• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

WYSTAWA FOTOGRAFII FORTUNATY OBRĄPALSKIEJ

WYSTAWA FOTOGRAFII FORTUNATY OBRĄPALSKIEJ

Dodano: 08.05.2012 15:36

8 marca - 21 kwietnia, Dolnośląskie Centrum Fotografii OKiS,
Domek Romański, pl. bpa Nankiera 8

W Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu, prezentowana będzie wystawa fotografii jednej z najwybitniejszych polskich artystek w dziedzinie fotografii – Fortunaty Obrąpalskiej. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 prac artystki ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Fortunata Obrąpalska
 (ur. w 1909 r. we Włodzimierzu Wołyńskim, zm. w 2004 r. w Poznaniu) już po maturze chciała rozwijać swoje pasje artystyczne, jednak ze względów finansowych zamiast na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, musiała kontynuować naukę w Wilnie, tym razem na Wydziale Chemii na Uniwersytecie im. Stefana Batorego. W 1935 roku wzięła ślub z Zygmuntem Obrąpalskim – fotografikiem. Właśnie wtedy zaczęła się interesować fotografią, co spotęgowane zostało także zawarciem znajomości z Janem Bułhakiem. Będąc pod wpływem twórcy nurtu „fotografii ojczystej”, Fortunata Obrąpalska w początkowym okresie twórczości tworzyła prace w manierze piktorialnej. W mieszkaniu Obrapalskich w Wilnie odbyły się nawet dwie konspiracyjne wystawy fotografii (w 1941 i 1942 roku).

Po II wojnie światowej artystka wraz z mężem przeprowadziła się do Poznania, gdzie kontynuowała swą fotograficzną pasję. W 1947 r. została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jej twórczość zaczęto doceniać na licznych wystawach (Nowoczesna Fotografika Polska, Warszawa, Kraków 1948; I Wystawa Sztuki Nowoczesnej, Kraków 1948-1949). Współredagowała w latach 1948-1952 pierwszy powojenny periodyk poświęcony zagadnieniom związanym z fotografią artystyczną – poznański „Świat Fotografii”. Co istotne w drugiej połowie lat 40. zmieniają się nieco zainteresowania artystyczne Fortunaty Obrąpalskiej. Zaczęła tworzyć abstrakcyjne prace, dzięki którym znalazła się w gronie najznamienitszych twórców awangardowych. Na początku lat 50. artystka tworzyła fotografie w manierze socrealistycznej, ale wysoki poziom artystyczny jej prac pozwolił uniknąć taniej propagandy. Tworzyła nowatorskie kompozycje, często posługiwała się specjalnymi technikami (najczęściej pseudosolaryzacją i wtórnikiem).

Do zainteresowania fotografią eksperymentalną powróciła po 1955 roku. Stworzyła cykl prac pokazując mikroświat w skali makro.

Ostatni okres dość krótkiej działalności fotograficznej Obrąpalskiej zdominowała fotografia przyrodnicza wykonywana od początku lat 50. na zlecenie Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jest to zasadniczo dokumentacja naukowa, ale nie pozbawiona waloru artystycznego. W ujęciu fotografowanych elementów odnaleźć można specyficzny dla artystki sposób widzenia świata, charakterystyczną dla niej wrażliwość.

Ze względu na uczulenie na chemikalia, Fortunata Obrąpalska musiała dość wcześnie zrezygnować z działalności artystycznej. Na szczęście jej twórczość nie została zapomniana o czym świadczy niniejsza wystawa.

Wernisaż odbył się w czwartek 8 marca o godz. 17.00 (wstęp wolny).

Zapraszamy do obejrzenia dokumentacji fotograficznej autorstwa uczennicy XV LO we Wrocławiu.

Wystawę można będzie oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00. Bilety: 2 zł, ulgowe 1 zł, w poniedziałki wstęp bezpłatny.

Organizatorzy: 
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie www.mhf.krakow.pl