Aktualności
Prezentujemy nową publikację OKiS - album dokumentujący
Silesia Art Biennale.
Nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu został wydany album dokumentujący realizacje projektu Silesia Art Biennale.
Album dokumentuje działania pierwszej edycji Silesia Art Biennale ilustruje etapy prac, procesy badawcze oraz finał wszystkich realizacji i zdarzeń jakie miały miejsce we wrześniu 2012 roku, w trakcie prawie dwutygodniowych działań w czterech miastach na Dolnym Śląsku: Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha.
Magdalena Ujma rozpoczyna swój esej do katalogu Biennale opisując kontekst samego regionu i jego przestrzeni, dla której dedykowane były działania i prace twórców:
„Wyobraźcie sobie krainę, którą nazywają laboratorium żywiołów, goszczącą w swoich dziejach Czechów, Niemców, Polaków i Ślązaków. Krainę, której górską część jej znawca, Henryk Waniek, uważa za królestwo Hermesa, a ten – jak wiadomo – jest patronem nauk tajemnych. Krainę obfitującą w dary: zadziwiającą bogactwem i nagłymi zakrętami historii, bujną naturą, sięgającą głęboko w przeszłość tradycją nieortodoksyjnych duchowości. Ziemię oferującą skarby: złoża metali i kamieni szlachetnych. Ziemię, która wprost idealnie nadaje się, by właśnie na niej poszukiwać kamienia filozoficznego. Spękane skały i wygasłe wulkany, doliny i lasy, a do tego miasta i miasteczka na szczytach wzgórz. Domy uczepione skał i zamki górujące nad równinami".
Prezentacja katalogu tutaj
Wrocławskie Spotkania Kabaretowe w "Literatce" Artur Andrus
22 listopada 2012, godzina 19.00
Kawiarnia Literatka, Rynek 56/57, Wrocław
Tym razem bohaterem Wrocławskich Spotkań Kabaretowych będzie Artur Andrus! Podczas czwartkowego wieczoru wystąpią również: Jerzy Tomaszewski, Artur Kusaj, Nikola Warda oraz Stanisław Szelc.
Organizatorzy spotkań w „Literatce” chcą znów przywrócić Wrocław i cały Dolny Śląsk na kabaretową mapę Polski. Celem Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest przede wszystkim wykorzystanie potencjału mniej znanych twórców kabaretowych z Dolnego Śląska. W przyszłości pozwoli to powołać silną lokalną scenę kabaretową, na wzór warszawskiej "Harendy" Artura Andrusa i łódzkiej "Przechowalni" Andrzeja Poniedzielskiego. Właśnie rodzimi, dolnośląscy, artyści będą prawdziwymi gwiazdami Wrocławskich Spotkań Kabaretowych.
Organizatorzy spotkań chcą również zapoznać młodszą część publiczności z twórczością legendarnych postaci wrocławskiego kabaretu m.in. Jana Kaczmarka czy Andrzeja Waligórskiego. Obok monologów i skeczy jest również miejsce na piosenkę poetycką.
Spotkania odbywają się co miesiąc, począwszy od września 2012 roku. Każde z Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest uświetnione przez występ ogólnopolskiej gwiazdy.
Wstęp wolny !
Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego,
„Literatka”,
Agencja „Elita”
Zasadziliśmy Drzewo Kultury
W Parku Słowackiego we Wrocławiu z inicjatywy Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Komisji Kultury i Nauki Rady Miejskiej Wrocławia zostało posadzone Drzewo Kultury.
Na wydarzenie przyszło wiele ważnych dla Wrocławia osób, m.in. przedstawiciele Rady Miejskiej Wrocławia Komisji Kultury i Nauki - przewodniczący Jerzy Skoczylas, wiceprzewodnicząca Wanda Ziembicka-Has, radna Małgorzata Zawada oraz przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Gawroński. Pojawił się także przewodniczący Komisji Sejmiku Piotr Żuk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Jacek Sutryk oraz zastępca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki Arkadiusz Sikora.
- Europejska Stolica Kultury jest dobrym pretekstem żeby zasadzić Drzewo Kultury, żeby wspólnie debatować i tworzyć coś co można nazwać kulturą dialogu. Pamiętajmy, że bez dialogu nie ma niczego, a bez kultury nie ma rozwoju.
Uważam, że w czasie kryzysu sfera kultury jest tą sferą, która tworzy nowe idee, pokazuje nowe rozwiązania i podpowiada jak tworzyć nowy ład, lepszy od tego, który jest w tej chwili – wypowiadał się Piotr Żuk.
Tulipanowiec amerykański został symbolicznym drzewem, rozpoczynającym współpracę obydwu Komisji oraz ukazującym jak ważną rolę we Wrocławiu odgrywa kultura, to że jest jedną z najbardziej istotnych czynników mających wpływ na rozwój życia społecznego.
Przy drzewie została również zakopana tuba, w której znajdowały się symbole Dolnego Śląska – moneta wydana specjalnie przez Muzeum Miejskie, na której wygrawerowany jest Pałac Królewski, pamiątkowy medal oraz przesłanie zawinięte czerwoną wstążką.
- A więc przechodząc koło Parku Słowackiego, zwróćmy uwagę na owe drzewo, czy jest zdrowe i nie usycha, bo skoro jest symbolem kultury Wrocławia, to powinno być wysokie i okazałe – dodał na koniec Jacek Osowski.
Na tym inicjatywa sadzenia drzew się nie kończy. Wanda Ziembicka zapewniała, że taka akcja powtórzy się również w mniejszych miejscowościach, w których kultura odgrywa ważną rolę, np. w Oleśnicy czy Trzebnicy.
Odbył się wernisaż XI edycji wystawy
„Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła”.
16 listopada 2012 r. w Muzeum Militariów Arsenał Miejski oddziału Muzeum Miejskiego odbyła się
już XI edycja wystawy „Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła”.
Wystawa została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach spotkań Wyszehradzkich.
W przeciągu dwunastu lat mogliśmy oglądać prace osiemdziesięciu artystów. W tym roku także zostało wybranych ośmiu twórców z poszczególnych krajów. Szanyi Péter oraz Budahelyi Tibor z Węgier, Jiří Dostál i zmarły już Jiří Seifert z Czechy, Imrich Svitana oraz Ondrej Ďurian ze Słowacji, a z Polski mieliśmy przyjemność oglądać prace Urszuli Walerzak i Roberta Kotowicza. Każdy z nich zaprezentował po 25 dzieł medalierskich i małych form rzeźbiarskich z ostatnich lat.
Więcej na temat wystawy tutaj
DCIK poleca na weekend
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie. Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND NA DOLNYM ŚLĄSKU
16-18 listopada
FESTIWALE :
X Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne
15 lis 2012 – 24 lis 2012, Wałbrzych
W tym roku na Fanaberiach zobaczymy m.in.: Teatr im. Jana Kochanowskiego z Opola, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha, Teatr Zagłębia z Sosnowca, Teatr Lalka z Warszawy, Teatr Hothaus Społecznościowy z Krakowa, Teatr Konsekwentny z Warszawy. Więcej
Festiwal Wypraw Zmotoryzowanych MOTOTRAVEL 2012
17 lis 2012, Świdnica
MotoTravel to festiwal zmotoryzowanych podróżników niskobudżetowych.
Wydarzenie ma na celu zrzeszenie podróżników amatorów z całej Polski, którzy w zmotoryzowany sposób z małym budżetem przemierzają świat. MotoTravel odbywa się jesienią – czyli wtedy kiedy wszyscy są już po wyprawach, ale zaczynają planować następne. Więcej
W KRĘGU KULTUR. VII MIEDZIOWE SPOTKANIA Z... KULTURĄ AUSTRIACKĄ
29 paź 2012 – 14 gru 2012, Polkowice
Ideą festiwalu jest prezentacja kultur różnych państw i narodów świata. Dotychczas polkowiczanie mieli okazję bliżej poznać m.in. kulturę rosyjską, japońską, czeską czy grecką. Tegoroczna odsłona Festiwalu poświęcona zostanie kulturze austriackiej. Więcej
Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem 2012
4 lis 2012 – 30 lis 2012, Zgorzelec
16.11, godz. 18:00 Stanisława Celińska "Piękny Świat"
II Międzynarodowy Festiwal im. Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego w Dusznikach Zdroju
10 lis 2012 – 15 gru 2012, Duszniki Zdrój
Na pamiątkę wizyty kompozytora w Dusznikach, w roku 2011 odbyła się pierwsza edycja Festiwalu nazwanego jego imieniem.
Dance [R]Evolution Festival
16 lis 2012 – 17 lis 2012, Dzierżoniów
W Dzierżoniowie odbędzie się przegląd 12 spektakli tanecznych, opartych o różne style tańca i skierowane do różnych grup odbiorców. Festiwal podzielony będzie na dwa bloki – przedpołudniowy i popołudniowy, w których obejrzymy najciekawsze prezentacje dolnośląskiego ruchu tanecznego.
Więcej
WYSTAWY:
22 Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2012
8 lis 2012 – 9 gru 2012, Legnica
Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE należy do najstarszych w Polsce. Adresowany jest wyłącznie do świeżo upieczonych absolwentów malarstwa wyższych uczelni plastycznych.
KONCERTY:
Moreland & Arbuckle - Koncert Bluesowy
18 lis 2012, 18:00, Oleśnica
Duet wspierany przez perkusistę Brada Hornera stworzył własny styl, łączący bluesa z Delty, folk, rocka, country, soul i wiele innych gatunków.
Koncert Świdnickiej Orkiestry Kameralnej
18 lis 2012, 18:00, Świdnica
Koncert Świdnickiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Kacpra Biruli.
KABARET:
KABARET MORALNEGO NIEPOKOJU z MAGDALENĄ STRUŻYŃSKĄ
17 lis 2012, 16.00, Głogów
Program Galaktikos to ponad 2 godziny humoru na najwyższym poziomie, z udziałem Orkiestry Moralnego Niepokoju, gości specjalnych i paru niespodzianek...
Więcej
PROPOZYCJE DCIK: KULTURALNY WEEKEND WE WROCŁAWIU
16-18 listopada
WYSTAWY
XI edycja wystawy ZNAD DUNAJU, WEŁTAWY I WISŁY. MEDALIERZY I ICH DZIEŁA
16 lis 2012 – 24 gru 2012, Muzeum Militariów (Arsenał)
Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
17 lis 2012, 12:00- 13:00, Muzeum Narodowe
Horowitz Classic
10 paź 2012 – 18 lis 2012, Stary Ratusz we Wrocławiu
TRZY Kazimierz Pawlak
16 paź 2012 – 17 lis 2012, Galeria Szkła i Ceramiki BWA
SILESIA ART BIENNALE outside in inside out.
9 lis 2012 – 30 lis 2012, Muzeum Współczesne Wrocław
FESTIWALE
3. American Film Festival
13 lis 2012 – 18 lis 2012, Kino Helios Nowe Horyzonty
Kino amerykańskie odegrało i odgrywa istotną rolę w kształtowaniu języka filmowego i jest niezwykle bogate - obejmuje filmy hollywoodzkie, sprawne warsztatowo "kino środka", filmy niezależne i skrajnie odważne autorskie projekty. Więcej
Festiwal im. Brunona Schulza
14 lis 2012 – 18 lis 2012, Festiwal im. Brunona Schulza
W programie znajdzie się zarówno coś dla oka, jak i ucha i ducha. Dla oka – aż trzy wystawy. Dla ucha – koncerty (Karbido w towarzystwie Jurija Andruchowycza zaprezentuje projekt Cynamon, a Bester Quartet zagra utwory Johna Zorna). Dla ducha – sesja naukowa, spotkania autorskie i panele dyskusyjne. Więcej
MUZYKA:
Ethno Jazz Festival: Diana Krall
16 lis 2012, Hala Orbita
Listopadowy występ Diany Krall będzie idealną okazją, by przekonać się osobiście, jak wielką sceniczną energią dysponuje ta, niezmiernie utalentowana wokalistka, od lat uwodząca miliony fanów na całym świecie swoim delikatnym, zmysłowym głosem. Więcej
One Love Sound Fest 2012
17 lis 2012, Hala Stulecia
Dziewiąta już edycja One Love Sound Fest .Festiwal na przestrzeni ośmiu lat rozwinął się w największy halowy festiwal muzyki reggae w Europie! Więcej
Maria Peszek
17 lis 2012, Klub Eter
Koncert promujący najnowszą płytę "Jezus Maria Peszek". Tej Artystki nikomu nie trzeba przedstawiać, najpierw jako “Miasto Mania”, potem “Maria Awaria”, teraz “Jezus Maria Peszek”, ale zawsze charyzmatyczna, żywiołowa i bezkompromisowa! Więcej
JAZZTOPAD 2012
17 lis 2012 – 18 lis 2012
Jazztopad to premiery utworów skomponowanych specjalnie dla festiwalu, autorskie projekty tworzone wyłącznie na jego okoliczność, warsztaty mistrzowskie czy też szeroko zakrojona współpraca międzynarodowa z najważniej- szymi festiwalami w Europie, wspierająca młode pokolenie jazzmanó. Więcej
Koncert Soyoung Yoon
17 lis 2012 – 18 lis 2012, Sala koncertowa Filharmonii, Oratorium Marianum
Soyoung Yoon - zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego wystąpi dwukrotnie z Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum. Więcej
SEAL
18 lis 2012, Hala Stulecia
Dry The River
18 lis 2012, 20:00, Klub Firlej
Big Fat Mama
18 lis 2012, Niebo Cafe
Dziki Funk zakręci, rozkręci pod sam sufit! "Gruba Mama" to ekipa zwariowanych na punkcie "troszeczkę innego dźwięku" sześciu młodych muzyków, których bogate w doświadczenia sceniczne losy połączyły się ze sobą by w rezultacie wspólnie wytworzyć jeszcze więcej "troszeczkę innego dźwięku". Więcej
Więcej wydarzeń, nie tylko na weekend na www.dcik.pl
Odbyło się przesłuchanie
DOLNOŚLĄSKIEJ LIGI TALENTÓW
do płyty promującej II edycję konkursu.
W Centrum Kultury Agora we Wrocławiu odbyło się przesłuchanie osób uczestniczących w Dolnośląskiej Lidze Talentów. Przesłuchanie dotyczyło płyty promującej II edycję konkursu. Będzie ona nagrana w profesjonalnym studiu i usłyszymy ją na początku przyszłego roku, być może w styczniu bądź lutym.
-Chcemy by na płycie pojawiło się przynajmniej kilka, a nawet kilkanaście utworów. Mamy na celu zaangażować uczestników w jak największej ilości, żeby każdy z nich, czy to zespół czy solista, mógł się pokazać - wypowiadał się Arkadiusz Sikora, zastępca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki.
Podczas przesłuchania sprawdzano, jak młodzi wykonawcy radzą sobie z innymi utworami, omawiano szczegóły techniczne oraz udzielano ewentualnych wskazówek.
Na przesłuchanie został zaproszony między innymi Waldemar Gromolak, wirtuoz gitary klasycznej, uznany i wysoko ceniony solista i kameralista. Uczestnicy mogli więc otrzymać profesjonalne rady.
Prócz nagrania płyty, planowane jest również wydanie książki ze zdjęciami z Dolnośląskiej Ligi Talentów, jednak wszystko zależy od budżetu, jaki uda się na to przeznaczyć.
Druga edycja szykuje się już na wiosnę. W planie jest odwiedzenie większej ilości miejsc, bo około sześciu, może i dziesięciu miejscowości. Finał tak, jak w tym roku będzie miał miejsce w Oleśnicy i to właśnie tam ma się odbywać już na stałe.
Relacje telewizyjne z eliminacji i finału I edycji DLT:
- relacja z eliminacji w Krośnicach
- relacja z Kamiennej Góry
- relacja z Legnicy
- relacja z Oleśnicy
SILESIA ART BIENNALE
reportaż z pierwszej edycji
Zapraszamy do obejrzenia reportażu z pierwszej edycji Silesia Art Biennale, które odbyło się we wrześniu 2012 roku, w czterech miastach na Dolnym Śląsku: Bystrzycy Kłodzkiej, Jeleniej Góry, Legnicy i Wałbrzycha.
Silesia Art Biennale jest inicjatywą stworzenia ponadregionalnej sieci komunikacji i wymiany artystyczno-kulturalnej. W swoim założeniu działaniem obejmować będzie ośrodki Dolnego Śląska, realizując tam program wychodzący ponad wymiar regionalności.
W tym roku Biennale odbywało się w Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzychu, Sokołowsku, Legnicy, Jeleniej Górze i we Wrocławiu, w którym miał miejsce finał przedsięwzięcia (sympozjum teoretyczne i wystawa dokumentująca akcje / realizacje oraz prezentująca prace zaproszonych do projektu artystów).
Projekt zorganizowania Międzynarodowego Silesia Art Biennale pt. „Outside in inside out” wychodzi naprzeciw uzyskaniu przez miasto Wrocław tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz jego hasłu programowemu „Przestrzenie dla piękna”. Zainicjowany został w 2011 roku przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz prof. Andrzeja Saja – redaktora naczelnego Pisma Artystycznego Format.
Założenia Biennale oparte są na koncepcji wejścia sztuki w przestrzeń publiczną miast Dolnego Śląska (wybranych w kolejnych edycjach Biennale) oraz Wrocławia – ogniskującego i sumującego całość inicjatyw regionalnych i wrocławskich dokonań (we Wrocławiu przewiduje się finał Biennale wraz ze stosownymi ekspozycjami i sympozjum promocyjnym). W kolejnych edycjach Biennale przewiduje się rozszerzenie zasięgu aktywności artystyczno – projektanckich na obszar regionu przygranicznego w ujęciu: Dolny Śląsk – okręg Liberec i Hradec Kralove (Czechy) – Saksonia (Niemcy).
Do działań w ramach Biennale, co dwa lata zapraszani będą najważniejsi polscy i międzynarodowi krytycy oraz artyści sztuk wizualnych, wypowiadający się poprzez działania efemeryczne (performance, akcja, panele dyskusyjne), stałe - obiekty, murale, instalacje wpisane w przestrzenie miejskie oraz społeczne (ankietowanie, działania ze społecznościami, inne).
Więcej o projekcie na www.okis.pl
Więcej o wystawie dokumentującej projekt
Koncerty Hawdalowe - MONIUSZKO PO KLEZMERSKU
24 listopada 2012
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław
godzina 18:49
Koncerty Hawdalowe wrosły już na stałe w pejzaż kulturalny Wrocławia, organizowane od wielu lat przez Fundację „PRO ARTE 2002”. Odwołują się bezpośrednio do tradycji żydowskiej. Odbywają się we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Rozpoczynają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca, godzinę po zachodzie słońca, tj. w momencie hawdali, chwili kończącej szabat i rozpoczynającej nowy żydowski tydzień.
Koncerty Hawdalowe to zarówno wydarzenie muzyczne na najwyższym poziomie, jak i niezwykła okazja, do poznania bogatej żydowskiej kultury. Najbliższy koncert poprowadzi znakomity artysta, jeden z najskuteczniejszych animatorów życia muzycznego w regionie i wybitny znawca kultury żydowskiej, dyr. artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego i Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA Stanisław Rybarczyk.
W tym miesiącu mamy niebanalny program koncertowy: MONIUSZKO PO KLEZMERSKU, to wyjątkowy projekt, który swoją premierę miał na tegorocznym jubileuszowym 50. Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, gdzie został znakomicie odebrany zarówno przez publiczność, jak i krytyków muzycznych i zebrał wiele pochwał. Teraz także mieszkańcy Dolnego Śląska będą mieli możliwość wysłuchania tej niebywałej aranżacji. Twórcy projektu - Magda Brudzińska (Quartet Klezmer Trio) oraz krakowski zespół Klezzmates (który mieli szansę państwo usłyszeć w czasie zeszłorocznej edycji Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych) to znakomicie wykształceni muzycy, od lat funkcjonujący na europejskiej scenie muzyki klezmerskiej. Połączyli oni utwory Stanisława Moniuszki z żywą, klezmerską stylistyką i praktyką wykonawczą udowadniając, że twórczość wybitnego kompozytora może być wielce inspirująca i skonfrontowana z nowymi czasami zyskuje nową energię i ma szansę na ponowne odrodzenie. Muzycy do swojego projektu, wybrali pieśni powszechnie znane, jak te ze "Śpiewników domowych", czy fragmenty opery "Halka", a także te mniej popularne - z cyklu "Pieśni wieśniaczych", czy dumki. Melodie pieśni i główne tematy instrumentalnych części opery zostały zaaranżowane w zupełnie nowej, stylistyce. Utwory prezentowane z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego rodzaju muzyki instrumentarium: akordeonu, klarnetu, skrzypiec, altówki, kontrabasu, perkusji i głosu są pełne temperamentu i stwarzają niesamowicie żywiołowy nastrój.
Magda Brudzińska - śpiew i altówka
Tomasz Polak - klarnet
Bartosz Dworak - skrzypce
Marcin Wiercioch - akordeon
Jarek Wilkosz – kontrabas
Krzysztof Kossowski – perkusja
MONIUSZKO PO KLEZMERSKU PROGRAM
1.MAZUR z II aktu opery „Halka”
2.Groźna dziewczyna” z cyklu III Pieśni Wieśniaczych , sł. autor nieznany
3.Dumka”Przychodź miły” sł. J Czeczot
4. „Cyganie” sł.przekład z rosyjskiego P.Maszyński
5.”Serce moje” z cyklu ”Cztery piosnki”, sł. A. Kolankowski
5.”Nie śpię, nie jem dręczę siebie” dumka
6. .”Tańce góralskie” z III aktu opery „Halka”
7.”Pieśń Nai” sł. J.Korzeniowski
8.” Czy Powróci” sł. J.Kraszewski
9. „Kum i Kuma” sł.Jan Czeczot
10. ”Pieśń wieczorna” sł.W .Syrokomla (L.Kondratowicz)
11..”Nie śpię, nie jem dręczę siebie” dumka
12. „Prząśniczka” sł. J.Czeczot
Wszystkie pieśni pochodzą ze „Śpiewników domowych”
Informacja pochodzi z materiałów promocyjnych organizatora
POLECAMY współorganizowane przez OKiS wydarzenia
Listopad to dla instytucji kultury miesiąc szczególnie pracowity. W całaym regionie Dolnego Śląska odbywa się wiele wydarzeń mających uprzyjemnić publiczności długie jesienne popołudnia i wieczory.
Zachęcamy do zapoznania się z listą wspieranych aktualnie przez OKiS wydarzeń.
Gala finałowa Plebiscytu Gospodarczego „SUDECKIE KRYSZTAŁY 2012”
9 listopada 2012 roku w Zamku na Skale w Trzebieszowicach odbędzie się gala finałowa podsumowująca Plebiscyt Gospodarczy „Sudeckie Kryształy 2012”, którego organizatorem jest Telewizja Sudecka. Będzie to największa tego typu impreza w tym regionie, której głównym celem jest promocja przedsiębiorczości.
więcej
MUZYCZNA BITWA Radia Wrocław
Zbliża się koniec pierwszego etapu tegorocznej edycji Muzycznej Bitwy Radia Wrocław. Odbyły sie już przesłuchania regionalne w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. W ich efekcie dwadzieścia zespołów już zapewniło sobie pewny udział w dalszej rozgrywce konkursu. Przed nami najliczniej obsadzone przesłuchania wrocławskie, które odbędą się w Magnolia Park (ul. Legnicka 58) i potrwają aż dwa dni. Spotykamy się 9 i 10 listopada. wiecej
EMISJA KONCERTU FINAŁOWEGO FESTIWALU HENRYKA WIENIAWSKIEGO W TVP Wrocław
W sobotę 10 listopada na antenie TVP Wrocław odbędzie się ponowna emisja koncertu finałowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego. Koncert będzie emitowany w dwóch częściach, na I cz. zapraszamy o godz. 17:50, II cz. rozpocznie się o godz. 18:50.
Serdecznie zachęcamy do oglądania.
KONCERTY pt. „Muzykujące Rodziny wróciły do Wrocławia”
W dniach od 9 do 11 listopada 2012 r. Polskie Stowarzyszenie Estradowe „POLEST” oraz Ośrodek Kultury i Sztuki zapraszają na koncerty muzykujących rodzin w ramach: Międzynarodowych, Dolnośląskich Spotkań Muzykujących Rodzin pod tytułem: „Muzykujące Rodziny wróciły do Wrocławia” więcej
Koncert MAGA BO
9 listopada 2012, godz. 21:00, Klub Puzzle, Przejście Garncarskie 2, Wrocław
Kolejna odsłona cyklu poświęconego przejawom miejskiego clubbingu czerpiącego całymi garściami z tradycji muzyki etnicznej. Przed Wami spotkanie z legendą ruchu Global Bass, Amerykaniniem MAGA BO! więcej
„WYKLUCZENI Z KULTURY” – seanse z audiodeskrypcją
11 listopada o godz. 12:00 – „Pora umierać”
20 listopada o godz. 10:00 – „Hugo i jego wynalazek”
25 listopada o godz. 15:00 – „Droga na drugą stronę”
Centrum Kultury Wrocław - Zachód, ul. Chociebuska 4 – 6
więcej
Kazimierz Pawlak - WŁÓKNO
15 listopada - 21 grudnia 2012
Wernisaż wystawy, której towarzyszy wydany przez OKiS katalog:
15 listopada 2012, godz. 18.00
Galeria Tkacka Na Jatkach. Wrocław, ul. Jatki 19/24
wiecej
Kazimierz Pawlak - WŁÓKNO
15 listopada - 21 grudnia 2012
Wernisaż wystawy, której towarzyszy wydany przez OKiS katalog:
15 listopada 2012, godz. 18.00
Galeria Tkacka Na Jatkach. Wrocław, ul. Jatki 19/24.
Wystawa Włókno wieńczy cykl trzech jubileuszowych wystaw prof. Kazimierza Pawlaka z okazji 30-lecia pracy dydaktyczno-artystycznej. W galerii Na Jatkach artysta zaprezentuje kilkanaście obiektów, zrealizowanych w technice zgrzewania włókna szklanego. Interesujące jest to, że prof. Pawlak jest jedynym polskim artystą szkła - i jednym z niewielu na świecie - pracującym w tej technice. Za realizacje z włókna otrzymał liczące się nagrody, m.in. nagrodę Kiohey Fujity na wystawie w Kanazawie w Japonii (2001), jedną z nagród na wystawie Szkło (2003) i nagrodę główną Prezydenta Wrocławia na wystawie Design-Antydesign we Wrocławiu (2009). Dwie ostatnie wystawy były zorganizowane przez Okręg Wrocławski ZPAP.
Więcej o artyście na: www.zpap.wroclaw.pl/
Koncerty pt. „Muzykujące Rodziny wróciły do Wrocławia”
W dniach od 9 do 11 listopada 2012 r.
Polskie Stowarzyszenie Estradowe „POLEST” oraz Ośrodek Kultury i Sztuki zapraszają na koncerty muzykujących rodzin w ramach: Międzynarodowych, Dolnośląskich Spotkań Muzykujących Rodzin
pod tytułem: „Muzykujące Rodziny wróciły do Wrocławia”
wystąpią muzykujące rodziny:
Bugajscy z Ket woj. małopolskie,
Danileccy z Olszyny woj. dolnośląskie,
Ulatowscy z Wiszni Małej woj. dolnośląskie,
Schölzel z Saksonii RFN
Kosendiakowie z Wrocławia,
Kurasiowie z Lubziny woj. podkarpackie,
Opydowie z Warzegowa woj. dolnośląskie,
Patalongowie z Gostyni woj. slaskie,
Siostry Sadowskie z Białegostoku,
Puchalscy z Wrocławia
KONCERTY:
09 listopada godz. 19.00 Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej Wrocław, ul Borowska 174
10 listopada godz. 11.00 Klinika Transplantacji Szpiku, Hematologii, Onkologii Dzięciecej Wrocław, ul. Bujwida 44
19.00 Kościół pw. sw. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie ul. Orla 32
19.00 Kościół pw. sw. Karola Boromeusza we Wrocławiu, ul. Krucza 58
19.00 Kościół pw. sw. Maksymiliana Marii Kolbe we Wrocławiu, ul. Horbaczewskiego 2
11 listopada godz. 11.00 Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego, ul. Piłsudskiego74
11.00 Kościół pw. sw. Jadwigi w Trzebnicy.
16.00 Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Kłodzku, pl. Jagiełły 1
PATRONAT HONOROWY:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski
Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Rafał Jurkowlaniec
Wojewoda Dolnośląski – Aleksander Marek Skorupa
Dyrektor Instytutu Muzyki i Tanca - Andrzej Kosowski
Prezydent Lubina - Robert Raczynski
Burmistrz Kłodzka - Bogusław Szpytman
Burmistrz Trzebnicy - Marek Długozima
WPDK - Wrocławskie Promocje Dobrych Książek
29 listopada – 2 grudnia 2012
Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5 (stoiska)
Galeria BWA Awangarda, ul. Wita Stwosza 32
(spotkania z autorami)
Co roku gośćmi WPDK są wybitni polscy oraz zagraniczni pisarze i publicyści, którzy przyjeżdżają do Wrocławia, aby spotkać się ze swoimi czytelnikami i podyskutować o literaturze.
Stałym, ważnym elementem programu Promocji jest ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Książkę Roku o „Pióro Fredry”, a także Nagroda Księgarzy WITRYNA, której celem jest wyróżnienie i uhonorowanie najważniejszych wartościowych publikacji książkowych wydanych w Polsce oraz BESTSELLERek dla wydawcy najlepszej polskiej książki dla dzieci.
Propozycją, która od 2001 roku wzbogaca program Promocji i cieszy się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza młodej widowni, jest ogólnopolski Przegląd Telewizyjnych Filmów o Sztuce. Projekcje odbywają się w sali Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Organizatorzy Wrocławskich Promocji Dobrych Książek nie zapominają o najmłodszych czytelnikach. W ABECADLE - sali zabaw i zajęć z dziećmi, w baśniowej scenerii i pod fachową opieką maluchy mogą posłuchać bajek i obejrzeć przygotowane dla nich przedstawienia.
Dużą zachętą obok bogatej oferty wydawniczej jest fakt, że wstęp zarówno na Promocje jak i wszelkie imprezy im towarzyszące jest bezpłatny. W roku 2008 imprezę odwiedziło ok. 16 tysięcy gości.
Jak co roku wśród stoisk w Muzeum Architektury pojawi się stoisko Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, na które serdecznie zapraszamy!
Godziny otwarcia:
29 listopada (czwartek) | 12.00-19.00 |
30 listopada (piątek) | 10.00-20.00 |
1 grudnia (sobota) | 10.00-20.00 |
2 grudnia (niedziela) | 10.00-16.00 |
Strona Festiwalu: www.wpdk.pl
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
Współorganizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Mecenat | Patronat Honorowy |
Organizator | Współorganizator |
|
„Wykluczeni z kultury” – seanse z audiodeskrypcją
11 listopada o godz. 12:00 – „Pora umierać”
20 listopada o godz. 10:00 – „Hugo i jego wynalazek”
25 listopada o godz. 15:00 – „Droga na drugą stronę”
Centrum Kultury Wrocław - Zachód, ul. Chociebuska 4 – 6
11 listopada o godz. 12:00
„Pora umierać” projekcja filmu z audiodeskrypcją
Autorskie kino duetu: Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart, z olśniewającą kreacją Danuty Szaflarskiej. "Pora umierać" to historia pełnej życia i poczucia humoru starszej pani. Kobieta pod koniec życia musi zmierzyć się nie tylko z teraźniejszością, ale i z przeszłością. Wygrywa, czy przegrywa życie? Nawet jeśli zadaje sobie wprost to pytanie, to nigdy na nie odpowiada... Aniela z ironicznym uśmiechem patrzy na rzeczywistość i tym uśmiechem właśnie rozprawia się ze swoją samotnością.
Nagrody dla filmu - festiwal w Gdyni (najlepszy dźwięk, najlepsza rola kobieca, nagroda dziennikarzy), Złoty Klakier (nagroda Radia Gdańsk), Triest MMF (nagroda publiczności), Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej, Prowincjonalia (nagroda aktorska dla Danuty Szafarskiej).
wstęp wolny
wejściówki do odbioru w CKWZ
SKRYPT: Fundacja "Siódmy zmysł"
20 listopada 2012, godz. 10:00
„Hugo i jego wynalazek” projekcja filmu z audiodeskrypcją.
Film zrealizowany na podstawie książki Briana Selznicka. Jego bohaterem jest Hugo - sierota mieszkający w korytarzach ukrytych w murach paryskiego dworca, gdzie jego życie zależy od zachowania anonimowości. Nagrody m.in.: OSCAR 2012 (najlepsza scenografia, najlepsze efekty specjalne, najlepsze zdjęcia, najlepsze efekty specjalne najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku ), Złote Globy 2012 (najlepszy reżyser), BAFTA 2012 (najlepsza scenografia, najlepszy dźwięk ), Amerykańska Gildia Scenografów (ADG - najlepsza scenografia), Bostońskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych (BSFC 2011 - najlepszy reżyser).
wstęp wolny
wejściówki do odbioru w CKWZ
SKRYPT: Urszula Wołos
25 listopada o godz. 15:00
„Droga na drugą stronę”- projekcja filmu z audiodeskrypcją oraz spotkanie z Arkadiuszem Wojnarowskim.
"Droga na drugą stronę" to film fabularno - dokumentalny. Opowiada o człowieku, który próbując zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczyna strajk głodowy. Film nawiązuje do prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce w naszym kraju.
Nagrody m.in.: 36 Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANNECY (Grand Prix - Kryształ dla najlepszego filmu pełnometrażowego), 37. GDYNIA FILM FESTIWAL (Nagroda specjalna jury za odwagę formy i treści, a także za szczególne i unikatowe walory artystyczne dla filmu "Droga na drugą stronę"), nagrody indywidualne: (Piotr Dziubek za muzykę do filmu "Droga na drugą stronę", Sebastian Włodarczyk i Piotr Witkowski za dźwięk), 64 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Locarno, (specjalne wyróżnienie Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Filmowych, nagroda DON KICHOTA), 27 Międzynarodowy Warszawski Festiwal Filmowy (Specjalne wyróżnienie Jury Międzynarodowego, specjalne wyróżnienie Jury Ekumenicznego), FICUNAM – Meksyk – Nagroda Publiczności FICUNAM i SILVER PUMA, ASTRA Film Festiwal (Nagroda dla najlepszego rumuńskiego dokumentu).
Projekcji filmu towarzyszyć będzie spotkanie z Arkadiuszem Wojnarowskim, wrocławskim aktorem i producentem.
wstęp wolny
wejściówki do odbioru w CKWZ
SKRYPT: Marcin Laskowski
Seanse filmowe odbywają się w ramach projektu „Wykluczeni z kultury”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sprzęt do audiodeskrypcji współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Więcej o projekcie http://wykluczeni.ckwz.art.pl/p/o-projekcie.html
Organizator: Centrum Kultury Wrocław - Zachód
Współorganizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
MUZYCZNA BITWA RADIA WROCŁAW - przesłuchania w Magnolia Park
9 i 10 listopada 2012
Magnolia Park, ul. Legnicka 58, Wrocław
Zbliża się koniec pierwszego etapu tegorocznej edycji Muzycznej Bitwy Radia Wrocław. Odbyły sie już przesłuchania regionalne w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu. W ich efekcie dwadzieścia zespołów już zapewniło sobie pewny udział w dalszej rozgrywce konkursu.
Przed nami najliczniej obsadzone przesłuchania wrocławskie, które odbędą się w Magnolia Park (ul. Legnicka 58) i potrwają aż dwa dni. Spotykamy się 9 i 10 listopada.
Muzyczna Bitwa Radia Wrocław to konkurs dla młodych, ambitnych i zdolnych zespołów z regionu Dolnego Śląska. Konkurs otwiera drogę do wyjścia do szerszej publiczności i zaistnienia na rynku muzycznym. Po eliminacjach regionalnych zespoły zawalczą o głosy Słuchaczy na antenie Radia Wrocław. Cztery zespoły z największą ilością głosów trafią do finałowego składu, który wystąpi na scenie Radia Wrocław.
Organizator: Radio Wrocław
Współorganizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Magnolia Park, Jelenia Góra, Legnica, Wrocław Europejska Stolica Kultury 2012, Gazeta Wrocławska
Więcej o Muzycznej Bitwie na: www.muzycznabitwa.prw.pl
Gala finałowa Plebiscytu Gospodarczego „SUDECKIE KRYSZTAŁY 2012”
9 listopada 2012
Zamek na Skale w Trzebieszowicach
9 listopada 2012 roku w Zamku na Skale w Trzebieszowicach odbędzie się gala finałowa podsumowująca Plebiscyt Gospodarczy „Sudeckie Kryształy 2012”, którego organizatorem jest Telewizja Sudecka. Będzie to największa tego typu impreza w tym regionie, której głównym celem jest promocja przedsiębiorczości.
Plebiscyt „Sudeckie Kryształy“ pozwoli wyróżnić - spośród wielu działających w regionie Sudetów firm, instytucji, stowarzyszeń i organizacji – te, które odniosły sukces i które dla innych mogą być przykładem sprawności działania, wzorem solidności i rzetelności, a także żywym dowodem na to, że nawet w tak trudnych czasach, sukces gospodarczy można osiągnąć.
W plebiscycie Sudeckie Kryształy firmy i instytucje ubiegają się o wyjątkowe statuetki w 5 kategoriach:
1. Najlepsza impreza promująca region.
2. Najlepsza inwestycja.
3. Najlepszy produkt turystyczny.
4. Najlepsza firma rodzinna.
5. Najlepsza inicjatywa proekologiczna.
Najlepsze firmy 2012 roku wybierać będzie Kapituła Plebiscytu, w skład, której wchodzą:
1. Jerzy Tutaj, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
2. Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy
3. Mirosław Greber, Prezes Zarządu Spółki ALBA Wrocław
4. Zbigniew Nojszewski, Prezes Zamku na Skale
5. Marek Piorun, Burmistrz Dzierżoniowa
6. Robert Ławski, Starosta Wałbrzyski
7. Janusz Guzdek, Starosta Dzierżoniowski
8. Zdzisław Kozicki, Prezes Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Strzelinie
9. Bogusław Szpytma, Burmistrz Kłodzka
10. Jerzy Terlecki, Burmistrz Polanicy Zdroju
11. Magdalena Dyderska, Dolnośląska Szkoła Wyższa
12. Tomasz Gołębiowski, Dyrektor oddziału Banku Zachodniego w Świdnicy
13. Andrzej Hordyj, Wiceburmistrz Miasta Bielawa
14. Tomasz Kiliński, Burmistrz Nowej Rudy
Po weryfikacji informacji zamieszczonych w formularzach zgłoszeniowych Kapituła Plebiscytu wyłoni w każdej kategorii konkursowej 3 nominowane firmy, a spośród nich zwycięzcę, który otrzyma statuetkę „Sudeckiego Kryształu”. Dodatkowo, dla każdej z nominowanych firm organizator plebiscytu przygotuje spot prezentujący inwestycję,
inicjatywę, produkt lub firmę, który będzie emitowany podczas Gali Finałowej. Zwycięskie firmy/instytucje otrzymają także miesięczną kampanię reklamową na antenie Telewizji Sudeckiej oraz na stronie www.tvsudecka.pl.
WYBIERAMY OSOBOWOŚĆ REGIONU SUDECKIEGO
Szóstą kategorią, w której przyznawana będzie statuetka Sudeckiego Kryształu jest Osobowość regionu. Jest to zarazem jedyna kategoria, w której głos nie będzie należał do członków Kapituły, ale do każdego!
Więcej na stronie internetowej plebiscytu: http://www.sudeckiekrysztaly.pl/
Organizatorzy: Telewizja Sudecka
Współorganizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki– Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Minister Gospodarki
Patroni plebiscytu:
Bielawa, Dzierżoniów, WBK Bank Zachodni, SGB Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Strzelinie, Świdnica, Powiat Wałbrzyski, Powiat Dzierżoniowski, Polanica, Powiat Kłodzki, Kłodzko, Dolnośląska Szkoła Wyższa
« poprzednia 1 2 … 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 … 69 70 następna »