• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej

Dodano: 17.10.2012 15:23

Wrocław, Dolny Śląsk
14-21 października 2012

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej oraz Fundacja For Art mają zaszczyt zaprosić Państwa w dniach 14 - 21 października na 19 edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej.
Wzorem lat ubiegłych będziecie Państwo mogli zobaczyć i wysłuchać najwybitniejszych artystów i zespołów scen światowych.

Od blisko dwóch dekad jesienią rozbrzmiewa we Wrocławiu muzyka wiedeńskich mistrzów: walce, polki, arie operetkowe. Muzyka, która - mimo że bliska tysiącom słuchaczy – niemal całkiem zniknęła z repertuaru mediów, filharmonii, oper i teatrów. Tegoroczna, dziewiętnasta już odsłona Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej będzie swojego rodzaju wstępem do edycji przyszłorocznej, jubileuszowej. A że taki jubileusz zasługuje na szczególną oprawę oraz nadzwyczajny program, budowany długo przed rozpoczęciem samego festiwalu, już teraz jego organizatorzy postanowili rozszerzyć spektrum muzycznych wydarzeń, zapraszając do udziału w nich nową, być może młodszą niż do tej pory, publiczność.

Począwszy od tego roku, Jana Ślęka - twórcę i dyrektora artystycznego festiwalu - wspierają w jego pracy miłośnicy muzyki skupieni wokół Fundacji For Art, mającej doświadczenie m.in. w organizacji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Młody Paganini”. Program tegorocznego, XIX Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej pozwoli publiczności spragnionej dobrze znanej muzyki Straussa, Lehára, Stolza i Lannera, poznać także współczesne oblicze austriackiej stolicy, miasta otwartego na różne style i estetyki. Kiedyś cesarsko-królewskiej metropolii, a dziś - centrum wspaniałej kultury.

14 października (niedziela, godz. 19) w Filharmonii Wrocławskiej posłuchamy zespołu Roby’ego Lakatosa, spadkobiercy wspaniałej tradycji cygańskich wirtuozów skrzypiec, dumy cesarsko-królewskich Austro-Węgier. Pochodzący z Budapesztu artysta cieszy się międzynarodową sławą, koncertuje w najbardziej prestiżowych salach, a w swoim dorobku ma płyty nagrywane dla renomowanej wytworni Deutsche Grammophon. Roby Lakatos, obdarowany fenomenalnym, żywiołowym talentem, odebrał gruntowne klasyczne wykształcenie. Dzięki wspaniałej technice oraz nieposkromionej wyobraźni bez trudu potrafi połączyć muzykę klasyczną z tym, co może ją ubarwić, a jednocześnie jej nie spłycić: jazzem, muzyką węgierskich Cyganów, bałkańską, żydowską.
Koncert odbędzie się w Filharmonii Wrocławskiej, 14.10, o godzinie 19.00.
Cena biletu 50, 80 zł.

18 października (czwartek, godz. 19) w Auli Leopoldinum Uniwersytetu Wrocławskiego z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej im. Johanna Straussa wystąpią laureaci międzynarodowych konkursów dla młodych śpiewaków.
18.10. o godzinie 19.00 w Auli
Leopoldina.  
Koncert poprowadzi Elżbieta Szomańska. 
Cena biletu: dobrowolny datek na Fundację "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci"


Koncert galowy z udziałem wiedeńskiej Volksoper – sopranistki Martiny Dorak i tenora Eugenea Amesmanna – zaplanowany został na niedzielę 21 października (godz. 19). Znakomitym śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestry Festiwalowej im. Johanna Straussa pod kierunkiem Jana Ślęka, a w repertuarze koncertu, oprócz słynnych arii operetkowych, znajdą się także walce i polki Josepha Lannera, Johanna Straussa, syna, Roberta Stolza i Franza Lehára.
Koncert poprowadzi wieloletni przyjaciel festiwalu – prof. Jan Miodek.
Filharmonii Wrocławskiej, 21.10. na godzinę 19:00.
Cena biletu 40 i 60 zł.

Tradycją festiwalu są koncerty poza Wrocławiem. W tym roku artystów gościć będzie Kinoteatr Piast w Ostrzeszowie (19 października, godz. 19).


JAN ŚLĘK – TWÓRCA FESTIWALU

Jest dyrygentem i muzykologiem, ambasadorem kultury wiedeńskiej w Polsce; w 2009 r. otrzymał Austriacki Krzyż Honorowy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki przyznawany przez prezydenta Republiki Austrii. Jest także laureatem muzycznej nagrody Miasta Wrocławia za rok 2008 r. Przez wiele lat pracował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu oraz w Studium Nauczycielskim. Dyrygował w teatrach operetkowych i operowych oraz w filharmoniach w Polsce i za granicą, założył też wrocławską Orkiestrę Festiwalową im. Johanna Straussa, na czele której nagrał płytę ze słynnymi uwerturami operetkowymi O sobie mówi: „Przylgnęła do mnie łatka operetkowicza, bo należę do tych wariatów, którzy poświęcili się walcowi wiedeńskiemu. Walc jest sensem mojego muzycznego życia i ciągle uważam, że ma w sobie wiele tajemnic do odkrycia”.

Organizator:
Fundacja For Art

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Patronami festiwalu są:
· Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie pan Christoph Cesk
· Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu pan Maciej Formanowicz
· Prezydent Wrocławia – Rafał Dutkiewicz
· Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

Patroni Medialni:
· Radio Ram
· Gazeta Wrocławska
· Wrocławianin
· Telewizja Dolnośląska

Mecenasem festiwalu po raz 19 jest Firma Impel SA

Patronat:
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

Rezerwacja  biletów:
fundacja.forart@gmail.com
telefon: +48 885-505-205 


Pełny program do pobrania tutaj.