• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Kliknij aby powiększyć

Wystawa Silesia Art Biennale 2016 w Legnicy

9 - 26 lutego 2017
Galeria Ring
Rynek 12, Legnica
Wernisaż: 9 lutego 2017, godz. 18.00


Artyści: Andrzej Dudek-Dürer, Jacek Jaśko, Małgorzata Kazimierczak, Mariusz Marks, Mirosław Rajkowski, Wacław Ropiecki, Krzysztof Saj, Rafał Warzecha, Igor Wójcik

 

 

Wystawa w Galerii RING prezentuje efekty wyjazdowej części działań Silesia Art Biennale 2016 – drugiej edycji Biennale, organizowanego przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wystawa jest próbą przekrojowego opisu potencjału artystycznego Dolnego Śląska.

 

Dolny Śląsk to przestrzeń, w której – z przyczyn historycznych, jak i ze względu na współczesne poszukiwania tożsamości – splatają się ze sobą rozmaite narracje: wyobrażenia, mity, opowieści, przedstawienia. Konkurują tu różne pamięci zbiorowe, a także indywidualne wizje i ekspresje podmiotowości.

 

Odmienne punkty czy sposoby spoglądania na przeszłość i na związaną z nią przestrzeń skutkują licznymi odniesieniami plastycznymi oraz literackimi do obszarów, w których kontekście można mówić o swoistym genius loci. Miejsca te stają się przestrzeniami o charakterze kulturotwórczym.

 

Ekspozycja obejmuje ponad 90 portretów artystów, z którymi udało się spotkać i przeprowadzić wywiady, dwa filmy oraz reportaż radiowy. Osobną cześć wystawy stanowią indywidualne mini pokazy plenerowej aktywności uczestników SAB: fotografie pracowni, dzieł i zdarzeń.

 

Kurator Biennale: dr Andrzej Saj

Współpraca kuratorska: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Izolda Topp-Wójtowicz

 

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Galeria Sztuki w Legnicy – Instytucja Kultury Miasta Legnica

 

Projekt sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

II Karnawałowy Bal Jazzowy

4 lutego 2017, godz. 20.00
Klub Muzyczny Liverpool we Wrocławiu
ul. Świdnicka 37

 

Motywem przewodnim Balu jest klimat i muzyka Nowego Orleanu lat 20-tych i 30-tych, jazz tradycyjny, ognisty swing, który porwie do tańca nawet najbardziej opornych!
Patronem Balu jest legendarny Louis "Sachmo" Armstrong. Zabawę zapewnią dwa wielokrotnie nagradzane zespoły, znane ze znakomitych wykonań jazzu tradycyjnego: wrocławska SAMI SWOI ORCHESTRA Jana Młynarczyka oraz warszawski OLD TIMERS (Old Timers - Jazz) Wojciecha Kamińskiego.
W tym roku Bal będzie stał pod znakiem śpiewu, gdyż na scenie wystąpi łącznie aż czwórka uznanych wokalistów: Mark Shepherd i Paweł Tartanus (Old Timers), Alicja Hrycak (Sami Swoi Orchestra) oraz Janusz Cedro, który wystąpi gościnnie w duecie ze znanym wrocławskim pianistą jazzowym, Andrzejem Waśniewskim.

Naszych gości zachęcamy do przebrania się w stroje nawiązujące do epoki, gdyż podczas Balu wybrany zostanie Król i Królowa Balu. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami, a energię do tańca zapewnią ciepłe i zimne przekąski.
Bal odbędzie się w dniu 2017-02-04 w Klub Muzyczny Liverpool, a cena biletu to 125 zł od osoby.

Nie zwlekaj i już dziś zapewnij sobie znakomitą zabawę w nadchodzącym Karnawale i zarezerwujcie miejsce na Balu! Nie zapomnij również powiadomić swoich znajomych. Ilość miejsc ograniczona!

KONTAKT:
Biuro Organizacyjne "II Karnawałowego Balu Jazzowego"- Janusz Cedro, tel. 601 418 796

 

Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/baljazzowy/posts/393244387704689:0

Kliknij aby powiększyć

Janusz Jaroszewski – spotkanie autorskie

23 lutego 2016, godz. 17:00
Galeria FOTO-GEN
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

 

Powieść „&” Janusza Jaroszewskiego, pisarza i profesora malarstwa na wrocławskiej ASP, dzieje się współcześnie i bez wątpienia we Wrocławiu, i dzieje się niesłychanie wartko. Przechadzamy się po znanych ulicach, odwiedzamy znane instytucje kultury i popularne kawiarnie, spotykamy znanych wrocławian, bo w jakimś stopniu jest to również powieść z kluczem. Talent narracyjny autora, który wiąże różne wątki i plany powieściowe z wielką wirtuozerią, jest wart podziwu i podkreślenia, bo dobrze opowiedzianych powieści współczesnych nie ma przecież zbyt wiele. W realistyczne wplata się tutaj harmonijnie magiczne, tajemnicze wyrasta z pospolitego, tragiczne wypływa niezauważalnie ze zwykłości, dzieją się cuda, ale jakoś normalnie, a koincydencje przeistaczają się w koniunkcje, co oznacza, że materia powieści jest tu mocno i mądrze powiązana, a świat nie tylko w niej jest, ale się także objawia.

Wielostronnym odniesieniem dla tej powieści jest „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa: jako wzór literatury, jako sposób rozumienia rzeczywistości i jako etyczne zobowiązanie. Przy czym Bułhakow powieści Jaroszewskiego patronuje, ale jej nie dominuje. Raczej jest tak, że zarówno Mistrz, Małgorzata, inne postaci z tej słynnej powieści oraz sam Bułhakow i jego żona są po prostu niezbywalnym, niejako stałym „wyposażeniem” świadomości narratora i postaci „&”. Zachwyt i uniesienie, jakie były udziałem większości czytelników przy lekturze „Mistrza i Małgorzaty”, należy się przecież także rzeczywistości po lekturze. I jeśli losy bohaterów Jaroszewskiego przebiegają w jakimś podobieństwie do powieści Bułhakowa, to dlatego że ukryte mechanizmy przeznaczeń są podobne w Moskwie i we Wrocławiu.

Można przecież sobie wyobrazić, że słynna trupa, która tyle chaosu spowodowała w Moskwie, odwiedza także miasto nad Odrą, bo dlaczegóżby nie. I… No właśnie „&”.

Andrzej Więckowski

Kliknij aby powiększyć

COLLEGIUM MUSICUM. Wykład Marka Dyżewskiego „Czym dziś zadziwia prawdziwy wirtuoz?”

18 luty 2017, godz. 16.00
Klub Muzyki i Literatury
pl. Kościuszki 9, Wrocław

 

Collegium Musicum. Taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego, które organizuje i na które zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Szczególną wartością wykładów jest ich szeroka perspektywa humanistyczna, ukazywane są związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki.

 

Ich autor, Marek Dyżewski, komentował w II Programie Polskiego Radia i telewizji największe, odbywające się w naszym kraju, międzynarodowe imprezy muzyczne: Festiwale „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego oraz Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Prowadził gościnne wykłady we wszystkich polskich uczelniach muzycznych, na kilku uniwersytetach. Wykładał też w Niemczech, Belgii, Austrii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Za wybitne dokonania w dziedzinie kultury otrzymał Nagrodę im. św. Brata Alberta.

 

Miejsce: Klub Muzyki i Literatury, pl. T. Kościuszki 9, Wrocław

Godzina 16.00, wstęp wolny

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Natalia Szczęch „Pluszaki"

24 lutego - 23 marca 2017
Galeria PHOTO ZONA
Ośrodek Kultury i Sztuki, Rynek-Ratusz 24, Wrocław
Wernisaż: 24 lutego 2017, godz. 17:00


Natalia Szczęch ur. 11.11. 1987 w Kamieniu Pomorskim, dorastała w Krakowie, mieszka w Warszawie. Absolwentka studiów licencjackich Łódzkiej PWSFTiT im. L. Schillera w Łodzi, dyplom w pracowni prof. Grzegorza Przyborka. Zawodowo zajmuje się poligrafią (technolog maszyn rolowych i arkuszowych), projektuje książki fotograficzne i identyfikację wizualną. Od 20 lat związana z końmi, początkowo jako jeździec, później jako behawiorysta, promująca podejście i utrzymanie koni w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych. Członek Towarzystwa Jeździectwa Naturalnego, dla którego stworzyła cykl Kosta Cukru. W swojej pracy artystycznej często porusza tematykę losu zwierząt we współczesnym świecie, posługuje się różnymi mediami.

Kuratorem wystawy jest Agata Szuba

 

 

Zadaniem galerii jest prezentacja dokonań powstałych w fotomedialnym nurcie sztuki. Publiczności zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny, który ma swoje źródło w ogólnopolskim środowisku akademickim, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji powstałych w dolnośląskim kręgu artystycznym. Galeria PhotoZona organizuje wystawy o zróżnicowanym charakterze formalnym (fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja itp), które poza miejscem ekspozycji (Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS) będą upublicznione również w mediach elektronicznych i publikacjach.

 


Patronat medialny nad Galerią PhotoZona objęło Pismo Artystyczne Format, made-in-photo.com, Tuwroclaw.com, Kulturaonline.pl, Quart Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Portal Kulturaisztuka.pl.


Kliknij aby powiększyć

Piotr Zbierski „Push the sky away"

10 lutego - 3 marca 2017
Galeria FOTO-GEN
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Wernisaż: 10.02.2017, godz. 18.00


Oprowadzanie kuratorskie i spotkanie autorskie – 11.02.2017, godz. 12.00 (wstęp wolny)

10 lutego 2017 roku w Galerii FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu otwarta zostanie wystawa Piotra Zbierskiego pod tytułem Push the sky away. Jest to tryptyk, na który składają się trzy odrębne projekty, budujące fotograficzne studium opowiadające o źródłach ludzkiej natury, mistycyzmie i uniwersalnych kodach kulturowych. Wystawa będzie promować wydanie polskiej edycji książki pod tym samym tytułem. Oprócz blisko stu pięćdziesięciu fotografii Piotra Zbierskiego książka zawiera również zainspirowany fotografiami artysty wiersz napisany przez Patti Smith.


Push the sky away  to tryptyk zamknięty w formie książki i wystawy, obejmujący najnowszy projekt Piotra Zbierskiego – Stones were lost from the base oraz jego wcześniejsze cykle – Dream of white elephants i Love has to be reinvented. Nad całością autor pracował dziewięć lat. W twórczości Zbierskiego poszczególne cykle zazębiają się, będąc w istocie okresami pracy artysty.

 

Świat zewnętrzny wydaje się być dla Piotra Zbierskiego czułym laboratorium, przestrzenią, w której bez wytchnienia ścierają się skrajności i analogie. Artysta stara się uchwycić naturę mistycyzmu, wydobyć nadprzyrodzone, z tego, co przyrodzone; oddać za pomocą obrazu liminalne stany, magiczne rytuały i tajemnicę tabu. Przejrzeć się w oczach spotkanych ludzi, zarejestrować ich ekscytacje, stany wzniosłe i niskie, konwulsje i majestatyczne wyciszenie.  Poczuć to, co czuli pierwotni ludzie, odnajdujący nadprzyrodzone siły zaklęte w kamieniu, kawałku drzewa, czy muszli.  

 

Fotografie Piotra Zbierskiego prezentowane podczas wystawy są bardzo osobiste. Towarzyszą im obiekty, które, mówiąc teatralnym językiem, są zarazem rekwizytami, jak i suflerami, tłumaczącymi na inny język nieoczywisty proces twórczych zmagań i dociekań.

 

Prace Piotra Zbierskiego nie opowiadają o świecie, a bardziej o jego strukturze. Jak antropolog autor odnosi się do korzeni, do tego co było przed obrazem. – To co mnie najbardziej interesuje to dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Żyjemy w specyficznych czasach, gdzie kontakt z przyczynami występowania struktur językowych, logicznych, kulturowych, religijnych jest wielokrotnie zerwany, bądź wyparty przez współczesne hybrydy. Interesuje mnie nachodzenie się i erozja tych przestrzeni, dążenie do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem przeprawy przez wieki. Oddycha teraz, ale cała pokryta jest kurzem przodków. Wybieram miejsca ważne dla poprzednich cywilizacji, takie jak średniowieczne obserwatorium astronomiczne na Litwie czy tajemnicze twory, które powstały za sprawą tylko i wyłącznie sił natury.


Najnowszy cykl Stones were lost from the base, stanowi zasadniczą część wystawy. To przeprawa przez wieki w poszukiwaniu esencji i wspólnego łącznika ludzkich emocji. Zbierski poszukuje tego co stałe i niezmienne, formuły i trzonu, tego czym jest gatunek ludzki i ludzka wyobraźnia w konfrontacji z naturą. Próbuje w ten sposób ograniczyć informacje w zdjęciach do niezbędnego minimum: pozostawić to co trwałe, zacierając „chwilowe” stany rzeczy.

 

Książka Push the sky away, wydana przez wydawnictwo PWSFTviT, to pierwsza tak obszerna publikacja fotografa. Zawiera tekst prof. Eleonory Jedlińskiej oraz wiersz Patti Smith, który powstał specjalnie do tej książki.


Piotr Zbierski (ur. 1987) obecnie doktorant PWSFTviT w Łodzi. Prezentował swoje prace w galeriach m.in. we Francji, Niemczech, Portugalii, Rosji, jak również w magazynach (Shots Magazine, Archivo Zine, Die Nacht, Gup Magazine). W 2012 roku wygrał prestiżową nagrodę Leica Oscar Barnack Newcomer Award za cykl prac Pass by me. Jego prace znajdziemy w kolekcjach Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii oraz w Musée de l'Élysée w Szwajcarii. W 2016 roku wydał swoją pierwszą książkę pt. Push the sky away – tryptyk nad którym pracował w latach 2008–2016. Żyje i pracuje w Łodzi.
www.piotrzbierski.wordpress.com


Książka Push the sky away

21 x 28 cm, 260 stron, oprawa twarda

Projekt graficzny: Bartłomiej Talaga i Piotr Zbierski

 

Kurator wystawy: Alicja Rekść

Koordynator wystawy: Marta Przetakiewicz

 

Organizator:

Galeria FOTO-GEN

Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

tel. 71 344 78 40

e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl

Galeria czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10.0018.00.

Bilety: 4 zł, ulg. 2 zł. W poniedziałki wstęp bezpłatny.

 

Teczka prasowa do pobrania

 

 

Kliknij aby powiększyć

Janusz Jaroszewski „&“ – rekomendacja

Janusz Jaroszewski „&“ – rekomendacja

Miło nam poinformować, że opublikowana nakładem Wydawnictwa OKiS Arch2pelag książka Janusza Jaroszewskiego pt. „&” znalazła się wśród rekomendowanych przez Magdę Piekarską pozycji literackich w tekście pt. „Czytamy książki z Wrocławia. Polecamy nowości warte uwagi” zamieszczonym w Gazecie Wyborczej Wrocław.

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem i - co oczywiste - do lektury powieści „&”.

Magda Piekarska, Czytamy książki z Wrocławia. Polecamy nowości warte uwagi, Gazeta Wyborcza Wrocław, 24.01.17: https://goo.gl/9gIaJu

Więcej o książce: https://goo.gl/hv71Wh

 

Książka dofinansowana jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Okładka: Manfred Bator

Kliknij aby powiększyć

Koncert zespołu Spirituals Singers Band

22 stycznia 2017
Świetlica wiejska w Kamieńcu Wrocławskim
ul. Wrocławskiej 115-117


Serdecznie zapraszamy na koncert pt. " Od pastorałki do gospelu" zespołu Spirituals Singers Band, organizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Gminę Czernica. Koncert odbędzie się 22 stycznia 2017 r. (niedziela) o godzinie 16:00 w świetlicy wiejskiej w Kamieńcu Wrocławskim przy ul. Wrocławskiej 115-117.
W programie pastorałki oraz utwory spirituals i gospel w aranżacji Włodzimierza Szomańskiego. 

Wstęp wolny

Trwanie, oczekiwanie Adriany Myśliwiec

20 stycznia - 23 lutego 2017
Galeria PHOTO ZONA
Ośrodek Kultury i Sztuki, Rynek-Ratusz 24, Wrocław
Wernisaż: 20 stycznia 2017, godz. 17:00


Adriana Myśliwiec ur. w 1987 roku, absolwentka kierunku Fotografia i Multimedia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Architektury Wnętrz na Krakowskiej ASP. Obecnie zajmuje się fotografią autorską. Tematyka jej prac oscyluje wokół enigmatycznych, osobistych narracji oraz zagadnień związanych z pamięcią i tożsamością. Duży nacisk kładzie na tkankę obrazu, opracowując autorskie techniki, które stanowią połączenie tradycyjnego warsztatu z nowymi mediami. Uczestniczka wystaw zbiorowych oraz laureatka konkursów krajowych. Zawodowo związana z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, gdzie pracuje jako projektant wystaw.

 

Kuratorem wystawy jest Agata Szuba

 

 

Zadaniem galerii jest prezentacja dokonań powstałych w fotomedialnym nurcie sztuki. Publiczności zostanie zaprezentowany dorobek artystyczny, który ma swoje źródło w ogólnopolskim środowisku akademickim, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji powstałych w dolnośląskim kręgu artystycznym. Galeria PhotoZona organizuje wystawy o zróżnicowanym charakterze formalnym (fotografia, fotoobiekt, fotoinstalacja itp), które poza miejscem ekspozycji (Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKiS) będą upublicznione również w mediach elektronicznych i publikacjach.

 

Patronat medialny nad Galerią PhotoZona objęło Pismo Artystyczne Format, made-in-photo.com, Tuwroclaw.com, Kulturaonline.pl, Quart Kwartalnik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, Portal Kulturaisztuka.pl.

 

                               

 

 

"Doktorze Korczak!" - making of


Przedstawiamy film ukazujący kulisy przygotowań do premiery musicalu „Doktorze Korczak!”.

Wykonanie: Konitafilms

  • Realizacja: Anita Wojcinowicz
  • Zdjęcia: Artur Stroiński
  • Światło, dźwięk, montaż: Artur Stroiński

Więcej informacji: adk.okis.pl

 

 

 

Kliknij aby powiększyć

Wystawa prac Wacława Szpakowskiego w Nowym Jorku

18 stycznia – 21 lutego 2017
Miguel Abreu Gallery
88 Eldridge Street
New York, NY 10002
Wernisaż: 18 stycznia, godzina 18:00

 

18 stycznia 2017 roku w Miguel Abreu Gallery w Nowym Jorku odbyło się uroczyste otwarcie współorganizowanej przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wystawy prac jednego z najważniejszych polskich artystów minionego stulecia Wacława Szpakowskiego, pt. Grounding Vision: Wacław Szpakowski.

Wystawa ta stanowi kontynuację realizowanych w ostatnich latach przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu działań mających na celu ugruntowanie trwałego, niezwykle istotnego miejsca Wacława Szpakowskiego w historii sztuki współczesnej oraz poszerzenia obrazu jego twórczości, która sytuuje się na styku sztuki i nauki oraz sztuk wizualnych i muzyki. Najważniejszymi z nich jest przede wszystkim wydana w 2015 roku monograficzna książka Wacław Szpakowski 1883–1973. Linie rytmiczne pod redakcją pani Elżbiety Łubowicz oraz zeszłoroczna wystawa o tym samym tytule, która została zorganizowana w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w Muzeum Miejskim Wrocławia. Dowodem skuteczności tych działań jest współorganizowana przez OKiS nowojorska wystawa Artysty, będąca równocześnie pierwszą, tak obszerną indywidualną  prezentacją twórczości Szpakowskiego w USA, a także kolejne odsłony przygotowanej przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu ekspozycji, które będą miały miejsce m.in. w Krakowie, Budapeszcie, Rydze i Bydgoszczy.

Wacław Szpakowski – urodzony w Warszawie, 1883; zmarł we Wrocławiu, 1973, gdzie mieszkał od 1945 roku; artysta zasługujący na trwałe miejsce w historii sztuki współczesnej. Twórca rysunkowych „Linii rytmicznych", powstających w latach 1900–1951. Prekursor abstrakcji geometrycznej w sztuce. Pierwsza prezentacja jego prac odbyła się już po śmierci artysty, w Muzeum Sztuki w Łodzi, 1978, a pierwsza wystawa monograficzna – w 1992 roku w Brukseli (galeria Atelier 340). Dzieła Szpakowskiego brały udział w wielu wystawach polskiej sztuki za granicą (Presences Polonaises, Centrum Pompidou, Paryż 1983; Europa, Europa, Bonn 1994). Pokazane zostały na wystawie Inventing Abstraction, 1910–1925 w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2012/2013), podsumowującej początki nurtu sztuki abstrakcyjnej na świecie.

W ramach nowojorskiej ekspozycji, publiczności zaprezentowane zostanie dwadzieścia sześć rysunków powstałych między 1923 a 1943 rokiem oraz wczesne szkicowniki artysty. Rysunki tego pioniera abstrakcji, zbudowane z jednej nieprzerwanej linii, to piękne, rytmiczne, quasi-labiryntowe formy o charakterze wizualno-czasowym. Cennym uzupełnieniem dla nich będą prace autorstwa uznanych zagranicznych artystów, Hanne Darboven, Trishy Donnelly, Sama Lewitta, Hilary Lloyd, Floriana Pumhösla i R. H. Quaytman, z których wszystkie w istotny sposób rezonują prekursorski projekt Szpakowskiego.

Kuratorami wystawy są Masha Chlenova i Anya Komar. Za współpracę kuratorską odpowiada Łukasz Kujawski.

 

Wystawa Grounding Vision: Wacław Szpakowski

18 stycznia – 21 lutego 2017.

Wernisaż: 18 stycznia, godzina 18:00

Godziny otwarcia: 10.30 – 18.30

 

Fotorelacja z wernisażu

Fotografie: Manfred Bator, Łukasz Kujawski

 

Projekt dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

 

 

Urok prowincji w fotografii Jerzego Piątka

10 stycznia – 2 lutego 2017
Galeria FOTO-GEN
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Wernisaż: 10 stycznia 2017, godz. 18.00

Oprowadzenie kuratorskie: 11 stycznia 2017,  godz. 16.30
Udział w nim wezmą: Andrzej Saj – kurator wystawy i Jerzy Piątek


Wystawa to wybór prac z obszerniejszego cyklu Smutek i urok prowincji. Prezentuje pokaźny zbiór fotografii dokumentalnej z końca lat 70. i pierwszej połowy lat 80. XX w. – należących do niezwykle interesującego nurtu dokumentu społecznego. Przedstawiając ludzi z prowincji na Kielecczyźnie, w istocie zestaw ten portretuje realia PRL-u; co dzisiaj może być już odbierane jako odkrycie czegoś nieznanego. Szczególnym walorem tych zdjęć jest autorska dyscyplina kadrowania oraz umiejętne wyszukiwanie oryginalnej perspektywy widzenia. W fotografiach scen obyczajowych autor fascynuje celnością oddania charakteru portretowanych osób wpisanych w zastany zgrzebny sztafaż uliczek i domów z tamtego czasu. Warto go sobie przypomnieć lub uzmysłowić.

 

Jerzy Piątek – kielecki fotograf specjalizujący się w szeroko rozumianym artystycznym dokumencie; czynny jest zawodowo od początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to, jako członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, zaczął zajmować się rejestracją kieleckiego pejzażu. Po uzyskaniu członkostwa Związku Polskich Artystów Fotografików (1978) zajmuje się nadal dokumentowaniem wyjątkowego pejzażu ziemi kieleckiej, co zaowocowało jego uczestnictwem w znakomitych działaniach Kieleckiej Szkoły  Krajobrazu – ruchu kontynuującego i twórczo rozwijającego nurt tzw. fotografii ojczystej,  sięgającej do Bułhakowskich inspiracji.

Obok fascynacji krajobrazem i jego symbolicznymi znaczeniami Jerzy Piątek systematycznie eksploruje także tematykę społeczną: tu zasłynął zdjęciami z rozbudowanego cyklu rejestracji o charakterze socjologicznym – ujęciami pogłębionymi, bazującymi na wielkiej umiejętności chwytania i „zatrzymywania” specyficznej aury  prowincjonalnych miasteczek i wsi oraz portretowania ludzi tam żyjących. Rejestracje te obok wartości historyczno-poznawczej niosą spory ładunek treści emocjonalno-nostalgicznych, pobudzających pamięć i refleksję odbiorców. Taki wyraz prezentuje właśnie zbiór jego fotografii Smutek i urok prowincji (to osobny album prac tego autora).

W kręgu zainteresowań pejzażowych tego autora sytuują się także fotografie aktów kobiecych; to swoiste przedstawianie „pejzażu” ciała i jego naturalnego ukształtowania. Jerzy Piątek jest ponadto wydawcą i współautorem popularnego albumu Akt w polskiej fotografii.

 

Andrzej Saj

kurator wystawy

 

Galeria FOTO-GEN

pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

tel. 0048 71 344 78 40

galeria.foto-gen@okis.pl

Galeria czynna: poniedziałek-sobota | 10.00-18.00.

Bilety: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł. W poniedziałki wstęp bezpłatny.

 

Kliknij aby powiększyć

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” zmienia nazwę
na Galeria FOTO-GEN

Szanowni Państwo,

 

uprzejmie informujemy, że od nowego roku Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” zmienia nazwę na Galeria FOTO-GEN. Profil działalności galerii Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu pozostaje ten sam, w dalszym ciągu prezentować będziemy wystawy fotografii.

 

Nowa, bardziej lapidarna nazwa wiąże się m.in. ze zmianami w funkcjonowaniu galerii. Została powołana Rada Programowa, która ma czuwać nad wysokim poziomem artystycznym prezentowanych wystaw. W jej skład wchodzą: Marta Przetakiewicz – kierownik Działu Sztuki Fotografii OKiS, Andrzej Saj (przewodniczący) – redaktor naczelny Pisma Artystycznego „Format”, Andrzej Rutyna – prezes Okręgu Dolnośląskiego ZPAF, Adam Sobota – kustosz Działu Fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Działanie Rady Programowej, oparte na zderzeniu różnych opinii i preferencji dotyczących sztuki fotografii powinno przyczynić się do zróżnicowania naszej oferty wystawienniczej.

 

Większy nacisk chcemy również położyć na działalność edukacyjno-promocyjną, organizując spotkania z fotografami, warsztaty, prezentacje książek fotograficznych.

 

Zmiana nazwy ma zaakcentować nowy program artystyczny galerii. Jak mówi dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Igor Wójcik: „FOTO-GEN odwołuje się do swoistego genotypu fotografii w sztuce współczesnej. Galeria będzie ukazywać tak fotografię, jak i sztukę z fotografii się wywodzącą, do niej się odwołującą, czy nią inspirowaną. Będziemy prezentować zjawiska i postawy już uznane, ale także zajmiemy się poszukiwaniami i eksperymentem. Program FOTO-GENU ma nie być ortodoksyjny, ale twórczy i progresywny”.

 

Mamy nadzieję, że stali bywalcy nadal będą nas odwiedzać. Liczymy też na to, że Galeria FOTO-GEN przyciągnie nowe grono osób zainteresowanych fotografią.

 

 

Galeria FOTO-GEN

Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

tel. 71 344 78 40

e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl

www.okis.pl

"Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka" - reportaż TVP 3 Wrocław

23 grudnia br. o godz. 18.00 na antenie TVP3 Wrocław został wyemitowany reportaż dokumentujący konkurs "Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka" (organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Gazeta Wrocławska). Materiał zawiera zarówno zapis gali finałowej konkursu jak i wypowiedzi głównych bohaterów - tych, którzy migracji doświadczyli w jej całym wymiarze, bądź w pokoleniu późniejszym, pamiętającym proces wrastania w nowe ziemie. Są to żywe i pełne emocji wspomnienia, często ciężkie, ale dla nas jako odbiorców, bardzo ważne i poruszające. Reportaż "Porozmawiaj z babcią, zapytaj dziadka" porusza bardzo ważny problem dla wszystkich Dolnoślązaków - problem tożsamości. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia całości reportażu online!

 


 

Kliknij aby powiększyć

Strona internetowa Akademii Doktora Korczaka



Strona Akademii Doktora Korczaka - adk.okis.pl

 

 

Ruszyła strona naszego nowego projektu - Akademia Doktora Korczaka. Na stronie Akademii znaleźć można informacje dotyczące ideii projektu, jej twórców oraz dalszych planów. Znajdą tam Państwo także materiały na temat musicalu "Doktorze Korczak!", którego premiera już 19 grudnia br. w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że delikatny layout nowej strony internetowej przypadnie Państwu do gustu. Zapraszamy na: adk.okis.pl.

Projekt i wykonanie: Michał Moskal. 


« poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 1069 70 następna »