• header
 • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Kliknij aby powiększyć

W MAJOWYM NUMERZE MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

NAGRODA ODRY DLA JANUSZA TAZBIRA • KOZIELECKI • Rozmowy z B. ZDROJEWSKIM, K. DEDECIUSEM, A. M. CIENCIAŁĄ • EUROGEDDON? • CITATI o V. WOOLF • WOOLF: opowiadania • KRZEMIŃSKI o trójkącie weimarskim • CH. BUKOWSKI nieznany • KLIMKO-DOBRZANIECKI • KARASEK • SONNENBERG • BERLINALE

Więcej na stronie: www.facebook.com/MiesiecznikOdra
www.odra.okis.pl

Kliknij aby powiększyć

DRUGA ODSŁONA WYSTAWY - MIT I MELANCHOLIA

28 kwietnia – 10 czerwca 2012
Bielska Galeria BWA
ul. 3 Maja 11, Bielsko Biała

„Mit i Melancholia” to wystawa „na koniec świata”. Towarzyszący jej nastrój wypływa z poruszanych tematów przemijania, upadku wiary, kryzysów tożsamości. 
Odczucia metafizyczne artystów mieszają się tutaj z historią, nadając wybranym przez artystów aspektom dodatkowego znaczenia. Poddawane reinterpretacji wątki zaczerpnięte z XX wiecznej historii , z mitologii, ze sztuki ukazują dystans dzielący nas od minionych czasów modernizmu, ukazując tym samym puste miejsce do wypełnienia nowymi ideami, formami, mitami.

Trzydziestu  artystów zaproszonych do wystawy formułuje osobiste wypowiedzi na temat obserwowanego świata, z podkreśleniem prawa do wyrażania bólu, bezsilności i zwątpienia w schematycznie głoszone prawdy i wartości. Intymny dialog toczony przez artystów pomiędzy poszczególnymi pracami skłoni być może widzów do osobistej refleksji na temat alienacji jednostki, poszukiwania akceptacji i miłości. Kurator wystawy, Jolanta Ciesielska, zwraca uwagę na fakt, że każdy nas może stać się bohaterem nie powstałych jeszcze mitów, opowieści i opracowań i choćby dlatego warto się trochę postarać, by nasze życie stało się czymś wyjątkowym. 

Artyści biorący udział w wystawie: Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Witosław Czerwonka,Krzysztof Gruse, Ryszard Grzyb, Jakub Grzywak i Mariusz Kubielas (Grupa Klisza Werk), Jerzy Kosałka, Kamil Kuskowski, Roman Lipski, Grupa Łódź Kaliska, Artur Malewski, Sławomir Marzec, Tomasz Mażewski, Andrzej Miastkowski, Agata Michowska, Marcin Mierzicki, Bartłomiej Otocki, Laura Pawela, Marek Rogulski, Jadwiga Sawicka, Grupa Sędzia Główny, Kama Sokolnicka, Piotr Szmitke, Grzegorz Sztwiertnia, Marcello Zammenhoff, Alicja Żebrowska.
Kurator: Jolanta Ciesielska
 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl
Współorganizator:
Muzeum Współczesne Wrocław www.muzeumwspolczesne.pl
Galeria Bielska BWA www.galeriabielska.pl
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Wystawa została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Samorządu Miasta Wrocław i ze środków Gminy Bielsko-Biała.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Kliknij aby powiększyć

KONCERT HAWDALOWY – SHALOM

28 kwi 2012, 21:21, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, muzyka, 15, 20, 25, 30 zł

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Fundacja "PRO ARTE 2002"serdecznie zapraszają na koncert z cyklu Koncerty Hawdalowe, który zostanie zainaugurowany wspólną, krótką modlitwą na koniec szabatu.

 

Zespół Shalom powstał w Poznaniu w 2000 roku przy Towarzystwie Przyjaźni Polsko-Izraelskiej z potrzeby prezentowania kultury żydowskiej mieszkańcom wielkopolski. Od tamtej pory, dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu tematem i olbrzymiemu sukcesowi artystycznemu, grupa koncertuje w całej Polsce. Członkami zespołu są wykształceni i pełni pasji muzycy, którzy z sentymentem i wielką pasją podchodzą do muzyki żydowskiej, nadając jej własny, pogodny charakter. Zespół wykonuje instrumentalne i legendarne melodie klezmerskie, które są świetnie znane szerokiej publiczności, lecz tym co wyróżnia zespół spośród innych, jest ponadczasowa i autorska interpretacja starych i nowych żydowskich pieśni, śpiewanych na głosy w języku hebrajskim.

Shalom zdecydowanie nie jest tradycyjnym zespołem klezmerskim. Przypomina raczej trupę teatralno – muzyczną, która funduje swoim odbiorcom niezapomniane show. Artyści występują w „sztetlowych” stylizacjach, a muzyka przeplatana jest pogodnymi anegdotami dotyczącymi kultury żydowskiej.

Koncert Hawdalowy z udziałem Sholem rozpocznie się, zgodnie z tradycja żydowską, w godzinę po zachodzie słońca. Jest to czas hawdali –  kończącej szabat i rozpoczynającej nowy tydzień. Hawdala z języka hebrajskiego znaczy oddzielenie, jest to rytuał przejścia pomiędzy sacrum a profanum. Żydowska muzyka jest nieodzownym dopełnieniem hawdalowego błogosławieństwa. Przed koncertem odmówiona zostanie krótka modlitwa na zakończenie szabatu.

owy tydzień.

SKŁAD ZESPOŁU SHALOM:
Bogusław Łowiński - śpiew
Jagoda Kram - śpiew
Jerzy Karwowski - klarnet, saksofony, flet prostyArtur Banaszkiewicz - skrzypce
Henryk Łukaszewski - akordeon
Tomasz Kasprzak - kontrabas

BILETY: CENTRUM INFORMACJI ŻYDOWSKIEJ - UL. WŁODKOWICA 9, WROCŁAW

15 zł ulgowe/25 zł normalne przedsprzedaż

20 zł ulgowe/30 zł normalne na godzinę przed koncertem

Organizator: Fundacja „PRO ARTE 2002” www.proarte.org.plwww.simcha.art.pl
Współorganizatorzy: Agencja Art&Business, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Oddział we Wrocławiu
Mecenat: Gmina Wrocław
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Odwiedź Beksińskiego i wygraj audiobooka!

Konkurs dla miłośników fotografii i literatury organizowany w ramach Via Cultura.
Do wygrania audiobook wydawnictwa Dobrew pt. „Straszydła na co dzień”
Czytają m.in. Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Jan Peszek, Maria Seweryn.
Na zgłoszenia czekamy do 20 maja 2012 r.

Wygraj audiobooka! Weź udział w konkursie, odwiedż wystawę fotografii  jednego z najwybitniejszych twórców współczesnych – Zdzisława Beksińskiego, która odbywa się w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” Galerii OKiS na pl. bpa Nankiera 8, w dniach 28 kwietnia – 31 maja 2012Zrób sobie zdjęcie z jedną z prac i prześlij na mailakonkurs@okis.pl.


Zwycięzcy konkursu zostanie przyznana nagroda, a wszystkie konkursowe fotografie zostaną zamieszczone na stronach Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS (www.dcik.pl iwww.facebook.com/InformacjaKulturalna)

Wystawa jest czynna od 28 kwietnia do 31 maja 2012 br. od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-18.00 w DCF „Domek Romanski” Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki (pl. bpa Nankiera 8). W poniedziałki oraz w dniu VIA CULTURA 11 maja wstęp jest bezpłatny, w pozostałe dni 1 i 2 zł.

Więcej na: http://www.dcik.pl/wydarzenie/0,0,6247,wystawa-fotografii-zdzislawa-beksinskiego/

 

Do wygrania audiobook wydawnictwa Dobrew pt. „Straszydła na co dzień”.

Czytają m.in. Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Jan Peszek, Maria Seweryn.aa 

 

Do wygrania audiobook wydawnictwa Dobrew pt. „Straszydła na co dzień”.

Czytają m.in. Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Jan Peszek, Maria Seweryn.

„Straszydła na co dzień” Karela Michala ukazały się w Czechosłowacji w 1961 r. i natychmiast stały się bestsellerem, kultową książką lat 60., biblią kontestatorów i prawdopodobnie najsławniejszą pozycją w dorobku autora. Krytyka okrzyknęła, że autor swoją „bezwstydną oryginalnością i oryginalną bezwstydnością” wniósł świeży powiew do literatury humorystyczno-satyrycznej. Bez wątpienia, gdyż w socjalistycznej rzeczywistości tamtych lat rzeźników zrzeszało państwowe przedsiębiorstwo Masna, fryzjerów spółdzielnia Hygie, a czescy humoryści skupieni byli wokół satyrycznego tygodnika „Dikobraz”. Karel Michal swoimi Straszydłami... wystąpił w roli prywatnego przedsiębiorcy, który ośmielił się konkurować w tej dziedzinie z sektorem państwowym.

„Straszydła na co dzień" ukazały się w Polsce w 2008 r. w przekładzie Doroty Dobrew w Oficynie Wydawniczej ATUT w serii „Literatura Czeska”. Tłumaczenie zyskało uznanie redakcji miesięcznika „Literatura na Świecie” i nagrodę w kategorii „Nowy Głos".

 

Regulamin konkursu na: http://www.dcik.pl/konkurs/0,2,299,---odwiedz-beksinskiego----i-wygraj-audiobooka/

GALA FINAŁOWA VI DOLNOŚLĄSKIEGO PRZEGLĄDU PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

27 kwi 2012, 11:00
Klub Śląskiego Okręgu Wojskowego
ul. Pretficza 24, Wrocław

Na gali finałowej przeglądu spotykają się najlepsi wokaliści i zespoły wokalne w wieku szkolnym, prezentując repertuar patriotyczny i związany z krzewieniem postaw obywatelskich. Przedsięwzięcie już od 6 lat organizuje Kuratorium Oświaty we Wrocławiu we współpracy z młodzieżowymi domami kultury z Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy i Świdnicy. Ma na celu wspieranie wychowania młodego pokolenia, upowszechnianie treści patriotycznych w repertuarze wykonawców, a także pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego kraju i Dolnego Śląska. Zaprezentuje się 20 najlepszych młodych artystów naszego regionu (soliści bądź zespoły). To jedna z wielu okazji do ukazania nowoczesnego oblicza patriotyzmu i obchodów nadchodzących Święta Flagi (2 maja) oraz obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku.
 

Organizatorzy:
Kuratorium Oświaty we Wrocławiu
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Patronat honorowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca 
oraz Wojewody Dolnośląskiego Aleksandra Marka Skorupy

WYSTAWA FOTOGRAFII ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

28 kwietnia – 31 maja 2012
Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" Galeria OKiS,
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Zapraszamy na wystawę Zdzisława Beksińskiego (1929-2005), uważanego obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych twórców współczesnych – malarza, rzeźbiarza, fotografika i grafika komputerowego. Dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Sanoku mamy możliwość zaprezentowania kilkudziesięciu fotografii oraz grafik z różnych etapów twórczości artysty, którego dzieła znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce. 

Wernisaż 27 kwietnia godz. 17:00 (wstęp wolny)

Zdzisław Beksiński - malarz, rzeźbiarz, fotografik, grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. rozpoczyna działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 r. wyłącznie malarstwem. Pierwszy sukces przynosi wystawa zorganizowana w 1964 r. przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Beksiński porzuca pracę w Autosanie, zajmując się wyłącznie twórczością artystyczną. Kolejna wystawa przygotowana przez Janusza Boguckiego w 1972 r. ukazuje nowe, wyzwolone z wpływów abstrakcji oblicze artysty. Ukształtował się charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania nazwany „okresem fantastycznym”, który trwa do połowy lat 80. W 1977 r. Beksiński opuszcza Sanok, przenosząc się z rodziną do Warszawy. W 1984 r. na kilkanaście lat wiąże się z paryskim marszandem Piotrem Dmochowskim, który stara się lansować twórczość artysty poza granicami kraju. Beksiński systematycznie utrzymuje kontakt z Muzeum Historycznym w Sanoku, przekazując do kolekcji swe najlepsze dzieła. Ostatnie 20 lat twórczości przynoszą zmianę – artysta redukuje szczegółowość, skupiając się bardziej na malarskiej warstwie obrazu. Dominującym tematem pozostaje architektura, zdeformowana postać ludzka i zwierzęca – potraktowana w odmienny, monumentalny sposób. Pod koniec lat 90. artysta zajął się tworzeniem fotomontaży komputerowych oraz rysunków modyfikowanych komputerowo. Ostatnie lata życia poświęca wyłącznie malarstwu. W lutym 2005 r. zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Artystyczny dorobek przekazuje testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, które w ostatnich latach zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w większych ośrodkach Polski oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce. Jako jedyny Europejczyk posiada stałą ekspozycję prac w japońskiej Osace. Największa na świecie kolekcja prac znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku. Galeria Beksińskiego w sposób retrospektywny prezentuje bogaty, składający się z kilku tysięcy prac dorobek Mistrza. Tak obszerna prezentacja pozwala dostrzec rozwój artystyczny, różnorodność technik i środków wyrazu jakimi posługiwał się w kolejnych etapach twórczości. Wejście w świat Artysty, jego sposób myślenia i tworzenia umożliwia zrekonstruowana pracownia, a bogaty materiał archiwalny oraz towarzyszące ekspozycji pokazy multimedialne przybliżają sylwetkę twórcy.

Zapraszamy do obejrzenia magazynu "Rewolwer kulturalny". W programie można zobaczyć wywiad na temat twórczości Zdzisława Beksińskiego. 

Wystawie towarzyszą wydarzenia organizowane w ramch Via Cultura:

- konkurs 
„Odwiedź Beksińskiego” i wygraj audiobooka!
Konkurs dla miłośników fotografii i literatury.
Do wygrania audiobook wydawnictwa Dobrew pt. „Straszydła na co dzień”
Czytają m.in. Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Jan Peszek, Maria Seweryn.
Na zgłoszenia czekamy do 20 maja 2012 r.

- specjalne pokazy filmów o artyście, które odbęda się 11 maja 2012 r. o godz. 11:00 oraz 17:00 

W dniu VIA CULTURA (11.05.2012) wstęp jest bezpłatny! 

Wystawę można będzie oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00. Bilety: 2 zł, ulgowe 1 zł, w poniedziałki wstęp bezpłatny.

 

Organizatorzy: 
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl
Muzeum Historyczne w Sanoku www.muzeum.sanok.pl

Mecenat:
Marszałek Województwa
 Dolnośląskiego


Kliknij aby powiększyć

WYSTAWA FOTOGRAFII TOMASZA WOLAKA „DAISY. DOLNY ŚLĄSK PEŁEN HISTORII”

24 kwietnia – 22 maja 2012
Bystrzyca Kłodzka, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury
ul. Wojska Polskiego 20, Wrocław

Ekspozycja jest autorskim zbiorem fotosów, kadrów i impresji fotograficznych uchwyconych na pięciu planach filmowych. Zdecydowana większość prezentowanych obrazów powstała przy największej produkcji pt. „Daisy. Wspomnienie minionego świata”. Autor poza rzemieślniczą pracą fotosisty podejmuje próbę odnalezienia w postaciach pozafilmowego wymiaru, skupia jak w soczewce kilkumiesięczne działania ekipy filmowej TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu podczas realizacji cyklu dokumentalno-fabularyzowanego pt. „Dolny Śląsk Pełen Historii”, który realizowany  był we Wrocławiu, Kłodzku, Wałbrzychu, Bystrzycy Kłodzkiej, Lądku Zdroju, Trzebieszowicach oraz w innych inspirujących plenerach, a także miejscach które nieuchronnie dyktował scenariusz dokumentu.
Tomasz Wolak, rocznik ’83, fotograf, podróżnik, historyk z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, które bywa największą inspiracją. W fotografii często poszukuje cichego światła, różnorodnych horyzontów wizualnych i koncepcyjnych oraz społecznej wrażliwości którą najczęściej zamyka w kolorach czerni i bieli. Autor cyklu wystaw pt. „Marianna Orańska w monochromie” oraz „Westfryske en Eastfryske eilannen – Wyspy Fryzyjskie”. Jest w trakcie pracy nad autorską wystawą „Ocalony Meksyk”.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl

Kliknij aby powiększyć

WYJŚCIE DO OPERY WROCŁAWSKIEJ NA PRZEDSTAWIENIE CHOPIN W RAMACH PROJEKTU - LEKCJE KULTURY

24 kwietnia 2012, godz. 19:00
Opera Wrocławska
ul. Świdnicka 35, Wrocław

Wyjście do Opery na przedstawienie „Chopin” inauguruje w tym roku „Lekcje Kultury” w Operze Wrocławskiej. Tym razem będzie 50 uczestników wraz z opiekunami z następujących ośrodków: Zakład Opiekuńczo Leczniczy dla Dorosłych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Mrozów ul. Zamkowa 1, Zakład Opiekuńczo Leczniczy dla Dorosłych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Wrocław, ul. Traugutta 54, Placówka Opiekuńczo Wychowawcza należącą do POW przy ul. Borowskiej 181-187 we Wrocławiu, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Ścinawka Dolna 21 B57-410 Ścinawka Średnia.

Oczywiście ze względu na dojazd gości z poza miasta, nasze spotkanie rozpocznie się dużo wcześniej przed spektaklem.

Przestawienie„Chopin”Giacomo Orefice, Opera w 4 obrazach, czas trwania: 120 min.

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

Kliknij aby powiększyć

WYKLUCZENI Z KULTURY – PROJEKT POPULARYZUJĄCY AUDIODESKRYPCJĘ

31 mar 2012 – 30 lis 2012,

Centrum Kultury Wrocław-Zachód wraz z partnerami, wśród których jest m.in. Ośrodek Kultury i Sztuki realizuje projekt popularyzujący audiodeskrypcję. By dowiedzieć się, jak działa np. „kino dla niewidomych” i posłuchać audiodeskrypcji można wziąć udział w organizowanych przez CKWZ wydarzeniach.
Od marca do listopada 2012 roku zaprezentowanych zostanie kilkanaście wybranych filmów wzbogaconych audiodeskrypcją, a po projekcjach odbędą się spotkania z artystami, którzy opowiedzą o swojej pracy. Podczas trwania trzech cykli warsztatów, trenerzy audiodeskrypcji pokażą jak prawidłowo tworzyć audiodeskrypcję do filmów, spektakli oraz sztuk wystawienniczych.

KONFERENCJA

 

Konferencja poświęcona popularyzacji audiodeskrypcji – techniki umożliwiającej odbiór przekazów audiowizualnych osobom z dysfunkcjami wzroku będzie miała miejsce w poniedziałek i wtorek 23-24 kwietnia 2012 roku. Podczas dwudniowego spotkania zaproszeni goście oraz przedstawiciele Instytucji Kultury Wrocław 2016 opowiedzą również o założeniach programowych w sferze działań kulturalnych Wrocławia. Rozpoczynająca cykl pierwsza konferencja będzie dotyczyła zagadnień związanych z organizacyjnym i prawnym funkcjonowaniem rynku usług audiodeskryptorskich w Polsce i w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji projekcji kinowych.

 

Konferencja składać będzie się z dwóch bloków programowych:

1) Specjalnej edycji Forum 2016 poświęconej możliwym formom współpracy instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz działaczy i aktywistów z całego kraju przy organizacji Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016;

2) Podkreślanej we wrocławskim projekcie kwestii wykluczenia z udziału w kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem wdrażanego przez Centrum Kultury Wrocław Zachód projektu popularyzacji audiodeskrypcji, jako metody włączania osób wykluczonych do wspólnej przestrzeni kulturalnej;

 

 

Program konferencji „Wykluczeni z kultury”

23 kwietnia 2012 
 
9:30 – 10:00
rejestracja uczestników 
 
10:00
otwarcie konferencji 
Jarosław Obremski - Przewodniczący Rady Programowej Europejskiej Stolicy Kultury 
 
10:15
prezentacja multimedialna projektu „Wykluczeni z kultury” 
 
10:30
„Dostęp do kultury osób niepełnosprawnych” 
Jarosław Duda - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych 
 
10:45
„Wielka Brytania jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie audiodeskrypcji” 
Joan Greening - brytyjska konsultantka, działająca w obszarze audiodeskrypcji, współpracująca z Królewskim Narodowym Instytutem Niewidomych oraz producentami filmowymi 
 
11:30
debata: „Audiodeskrypcja – problemy i perspektywy” 
 
12:30 – 13:00
przerwa kawowa 
 
13:00 – 14:30
Forum 2016: Wykluczeni z kultury
wystąpienia/debata z udziałem reprezentantów miast, 
które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK 
 • wykluczenie z kultury czy wykluczenie społeczne: przyczyny, formy, skutki 
 • spektakularyzacja kultury a partycypacja w kulturze: czy partycypację należy mierzyć liczbą sprzedanych biletów? 
 • Europejska Stolica Kultury – dla kogo? 

 
14:30 – 15:30
przerwa obiadowa 
 
15:30 – 17:00
Forum 2016: Wykluczeni z kultury
warsztaty z udziałem reprezentantów miast, które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK 
 • jak polskie miasta radzą sobie z wykluczeniem? 
 • jak zwiększyć zaangażowanie obywateli w życie kulturalne i społeczne? 
 • jak wykorzystać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, by przeciwdziałać wykluczeniu? 

 
 
24 kwietnia 2012 

09:00 – 11:00

Forum 2016: Jak współpracować?
wystąpienia/debata z udziałem reprezentantów miast, które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK 
 • Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu: nadzieje, szanse, zagrożenia 
 • Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu: miasto /region/ kraj 
 • rozwiązania aplikacyjne miast biorących udział w polskim konkursie o tytuł ESK 
11:00 – 11:30
przerwa kawowa 
 
11:30 – 13:00
Forum 2016: Jak współpracować ?  
warsztaty z udziałem reprezentantów miast, które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK
 • jak współpracować na polu kultury w wymiarze ogólnokrajowym? 
 • w jaki sposób uzyskać realny wpływ na tworzenie polityk kulturalnych na poziomie lokalnym i krajowym? 
 • jak włączyć projekty miast, które brały udział w polskim konkursie o tytuł ESK do wrocławskiego programu ESK?

 
13:00 – 14:30
„Audiodeskrypcja jako kod dostępu do kultury” 
Monika Marciniak - Fundacja Audiodeskrypcja z Białegostoku 
 
 
„Prawne aspekty audiodeskrypcji” 
Krzysztof Zuber - adwokat specjalizujący się w prawie własności intelektualnej 
 
14:30 – 15:30
podsumowanie konferencji:
od teorii do działania
 
 

FILMY

 
Zapraszamy na projekcje filmowe wzbogacone o audiodeskrypcję. Między marcem a listopadem 2012 Centrum Kultury Wrocław-Zachód organizuje kilkanaście bezpłatnych projekcji filmowych uwzględniających podział na filmy dla najmłodszych widzów oraz dla młodzieży i dorosłych. Wśród starannie wybranych propozycji filmowych znajdują się zarówno nowości kinowe, jak i dzieła klasyki filmowej.

 
Spotkanie z Borysem Lankoszem na przedpremierowym pokazie "Rewersu"


Innowacją na skalę kraju są projekcje filmów zagranicznych, których zrealizowanie jest możliwe dzięki specjalistycznemu zestawowi do tłumaczeń symultanicznych wyposażonemu w dwa pulpity tłumacza – jeden do odczytywania tekstu audiodeskrypcji, drugi do odczytywania listy dialogowej.
 
Centrum Kultury Wrocław – Zachód jest jedyną na Dolnym Śląsku instytucją prezentującą filmy wzbogacone o audiodeskrypcję. Udział we wszystkich projekcjach jest bezpłatny.

„CZŁOWIEK NA LINIE”
 (2008) Reż: James Marsh - 18 marca 2012


„JUTRO BĘDZIE LEPIEJ” (2010) Reż: Dorota Kędzierzawska – 25, 26 marca 2012
spotkanie z Dorotą Kędzierzawską i Arthurem Reinhardem 

Przed nami: 

„TOY STORY 3” (2010) Reż: Lee Unkrich - 25 kwietnia 2012 


„JASMINUM” (2006) Reż: Jan Jakub Kolski - 29 kwietnia 2012 
spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską 


„OLIVER TWIST”
 (2005) Reż: Roman Polański – 05 kwietnia 2012 


„W CIEMNOŚCI”
 (2011) Reż: Agnieszka Holland – 27 maja 2012 
spotkanie z Agnieszką Holland 


"ROZSTANIE
" (2011) Reż: Asghar Farhadi - 17 czerwca 2012

 

WARSZTATY

 
Warsztaty w ramach projektu „Wykluczeni z kultury” odbywają się w 3 cyklach:
 • Tworzenie audiodeskrypcji do dzieł plastycznych (14-16 maja 2012) 
 • Tworzenie audiodeskrypcji do spektakli teatralnych (październik) 
 •  Tworzenie audiodeskrypcji do produkcji filmowych (listopad)
 
Dzięki kompleksowemu szkoleniu, uczestnicy spotkań, zarówno widzący, jak i niewidomi poznają niezbędne zaplecze informacyjne i metodologiczne w zakresie tworzenia audiodeskrypcji w trzech dziedzinach sztuki: plastycznej, teatralnej i filmowej. 

Program warsztatów:
Każda z 4 grup złożona z 3 osób – 2 widzących i 1 niewidomej przygotuje audiodeskrypcję do wybranego fragmentu filmu bądź przedstawienia teatralnego, a w przypadku dzieła plastycznego opisze jeden obiekt. Fragmenty opisanego materiału przez uczestników warsztatów w technice audiodeskrypcji  przygotowane przez każdą z 4 grup, złożą się na większą całość skryptu.
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach tworzenia audiodeskrypcji.
 
Zgłoszenia można kierować:
tel. (71) 353-96-94 wew. 73
e-mail: biuro@ckwz.art.pl
Kliknij aby powiększyć

FINISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII TOMASZA WOLAKA „DAISY. DOLNY ŚLĄSK PEŁEN HISTORII” ORAZ PROJEKCJA FILMU O DAISY VON PLESS

23 kwietnia, godz. 18:00
Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury
ul. Kościuszki 18, Stronie Śląskie


Ekspozycja jest autorskim zbiorem fotosów, kadrów i impresji fotograficznych uchwyconych na pięciu planach filmowych. Zdecydowana większość prezentowanych obrazów powstała przy największej produkcji pt. „Daisy. Wspomnienie minionego świata”. Autor poza rzemieślniczą pracą fotosisty podejmuje próbę odnalezienia w postaciach pozafilmowego wymiaru, skupia jak w soczewce kilkumiesięczne działania ekipy filmowej TVP Wrocław i Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu podczas realizacji cyklu dokumentalno-fabularyzowanego pt. „Dolny Śląsk Pełen Historii”, który realizowany  był we Wrocławiu, Kłodzku, Wałbrzychu, Bystrzycy Kłodzkiej, Lądku Zdroju, Trzebieszowicach oraz w innych inspirujących plenerach, a także miejscach które nieuchronnie dyktował scenariusz dokumentu.
Tomasz Wolak, rocznik ’83, fotograf, podróżnik, historyk z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, które bywa największą inspiracją. W fotografii często poszukuje cichego światła, różnorodnych horyzontów wizualnych i koncepcyjnych oraz społecznej wrażliwości którą najczęściej zamyka w kolorach czerni i bieli. Autor cyklu wystaw pt. „Marianna Orańska w monochromie” oraz „Westfryske en Eastfryske eilannen – Wyspy Fryzyjskie”. Jest w trakcie pracy nad autorską wystawą „Ocalony Meksyk”.

Prace obejrzeć można w galerii wschodniej Centrum, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00. Wstęp wolny!!!

W czwartek 19 kwietnia o godzinie 18:00 zapraszamy na finisaż wystawy.
Godzinę później (19:00) odbędzie się projekcja filmu „Daisy- wspomnienie minionego świata”, fabularyzowanego dokumentu związanego z postacią bohaterki Daisy von Pless, a także cennego materiału edukacyjnego, wspierającego poznanie tajemnic Dolnego Śląska wśród jego mieszkańców. Powstał on w ramach projektu "Dolny Śląsk Pełen Historii", zrealizowanego we współpracy z TVP Wrocław, Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przy wsparciu i dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl

Kliknij aby powiększyć

COLLEGIUM MUSICUM. WYKŁAD MARKA DYŻEWSKIEGO PT.„RENESANS WIELKIEJ SZTUKI WOKALNEJ”

22 kwietnia 2012, godz. 16:00
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu
pl. Kościuszki 9, Wrocław

COLLEGIUM MUSICUM - taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha
stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki
od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego, na które zaprasza organizator – Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Szczególną wartością wykładów jest ich szeroka perspektywa humanistyczna, ukazywane są związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki.
Ich autor, Marek Dyżewski, komentował w II Programie Polskiego Radia i telewizji największe, odbywające się w naszym kraju, międzynarodowe imprezy muzyczne:
Festiwale „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowe Konkursy Dyrygenckie im. Grzegorza
Fitelberga, Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego oraz
Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina. Prowadził gościnne wykłady na wszystkich
polskich uczelniach muzycznych oraz na kilku uniwersytetach. Wykładał też w Niemczech,
Belgii, Austrii, Rosji, Francji i Hiszpanii. Był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

PROFESOR JANUSZ TAZBIR LAUREATEM NAGRODY "ODRY" ZA ROK 2011

Rada Redakcyjna i Redakcja miesięcznika "Odra" postanowiły przyznać Nagrodę "Odry" za rok 2011 Profesorowi Januszowi Tazbirowi za zbiór napisach z wielką pasją i talentem literackim esejów historycznych "Od sasa do lasa" oraz dziesiątki wcześniejszych książek, będących mądrymi przewodnikami po przeszłości Polski, uczących tolerancji i przekonujących, że romans z Klio nie powinien kończyć się nigdy. Nagroda zostanie wręczona w maju 2012 roku we Wrocławiu.

Więcej na stronie: www.facebook.com/MiesiecznikOdra
www.odra.okis.pl

ZNAD DUNAJU, WEŁTAWY I WISŁY. MEDALIERZY I ICH DZIEŁA 10 EDYCJA WYSTAWY

19 kwietnia – 30 maja 2012
Muzeum Monet i Medali w Kremnicy

Dziesiąta edycja wystawy Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła, to kolejna okazja, aby spotkać się z najwybitniejszymi artystami medalierami z Czech, Słowacji Węgier i Polski. Dotychczas zapraszano do uczestnictwa w wystawie po dwóch artystów z każdego kraju,  twórcy mogli zaprezentować po 25 dzieł z ostatnich lat, zatem na jednej wystawie eksponowanych było około 200 prac medalierskich i małej formy rzeźbiarskiej. W aktualnej wystawie biorą udział artyści, których prace mogliśmy oglądać w minionych latach. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu móc zobaczyć tak obszerny przegląd dokonań artystycznych ostatniej dekady sztuki medalierskiej kilku krajów.


Wystawa została zorganizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Spotkań Wyszehradzkich.


Towarzyszy jej obszerny album podsumowujący 10 edycji wystaw „Znad Dunaju, Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła”.

Artyści:

Polska
Stanisław Cukier, Magdalena Dobrucka, Stefan Dousa, Jacek Dworski, Mateusz Dworski, Czesław Dźwigaj, Hanna Jelonek, Bronisław Krzysztof, Paweł Łęski, Józef Marek, Monika Molenda, Krzysztof Nitsch, Jerzy Jan Nowakowski, Ewa Olszewska-Borys, Jolanta Słomianowska, Michał Staszczak, Janusz Trzebiatowski, Anna Beata Wątróbska-Wdowiarska,

Czechy:
Jiří Harcuba, Jan Hásek, Petr Horák, Miroslav Kovařík, Jan Lukáš, Vladislav Mašata, Otmar Oliva, Peter Oriešek, Milada Othová, Josef Šafařik, Marie Šeborová, Jan Smrž, Oldřich Tlustoš, Zdenék Tománek, Ludvik Vašina, Michał Vitanovský, Jiří Vlach, Karel Zeman, Martin Zet

Węgry:
Ester Balas, Géza Balogh, Robert Csíkszentmihályi, Antal Czinder, Gábor Gáti, Tamás Vígh, Győrgy Kiss, Roland Ferenc Lieb, Erika Ligeti, Tamas E. Soltra, Győrgy Szabó, László Szlávics jr., Enikő Szőllőssy, László Szunyogh, Gyula Meszes Tóth, László Zagyva

Słowacja:

Josef Barinka, Rozalia Darázsová, Alojz Drahoš, Vladimir Durbák, Gabriela Gáspárová - Illéšová, Eva Harmadyova, Stefan Hudzik, Pavel Károly, Stefan Novotný, Erna Masarovičová, Mária Poldaufowá, Marián Polonský, Ladislav Prítel, Miroslav Rónai, Juraj Sapara, Aleksander Vika

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu 
Spotkania Wyszehradzkie OKiS
Kierownik Artystyczny: Bronisław Kowalewski
Koordynator wystawy: Agnieszka Chodysz
Współorganizator:
Muzeum Sztuki Medalierskiej – Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia
Partnerzy:
Węgierski Związek Artystów Plastyków w Budapeszcie, Instytut Polski w Budapeszcie, Slovácké muzeum w Uherském Hradišti, Muzeum Monet i Medali w Kremnicy
Patron wystawy:     
Marszałek Województwa Dolnośląskiego. 
Patronat medialny:
Pismo Artystyczne Format, miesięcznik Odra

WYKŁAD W RAMACH PROJEKTU ZE SZTUKĄ W SZPITALU

17 kwietnia przy ul. Jedności Narodowej w świetlicy środowiskowej dla dzieci i młodzieży prowadzonej przez Stowarzyszenie „AKSON” we Wrocławiu odbędzie się wykład w ramach projektu „Ze sztuką w Szpitalu”.

Projekt „Ze sztuką w Szpitalu” odbywa się w formie wykładów i pokazów multimedialnych. Wykłady przeznaczone dla podopiecznych domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo leczniczych, pacjentów szpitalnych oddziałów, zakładów poprawczych, zakładów karnych oraz innych placówek. Wykłady są formą edukacji kulturalnej w dziedzinie sztuk plastycznych i różnych nurtów w malarstwie.

Tym razem wykład poświęcony będzie historii i technice w Graffiti.

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

Kliknij aby powiększyć

XV Kłodzki Festiwal Muzyczny - GITARIADA 2012

10 kwi 2012 – 14 kwi 2012, , Kłodzko, muzyka

Tegoroczna edycja gitarowego święta na ziemi kłodzkiej odbędzie się w dniach 10-14 kwietnia a swym zasięgiem obejmie Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój, Bystrzycę Kłodzką i Nową Rudę. Jednak największe wydarzenia festiwalowe zaistnieją w stolicy powiatu kłodzkiego. Co można polecić miłośnikom dobrej muzyki? Spragnionym brzmienia gitar klasycznych warto zwrócić uwagę na kłodzki duet Agnieszki i Witolda Kozakowskich, którzy w programie „Muzykoterapia gitarowa” wykonają różnorodny program od muzyki dawnej poprzez miniatury i fantazje do popularnych tematów muzycznych w ciekawym opracowaniu na jedną lub dwie gitary.

Z pewnością nie można także opuścić koncertu Mariusza Kozłowskiego, ucznia wrocławskiej szkoły muzycznej z klasy gitary Marka Zielińskiego. Młody artysta zdaje wkrótce maturę muzyczną, przygotowuje się na studia a ma na swoim koncie ponad 40 laurów różnych konkursów gitarowych. Warto więc posłuchać wirtuoza u progu światowej kariery, który wystąpi w środę po Wielkanocy  w najważniejszej bodaj dla każdego muzyka sali czyli w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju. Nie można przeoczyć także innego wydarzenia, którym z pewnością będzie autorski wieczór Krzysztofa Pełecha w auli koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kłodzku. Pełech to jeden z głównych filarów polskiej współczesnej estrady gitarowej. Pochodzący z Wrocławia gitarzysta z powodzeniem koncertuje na całym świecie, nie tylko w Europie ale w obu Amerykach i Azji. Nagrał kilkanaście płyt, prowadzi klasę gitary w bydgoskiej Akademii Muzycznej, organizuje jeden z najważniejszych we wschodniej Europie festiwali – Wrocławski Festiwal Gitarowy.

A centralnym wydarzeniem tegorocznej „Gitariady” będzie koncert z okazji Jubileuszu piętnastu lat festiwalu. 
W sali rajców Starostwa Powiatowego w Kłodzku wystąpią artyści, którzy zaprezentują muzykę od orientu doflamenco. I to w międzynarodowym składzie: 
Jahir Azim Irani– santur, śpiew (Iran), Katarzyna Arbaczewska – taniec flamenco i Jakub Niedoborek – gitara.

Zapowiada się więc fascynująca podróż w czasie i przestrzeni! Podsumowaniem tegorocznej „Gitariady” będzie koncert laureatów - młodych wirtuozów i najlepszych zespołów gitarowych wyłonionych podczas Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego. Jury w składzie: st. wykł. Marek Zieliński (przewodniczący) z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dr Jakub Niedoborek z Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej –Curie w Lublinie oraz dr Dariusz Domański z Akademii Pomorskiej w Słupsku przyznają nagrody i wyróżnienia, w tym Grand Prix w kategorii solistów czyli gitarę klasyczną Kantarę o wartości 3 500 zł ufundowaną przez Hurtownię „Interton” z Gdyni a także nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł dla zwycięzcy w kategorii zespołów gitarowych i kameralnych z udziałem gitary. Koncert laureatów Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego w auli kłodzkiej szkoły muzycznej w sobotę 14 kwietnia br. zakończy tegoroczny Festiwal „Gitariada”.

PROGRAM:

 

10.04.2012 WTOREK

godz. 17.00 - „Muzykoterapia gitarowa”

koncert duetu gitar klasycznych Agnieszka i Witold Kozakowscy

Polanica Zdrój, Biblioteka Publiczna, wstęp wolny

 

11.04.2012 ŚRODA

godz.10.00 - „Gitara dla przedszkolaka”

koncert najmłodszych gitarzystów

Kłodzko, Akademia Przedszkolaka, wstęp wolny

 

godz. 15.30 – „U progu sławy”

recital gitarowy Mariusza Kozłowskiego

Duszniki Zdrój, Dworek Chopina, wstęp wolny

 

godz. 17.00 - „Gitara plus …”

koncert młodzieżowych zespołów kameralnych i gitarowych

Bystrzyca Kłodzka, szkoła muzyczna, wstęp wolny

 

12.04.2012 CZWARTEK

godz. 10 - „Wałbrzysko-kłodzkie zagłębie gitarowe”

Jakub Jakubczak, Julia Rybczyńska, Szymon Armata, Adam Jankowski, Szymon Wejcht

Nowa Ruda, Biblioteka Publiczna, wstęp wolny

 

godz. 17 – „Wirtuoz gitary”

autorski wieczór Krzysztofa Pełecha

Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

 

13.04.2012 PIĄTEK

godz. 9 - 17 – XIV Dolnośląski Konkurs Gitarowy

jury: st. wykł. Marek Zieliński (Akademia Muzyczna we Wrocławiu), dr Dariusz Domański (Akademia Pomorska w Słupsku), dr Jakub Niedoborek (Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie)

Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

 

godz. 13 – Prezentacja gitar i akcesoriów muzycznych Hurtowni „Interton”

Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

 

godz. 19 - „ORIENT I FLAMENCO” - koncert jubileuszowy „Gitariady”:

JAHIAR – cymbały, śpiew (Iran), KATARZYNA ARBACZEWSKA – taniec flamenco, JAKUB NIEDOBOREK – gitara flamenco

Kłodzko, Starostwo Powiatowe, wstęp wolny

 

14.04.2012 SOBOTA

godz. 9-12 – XIV Dolnośląski Konkurs Gitarowy

Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

 

godz. 13 – „Edukacja gitarowa”

„Znaczenie Estudios Sencillos i Nuevos Estudios Sencillos Leo Brouwera w procesie edukacji uczniów szkół muzycznych I i II stopnia” - wykład st. wykł. Marka Zielińskiego (Akademia Muzyczna we Wrocławiu)

Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

 

godz. 16 - „Kuźnia talentów gitarowych”

koncert laureatów XIV Dolnośląskiego Konkursu Gitarowego

Kłodzko, szkoła muzyczna, wstęp wolny

« poprzednia 1 261 62 63 64 65 66 67 68 69 70 następna »