• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

"PAMIĘTAJCIE O OGRODACH...STAMTĄD PRZYSZLIŚCIE" KRÓTKA RELACJA Z PREMIERY FILMU O DOLNOŚLĄSKICH LAUREATACH PPA


W niedzielę 1 kwietnia – ostatniego dnia 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej – w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu miała miejsce długo oczekiwana premiera filmu dokumentalnego o dolnośląskich laureatach PPA – „Pamiętajcie o ogrodach... stamtąd przyszliście”.

 

Zrealizowany z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz TVP Wrocław obraz zgromadził na widowni wielu specjalnie zaproszonych z tej okazji gości. Zjawili się zarówno artyści związani z festiwalem, jak i sami inicjatorzy i twórcy filmu. Po krótkim wprowadzeniu przez Edwina Petrykata - pełnomocnika Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. dialogu ze środowiskami artystycznymi – widzowie zobaczyli trwający blisko godzinę film. Obraz składał się z wypowiedzi kilkunastu artystów piosenki związanych z Dolnym Śląskiem, dla których udział w przeglądzie nierzadko okazywał się przełomowym wydarzeniem na ich artystycznej drodze. Całość dopełniły archiwalne i unikatowe materiały z ponad trzydziestoletniej już historii przeglądu. Kolejne portrety śpiewających aktorów układały się w swoistą kronikę i historię festiwalu, a widzowie mogli przekonać się jak z malutkiego i lokalnego wydarzenia przegląd ewoluował w ogólnopolski i prestiżowy festiwal.

Sam przegląd stał się tym samym jednym z nielicznych przedsięwzięć, które nieprzerwanie próbuje definiować język piosenki – tej miniaturowej dziedziny sztuki. Na pokazie był również obecny aktualny dyrektor festiwalu – Konrad Imiela, kształtujący jego obecną formułę. Dla wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w pokazie TVP Wrocław przygotowała, jeszcze tego samego dnia, specjalną emisję filmu na regionalnym paśmie o godzinie 18.50. Już niedługo film będzie można obejrzeć na antenie TVP 2.


Jakub Zasada

"PAMIĘTAJCIE O OGRODACH ... STAMTĄD PRZYSZLIŚCIE"

PREMIEROWA EMISJA FILMU DOKUMENTALNEGO O DOLNOŚLĄSKICH LAUREATACH PRZEGLĄDU PIOSENKI AKTORSKIEJ

1 kwi 2012, 18:50, TVP Wrocław, kino

Już w niedzielę 1 kwietnia o godz. 18.50 na antenie TVP Wrocław zakwitną muzyczne ogrody podczas emisji filmu dokumentalnego o dolnośląskich laureatach Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Na rozśpiewaną filmową podróż w czasie zapraszają Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, TVP Wrocław oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Przez prawie godzinę będzie można zobaczyć i usłyszeć filmowe opowieści aktorów nagrodzonych podczas Przeglądu. Nie zabraknie wśród nich aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu – Kingi Preis, Mariusza Kiljana oraz Bartosza Porczyka. Przewodnikiem po niezwykłych losach i kreacjach scenicznych będzie ich sceniczny kolega Marian Czerski.

Ekipie TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki udało się zebrać imponujący materiał, zawierający wiele archiwalnych zdjęć, plakatów, materiałów filmowych i prawie 1.000 minut rozmów z 16 laureatami, wywodzącymi się bądź związanymi z Dolnym Śląskiem. Opowieść ilustrują także liczne fragmenty zwycięskich piosenek, np. „Nie opuszczaj mnie w wykonaniu” Edyty Geppert, „Przekleństwo” śpiewane przez Kingę Preis czy „Na zakręcie” zaprezentowane przez Bognę Woźniak.

Reżyserami i autorami scenariusza filmu są Zbigniew Maćków i Maciej Kieres. - Twórcy przygotowali nietuzinkowe spotkanie z piosenką aktorską - mówi Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. - Będzie można odczuć emocje, jakie towarzyszyły młodym aktorom, często debiutującym podczas poważnej imprezy. Produkcja, która finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, to także okazja do opowiedzenia historii konkursu, mającego swoje początki w zmaganiach „Liryka' 76”. Choć Przegląd bardzo się zmienił przez te kilkadziesiąt lat, to jednak magia piosenki śpiewanej przez młodych dobrze rokujących twórców pozostała i wciąż przyciąga wielbicieli tego gatunku z całej Polski.

Zapraszamy przez telewizory – „Pamiętajcie o ogrodach... stamtąd przyszliście”, TVP Wrocław, niedziela 1 kwietnia, godz. 18.50.

Kliknij aby powiększyć

ŁARYSA KADYROWA. SZCZĘŚLIWA SAMOTNOŚĆ AKTORKI. Ałła Pidłużna (2012)

„Kiedy w monodramie „Stara kobieta wysiaduje” głosem nie znoszącym sprzeciwu krzyczy: Cukrrru, cukrrru!, wydaje się, że to żądanie skierowane jest do wszystkich. Także do krytyków, tak, tak! Ukraińska aktorka Łarysa Kadyrowa to postać charyzmatyczna i człowiek instytucja – profesor Narodowej Akademii Muzycznej, pomysłodawczyni, dyrektorka i w ogóle spiritus movens dwóch festiwali teatralnych (monodramów aktorek „Maria” i sztuk antycznych „Bosforskie agony”), prezydent ukraińskiej sekcji Międzynarodowego Instytutu Teatru, artystka, ale i teatralny Mag. Kto zetknął się z jej sztuką aktorską, poznał jej moc. Ona nie gra jakichś tam ról, tylko całą sobą odsłania przed nami osobowość swoich bohaterek. Za tymi aktami „całkowitego ofiarowania się” na scenie stoją nie tylko jej talenty i maestria warsztatowa, ale nade wszystko refleksja – pogłębiony program estetyczny i światopogląd, który w aktywności artystycznej każe jej podkreślić misję etyczną: poprzez sztukę doskonalić własne i cudze człowieczeństwo. Gdy przeczytacie tę skromną książeczkę w języku polskim i ukraińskim, jeszcze mocniej przekonacie się, że „pocukrowane” zachwyty, to jedyna waluta, jaką można się jej zrewanżować”.

Ałła Pidłużna – teatrolog, krytyk teatralny, dziennikarka. Urodziła się w Kijowie. Ukończyła teatrologię w Kijowskim Instytucie Sztuk Teatralnych im. I. K. Karpenki-Karego (1980 r.). Członkini Narodowego Związku Twórców Teatralnych Ukrainy, Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy. Autorka licznych publikacji z zakresu kultury, sztuki teatralnej, kina, sztuk plastycznych, recenzji, portretów twórczych, wywiadów. Ma też w dorobku dokonania artystyczno- -literackie publikowane w czasopismach literackich. W Redakcji Teatralnej Narodowej Spółki Radiowej Ukrainy stworzyła i zrealizowała kilka cykli programów autorskich oraz szereg słuchowisk teatru radiowego. Według scenariuszy Ałły Pidłużnej powstały filmy telewizyjne: „Muzyka i malarstwo” (o twórczości współczesnego ukraińskiego kompozytora Olega Nakonecznego), „Dramatopisarz – to ten, od kogo zaczyna się teatr” (o współczesnym ukraińskim dramaturgu Tetianie Iwaszczenko) i „Teatry Krymu”. Jako członek jury bierze udział w kilku prestiżowych międzynarodowych festiwalach teatralnych i twórczo z nimi współpracuje. Współorganizuje i realizuje wiele projektów teatralnych. Redaktor naczelna czasopisma „Teatr Ukraiński”, którego edytorem jest Wydawnictwo Gazet i Czasopism Ministerstwa Kultury Ukrainy. Od wielu lat Ałła Pidłużna obserwuje, opisuje i dokumentuje twórczość Łarysy Kadyrowej.

 

Łarysa Kadyrowa - aktorka Teatru Narodowego im. Iwana Franki w Kijowie, profesor Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego. Ukończyła studium dramatyczne przy teatrze іm. М. Zańkowieckiej. W latach 1963-1992 była aktorką Lwowskiego teatru im. М.Zańkowieckiej. Pracując w teatrze, jednocześnie uczęszczała na studia na wydziale historii sztuki Instytutu Artystycznego im. I. Riepina Leningradzkiej Akademii Sztuki oraz na studia na wydziale teatroznawstwa Kijowskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej im. I. Karpenko-Karogo, które ukończyła w 1981 roku. W roku 1993 została aktorką Narodowego Dramatycznego Teatru im. I.Franki oraz teatru „Suzirja”. Od 1993 roku jest prezydentem międzynarodowej organizacji dobroczynnej „Międzynarodowy Instytut Teatru” (Centrum ukraińskie). Uhonorowana tytułami: Zasłużonego Działacza Sztuki Republiki Autonomicznej Krym, Ludowego Artysty Ukrainy. Odznaczona premią im. M. Zańkowieckiej (1993) oraz Narodową premią im. Tarasa Szewczenki, najwyższą nagrodą Ukrainy. Dyrektor artystyczny festiwalu sztuki antycznej „Bosforskie agony” oraz ukraińskiego festiwalu dzieci i młodzieży „Szewczenko w moim sercu ”, dyrektor i kierownik artystyczny międzynarodowego festiwalu aktorek monodramów „Maria”, organizator oraz przewodnicząca jury ukraińskiego konkursu recytatorskiego poezji ukraińskiej i zagranicznej. Reprezentowała ukraińską sztukę teatralną na międzynarodowych festiwalach w Jordanii, Holandii, Pakistanie, Czechach, Francji, Niemczech, USA oraz innych krajach.

 

 

„CZARNA KSIĄŻECZKA Z HAMLETEM” - publikacje poświęcone ruchowi teatrów jednego aktora i sylwetkom wybitnych aktorów polskich i zagranicznych wydawane w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora . Do tej pory ukazało się 10 pozycji: 

● 
Andrzej Żurowski „Sam z Szekspirem na scenie” (Wrocław 2007)
● Krzysztof Kucharski „Burzyński na tropach teatru jednego aktora” (Wrocław 2008)
● Tomasz Miłkowski „Teatr Siemion” (Wrocław 2009)
● Ewa Bułhak „Szukanie monologu. O Teatrze Ireny Jun” (Wrocław 2010)
● Jacek Popiel „Teatr jednego aktora Danuty Michałowskiej” (Wrocław 2010)
● Liucija Armonaite „Birute Mar. Bez maski” (Wrocław 2011)
● Jolanta Betkowska „Tadeusz Łomnicki. O sztuce monodramu Tadeusza łomnickiego (Wrocław 2011) 
● Milosz Mistrik „Milka Zimkova. Aktorka słowacka” (Wrocław 2011)
● „Wrocławskie rozmowy. Czy teatr jednego aktora jest teatrem ubogim?” (Wrocław 2011)
● Ałła Pidłużna „Łarysa Kadyrowa. Szczęśliwa samotność aktorki” (Wrocław 2012)

W przygotowaniu są:

Lech Śliwonik – TADEUSZ MALAK
Krzysztof Kucharski – BOGUSŁAW KIERC
Elwira Militowska – JANUSZ STOLARSKI
Victoria Polinenko – LIDIA DANYLCZUK (Ukraina)
Michał Lenorciński – BRONISŁAW WROCŁAWSKI 

Wydawcy:


Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu


Dofinansowano ze środków:
Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Książeczki można nabyć w 
Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS
Wrocław, Rynek-Ratusz 24

Więcej o serii na: http://www.dcik.pl/wydawnictwa/0,5,wydawnictwa/


NAGRODY TEATRALNE MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

27 mar 2012, teatr

Rokrocznie w Międzynarodowym Dnia Teatru przyznawana jest nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego. To wyraz uznania Dolnego Śląska dla twórców, propagujących rozwój tej dziedziny sztuki w naszym województwie.

Nominacji do nagrody teatralnej dokonuje kapituła, działająca pod auspicjami Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – instytucji kultury samorządu województwa dolnośląskiego. Podczas posiedzenia 16 marca br. wyłoniła kandydatów do wyróżnień za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru. Propozycje 21 marca zaakceptował Zarząd Województwa Dolnośląskiego, przyznając następujące nagrody:

● najciekawsze wydarzenie teatralne roku 2011: „Tęczowa Trybuna 2012”, reż. Monika Strzępka, 
Teatr Polski we Wrocławiu

● najlepszy spektakl roku 2011: „Utwór o matce i ojczyźnie”, reż. Jan Klata, Teatr Polski we Wrocławiu

● najlepsza reżyseria roku 2011: Marcin Liber za: „III furie”, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

● najlepsza dramaturgia roku 2011: Weronika Szczawińska za „W pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z innych”, 
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

● najciekawsza rola kobieca roku 2011: Joanna Gonschorek za rolę Danuty Mutter/Stefanii Mutter w spektaklu 
„III Furie”, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

● najciekawsza rola męska roku 2011: Mariusz Kiljan za rolę Wiktora Frankensteina w spektaklu „Frankenstein”, 
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Wyróżnienia zostaną wręczone na deskach rodzimych teatrów. Nagrodzone spektakle otrzymają pamiątkowy dyplom i statuetkę, zaś aktorzy, reżyser i dramaturg także nagrody finansowe.

WYKŁAD W RAMACH PROJEKTU "AKADEMIA PLASTYCZNA"

26 mar 2012 – 26 mar 2012, , dla dzieci

Projekt „Akademia Plastyczna” odbywa się w formie plenerów plastycznych oraz wykładów i pokazów multimedialnych z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby. Wykłady przeznaczone dla podopiecznych domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo leczniczych, pacjentów szpitalnych oddziałów, zakładów poprawczych, zakładów karnych oraz innych placówek. Wykłady są formą edukacji kulturalnej w dziedzinie sztuk plastycznych i różnych nurtów w malarstwie. Obcowanie ze sztuką dzięki wykładom motywuje uczestników do aktywności ruchowej i zachęca do twórczego myślenia.

Tym razem wykład poświęcony będzie okresowi romantyzmu w malarstwie polskim (romantyzm, historyzm, realizm), omówienie sylwetek W.Gersona, J.Kossaka, J.Matejki, A.Grottgera, H.Rodakowskiego, J.Brandta, H.Siemiradzkiego.

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

Kliknij aby powiększyć

KONCERT HAWDALOWY - NAZZAR

24 mar 2012, 19:16, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, muzyka, 15, 20, 25, 30 zł

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Fundacja "PRO ARTE 2002"serdecznie zapraszają na koncert z cyklu Koncerty Hawdalowe. Koncert rozpocznie się tradycyjnie godzinę po zachodzie słońca. Zostanie zainaugurowany wspólną, krótką modlitwą na koniec szabatu.

NAZZAR

Od lat grają muzykę żydowską na krakowskim Kazimierzu, a teraz po raz pierwszy zaprezentują się w Synagodze pod Białym Bocianem podczas kolejnego koncertu z cyklu Koncerty Hawdalowe.

Zespół Nazzar powstał w 2006 roku z połączenia pasji trzech studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Ich wspólna pasja muzyką i kulturą żydowską spowodowała, że podejście do tej muzyki jest zgoła inne niż dotychczasowe spojrzenie wielu ludzi uprawiających tę dziedzinę Sztuki.


Aranżacje Nazzar wykraczają poza ramy tradycyjnej muzyki żydowskiej. Inspirują się muzyką klasyczną, jak również jazzem, muzyką bałkańską oraz ludową. Słuchający Nazzar ma wrażenie, że jest na koncercie solowym. Spowodowane jest to jednolitym brzmieniem wszystkich instrumentów, które połączone razem dają efekt porannego śpiewu ptaka.
Od samego początku istnienia zespół związany jestest z najważniejszymi ośrodkami kultury żydowskiej w Krakowie, m. in. Muzeum Galicja, restauracje Ariel, Klezmer Hois oraz Ester.
Koncert zespołu Nazzar rozpocznie się, zgodnie z tradycja żydowską, w godzinę po zachodzie słońca. Jest to czas hawdali – kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień. Hawdala z języka hebrajskiego znaczy oddzielenie, jest to rytuał przejścia pomiędzy sacrum a profanum. Żydowska muzyka jest nieodzownym dopełnieniem hawdalowego błogosławieństwa. Na takie właśnie wydarzenie zapraszamy już w sobotę 24 marca o 19:16 do Synagogi Pod Białym Bocianem. Wspólną krótką modlitwę na zakończenie szabatu poprowadzi przedstawiciel Gminy Żydowskiej. Będzie to wprowadzenie uczestników w nowy tydzień.

ALEKSANDER TYRAŁA - SKRZYPCE
KAMIL BŁONIARZ - AKORDEON
KRZYSZTOF AUGUSTYN - KONTRABAS

W PROGRAMIE: MUZYKA KLEZMERSKA

 

Bilety:
15 ZŁ ULGOWE/25 ZŁ NORMALNE PRZEDSPRZEDAŻ, 
20 ZŁ ULGOWE/30 ZŁ NORMALNE NA GODZINĘ PRZED KONCERTEM

http://www.proarte.org.pl/
http://www.simcha.art.pl/
wroclaw.jewish.org.pl
http://www.okis.pl/ 

Gdzie kupić:
Centrum Informacji Żydowskiej
ul. Włodkowica 9, 50-072 Wrocław
tel./fax: 71 787 39 02
e-mail: cizwroclaw@gmail.com 
Godziny otwarcia: pon-czw: 9.00-17.00, pt: 9.00-15.00

Kliknij aby powiększyć

WYSTAWA FOTOGRAFII TOMASZA WOLAKA „DAISY. DOLNY ŚLĄSK PEŁEN HISTORII”

23 marca - 23 kwietnia, Stronie Śląskie,
Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, ul. Kościuszki 18

Ekspozycja jest autorskim zbiorem fotosów, kadrów i impresji fotograficznych uchwyconych na pięciu planach filmowych. Zdecydowana większość prezentowanych obrazów powstała przy największej produkcji pt. „Daisy. Wspomnienie minionego świata”. Autor poza rzemieślniczą pracą fotosisty podejmuje próbę odnalezienia w postaciach pozafilmowego wymiaru, skupia jak w soczewce kilkumiesięczne działania ekipy filmowej TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu podczas realizacji cyklu dokumentalno-fabularyzowanego pt. „Dolny Śląsk Pełen Historii”, który realizowany  był we Wrocławiu, Kłodzku, Wałbrzychu, Bystrzycy Kłodzkiej, Lądku Zdroju, Trzebieszowicach oraz w innych inspirujących plenerach, a także miejscach które nieuchronnie dyktował scenariusz dokumentu.
Tomasz Wolak, rocznik ’83, fotograf, podróżnik, historyk z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, które bywa największą inspiracją. W fotografii często poszukuje cichego światła, różnorodnych horyzontów wizualnych i koncepcyjnych oraz społecznej wrażliwości którą najczęściej zamyka w kolorach czerni i bieli. Autor cyklu wystaw pt. „Marianna Orańska w monochromie” oraz „Westfryske en Eastfryske eilannen – Wyspy Fryzyjskie”. Jest w trakcie pracy nad autorską wystawą „Ocalony Meksyk”.

Prace obejrzeć można w galerii wschodniej Centrum, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Wstęp wolny!!!

W czwartek 19 kwietnia o godzinie 18:00 zapraszamy na finisaż wystawy.
Godzinę później (19:00) odbędzie się projekcja filmu „Daisy- wspomnienie minionego świata”, fabularyzowanego dokumentu związanego z postacią bohaterki Daisy von Pless, a także cennego materiału edukacyjnego, wspierającego poznanie tajemnic Dolnego Śląska wśród jego mieszkańców. Powstał on w ramach projektu "Dolny Śląsk Pełen Historii", zrealizowanego we współpracy z TVP Wrocław, Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przy wsparciu i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl

POKAZ FILMU "DAISY. WSPOMNIENIE MINIONEGO ŚWIATA."

23 marca, Pszczyna, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, ul. Brama Wybrańców 1

W czwartek 23 lutego do Zamku w Pszczynie powróciła Księżna Daisy. Wszystko za sprawą projekcji fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Daisy. Wspomnienie minionego świata”.

Film, w ramach projektu „Dolny Śląsk pełen historii”, realizowały wspólnie Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz TVP Wrocław przy współpracy licznych partnerów. W tym roku w ramach cyklu powstanie kolejna fabularyzowana opowieść o niezwykłych dziejach naszego regionu.

Śląska projekcja cieszyła się sporym zainteresowaniem gości. Nie ma już miejsc także na drugi pokaz, który odbędzie się 29 lutego. Emisja filmu planowana jest także na antenie TVP Katowice.

Kliknij aby powiększyć

UROCZYSTA INAUGURACJA POLSKO-CZESKIEGO ROKU KULTURALNEGO 2012

20 mar 2012, 11:00, Wałbrzych, Zamek Książ, wstęp wolny

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, wraz z partnerami organizuje uroczystą inaugurację POLSKO-CZESKIEGO ROKU KULTURALNEGO 2012. Patronat honorowy objęli: Arkadiusz Ignasiak – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu, Petr Mrkývka – Konsul Honorowy RP w Brnie, Jerzy Pokój – Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Roman Szełemej – Prezydent Wałbrzycha

Program: 

11.00 Przywitanie zaproszonych gości (Sala Maksymiliana) 
11.10 Wystąpienia oficjalne
11.30 Koncert zespołu Michelangelo Ensemble Filharmonii Sudeckiej:
12.00 Otwarcie wystawy pn. „Szlak do wolności" 
12.45 Przedstawienie propozycji programowych polsko-czeskich imprez społeczno-kulturalnych w 2012 roku (spotkanie robocze)

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej
Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, www.borderfestival.eu
Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, www.okis.pl
Urząd Miasta Wałbrzycha,www.um.walbrzych.pl
Przedsiębiorstwo Zamek Książ, www.ksiaz.walbrzych.pl

Kliknij aby powiększyć

OPROWADZANIE KURATORSKIE — „MIT I MELANCHOLIA”

Wrocław, Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a 10.03.2012 r.(sobota), godz. 17.00, wstęp bezpłatny
„Mit i Melancholia” to wystawa „na koniec świata”. Towarzyszący jej nastrój wypływa z poruszanych tematów przemijania, upadku wiary, kryzysów tożsamości. 
Odczucia metafizyczne artystów mieszają się tutaj z historią, nadając wybranym przez artystów aspektom dodatkowego znaczenia. Poddawane reinterpretacji wątki zaczerpnięte z XX wiecznej historii , z mitologii, ze sztuki ukazują dystans dzielący nas od minionych czasów modernizmu, ukazując tym samym puste miejsce do wypełnienia nowymi ideami, formami, mitami.

 
Trzydziestu  artystów zaproszonych do wystawy formułuje osobiste wypowiedzi na temat obserwowanego świata, z podkreśleniem prawa do wyrażania bólu, bezsilności i zwątpienia w schematycznie głoszone prawdy i wartości. Intymny dialog toczony przez artystów pomiędzy poszczególnymi pracami skłoni być może widzów do osobistej refleksji na temat alienacji jednostki, poszukiwania akceptacji i miłości. Kurator wystawy, Jolanta Ciesielska, zwraca uwagę na fakt, że każdy nas może stać się bohaterem nie powstałych jeszcze mitów, opowieści i opracowań i choćby dlatego warto się trochę postarać, by nasze życie stało się czymś wyjątkowym. 

Artyści biorący udział w wystawie: Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Witosław Czerwonka,Krzysztof Gruse, Ryszard Grzyb, Jakub Grzywak i Mariusz Kubielas (Grupa Klisza Werk), Jerzy Kosałka, Kamil Kuskowski, Roman Lipski, Grupa Łódź Kaliska, Artur Malewski, Sławomir Marzec, Tomasz Mażewski, Andrzej Miastkowski, Agata Michowska, Marcin Mierzicki, Bartłomiej Otocki, Laura Pawela, Marek Rogulski, Jadwiga Sawicka, Grupa Sędzia Główny, Kama Sokolnicka, Piotr Szmitke, Grzegorz Sztwiertnia, Marcello Zammenhoff, Alicja Żebrowska.
Kurator: Jolanta Ciesielska
 
Wernisaż odbył się 17 lutego o godzinie 18:00 
Po wernisażu, o godzinie 19.30, odbył się performance / koncert THROBBING WAFLE.
 
THROBBING WAFLE to prawdopodobnie pierwszy w historii ‘tribute band’ (czy też 'cover band') grupy industrialnej. A zarazem dość nowy (powstały w 2009 r), konceptualny projekt członków grupy MIKROWAFLE.
W założeniu, podobnie, jak ma to miejsce w przypadku grup naśladujących np. THE BEATLES - artyści wcielają się w oryginalne postacie i odtwarzają w większości oryginalne kawałki grupy THROBBING GRISTLE. Jednak zjawisko jest bezprecedensowe, gdyż obiekt wcielenia jest nietypowy: ta sztuka nie jest ‘ładna’ ani ‘grzeczna’, w potocznym ujęciu. Możemy to nazwać 'sztuką mistyfikacji', czy też 'szktuką kamuflażu'.

Wystawie towarzyszył będzie album o tym samym tytule pod redakcją Jolanty Ciesielskiej, wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
 
Zapraszamy do obejrzenia dokumentacji  fotograficznej, oraz do przeczytania relacji z wernisażuwystawy "Mit i melancholia" autorstwa uczennicy XV LO we Wrocławiu.
 
OPROWADZANIE KURATORSKIE — „MIT I MELANCHOLIA”
10.3.12 (sobota), godz. 17, wstęp bezpłatny

O wielowątkowej, tajemniczo określanej wystawie "na koniec świata", w której udział biorą czołowi polscy współcześni twórcy opowie w trakcie oprowadzania kuratorskiego Jolanta Ciesielska.

 
 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl
Współorganizator:
Muzeum Współczesne Wrocław www.muzeumwspolczesne.pl
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Wystawa została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Samorządu Miasta Wrocław i ze środków Gminy Bielsko-Biała.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bilety:
NORMALNY: 10 zł
ULGOWY: 5 zł
RODZINNY: 15 zł
GRUPOWY: 7 zł (min. 15 osób)
Dzieci do lat 6 wstęp wolny.
W czwartki wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia

Pon. 10.00–18.00
Wt. zamknięte
Śr.–Nd. 12.00–20.00

 

WYKŁAD W RAMACH PROJEKTU "AKADEMIA PLASTYCZNA"

8 marca, Bractwo Więzienne ”Katolicka Odnowa W Duchu Świętym w Polsce”, ul. Jedności Narodowej, Wrocław

Projekt „Akademia Plastyczna” odbywa się w formie plenerów plastycznych oraz wykładów i pokazów multimedialnych z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby. Wykłady przeznaczone dla podopiecznych domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo leczniczych, pacjentów szpitalnych oddziałów, zakładów poprawczych, zakładów karnych oraz innych placówek. Wykłady są formą edukacji kulturalnej w dziedzinie sztuk plastycznych i różnych nurtów w malarstwie. Obcowanie ze sztuką dzięki wykładom motywuje uczestników do aktywności ruchowej i zachęca do twórczego myślenia.

Projekt „Akademia Plastyczna”, jest kontynuacją projektu „Ze sztuką w Szpitalu”, poszerzonym oprócz wykładów o plenery plastyczne.

Na 2012 rok zaplanowanych jest 10 plenerów plastycznych.

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

Kliknij aby powiększyć

WYSTAWA FOTOGRAFII FORTUNATY OBRĄPALSKIEJ

8 marca - 21 kwietnia, Dolnośląskie Centrum Fotografii OKiS,
Domek Romański, pl. bpa Nankiera 8

W Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu, prezentowana będzie wystawa fotografii jednej z najwybitniejszych polskich artystek w dziedzinie fotografii – Fortunaty Obrąpalskiej. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 prac artystki ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.

Fortunata Obrąpalska
 (ur. w 1909 r. we Włodzimierzu Wołyńskim, zm. w 2004 r. w Poznaniu) już po maturze chciała rozwijać swoje pasje artystyczne, jednak ze względów finansowych zamiast na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, musiała kontynuować naukę w Wilnie, tym razem na Wydziale Chemii na Uniwersytecie im. Stefana Batorego. W 1935 roku wzięła ślub z Zygmuntem Obrąpalskim – fotografikiem. Właśnie wtedy zaczęła się interesować fotografią, co spotęgowane zostało także zawarciem znajomości z Janem Bułhakiem. Będąc pod wpływem twórcy nurtu „fotografii ojczystej”, Fortunata Obrąpalska w początkowym okresie twórczości tworzyła prace w manierze piktorialnej. W mieszkaniu Obrapalskich w Wilnie odbyły się nawet dwie konspiracyjne wystawy fotografii (w 1941 i 1942 roku).

Po II wojnie światowej artystka wraz z mężem przeprowadziła się do Poznania, gdzie kontynuowała swą fotograficzną pasję. W 1947 r. została członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jej twórczość zaczęto doceniać na licznych wystawach (Nowoczesna Fotografika Polska, Warszawa, Kraków 1948; I Wystawa Sztuki Nowoczesnej, Kraków 1948-1949). Współredagowała w latach 1948-1952 pierwszy powojenny periodyk poświęcony zagadnieniom związanym z fotografią artystyczną – poznański „Świat Fotografii”. Co istotne w drugiej połowie lat 40. zmieniają się nieco zainteresowania artystyczne Fortunaty Obrąpalskiej. Zaczęła tworzyć abstrakcyjne prace, dzięki którym znalazła się w gronie najznamienitszych twórców awangardowych. Na początku lat 50. artystka tworzyła fotografie w manierze socrealistycznej, ale wysoki poziom artystyczny jej prac pozwolił uniknąć taniej propagandy. Tworzyła nowatorskie kompozycje, często posługiwała się specjalnymi technikami (najczęściej pseudosolaryzacją i wtórnikiem).

Do zainteresowania fotografią eksperymentalną powróciła po 1955 roku. Stworzyła cykl prac pokazując mikroświat w skali makro.

Ostatni okres dość krótkiej działalności fotograficznej Obrąpalskiej zdominowała fotografia przyrodnicza wykonywana od początku lat 50. na zlecenie Akademii Rolniczej w Poznaniu. Jest to zasadniczo dokumentacja naukowa, ale nie pozbawiona waloru artystycznego. W ujęciu fotografowanych elementów odnaleźć można specyficzny dla artystki sposób widzenia świata, charakterystyczną dla niej wrażliwość.

Ze względu na uczulenie na chemikalia, Fortunata Obrąpalska musiała dość wcześnie zrezygnować z działalności artystycznej. Na szczęście jej twórczość nie została zapomniana o czym świadczy niniejsza wystawa.

Wernisaż odbył się w czwartek 8 marca o godz. 17.00 (wstęp wolny).

Zapraszamy do obejrzenia dokumentacji fotograficznej autorstwa uczennicy XV LO we Wrocławiu.

Wystawę można będzie oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00. Bilety: 2 zł, ulgowe 1 zł, w poniedziałki wstęp bezpłatny.

Organizatorzy: 
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl
Muzeum Historii Fotografii w Krakowie www.mhf.krakow.pl

Kliknij aby powiększyć

WYKLUCZENI Z KULTURY – PROJEKT POPULARYZUJĄCY AUDIODESKRYPCJĘ

marzec-listopad 2012, Wrocław, Centrum Kultury Wrocław-Zachód, ul. Chociebuska 4-6

Centrum Kultury Wrocław-Zachód wraz z partnerami, wśród których jest m.in. Ośrodek Kultury i Sztuki realizuje projekt popularyzujący audiodeskrypcję. By dowiedzieć się, jak działa np. „kino dla niewidomych” i posłuchać audiodeskrypcji można wziąć udział w organizowanych przez CKWZ wydarzeniach.
Od marca do listopada 2012 roku zaprezentowanych zostanie kilkanaście wybranych filmów wzbogaconych audiodeskrypcją, a po projekcjach odbędą się spotkania z artystami, którzy opowiedzą o swojej pracy. Podczas trwania trzech cykli warsztatów, trenerzy audiodeskrypcji pokażą jak prawidłowo tworzyć audiodeskrypcję do filmów, spektakli oraz sztuk wystawienniczych.

KONFERENCJA

 

Konferencja poświęcona popularyzacji audiodeskrypcji – techniki umożliwiającej odbiór przekazów audiowizualnych osobom z dysfunkcjami wzroku będzie miała miejsce w poniedziałek i wtorek 23-24 kwietnia 2012 roku. Podczas dwudniowego spotkania zaproszeni goście oraz przedstawiciele Instytucji Kultury Wrocław 2016 opowiedzą również o założeniach programowych w sferze działań kulturalnych Wrocławia. Rozpoczynająca cykl pierwsza konferencja będzie dotyczyła zagadnień związanych z organizacyjnym i prawnym funkcjonowaniem rynku usług audiodeskryptorskich w Polsce i w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji projekcji kinowych.

 

Konferencja składać będzie się z dwóch bloków programowych:

1) Specjalnej edycji Forum 2016 poświęconej możliwym formom współpracy instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz działaczy i aktywistów z całego kraju przy organizacji Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016;

2) Podkreślanej we wrocławskim projekcie kwestii wykluczenia z udziału w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem wdrażanego przez Centrum Kultury Wrocław Zachód projektu popularyzacji audiodeskrypcji, jako metody włączania osób wykluczonych do wspólnej przestrzeni kulturalnej;

 

 

Program konferencji „Wykluczeni z kultury”

23 kwietnia 2012 
 
9:30 – 10:00
rejestracja uczestników 
 
10:00
otwarcie konferencji 
Jarosław Obremski - Przewodniczący Rady Programowej Europejskiej Stolicy Kultury 
 
10:15
prezentacja multimedialna projektu „Wykluczeni z kultury” 
 
10:30
„Dostęp do kultury osób niepełnosprawnych” 
Jarosław Duda - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych 
 
10:45
„Wielka Brytania jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie audiodeskrypcji” 
Joan Greening - brytyjska konsultantka, działająca w obszarze audiodeskrypcji, współpracująca z Królewskim Narodowym Instytutem Niewidomych oraz producentami filmowymi 
 
11:30
debata: „Audiodeskrypcja – problemy i perspektywy” 
 
12:30 – 13:00
przerwa kawowa 
 
13:00 – 14:30
Forum 2016: Wykluczeni z kultury
wystąpienia/debata z udziałem reprezentantów miast, 
które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK 
  • wykluczenie z kultury czy wykluczenie społeczne: przyczyny, formy, skutki 
  • spektakularyzacja kultury a partycypacja w kulturze: czy partycypację należy mierzyć liczbą sprzedanych biletów? 
  • Europejska Stolica Kultury – dla kogo? 

 
14:30 – 15:30
przerwa obiadowa 
 
15:30 – 17:00
Forum 2016: Wykluczeni z kultury
warsztaty z udziałem reprezentantów miast, które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK 
  • jak polskie miasta radzą sobie z wykluczeniem? 
  • jak zwiększyć zaangażowanie obywateli w życie kulturalne i społeczne? 
  • jak wykorzystać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, by przeciwdziałać wykluczeniu? 

 
 
24 kwietnia 2012 

09:00 – 11:00

Forum 2016: Jak współpracować?
wystąpienia/debata z udziałem reprezentantów miast, które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK 
  • Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu: nadzieje, szanse, zagrożenia 
  • Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu: miasto /region/ kraj 
  • rozwiązania aplikacyjne miast biorących udział w polskim konkursie o tytuł ESK 
11:00 – 11:30
przerwa kawowa 
 
11:30 – 13:00
Forum 2016: Jak współpracować ?  
warsztaty z udziałem reprezentantów miast, które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK
  • jak współpracować na polu kultury w wymiarze ogólnokrajowym? 
  • w jaki sposób uzyskać realny wpływ na tworzenie polityk kulturalnych na poziomie lokalnym i krajowym? 
  • jak włączyć projekty miast, które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK do wrocławskiego programu ESK?

 
13:00 – 14:30
„Audiodeskrypcja jako kod dostępu do kultury” 
Monika Marciniak - Fundacja Audiodeskrypcja z Białegostoku 
 
 
„Prawne aspekty audiodeskrypcji” 
Krzysztof Zuber - adwokat specjalizujący się w prawie własności intelektualnej 
 
14:30 – 15:30
podsumowanie konferencji:
od teorii do działania
 
 

FILMY

 
Zapraszamy na projekcje filmowe wzbogacone o audiodeskrypcję. Między marcem a listopadem 2012 Centrum Kultury Wrocław-Zachód organizuje kilkanaście bezpłatnych projekcji filmowych uwzględniających podział na filmy dla najmłodszych widzów oraz dla młodzieży i dorosłych. Wśród starannie wybranych propozycji filmowych znajdują się zarówno nowości kinowe, jak i dzieła klasyki filmowej.

 
Spotkanie z Borysem Lankoszem na przedpremierowym pokazie "Rewersu"


Innowacją na skalę kraju są projekcje filmów zagranicznych, których zrealizowanie jest możliwe dzięki specjalistycznemu zestawowi do tłumaczeń symultanicznych wyposażonemu w dwa pulpity tłumacza – jeden do odczytywania tekstu audiodeskrypcji, drugi do odczytywania listy dialogowej.
 
Centrum Kultury Wrocław – Zachód jest jedyną na Dolnym Śląsku instytucją prezentującą filmy wzbogacone o audiodeskrypcję. Udział we wszystkich projekcjach jest bezpłatny.

„CZŁOWIEK NA LINIE”
 (2008) Reż: James Marsh - 18 marca 2012


„JUTRO BĘDZIE LEPIEJ” (2010) Reż: Dorota Kędzierzawska – 25, 26 marca 2012
spotkanie z Dorotą Kędzierzawską i Arthurem Reinhardem 

Przed nami: 

„TOY STORY 3” (2010) Reż: Lee Unkrich - 25 kwietnia 2012 


„JASMINUM” (2006) Reż: Jan Jakub Kolski - 29 kwietnia 2012 
spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską 


„OLIVER TWIST”
 (2005) Reż: Roman Polański – 05 kwietnia 2012 


„W CIEMNOŚCI”
 (2011) Reż: Agnieszka Holland – 27 maja 2012 
spotkanie z Agnieszką Holland 


"ROZSTANIE
" (2011) Reż: Asghar Farhadi - 17 czerwca 2012

 

WARSZTATY

 
Warsztaty w ramach projektu „Wykluczeni z kultury” odbywają się w 3 cyklach:
  • Tworzenie audiodeskrypcji do dzieł plastycznych (14-16 maja 2012) 
  • Tworzenie audiodeskrypcji do spektakli teatralnych (październik) 
  •  Tworzenie audiodeskrypcji do produkcji filmowych (listopad)
 
Dzięki kompleksowemu szkoleniu, uczestnicy spotkań, zarówno widzący, jak i niewidomi poznają niezbędne zaplecze informacyjne i metodologiczne w zakresie tworzenia audiodeskrypcji w trzech dziedzinach sztuki: plastycznej, teatralnej i filmowej. 

Program warsztatów:
Każda z 4 grup złożona z 3 osób – 2 widzących i 1 niewidomej przygotuje audiodeskrypcję do wybranego fragmentu filmu bądź przedstawienia teatralnego, a w przypadku dzieła plastycznego opisze jeden obiekt. Fragmenty opisanego materiału przez uczestników warsztatów w technice audiodeskrypcji  przygotowane przez każdą z 4 grup, złożą się na większą całość skryptu.
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach tworzenia audiodeskrypcji.
 
Zgłoszenia można kierować:
tel. (71) 353-96-94 wew. 73
e-mail: biuro@ckwz.art.pl

 

Kliknij aby powiększyć

W MARCOWYM NUMERZE MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

SZYMBORSKA – LISTY • O POETCE: KOZIOŁ, ŁUKASIEWICZ
Z SOŚNIERZEM o zdrowiu • GAJDZIŃSKI o imperium CZARNECKIEGO
„Inne Niemcy”: Wolf, Biermann, Buras, Mur berliński po 50 latach
CITATI O CERVANTESIE • SIERADZKI o Kontrrewolucji w teatrze
Wiersze: YANG LIAN, ADONIS • IŁOWIECKI: Zapiski spod sosny

Więcej na stronie: www.facebook.com/MiesiecznikOdra
www.odra.okis.pl

Kliknij aby powiększyć

FOTOGRAFICZNA RELACJA Z OTWARCIA WYSTAWY "MIT I MELANCHOLIA"

Zapraszamy do obejrzenia dokumentacji  fotograficznej, oraz do przeczytania relacji z wernisażu wystawy "Mit i melancholia" autorstwa uczennicy XV LO we Wrocławiu.
Zdjęcia z wystawy na fan page OKiS

« poprzednia 1 261 62 63 64 65 66 67 68 69 70 następna »