• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Kliknij aby powiększyć

W WAKACYJNYM NUMERZE MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

CESARZ: Światem rządzi pieniądz • TURNAU: Bóg jest buchalterem? • Listy HERBERTA do KUNSTMANNA • ŚMIEJA: Pigmalion i Galatea • CORMAC McCARTHY: Sodoma i Gomora • Historia MARKA I WACKA • ZBOROWSKI – marszand i poeta • KLIMEK – skoczowianin na Parnasie • A.M. SHUA: Wszystko jest cyrkiem • LAWRENCE • Pożegnanie M. NIEMCA

Więcej na stronie: www.facebook.com/MiesiecznikOdra
www.okis.pl

FOTOGRAFIE I … - WYSTAWA FOTOGRAFII JANA BORTKIEWICZA

 16 lipca - 6 sierpnia 2012, Wrocław, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5

Ponad 300 zdjęć złoży się na retrospektywną wystawę znanego wrocławskiego fotografika. „Ta wystawa to swoista artystyczno-fotograficzna opowieść z 67-letniej podróży z Polski do Polski – wyjaśnia autor. Relacje z tej podróży «w głąb» to opis walki pomiędzy cywilizacjami, epickie historie postrzegane przez pryzmat sztuki, historii, antropologii, filozofii, wątków autobiograficznych; przez własne smutki, ból i szczęście; przez salwy śmiechu i krzyk rozpaczy”.

 

(...) Jego dzieła wyrastają z głodu prawdy. Z przekonania, że „artysta jest tym, który wymierza sprawiedliwość widzialnemu światu”. Który widzi ów świat wyraźniej niż inni. Dlatego bardziej skłonny jest do myślenia. I stawiania pytań. Tych samych, które kiedyś pojawiły się jako motto jednego z obrazów Gauguina: Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy?

Marek Dyżewski, czerwiec 2010

 

 

 

 

 


Kliknij aby powiększyć

XXIV FESTIWAL „GITARĄ I… BOROWICKIE SPOTKANIA Z POEZJĄ ŚPIEWANĄ”

13 - 14 lipca 2012 r.
Borowice (Gmina Podgórzyn)

Dla nas - gospodarzy festiwalu, najważniejsi są ludzie, którzy tu przyjeżdżają. To oni stanowią o pięknie wspólnie spędzonych chwil, chwil pisanych muzyką i piosenką.
Od dwudziestu trzech lat borowicka impreza ma wyjątkowy charakter. Mam pewność, że zostanie on zachowany również w tym roku. Zapraszamy zatem na borowicką polanę.”
Anna Latto, Wójt Gminy Podgórzyn

Borowickie spotkania poetyckie to jedna z pięciu najważniejszych imprez poetyckich w kraju. Od dwudziestu trzech lat gromadzi ludzi z całej Polski. W Borowicach gościły największe gwiazdy polskiej (i nie tylko) piosenki autorskiej i poetyckiej, m.in. Renata Przemyk, Edyta Geppert, Elżbieta Adamiak, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka, Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Andrzej Sikorowski, Jaromir Nohavica i wielu innych.

Regularne połączenia kolejowe i autobusowe kursują do Jeleniej Góry z większości miast.
Zmotoryzowanym organizatorzy zapewniają miejsca parkingowe w pobliżu.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Strona organizatora: www.gitaraipiorem.pl


Kliknij aby powiększyć

POSZUKUJEMY WOLONTARIUSZY! Silesia Art Biennale / outside inside out - pierwsza edycja Międzynarodowego Biennale Sztuki

sierpień - wrzesień 2012


W ramach Biennale działaniami objęte zostaną 4 miasta Dolnego Śląska: Wałbrzych/Sokołowsko, Legnica, Jelenia Góra, Bystrzyca Kłodzka i właśnie w tych miastach poszukujemy energicznych, otwartych, komunikatywnych osób, które chcą współtworzyć to artystyczne wydarzenie.

Wolontariat przy Silesia Art Biennale to praca non-profit, jednak daje niepowtarzalną szansę na współpracę z uznanymi artystami, stanie się częścią wydarzenia kulturalnego, zyskanie wartościowego doświadczenia.

Czas, w którym będziemy potrzebowali Waszej pomocy i wsparcia to okres od ostatnich dni sierpnia do połowy września.

Działania Silesia Art Biennale odbywać się będą:

6 - 12 września 2012: Bystrzyca Kłodzka
7 - 13 września 2012: Legnica
8 - 14 września 2012: Jelenia Góra
9 - 15 września 2012: Wałbrzych / Sokołowsko

Na czym będzie polegało Twoje zadanie?

Poszukujemy osób, które będą służyły pomocą przy szeroko rozumianej organizacji projektu. Jest to pomoc przy montażu dzieł sztuki, obsługa spotkań, prelekcji, projekcji filmowych, pomoc w przygotowaniu działań muzycznych, pomoc artystom w poruszaniu się po mieście, przy promocji, informowanie i angażowanie mieszkańców w działania związane z Biennale – rola przewodnika po miejscach programu Biennale.

Jeżeli czujesz, że to właśnie Ciebie szukamy, skontaktuj się z nami:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Rynek-Ratusz 24, 50-101 Wrocław
okis@okis.pl; www.okis.pl

Agnieszka Chodysz, koordynator programu Biennale: +48 71 3700241, a.chodysz@okis.pl
Aleksandra Komarzeniec-Piss, asystentka: +48 71 3700241, aleksandra.piss@okis.pl

 

Więcej o projekcie tutaj

Ludowa reprezentacja Dolnego Śląska

28 czerwca - 1 lipca 2012 r.
Kazimierz Dolny

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu już kolejny raz koordynuje wyjazd dolnośląskiej reprezentacji na 46. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Nasz region reprezentować będą 3 zespoły i solistka-śpiewaczka

Głównym celem Festiwalu w Kazimierzu jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Organizowany jest przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Coroczne spotkania na Lubelszczyźnie są najważniejszym festiwalem śpiewaków i kapel ludowych w Polsce, odbywającym się od 1966 r.

W tym roku ludowe spotkanie rozpocznie Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne. Piątek i sobota to czas prezentacji zespołów. W niedzielę 1 lipca odbędzie się korowód artystów uczestniczących w spotkaniu kapel i śpiewaków, a po jego zakończeniu zostaną ogłoszone wyniki.

Udział dolnośląskiej reprezentacji w Kazimierzy Dolnym od kilku lat organizuje Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Zespoły kwalifikowane są na podstawie przesłuchań prowadzonych przez etnologa.


Dolny Śląsk na 46 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym reprezentować będą:


* Czernianki z Czernej, w kategorii: zespół śpiewaczy, z repertuarem:
- Świeci księżyc na niebie

- Ach, mój Boże, gody idą

- Z tamtej strony deszcz idzie


* Lasowanie z Pieńska, w kategorii: zespół śpiewaczy, z repertuarem:

- Hej, ludzie, ludzie

- Czerwona kalina

- Oj, płynie rzeka


* Kapela Harnasie z Radkowa, w kategorii: folklor rekonstruowany, z repertuarem:
- Idzie hyr po świecie

- Spod tego jawora woda spływa

- Już to dziwce zemryło

- Krzesany

* Katarzyna Bochenek z Poniatowic, w kategorii: solistka-śpiewaczka, z repertuarem:
- Trzej królowie z kraju świata jechali

- Od wschody słońca trzej króle jadą

- Przylecieli, przylecieli tak śliczni aniel.

WAKACJE W MIEŚCIE – WYSTAWA FOTOGRAFII AGNIESZKI PRUSAK

5 lipca – 15 sierpnia 2012, Bydgoszcz, Muzeum Fotografii, ul. Królowej Jadwigi 14

„Fotografie Agnieszki Prusak-Cybulskiej pokazują dziecięce harce, pląsy i sztuczki, uśmiechy i zamyślenia. Ale zamyślenia częściej. A właściwie to my zamyślamy się nad nimi, usiłując odgadnąć, ile w nich dziecięcej beztroski i wyobraźni, zdolnej przemienić pudło po telewizorze w bajeczny pojazd (bardziej bajeczny, czy bardziej „wypasiony”?), a ile gorzkiego już poczucia biedy i brzydoty, z której trzeba się wyrwać, tylko jak...?” – Maria Woś Polskie Radio Wrocław.


Wystawa miała swoją premierę w maju 2009 roku w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu i została udostępniona Muzeum Fotografii w Bydgoszczy bezpłatnie ze zbiorów Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Kustosz Muzeum: Arkadiusz Blachowski

Organizator:
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

 

 

Kliknij aby powiększyć

V FESTIWAL KALEJDOSKOP KULTUR

21 - 23 czerwca, Wrocław

Kalejdoskop Kultur jak co roku zaprasza na żywiołowe koncerty zespołów ludowych, etnicznych i folkowych prezentujących kulturę różnych regionów i krajów.

Gwiazdą tegorocznego konceru finałowego będzie JAN TREBUNIA TUTKA (www.jantrebuniatutka.pl) z prezentacją swego niezwykłego międzynarodowego projektu „Góry w sercu”, w którym muzyka rodem z Podhala łączy się z meksykańskimi bębnami oraz bałkańską trąbką.

Tegoroczny festiwal uświetni także szereg artystów zagranicznych. Wśród nich wrocławianie będą mieli szansę zobaczyć:

DI GRINE KUZINE (NIEMCY) http://www.kuzine.de,

Niesamowicie hipnotyzujący zespół ze Wschodniego Berlina. Koncerty DI GRINE KUZINE to połączenie dzikiej energii, pasji, inspiracji i zabawy. Mówią o sobie, że są muzycznymi piratami, gdyż „kradną dźwięki” od Nowego Orleanu, przez Bałkany po bezkresne stepy Ukrainy, a zaczerpnąwszy natchnienia w tych krainach tworzą własne unikatowe brzmienie.

 

MAQAM (UKRAINA)

http://www.youtube.com/user/musmakam -

Tatarski zespół taneczno-muzyczny, który zachwyca kunsztem muzycznym, jak również niepohamowanym entuzjazmem do odszukiwania i restaurowania rzadkiej, egzotycznej kultury muzycznej Krymu, w jej najszczerszej ludowej formie.

 

RAČAN (SŁOWACJA) http://fsracan.weebly.com/

 

Zespół pieśni i tańca odtwarzający choreograficzne układy z regionu Kysuc pod muzykę wybitnych solistów kultywujących dawne techniki ludowe

 

Ponadto w programie zespoły wrocławskie: MITLOS z muzyką romską, chór niemiecki DIE HEIMATSÄNGER, niemiecki zespół taneczny WAL NAK oraz dziecięce zespoły taneczne: ukraiński BUDE FAJNO i romski TERNI ROMANI BACHT.

 

Na gości festiwalu czeka też mnóstwo dodatkowych atrakcji: wystawa "Wrocławska Archeologia piłkarska: Co pozostało ze sławy…", warsztaty międzykulturowe dla dzieci „Kultura w symbolach”, nauka gry na djembie oraz degustacja specjałów lokalnych, m. in.: kuchnia ormiańska – przysmaki z rusztu, prawdziwa ormiańska dolma, pachlawa, lawasz i inne tradycyjne delikatesy przygotowane przez rdzennych Ormian na podstawie strzeżonych receptur, tradycyjne miody regionalne z Gospodarstwa w Pasiecznym oraz czeskie piwo – w różnych odmianach, ciemne i jasne, z różną zawartością słodu i goryczki.

 

Kalejdoskop Kultur współtworzy we Wrocławiu Strefę Różnorodności Euro 2012, promując pozytywne przesłanie wielokulturowości i różnorodności oraz sprzeciw wobec rasizmu i dyskryminacji (program Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012 ‘RESPECT Diversity’).

 

W programie:

 

21 czerwca 2012 (czwartek), godz. 17:00

 

Historia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce - spotkanie z Piotrem Pilukiem, dziennikarzem redakcji „Słowa Żydowskiego / Dos Jidisze Wort” oraz projekcja archiwalnego filmu „Osadnictwo żydowskie na Dolnym Śląsku” (15 min). MIEJSCE: Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111/113, Wrocław

 

22 czerwca 2012 (piątek), godz. 20:00 – 21:00

 

Koncert zespołu "Echad" – tradycyjne żydowskie pieśni szabatowe; MIEJSCE: Klubokawiarnia „Mleczarnia”, ul. P. Włodkowica 5, Wrocław

 

23 czerwca 2012 (sobota), godz. 15:00 – 22:00

KONCERT FINAŁOWY

MIEJSCE: scena letnia Teatru Lalek przy pl. Teatralnym 4, Wrocław

 

 

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA FESTIWALU BEZPŁATNY

 

Szczegółowy program na: www.kalejdoskopkultur.pl

 

ORGANIZATORZY: Porozumienie Kalejdoskop Kultur, Związek Karaimów Polskich, Związek Ukraińców w Polsce, Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne, Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego

Partnerem przedsięwzięcie jest Ośrodek Kultury i sztuki we Wrocławiu

 

INFORMACJA: www.kalejdoskopkultur.pl, email: biuro@kalejdoskopkultur.pl, tel. +48726379438

 

Festiwal Kalejdoskop Kultur współfinansowany jest ze środków
Gminy Wrocław oraz  Województwa Dolnośląskiego

Kliknij aby powiększyć

OKiS na kanale You Tube

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu startuje z nowym i jedynym w swoim rodzaju kanałem na Youtube.com.
A będzie co oglądać, bo przez wszystkie lata swojej działalność zgromadziliśmy naprawdę sporo filmowego materiału. Od krótkich relacji z lokalnych koncertów i wystaw po, realizowane z coraz wiekszym rozmachem, filmy z serii  "Dolny Śląsk pełen historii".

Krótkie i dłuższe formy już wkrótce!
Zapraszamy na www.youtube.pl/OKiSWroclaw!
 

Kliknij aby powiększyć

E-GLASS: EKOGLASS FESTIWAL - V POLSKO-CZESKI PLENER
I SYMPOZJUM SZKŁA ARTYSTYCZNEGO

 5-15 lipca 2012
Szklarska Poręba (PL), Desna (CZ)

Już tradycyjnie w lipcu odbędzie się kolejna edycja Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego „E-Glass Ekoglass Festiwal”.

Festiwal jest platformą łączącą spektakularną twórczość z zakresu szkła z upowszechnianiem sposobów jego produkcji i unikalności w kontekście kreacji artystycznej, a zarazem elementem wymiany i współpracy polsko-czeskiej na szeroką skalę. Region izerskiego i karkonoskiego pogranicza, gdzie Ekoglass się odbywa, posiada trwałe tradycje produkcji szkła przemysłowego i artystycznego.

W ramach Festiwalu Ekoglass odbędą się pokazy artystyczne przy piecach hutniczych, otwarte dla publiczności warsztaty witrażowe i palnikowe, sympozjum dotyczące sztuki szkła i ekologii w przemyśle szklarskim oraz dyskusje panelowe. W czasie trwania Festiwalu w Muzeum Karkonoskim – Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie będzie miała miejsce wystawa poplenerowa Ekoglass 2011.

W tegorocznej V edycji udział wezmą następujący artyści:

1. Mariusz Łabiński (PL)
2. Anna Klimczak-Dobrzaniecka (PL)
3. Beata Damian-Speruda (PL)
4. Karolina Kędzierska (PL)
5. Agata Wiejak (PL)
6. Karolina Spiak (PL)
7. Jakub Berdych (CZ)
8. Jakub Berdych jr (CZ)
9. Oldřich Plíva (CZ)
10.Martina Mokošínová (CZ)
11.Jiří Šuhájek (CZ)
12.Vladimira Klumparová (CZ)

Kuratorzy: Igor Wójcik, Mariusz Łabiński
Współpraca kuratorska (plener): Jakub Berdych Sr



Prowadzenie Sympozjum: Igor Wójcik

Honorowy Patronat: Arkadiusz Ignasiak – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Muzeum Karkonoskie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Czeskie Centrum w Warszawie

Partnerzy:

Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka
Towarzystwo Izerskie
Instytut Edukacji Społecznej we Wrocławiu

Kliknij aby powiększyć

SPOT LITERACKI - konkurs na krótki film promujący pisma kulturalne m.in. ODRĘ

SPOT LITERACKI - konkurs
Termin zgłoszeń do 30 lipca 2012

SPOT LITERACKI to konkurs na stworzenie krótkiego filmu video, kreującego modę na czytanie pism kulturalnych. W konkursie może wziąć udział każdy, kto w terminie do 30 lipca 2012 roku prześle na adres Towarzystwa Przyjaciół Sopotu film nie dłuższy niż 2'30''.

W formule konkursu mieszczą się spoty, promujące jedno ze wskazanych pism kulturalnych: „Zeszyty Literackie”, „Twórczość”, „Topos”, „Odra”, „Bluszcz”.

Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne, a wybrane prace będą prezentowane na nośnikach multimedialnych w przestrzeni miasta.

I edycja festiwalu Literacki Sopot odbędzie się w Sopocie w dniach 18–22 sierpnia 2012 roku.

Organizatorem festiwalu jest Urząd Miasta Sopotu, a głównym partnerem Instytut Książki

Współorganizatorami Literackiego Sopotu są: Fundacja Nagrody Literackiej NIKE, Instytut Reportażu i TVP Kultura oraz niemal wszystkie sopockie instytucje kultury: Miejska Biblioteka Publiczna, Państwowa Galeria Sztuki, Zatoka Sztuki oraz Towarzystwo Przyjaciół Sopotu – Dworek Sierakowskich.

Ośrodek Kultury i Sztuki i redakcja miesięcznika ODRA szeroko uśmiechaj się do tych, którzy z pięciu czasopism wybiorą "ODRĘ".


Karta zgłoszenia do pobrania

Regulamin do pobrania

 

Kliknij aby powiększyć

„RIESE – TAJEMNICE WYKUTE W SKALE”

Dokument fabularyzowany o kompleksie „Riese” w Górach Sowich to projekt edukacyjny, który ma na celu przybliżyć widzowi niezwykłą historię podziemnego miasta i wspaniałego zamku. Termin realizacji filmu - marzec-grudzień 2012 r.

Akcja filmu rozpocznie się od roku 1941, kiedy to Niemcy hitlerowskie, wskutek nasilających się nalotów alianckich, przeniosły dużą część produkcji zbrojeniowej w rejon Sudetów i Gór Harzu. Wówczas to powstał projekt zakładający wydrążenie w skałach Gór Sowich potężnych bunkrów i podziemnych budowli, oraz przekształcenie Zamku Książ w kwaterę główną Hitlera. Plany zakładały prace: utworzenie wielkich przestrzeni wykutych pod zamkiem, budowę tuneli i sal podziemnych w kilku miejscach w Górach Sowich, przekształcenie całej siatki okolicznych dróg, a także połączenie całości siecią kolei wąskotorowej.

W filmie – podobnie jak w ubiegłorocznych produkcjach – występować będą aktorzy-amatorzy (statyści, okoliczni mieszkańcy) oraz grupy rekonstrukcyjne, które w wiernie odtworzonych strojach będą przed kamerą prezentować wydarzenia z przeszłości. Dzięki temu widz w przystępny sposób otrzyma rzetelne informacje dotyczące historii kompleksu w Górach Sowich. Temat ten do niedawna mało jeszcze znany jest jedną z ważniejszych atrakcji turystyczno- historycznych naszego regionu i stanowi ważny element w promocji Dolnego Śląska.

 

Fakty 15.06.2012 - g.18:30.

Relacja fotograficzna z planu zdjęciowego

Reportaż z planu filmowego


KONFERENCJA PRASOWA DOTYCZĄCA FILMU "RIESE - TAJEMNICE WYKUTE W SKALE"

15 czerwca 2012 r. (piątek) o godzinie 13.00, w Wałbrzychu przy ulicy Beethovena (Osiedle Matyldy), odbędzie się konferencja prasowa dotycząca filmu pt. „Riese –Tajemnice wykute w skale” - kolejnej koprodukcji Ośrodka Kultury i Sztuki, TVP Wrocław oraz Fundacji „Polska Miedź”.

 

Tym razem zaprosimy Państwa do obejrzenia potyczki wojsk sowieckich z niemieckimi, jaka miała miejsce w Wałbrzychu, w maju 1945 r. W rekonstrukcji weźmie udział kilkadziesiąt osób z grup rekonstrukcyjnych, pojazdy militarne oraz największa „maskotka” tej sceny – autentyczny czołg T-34.

Na konferencji obecni będą goście specjalni: Roman Szełemej – Prezydent Miasta Wałbrzych, Krzysztof Urbański – Prezes Zamku Książ, Anita Białek – Dyrektor TVP Wrocław oraz Piotr Borkowski – Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że i Państwa nie zabraknie. Po konferencji zapraszamy na poczęstunek.

Dokument fabularyzowany o kompleksie „Riese” (Olbrzym) w Górach Sowich to projekt edukacyjny, mający na celu przybliżyć widzowi niezwykłą historię podziemnego miasta i wspaniałego zamku.

Akcja filmu rozpoczyna się od roku 1941, kiedy to Niemcy hitlerowskie, wskutek nasilających się nalotów alianckich, przeniosły dużą część produkcji zbrojeniowej w rejon Sudetów i Gór Harzu. Wówczas to powstał projekt zakładający wydrążenie w skałach Gór Sowich potężnych bunkrów i podziemnych budowli, oraz przekształcenie Zamku Książ w kwaterę główną Hitlera. Plany zakładały potężne prace: utworzenie wielkich przestrzeni wydrążonych pod zamkiem, budowę olbrzymich tuneli i sal podziemnych w kilku miejscach w Górach Sowich, przekształcenie całej siatki okolicznych dróg , a także połączenie całości siecią kolei wąskotorowej.

„Riese –Tajemnice wykute w skale” to kolejna koprodukcja Ośrodka Kultury i Sztuki, TVP Wrocław oraz Fundacji „Polska Miedź”.

Kliknij aby powiększyć

LEKCJE KULTURY - WYJŚCIE DO OPERY NA PRZEDSTAWIENIE BAL MASKOWY

17 czerwca 2012, godz. 21.00
superprodukcja Opery Wrocławskiej na Stadionie Olimpijskim ul. Paderewskiego

Ostatnie, przed repertuarową przerwą wakacyjną, wyjście na spektakl „Bal Maskowy” w ramach „Lekcje Kultury”. Tym razem, będą to szczególne „Lekcje Kultury”, bowiem spektakl odbędzie się na Stadionie Olimpijskim. Zobaczy go 20 podopiecznych, wraz z opiekunami z następujących ośrodków z terenu naszego województwa: Dom Dziecka z Obornik Śląskich, Dom Pomocy Społecznej z Ratynia.

Dotychczas w 2012r spektakle operowe i teatralne zobaczyło 226 podopiecznych z 13 placówek i organizacji pozarządowych, natomiast w 6 wykładach w ramach projektu „Ze Sztuka w Szpitalu” uczestniczyło 240 osób.

W związku z przerwą wakacyjną i sprzyjającą letnią pogodą, kolejne spotkania w ramach „Lekcji Kultury” odbędą się tak jak w latach poprzednich, między innymi na Ostrowie Tumskim, w Parku Słowackiego, oraz na rejsach po Odrze połączonych ze zdobywaniem wiedzy z zakresu kultury i historii miasta..

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

 

WIENIAWSKI ZAKOŃCZONY - RELACJA Z 47. FESTIWALU HENRYKA WIENIAWSKIEGO

Prawie tysiąc melomanów wysłuchało 4 koncertów i jednego wykładu podczas 47. międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego, który od 1 do 3 czerwca odbywał się w uzdrowiskowym Szczawnie-Zdroju.

 

Muzyczne spotkanie zainaugurował występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod batutą Tomasza Bugaja. Szczawieńską publiczność zachwycił solista Mariusz Patyra, brawurowo wykonujący utwory Mikołaja Paganiniego. Koncert zakończył się niemal pięciominutowymi owacjami na stojąco, po których artyści nie mogli opuścić sceny bez bisu. Sobota 2 czerwca rozpoczęła się od prelekcji eseisty Marka Dyżewskiego, który w sali kameralnej Teatru Zdrojowego opowiadał o blaskach wirtuozerii i obliczach sztuki Henryka Wieniawskiego. Podczas wykładu nie zabrakło interesujących cytatów muzycznych. Sporym zainteresowaniem cieszył się także koncert kameralny. W odrestaurowanej sali koncertowej Teatru Zdrojowego wystąpili Joanna Klisowska (sopran) i Mirosław Feldgebel (fortepian). Zaprezentowali m.in. mało znane w naszym kraju pieśni córki Henryka Wieniawskiego – Ireny Reginy Wieniawskiej-Poldowski.

Zwieńczeniem spotkań z Wieniawskim w Szczawnie był 3 czerwca. O godz. 17.00 w sali owalnej Domu Zdrojowego wystąpił duet gitar klasycznych Agnieszka i Witold Kozakowscy. Festiwal zakończył rejestrowany przez TVP Wrocław koncert Orkiestry Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Dyrygowanej przez Jerzego Koska orkiestrze towarzyszył w pierwszej części występu skrzypek Piotr Pławner.

47. międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego organizowali: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Uzdrowiskowa Gmina Miejska Szczawno-Zdrój oraz Teatr Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju. Sponsorem wydarzenia była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”.

Więcej informacji o wydarzeniu na facebook.com/FestiwalWieniawskiego

 

 

LUDZIE I ICH MIEJSCA
wystawa fotografii Igora Jelińskiego

5 czerwca – 30 listopada 2012
Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS,
Rynek-Ratusz 24, Wrocław

Wystawa fotografii z podróży dookoła świata, jaką odbył francuski biznesmen polskiego pochodzenia – Igor Jeliński wraz z żoną i trójką dzieci. Po 15 latach pracy w międzynarodowych korporacjach zrezygnował z dalszej kariery i wyruszył z rodziną w najbardziej niezwykłą podróż ich życia. Podczas 2-letniej wyprawy przemierzyli Bliski Wschód, Afrykę od Kairu aż po Cape Town i Amerykę Południową. W tym czasie autor spotykał się z tubylcami i dokumentował każde przeżycie - robił zdjęcia, kręcił filmy, dokładnie notował każdy szczegół z podróży – wrażenia i uczucia swoje oraz reakcje i zachowania nowo poznanych przyjaciół. Wszystko po to, by jak najpełniej oddać klimat przygód, które przeżyli i wrażenia, jakie im towarzyszyły. Aktualnie pisze książkę o swojej wyprawie i opowiada o niej podczas spotkań i konferencji.

 

 „(...) Bo jak mi powiedział chrześcijański Arab z Jerozolimy: »Miejsc, które zwiedzamy, nie lubimy z powodu ich kwintesencji, ale dzięki ludziom, których tam spotykamy«.

To właśnie stwierdzenie towarzyszyło nam podczas podróży. Najpiękniejsze, co spotkało nas podczas tej wyprawy to właśnie ludzie, napotkani przypadkiem na ulicy, w drodze czy w potrzebie i to właśnie ukazanie piękna tych spotkań było moim celem. Na twarzach fotografowanych osób widać szczęście i radość, ale także ich nadzieje, troski i tęsknotę... To naprawdę niesamowite, z jaką łatwością człowiek zwierza się nowo poznanej osobie, jak szybko się otwiera. A przecież w Afryce wciąż są plemiona, które nie akceptują fotografowania z obawy, że zdjęcie kradnie ich duszę...”

Igor Jeliński


Igor Jeliński (ur. 1970) - biznesmen i podróżnik, Francuz o polskich korzeniach. Absolwent Uniwersytetu Sorbonne w Paryżu, Lincoln International Business School w Paryżu oraz Uniwersytetu North Carolina w Wilmington w USA. Pracował na stanowisku Prezesa Polifarb Cieszyn-Wroclaw we Wrocławiu, założył dwie firmy: Akcja Job i NelsonLamartine, które materializują jego przekonania humanistyczne. Dziś dzieli swój czas między doradztwem dla firm, a swoją pasją do pisania, fotografowania i podróżowania. Podróżuje od zawsze – najpierw sam, później z żoną, dziś z całą rodziną. Podróż to dla niego najlepsza szkołą życia oraz droga do poznania i zrozumienia świata oraz jego mieszkańców. Swą przygodę z fotografią rozpoczął w wieku 9 lat i do dziś zajęcie to, obok podróżowania, jest jego największą pasją. Dotychczas prezentował swoje prace na wystawach we Francji.

„Nie istnieje człowiek kompletny, jeśli nigdy nie podróżował, nie zmienił kilkanaście razy postaci swoich myśli oraz swojego życia. Wąskie i jednolite nawyki, które nabywamy w swoim życiu oraz w monotonii własnego kraju są wzorami, które zawężają naszą perspektywę. Myśli, filozofia, religia, charakter - wszystko to jest większe, pełniejsze i prawdziwsze u tych, którzy doświadczyli przyrody i społeczeństwa na kilka sposobów. Jeśli mój umysł wzrósł, jeśli moje spojrzenie rozprzestrzeniło się, jeżeli nauczyłem się tolerować wszystko i rozumieć wszystko, to tylko dzięki zmianie perspektywy. Obserwowanie wieków w historii, ludzi w podróży i Boga w przyrodzie jest wielką szkołą. Otwórzmy książkę, żyjmy, patrzmy, podróżujmy. Świat jest książką, która na każdym kroku obraca stronę, cóż wie ten który przeczytał tylko jedną?"

Alphonse de Lamartine (pisarz, polityk, podróżnik francuski)

Podróże na wschodzie


Wernisaż wystawy odbył się: 5 czerwca godz. 17.00





„Igora poznałam pięć lat temu. Był wtedy szefem Polifarbu Wrocław, gdy koncern francuski przejął firmę. Już wtedy podczas wywiadu jaki z nim przeprowadzałam do „The Warsaw Voice” dał się poznać jako człowiek z otwartym umysłem i dużymi horyzontami. Pełen pasji i zawodowych pomysłów. Gdy odezwał się w marcu ubiegłego roku z Francji i zapytał, czy dam się namówić na ciekawy temat, wiedziałam, że będzie to coś wyjątkowego. I było. Właśnie wrócił z podróży dookoła świata, w którą wybrał się jeepem z całą swoją czteroosobową rodzinką..Od stycznia tego roku, w każdym numerze „The Warsaw Voice” w sekcji Travel można przeczytać kolejne relacje z tej fascynującej podróży.”


Barbara Deręgowska /redaktor The Warsaw Voice/


Organizator:



Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Patronat medialny:




« poprzednia 1 261 62 63 64 65 66 67 68 69 70 następna »