Wrocław, Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a
10.03.2012 r.(sobota), godz. 17.00, wstęp bezpłatny
„Mit i Melancholia” to wystawa „na koniec świata”. Towarzyszący jej nastrój wypływa z poruszanych tematów przemijania, upadku wiary, kryzysów tożsamości.
Odczucia metafizyczne artystów mieszają się tutaj z historią, nadając wybranym przez artystów aspektom dodatkowego znaczenia. Poddawane reinterpretacji wątki zaczerpnięte z XX wiecznej historii , z mitologii, ze sztuki ukazują dystans dzielący nas od minionych czasów modernizmu, ukazując tym samym puste miejsce do wypełnienia nowymi ideami, formami, mitami.
Trzydziestu artystów zaproszonych do wystawy formułuje osobiste wypowiedzi na temat obserwowanego świata, z podkreśleniem prawa do wyrażania bólu, bezsilności i zwątpienia w schematycznie głoszone prawdy i wartości. Intymny dialog toczony przez artystów pomiędzy poszczególnymi pracami skłoni być może widzów do osobistej refleksji na temat alienacji jednostki, poszukiwania akceptacji i miłości. Kurator wystawy, Jolanta Ciesielska, zwraca uwagę na fakt, że każdy nas może stać się bohaterem nie powstałych jeszcze mitów, opowieści i opracowań i choćby dlatego warto się trochę postarać, by nasze życie stało się czymś wyjątkowym.
Artyści biorący udział w wystawie: Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Witosław Czerwonka,Krzysztof Gruse, Ryszard Grzyb, Jakub Grzywak i Mariusz Kubielas (Grupa Klisza Werk), Jerzy Kosałka, Kamil Kuskowski, Roman Lipski, Grupa Łódź Kaliska, Artur Malewski, Sławomir Marzec, Tomasz Mażewski, Andrzej Miastkowski, Agata Michowska, Marcin Mierzicki, Bartłomiej Otocki, Laura Pawela, Marek Rogulski, Jadwiga Sawicka, Grupa Sędzia Główny, Kama Sokolnicka, Piotr Szmitke, Grzegorz Sztwiertnia, Marcello Zammenhoff, Alicja Żebrowska.
Kurator: Jolanta Ciesielska
Wernisaż odbył się 17 lutego o godzinie 18:00
Po wernisażu, o godzinie 19.30, odbył się performance / koncert THROBBING WAFLE.
THROBBING WAFLE to prawdopodobnie pierwszy w historii ‘tribute band’ (czy też 'cover band') grupy industrialnej. A zarazem dość nowy (powstały w 2009 r), konceptualny projekt członków grupy MIKROWAFLE.
W założeniu, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku grup naśladujących np. THE BEATLES - artyści wcielają się w oryginalne postacie i odtwarzają w większości oryginalne kawałki grupy THROBBING GRISTLE. Jednak zjawisko jest bezprecedensowe, gdyż obiekt wcielenia jest nietypowy: ta sztuka nie jest ‘ładna’ ani ‘grzeczna’, w potocznym ujęciu. Możemy to nazwać 'sztuką mistyfikacji', czy też 'szktuką kamuflażu'.
Wystawie towarzyszył będzie album o tym samym tytule pod redakcją Jolanty Ciesielskiej, wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Zapraszamy do obejrzenia dokumentacji fotograficznej, oraz do przeczytania relacji z wernisażuwystawy "Mit i melancholia" autorstwa uczennicy XV LO we Wrocławiu.
OPROWADZANIE KURATORSKIE — „MIT I MELANCHOLIA”
10.3.12 (sobota), godz. 17, wstęp bezpłatny
O wielowątkowej, tajemniczo określanej wystawie "na koniec świata", w której udział biorą czołowi polscy współcześni twórcy opowie w trakcie oprowadzania kuratorskiego Jolanta Ciesielska.
Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl
Współorganizator:
Muzeum Współczesne Wrocław www.muzeumwspolczesne.pl
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Wystawa została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Samorządu Miasta Wrocław i ze środków Gminy Bielsko-Biała.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bilety:
NORMALNY: 10 zł
ULGOWY: 5 zł
RODZINNY: 15 zł
GRUPOWY: 7 zł (min. 15 osób)
Dzieci do lat 6 wstęp wolny.
W czwartki wstęp bezpłatny.
Godziny otwarcia
Pon. 10.00–18.00
Wt. zamknięte
Śr.–Nd. 12.00–20.00