• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

„Dolny Śląsk pełen historii” na antenie TVP 3 Wrocław

„Dolny Śląsk pełen historii” na antenie TVP 3 Wrocław

Dodano: 21.11.2016 10:40

 

 

Podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia na antenie TVP 3 Wrocław w kilku pasmach zostaną wyemitowane fabularyzowane filmy dokumentalne z cyklu „Dolny Śląsk pełen historii”. Misją cyklu jest ukazanie piękna regionu, przekazanie wartościowej wiedzy o jego historii i kulturze, aktywizacja lokalnej społeczności oraz zwiększenie dumy z miejsca zamieszkania. Dla mieszkańców miejscowości, w których kręcone są zdjęcia, realizacja filmu to zawsze ważne wydarzenie odbijające się echem w lokalnych mediach i angażujące dziesiątki osób z grup rekonstrukcyjnych oraz statystów – często pasjonatów historii.

Po raz pierwszy na antenie tv zostanie pokazany najnowszy film Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Telewizji Wrocław – „Dolina Pałaców i Ogrodów”, którego premiera miała miejsca 29 listopada br. w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Film przybliża historię zamków i pałaców znajdujących się na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Ramę opowieści stanowią losy rodziny Schaffgotschów, którzy tworzyli historię Kotliny Jeleniogórskiej już od średniowiecza. Przez stulecia ród ten wywierał wpływ na okolicę i brał udział w najważniejszych wydarzeniach każdej epoki. Oprócz Schaffgotschów - świadków burzliwej historii i gospodarzy regionu - w fabularyzowanym filmie dokumentalnym pojawią się również inne wielkie postacie oraz ich pałace: hrabiostwo Reden - założyciele jednego z pierwszych na kontynencie parków romantycznych w Bukowcu. Pałac i park, którego gośćmi był sławny romantyczny malarz Caspar David Friedrich oraz poeta Johann Goethe. Nieopodal, w Mysłakowicach i Karpnikach spędzała lato rodzina królewska, urządzając huczne bale, udając się na romantyczne spacery i wycieczki po śląskim „Elizjum”. Pałacowe parki u stóp Karkonoszy: Wojanów, Staniszów, Bukowiec, Karpniki, Cieplice, Ciszyca, Mysłakowice jeden po drugim zamieniały się w romantyczne oazy z widokiem na najważniejszą górę Prus – Śnieżkę. W tej scenerii rozgrywa się nieszczęśliwa miłość polskiej arystokratki Elizy Radziwiłłówny i księcia Prus, syna króla, Wilhelma. Nic nie trwa wiecznie i romantyczne czasy zastąpiły wiek żelaza, pary, ludowych buntów i socjalistycznej rewolucji. Konflikty na tle klasowym – między arystokracją i przemysłowcami z jednej strony, a robotnikami z drugiej - zakończył wybuch pierwszej, a potem drugiej wojny światowej. Uciekając przed nadciągającą ze wschodu Armią Czerwoną, niemieckie rody arystokratyczne opuściły pałace, w tym i Schaffgotschowie zostawiając swoje dominia wraz z pałacem w Cieplicach na łasce przybyszów ze wschodu. Zrujnowane w latach komunistycznych pałace i parki powoli odzyskują dzisiaj blask, będąc świadkami historii i ludzkich dramatów. Film jest również opowieścią o przemianach kulturowych w Kotlinie.

 

Program emisji:

24.12 (sobota)
- godz. 17.45. – reportaż z planu filmowego filmu „Dolina Pałaców i Ogrodów"  
- godz. 21.30.- powtórka reportażu


25.12 (niedziela)
- godz. 17.30 – premiera filmu „Dolina Pałaców i Ogrodów"
- godz. 19.05 – „Daisy - wspomnienie minionego świata"
- godz. 20.10 – „Riese - tajemnice wykute w skale"
- godz. 21.25 – „Opowieść o zamku na skale"


26.12 (poniedziałek)
- godz. 10.00 - reportaż z planu filmowego „Dolina Pałaców i Ogrodów"
- godz. 10.12 –„Dolina Pałaców i Ogrodów" 
- godz. 17.00 – „Wędrówki po ziemi lądeckiej”
- godz. 19.00 – „Srebrny lew – opowieść o Bystrzycy Kłodzkiej”
- godz. 19.40 – „Twierdza Kłodzka”
- godz. 20.20 – „Marianna. Królowa Kotliny”