• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Kliknij aby powiększyć

Festiwal Działań Muzycznych Bogatynia 2012.

31 sierpnia 2012 r.
Bogatynia, Wzgórze „Obserwator”

Strachy na Lachy, Junior Stress oraz zgorzeleckie Paihivo – to zespoły, które wystąpią na tegorocznym Festiwalu Działań Muzycznych. Rok temu impreza zgromadziła blisko 5 tys. osób i okazała się największą w mieście.

Wzgórze obserwator od 11 lat gości uczestników Festiwalu Działań Muzycznych. Wszystkie edycje tej imprezy w sumie zgromadziły kilkadziesiąt tysięcy osób. W ubiegłym roku zespoły Rastasize, Bakshish i Jamal przyciągnęły blisko 5 tysięczną publiczność. W tym roku organizatorzy zaprosili formację Strachy Na Lachy, która po 10 latach wraca do Bogatyni. Obok Grabaża i jego kolegów na tej scenie zagrają także Junior Stress oraz Paihivo. Festiwal rozpocznie się o godz. 16.00 w piątek 31. sierpnia na Wzgórzu Obserwator, wstęp na koncerty jest bezpłatny. Impreza rokrocznie odbywa się przy wsparciu sponsorów – firm i instytucji. W tym roku, podobnie jak rok temu, Festiwal organizuje Stowarzyszenie Media Lokalne, a współorganizatorami są Silne Kobiety Bogatyni, BOK i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Organizator:
Stowarzyszenie Lokalne Media w Bogatyni


Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dada Osiedlowa nr 7,
Bogatyński Ośrodek Kultury,
Silne Kobiety Bogatyni

 

Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego


 

 

 



"ZE SZTUKĄ W SZPITALU" - WYKŁAD W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ SIÓSTR ALBERTANEK WE WROCŁAWIU

21 sierpnia 2012 r.

Projekt „Ze Sztuką w Szpitali” to forma wykładów i pokazów multimedialnych z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby. Wykłady przeznaczone dla podopiecznych domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo leczniczych, pacjentów szpitalnych oddziałów oraz zakładów poprawczych. Celem podstawowym wykładów jest edukacja kulturalna w dziedzinie sztuk plastycznych i różnych nurtów w malarstwie. Obcowanie ze sztuką dzięki wykładom motywuje uczestników do aktywności artystycznej i poznawczej. Jest to swego rodzaju arteterapia, która poprzez obraz pozwala przyswajać i akceptować naturalne emocje.

Autorem projektu oraz wykonawcą jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

 

Kliknij aby powiększyć

Festival dell'Arte 2012

18 – 25 sierpnia 2012,
Pałac Wojanów, Wojanów 9

Festival dell’Arte 2012 to pierwsza edycja wydarzenia artystycznego, tworzącego platformę dla spotkań miłośników i koneserów sztuki z artystami i znanymi osobistościami życia kulturalnego całej Europy.

Organizatorami tego święta sztuki są Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej oraz Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.
Festival dell’Arte to połączenie sztuk poprzez codzienne koncerty, wystawy, prezentacje, wykłady i spotkania poetyckie.

Przez tydzień będą mieli Państwo możliwość bezpośredniego obcowania ze sztuką, jej miłośnikami i twórcami.

Pałac Wojanów w dniach 19 – 26 sierpnia 2012 roku będzie gościł światowej sławy muzyków z Filharmonii Wiedeńskiej, Berlińskiej, Praskiej, Filharmonii Dolnośląskiej, Wrocławski Teatr Pantomimy, rzeźbiarzy, malarzy i poetów.

Na czas festiwalu przygotowano specjalne pakiety dell’Arte, dzięki którym odkryją Państwo piękno Pałacu Wojanów i jego okolic, poznają historię i uroki zabytków Doliny Pałaców i Ogrodów oraz doświadczą przeżyć kulturalnych i estetycznych, które gwarantuje bogaty program Festiwalu dell’Arte2012.

PROGRAM FESTIWALU

18.08.2012 SOBOTA
20:00 – Koncert otwarcia Festival dell’Arte 2012 -Filharmonia Dolnośląska, dyrygent – Roderic von Bennigsen

19.08.2012 NIEDZIELA
11:00 – Uroczyste otwarcie wszystkich wystaw (malarstwo, rzeźba itp.) oraz Dolina Pałaców i Ogrodów
wykład i prezentacja Piotr Napierała i Michael Maciaszczyk – prezentacja Festiwalu dell’Arte 2012
15:00 – Koncert plenerowy Big Band Filharmonii Dolnośląskiej 
19:30 – Koncert Quintett der Berliner Philharmoniker 

20.08.2012 PONIEDZIAŁEK
11:00 – „Poranna kawa z Artystami“
15:00 – Jozef Petruk - rzeźba – prezentacja
19:30 – Koncert Schulhoff Quartett  Wiener Philharmoniker  

21.08.2012 WTOREK
11:00 – „Poranna kawa z Artystami“
15:00 – Wojciech Kaniowski- malarstwo – prezentacja
18:00 – Podwieczorek z poezj?- Pani Ewa Lipska 
19:30 – Wieczór pie?ni Alexandra Reinprecht –sopran 

22.08.2012 ŚRODA
11:00 – „Poranna kawa z Artystami“
14:00 – Tomasz Urbanowicz – szkło artystyczne – prezentacja
17:00 – Nicola Frisardi Recital fortepianowy 
20:00 – Roman Lasocki Recital skrzypcowy muzyka polska 

23.08.2012 CZWARTEK
11:00 – „Poranna kawa z Artystami“
14:00 – Ryszard Zarycki - rzeźba – prezentacja
17:00 – Ivo Laborewicz wykład: Ballady o Dolinie
20:00 – Bläser Quintett der Prager Kammerphilharmonie

24.08.2012 PIĄTEK
11:00 – „Poranna kawa z Artystami“
15:00 – Johann Weyringer - rzeźba – prezentacja
20:00 – Goldberg Trio Wien 

25.08.2012 SOBOTA DZIEŃ FINAŁOWY
11:00 – „Poranna kawa z Artystami“
15:00 – Aukcja dzieł sztuki prezentowanych artystów
19:00 – Wrocławski Teatr Pantomimy 
20:30 – Koncert finałowy – "Wienerklassik Orchester" Open Air Konzert 

Więcej na www.palac-wojanow.pl i www.festivaldellarte.eu

 

PONADTO PAŁAC W WOJANOWIE BĘDZIE MIEJSCEM, GDZIE ODBĘDZIE SIĘ PRAPREMIERA OPERY „FAUST”!

Prapremiera opery „Faust” w Pałacu Wojanów odbędzie się 15 sierpnia 2012 roku, a towarzyszyć jej będą dodatkowe atrakcje. Dzień wcześniej obejrzeć będzie można film „Pruska miłość”, poświęcony nieszczęśliwej miłości w rodzinie Radziwiłłów, nakręcony w roku 1938 w Pałacu w Ciszycy. Tego samego dnia wystawiony zostanie również rękopis partytury "Fausta" A. H. Radziwiłła i odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Krystyny Radziwiłł-Milewskiej.

"ZE SZTUKĄ W SZPITALU" - WYKŁAD W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W BOLESŁAWCU

6 sierpnia 2012

Projekt „Ze Sztuką w Szpitalu” to forma wykładów i pokazów multimedialnych z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby. Wykłady przeznaczone dla podopiecznych domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo leczniczych, pacjentów szpitalnych oddziałów oraz zakładów poprawczych. Celem podstawowym wykładów jest edukacja kulturalna w dziedzinie sztuk plastycznych i różnych nurtów w malarstwie. Na podstawie obserwacji uczestników Lekcji Kultury, którzy żywo reagują na intensywne środki plastyczne, w 2011 r. narodziła się idea przedstawiania sztuki za pomocą przykładów mulimedialnych, które skupiają się na kolorze jako jednym z ważniejszych środków plastycznych. Wymienione docelowe grupy do których kierowana jest oferta, pozostają w „zamknięciu”, osoby te mają wyraźne ograniczenia ruchowe podyktowane stanem zdrowia. Obcowanie ze sztuką dzięki wykładom motywuje uczestników do aktywności artystycznej i poznawczej. Jest to swego rodzaju arteterapia, która poprzez obraz pozwala przyswajać i akceptować naturalne emocje.

W Bolesławcu skupimy się na zagadnieniu pejzażu w Malarstwie Holenderskim XVII w.

W tym roku wykłady odbyły się w sześciu placówkach i uczestniczyło w nich prawie 350 osób.

Autorem projektu oraz wykonawcą jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

 

Kliknij aby powiększyć

Silesia Art Biennale / outside inside out
pierwsza edycja Międzynarodowego Biennale Sztuki

Silesia Art Biennale to inicjatywa stworzenia ponadregionalnej sieci komunikacji i wymiany artystyczno-kulturalnej. W swoim założeniu działaniem obejmować będzie ośrodki Dolnego Śląska.

 

6 - 12 września 2012: Bystrzyca Kłodzka
7 - 13 września 2012: Jelenia Góra
8 - 14 września 2012: Legnica
9 - 15 września 2012: Wałbrzych
8 listopada 2012: Uniwersytet Wrocławski, Sympozjum „Stałe-efemeryczne-społeczne”
9 - 30 listopada 2012: Muzeum Współczesne Wrocław, wystawa dokumentująca działania Biennale

 

 

Silesia Art Biennale jest inicjatywą stworzenia ponadregionalnej sieci komunikacji i wymiany artystyczno-kulturalnej. W swoim założeniu działaniem obejmować będzie ośrodki Dolnego Śląska, realizując tam program wychodzący ponad wymiar regionalności.

Projekt zorganizowania Międzynarodowego Silesia Art Biennale pt. „Outside in inside out” wychodzi naprzeciw uzyskaniu przez miasto Wrocław tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz jego hasłu programowemu „Przestrzenie dla piękna”. Zainicjowany został w 2011 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz prof. Andrzeja Saja – redaktora naczelnego Pisma Artystycznego Format.

Założenia Biennale oparte są na koncepcji wejścia sztuki w przestrzeń publiczną miast Dolnego Śląska (wybranych w kolejnych edycjach Biennale) oraz Wrocławia – ogniskującego i sumującego całość inicjatyw regionalnych i wrocławskich dokonań (we Wrocławiu przewiduje się finał Biennale wraz ze stosownymi ekspozycjami i sympozjum promocyjnym). W kolejnych edycjach Biennale przewiduje się rozszerzenie zasięgu aktywności artystyczno – projektanckich na obszar regionu przygranicznego w ujęciu: Dolny Śląsk – okręg Liberec i Hradec Kralove (Czechy) – Saksonia (Niemcy).

Do działań w ramach Biennale, co dwa lata zapraszani będą najważniejsi polscy i międzynarodowi krytycy oraz artyści sztuk wizualnych, wypowiadający się poprzez działania efemeryczne (performance, akcja, panele dyskusyjne), stałe - obiekty, murale, instalacje wpisane w przestrzenie miejskie oraz społeczne (ankietowanie, działania ze społecznościami, inne).

W tym roku Biennale odbywa się w Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Legnicy, Jeleniej Górze i we Wrocławiu, który będzie finalizował całość przedsięwzięcia (sympozjum teoretyczne i wystawa dokumentująca akcje / realizacje oraz prezentująca prace zaproszonych do projektu artystów).

Projekt w swoim założeniu składać się będzie z działań efemerycznych (performance, akcja, panele dyskusyjne), stałych - obiekty, murale, instalacje wpisane w przestrzenie miejskie oraz społecznych (ankietowanie, działania ze społecznościami, inne).

Outside in inside out – to rodzaj gry jaka toczy się nieustannie we współczesnym świecie między tym co zewnętrzne i wewnętrzne, centralne i prowincjonalne, uniwersalne i globalne, indywidualne i społeczne. Jesteśmy uczestnikami tej gry, żyjemy w lokalnych społecznościach, a zarazem w zglobalizowanym świecie. Ten nieustanny ruch - odśrodkowy i dośrodkowy – outside in inside out – kształtuje kulturę i nasze życie codzienne. Sztuka może pomóc się w tym świecie odnaleźć, wskazać kierunki myślenia, tematy i sposoby ich dyskutowania.

Tegoroczna edycja Silesia Art Biennale już w swojej strukturze jest oparta na modelu funkcjonowania outside in inside out – grze zewnętrzne/wewnętrzne. Wydarzenia odbędą się w czterech miastach regionu Dolnego Śląska – Bystrzycy Kłodzkiej, Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Ale zarazem dokumentacja podsumowująca projekt zostanie pokazana na wystawie Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. W ten sposób zostanie uruchomiona wymiana idei sztuki między miastami regionu a jego stolicą. Ten model będzie rozwijany w następnych latach, w edycjach 2014 i 2016.

Artystyczna tematyka prac jest zorganizowana w triadę „Stałe – efemeryczne – społeczne”. Te trzy kategorie wskazują na formalny charakter realizacji – od posiadających konkretną materialność, poprzez formy labilne, czasowe, po sztukę opartą na bezpośrednich związkach społecznych. Prace są realizowane w przestrzeniach publicznych, w związku z architekturą i urbanistyką miejsc, ale i w związku ze społeczno-kulturową specyfiką miast – uczestników projektu Silesia Art Biennale. Celem projektu jest nie tylko stworzenie dzieł sztuki ale i zainicjowanie dyskursu społecznego w którym przenika się to co lokalne i to co globalne - outside in inside out.

Wystawie w Muzeum Współczesnym towarzyszyć będzie sympozjum, którego tematyką są również trzy kategorie związane z powstającymi w ramach projektu dziełami sztuki – „Stałe – efemeryczne – społeczne”. Będą one analizowane przez historyków sztuki, estetyków, kulturoznawców, socjologów, czy konserwatorów współczesnych dzieł sztuki.

Podsumowaniem tej edycji projektu Silesia Art Biennale będą publikacje tekstów wygłoszonych na sympozjum, katalog zawierający dokumentację realizacji wykonanych w poszczególnych miastach wraz z esejami krytyków towarzyszących pracy artystów, oraz film – reportaż opowiadający o przebiegu projektu.

Program działań Silesia Art Biennale 2012:
6 - 12 września 2012: Bystrzyca Kłodzka
7 - 13 września 2012: Jelenia Góra
8 - 14 września 2012: Legnica
9 - 15 września 2012: Wałbrzych
8 listopada 2012: Uniwersytet Wrocławski, Sympozjum „Stałe-efemeryczne-społeczne”
9 - 30 listopada 2012: Muzeum Współczesne Wrocław, wystawa dokumentująca działania Biennale



Bystrzyca Kłodzka:
Robert Kuśmirowski
Iwona Demko „Barmanka bez znajomości języka do pracy w Belgii"
Roman Dziadkiewicz „Gorączka (Interwencja Kryzysowa)"
Konrad Smoleński (film), Energy hunters, Track
Małgorzata Kazimierczak „Konfrontacje mentalne – pomiędzy miejscem i czasem"
Grzegorz Borkowski „Samorealizacja – samoorganizacja"; Aleksandra Jach; Magdalena Ujma „Sztuka kobiet”, „Skandale w sztuce”, „Krytyka instytucjonalna”; Wojciech Ciesielski „Przerwy w procesie”

Legnica:
Grzegorz Klaman „Niewidoczne widzialnego”
Anna Kutera „Forum Humanum"
Monika Drożyńska „Dzielnica cudów”
Konrad Smoleński (film), Energy hunters, Track
Małgorzata Kazimierczak „Konfrontacje mentalne – pomiędzy miejscem i czasem"
Grzegorz Borkowski „Samorealizacja – samoorganizacja"; Aleksandra Jach; Magdalena Ujma „Sztuka kobiet”, „Skandale w sztuce”, „Krytyka instytucjonalna”; Wojciech Ciesielski „Przerwy w procesie”

Jelenia Góra:
Tomasz Opania „Hi baby”
Anka Leśniak „SUR-REALIZACJE"
Paulina Braun „The Cables"
Konrad Smoleński (film), Energy hunters, Track
Małgorzata Kazimierczak „Konfrontacje mentalne – pomiędzy miejscem i czasem"
Grzegorz Borkowski „Samorealizacja – samoorganizacja"; Aleksandra Jach; Magdalena Ujma „Sztuka kobiet”, „Skandale w sztuce”, „Krytyka instytucjonalna”; Wojciech Ciesielski „Przerwy w procesie”

Wałbrzych:
Janusz Bałdyga „GRA/WITACJE"
Artur Tajber
Konrad Pustoła „Widoki Władzy"
Konrad Smoleński (film), Energy hunters, Track
Małgorzata Kazimierczak „Konfrontacje mentalne – pomiędzy miejscem i czasem"
Grzegorz Borkowski „Samorealizacja – samoorganizacja"; Aleksandra Jach; Magdalena Ujma „Sztuka kobiet”, „Skandale w sztuce”, „Krytyka instytucjonalna”; Wojciech Ciesielski „Przerwy w procesie”

Sympozjum „Stałe - efemeryczne – społeczne”
8 listopada 2012, Uniwersytet Wrocławski, katedra historii sztuki
Uczestnicy: Grzegorz Dziamski, Łukasz Guzek, Leszek Koczanowicz, Anna Markowska, Andrzej Saj, Iwona Szmelter, Grzegorz Sztabiński, Elżbieta Wysocka, Tomasz Załuski, Łukasz Andrzejewski, Natalia Andrzejewska

Tematem sympozjum są wymienione w tytule trzy „stany skupienia” występujące (współwystępujące) w sztuce współczesnej. Historycznie, w sztuce modernistycznej, sztuka realizowana w tych formach należała do odrębnych nurtów, tworząc „własne” kierunki artystyczne. W sytuacji po modernistycznej mamy do czynienia z formami hybrydalnymi, łączącymi owe nurty czy „stany skupienia” sztuki. Występujące między nimi relacje funkcjonalne odgrywają kluczową rolę we współczesnej praktyce artystycznej, zarówno w odniesieniu do form sztuki, jak i na płaszczyźnie społecznej (krytycznej). Są one także podstawą rozumienia i interpretacji dzieł sztuki, a także budowy narracji kuratorskich „opowiadanych” za pomocą dzieł. Ponieważ nie można wyróżnić dziś takiej całości jak sztuka, za Peterem Bürgerem, można posłużyć się kategorią ‘środka artystycznego”, zastępującego kategorie stylu. Triadę „Stałe – efemeryczne – społeczne” można więc rozpatrywać jako triadę środków artystycznych będących największym możliwym uogólnieniem formalno – artystycznym we współczesnej sztuce.

Założeniem sympozjum jest uchwycenie zarysowanej tu tematyki z rozmaitych perspektyw badawczych, zarówno historii sztuki i estetyki jak i kulturoznawczej czy socjologicznej, a także powiązanie jej z zagadnieniem opieki i konserwacji form efemerycznych. Trzy tytułowe kategorie: „stałe – efemeryczne – społeczne” zostaną opisane językami właściwymi dla różnych dyscyplin nauki. Tym samym wskazane zostaną obszary dyskursów w jakich lokujemy sztukę współczesną i rola jaką ma ona w nich do spełnienia. W nich sztuka poszukuje dziś dla siebie uprawomocnienia, a nie w samej sztuce.


Wystawa dokumentująca działania Biennale: Muzeum Współczesne Wrocławia,
9 – 30 listopada 2012


INFORMACJE ORGANIZACYJNE Silesia Art Biennale / Outside in inside out

Organizator Biennale: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Dyrektor Biennale: Piotr Borkowski
Przewodniczący Rady Programowej: Andrzej Saj
Kurator 1 edycji Biennale: Łukasz Guzek
Koordynator programu Biennale / kierownik produkcji: Agnieszka Chodysz

Współorganizator:
Wrocław europejska stolica kultury 2016

Rada Programowa Biennale:
Barbara Banaś, Bożena Biskupska, Grzegorz Dziamski, Gabor Gyulas, dyrektor Mucsarnok Kunsthalle w Budapeszcie, Leszek Koczanowicz, Dorota Monkiewicz.

Artyści: Janusz Bałdyga, Paulina Braun, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Roman Dziadkiewicz, Małgorzata Kazimierczak, Grzegorz Klaman, Anna Kutera, Robert Kuśmirowski, Anka Leśniak, Tomasz Opania, Konrad Pustoła, Konrad Smoleński, Artur Tajber
Krytycy: Grzegorz Borkowski, Wojeciech Ciesielski, Aleksandra Jach, Magdalena Ujma
Uczestnicy Sympozjum:Grzegorz Dziamski, Leszek Koczanowicz, Anna Markowska, Iwona Szmelter, Grzegorz Sztabiński, Elżbieta Wysocka, Tomasz Załuski

Kuratorzy lokalni:
Krystyna Kolonko, prezes Stowarzyszenia Artystyka z Nowej Bystrzycy
Kajetan Dyrda, zastępca prezesa Stowarzyszenia Artystyka z Nowej Bystrzycy
Tomasz Nowicki, dyrektor Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej
Zbigniew Kraska, dyrektor Galerii Sztuki w Legnicy
Janina Hobgarska, dyrektor BWA w Jeleniej Górze
Alicja Młodecka, dyrektor WGS BWA Zamek Książ
Andrzej Tyws, dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu, Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Bożena Biskupska, Prezes Fundacji In Situ, Sokołowsko

Partnerzy:
Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Stowarzyszenie Artystyka, Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej, Galeria Sztuki w Legnicy, Galeria BWA w Jeleniej Górze, WGS BWA Zamek Książ, Park Wielokulturowy Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu

Patroni i mecenasi:
Silesia Art Biennale dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Burmistrz Miasta Bystrzyca Kłodzka
Prezydent Miasta Jelenia Góra
Prezydent Miasta Legnica

Mecenas Biennale: Zakład Poligraficzny Moś i Łuczak sp.j.

Patroni medialni:
TVP Kultura
TVP Wrocław
Polskie Radio Program 4
OBIEG
Pismo Artystyczne Format
miesięcznik ODRA
AMS
artinfo.pl
Bęc zmiana
EXIT - nowa sztuka w Polsce
O.pl
Poland-art.com
portal RynekiSztuka.pl
pismo kulturalne FRAGILE
kultura natychMIASTOwa

Więcej na http://www.okis.pl/site/silesia_art_biennale/n/1/n/1.html

Koncerty chóru „Piastuny”

23 - 29 sierpnia 2012
Oszmiany, Lida, Nowogródek i Świteź na Białorusi i Wilno na Litwie


Stowarzyszenie NON IN SOLO PANE VIDIT HOMO (Nie samym chlebem żyje człowiek) zajmujące się na co dzień działalnością upowszechniania i promocją kultury polskiej organizuje koncerty chóru Piastuny działającego przy Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych „Piast”. Na zaproszenie Towarzystwa Kultury Polskiej i zespołu „Kresowiacy” z Lidy, chór weźmie udział w uroczystościach obchodów Święta Matki Boskiej Częstochowskiej w sanktuarium w Oszmianach. W uroczystościach uczestniczy rokrocznie konsul RP oraz biskup z archidiecezji Mińskiej. Oprócz centralnych uroczystości chór będzie koncertował w Lidzie, Nowogródku i Świtezi oraz w Wilnie na Litwie. Chór zaprezentuje koncerty „Kwiaty Polskie” - (wiązanka piosenek patriotycznych oraz „Skarbiec polski” (widowisko w konwencji biesiady staropolskiej znanych ale zapomnianych piosenek polskich). Pomysł programu w 2009 r., a cel jaki przyświecał pomysłodawcom to ocalić od zapomnienia piękne piosenki śpiewane przez naszych przodków napisane w interesującej, czterogłosowej aranżacji przez ś.p. prof. Jerzego Zabłockiego, wielkiego znawcę i konsultanta twórczości ludowej, wrocławianina, założyciela Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław", byłego rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Partytura napisana z myślą o tym zespole nigdy nie została zrealizowana. Grupa wychowanków Profesora, śpiewająca w swojej młodości w zespole „Wrocław", dzieło to zrealizowała.

 

Organizatorzy:
Stowarzyszenie NON IN SOLO PANE VIDIT HOMO

Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

 

Kliknij aby powiększyć

45 Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej

2 - 5 sierpnia 2012
Szklarska Poręba

Jedną z najstarszych imprez studenckich związanych z piosenką turystyczną i poezją śpiewaną w Polsce. Nieprzerwanie od 45 lat studenci z Polski spotykają się w Bazie pod Ponura Małpą. Giełda wpisała się na stałe w życie kulturalne regionu i miasta Szklarska Poręba jako jedyna tego typu impreza na Dolnym Śląsku popularyzująca brzmienie piosenki turystycznej, i przy okazji - zalety regionu w środku sezonu wakacyjnego i urlopowego. Każdego roku impreza jest magnesem przyciągającym szeroką publiczność, nie tylko studencką, z i spoza Dolnego Śląska.

Wykonawcy, którzy zapowiedzieli swój udział w 45 OTGPS:

Elżbieta Adamiak, MIKROKLIMAT , Maciej Służała i zespół KRĄŻEK, Waldemar Pawlikowski, Basia Beuth, MAŁŻEŃSTWO z ROZSĄDKU, Sławomir Kusz, byli muzycy zespołu Stare Dobre Małżeństwo, Wojciech Jarociński i Kapelusznicy, Andrzej Mróz (zespół KOCIOŁEK), Jacek Musiatowicz, Rafał Nosal i grupa BOHEMA, Karol Płudowski, Tomasz Lewandowski, Tomasz Jarmużewski z zespołem, Tomasz Wachnowski, zespół W TYM SĘK, Leonard Luther, Piotr Płaski "Płazior" , EGON ALTER z zespołem, Sergiusz Orłowski, Zbigniew Stefański, Ryszard Żarowski, Magda Turowska "CYTRYNA", Leszek Kopeć, Jerzy Filar, zespół BIEGUNI , Apolinary Polek, WOLNA GRUPA BUKOWINA, Tomasz Salej, ZaMałoPiwa, Jacek Daszyński, Joanna Pilarska, Wojciech Wądołowski z uczestnikami Pogotowia Wokalnego, CALCJUMFOLII, LABOLARE, KWARTET im. KASI KIESTRZYŃ, SETA , Jerzy Kostrzewa, FART, CHWILA NIEUWAGI, Piotr Woźniak, GRUPA POMIAN, Jan Błyszczak "MUFKA", Ewa Gaworska z zespołem

 

PROGRAM:

2 sierpnia 2012

17:00 Rozpoczęcie 45 Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej.

17:30 Koncert konkursowy

20:00 Koncert nocny

3 sierpnia 2012

12:00 Konkurs dla najmłodszych „Od Przedszkola do Giełdola” na Skwerze Radiowej Trójki 16:00 Koncert konkursowy

20:00Koncert nocny

4 sierpnia 2012

15:00 Koncert Giełda Miastu na Esplanadzie w Mieście Szklarska Poręba - Koncert konkursowy "Nowe dzieła starych twórców"

16:00 Bicie Gitarowego Rekordu Świata w Zespołowym Wykonaniu Piosenki Turystycznej Pod Gołym Niebem Jednocześnie (Esplanada)

20:00Koncert nocny

5 sierpnia 2012Zakończenie 45 Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej

12:00 Koncert laureatów

 

Organizatorzy:
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
Miasto Szklarska Poręba

Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 

 

Lekcje kultury - rejs statkiem po Odrze

20 lipca 2012, godz. 11.00
Wrocław

Pierwsze w tym roku „Lekcje Kultury” na statku DRIADA w ramach rejsu, podczas którego nasi goście z Zakładu Opiekuńczo Leczniczego z Mrozowa, poznają historię i rozwój kultury najstarszej części miasta widzianej od strony Odry.

Stało się już tradycją, że w trakcie sezonowej przerwy w instytucjach kultury, spotykamy się na rejsach, które ze względu na swój charakter, cieszą się wielkim powodzeniem wśród naszych gości.

Wypływamy z przystani Hala Targowa w piątek o 11.30.

 

 

 

Kliknij aby powiększyć

Międzynarodowe Spotkania Rzeźbiarzy

17 - 21 lipca 2012
Bludov, Czechy

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu jest współorganizatorem Pleneru Rzeźbiarskiego w czeskim Bludov.

Ze strony dolnośląskiej w plenerze udział biorą:

Paulina Pluta - studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a od 2012 roku studentka ASP we Wrocławiu. Zajmuje się grafiką i designem

Adam Grudzień - student Akademii Sztuki i Projektowania w Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą i antropologią. Kurator Galerii Sztuki MDS we Wrocławiu.

 

Pstrążna na koniec wakacji

Już w niedzielę 26 sierpnia skansen w Pstrążnej koło Kudowy-Zdroju zamieni się w jedną z najbardziej magicznych scen operowo-operetkowych w Polsce

 

Wszystko to za sprawą projektu realizowanego już czwarty raz przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – instytucję kultury samorządu województwa dolnośląskiego, miasto Kudowa-Zdrój oraz Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Tym razem w blasku podświetlonych chat usłyszymy nie tylko najbardziej znane utwory Stanisława Moniuszki, którego Festiwal zakończy się dzień wcześniej w pobliskiej Kudowie. Będą także popularne szlagiery operowe i operetkowe. Wykonają je soprany Agnieszka Maciejewska, Lubow Kaczała oraz tenorzy Andrzej Kalinin i Oleh Łychacz. Orkiestrę Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha poprowadzi maestro Stanisław Rybarczyk.

Zapraszam na tę wyjątkową operową podróż w czasie – mówi Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. – Będzie to wspaniała okazja do spędzenia ostatniego sierpniowego weekendu z muzyką i wyjątkowymi iluminacjami skansenu, które stworzymy specjalnie na rejestrowany przez TVP Wrocław koncert.

Czekamy 26 sierpnia, godz. 20.30, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej. W przypadku niepogody widowisko zostanie przeniesione do Teatru Zdrojowego w Kudowie. Więcej informacji o sprzedaży wejściówek na to wydarzenie - już na początku sierpnia.

Patronat nad koncertem, finansowanym z Budżetu Województwa Dolnośląskiego, objął Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radołsaw Mołoń.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Współorganizatorzy: Gmina miejska Kudowa-Zdrój, Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, Samorząd Województwa Dolnośląskiego - finansowanie

Patronat nad koncertem objął Radosław Mołoń, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Patronat medialny:Dolnyslask.info, The Warsaw Voice, The Wrocław Voice, Wrocławianin, Radio Wrocław, TVP Wrocław

 

Kliknij aby powiększyć

Jaśniej i ciemniej - filmujemy dzieje gazownictwa na Dolnym Śląsku

W niedzielę 15 lipca zakończyły się zdjęcia do fabularyzowanych scen wspólnej produkcji dokumentalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, TVP Wrocław i Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa. W środę 11 lipca do XIX wieku „przeniesiono” Ostrów Tumski, gdzie można było spotkać Drakulę i Sherlocka Holmesa

 

W kadr wchodzi latarnik, zapalający blask ognia na powoli zasypiającym w mroku wrocławskim Ostrowie Tumskim. W ten sposób rozpoczyna się filmowa opowieść „Jaśniej i ciemniej. Historia gazownictwa na Dolnym Śląsku”. – Przemierzymy w niej wędrówkę od średniowiecza po współczesność, aby lepiej zrozumieć strategiczne znaczenie tego paliwa dla rozwoju nie tylko regionu ale także ludzkości – mówi Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, instytucji kultury samorządu województwa dolnośląskiego.

Pierwszy mały warsztat gazowniczy znajdował się we Wrocławiu przy dzisiejszej ulicy Rydygiera. Produkował on oświetlenie dla osób prywatnych, w tym znanej z przekazów restauracji „Złota gęś”. Niedługo później, 19 kwietnia 1845 r. dwaj wrocławscy przedsiębiorcy Edward Szarbinowski i Ferdynard Friedlaender zawarli umowę z władzami miejskimi pt.: „O oświetleniu miasta Wrocławia gazem”. Bez zwłoki przystąpiono do budowy gazowni przy dzisiejszej ul. Tęczowej. Z dawnego obiektu, uruchomionego w 1847 roku, zostało niewiele. Dziś w pobliżu pierwszej dużej gazowni znajduje się pogotowie gazowe dla miasta Wrocławia.

Film „Jaśniej i ciemniej...” powstaje w ramach cyklu „Dolny Śląsk pełen historii”. Premiera - już we wrześniu na antenie TVP Wrocław. Na srebrnym ekranie, oprócz przeniesionych w czasie statystów z Wrocławia, Otmuchowa i Zamku Grodziec, zobaczymy nie tylko ekspertów, zajmujących się gazem ale także archeologa dr Cezarego Buśko, historyk dr Grażynę Trzaskowską, inżyniera Adama Króla z Muzeum Gazownictwa w Paczkowie oraz znanego z cyklu „Labirynty kultury” doktora Bogusława Bednarka.

Kliknij aby powiększyć

TRZECIA ODSŁONA WYSTAWY „MIT I MELANCHOLIA"

17 sierpnia - 29 września 2012 r.
Galeria BWA w Jeleniej Górze,
ul. Długa 1

 

Trzecia odsłona głośnej wystawy „Mit i melancholia”, prezentowanej w programie Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.

Artyści biorący udział w wystawie w Jeleniej Górze: Bogna Burska, Witosław Czerwonka, Grupa Klisza Werk, Jerzy Kosałka, Roman Lipski, Grupa Łódź Kaliska, Artur Malewski, Sławomir Marzec, Tomasz Mażewski, Agata Michowska, Marcin Mierzicki, Bartłomiej Otocki, Laura Pawela, Marek Rogulski, Jadwiga Sawicka, Piotr Szmitke, Grzegorz Sztwiertnia, Marcelo Zammenhoff.

Wystawa - w zamyśle kuratorki Jolanty Ciesielskiej - stara się odpowiedzieć na pytanie jak wygląda w pierwszej dekadzie XXI wieku kondycja artysty, ukazać różnorodne strategie prezentowania własnej mitologii, ustosunkować się do problematyki pamięci, historii, funkcjonujących współcześnie mitów. A może raczej ich resztek. Resztek wyrzucanych na obrzeża świadomości kultury, zajętej wciąż komercjalizowanym kultem nowości i teraźniejszością. Towarzyszący jej nastrój wypływa z poruszanych tematów przemijania, upadku wiary, kryzysów tożsamości. Artyści i widzowie napotykają na trudności w rozpoznawaniu autorytetów, stałych punktów odniesienia, wynikających z entropijnej i polimorficznej struktury informatycznej, określającej parametry naszych czasów a niepewne i stale kwestionowane kierunki ich działań wzmaga dodatkowo ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny i walki polityczne, wkraczające również na teren sztuki. To wszystko rodzi frustrację, chęć zdystansowania się od rzeczywistości i dramatyczne próby wytworzenia artystycznej alternatywy, własnej strategii, po to, by nie zostać zbyt łatwo pożartym, wchłoniętym, zmanipulowanym.

Niemal trzydziestu artystów zaproszonych do wystawy formułuje osobiste wypowiedzi na temat obserwowanego świata, z podkreśleniem prawa do wyrażania bólu, bezsilności i zwątpienia w schematycznie głoszone prawdy i wartości.

 

Kurator: Jolanta Ciesielska
Koordynator wystawy: Agnieszka Chodysz
Produkcja wystawy w MWW: Małgorzata Sobolewska
Dzieła na wystawie z kolekcji: Galerii Stereo w Poznaniu, Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych, Galerii Piekary w Poznaniu, Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Galerii Appendix2 w Warszawie, Galerii BWA w Warszawie, Art Agenda Nova w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych artystów. Za użyczone dzieła ogromnie dziękujemy.
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Współorganizatorzy: Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria Bielska BWA

 

Wernisaż odbył się 17 sierpnia godz. 17:00


21 września (piątek), godz.17.00 - Spotkanie z Artystami Grupy Łódź Kaliska, Jerzym Kosałką, Romanem Lipskim

Wystawie towarzyszył będzie album o tym samym tytule pod redakcją Jolanty Ciesielskiej, wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Wystawa realizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.
Wystawa została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Samorządu Miasta Wrocław i ze środków Gminy Bielsko-Biała.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego


WYSTAWA FOTOGRAFII STEFANA ARCZYŃSKIEGO

2 sierpnia - 20 października 2012 r.
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria OKiS,
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Wystawa została przedłużona do 31 października 2012 r.

Zapraszamy na wystawę prac nestora polskiej fotografii, związanego od 62 lat z Wrocławiem - Stefana Arczyńskiego. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną klasyczne czarno-białe zdjęcia, które wykonał podczas swoich licznych podróży m.in. do Grecji, Francji, Chin, USA i na Hawaje. Nie zabraknie również fotografii z Polski. W centrum zainteresowania artysty stoi człowiek oraz otaczająca go natura. Szczególnym upodobaniem darzy drzewa ze względu na ich różnorodność, bogactwo form i faktur. 

 

Stefan Arczyński urodził się 31 lipca 1916 roku w Essen. Jego rodzina wywodziła się z Wielkiego Księstwa Poznańskiego, czyli polskojęzycznej prowincji państwa pruskiego. Na przełomie wieków, w poszukiwaniu lepszych warunków życia, Wiktor Arczyński (ojciec Stefana) przeniósł się z rolniczej Wielkopolski do przemysłowej Nadrenii i Westfalii. Kilka lat później poślubił Helenę Adamską. W 1918 roku, Stefanowi, który miał wtedy zaledwie 1,5 roku umarła mama. W 1940 roku, 24 letniego Stefana spotkała kolejna tragedia. Ojciec Wiktor Arczyński, członek Związku Polaków w Niemczech, został stracony za swoją antyniemiecką działalność.

 

Stefan Arczyński zetknął się z fotografią w 1934 roku. Cztery lata później jako obywatel III Rzeszy został wcielony do batalionów robotniczych (Arbeitsdienst), a po półrocznej służbie został powołany do służby w Luftwaffe. Fotografii zawdzięcza fakt, że skierowany został do obróbki zdjęć lotniczych, unikając bezpośredniego uczestnictwa w ataku na Polskę. Wraz ze swoją jednostką lotniczą stacjonował początkowo we Francji, potem przez Polskę, Ukrainę został przeniesiony pod Stalingrad. 4 stycznia 1944 roku został poważnie ranny, unikając cudem śmierci w kotle stalingradzkim. Po rekonwalescencji został ponownie wysłany na front wschodni.

 

Po zakończeniu wojny, w 1945 roku dostał się do niewoli radzieckiej na Łotwie. Dzięki patriotycznej przeszłości ojca i jego członkostwu w Związku Polaków w Niemczech, wydostał się z niewoli. Przekazany przez Rosjan w ręce władz polskich trafił do obozu przejściowego koło Poznania.

 

Po uzyskaniu obywatelstwa polskiego, dzięki pomocy władz w Kamiennej Górze, Arczyński otworzył tam w 1946 roku swój pierwszy po wojnie warsztat fotograficzny. W 1950 roku przyjechał do Wrocławia, uzyskał status twórcy wstępując do Związku Polskich Artystów Fotografików (nr leg. 119) i zaczął dokumentować powojenne zniszczenia Wrocławia i Dolnego Śląska, starą i nową architekturę, rodzące się życie kulturalne miasta i regionu. Potem sfotografował prawie całą Polskę. Odbył wiele zagranicznych podróży, był na wszystkich kontynentach świata, zrobił setki tysięcy zdjęć. Osiągnięcia Mistrza są ogromne. Zrealizował setki wystaw, wydał dziesiątki albumów. Twórczość Stefana Arczyńskiego charakteryzuje się perfekcją warsztatową i rzemieślniczą dokładnością. Nigdy nie uległ chwilowym modom czy prądom artystycznym. Fotografuje piękno tego świata i pokazuje je w możliwie najpiękniejszy sposób. Fotografie Stefana Arczyńskiego są wynikiem jego tytanicznej pracy, niespożytej wręcz energii i talentu, są zwierciadłem jego pięknego serca i duszy, pełnych ciepła, harmonii i miłości.

 

W 1997 roku spotkało go kolejne wielkie nieszczęście – stał się ofiarą powodzi, podczas której stracił ogromną część swojego artystycznego dorobku.

 

Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród regionalnych, polskich i zagranicznych. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. w 1977 roku Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 roku Nagrodę Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, zaś w 2011 roku Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Wernisaż, który zbiegł się z 96. urodzinami twórcy, odbył się 2 sierpnia 2012 r.

Polecamy fotorelację z wernisażu prac Stefana Arczyńskiego:
www.pik.wroclaw.pl

www.wroclaw.gazeta.pl


Organizator:
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria OKiS we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00.
Bilety 2 zł, ulgowe 1 zł. W poniedziałki- wstęp bezpłatny.


Kliknij aby powiększyć

VI LETNI FESTIWAL GITAROWY

15-21 lipca 2012
Jedlina-Zdrój

 

W najbliższą niedzielę o godz. 17 w Jedlinie Zdroju rozpocznie się VI Letni Festiwal Gitarowy. Pierwszy koncert przewidziano w jedlińskim Centrum Kultury, głównego organizatora przedsięwzięcia, gdzie wystąpią młodzi adepci gry na gitarze – uczestnicy VI Letnich Warsztatów Gitarowych. W poniedziałek miłośników gitary czeka porywający pokaz pt. „Przełamywanie gitarowych konwencji”, na którym będzie można zobaczyć i usłyszeć najbardziej niesamowite solówki i wyczyny gitarowe (prowadzenie pokazu: Zbigniew Dubiella).

Na szczególną uwagę zasługuje festiwalowy wtorek, albowiem w gościnnych progach Pałacu w Jedlince wystąpi uzdolniona młodzież z Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu: Paweł Rybczyński – gitara, Anna Rybczyńska – skrzypce, Wacław Banaszczyk – altówka, Rafał Futyma – wiolonczela. W interpretacji młodych artystów usłyszeć będzie można barokowy „Koncert na gitarę D-dur” Antonio Vivaldiego. W drugiej części koncertu wystąpi Cezary Strokosz – wirtuoz gitary i wzięty kompozytor utworów gitarowych.

Na uwagę zasługuje także czwartkowy koncert Tomasza Bernata, który na gitarze akustycznej, w charakterystycznym stylu tzw. „fingerstyle”, wykona m.in. kompozycje Tommy’ego Emmanuela. Cały festiwalowy piątek to muzyka gitarowa, która rozbrzmiewać będzie w Wałbrzychu. Najpierw, o godz. 17 nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej gitarzyście bluesowemu Tadeuszowi Nalepie (który właśnie w wałbrzyskim Urzędzie Stanu Cywilnego wziął przed laty ślub z Mirą Kubasińską!). Odsłonięcie tablicy będzie okazją do wspomnienia ale i wspólnego zaśpiewania kilka najbardziej znanych piosenek Nalepy. Tego samego dnia o godz. 18 w Amfiteatrze przy Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu odbędzie się koncert uczestników Letnich warsztatów Gitarowych w Jedlinie Zdroju oraz Festiwalowej Orkiestry Gitarowej prowadzonej przez Witolda Kozakowskiego. Ostatni festiwalowy koncert gitarowy odbędzie się następnego dnia w Jedlinie Zdroju w tzw. Białej Sali podczas „Święta Zdroju” i będzie okazją do zaprezentowania efektów pracy artystycznej tegorocznych Warsztatów.

Dodać należy, że w tegorocznej edycji warsztatów „Gitara moja pasja” weźmie udział ponad trzydziestu młodych gitarzystów z niemal wszystkich zakątków Polski, m.in. z Gdańska, Koszalina, Łodzi, Warszawy, Białej Podlaskiej, Chorzowa czy Zdzieszowic. Oczywiście najliczniejszą grupę uczestników stanowią gitarzyści z Dolnego Śląska (m.in. Wrocław, Wałbrzych, Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka czy Oleśnica). Młodzież pracować będzie pod kierunkiem wybitnych pedagogów: st. wykł. Marka Zielińskiego (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), Cezarego Strokosza (Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Trzęsaczu), Tadeusza Piotrowskiego (pierwszego w Polsce twórcy podręcznika metodycznego do nauki gry na gitarze elektrycznej). Pomysłodawcą Warsztatów „Gitara moja pasja” oraz Letniego Festiwalu Gitarowego jest Witold Kozakowski – muzyk, animator kultury, nauczyciel gry na gitarze m.in. w wałbrzyskiej szkole muzycznej.

 

 VI Letni Festiwal Gitarowy

Jedlina-Zdrój, Wałbrzych

15-21 lipca 2012 roku

Dyrektor artystyczny i organizacyjny: Witold Kozakowski

 

15.07.2012 r. niedziela

godz.17 – Gitara młodych

Koncert uczestników Letnich Warsztatów Gitarowych

Jedlina-Zdrój, Centrum Kultury, ul. Piastowska 13

 

16.07.2012 r. poniedziałek

godz.19 – Przełamywanie gitarowych konwencji (część I)

Pokaz video, prowadzenie: Zbigniew Dubiella

Jedlina-Zdrój, Centrum Kultury, ul. Piastowska 13

 

17.07.2012 r. wtorek

godz. 9.30 – Jak ćwiczyć na gitarze?

Wykład Marka Zielińskiego

Jedlina-Zdrój, Centrum Kultury, ul. Piastowska 13

godz.17 - Gitara w Jedlince

Antonio Vivadi: Koncert na gitarę G-dur

Paweł Rybczyński – gitara, Anna Rybczyńska – skrzypce, Wacław

Banaszczyk- altówka, Rafał Futyma - wiolonczela

Cezary Strokosz – mistrzowski recital gitarowy

Jedlina-Zdrój, Zespół pałacowo-hotelowy Jedlinka, ul. Zamkowa 8

 

18.07.2012 r. środa

godz.19 – Przełamywanie gitarowych konwencji (część II)

Pokaz video, prowadzenie: Zbigniew Dubiella

Jedlina-Zdrój, Centrum Kultury, ul. Piastowska 13

 

19.07.2012 r. czwartek

godz.9.30 – Chopin i gitara

Wykład Zbigniewa Dubielli

Jedlina-Zdrój, Centrum Kultury, ul. Piastowska 13

godz. 19 – Gitara fingerstyle

Tomasz Bernat – gitara akustyczna

Jedlina-Zdrój, Hotel „Moniuszko”, ul. Moniuszki 6

 

20.07.2012 r. piątek

godz. 17 – Pamięci Tadeusza Nalepy

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Wałbrzych, ul. Kopernika 2

godz.18 - Gitara wśród wałbrzyskich gór

Koncert uczestników Letnich Warsztatów Gitarowych

Wałbrzych, Amfiteatr, pl. Teatralny 1

 

21.07.2012 r. sobota

godz.9.30 – Top Guitar na topie

Spotkanie z redaktorem Dariuszem Domańskim

Jedlina-Zdrój, Centrum Kultury, ul. Piastowska 13

godz. 16 - Finałowe gitary

Koncert uczestników Letnich Warsztatów Gitarowych

oraz Festiwalowej Orkiestry Gitarowej

Jedlina-Zdrój, Biała Sala, pl. Zdrojowy 4


Wstęp na wszystkie wydarzenia VI Letniego Festiwalu Gitarowego jest bezpłatny.


VI LETNIE WARSZTATY GITAROWE

15-22 lipca 2012
Jedlina-Zdrój

Jeśli  jesteś zafascynowany brzmieniem gitary, chcesz widzieć o tym instrumencie więcej,  jeśli pragniesz poznać nowe techniki gry, jeśli szukasz przyjaciół wśród rówieśników pochłoniętych gitarową pasją to...Letni Kurs Gitarowy w Jedlinie-Zdroju jest właśnie dla  Ciebie! Skorzystaj z wakacji i przyjedź do Jedliny-Zdroju, aby oddać się gitarowej  przygodzie i spędzić twórczo wolny czas.
Malowniczo połozony w Górach Sowich kurort, Jedlina-Zdrój, to wymarzone miejsce na  twórczy wypoczynek i relaks przyrodoleczniczy.

Kontakt:
Centrum Kultury w Jedlinie-Zdrój
ul. Piastowska 13
58-330 Jedlina-Zdrój
tel: 74 84 55 249
ckjedlina@wp.pl

Szczegóły w ulotce do pobrania oraz na stronie: www.jedlinazdroj.eu.


Organizatorzy:

Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju
Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków w Wałbrzychu
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu



Kliknij aby powiększyć

RIESE - ostatni klaps

W piątek 6 lipca zakończyły się zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu o kompleksie Riese. Przygotowują go wspólnie Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Telewizja Polska SA oddział we Wrocławiu. W produkcji wzięło udział ponad 200 statystów, 50 członków historycznych grup rekonstrukcyjnych, zabytkowe samochody, uzbrojenie, a nawet czołg

 

Filmowa opowieść o „Riese. Tajemnice wykute w skale” to okazja dla twórców produkcji, Macieja Kieresa i Wojciech Malinowskiego, do ukazania Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej. Przez pryzmat sudeckiego kompleksu „Włodarz” poznajemy także charakter funkcjonowania III Rzeszy i jej tajnych planów. Podczas prawie godzinnego filmu przeniesiemy się do sztabu organizacji Todt, podejrzymy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń w produkcji nie zabraknie fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sprowadzano czołg, który do serca Ziemi Wałbrzyskiej jechał specjalnie z Czech. W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau” oraz „Eule”. Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese będzie dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski.

 



Fakty 15.06.2012 - g.18:30.

Relacja fotograficzna z planu zdjęciowego

Reportaż z planu filmowego


 


 

 

Opowieść o tajemnicach wykutych w skale jest częścią wieloletniego projektu „Dolny Śląsk pełen historii” finansowanego m.in. ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Fundacji Polska Miedź. Dotychczas wyprodukowano godzinne opowieści o Mariannie Orańskiej, księżnej Daisy oraz 25-minutowe dokumenty o Ziemi Lądeckiej, Zamku na Skale, Ziemi Bystrzyckiej oraz Twierdzy Kłodzkiej. Produkcję o kompleksie „Włodarz” będzie można zobaczyć w TVP Wrocław już późną jesienią. Film trafi również do dolnośląskich liceów, jako pomoc w nauczaniu o najnowszych dziejach regionu i historii XX wieku.

« poprzednia 1 261 62 63 64 65 66 67 68 69 70 następna »