskie Centrum Filmowe

Premiera: 5 rozbitych kamer Fascynujący dokument o historii izraelsko-palestyńskiego konfliktu. Rolnik Emad za pomocą pięciu kamer rejestruje różne oblicza walki swojej wioski z izraelską opresją. Pierwszą kamerą chwyta moment, w którym buldożery w 2005 roku wyrywają z ziemi oliwne drzewka. Powstaje wielki mur, oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. Więcej

 

 

 

WYSTAWY i SPOTKANIA

Beata Rojek NA CZYM TO STANĘLIŚMY...?
Otwarcie wystawy: 25 sty 2013, godzina 18:00, Galeria Entropia

Beata Rojek  NA CZYM TO STANĘLIŚMY...? Wystawa najnowszych prac Beaty Rojek wprowadza widza do wnętrza głowy delfina - inteligentnego i empatycznego stworzenia pływającego w morzu, którego dno sięga najstarszych mitów ludzkości. Aranżacja ma charakter wyspiarski, obrazuje nieciągłość myślenia, płynność emocji i podróżniczą naturę procesu twórczego, który jednocześnie jest poszukiwaniem sensu własnej egzystencji. Więcej

 

Dzień otwarty: Sztuka europejska XV-XX w.
26 sty 2013, od 12:00, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5, wstęp wolny

Dzień otwarty: Sztuka europejska XV-XX w. W ramach Dnia otwartego w Muzeum Narodowym, odbędą się spotkania, zabawa plastyczna dla dzieci, koncert oraz na Dzień Wolnej Sztuki, w ramach którego organizatorzy zapraszają do wolnego oglądania pięciu dzieł sztuki pokazywanych na wystawie „Sztuka europejska XV-XX w.” Wolontariusze  będą objaśniać, pomagać w interpretacji i odpowiadałć na pytania zwiedzających. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, a Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w ich odkrywaniu. Więcej

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE – „Gdzie jest PERMAFO?”
27 sty 2013, 15:00, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a, wstęp wolny

OPROWADZANIE KURATORSKIE – „Gdzie jest PERMAFO?”

 

Po wystawie „Gdzie jest PERMAFO?”, która prezentuje dokonania wrocławskiego środowiska artystycznego z lat 70., oprowadzi jej kuratorka prof. Anna Markowska i aranżer wystawy Jerzy Kosałka. 

Więcej

 

Polska proza najnowsza wobec Holokaustu - wykład dra Bartłomieja Krupy
27 sty 2013, 19:15, Synagoga Pod Białym Bocianem

Polska proza najnowsza wobec Holokaustu - wykład dra Bartłomieja Krupy

 

Począwszy od połowy lat osiemdziesiątych, kiedy temat Holokaustu wrócił do polskiej literatury po długim okresie nieobecności, wielu pisarzy próbuje podejmować wyzwanie opowiadania Zagłady, wykorzystując w tym celu rozmaite środki artystyczne. Jedną z cech charakterystycznych literatury lat 1986-2012 jest fakt, iż obecnie jest już ona tworzona nie przez świadków i ocalałych, lecz kolejne pokolenia, które nie znają Zagłady z autopsji. Więcej

 

Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl


« poprzednia 1 251 52 53 54 55 56 57 58 59 60 6169 70 następna »