• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Koncerty Hawdalowe - MONIUSZKO PO KLEZMERSKU

Koncerty Hawdalowe - MONIUSZKO PO KLEZMERSKU

Dodano: 12.11.2012 12:43

24 listopada 2012
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, Wrocław
godzina 18:49

Koncerty Hawdalowe wrosły już na stałe w pejzaż kulturalny Wrocławia, organizowane od wielu lat przez Fundację „PRO ARTE 2002”. Odwołują się bezpośrednio do tradycji żydowskiej. Odbywają się we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem. Rozpoczynają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca, godzinę po zachodzie słońca, tj. w momencie hawdali, chwili kończącej szabat i rozpoczynającej nowy żydowski tydzień.

Koncerty Hawdalowe to zarówno wydarzenie muzyczne na najwyższym poziomie, jak i niezwykła okazja, do poznania bogatej żydowskiej kultury. Najbliższy koncert poprowadzi znakomity artysta, jeden z najskuteczniejszych animatorów życia muzycznego w regionie i wybitny znawca kultury żydowskiej, dyr. artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego i Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA Stanisław Rybarczyk.

W tym miesiącu mamy niebanalny program koncertowy: MONIUSZKO PO KLEZMERSKU, to wyjątkowy projekt, który swoją premierę miał na tegorocznym jubileuszowym 50. Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, gdzie został znakomicie odebrany zarówno przez publiczność, jak i krytyków muzycznych i zebrał wiele pochwał. Teraz także mieszkańcy Dolnego Śląska będą mieli możliwość wysłuchania tej niebywałej aranżacji. Twórcy projektu - Magda Brudzińska (Quartet Klezmer Trio) oraz krakowski zespół Klezzmates (który mieli szansę państwo usłyszeć w czasie zeszłorocznej edycji Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych) to znakomicie wykształceni muzycy, od lat funkcjonujący na europejskiej scenie muzyki klezmerskiej. Połączyli oni utwory Stanisława Moniuszki z żywą, klezmerską stylistyką i praktyką wykonawczą udowadniając, że twórczość wybitnego kompozytora może być wielce inspirująca i skonfrontowana z nowymi czasami zyskuje nową energię i ma szansę na ponowne odrodzenie. Muzycy do swojego projektu, wybrali pieśni powszechnie znane, jak te ze "Śpiewników domowych", czy fragmenty opery "Halka", a także te mniej popularne - z cyklu "Pieśni wieśniaczych", czy dumki. Melodie pieśni i główne tematy instrumentalnych części opery zostały zaaranżowane w zupełnie nowej, stylistyce. Utwory prezentowane z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego rodzaju muzyki instrumentarium: akordeonu, klarnetu, skrzypiec, altówki, kontrabasu, perkusji i głosu są pełne temperamentu i stwarzają niesamowicie żywiołowy nastrój.

 

Magda Brudzińska - śpiew i altówka

Tomasz Polak - klarnet

Bartosz Dworak - skrzypce

Marcin Wiercioch - akordeon

Jarek Wilkosz – kontrabas

Krzysztof Kossowski – perkusja

 

 

MONIUSZKO PO KLEZMERSKU PROGRAM



1.MAZUR z II aktu opery „Halka”

2.Groźna dziewczyna” z cyklu III Pieśni Wieśniaczych , sł. autor nieznany

3.Dumka”Przychodź miły” sł. J Czeczot

4. „Cyganie” sł.przekład z rosyjskiego P.Maszyński

5.”Serce moje” z cyklu ”Cztery piosnki”, sł. A. Kolankowski

5.”Nie śpię, nie jem dręczę siebie” dumka

6. .”Tańce góralskie” z III aktu opery „Halka”

7.”Pieśń Nai” sł. J.Korzeniowski

8.” Czy Powróci” sł. J.Kraszewski

9. „Kum i Kuma” sł.Jan Czeczot

10. ”Pieśń wieczorna” sł.W .Syrokomla (L.Kondratowicz)

11..”Nie śpię, nie jem dręczę siebie” dumka

12. „Prząśniczka” sł. J.Czeczot

Wszystkie pieśni pochodzą ze „Śpiewników domowych”



Informacja pochodzi z materiałów promocyjnych organizatora