• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Kliknij aby powiększyć

„Dolny Śląsk pełen historii” na antenie TVP 3 Wrocław

 

 

Podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia na antenie TVP 3 Wrocław w kilku pasmach zostaną wyemitowane fabularyzowane filmy dokumentalne z cyklu „Dolny Śląsk pełen historii”. Misją cyklu jest ukazanie piękna regionu, przekazanie wartościowej wiedzy o jego historii i kulturze, aktywizacja lokalnej społeczności oraz zwiększenie dumy z miejsca zamieszkania. Dla mieszkańców miejscowości, w których kręcone są zdjęcia, realizacja filmu to zawsze ważne wydarzenie odbijające się echem w lokalnych mediach i angażujące dziesiątki osób z grup rekonstrukcyjnych oraz statystów – często pasjonatów historii.

Po raz pierwszy na antenie tv zostanie pokazany najnowszy film Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Telewizji Wrocław – „Dolina Pałaców i Ogrodów”, którego premiera miała miejsca 29 listopada br. w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Film przybliża historię zamków i pałaców znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Ramę opowieści stanowią losy rodziny Schaffgotschów, którzy tworzyli historię Kotliny Jeleniogórskiej już od średniowiecza. Przez stulecia ród ten wywierał wpływ na okolicę i brał udział w najważniejszych wydarzeniach każdej epoki. Oprócz Schaffgotschów - świadków burzliwej historii i gospodarzy regionu - w fabularyzowanym filmie dokumentalnym pojawią się również inne wielkie postacie oraz ich pałace: hrabiostwo Reden - założyciele jednego z pierwszych na kontynencie parków romantycznych w Bukowcu. Pałac i park, którego gośćmi był sławny romantyczny malarz Caspar David Friedrich oraz poeta Johann Goethe. Nieopodal, w Mysłakowicach i Karpnikach spędzała lato rodzina królewska, urządzając huczne bale, udając się na romantyczne spacery i wycieczki po śląskim „Elizjum”. Pałacowe parki u stóp Karkonoszy: Wojanów, Staniszów, Bukowiec, Karpniki, Cieplice, Ciszyca, Mysłakowice jeden po drugim zamieniały się w romantyczne oazy z widokiem na najważniejszą górę Prus – Śnieżkę. W tej scenerii rozgrywa się nieszczęśliwa miłość polskiej arystokratki Elizy Radziwiłłówny i księcia Prus, syna króla, Wilhelma. Nic nie trwa wiecznie i romantyczne czasy zastąpiły wiek żelaza, pary, ludowych buntów i socjalistycznej rewolucji. Konflikty na tle klasowym – między arystokracją i przemysłowcami z jednej strony, a robotnikami z drugiej - zakończył wybuch pierwszej, a potem drugiej wojny światowej. Uciekając przed nadciągającą ze wschodu Armią Czerwoną, niemieckie rody arystokratyczne opuściły pałace, w tym i Schaffgotschowie zostawiając swoje dominia wraz z pałacem w Cieplicach na łasce przybyszów ze wschodu. Zrujnowane w latach komunistycznych pałace i parki powoli odzyskują dzisiaj blask, będąc świadkami historii i ludzkich dramatów. Film jest również opowieścią o przemianach kulturowych w Kotlinie.

 

Program emisji:

24.12 (sobota)
- godz. 17.45. – reportaż z planu filmowego filmu „Dolina Pałaców i Ogrodów"  
- godz. 21.30.- powtórka reportażu


25.12 (niedziela)
- godz. 17.30 – premiera filmu „Dolina Pałaców i Ogrodów"
- godz. 19.05 – „Daisy - wspomnienie minionego świata"
- godz. 20.10 – „Riese - tajemnice wykute w skale"
- godz. 21.25 – „Opowieść o zamku na skale"


26.12 (poniedziałek)
- godz. 10.00 - reportaż z planu filmowego „Dolina Pałaców i Ogrodów"
- godz. 10.12 –„Dolina Pałaców i Ogrodów" 
- godz. 17.00 – „Wędrówki po ziemi lądeckiej”
- godz. 19.00 – „Srebrny lew – opowieść o Bystrzycy Kłodzkiej”
- godz. 19.40 – „Twierdza Kłodzka”
- godz. 20.20 – „Marianna. Królowa Kotliny”

Kliknij aby powiększyć

Musical "Doktorze Korczak!" - RUSZYŁA SPRZEDAŻ BILETÓW

W ramach Akademii Doktora Korczaka Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza na:

„DOKTORZE KORCZAK!”– musical (premiera)

19 grudnia 2016, godz. 19.00           
Teatr Polski we Wrocławiu
Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego

 

 

WSZYSCY: Powtarzali – Żyd nic nie wart,
w gettach zamykali nas

KORCZAK: Weźcie się za ręce i zacznijcie iść.

ABRASZA: Dokąd?

KORCZAK: W stronę słońca.

(...)

KORCZAK: Chodźcie aż staniemy się słońcem.

 

fragment scenariusza musicalu „Korczak”

Przedstawienie na motywach musicalu "Korczak"

Nick Stimson -
libretto
Chris Williams - muzyka

Występują:

Doktor Korczak: Damian Aleksander     
Prześladowca: Tomasz Tracz

Soliści i chórzyści Młodzieżowej Akademii Musicalowej:

 

Jessica Adolph, Maja Boreczek, Natalia Bryła, Mia Gołębiowska, Laura Gronek, Magdalena Janus, Karolina Karczmarczyk, Marika Klarman, Zuzanna Kołodziej, Maja Korbiel, Mikołaj Korbiel, Dąbrówka Kruk, Marysia Kruk, Milena Libura, Wiktoria Łukowicz, Nikola Makowiecka, Michał Osiński, Anna Rutkowska, Julia Salik, Alicja Sałata, Antoni Skolmowski, Benjamin Smoliński – Barragao, Klaudia Sobieszek, Patryk Sobieszek, Agnieszka Sumisławska, Julia Szczygielska, Laura Szewczuk, Natalia Szostak, Julia Szukalska, Zuzanna Tabisz, Marta Horyza.

oraz

Marek Belko i Urszula Milewska

wraz z Orkiestrą Musicalową


Realizacja: Wojciech Hejno, Daniel Jasiński, Joanna Kaczmarek, Tadeusz Płatek, Roberto Skolmowski, Magdalena Zawartko

Akompaniator: Tomasz Kaczmarek

„Doktorze Korczak!” to opowieść o dzieciach i młodzieży, wkraczających w dorosłość w momencie, gdy w świecie zachodzą ogromne zmiany i narasta poczucie kryzysu. Na życiu bohaterów musicalu swoje piętno odcisnęły osamotnienie, groza, przerażenie, a więc wszystko to, czego doświadcza człowiek w chwili zetknięcia z totalitaryzmem. Spektakl w paraboliczny sposób ukazuje odwieczną walkę dobra ze złem, w tym wypadku naprzeciw siebie stają dziecięcia wrażliwość i bezwzględny reżim. Narzędziem obronnym w rękach dzieci są wartości i idee, które przekazywał im Stary Doktor. To on, jako pierwszy, nauczył ich szacunku do słabości, łez, niepowodzeń i wahań. Stał się także niezawodnym kompanem ostatniej podróży swoich podopiecznych, dając świadectwo nieśmiertelności, godności oraz dobra.  Podobno wszyscy wiemy, jak potoczyła się historia Doktora Korczaka i jego dzieci.

Ale czy aby na pewno wiemy?

 

Spektakl jest adaptacją brytyjskiego musicalu „Korczak” wyprodukowanego przez Theatre Royal w Plymouth pod patronatem Youth Music Theatre, jednej z najważniejszych brytyjskich organizacji promujących teatr muzyczny dla młodzieży. Spektakl miał swoją premierę w sierpniu 2011 roku w Rose Theatre w dzielnicy Kingston w Londynie i zyskał wielkie uznanie krytyków i publiczności. Polska premiera musicalu odbyła się w roku 2012 w Operze Podlaskiej w Białymstoku.    

Od początku dwuaktowy musical stworzony został na potrzeby edukacji kulturalnej i artystycznej wśród młodzieży. Spektakl uwrażliwia, inspiruje, pobudza do myślenia, nad ważnymi kwestiami etycznymi,  istotnymi również w kontekście współczesnych wydarzeń.

Zapraszamy na premierę i jedyny pokaz w roku 2016!

 

Ceny biletów: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)


Sprzedaż biletów:
Kasa Teatru Polskiego we Wrocławiu             
oraz
Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej (poniedziałek-piątek: 9.00-17.00, tel. 71 342 22 91
tel. 71 344 28 64, wew. 216, Rynek-Ratusz 24)

 

MATERIAŁY PRASOWE

 

 

 

 

 

Koncert Hawdalowy: Sholem

26.11.2016, sobota, godz. 18:17
Synagoga pod Białym Bocianem
ul. Włodkowica 7, Wrocław

 

W ostatnią sobotę listopada zapraszamy do wrocławskiej Synagogi pod Białym Bocianem na koncert krakowskiego tria - Sholem. Będzie to spotkanie z tradycyjną, klezmerską muzyką żydowską w aranżacjach Eweliny Tomanek-Inglot (skrzypce i śpiew), Macieja Inglota (akordeon) oraz Maxa Kowalskiego (kontrabas). W kręgu zainteresowań muzyków znajduje się również muzyka klasyczna, jazz i folk, co ma ogromny wpływ na niezwykle bogaty i niepowtarzalny muzyczny styl. Podczas koncertu usłyszymy zarówno utwory instrumentalne, jak i wokalne - pieśni w języku jidysz.

Zespół wystąpi w składzie:

Ewelina Tomanek-Inglot - skrzypce i śpiew

Maciej Inglot - akordeon

Max Kowalski - kontrabas

 

Koncert Hawdalowy rozpocznie się, zgodnie z tradycją żydowską, po zachodzie słońca. Jest to czas hawdali –  kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień. Hawdala z języka hebrajskiego znaczy oddzielenie, jest to rytuał przejścia pomiędzy sacrum a profanum. Żydowska muzyka jest nieodzownym dopełnieniem hawdalowego błogosławieństwa. Przed koncertem odmówiona zostanie krótka modlitwa na zakończenie szabatu.

                                                                                                                                                               

Bilety: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (uczniowie, studenci, seniorzy)

Do nabycia w Centrum Informacji Żydowskiej - w Synagodze pod Białym Bocianem (II piętro), w Centrum Informacji Turystycznej i Rowerowej, ul. św. Antoniego 8, 50-073 Wrocław, tel. 71 346 15 34, e-mail: it@dzielnica4wyznan.info.pl;na www.ticketpro.pl i w Empiku; oraz na godzinę przed koncertem.

 

Organizator:

Fundacja „PRO ARTE 2002”

 

Współorganizatorzy:

Agencja Art&Business

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu

 

Mecenat:

Miasto Wrocław

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Kliknij aby powiększyć

Drone Film Festival Wrocław 2016

11.11.2016
Centrum Konferencyjne Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu
ul. Strzegomska 55, Wrocław

 

I edycja Drone Film Festival Wrocław 2016 to wyjątkowe wydarzenie zrzeszające pasjonatów i doświadczonych operatorów bezzałogowych statków powietrznych oraz miłośników fotografii i filmów lotniczych. Drone Film Festival jest unikatowym międzynarodowym festiwalem, który zaprezentuje odbiorcom najlepsze obrazy powietrzne zarówno z kraju, jak i z zagranicy. FINAŁ IMPREZY odbędzie się 11 listopada 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przy ulicy Strzegomskiej 55 we Wrocławiu.

 

Informacja pochodzi z materiałów prasowych organizatora: www.dronefilmfestival.eu

Kliknij aby powiększyć

MikroWsparcie: „Tyś mój przyjaciel/You are my friend”

13.11.2016, godz. 16:00
Świetli
ca w Godzięcinie


Najważniejszym celem realizacji projektu  jest umożliwienie wykluczonej społecznie młodzieży aktywnego uczestniczenia w tworzeniu przyjaznej przestrzeni twórczej, gdyż w tak trudnym środowisku, w którym żyją i muszą przebywać nawet kilka lat.Dlatego młodzież ta zasługuje  na szczególną uwagę, ze względu na bardzo ograniczony dostęp do kultury, do aktywności artystycznej i to nie tylko z powodu izolacji, ale głównie braku nawyku i wewnętrznej potrzeby uczestniczenia w kulturze.Wspólne działanie poprzez tworzenie ma wprowadzić ją w przestrzeń  piękna słowa, obrazu i muzyki, nie tylko urozmaicić im i tak trudny okres w życiu, ale być może otworzy oczy, uszy, duszę na sztukę, uwrażliwić na drugiego człowieka. Liczymy, że efekty tych działań będą długofalowe, że uda się nam  zasiać w ich sercach  pasję do tworzenia, choćby wrażliwość na piękno.
 
W ramach projektu z wychowankami Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych – dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka nr 2 w Godzięcinie były przeprowadzone warsztaty bębniarskie, zajęcia plastyczne oraz wspólne tworzenie od podstaw spektaklu teatralnego „Tyś mój przyjaciel/You are my friend”. Od scenariusza przez projektowanie kostiumów, nauczenie się roli danej postaci występującej w przedstawieniu, wymyślenie choreografii i na końcu wystąpienie przed widownią. Część uczestniczek brała udział w warsztatach bębniarskich i wystąpi w przedstawieniu premierowym w dniu 13 listopada. Spektakl obejrzy cała społeczność Godzięcina. Mamy nadzieję, że w późniejszym czasie wystawimy go w innych placówkach resocjalizacyjnych. 

Podczas spektaklu przewidziane są również małe atrakcje dla gości, mieszkańców Godzięcina, tj.: poczęstunek „Zdrowy talerz”, rebusy z nagrodami, malowanie twarzy i inne...
 
Koncepcja i realizacja projektu: 
KRYSTYNA SZCZEPANIAK
Opiekunowie projektu: 
BEATA ŚWIRNIAK 
KRYSTYNA HOJŁO
Kliknij aby powiększyć

Nowy sprzęt filmowy w Ośrodku Kultury i Sztuki!

Informujemy, że Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu złożył w roku 2016 wniosek w ramach priorytetu Infrastruktura domów kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowe i otrzymał dofinansowanie do projektu:

"Kultura i film - zakup sprzętu filmowego do popularyzacji regionalnej tożsamości, edukacji kulturowej i artystycznej”

 

Zakupiony sprzęt będzie służył do realizacji wielu ambitnych cyklów filmowych dotyczących kultury, historii i sztuki Dolnego Śląska oraz Europy. Propagować będzie wiedzę artystyczną, naukową oraz piękno naszego regionu.

 

W skład zakupionego sprzętu wchodzą m.in.:

 

- dwie kamery Video Canon EOS C100 wraz z kompletem obiektywów, nagrywarkami Atomos Ninja II i statywami firmy Libec

 

 

- zestaw trzech paneli LED firmy Yongnuo do nagrywania wypowiedzi

 
oraz

- trzy osiowy gimbal Ronin DJI

 

 

OKiS jest producentem cyklu fabularyzowanych filmów dokumentalnych „Dolny Śląsk pełen historii”, realizatorem nagrań koncertów, reportaży i wywiadów. Inwestycja w nowoczesne środki realizacji filmowej otwiera przed nami nowe możliwości pozyskiwania partnerów i współproducentów kolejnych projektów. Ośrodek Kultury i Sztuki zachęca również instytucje kulturalne i edukacyjne Dolnego Śląska do współpracy przy realizacji różnych form filmowych.

 

Dofinansowano ze środków:

 http://www.gorzow.pl/system/obj/719_ministerstwo_kultury_i_dziedzictwa_narodowego_logo.jpg    

Kliknij aby powiększyć

PROPOZYCJE DCIK: WEEKEND NA DOLNYM ŚLĄSKU: 4-6 listopada 2016

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy m.in. ciekawe koncerty, premiery teatralne i wystawy. W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

 

 

 

DOLNY ŚLĄSK


MUZYKA


Gaba Kulka "Kruche"- koncert
4 lis 2016, 20:00, Wałbrzych, Klub A PROPOS

Gaba Kulka Gaby Kulki nie trzeba przedstawiać. Na jej koncertach w A`propos zawsze zjawia się nadkomplet słuchaczy. Tym razem w programie usłyszymy utwory z nowej płyty "Kruche", która ukaże się jesienią. Album jest kontynuacją twórczej współpracy ze stałym składem: Robertem Raszem, Wojtkiem Traczykiem i Wacławem Zimplem, którzy towarzyszą jej od lat podczas koncertów i współodpowiadają za brzmienie ostatnich dwóch płyt ( "Wersje" oraz cenionego przez krytyków i słuchaczy "The Escapist"). Produkcją po raz kolejny zajął się Marcin Bors. Więcej

Intermediale Festival 2016
4 lis 2016 – 5 lis 2016, 19:00, Legnica, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Intermediale Festival 2016 W dniach 4-5.11.2016 odbędzie się Intermediale Festival 2016. Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE prezentuje projekty oparte na interakcji sztuk wizualnych i dźwiękowych. Na program festiwalu składają się koncerty, audiowizualne performance, jak również warsztaty multimedialne, zakończone prezentacją powstałych prac. Więcej


Kortez Trio
4 lis 2016, Głogów, Miejski Ośrodek Kultury

Kortez Trio Kortez to kompozytor, wokalista, tekściarz, wyedukowany pianista i puzonista z zacięciem do muzyki klasycznej. Obdarzony wyjątkowym, głębokim, lekko szorstkim głosem. umiejętnie z niego korzysta. Na początku 2014 roku podpisał kontrakt z Jazzboy Records. Podczas pierwszej dwutygodniowej sesji w Warszawie zarejestrował 66 piosenek, które stały się jego pierwszym oficjalnym demo. W marcu 2015 roku ukazała się EP-ka “Jazzboy Session EP”, na którą złożyły się trzy piosenki: “Zostań”, “Joe” i “Co myślisz?”  Więcej

 

 

Niedzielny poranek muzyczny: POD GÓRALSKĄ STRZECHĄ
6 lis 2016, 10:30, Jelenia Góra, Filharmonia Dolnośląska

Niedzielny poranek muzyczny: POD GÓRALSKĄ STRZECHĄ Tym razem wędrówki zaprowadzą nas wysoko w góry. Mały Jaś tanecznym krokiem poprowadzi nas przez hale i górskie szczyty, gdzie echem odbijają się dźwięki tworzone przez trombity, rogi i dudy. Czy górski klimat sprzyja muzyce? Przekonamy się w listopadzie. Więcej

 

 

 

 

 


 SZTUKI WIZUALNE


Usłyszeć taniec - spektakl
5 lis 2016, 19:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA

Usłyszeć taniec - spektaklJuż sam tytuł brzmi prowokacyjnie. Czworo tancerzy prezentuje taniec irlandzki, amerykański step, flamenco i taniec współczesny. Każdy z nich tworzy osobne widowisko, a jednocześnie wszystko spaja się w całość. Prawdziwa uczta dla oka i ucha: muzyka i śpiew „na żywo”, i taniec, który nie tylko można zobaczyć, ale także usłyszeć. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA. Tancerzom na scenie towarzyszy sześcioro muzyków. Więcej


Kubuś i jego Pan- spektakl
5 lis – 6 lis 2016, 19:00,18:00, Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida

Kubuś i jego Pan- spektakl Zapraszamy Państwa do udziału w mądrej i wyrafinowanej (zarówno na poziomie intelektualnym, jak i inscenizacyjnym) zabawie. Milan Kundera stworzył współczesną wersję słynnej powiastki filozoficznej Denisa Diderota. Komedię z tych, które zadają podstawowe pytania egzystencjalne. W rolę stwórcy wcielają się jednak także ci, którzy w tym pierwszym sensie są boskimi kreacjami – autorzy dzieł literackich. Te, z kolei, bywają nieustannie przetwarzane przez kolejnych, przepisujących po swojemu oryginały autorów, których bohaterowie mają w związku z tym wielu ojców. Kundera zadaje pytanie o rolę przypadku w tych piętrowych kreacjach, o to co lub kto decyduje o tym, że ktoś jest Panem, a ktoś inny Kubusiem? Więcej


Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem
23 paź 2016 – 25 lis 2016, Zgorzelec, Miejski Dom Kultury 

Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem

Znów mamy jesień i znów pod zieloną kopułą Miejskiego Domu Kultury sporo dobrych przedstawień. W ramach Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem MDK zaprasza po sześciokroć: 23 października na spektakl Doroty Stalińskiej pt. „Żmija", 30 października na pełen poetyckich strof przeplatanych ostrym riffem koncert zespołu Voo Voo, 6 listopada na spektakl Anny Skubik pt. „Związek otwarty”, 13 listopada na wykład dr. Piotra Rudzkiego z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat Witkacego, 18 listopada na spektakl muzyczny „młodych gniewnych” Krzysztofa Oleksyna i Piotra Kosiorka pt. „Polepiony”, 25 listopada na spektakl znakomitej Soni Bohosiewicz pt. „Chodź ze mną do łóżka”. Szczegóły wszystkich spotkań na plakatach. Bilety już do kupienia w MDK. Więcej


Wspomnienia Brave Kids w Wałbrzychu - wystawa
6 lis 2016, 17:00, Wałbrzych, Wałbrzyski Ośrodek Kultury

Wspomnienia Brave Kids w Wałbrzychu - wystawa Zapraszamy na wernisaż wystawy „Wspomnienia Brave Kids w Wałbrzychu”, 6 listopada o godz. 17.00, w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury (Stara Kopalnia, ul. Wysockiego 29). Fotografie przedstawiają piękne chwile, jakie wszyscy przeżywali podczas goszczenia i poznawania dzieci, młodzieży z grup artystycznych. Była to ciekawa okazja do poznania innych kultur i tradycji oraz zawarcia nowych przyjaźni. Więcej


Wystawa Mariny Czajkowskiej "O Miłości"
14 paź 2016 – 11 lis 2016, Wołów

Wystawa Mariny Czajkowskiej W zamku Piastowskim w Wołowie w sali sesyjnej odbędzie się wystawa Mariny Czajkowskiej  "O Miłości". Wystawa została przygotowana z myślą o poruszeniu tematów abstrakcyjnych. Jej celem jest ukazanie różnorodności w traktowania pojęcia "miłość" przez różne grupy wiekowe. Zapraszamy na wernisaż i zachęcamy do uczestnictwa w panelu dyskusyjnym. Więcej

 

 

 

 

PODRÓŻE


Spotkania z Ludźmi Gór: Dwunasta podróż wokół globu
6 lis 2016, 12:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA, wstęp wolny

 Spotkania z Ludźmi Gór: Dwunasta podróż wokół globu Podczas spotkania bogato ilustrowanego zdjęciami, Wojciech Dąbrowski opowie o swojej dwunastej już podróży wokół globu. Samotna ekspedycja rozpoczęła się na Sri Lance, ale głównym celem podróży było odwiedzenie mało znanych wysp na Pacyfiku, do których podróżnik docierał głównie statkami zaopatrzeniowymi. Potem udało mu się dotrzeć na Wyspę Wielkanocną, gdzie spędził Wielkanoc 2015 r., celebrując święta razem z tubylcami. Końcowym akcentem trzymiesięcznej podróży był pobyt w górach Chile i na plażach Rio. Organizatorzy: Starostwo Powiatowe, Klub Górski „Problem”, PTTK Lubin, CK „Muza”. Więcej

 

 

WROCŁAW


 MUZYKA


XV WROCŁAW INDUSTRIAL FESTIVAL
3 lis 2016 – 6 lis 2016, Wrocław

XV WROCŁAW INDUSTRIAL FESTIVAL Wydarzenia wchodzące w program festiwalu, odbędą się we Wrocławiu (Sala Gotycka, Stary Klasztor, Synagoga Pod Białym Bocianem, Stara Piwnica, CRK) oraz w Starej Koplani w Wałbrzychu.
Wystąpią: HOLOTROP, HIROSHIMABEND, EMMA ZUNZ, ZAHGURIM, VOMIR, PSYCHIC TV, MAIN, ASMUS TIETCHENS, FOLKSTORM, CODEX EMPIRE, SIGILLUM S i inni. Więcej

 

 

 

 

Hańba! oraz Heebie Jeebies zagrają we Wrocławiu!
4 lis 2016, godz. 20.00, Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15

Hańba! oraz Heebie Jeebies zagrają we Wrocławiu! Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” oraz czeska grupa Heebie Jeebies grająca radosną mieszankę folku, reggae, ska i punku, wstąpią 4 listopada w klubie Stara Piwnica. Więcej

 

 

 

Stabat Mater
5 lis 2016, 19:00, Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1

Stabat Mater Wzruszający obraz matczynej miłości zawarty w łacińskiej sekwencji Stabat Mater, to temat przez wieki towarzyszący kompozytorom. Ponadczasowy tekst stał się inspiracją do powstania setek wyjątkowych dzieł, wielokrotnie prezentowanych publiczności. Na tym tle wyróżnia się również wzruszająca kompozycja Francisa Poulenca.

 

 

 

Czeski Wieczór w Starej Piwnicy
5 lis 2016, godz. 20.00, Stara Piwnica, ul. Krupnicza 15

Czeski Wieczór w Starej Piwnicy 5 listopada – wstęp wolny! Ethno Jazz Festival zaprasza 5 listopada na kolejny wieczór prezentujący kultury muzyczne (i kulinarne) z całego świata.
Bohaterem Czeskiego Wieczoru w klubie Stara Piwnica będzie jeden z najważniejszych czeskich zespołów folkowych - Tomáš Kočko & Orchestr!
Czeskiej i morawskiej muzyce folkowej towarzyszyć będzie duży wybór czeskich piw (i innych trunków)  oraz dania i przekąski w czeskim stylu.
Więcej

 

KULT
6 lis 2016, 19:00, Centrum Kongresowe przy Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

KULT Jesienny koncert KULTU w ramach Pomarańczowej Trasy.
Po ponad 30 latach istnienia Kult udowadnia, że nadal nie ma sobie równych na polskiej scenie muzycznej. Ostatnia, 16 już w dorobku zespołu, płyta „Prosto” wydana w 2013 roku, doskonale przyjęta przez słuchaczy i krytyków, nie pozostawia wątpliwości co do wysokiej formy Kazika i Spółki. Więcej

 

 

Closterkeller
6 lis 2016, godz. 19.00, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Closterkeller zagra w Starym Klasztorze! Doroczna jesienna trasa koncertowa Closterkellera w tym roku obejmie 22 miasta w całej Polsce, a w nich same dobre kluby.
We Wrocławiu spotkamy się z zespołem 6 listopada na koncercie w Sali Gotyckiej Starego Klasztoru przy ul. Purkyniego 1.
Więcej

 

 

 

SZTUKI WIZUALNE


'Nadchodzi Mróz' wystawa Daniela Mroza
4 lis 2016 – 8 sty 2017, Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1

'Nadchodzi Mróz' wystawa Daniela Mroza
Wernisaż: 4.11.2016, godzina 19:00

Geniusz rysunku, jeden z najważniejszych ilustratorów polskich, artysta, który stworzył swój własny świat wypełniony przez dziwne postacie z pogranicza rzeczywistości i fantazji w Galerii „Tymczasem” w Centrum Kultury Zamek już w listopadzie!!!
Na wystawie zaprezentujemy ponad 150 oryginalnych rysunków i kolaży artysty.
Więcej

 

 

Yuji Hamada TIFF Residency
3 lis 2016 – 12 gru 2016, Galeria BWA Studio, ul. Ruska 46a II p.

Yuji Hamada TIFF Residency Yuji’ego Hamady'ego – fotografa goszczonego na rezydencji we wrześniu 2016 roku. W ramach pobytu artysta zrealizował projekt fotograficzny, dla którego inspiracją stał się Wrocław oraz region Dolnego Śląska. Więcej

 

 

 

 

 

12. Konkurs Gepperta
21 paź 2016 – 11 gru 2016, galeria Awangarda l Wita Stwosza 32

12. Konkurs Gepperta

Konkurs Gepperta jest przedsięwzięciem o zasięgu ogólnopolskim, poświęconym młodemu malarstwu. Jego głównym celem jest promocja debiutujących twórców oraz przedstawienie jak najpełniejszej panoramy zjawisk aktualnie zachodzących w różnych ośrodkach w kraju. 

 

 

 

 

Play With Glass – Europejski Festiwal Szkła / 2016
15 paź 2016 – 10 lis 2016

Play With Glass – Europejski Festiwal Szkła / 2016 Najważniejszym wydarzeniem Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” jest wystawa główna, która co roku poświęcona jest innej tematyce. Prace prezentowane są  w historycznej Sali Sesyjnej na Dworcu Wrocław Główny oraz w Galerii Miejskiej w Łodzi, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze i w Galerii Sztuki w Legnicy.
Tegorocznej wystawie głównej pt. "Dr Jekyll and Mrs Hyde", towarzyszą wystawy organizowane w dziesięciu wrocławskich galeriach, m.in. Debiut Festiwalu w Galerii Arttrakt, na której zostaną zaprezentowane prace czeskiego projektanta, Sebastiána Kitzbergera, nominowanego w 2015 roku do nagrody Odkrycie Roku, Czech Grand Design Awards, oraz „Where is my Paradise?”, indywidualna wystawa wybitnego japońskiego artysty, zamieszkałego w Niemczech, Shige Fujishiro, w galerii SiC! BWA Wrocław. Więcej

 

 

FILM

16. Tydzień Filmu Niemieckiego we Wrocławiu
4 lis 2016 – 10 lis 2016, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21

16. Tydzień Filmu Niemieckiego we Wrocławiu To największy w Polsce przegląd niemieckiej kinematografii. W jego programie znalazły się najlepsze i najpopularniejsze tytuły roku. Współczesne niemieckie kino to zdecydowany i intrygujący gracz, który na międzynarodowej arenie śmiało konkuruje z kinematografią francuską, czy angielską. Niemieckim twórcom wciąż zdarza się nagrywać filmy o tym, co było - jak w portrecie człowieka, który doprowadził przed sąd nazistowskiego zbrodniarza, Adolfa Eichmanna (Fritz Bauer kontra państwo). Więcej

 

 

Eric Leiser_Experimental Animation Films
4 lis 2016, 18:00, Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4

Eric Leiser_Experimental Animation Films Pokaz i spotkanie z artystą.
Eric Leiser – amerykański artysta multimedialny, twórca animacji „stop motion” i sztuki holograficznej. Jego prace prezentowane były w licznych muzeach, galeriach, kinach i na festiwalach na całym świecie. Eric Leise ma na swoim koncie 20 filmów krótkometrażowych i 3 pełne metraże, z których ostatni (GLITCH IN THE GRID), miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Annecy. Więcej

 

 

 INNE

Dni Wzajemnego Szacunku 2016
6 lis 2016 – 14 lis 2016

Dni Wzajemnego Szacunku 2016 W programie: przegląd filmów w synagodze, „Rysa” – spektakl wrocławskiego Teatru ZAR, Bente Kahan śpiewa poezję Tadeusza Różewicza, koncert "only a human being",
spektakl "Dziś wieczorem: Lola Blau" Teatru Żydowskiego w Bukareszcie. Więcej

 

 

 

Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl


W każdy czwartek można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

Jest to wybór subiektywny, ale staramt się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwracamy uwagę na róznego rodzaju koncerty, festiwale, wystawy czy np. spotkania literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna

Kliknij aby powiększyć

WYNIKI PIERWSZEGO ETAPU KONKURSU "POROZMAWIAJ Z BABCIĄ, ZAPYTAJ DZIADKA"

Szanowni Państwo! Drodzy uczniowie!
 
W piątek 28 października, mieliśmy zaszczyt przyjąć w siedzibie Ośrodka Kultury i Sztuki, członków jury, którzy wyłonili 20 najlepszych prac konkursowych naszego projektu „Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłanie prac.
 
Wysoki poziom oraz ilość prac przerosła oczekiwania członków komisji oceniającej prace. Za tak duże zainteresowanie dziękujemy zarówno uczniom jak i osobom, które pomogły im w napisaniu tych pięknych i wzruszających prac.
 
Dzięki tej literackiej formie, utrwalono i odświeżono piękne, choć również często trudne i dramatyczne wspomnienia. Dzięki takim pracom, zostaje  zachowana pamięć i historia ludzi, którym przyszło zmagać się z tym trudnym czasem.
Jesteśmy przekonani, że czytelnicy docenią wysoki poziom oraz znaczenie tych prac.
 
Wyniki pierwszego etapu konkursu zostały ogłoszone 31 października na łamach Gazety Wrocławskiej. Dziś na naszej stronie konkursowej porozmawiaj. okis.pl zamieszczamy pełną listę nazwisk.
 
Już dziś pragniemy zaprosić zarówno autorów jak i ich rodziny i opiekunów ze szkół na oficjalną galę wręczenia nagród, która odbędzie się dnia 5 grudnia o godzinie 12:00, w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Skarbowców 8 we Wrocławiu.
Na gali zostanie wyłonionych troje finalistów oraz zostaną wręczone nagrody dla dwadzieściorga najlepszych uczestników konkursu!
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
Będziemy kontaktować się z wybranymi uczestnikami w celu doprecyzowania dalszej współpracy przy wydaniu książki oraz nagraniu materiału z laureatami we współpracy z TVP Wrocław.
 
Oddzielnie pragniemy podziękować członkom jury:
 
Katarzyna Kaczorowska (Gazeta Wrocławska),
Ewa Skrzywanek (Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli),
Małgorzata Lubańska (Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli),
Ilona Gosiewska (Stowarzyszenie Odra Niemen),
Manfred Bator (Ośrodek Kultury i Sztuki).
 
 
Poniżej znajdują sie nazwiska osób, które wygrały pierwszy etap konkursu „Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka”.
Gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na finał!
 
Do zobaczenia!
  
 

OKRĘG IMIĘ i NAZWISKO
 
JELENIA GÓRA Zuzanna Pietruszkiewicz
JELENIA GÓRA Kamila Eleni Urdas
JELENIA GÓRA Weronika Podroużek
JELENIA GÓRA Karolina Mastyka
JELENIA GÓRA Mateusz Cygan
 
LEGNICA Anna Józków i Michał Józków
LEGNICA Angelika Helwig
LEGNICA Paweł Wiśniowski
LEGNICA Sandra Maślej
LEGNICA Adrianna Ziobroniewicz
 
WAŁBRZYCH Martyna Zdrojek
WAŁBRZYCH Jan Baranowski
WAŁBRZYCH Marek Kędzia
WAŁBRZYCH Anita Zapała
WAŁBRZYCH Olga Zaborska
 
WROCŁAW Natalia Jeziorna
WROCŁAW Aleksandra Furtak
WROCŁAW Jagoda Dziambor
WROCŁAW Ryszard Kaźmierski
WROCŁAW Zofia Idzik

 
 
 
Pozdrawiamy!
Beatrix Baumert
Manfred Bator
Urszula Reduch

Andrzej Więckowski czyta fragment swojej powieści "Szczęśliwe życie"

5.10.2016, godz. 20:00
Dolnośląskie Centrum Fotografii “Domek Romański”
Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

 

Andrzej Więckowski podejmuje próbę odejścia od formy wieczoru autorskiego jako spotkania dyskusyjnego w stronę czytania przez autora jako spektaklu. Fragment powieści ma się „rozegrać” przed słuchaczami tak, jak w teatrze, w którym głównym aktorem jest tekst. Powieść, której fragment zostanie przedstawiony, nosi roboczy tytuł „Szczęśliwe życie”.

 

Andrzej Więckowski jest pisarzem, bywał dziennikarzem (m. in. w Wolnej Europie, z którą związany był przez 15 lat). Był założycielem i redaktorem zachodnioberlińskiego miesięcznika „Archipelag”, z którym współpracowali najwybitniejsi pisarze polscy (T. Karpowicz, G. Herling-Grudziński, W. Wirpsza, W. Odojewski) i niemieckojęzyczni (G. Grass, F. Dürrenmatt).  W latach 1970-2015 współpracował z „Odrą”. Był kierownikiem literackim Wrocławskiego Teatru Lalek, kierownikiem działu Kultury w RWE, wykładowcą w Kolegium Karkonoskim, doradcą dyrektora Filhamonii Dolnośląskiej, członkiem zarządu starostwa, ale pracował też na zmywaku i wiele lat na budowie. Jednym z ważniejszych momentów w jego życiu była też praca przy likwidacji budowli, sprawozdawał mianowicie na żywo upadek berlińskiego muru. Obecnie redaguje Format Literacki oraz książki Arch2pelagu, a także towarzyszy esejami wydarzeniom artystycznym (m. in. Galerii Photo Zona) i naukowym.

„Nie-Prywatność" Aleksandry Bełz-Rajtak

25.11-30.12.2016
Galeria PHOTO ZONA
Ośrodek Kultury i Sztuki, Rynek-Ratusz 24, Wrocław
Wernisaż: 25.11.2016, godz. 17:00


Aleksandra Bełz-Rajtak ur. w 1986 roku, w Biłgoraju. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu. W latach 2007-2010 studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku malarstwo. Dyplom Licencjacki obroniła w 2011 roku w pracowni  Intermediów i Rysunku ad. II st Jana Gryki. Od 2010 roku do 2015 roku studiowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w Katedrze Sztuki Mediów. Obrona pracy magisterskiej w 2015 w pracowni Fotografii intermedialnej prof. Andrzeja P. Batora. Wśród obszarów sztuki i kultury wizualnej, którymi się zajmuje stara się poruszać pomiędzy różnymi mediami. W jej ostatnich realizacjach najistotniejsze wydają się być fotoobiekt, wideo, animacja.

Kuratorem wystawy jest Agata Szuba

 

 

Zadaniem galerii jest prezentacja dokonań powstałych w fotomedialnym nurcie sztuki. Publiczności zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny, który ma swoje źródło w ogólnopolskim środowisku akademickim, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji powstałych w dolnośląskim kręgu artystycznym. Galeria PhotoZona organizuje wystawy o zróżnicowanym charakterze formalnym (fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja itp), które poza miejscem ekspozycji (Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS) będą upublicznione również w mediach elektronicznych i publikacjach.

 

Patronat medialny nad Galerią PhotoZona objęło Pismo Artystyczne Format, made-in-photo.com, Tuwroclaw.com, Kulturaonline.pl, Quart Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Portal Kulturaisztuka.pl.