• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Kliknij aby powiększyć

COLLEGIUM MUSICUM. WYKŁAD MARKA DYŻEWSKIEGO PT. "W KRĘGU ARCYDZIEŁ ANTONA BRUCKNERA"

20 października 2012 r., godz 16.00
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu
pl. Kościuszki 9, Wrocław

COLLEGIUM MUSICUM - taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego, na które zaprasza organizator – Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Szczególną wartością wykładów jest ich szeroka perspektywa humanistyczna, ukazywane są związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki. Ich autor, Marek Dyżewski, komentował w II Programie Polskiego Radia i telewizji największe, odbywające się w naszym kraju, międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwale „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego oraz Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Prowadził gościnne wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych oraz na kilku uniwersytetach. Wykładał też w Niemczech, Belgii, Austrii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

 

ODBYŁ SIĘ FINAŁ DOLNOŚLĄSKIEJ LIGI TALENTÓW!

Dolnośląska Liga Talentów
22 września - 13 października 2012
Krośnice, Kamienna Góra, Legnica, Oleśnica

W sobotę 13 października, w Oleśnicy odbył się finał I edycji Dolnośląskiej Ligi Talentów. Wzięło w nim udział 21 uczestników. Wybór zwycięzców był niesamowicie trudny, gdyż poziom ogólny finałów wywindowany został do bardzo wysokiego poziomu.

Ponieważ w trakcie eliminacji często pojawiał się dylemat, związany z ocenieniem uczestnika na „tak” i „nie”, aby móc łatwiej wybrać zwycięzców Dolnośląskiej Ligi Talentów, zmieniono system oceniania finalistów. Postanowiono, że jury po wystąpieniu wystawi „ocenę” w skali 1-10.


Wyniki:

III miejsce: Pola Dziedzic z Milicza

II miejsce: Teatr Avatar z Legnicy

A zwyciężczynią pierwszej edycji Dolnośląskiej Ligi Talentów została:

Nikola Warda z Legnicy

 

Sobotnie wydarzenie kończy tę edycję DLT. Następna za rok!

 

Relacja z Oleśnicy w TVP Wrocław – emisja 22.10.2012 premiera (godz. 17:35), 25.10.2012 powtórka (godz. 17:45).

 

Fotorelacja z finału: tutaj.

 

Strona DLT:  www.dolita.pl

 

 

LEKCJE KULTURY - PRZEDSTAWIENIE OPEROWE „KOT W BUTACH” W OPERZE WROCŁAWSKIEJ.

18 października 2012 r.
Wrocław

Nasze najbliższe wyjście do Opery na przedstawienie „Kot w butach” zorganizowane zostało dla 25 uczestników Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Milicza. Jest to pierwszy udział Ośrodka z Milicza w ramach projektu „Lekcje Kultury”. SOSW z Milicza to placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.

Wyjście zorganizowane jest dla grupy podopiecznych, którzy jeszcze nie brali udziału w Lekcjach Kultury.

 

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

 

Kliknij aby powiększyć

KONCERT HAWDALOWY - JASCHA LIBERMAN TRIO

27 października 2012
Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, godz. 18:50

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Fundacja "PRO ARTE 2002"serdecznie zapraszają na koncert z cyklu Koncerty Hawdalowe. Koncert rozpocznie się tradycyjnie godzinę po zachodzie słońca. Zostanie zainaugurowany wspólną, krótką modlitwą na koniec szabatu.

Jascha Liberman Trio

Skład:

Jascha Liberman - skrzypce i altówka
Pawel Iwan - akordeon
Roman Ślazyk - kontrabas

Wykonując w różnych zespołach tradycyjną muzykę żydowską, muzykę klasyczną i jazzową, artyści mają w swoim dorobku nagrania telewizyjne, radiowe, CD oraz koncerty niemal w całej Europie i Ameryce Północnej. Na repertuar Jascha Lieberman Trio składa się: tradycyjna muzyka Żydów aszkenazyjskich, muzyka bałkańska, utwory stylizowane na Folklorze żydowskim oraz kompozycje lidera zespołu Jaschy Liebermana. W oryginalnych aranżacjach muzycy sięgają po elementy klasyki, jazzu i muzyki współczesnej. Jascha Lieberman Trio na specjalne zamówienie, wystąpiło między innymi na koncertach dla Romana Polańskiego, Shlomo Mintza, Ronalda Laudera, Filharmoników Londyńskich. Zespół bierze udział w najbardziej prestiżowych europejskich festiwalach muzycznych obok takich sław jak Zubin Mehta, Martha Argerich , Mischa Maisky , Nigel Kennedy.


Jascha Lieberman
studiował muzykę klasyczną u najsłynniejszego polskiego altowiolisty prof. Stefana Kamasy. Tradycyjnej muzyki żydowskiej uczył się u Giory Feidmana i Leopolda Kozłowskiego. Był członkiem kwartetów smyczkowych prowadzonych przez Krzysztofa Pendereckiego. Jako kameralista, koncertował w Europie i Stanach Zjednoczonych, biorąc udział w najbardziej renomowanych festiwalach jak: Sagra Malatestiana Rimini (Włochy), Schleswig-Holstein Musik Festival (Niemcy), Verbier Festival & Akademy (Szwajcaria). Również jako kameralista koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych jak: Filharmonia Berlińska, Kolarac Hall, Palace of Justice.
Wystąpił na koncertach z okazji 60tej Rocznicy Urodzin Krzysztofa Pendereckiego w Moguncji i Pradze. Na zaproszenie Stevena Spielberga wystąpił w Jerozolimie, na koncercie dedykowanym osobom ocalałym dzięki liście Schindlera.


Pawel Iwan
– akordeonista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Janusza Patera. Podczas studiów brał udział w licznych warsztatach gry na akordeonie prowadzonych przez takich mistrzów jak: Geir Draugsvoll, Raimondas Sviackievicius czy Bogdan Dowlasz. Ma na swoim koncie wiele koncertów jako solista i kameralista. Uczestniczył w konkursach, przeglądach i festiwalach akordeonowych, zdobywając dużo wyróżnień i nagród, m.in.: II nagroda (1997), III nagroda(1999) i I nagroda (2000) na Przesłuchaniach Uczniów Klas Akordeonu w Gorlicach, I nagroda na Konkursie Miniatur w Krakowie (2000), I nagroda ( w kategorii zespołów kameralnych) i II nagroda ( w kategorii solowej) na VII Gorlickich Konfrontacjach Akordeonowych (2001), III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie (2001). Od lat z zamiłowaniem gra muzykę żydowską, występując na koncertach w kraju i za granicą.


W Jascha Lieberman Trio występują również kontrabasiści: Łukasz Adamczyk, Grzegorz Bąk, Mateusz Frankiewicz oraz akordeonista Konrad Ligas. W niektórych koncertach Jascha Lieberman Trio towarzyszy znakomity perkusista Slawomir Berny.


Bilety:
15 ZŁ ULGOWE/25 ZŁ NORMALNE PRZEDSPRZEDAŻ, 
20 ZŁ ULGOWE/30 ZŁ NORMALNE NA GODZINĘ PRZED KONCERTEM


Gdzie kupić:

Centrum Informacji Żydowskiej
ul. Włodkowica 9, 50-072 Wrocław
tel./fax: 71 787 39 02
e-mail: cizwroclaw@gmail.com 
Godziny otwarcia: pon-czw: 9.00-17.00, pt: 9.00-15.00

Kliknij aby powiększyć

MOŻNA ZGŁASZAĆ NOMINACJE DO NAGRODY PROFESTORA ALEKSANDRA GIEYSZTORA.

Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora
zgłaszanie kandydatur do 28 października 2012 r.

Nagroda im. Profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w działalności mającej na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego. Co roku Kapituła Nagrody pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda stara się docenić trud oraz zaangażowanie osób i instytucji działających na tym polu. Jest już to XIV edycja Nagrody.

Nagrodę im. Profesora Aleksandra Gieysztora nadaje Fundacja Kronenberga od roku 2000. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Fundacji Kronenberga, wybitnym polskim humanistą o międzynarodowej sławie.

Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w następujących dziedzinach: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce.

Celem przedsięwzięcia jest promocja oraz wsparcie tych, którzy podejmują się działań służących ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kandydatów do Nagrody zgłaszać mogą członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody oraz instytucje kultury - państwowe, samorządowe bądź pozarządowe. Laureatów wybiera Kapituła, obradująca pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda, w której skład wchodzą członkowie Rady i Zarządu Fundacji.

Do dnia 28 października 2012 roku można zgłaszać nominacje instytucji lub osób wspierających rozwój polskiej kultury i ochronę dziedzictwa narodowego.


Formularz zgłoszeniowy dostępny: tutaj.

 

Informacje pochodzą od organizatora.

 

 

OSTATNIE ELIMINACJE DOLNOSLASKIEJ LIGI TALENTÓW ZA NAMI!

Dolnośląska Liga Talentów
22 września - 13 października 2012
Krośnice, Kamienna Góra, Legnica, Oleśnica

W niedzielę ( 6 października ) w Legnicy odbyły się trzecie eliminacje Dolnośląskiej Ligi Talentów. Przedstawiamy finalistów ostatnich już eliminacji DLT:

WYNIKI:

Zwycięska piątka:
1. Zespół 4EMKA
2. Zespół Pieśni i Tańca LEGNICA
3. Zespół Muzyki Dawnej ALL’ ANTICO
4. Nikola Warda
5. Zespół taneczny KARAMBOL.

Jury wzorem eliminacji w Kamiennej Górze przyznało „dzikie karty”, które trafiły do:
1. Hani Markiewicz
2. Teatru AVATAR.

 

Fotorelacja z eliminacji z Legnicy: tutaj.


A już w sobotę 13 października - Wielki Finał w Oleśnicy!!

 

Relację telewizyjną z eliminacji w Legnicy również będzie można zobaczyć na antenie TVP 3 Wrocław - szczegółowy harmonogram relacji w TVP: tutaj.

- relacja z eliminacji w Krośnicach  - 01.10.2012 premiera (godz. 17:35), 04.10.2012 powtórka (godz. 17:45),
- relacja z Kamiennej Góry – emisja 08.10.2012 premiera (godz. 17:35), 11.10.2012 powtórka (godz. 17:45),
- relacja z Legnicy – emisja 15.10.2012 premiera (godz. 17:35), 18.10.2012 powtórka (godz. 17:45),
- relacja z Oleśnicy – emisja 22.10.2012 premiera (godz. 17:35), 25.10.2012 powtórka (godz. 17:45).

Strona Dolnośląskiej Ligi Talentów: www.dolita.pl

 

 

 

Kliknij aby powiększyć

W PAŹDZIERNIKOWYM NUMERZE MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

FRASYNIUK • korupcji, nepotyzmie i Amber Gold • RANCIÈRE
Rozmowy z KONWICKIM i KOWALEM • EURO EX MACHINA
KRZEMIŃSKI: R. von Scheliha • TURNAU o katolickiej centrali
KARPOWICZ: Niepublikowane wiersze i listy • T.R. KENNEDY
Żegnamy Tomasza PUŁKĘ • 8 ARKUSZ: INSTYTUT MIKOŁOWSKI

Więcej na stronie:
www.facebook.com/MiesiecznikOdra

W Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej ODRĘ można nabyć w promocyjnej cenie 8 zł.
Archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 zł.

ODBYŁA SIĘ KONFERENCJA POŚWIĘCONA PROJEKTOWI „DOLNOŚLĄZACY DLA DOLNOŚLĄZAKÓW”

W dniu 4 października (czwartek), w Art Café Kalambur, odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi „Dolnoślązacy dla Dolnoślązaków”. Przedsięwzięcie obejmuje cykl programów emitowanych w TVP Wrocław, pt. "Mój pierwszy dzień". Każdy odcinek jest opowieścią przesiedlonych na Ziemie Zachodnie, o ich pierwszych doświadczeniach w nowej, małej ojczyźnie.

Miejsce spotkania nie pozostało przypadkowe, ponieważ właściciel Kawiarni Kalambur jest jedną z postaci występujących w cyklu „Mój pierwszy dzień”. W konferencji wzięli udział Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń, Zastępca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki Arkadiusz Sikora, oraz bohaterowie poszczególnych odcinków.
Podczas konferencji wystąpiła jedna z uczestniczek programu Dolnośląska Liga Talentów, Izabela Możdżeń wraz z zespołem, która podczas eliminacji konkursu w Krośnicach zakwalifikowała się do finału.

W trakcie spotkania zaprezentowany został krótki, 15-minutowy film, prezentujący urywki niektórych epizodów, a w części końcowej konferencji został wyświetlony cały, drugi odcinek cyklu.

Celem przedsięwzięcia jest przedstawienie opowieści Niemców, którzy zostali na Dolnym Śląsku, historie Łemków przesiedlonych w ramach Akcji Wisła oraz Greków i Żydów, których duże społeczności zamieszkiwały dolnośląskie miasta, a także osób przybyłych z ziem wschodnich, w wyniku przesunięcia granic. Jednocześnie twórcy projektu zrywają ze sztywnym konstruktem narodowości, stąd tytuł projektu „Dolnoślązacy dla Dolnoślązaków”.

Projekt stanowi ważny wydźwięk w kontekście współczesnej debaty nad problemami wielokulturowości oraz wskazuje Dolny Śląsk jako miejsce, które od wielu lat zmagają się z tą problematyką. Dla niektórych „ziemie odzyskane”, dla innych „utracone”, dla jeszcze innych „zło konieczne”. Bohaterowie każdego z odcinków, opowiadają – każdy o swojej – powojennej, trudnej rzeczywistości postrzeganej oczami nastolatków i dzieci, gdyż właśnie w tym wieku byli, gdy skończyła się II wojna światowa.

W poszczególnych odcinkach przedstawiane są trudne, historyczne „prawdy”, z którymi wielu być może, trudno będzie się skonfrontować; „prawdy” łamiące stereotypy wyniesione z lekcji historii, ponieważ wiedza wynoszona ze szkolnych podręczników, dotycząca powojennych relacji w nowych granicach państwa polskiego jest często cenzurowana i jednostronna. Twórcom udało się od tej cenzury uciec, pokazać rzeczywistość poprzez relacje „z pierwszej ręki”. A nie była ona jednowymiarowa i to też udało się uchwycić. Nie ma prawdy obiektywnej – ilu uczestników tamtych wydarzeń, tyle różnych prawd, emocji i sposobów na tworzenie własnej tożsamości. Od tęsknoty za tzw. ojcowizną, przez próby funkcjonowania w tym samym miejscu, ale jednocześnie w innym państwie, po zwykłą radość związaną z końcem wojny.

Projekt jest realizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, w koprodukcji z TVP Wrocław, przy wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Cykl zawiera 12 odcinków, prezentowanych w każdy czwartek (od 27.09 do 20.10.2012 r., o godz. 18:50) na antenie TVP Wrocław.

 

 

 


Pstrążna w niedzielę w TVP Wrocław

Już w niedzielę 7 października zapraszamy przed telewizory. O godz. 17.40 rozpocznie się na antenie TVP Wrocław pierwsza cześć zapisu niezwykłego widowiska operowo-operetkowego, które w sierpniu organizowaliśmy w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju-Pstrążnej.  Cześć druga tego samego dnia, po głównym wydaniu programu informacyjnego "Fakty" - o godz. 18.50.

Widowisko było finansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organizatorami byli: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Samorząd Kudowy-Zdroju oraz Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Patronat nad wydarzeniem sprawował pan Radosław Mołoń - Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

W zapisie telewizyjnym zobaczymy całośc koncertu prowadzonego przez wrocławskich dziennikarzy Katarzynę Dynowską i Andrzeja Jóźwika. Na telewizyjnej scenie zaprezentuje się Orkiestra Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha pod batutą maestro Stanisława Rybarczyka. Będą także popularne szlagiery operowe i operetkowe. Wykonają je soprany Agnieszka Maciejewska, Lubow Kaczała oraz tenorzy Andrzej Kalinin i Oleh Łychacz.

Ostatni spektakl w ramach
13. PREZENTACJI MONODRAMÓW NA DOLNYM ŚLĄSKU

13. Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku!
18 października - 22 listopada 2012


Ostatni spektakl Prezentacji:

Agnieszka Przepiórska "I będa święta"
22.11.2012, Wałbrzych
, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, pl. Teatralny 1

 


 

Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku, która towarzyszy Wrocławskim Spotkaniom Teatrów Jednego Aktora od 2000 roku odbył się w październiku i listopadzie 2012 roku. Spektakle jednoosobowe zagościły w 13 instytucjach 12 miast regionu: Bolesławiec (18-24.10.), Legnica (28.10.), Szczawno-Zdrój (26.10.), Zgorzelec (9.11.), Wałbrzych (22.11), Boguszów-Gorce (26.10.), Chojnów (18.10.), Duszniki-Zdrój (25.10.), Głogów (21.10.), Jawor (17.10.), Strzelin (19.10.) i Ziębice (24.10). Najwięcej spektakli zobaczymy w Teatrze Starym w Bolesławcu w dniach 18-24 października.

 

 Ostatni spektakl Prezentacji:

22.11.2012, Wałbrzych, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, pl. Teatralny 1


AGNIESZKA PRZEPIÓRSKA „I BĘDĄ ŚWIĘTA”
reżyseria: Piotr Ratajczak

Spektakl nagrodzony na tegorocznym Ogólnopolskim Festiwalu teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (część konkursowa WROSTJA) inspirowany jest reportażami i prasowymi wywiadami. To monolog zrozpaczonej kobiety, która traci męża w katastrofie lotniczej. Niespodziewana śmierć męża - osoby publicznej i powszechnie szanowanej - staje się inspiracją do rozliczenia z samą sobą - próbą nazwania swojego miejsca w dotychczasowym życiu i rozliczenia się z tym życiem, które definitywnie się skończyło. Bohaterka podąża przez łany bólu, broni pamięci męża w publicznym maglu, ulega autodestrukcyjnym histeriom, by na koniec wkroczyć do jego domowego sanktuarium, obejrzeć dziesiątki zdjęć wokół biurka, odkryć, że na żadnym jej nie ma... Mocny dramat kogoś, kto w cierpieniu odnajduje siebie.

Agnieszka Przepiórska - aktorka urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Ukończyła Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Petersburgu. Po powrocie do Polski w latach 2005-2008 była aktorką w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Grała w wielu teatrach w całej Polsce. Od 2008 roku mieszka w Warszawie. W sezonie 2011/2012 zrealizowała role w Teatrze Imka i w Teatrze Konsekwentnym. Za rolę w monodramie „I będą święta” otrzymała Główną Nagrodę na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim. Na 41. OFTJA we Wrocławiu nagrodzona dwoma nagrodami jurorskimi.

Strona Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

 

Do tej pory w ramach Prezentacji:

Boguszów-Gorce, Bolesławiec, Chojnów, Duszniki-Zdrój, Głogów, Jawor, Legnica, Strzelin, Szczawno-Zdrój, Zgorzelec, Ziębice,  WałbrzychNa scenach ośrodków kilku miast zobaczymy przede wszystkim Krzysztofa Grabowskiego, absolwenta PWST we Wrocławiu i laureata festiwali teatrów jednego aktora. W dwóch uteatralizowanych spektaklach typu „stand-up comedy”: „Miłka” wg „Piaskownicy” Michała Walczaka i Patryk K.” wg Jerzego Pilcha aktor w zabawny i szczery sposób rozprawia się z wewnętrznym, psychiczno-emocjonalnym życiem mężczyzny. Mężczyzny zakompleksionego, neurotycznego, stłamszonego przez ojca, który nie potrafi nawiązać relacji z kobietami. Wyznania Patryka przełamie klęska niepowodzeń, które zaprowadzą go do ucieczki w świat zabawy w bohatera bez problemów – Batmana. 

W Legnicy wystąpi Agata Kucińska, absolwentka PWST im. L.Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu (Wydział Lalkarski) oraz aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek i Teatru Ad Spectatores. Spektakl Żywoty świętych osiedlowych”, który pojawi się na scenie teatru w Legnicy to opowieść o mieszkańcach Osiedla, którzy podejrzewają, że powstało ono z boskiej betoniarki poza planem stworzenia. Zbierają się na dachu jednego z bloków, żeby zmienić swój smutny status przypadkowych, niechcianych dzieci. Domagają się legendy, każdy dla siebie osobnej, która dałaby im nieśmiertelność i poczucie bezpieczeństwa. Przyglądamy się szarej, betonowej rzeczywistości miast niczym ascetycznej pustyni, która rodzi świętych, męczenników i mistyków…
 

W Zgorzelcu swoje umiejętności zaprezentuje Anna Skubik, absolwentka PWST w Krakowie im. L.Solskiego Filia we Wrocławiu (Wydział Lalkarski), performerka, która poszukuje nowych dróg pracy aktora poprzez doświadczenia z teatrem tańca, lalkarstwem i pracą uliczną (szczudła, pantomima).

 

Scenariusz spektaklu „Fedra” powstał w oparciu o tekst „Fedry” Jean Racine’a. Spektakl inspirowany jest mitem Fedry, jako kobiety fatalnej, która przez swoją nieokiełznaną namiętność i miłość do pasierba doprowadza do tragedii i upadku królestwa. Jest to sztuka o kobiecie jako o żywiole namiętności silniejszej niż ona sama, o odwadze życia i śmierci w zgodzie z prawdą, własną prawdą. Monodram, w którym aktorka wprowadza nas w świat jej nieokiełznanej i niemożliwej miłości. W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty języka nowogreckiego.13. PREZENTACJA MONODRAMÓW
NA DOLNYM ŚLĄSKU
październik - listopad 2012

 

BOLESŁAWIEC: 18-24.10.2012
Teatr Stary, Teatralna 1 www.mdkboleslawiec.eu

18.10.2012, godz. 19.00, Bogusław Kierc „Mój trup”
19.10.2012, godz. 19.00, Anna Skubik „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich”
 20.10.2012, godz. 19.00, Krzysztof Grabowski „Miłka” i „Patryk K.”

LEGNICA: Teatr Modrzejewskiej Legnica, Scena Gadzickiego, Rynek 39,
26.10.2012, godz. 19.00, Agata Kucińska „Żywoty świętych osiedlowych”

SZCZAWNO ZDRÓJ: Teatr Zdrojowy, www.teatr-zdrojowy.pl
28.10.2012, godz. 19.00, Ewelina Niewiadowska „To moja Marilyn Monroe”

● ZGORZELEC: Miejski Dom Kultury, ul. Parkowa 1, www.mdk.zgorzelec.com
9.11.2012, Anna Skubik „Fedra”

● WAŁBRZYCH: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, pl. Teatralny 1
22.11.2012, godz. 19.00, Agnieszka Przepiórska, „I będą święta” , teatr.walbrzych.pl

 

Monodramy KRZYSZTOFA GRABOWSKIEGO
nagrodzone na Ogólnopolskich Festiwalach Teatrów Jednego Aktora:
„Miłka” wg Piaskownicy Michała Walczaka i „Patryk K.” wg Jerzego Pilcha

● BOLESŁAWIEC: Teatr Stary, Teatralna 1,  www.mdkboleslawiec.eu
20.10.2012, godz. 19.00, „Miłka” i „Patryk K.”

● BOGUSZÓW GORCE: Miejska Biblioteka Publiczna-Centrum Kultury, pl.Odrodzenia 4
26.10.2012, godz. 17.00, „Patryk K.” www.mbp-ck.pl

CHOJNÓW: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Małachowskiego 7, www.mdk-chojnow.prv.pl
18.10.2012, godz. 12.00 – „Miłka”godz. 18.00 – „Patryk K.”

DUSZNIKI ZDRÓJ: Dworek im. Fryderyka Chopina, Park Zdrojowy, www.mokis.duszniki.pl
25.10.2012, godz. 19.30 – „Patryk K.”

GŁOGÓW: Miejski Ośrodek Kultury, Plac Konstytucji 3 Maja 2, www.mok.glogow.pl
21.10.2012, godz. 18.00 – „Patryk K.” i „Miłka”

JAWOR: Jaworski Ośrodek Kultury, Teatr Miejski, Rynek 5, www.jok.jawor.pl
17.10.2012, godz. 12.00

STRZELIN: Strzeliński Ośrodek Kultury, ul. Brzegowa 10a, www.kultura.strzelin.pl
19.10.2012, godz. 10.00

WAŁBRZYCH: Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Biały Kamień: ul. Andersa 185
23.10.2012, godz. 18.00 – „Patryk K.” i „Miłka”, www.wok.walbrzych.pl
spektakl honorowym patronatem prezydenta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja

ZIĘBICE: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego, ul. Wojska Polskiego 3
24.10.2012, godz. 12.00 – „Miłka”, www.zspziebice.pl

Rezerwacja i sprzedaż biletów w ośrodkach organizujących spektakle.

Patronat honorowy
MINISTER KULTURY i DZIEDZICTWA NARODOWEGO
MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

 
„DZIEŃ WROCŁAWSKI” NA FESTIWALU TEATRÓW JEDNEGO AKTORA „MARIA” W KIJOWIE

4 października 2012
Kijów, Ukraina, Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny Ivana Franki, Franko Square 3

 

 

Zaprzyjaźniony z WROSTJA Festiwal Teatrów Jednego Aktora „Maria” w Kijowie organizuje w ramach swojego święta „Dzień Wrocławski”. Wrocław jest cenionym w świecie ośrodkiem monodramu, a rekomendowane przez WROSTJA polskie spektakle, chętnie są prezentowane na różnych Festiwalach. Na festiwalu w Kijowie swoje monodramy zagrają wielokrotnie nagradzani na wrocławskich festiwalach aktorzy – Bogusław Kierc („Mój trup”) i Anna Skubik („Fedra”). W ramach „Dnia” odbędzie się również promocja najnowszej 10 publikacji z cyklu „Czarna książeczka z Hamlet” pt. „Larysa Kadyrowa. Szczęśliwa samotność aktorki”, w której wezmą udział dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki Piotr Borkowski oraz dyrektor artystyczny WROSTJA Wiesław Geras.

DRUGIE ELIMINACJE DLT ZA NAMI! RELACJE Z POSZCZEGÓLNYCH SPOTKAŃ MOŻNA OBEJRZEĆ W TVP WROCŁAW

Dolnośląska Liga Talentów
22 września - 13 października 2012
Krośnice, Kamienna Góra, Legnica, Oleśnica


W sobotę ( 29 września ) w Kamiennej Górze odbyły się drugie eliminacje Dolnośląskiej Ligi Talentów. Kamienna Góra obrodziła w zespoły i formy teatralne.


Uczestnicy konkursu, po raz kolejny, zaskoczyli jury bardzo wysokim poziomem występów.

Ponieważ do finałów może przejść tylko 5 artystów/zespołów a tych, którzy otrzymali 3xTAK było znacznie więcej, postanowiono przyznać „dzikie karty”! W ten sposób najmocniejsi wykonawcy dostali szansę na wystąpienie w finale DLT.


WYNIKI:
1. Zespół muzyczny „Wrzask” z Czarnego Boru
2. Zespół Pieśni i Tańca „Poloneziaki” z Bielawy
3. Urszula Milewska z Bielawy
4. Zespół Skrzypcowy „Perpetum” z Kamiennej Góry
5. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Podgórzynie

oraz 4 „dzikie karty”:
1. Zespół taneczny „Revia Fuego” z Jeleniej Góry
2. Martyna Baranowska Świdnica
3. Piotr „Rolnik” Gaczyński z Wałbrzycha
4. Piotr Sidor z Kamiennej Góry

Nastepne eliminacje 6 października w Legnicy!


Teraz Dolnosląska Liga Talentów również w TVP Wrocław:

Pierwszy odcinek - relacja z eliminacji w Krośnicach
01.10.2012 GODZ. 17.35 / PREMIERA/
04.10.2012 GODZ. 17.45 / POWTÓRKA/

Następne odcinki:

- relacja z Kamiennej Góry – emisja 08.10.2012 premiera (godz. 17:35), 11.10.2012 powtórka (godz. 17:45),
- relacja z Legnicy – emisja 15.10.2012 premiera (godz. 17:35), 18.10.2012 powtórka (godz. 17:45),
- relacja z Oleśnicy – emisja 22.10.2012 premiera (godz. 17:35), 25.10.2012 powtórka (godz. 17:45).

Strona Dolnośląskiej Ligi Talentów: www.dolita.pl


 

 

 


WROCŁAWSKIE SPOTKANIA KABARETOWE W „LITERATCE”: KRZYSZTOF PIASECKI I MŁODZI WROCŁAWSCY WYKONAWCY

15 października 2012
Kawiarnia „Literatka”, Rynek, Wrocław
, godz 19.00


Tym razem  z autorskim recitalem wystąpi Krzysztof Piasecki.

Organizatorzy spotkań w „Literatce” chcą znów przywrócić Wrocław i cały Dolny Śląsk na kabaretową mapę Polski. Celem Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest przede wszystkim wykorzystanie potencjału mniej znanych twórców kabaretowych z Dolnego Śląska. W przyszłości pozwoli to powołać silną lokalną scenę kabaretową, na wzór warszawskiej "Harendy" Artura  Andrusa i łódzkiej "Przechowalni" Andrzeja Poniedzielskiego. Właśnie rodzimi, dolnośląscy, artyści będą prawdziwymi gwiazdami Wrocławskich Spotkań Kabaretowych.

Organizatorzy spotkań chcą również zapoznać młodszą część publiczności z twórczością legendarnych postaci wrocławskiego kabaretu m.in. Jana Kaczmarka czy Andrzeja Waligórskiego. Obok monologów i skeczy jest również miejsce na piosenkę poetycką.

Spotkania odbywają się co miesiąc, począwszy od września 2012 roku. Każde z Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest uświetnione przez występ ogólnopolskiej gwiazdy.

 

Wstęp wolny !


Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa

Literatka”,
Agencja „Elita”


 

 

POMIĘDZY FORMĄ A PRZESTRZENIĄ – STANISŁAW BRACH

5 - 25 października 2012
Galeria Miejska Wrocław, ul. Kiełbaśnicza 28

Stanisław Brach, absolwent Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP pracowni prof. Mariana Koniecznego, we Wrocławiu po raz pierwszy prezentował swoje prace, niedługo po obronie dyplomu, w 2001 roku w galerii „Na Nankiera”. Po ponad dekadzie ponownie gości w dolnośląskiej stolicy, by tym razem w galerii Miejskiej pokazać dorobek ostatniego okresu i najnowsze dzieła. Stanisław Brach wybrał ceramikę jako tworzywo artystycznej ekspresji wykorzystując jej potencjał zarówno w obszarze działań rzeźbiarskich, jak i na płaszczyźnie paramalarskiej. Od wielu lat jednym z najbardziej pasjonujących artystę zagadnień jest problem wzajemnych relacji pomiędzy formą a przestrzenią, postrzeganą nie tyle jako obszar, w jakim dany obiekt zostaje wyeksponowany, w jakim umieści go artysta, ale przestrzenią będącą sferą integralnie powiązaną z formą stanowiącą jej immanentną częścią. Najnowsze rzeźby Stanisława Bracha to konstrukcje, w których spotykają się cięte płaszczyzną bryły i ażurowe struktury wypełnione światłem i powietrzem. Sprawiają one wrażenie obiektów, które pozostają wciąż w toku ewolucji, których postać nie stanowi jeszcze domkniętej całości. Artysta nie skupia się jednak jedynie na formie i kolejnych odsłonach jej możliwych wariantów, prymarnym w jego działaniach artystycznych pozostaje zawsze temat oscylujący wokół ludzkiej postaci. Człowiek ze swoimi emocjami, pozostający w skomplikowanych relacjach ze światem to temat, który, jak przyznaje artysta, od lat pozostaje dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji.

Ze wstępu do Katalogu wystawy, Barbara Banaś

 

Organizator:
Galeria Miejska Wrocław

Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa

 

 

DOLNOŚLĄZACY DLA DOLNOŚLĄZAKÓW. CYKL PROGRAMÓW W TVP WROCŁAW "MÓJ PIERWSZY DZIEŃ"

Zapraszamy na kolejny program z cylku "MÓJ PIERWSZY DZIEŃ"
4 października 2012,
TVP WROCŁAW godz. 18:50

Cykl programów Mój pierwszy dzień jest opowieścią przesiedlonych na Ziemie Zachodnie, o ich pierwszych doświadczeniach w nowej ojczyźnie. Dowiemy się, jak zapamiętali te chwile, co ich zaskoczyło i czym życie tutaj różniło się od tego z ich stron rodzinnych. Posłuchamy opowieści Niemców, którzy zostali na Dolnym Śląsku. W programie nie zabraknie również rozmów z Łemkami, przesiedlonymi w ramach Akcji Wisła oraz  Grekami i Żydami, których duże społeczności zamieszkiwały dolnośląskie miasta.

Całemu przedsięwzięciu prześwieca jeden cel,  powrót do korzeni, próba zrozumienia jacy jesteśmy dzisiaj.

Cykl 12 odcinków - emisja w każdy czwartek 2012 r, o godz. 18:50 na antenie TVP WROCŁAW

 


« poprzednia 1 257 58 59 60 61 62 63 64 65 66 6769 70 następna »