Aktualności
„Dolny Śląsk pełen historii – czyli ciekawe, filmowe lekcje z dziejów regionu”
w magazynie „Na Szlaku”
W grudniowym numerze magazynu „NA SZLAKU” ukazał się wywiad z Maciejem Kieresem - autorem cyklu dokumentów realizowanych przez OKiS pt. „Dolny Śląsk pełen historii”.
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, będący instytucją kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, we współpracy z TVP Wrocław od kilku lat realizuje cykl filmowy „Dolny Śląsk pełen historii”. Jego celem jest popularyzowanie niezwykle ciekawych dziejów regionu. Formuła dokumentu fabularyzowanego to bardzo dobry sposób ich pokazania. Zamysłem jest dotarcie do młodych odbiorców, a także do szerokiej rzeszy turystów. Wszystkie filmy łączy osoba Macieja Kieresa.
Cały tekst można przeczytać na str 40. www.na-szlaku.net
Wrocławskie Spotkania Kabaretowe.
Wieczór mikołajkowo-andrzejkowy w Literatce
1 grudniaa 2014 r., godz. 19.00
Kawiarnia „Literatka”, Rynek 56/57, Wrocław
Zabawiać gości będzie utytułowany, wrocławski KABARET ELITA w składzie: LESZEK NIEDZIELSKI, JERZY SKOCZYLAS, STANISŁAW SZELC.
Celem Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest przede wszystkim wykorzystanie potencjału mniej znanych twórców kabaretowych z Dolnego Śląska. W przyszłości pozwoli to powołać silną lokalną scenę kabaretową, na wzór warszawskiej "Harendy" Artura Andrusa i łódzkiej "Przechowalni" Andrzeja Poniedzielskiego. Właśnie rodzimi, dolnośląscy, artyści będą prawdziwymi gwiazdami Wrocławskich Spotkań Kabaretowych.
Organizatorzy spotkań chcą również zapoznać młodszą część publiczności z twórczością legendarnych postaci wrocławskiego kabaretu m.in. Jana Kaczmarka czy Andrzeja Waligórskiego. Obok monologów i skeczy jest również miejsce na piosenkę poetycką.
Prowadzenie: Janusz Domin.
Wstęp dla osób z bezpłatnym zaproszeniem (zaproszenia do odbioru od wtorku 25 listopada w Literatce).
Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa
Kawiarnia "Literatka”
Agencja „Elita”
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat medialny:
Piotr Błażejewski „W DRODZE – razem ze mną”
13 grudnia 2014 – 18 stycznia 2015
Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Pomorska 73, Gorzów Wlkp.
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Dolnośląski Festiwal Artystyczny oraz Galeria BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim zapraszają na wystawę związaną z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej i akademickiej prof. Piotra Błażejewskiego W drodze – razem ze mną.
Piotr Błażejewski - artysta malarz, pedagog, związany z wrocławskim środowiskiem artystycznym i akademickim od 40 lat. Tutaj uczył się w Liceum Plastycznym w latach 60-tych oraz studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) w latach 70-tych. Dyplom z malarstwa obronił w 1975 r. w pracowni doc. Alfonsa Mazurkiewicza oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni doc. Mieczysława Zdanowicza. Pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni rozpoczął tuż po dyplomie. Obecnie jest profesorem zwyczajnym ASP we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa. Był promotorem ok. 100 dyplomów magisterskich z malarstwa. Od 2000 r. pracuje również w Instytucie Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Błażejewski to jeden z najważniejszych malarzy wrocławskiego strukturalizmu. Jest istotnym artystą polskiej abstrakcji geometrycznej. Pracuje cyklami. Jeszcze na studiach rozpoczął prace nad cyklem Architektura Koloru, następnie powstały: Interferencje, Refleksy/-je, Kolekcje, Nieprawdopodobne Figury Geometryczne, Znaki Krzyża, Epitafia oraz ostatnio Obiekty Malarskie. W jego dorobku są jeszcze pomniejsze cykle malarskie. Artysta był uczestnikiem ok. 250 wystaw w kraju i za granicą (w tym ok. 50 wystaw indywidualnych, 160 wystaw zbiorowych i 40 wystaw zagranicznych). Kilkakrotnie zdobywał nagrody w prestiżowych konkursach malarstwa.
Uwielbia spotkania i wymianę doświadczeń z innymi artystami oraz młodzieżą, przede wszystkim na letnich plenerach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w ok. 50 takich spotkaniach, z których wiele sam zorganizował, szczególnie swoim studentom. Należy jeszcze wspomnieć o pasji kolekcjonerskiej Profesora. Często skupuje prace malarskie, graficzne i ceramiczne swoich kolegów na licznych aukcjach charytatywnych, m.in. organizowanych corocznie przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Artysta w ten sposób wypowiada się na temat własnej twórczości: W moim malarstwie, szerzej w mojej sztuce, poszukuję porządku oraz harmonii. Często myślę o nieskończoności i ciągłości, o tym, co jest za nami, a co dopiero doświadczamy. Staram się, żeby moje obrazy były proste, syntetyczne i aby właśnie to decydowało o ich sile. W związku z tym, upraszczam, odrzucam, eliminuję, oczyszczam.... Płaszczyzny koloru, światła i formy pragnę doprowadzić do perfekcji. Buduję swoje malarstwo z najprostszych elementów - płaszczyzn, linii. Często różnicuję fakturę stosując swego rodzaju frottage.
Jubileusz 40-lecia jego pracy twórczej i akademickiej będzie godnie uczczony wydaną przez Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu obszerną monografią zatytułowaną W drodze – razem ze mną. Jest to pieczołowicie opracowana i ciekawie zredagowana, autorska opowieść-album poświęcona sztuce jubilata oraz zaproszonym przez niego malarzom, współpracownikom i przyjaciołom artysty; są nimi: A. Mazurkiewicz, K. Maliszewska, W. Gołkowska, K. Jarodzki, A. Dobrzaniecki, P. Lewandowski- Palle, S. Kortyka, P. Kielan, J. Jaroszewski, A. Brudzińska. Wszyscy oni reprezentują dokonania wrocławskiego środowiska artystycznego na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Monografia jest opatrzona obszernymi i wnikliwymi analizami krytycznymi autorstwa A. Kostołowskiego, P. Lewandowskiego-Palle, A. Jarosza, B. Kowalskiej, L. Dmochowskiej. Publikacja będzie w następnych dwóch latach towarzyszyła wystawom organizowanym w wielu prestiżowych galeriach sztuki w Polsce.
Wernisaż: 13.12.2014, godz. 17.00
Obraz w nagłówku: Piotr Błażejewski, Epitafium III, 2013, akryl, olej, 100 na 100 cm
Organizatorzy wystawy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dolnośląski Festiwal Artystyczny
Współorganizator:
Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim
Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego
DCIK poleca na weekend 28-30 listopada 2014
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy.
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
28-30 listopada 2014
TEATR
Pierścień Wielkiej Damy- premiera
29 lis 2014, 40 zł, Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Pierścień Wielkiej Damy Cypriana Kamila Norwida to biała tragedia w interpretacji scenicznej reżysera Piotra Jędrzejasa. Wiek XIX, pierwsza rewolucja przemysłowa, pęd ku bogactwu, myśl techniczna. A za tym pusta rozrywka dla majętnych oraz status artysty kojarzony z głodem i szaleństwem. Czy dzisiejszy świat, w dobie kolejnej rewolucji przemysłowej różni się od tamtego? Czy nasze wartości uległy przemianie? Czy życie artysty ma sens w oczach społeczeństwa? Więcej
ŻYWOTY ŚWIĘTYCH OSIEDLOWYCH – Teatr Odnaleziony
29 lis 2014, 20:00, Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Po niespełna półtorarocznej rocznej przerwie, teatr odnaleziony postanawia zmierzyć się z tekstem Lidii Amejko, który stał się dla nas wyjątkowym wyzwaniem. Tym razem pragniemy opowiedzieć kilka historii, które wskazały nam drogę do pracy nad spektaklem i zmusiły nas do szerszej obserwacji naszej rzeczywistości. Podążamy za autorką, która jak sama o sobie mówi: „(…)Sztukuję świat… próbuję odszyfrować sens ukryty w widzialnym.” Tak i my próbujemy odkrywać sensy ukryte w widzialnym. Bo czy atawizm ludzki, krzywda i absurdy nas otaczające powinny być znakiem ostrzegawczym przejścia na drugą - bezpieczną stronę ulicy? A ilu „świętych” Wy spotkaliśmy na swojej drodze? Więcej
Teatr Montownia- "Depresja komika"
29 lis 2014, 19:00, Polkowice, Polkowickie Centrum Animacji
Komik Gustaw zawodowo rozśmiesza ludzi i przywraca im radość życia. Dzięki temu zyskał sławę, jest rozchwytywany i odnosi same sukcesy. Również w życiu prywatnym nie ma na co narzekać. Ma kochającą rodzinę, jest szczęśliwy i czuje się spełnionym człowiekiem. Pewnego dnia w trakcie swojego show traci przytomność i trafia do terapeuty, który… diagnozuje u niego depresję! Czy to w ogóle możliwe? Na domiar złego wszystko dzieje się na 24 godziny przed premierą najważniejszego występu w karierze Gustawa. Więcej
12. Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne / IX Wałbrzyski POMOST TEARLANY / 13. Wałbrzyska Scena WROSTJA 25 – 30 listopada 2014r.
25 lis 2014 – 30 lis 2014, Wałbrzych, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
W wyżej wymienionym terminie należy: zanurzać się w sztuce, spotykać w teatrze, dyskutować o sztukach, siedzieć z przyjaciółmi w kawiarni teatralnej, mówić w mieście o przedstawieniach, dobrze się z nami bawić. Zakazana jest: nuda, gnuśnienie w domu przed telewizorem, wszelkie marudzenie, marazm i lenistwo intelektualne. W piątek 29 listopada odbędą się spektakle: "Takaja", "Męczennicy", natomiast 30 listopada w sobotę: "Bohaterki" i "Caryca Katarzyna". Więcej
Grace i Gloria- spektakl
29 lis 2014, 18:00, Zgorzelec, Miejski Dom Kultury
„Grace i Gloria” to barwna, a zarazem przejmująca opowieść o dwóch dojrzałych kobietach, o krańcowo różnych temperamentach, charakterach i skrajnie odmiennych doświadczeniach życiowych. Wzruszający spektakl dotykający trudnych tematów przemijania, jednocześnie niosący nadzieję, przepełniony poczuciem humoru i zaskakującymi zwrotami akcji. Więcej
Intermediale Festival
27 lis 2014 – 30 lis 2014, Legnica, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Istniejący od 1994 r. festiwal twórczości audiowizualnej prezentuje corocznie sztukę niezależną, kreowaną przy użyciunowych mediów: realizacje typu live-act oraz najnowsze kierunki w muzyce elektronicznej i eksperymentalnej. W ramach przeglądu odbywają się zróżnicowane gatunkowo koncerty, pokazy wideo, audiowizualne performanse oraz warsztaty. Więcej
MUZYKA
"Jazz Time in Szczawno" - Kuba Badach "Tribute to Andrzej Zaucha"
30 lis 2014, 19:00, Szczawno-Zdrój, Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego
Już po raz trzeci, w andrzejkowy wieczór, zagości w Teatrze Zdrojowym... jazz. Tym razem, w ramach naszego cyklu "Jazz time in Szczawno" wystąpi znakomity muzyk, kompozytor i wokalista - Kuba Badach. Dzieki niemu, będziemy mogli przypomnieć sobie piosenki, nieżyjacego już niestety, innego wybitnego polskiego wokalisty - Andrzeja Zauchy. W 2009 roku ukazał się album Kuby zatytułowany "OBECNY. Tribute to Andrzej Zaucha". Znalazło się na nim 14 utworów m.in. "Byłaś serca biciem", "Bądź moim natchnieniem", "C'est la vie" czy "Siódmy rok", zaaranżowanych na nowo przez Kubę Badacha i Jacka Piskorza. Więcej
Koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo
30 lis 2014, 17:00, Bogatynia, Bogatyński Ośrodek Kultury
SDM to grupa muzyczna wykonująca poezję śpiewaną. Autorami wierszy śpiewanych przez Stare Dobre Małżeństwo są między innymi: Edward Stachura, Adam Ziemianin, Józef Baran, czy też Bolesław Leśmian. Muzykę do niemal wszystkich utworów skomponował założyciel i lider zespołu Krzysztof Myszkowski. SDM w swoim dorobku ma kilkanaście płyt studyjnych, dwie kompilacje oraz cztery albumy koncertowe. Na polskim rynku muzycznym istnieją od 1984 roku, koncertując i wzruszając publiczność w całym kraju. Więcej
Koncert zespołu LemON
28 lis 2014, 19:00, Głogów, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie
LemON to zespół, który okazał się objawieniem na polskim rynku muzycznym. Zespół w ciągu zaledwie dwóch lat działalności stworzył pięć wielkich przebojów, zdobył platynową płytę, liczne nagrody, a przede wszystkim zgromadził rzeszę wiernych fanów (w tym prawie 300 000 fanów na Facebooku). Fenomen zespołu polega również na tym, że osiągnął niekwestionowany sukces komercyjny, grając nietuzinkową i wymagającą muzykę. Więcej
Koncert zespołu Trzynasta w Samo Południe
28 lis 2014, 19:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA
Oto Trzynasta w Samo Południe! Młodzi, zdolni, niewyspani – przebojem zdobywają świat. Nie wiedzą co znaczy „nie da się” – może właśnie dlatego próbują swoich sił w tej branży. Na pochybel złym prorokom i krytykom porywają na swój pokład coraz to więcej ludzi i podbijają kolejne miasta. A gdy raz dasz się porwać rock’n’rollowemu szaleństwu – nie ma już powrotu! Więcej
Koncert Peter J. Birch & The River Boat Band
28 lis 2014, 20:00, Wołów, Sala widowiskowa
Wołowski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert Peter J. Birch & The River Boat Band w najbliższy piątek – 28.11. 2014r. o godz. 20:00 do sali widowiskowej WOK. Inicjatorem koncertu jest Klub Motocyklowy DWL, który w ten sposób organizuje zbiórkę pieniędzy na cel charytatywny. Więcej
30. GŁOGOWSKIE SPOTKANIA JAZZOWE
19 wrz 2014 – 29 lis 2014, Głogów
Tegoroczna edycja festiwalu to jubileusz 30- lecia Głogowskich Spotkań Jazzowych. Święto jazzu tym razem uświetni 30 wydarzeń, które pojawią się w ciągu 3 miesięcy (wrzesień - listopad) i 3 jazzowych weekendów na terenie miasta Głogowa. Festiwal rozpoczynie się już we wrześniu galowym koncertem "Głogowska Scena Jazzowa & Leszek Kułakowski Jazz Orkiestra". Kolejne miesiące to klubowe spotkania z polskim jazzem na najwyższym poziomie (m.in. Bałdych, Wania, Gadt, Przybysz, Borzym, Barański, Glazer, Sadowska) oraz koncerty gwiazd, które z pewnością zaskoczą i zachwycą. 29 listopada odbędzie się impreza ANDRZEJKI FUNKY & SWING & JAZZ – DJ & FLOU
Więcej
SZTUKI WIZUALNE
Pior Jagielski- rzeźba
26 lis 2014 – 30 sty 2015, Jelenia Góra, Miejski Dom Kultury “Muflon”
wernisaż:26 listopada, godz. 17:00
Piotr Jagielski – artysta rzeźbiarz, rocznik 1961. Uczestnik plenerów rzeźbiarskich m. in.: Kostrzyn nad Odrą 2003, Pławna 2003-2006, Kamenz (Niemcy) 2005, Pławna 2008. Współpraca z artystą plastykiem Dariuszem Milińskim w grupie teatralnej „Pławna 9” w latach 2001-2007. Wystawy indywidualne: „Anioły są wśród nas” (Miejski Dom Kultury „Muflon” 2009), „Rzeźba” (Miejski Dom Kultury „Muflon”, 2011). Od 2008 r. ponownie związany ze swoim rodzinnym miastem – Jeleniej Górą (Sobieszowem), gdzie prowadzi pracownię i warsztat rzeźbiarski. Więcej
Multimedialna Kultura- wystawa
27 lis 2014 – 27 gru 2014, Wałbrzych, Wałbrzyski Ośrodek Kultury
wernisaż:27 listopada, godz. 18:00
27 listopada o godz. 18.00 jednocześnie w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury w Starej Kopalni i Ośrodku Kultury Adalbertinum w Hradec Králové odbędzie się wernisaż fotografii „Multimedialna kultura: Wałbrzych i Hradec Králové”. Zostaną zaprezentowane zdjęcia wykonane w obu miejscowościach, podczas dwóch letnio – jesiennych plenerów fotograficznych. Więcej
Szkiełkiem i okiem. Henryk Mazurek
21 lis 2014 – 12 gru 2014, Jelenia Góra, BWA Jelenia Góra
wernisaż: 21 listopada, godz. 17:00
Żeby przeżyć misję, trzeba mieć pasję. Aparat fotograficzny to jedyny przyrząd, który może zatrzymać czas – mówi z absolutnym przekonaniem Henryk Mazurek. Z dolnośląskiego Rząśnika w Górach Kaczawskich jedzie właśnie na swoją 15 misję. Tym razem na Wybrzeże Kości Słoniowej. W ramach jego wystawy pokażemy fotografie dokumentujące obyczaje i warunki życia w Bahai (Czad) na skraju Sahary, gdzie polscy lekarze prowadzą szpital dla uchodźców z Darfuru w Sudanie. Fotografie z obozów w Buni (Demokratyczna Republika Konga), z Somalii i Port-au-Prince na Haiti. Więcej
Gór górzystość. Kazimierz Pichlak
21 lis 2014 – 12 gru 2014, Jelenia Góra, Biuro Wystaw Artystycznych
wernisaż: 21 listopada, godz. 17:00
Wystawa prac autora niezwiązanego zawodowo z fotografią. Pokażemy zdjęcia będące wynikiem pasji, wielkiej wrażliwości na obraz, artystycznego kunsztu, otwartości oraz szerokiego oglądu rzeczywistości. Zaprezentujemy fotografie z Himalajów, Nepalu, Butanu, Sikkim, Birmy i Zanskaru powstałe podczas podróży w latach 2005 - 2014. Więcej
PODRÓŻE
Spotkania z Ludźmi Gór – Pieszo dookoła Polski
30 lis 2014, 12:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA
Gdy poruszasz się pieszo, nic Cię nie ominie. Takie zdanie wyrobiłem sobie po pięciomiesięcznej, w większości samotnej, pieszej wyprawie dookoła Polski. Zakładając dwudziestokilogramowy plecak podjąłem wyzwanie, którego nie podjęło się wielu. Wędrówka była męcząca, ale pozwoliła mi odkryć wiele nowych twarzy naszego kraju, jakich nie dostrzegamy na co dzień. Ta wyprawa to biedni, ale bardzo życzliwi ludzie, piękna przyroda i niesamowite miejsca. Ta wyprawa to też kryzysy, pęcherze na stopach oraz tęsknota za domem. Zapraszamy do spojrzenia na Polskę oczami człowieka – Michała Gontaszewskiego, który maszerując 3000 km zakochał się w niej i poddał jej urokowi. Więcej
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend we Wrocławiu
28-30 listopada 2014
MUZYKA
Koncert zespołu CURLY HEADS
28 lis 2014, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
Koncert promujący płytę zespołu Curly Heads, macierzystej formacji Dawida Podsiadło.
Dawid Podsiadło ani na chwilę nie zniknął z radaru ze swoim solowym projektem, a co więcej, wraz z przyjaciółmi z zespołu zakończył właśnie pracę nad debiutancką płytą: CURLY HEADS "Ruby Dress Skinny Dog". Więcej
Koncert The Pineal
28 lis 2014, Nowa Café, ul. Łódzka 15
The Pineal powstał w kwietniu 2013r. Zespół wykonuje własne kompozycje oraz własne interpretacje standardów jazzowych. Band tworzy czwórka przyjaciół, stacjonujących w Poznaniu. Stylistyka oscyluje wokół soulu, jazzu, popu. The Pineal zadebiutowało w kwietniu 2013 roku, na konkursie, gdzie zdobyli I nagrodę. Dzięki niej powstał singiel "Do you like my sadness?" Więcej
Koncert zespołu Zu
28 lis 2014, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Ceniony na całym świecie free jazowy zespół Zu we wrocławskim klubie Firlej. Włoskie trio wznowiło niedawno swoją działalność po dwuletniej przerwie.
Zu powstało w 1999 w Ostii nieopodal Rzymu. Od tego czasu zespół porusza się konsekwentnie w obszarze szeroko pojętej muzyki awangardowej. Artyści zgrabnie mieszają elementy jazzu, noise, awangardy czy metalu i punka. Więcej
ANDRZEJKOWA FIESTA KUBAŃSKA z Jose Torresem
29 lis 2014, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
Pierwsza część andrzejkowego wieczoru to koncert zespołu JOSE TORRES & HAVANA DREAMS, prezentujący zróżnicowany program artystyczny - zawierający wiele emocji od radości i energetyki do nostalgicznych ballad, oddający klimat ulic Havany.
W trakcie koncertu tancerze z Torres Salsa Group zaprezentują pokazy tanecznej choreografii i animacje / zabawy z publicznością - prezentacje różnych stylów oraz zabawa z uczestnikami z nauką kroków/ układów w kilku rytmach jak salsa, cha cha cha, bachata, mambo, merengue do wspólnego tańczenia. Więcej
Grzegorz Turnau & Zakopower "Po drodze"
30 lis 2014, Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
Dwa zespoły, jeden koncert!
Grzegorz TURNAU z Zespołem & Sebastian Karpiel – Bułecka i ZAKOPOWERZnakomite zestawienie Artystów we wspólnym koncercie! "Zakopower" i Turnau ze swoim zespołem przygotowali dwugodzinny koncert, w którym przedstawią utwory ze swoich osobnych programów, wspierając się i uzupełniając wzajemnie. Towarzyszyć im będzie Orkiestra kameralna Młodej Polskiej Filharmonii ! Więcej
Dolnośląska Giełda Fonograficzna
29 lis 2014, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Nowy sezon - nowa giełda. Od listopada spotkania melomanów odbywają się w każdą sobotę w godz. 13:00 - 15:00. Na miłośników muzyki, w Klubie Firlej przy Grabiszyńskiej, ponownie czekać będą tony płyt i mnóstwo różnorodnej muzyki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.Więcej
Koncert Noa
30 lis 2014, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
Marcin Kydryński oraz Ethno Jazz Festival zapraszają na pierwszy we Wrocławiu koncert światowej sławy wokalistki z Izraela!
NOA, piosenkarka, autorka tekstów i perkusjonistka, o pochodzeniu jemeńsko - izraelsko – amerykańskim.
Noa podbija serca widowni na całym świecie, także tej która w ogóle jej nie zna, wszystko za sprawą mocnego głosu oraz emocjonalnego przekazu jaki niesie jej muzyka.
Więcej
Koncert Tomka Wachnowskiego
30 lis 2014, Klub Anima, ul. Pilczycka 47
Tomek Wachnowski - autor, kompozytor, gitarzysta, piosenkarz. Twórca "słynnych” „Śniegowic” i piosenki do Asterixa – "Ona nie widzi mnie”…
Koncert w Animie, to swego rodzaju powrót do początków i zaproszenie do podróży przez Kraków, Opole, Warszawę, Pekin czy Chicago aż do samych Śniegowic. Zaproszenie do tej Elżbieta Adamiak. Więcej
Wieczory Tumskie
30 lis 2014, Kościół św. Krzyża na Ostrowie Tumskim
Organizatorzy tym razem zapraszają do muzycznego świata Jana Sebastiana Bacha.
Wykład pt.: "Nicht Bach, sondern Meer soll er heiβen czyli rzecz o Janie Sebastianie” wygłosi prof. dr hab. Joanna Subel – doktor Nauk Humanistycznych Instytutu Sztuki PAN.
W części muzycznej zapraszamy na recital organowy Wojciecha Mazura – organisty kościoła św. Henryka we Wrocławiu, studenta Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego i dr. hab. Piotra Rojka. W programie kompozycje Jana Sebastiana Bacha. Więcej
SZTUKA WIZUALNA
SATELITY Jerzy Zajączkowski
28 lis 2014 – 10 sty 2015, Galeria POCO, Ul. Pomorska 55 / 32 u
Wernisaż: 28 listopad 2014, godz. 19:00
Kolor, punkt, rytm, geometria, abstrakcja. Tych kilka słów najpełniej opisuje charakter twórczości Jerzego Zajączkowskiego. Jego malarstwo abstrakcyjne opiera się przede wszystkim na formach geometrycznych, kwadratach, kołach, trapezach i trójkątach, które łączy i zestawia. Tworzą się struktury, które poprzez nagromadzenie kształtów i kolorów, oddziałują na siebie, przenikają się wzajemnie, wpływając na ekspresję kompozycji. Więcej
Wystawa Sebastiana Skrobola "Welcome to my fairytale”
21 lis 2014 – 6 sty 2015, Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1
Wernisaż: 29 listopada 2014, godz. 19:00
Sebastian Skrobol tworzy komiksy bajkowo-mroczne w stylistyce, która jest wypadkową jego fascynacji muzycznych, literackich i filmowych. Z komików autora bije fascynacja twórczością Mika Mignoli czy książkami H.P. Lovecrafta. Więcej
Spacery z wolontariuszami
29 lis 2014, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5
Tym razem omawiane będą dzieła sztuki prezentowane na wystawach - sztuki średniowiecznej i polskiej sztuki współczesnej. Na spacer zapraszają studentki historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego Justyna Chojnacka i Patrycja Kwiecień. Więcej
"Wojna" Artura Grottgera
26 lis 2014 – 14 gru 2014, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5
Tylko przez dwa i pół tygodnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można będzie
oglądać oryginalne rysunki Artura Grottgera składające się na cykl "Wojna" można będzie oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To ostatni z cyklów rysunkowych Grottgera i jedyny, w którym artysta nie odwołuje się do konkretnych wydarzeń historycznych. Więcej
Magiczne sny Waldemara Borowskiego w Galerii DNA
27 lis 2014 – 11 gru 2014, DNA Gallery, Salon Ekspozycyjny Sky Tower
W pracach Waldemara Borowskiego świat wyobraźni i świat realny się przenikają, nigdy nie poddając się oczywistej interpretacji. Często artysta podejmuje w swoich dziełach pytanie o percepcję czasoprzestrzeni i innych jej wymiarów. By wyrazić złożone treści artysta często pokazuje w dziełach różne mistyczne symbole. Więcej
Wystawa "KRZYSZTOF IZDEBSKI - CRUZ".
28 lis 2014 – 9 sty 2015, Galeria Miejska, ul Kiełbaśnicza 28
Mimo tradycyjnych form i środków, po które sięga artysta, charakterystyczną dla jego prac jest olbrzymia doza ironii i groteski. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace, w których silnie akcentowanym atrybutem przedstawionych postaci jest grymas ich twarzy. Portretowani pokazują język, artysta puszcza oko, a wszystko to w doskonałej warsztatowo oprawie. Więcej
Oprowadzanie po wystawie Romualda Kutery
30 lis 2014, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a
Wystawa prezentuje prace wybitnego artysty Romualda Kutery, należącego do pokolenia twórców debiutujących we Wrocławiu w latach 70. Fascynacja ruchem, przestrzenią i niekończącym się dialogiem z rzeczywistością, nadal definiują relacje między “TU” i teraz.
Po ekspozycji na 4 piętrze oprowadzi nas kuratorka Sylwia Serafinowicz.
TEATR
PREMIERA: "Ruska Śmierć" - Teatr ToTu
28 lis 2014 – 30 lis 2014, TOTU Agencja Artystyczna, ul. Hubska 6
"Ruska Śmierć” Iriny Waśkowskiej to nowa sztuka w repertuarze Teatru ToTu. To słodko-gorzka historia dwóch sióstr, które pewnego dnia postanowiły postawić wszystko na jedną kartę. Czy im się to opłaciło? Sztuka o tym co warto poświęcić dla marzeń i o tym, że te marzenia zawsze warto mieć i je spełniać, nie patrząc na konsekwencje. Więcej
AMADEUSZ - PREMIERA PWST
29 lis 2014, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie
Premiera: 29 listopada 2014, godz. 18:00, Duża Scena PWST
Bazująca na autentycznych życiorysach historia rywalizacji dwóch wielkich postaci. Konserwatywny i pracowity włoski kompozytor Salieri, piastujący wysokie stanowisko na cesarskim dworze, kontra młody, nonszalancki i niezwykle utalentowany Mozart. Reprezentanci dwóch różnych światów spotykają się w Wiedniu za czasów rozkwitu opery. Ich konfrontacja to okazja do prześwietlenia emocji i zachowań towarzyszących współzawodnictwu artystów. Jak w tej sytuacji odnajdzie się Konstancja, żona Mozarta? Zazdrość, chęć sławy, niepokój o przyszłość – to tylko niektóre uczucia bliskie również młodym aktorom wcielającym się w postaci spektaklu Amadeusz. Więcej
"POZOR! SMĚŠNE LASKÝ! czyli Figlarne Miłości Kundery"
29 lis 2014, Sala teatralna "Serowca", bud. C-13 PWr, Wybrzeże Wyspiańskiego 23/25
Spektakl "Figlarne miłości" w reżyserii Małgorzaty Pilczuk to sztuka pełna inteligentnego humoru. Scenariusz napisany został na podstawie zbioru opowiadań Milana Kundery "Śmieszne miłości". Tematyka spektaklu to różne oblicza miłości widziane głównie oczyma mężczyzn. Mogłoby się wydawać, że mężczyźni Kundery to typowi seksiści, postrzegający kobietę wyłącznie jako obiekt do zdobycia. Ten stereotyp zostaje jednak złamany. Więcej
Podróż zimowa. Premiera Teatru Polskiego
30 lis 2014, Teatr Polski Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c
Premiera: 30 listopada 2014, godz. 19.00
Podróż zimowa Elfriede Jelinek w reżyserii Pawła Miśkiewicza to pierwsza realizacja sztuki austriackiej noblistki w teatrze we Wrocławiu. Sześć kobiet i sześć wcieleń Jelinek sugestywnie wykreowanych przez aktorki Teatru Polskiego oraz znaną kompozytorkę i wokalistkę Maję Kleszcz. Jej utwory grane na żywo to dodatkowy walor spektaklu. Więcej
KINO
Druga edycja MIASTOmovie
28 lis 2014 – 30 lis 2014, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Tematem przewodnim jesiennej odsłony będzie kulturalno-polityczna idea Europejskiej Stolicy Kultury i to, jak wybrzmiewa ona w środkowoeuropejskich realiach.
Pierwszego dnia porozmawiamy, przy udziale gościa z Peczu, o partycypacyjnych praktykach kulturalnych i obywatelskim zaangażowaniu w ESK. Kolejnego razem z gościem z Koszyc zaprosimy do debaty o socjalistycznej architekturze i jej wpływie na życie w miastach. Więcej
VI Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych. Rowerem ku przygodzie!
29 lis 2014, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Filozofia rodzi się ze zdziwienia, podróż z ciekawości. O swojej filozofii podróżowania na rowerze opowiedzą 29 listopada goście Wrocławskiego Spotkania Podróżników Rowerowych.
Dla wszystkich sympatyków roweru i rowerzystów Młodzieżowy Dom Kultury "Śródmieście” przygotowuje szóstą edycję Spotkania Podróżników Rowerowych. Inicjatywa stwarza okazję na spotkanie z ciekawymi ludźmi i może inspirować do organizowania własnych wypraw. W programie znajdą się autorskie relacje filmowe i fotograficzne z wypraw, opatrzone komentarzami ich twórców. Więcej
CAŁODNIOWE
Charytatywny kiermasz używanych książek w Kinie Nowe Horyzonty
28 lis 2014 – 1 gru 2014, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Może znajdziesz wymarzoną książkę, prezent dla kogoś bliskiego lub nawet białego kruka? Każdy zainteresowany będzie mógł zakupić cegiełki po 5 zł i 10 zł (lub ich wielokrotność) uprawniające do odebrania wybranych pozycji literackich. Fantastyczna gratka dla miłośników czytania i… pomagania.
Pozyskane pieniądze zostaną w całości przekazane na rehabilitację podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
W grudniowym numerze MIESIĘCZNIKA „ODRA”:
GAŁĄZKA o wolności politycznej dzisiaj • Wyjść poza Watykan
Kto to NOWAK-JEZIORAŃSKI? • CHMIELEWSKI o filozofii Geacha
GIPPIUS: Czarny zeszyt (Cd.) • CITATI: Grób Kawafisa • SZTERNFELD
POLSKI EL GRECO • NASI POECI W USA • Sztuka jako produkt (?)
„MWENE” OKOUNDJI • Tatuaże w Paryżu • Trzy festiwale muzyczne
Więcej na stronie:
www.facebook.com/MiesiecznikOdra
i www.okis.pl
W Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej ODRĘ można nabyć w promocyjnej cenie 8 zł.
Archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 zł.
Wydawnictwo dofinansowane ze Środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Projekt wydawniczy pod nazwą „Ósmy Arkusz ODRY” w miesięczniku „Odra” dofinansowano przez Miasto Wrocław
Lekcje Kultury
23 listopada 2014, godz. 19.00
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Prząśnik” w Brenniku na „Lekcje Kultury”, które odbędą się w Teatrze Legnickim. Tym razem w ramach projektu edukacyjnego nasi goście obejrzą lekką satyryczną komedię „Historia Miłosiernej, czyli Testament psa” Piotra Cieplaka, scenografia Andrzej Witkowski, muzyka Kormorany Paweł Czepułowski i Michał Litwiniec) Osoby które lubią się pośmiać na pewno nie będą zawiedzione, serdecznie zapraszamy.
O kolejnych Lekcjach Kultury, będziemy informować Państwa na bieżąco.
„Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.”
„Przedstawienie teatralne finansuje w ramach Lekcji Kultury Ośrodek Kultury i Sztuki
we Wrocławiu Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego"
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat Medialny:
DCIK poleca na weekend 21-23 listopada 2014
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy.
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
21-23 listopada 2014
MUZYKA
30. GŁOGOWSKIE SPOTKANIA JAZZOWE - ADAM BAŁDYCH - IMAGINARY QUARTET
21 lis 2014, 21:00, Głogów, Fortepiano Ristorante
Adam Bałdych Imaginary Quartet wykonuje utwory z dwóch ostatnich płyt Adama Bałdycha nagranych dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT Music: „Imaginary Room” oraz „The New Tradition”. Kompozycje Bałdycha pokazują, że wiolinistyka jazzowa potrafi być zaskakująco nowoczesna, a sam Adam pomimo młodego wieku wyznacza nowe kierunki dla skrzypiec jazzowych. Adam Bałdych przełamuje wszystkie stereotypy na temat skrzypiec, a jego ekspresja, niezwykła kreatywność i wirtuozeria nie pozostawiają złudzeń dlaczego nazywany jest "Diabłem". Więcej
16. Festiwal Muzyki NiePOPularnej “Baraque”
21 lis 2014, 19:00, Wołów, Wołowski Ośrodek Kultury
16 edycja Baraque – Festiwalu Muzyki Niepopularnej odbędzie się w piątek o godz. 19:00. Po trzech latach przerwy koncert festiwalowy wraca do sali kameralnej WOK. W tym roku wystąpią zespoły: Lutownica, Szezlong i Manescape. Więcej
"Jacek Kaczmarski - spotkanie w knajpie" - wieczór z Bardami
21 lis 2014, 19:30, Legnica, Klub Spiżarnia
Jacek Kaczmarski- spotkanie w knajpie". Wieczór poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego, lecz nie tylko. Poza Kaczmarskim, wrócimy pamięcią m.in. do: Ryszarda Riedla, Czesława Niemena, Stanisława Staszewskiego, Edwarda Stachury, Anny Jantar, Grzegorza Ciechowskiego, Przemysława Gintrowskiego, Zbigniewa Łapińskiego. Podczas wieczoru wystąpi kilkunastu lokalnych muzyków, którzy zaprezentują własne aranżacje wspomnianych artystów. Więcej
Koncert zespołu Kruk
21 lis 2014, 20:00, Lubań, Miejski Dom Kultury w Lubaniu
21 listopada o godz. 20.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu wystąpi śląska formacja hard rockowa Kruk - zespół założony 6 czerwca 2001 roku z inicjatywy Piotrka Brzychcego (gitara) i Krzyśka Walczyka (klawisze). W Lubaniu wystąpią po raz pierwszy, ale mają tutaj grupę swoich sympatyków. Zaprezentują najnowszy materiał z płyty "Before" choć z całą pewnością nie zabraknie także klasyki rocka. Więcej
20. GŁOGOWSKIE SPOTKANIA JAZZOWE - MONIKA BORZYM
22 lis 2014, 20:00, Głogów, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie
Jako piętnastolatka, po dwóch latach fortepianu w szkole muzycznej na Bednarskiej, Monika wyjechała w ramach nauki języka do Stanów Zjednoczonych. Typowy dla amerykańskich liceów szeroki wybór zajęć pozwolił jej rozwijać się w wyznaczonym wcześniej kierunku, a przy tym stworzył okazję do zainteresowania się muzyką amerykańską. Szkolny zespół, w którym śpiewała, wziął udział w festiwalu big bandów w New Trire w stanie Indiana, gdzie gościem specjalnym był Terrence Blanchard i to jego koncert (z Aaronem Parksem na fortepianie i Erikiem Harlandem na perkusji) wyznaczył kierunek jej rozwoju na najbliższe lata. Więcej
Klezzmates -koncert
23 lis 2014, 19.00, Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Klezzmates – polski zespół muzyczny, którego twórczość inspirowana jest przede wszystkim tradycyjną muzyką żydowską, ale również muzyką bałkańską, jazzową oraz poważną. Klezzmates tworzą zawodowi muzycy związani obecnie lub w przeszłości z krakowską Akademią Muzyczną. Zdumiewające jest, w jaki bogaty w płaszczyzny sposób zespół z Krakowa zbliża się do stylu klezmerskiego: ze swingiem, mussetem, a nawet zapożyczeniami z rocka nadając w ten sposób każdemu z utworów własny nastrój, tak, że słuchając Klezzmates można zapomnieć, co to nuda”. Więcej
Koncert Ars Cantus: Rudolphina 1
23 lis 2014, 18:00, Legnica
Miejsce: Aula I Liceum Ogólnokształcącego, pl. Klasztorny 2
„Rudolphina 1” jest pierwszym z cyklu sześciu koncertów prezentujących dzieła zgromadzone w bibliotece księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa, będącej jednym z najobszerniejszych zbiorów muzycznych XVII-wiecznej Europy. Usłyszymy madrygały, motety i intrady znanego niemieckiego kompozytora Hansa Leo Hasslera w wykonaniu zespołu Ars Cantus z Wrocławia należącego do czołówki europejskich zespołów muzyki dawnej. Więcej
SZTUKI WIZUALNE
Szkiełkiem i okiem. Henryk Mazurek.
21 lis 2014 – 12 gru 2014, Jelenia Góra, BWA Jelenia Góra
wernisaż: 21 listopada, godz. 17:00
Żeby przeżyć misję, trzeba mieć pasję. Aparat fotograficzny to jedyny przyrząd, który może zatrzymać czas – mówi z absolutnym przekonaniem Henryk Mazurek. Z dolnośląskiego Rząśnika w Górach Kaczawskich jedzie właśnie na swoją 15 misję. Tym razem na Wybrzeże Kości Słoniowej. W ramach jego wystawy pokażemy fotografie dokumentujące obyczaje i warunki życia w Bahai (Czad) na skraju Sahary, gdzie polscy lekarze prowadzą szpital dla uchodźców z Darfuru w Sudanie. Fotografie z obozów w Buni (Demokratyczna Republika Konga), z Somalii i Port-au-Prince na Haiti.Więcej
Gór górzystość. Kazimierz Pichlak
21 lis 2014 – 12 gru 2014, Jelenia Góra, Biuro Wystaw Artystycznych
wernisaż: 21 listopada, godz. 17:00
Wystawa prac autora niezwiązanego zawodowo z fotografią. Pokażemy zdjęcia będące wynikiem pasji, wielkiej wrażliwości na obraz, artystycznego kunsztu, otwartości oraz szerokiego oglądu rzeczywistości. Zaprezentujemy fotografie z Himalajów, Nepalu, Butanu, Sikkim, Birmy i Zanskaru powstałe podczas podróży w latach 2005 - 2014. Więcej
Wernisaż 24. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2014
21 lis 2014, 19:00, Legnica, Galeria Sztuki w Legnicy
21 listopada w Legnicy odbędzie się uroczysty wernisaż 24. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2014, podczas którego zostaną ogłoszone nazwiska tegorocznych laureatów i wręczone nagrody. Ceremonia rozpocznie się o godz. 19.00 w legnickiej Galerii Sztuki (pl. Katedralny 1). Więcej
Tadeusz Różewicz w fotografii Adama Hawałeja
15 lis 2014 – 30 lis 2014, Legnica
wernisaż: 15 listopada, godz.15:00
Legnicki teatr zaprasza w sobotę 15 listopada o godz. 13.00 do holu Starego Ratusza na wernisaż wystawy „Tadeusz Różewicz w fotografii Adama Hawałeja” z udziałem autora unikatowych zdjęć tego wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, który w kwietniu br. zmarł we Wrocławiu. Więcej
TEATR
Po co komu teatr? V Jesienne Spotkania Teatralne
15 lis 2014 – 9 gru 2014, Polkowice, Kino Polkowickiego Centrum Animacji
Polkowice to miejscowość, która wpisała się już na teatralną mapę Polski. Szczególnie wśród aktorów. Mieszkańcy, których śmiało można nazwać koneserami sztuk teatralnych, już w połowie listopada znowu będą mieli okazję zobaczyć na scenie toczące się pojedynki, chwile grozy przełamywane dawką śmiechu, komedie oraz sensacje. 15 listopada rusza bowiem 5. edycja Jesiennych Spotkań Teatralnych „Po co komu teatr?”.Więcej
Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem
26 paź 2014 – 29 lis 2014, Zgorzelec, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
Znów przyszła jesień, znów niepostrzeżenie i znów jesteśmy starsi. Ale na pocieszenie dla wszystkich mamy to, że znów pod zieloną kopułą Miejskiego Domu Kultury odbywać się będą Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem. Dla miłośników sztuki scenicznej będzie to z pewnością nie lada gratka. Na deskach MDK można będzie zobaczyć m.in. ponownie Stanisławę Celińską w doskonałym spektaklu „Grace i Gloria”, w którym partneruje jej Lucyna Malec. W Zgorzelcu pojawią się także m.in. Piotr Machalica, Piotr Borowski, Paweł Okraska, Magdalena Walach, czy choćby - na inaugurację Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem - Katarzyna Groniec.Więcej
INNE
W Jaskini Krainy Węża
21 lis 2014, 18:00, Świebodzice, Miejski Dom Kultury
Relacja z tegorocznej wyprawy Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego do Turcji Karanfil 2014 już 21 listopada o godz. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach. Prezentację multimedialną i fotorelację przedstawi świebodziczanka Paulina Sieńko - najmłodsza uczestniczka wyprawy, która z sukcesem brała udział kolejny rok w wielkiej ekspedycji wałbrzyskiego klubu w góry Taurus. Już po raz siódmy Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy eksploruje tureckie jaskinie dzięki współpracy z tureckim klubem ESMAD.Więcej
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend we Wrocławiu
21-23 listopada 2014
MUZYKA
11. Festiwal Jazztopad: AKBANK JAZZ FESTIVAL PRESENTS: TURKEY
21-22 lis 2014
WEEKEND Z MUZYKĄ BLISKIEGO I DALEKIEGO WSCHODU
21 listopada (piątek), godz. 19.00 Zaklęte Rewiry
Akbank Jazz Festival presents: Turkey
Konstrukt - Korhan Futaci – saksofon, flet gitara Umut Çaglar – organy, syntezator, flet, instr. perkusyjne Özün Usta – kontrabas, djembe, cura Korhan Argüden – perkusja
22 listopada (sobota), godz. 19.00 Sala Filharmonii Wrocławskiej
Akbank Jazz Festival presents: Turkey
Misirli Ahmet solo - Misirli Ahmet – darbuka
MosaiKOREA - Kwon soon Kang – wokal Jeonghui Kim – janggu Jeeseok Kim – saksofon Jung Soo Oh – gitara Aram Lee – daegeum Yoon Jeong Heo – geomungo Wonsool Lee – kontrabas Dongjin Shin – perkusja Więcej
Czesław Śpiewa
21 lis 2014, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
Jesień 2014 roku będzie dla zespołu Czesław Śpiewa wyjątkowa. Zbiega się ona z trasą koncertową promującą najnowszą autorską płytę zespołu pt. "Księga Emigrantów. Tom 1", która ukaże się z początkiem października. Wydawnictwo porusza trudny temat emigracji. Ale kto ma śpiewać o emigrantach, jak nie Czesław Mozil? Więcej
Balet i cyrk - koncert Orkiestry Symfonicznej NFM
21 lis 2014, Narodowe Forum Muzyki, ul.Piłsudskiego 19
Narodowe Forum Muzyki zamawia utwory u współcześnie tworzących kompozytorów. Właśnie podczas koncertu 21 listopada będzie mieć miejsce prawykonanie kompozycji Jana Duszyńskiego, autora muzyki m.in. do filmów Pokłosie i Jack Strong. Duszyński ukończył z najwyższą oceną studia kompozytorskie w słynnej Juilliard School of Music w Nowym Jorku, otrzymał stypendia Fundacji Kościuszkowskiej, a także Stypendium im. Witolda Lutosławskiego. Więcej
Koncert ZAGI
21 lis 2014, Nowa Café, ul. Łódzka 15
ZAGI to songwriterka pochodząca z Włodawy.
Muzykę ZAGI, można określić jako akustyczną z tekstami zahaczającymi o poezję. Prostota zawarta w takich instrumentach, jak gitara czy ukulele i emocjonujący głos są już jej znakiem rozpoznawczym. Więcej
One Love Sound Fest
22 lis 2014, Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1
Podczas tegorocznej edycji One Love Sound Fest. Na początek prezentujemy: Patrice (D), Adrian Sherwood (UK), Mesajah (PL), Bod One & Bas Tajpan (PL), Alpha Blondy & The Solar System (YC/FR), Mellow Mood (ITA), Dubmatix (CAN), Dubmatix feat. Blackout Ja & Kasia Malenda (PL/JAM).
Festiwal na przestrzeni dziewięciu lat rozwinął się w największy halowy festiwal muzyki reggae w Europie! Festiwal odbywa się we wspaniałych, modernistycznych wnętrzach wrocławskiej Hali Stulecia, która może pomieścić nawet 12 tysięcy osób. Więcej
SAGE FRANCIS
22 lis 2014, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Amerykański raper, Sage Francis, wystąpi 22 listopada we wrocławskim klubie Firlej. Artysta będzie promował w naszym kraju swój najnowszy album „Copper Gone”.
Sage Francis uważany jest powszechnie za jednego z największych współczesnych autorów tekstów hip-hopowych. Tworzy niezwykle wyraziste narracje, stanowiące najczęściej bezkompromisową krytykę zachodniego świata. Ochrzczony przez dziennikarzy muzycznych „praojcem indie-hopu”, zdobył sławę na początku 2000 roku, kiedy wygrał „Scribble Jam” – kto wie czy nie najważniejszą imprezę freestyle’ową w Ameryce. Więcej
Koncert Ars Cantus: Rudolphina 1
22 lis 2014, Ratusz
„Rudolphina 1” jest pierwszym z cyklu sześciu koncertów prezentujących dzieła zgromadzone w bibliotece księcia legnicko-brzeskiego Jerzego Rudolfa, będącej jednym z najobszerniejszych zbiorów muzycznych XVII-wiecznej Europy. Usłyszymy madrygały, motety i intrady znanego niemieckiego kompozytora Hansa Leo Hasslera w wykonaniu zespołu Ars Cantus z Wrocławia należącego do czołówki europejskich zespołów muzyki dawnej. Więcej
Jazzowe inspiracje - Koncert Hawdalowy
23 lis 2014, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
Kompozycje synagogalne wypełnione jazzowymi dźwiękami saksofonu – to zapowiedź najbliższego koncertu w ramach cyklu Koncertów Hawdalowych w Synagodze pod Białym Bocianem. Na jednej scenie zobaczymy wybitnego saksofonistę Piotra Barona, znakomitego organistę Piotra Rojka oraz jedyny chór synagogalny w Polsce, który współpracuje z największymi kantorami naszych czasów – wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka. Więcej
Koncert Meli Koteluk
23 lis 2014, Klub Eter, ul. Kazimierza Wielkiego 19
Mela, a właściwie Malwina Koteluk, jest wokalistką i autorką tekstów znaną publiczności z piosenki „Spadochron”, która zawojowała listy przebojów polskich rozgłośni radiowych.
Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak Gaba Kulka czy grupa Scorpions (wystąpiła z nimi między innymi w Royal Albert Hall).
Premiera drugiego albumu „Migracje” zapowiedziana jest na 17 listopada. Pierwszy singiel z nowego albumu, zatytułowany “Fastrygi” znajduje się od ponad dwóch miesięcy w czołówce Listy Przebojów Programu 3.
Więcej
Koncert Edyty Bartosiewicz
23 lis 2014, Sala Koncertowa Radia Wrocław, ul. Karkonoska 10
Po latach nieobecności na rynku nagrała płytę, która błyskawicznie okryła się platyną. Kilka dotychczasowych koncertów (2013/2014) wyprzedało się w tempie, o jakim mogą marzyć najlepsze zachodnie gwiazdy. Cierpliwość fanów wreszcie została nagrodzona.
W ramach jesiennej trasy koncertowej „Love & more…” Edyta Bartosiewicz wystąpi również we Wrocławiu. Koncert odbędzie się w niedzielę, 23 listopada o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Artystka zaprezentuje utwory z ostatniej płyty zatytułowanej „Renovatio” oraz przeboje z debiutanckiego krążka „Love” w nowych aranżacjach. Więcej
SZTUKI WIZUALNE
Mateusz Palka OBSESJA
18 lis 2014 – 4 gru 2014, Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4
Obsesja to projekt fotograficzny poświęcony zmianom, jakie zaszły w strukturze i estetyce wrocławskich ulic, po wybudowaniu wieżowca Sky Tower. Zrealizowany jest w charakterze dokumentu, prezentującego drogi, aleje, chodniki, które perspektywicznie kończą się na drapaczu chmur. Są one często zupełnie niereprezentacyjne i wcześniej nie posiadały żadnego wizualnego celu. Więcej
Kasia Kalua Kryńska. Between Two Moons.
20 lis – 28 gru 2014, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56, wstęp wolny
Wernisaż: 20 listopada 2014, godz. 18.00
Podczas wernisażu zaprezentowany zostanie również pokaz slajdów.
Seria portretów Between Two Moons powstała w technice Mokrego Kolodionu. Urzekają i fascynują niezwykłą plastyką obrazu. Spojrzenia portretowanych osób wciągają swoją głębią, poruszają wyobraźnię i skupiają uwagę. Postacie wydają się być zawieszone w czasie i przestrzeni pomiędzy jawą, a snem. Niedoskonałości obrazu podkreślają niezwykłą i tajemniczą aurę portretowanych osób. Więcej
Jerzy Piątek — Nowy Jork, tylko kilka osób
21 lis 2014 – 5 sty 2015, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a, sztuki wizualne
Wernisaż, 21 listopada 2014, godz. 18.00
Projekt, który Jerzy Piątek prezentuje w Muzeum Współczesnym powstał w wyniku jego podróży do Ameryki. Jest dokumentem o samotności w wielkiej metropolii. Nowy Jork na jego fotografiach to świat bezludny, opuszczony statek albo kosmos przed pierwszymi podróżami na Księżyc. Autor tak pisze o czasie gdy powstawały pokazywane zdjęcia: „Spacerując z aparatem fotograficznym po Nowym Jorku – celowo poszukiwałem miejsc i scen, które opowiadają o doświadczeniu wyobcowania, pustki, braku relacji z innymi, samotności. Jak na pustyni. Chciałem pokazać miasto tak wyludnione, jakby żyło w nim tylko kilka osób”. Więcej
Leszek Wyczółkowski GEOMETRIA + NATURA = SZTUKA
21 lis 2014 – 25 sty 2015, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35,bilety 10, 15 zł
Otwarcie wystawy: 21 listopada 2014, godz.17.00
Artysta w swoich pracach rozwija nastrój kontemplacji niezbędnej do zrozumienia samego siebie i siebie w odniesieniu do całego świata. Jego obrazy nie dają odpowiedzi, a nawiązują rozmowę z oglądającym. Interpretacja dzieła zależna jest od tego, kto ogląda obraz. Jego grafiki charakteryzują czyste, mocno zgeometryzowane formy z oszczędną, wręcz ascetyczną kolorystyką. Część z nich wykorzystuje motywy zaczerpnięte z natury, innym bliżej do konceptualizmu. Na wystawie zaprezentowanych jest prawie 80 grafik wybranych przez autora z ostatnich 25 lat pracy twórczej, z przewagą najnowszych dzieł artysty. Wystawę uzupełniają prywatne zdjęcia autora ukazujące proces twórczy w jego pracowni. Grafiki zostały wykonane w technikach akwatinta i akwaforta Więcej
ROZTERKI Fotografie Rolanda Okonia
21 lis – 11 gru 2014, Galeria Pod Plafonem, Rynek 58, wstęp wolny
Wernisaż: 21 listopada, godz. 17.30
„Rozterki to zbiór czarno białych fotografii powstałych w latach 2008-14, dokumentujących moje poszukiwania harmonii w obrazie. Tytuł wystawy odnosi się zarówno do tych poszukiwań, jak i do portretowanych osób, które stojąc na progu dorosłego życia, zmuszone są podejmować decyzje ważne oraz te błahe”. Więcej
Klaus Groh w rozmowie z Magdaleną Ziółkowską
22 lis 2014, 15:00, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a, wstęp wolny
Klaus Groh, europejski animator ruchu Mail – Art oraz twórca pierwszej monografii na temat sztuki aktualnej w Europie Wschodniej, wydanej w roku 1972, w rozmowie z Magdalena Ziółkowską opowie min. o początkach ruchu Mail – Art oraz o tym co skłoniło go do zaglądania za żelazną kurtynę dzielącą wówczas Europę. Więcej
KONTRAWERSJA wystawa jubileuszowa prof. Adama Marii Szymskiego
22 lis 2014 – 11 sty 2015, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, sztuki wizualne
Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów jubileuszu 70. urodzin oraz 45-lecia pracy naukowej Profesora. Prezentowane projekty dotyczą jednego z najważniejszych aspektów architektonicznego dorobku Autora – architektury sakralnej. Zaprezentowane obiekty powstały w okresie dwudziestu lat, między 1975 a 1995 rokiem, kiedy to w polskiej architekturze kościołów mogły już pojawić się nieobecne w niej wcześniej wątki modernistyczne. Twórczość Profesora w aspekcie sacrum jest niewątpliwie twórczością świeżą, rzeźbiarską, eksperymentalną, a przy tym stanowi autorskie spojrzenie na kanon w architekturze sakralnej. Rozbudza poczucie ciekawości ukazując różne drogi poszukiwań współczesnego wyrazu plastycznego świątyni katolickiej. Więcej
Dzień otwarty "Mistrzowie światła"
22 lis 2014, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5
Dzień otwarty poświęcony wystawie "Mistrzowie światła.
Witraże i obrazy malowane pod szkłem" (22 listopada). W tym dniu można będzie posłuchać wykładów na temat średniowiecznych witraży, technik wytwarzania i konserwacji witraży. W programie również oprowadzanie po wystawie i zabawa dla dzieci zatytułowana "Szklane anioły". Więcej
5000 stóp ponad ziemią wernisaż fotografii lotniczej oraz koncert zespołu Tomasza Basela
23 lis 2014, 18:00, Wrocławski Klub Formaty, ul. Samborska 3-5, wstęp wolny
Na wydarzeniu zobaczyć będzie można fotografie lotnicze zrobione podczas podniebnych wypraw a wernisaż idealnie dopełni koncert (utworów o lataniu) zespołu Tomasza Basela. Więcej
Oprowadzanie po wystawie — Archipelag Podróżującej Galerii
23 lis 2014, 15:00, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a, wstęp wolny
Po wystawie Wacława Ropieckiego “Archipelag Podróżującej Galerii – Więcej Światła”, oprowadzi nas jej kurator Adam Sobota. Więcej
TEATR
"Tempus Fantasy" - PREMIERA spektaklu we wrocławskim Teatrze CAPITOL
22 lis 2014, Teatr Muzyczny Capitol, ul. J.Piłsudskiego 72
Tancerze, tworzący sceniczną wspólnotę, przeniosą siebie i widzów na „drugą stronę” – w niebyt, poza życie, w niewyobrażalnie piękny i barwny świat muzycznych fantasmagorii pianistki. Choreografia spektaklu opiera się o modern dance – współczesną klasykę, z wykorzystaniem różnych form tańca współczesnego, często są to organiczne sposoby pracy z ciałem, z ruchem, bez skodyfikowanych elementów.
RADIO ARMAGEDDON. TRANSMISJA. Spotkanie z udziałem Jakuba Żulczyka
23 lis 2014, 20.30, Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12, wstęp wolny
Rozmowa z twórcami i wykonawcami Radia Amageddon. Transmisja z udziałem Jakuba Żulczyka, autora książki. Więcej
KINO
8. Festiwal Filmowy Pięć Smaków
21 lis 2014 – 27 lis 2014, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
W dolnośląskiej edycji Pięciu Smaków będą zaprezentowane wybrane pozycje programu głównego. Postawiono przede wszystkim na tytuły z sekcji Nowe Kino Azji, czyli to, co najświeższe i najlepsze w dalekowschodnich kinematografiach. Filmy z polskimi i angielskimi napisami. Więcej
6. Kuchnia+ Food Film Fest
21 lis 2014 – 23 lis 2014, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Kuchnia+ Food Film Fest to przegląd filmowy prezentujący produkcje poświęcone gotowaniu, sztuce kulinarnej i społecznemu znaczeniu jedzenia. Organizatorem wydarzenia jest stacja kulinarna Kuchnia+, należąca do rodziny autorskich kanałów platformy nc+. Jego ideą jest przybliżenie widzom świata kulinariów, a także jego kulis. Pokazom w kinach towarzyszą poczęstunki związane z tematyką danego filmu. Kuchnia+ Food Film Fest to również szereg wydarzeń specjalnych odbywających się w ramach festiwalu, w tym dyskusje z ekspertami i twórcami filmów, imprezy dla dzieci oraz inne, bardziej uroczyste imprezy. W piątej edycji uczestniczyło ponad 6 tysięcy osób. Więcej
INNE
Dzień Życzliwości 2014
20 lis 2014 – 21 lis 2014
Tegoroczny Dzień Życzliwości we Wrocławiu odbędzie się pod hasłem „Słuchaj, rozmawiaj, zrozum...”. Liczne atrakcje przygotowane na ten dzień będą miały na celu pokazanie, że dialog międzypokoleniowy jest możliwy i potrzebny. Więcej
Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej
20 lis 2014 – 23 lis 2014
Festiwal, który odbędzie się w dniach 20-23 listopada 2014
we Wrocławiu to połączenie imprez reprezentujących dzieła światowej sławy artystów, fascynujących debat i dyskusji politycznych o losach tego bliskiego Polakom narodu. Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
Wystawa „Bruno Schulz – Mariusz Kubielas – In Transitu“ w Belgradzie
12 - 31 grudnia 2014
Serbska Biblioteka Narodowa/ Narodna biblioteka Srbije
ul. Skerlićeva 1, 11000 Belgrad/Beograd
Wernisaż: 12 grudnia 2014, godz. 18:30
Przygotowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego wystawa fotografii Mariusza Kubielasa, inspirowanych twórczością literacką i plastyczną Brunona Schulza, po sukcesach w ramach „VI Międzynarodowego Miesiąca Fotografii” i festiwalu „Kunstkreuz” w Berlinie (X/XI 2014), pokazana zostanie w Belgradzie. Będzie tam jedną z głównych atrakcji I edycji Festiwalu Brunona Schulza zainicjowanego przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezentacje wcześniejszych stadiów rozwoju tego otwartego projektu miały miejsce w 2013 r. w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” i w Synagodze pod Białym Bocianem. W r. 2014, przed rozpoczęciem jesiennego berlińskiego Miesiąca Fotografii, odbyły się jego pokazy w „Galerie Mitte” w Dreźnie i „Gary Bowmann Gallery” we Lwowie. Latem była częścią „Bruno Schulz Festival” w Drohobyczu i „Mostu Kultury” we Lwowie. Swój stale ewoluujący eksperyment artystyczny Mariusz Kubielas zainicjował przed 10 laty.
Od 2008/ 2009 r. kontynuuje go wraz z grupą modeli-aktorów i sympatyków w wielu krajach. Parateatralne zdarzenia poprzedzające powstanie unikalnych fotografii mają miejsce nie tylko na planach zdjęciowych, lecz również przy okazji kolejnych odsłon powstałych wcześniej obrazów. Inscenizowane i utrwalone na kliszy fotograficznej sceny z pogranicza performance`u i pantomimy, przypominające zatrzymane kadry z filmu niemego ożywają niekiedy dzięki interakcjom publiczności, modeli-aktorów, a nawet gościnnie przybyłych artystów, takich jak śpiewaczka operowa, która pojawiła się na wernisażu berlińskim.
Te poetyckie, bichromatyczne, choć nie zawsze czarno-białe, wizje z jednej strony ewokują aurę nieistniejącej już polsko-żydowsko-ukraińskiej rzeczywistości Drohobycza sprzed II wojny światowej, z drugiej zaś odzwierciedlają dynamikę kolektywnych działań w trakcie złożonego wielodniowego procesu twórczego. Do wykonania tych para-surrealistycznych fotografii, poprzedzonych żmudnymi studiami światła, potrzeba od kilku ujęć do kilku rolek filmu fotograficznego. Efekty specjalne uzyskane są bez użycia obróbki cyfrowej czy fotomontażu.
Transmedialny projekt Kubielasa, na który składają się także fragmenty prozy Schulza i metaforyczne tytuły prac, służy aktywizacji międzynarodowego i międzypokoleniowego dyskursu o wspólnej przeszłości i przyszłości multikulturalnego i multikonfesjonalnego dziedzictwa kulturowego Europy Środkowo-Wschodniej. „Efekt zaproszenia do wejścia w obraz“ ewokowany przez te magiczne fotografie potęguje format prac z zestawu monumentalnego, prezentowanego dotychczas częściowo w Dreźnie, a następnie w imponującej aranżacji berlińskiej. Zainicjowany w ten sposób proces współtworzenia sensu fotograficznych wizji przez widza w szczególny sposób poświadcza zrealizowany przez Jirija Gaszczaka w Starej Synagodze w Drohobyczu film Kobieta i koń (2012), zainspirowany przez fotografię Kubielasa Kobieta karcąca fortepian w obecności trzech świadków (2006).
W Belgradzie artysta zaprezentuje in vivo ok 30 swoich prac. Ponadto, w formie multimedialnej przedstawi "Gabinet Technik Historycznych", obejmujący dotychczas około 20 obiektów, którego premiera odbyła się właśnie w Berlinie. Każde ze zdjęć z zestawu zabytkowego jest unikatem, a prezentacja tych samych motywów odzwierciedlonych w „archaicznych” technologiach takich jak papier solny, albumina, albumat, marant, guma i olej fotograficzny, pozwala prześledzić niemal malarski bądź bliski grafice charakter poszczególnych z nich. Tę najmłodszą część jego projektu, realizowaną od 2014 r., poprzedzały studia nad rekonstrukcją archiwalnych technologii kreowania obrazu fotograficznego, rozpoczęte w r. 2004, w Jeleniogórskim Studium Fotografii, zainicjowane przez Andrzeja Pytlińskiego, patrona nieformalnego stowarzyszenia Miłośników Dawnych Technik Fotograficznych i kontynuowane do dziś we współpracy z czołowymi polskimi ekspertami takimi jak Cezary Chrzanowski, Roman Michalik, Janusz Sochacki i Rafał Warzecha.
W Belgradzie artysta pragnie zaprezentować gościnnie także swój demoniczny, raczej Witkacowski niż Schulzowski portret autorstwa Cezarego Chrzanowskiego w technice gumy 9-warstwowej.
Nawiązując nie tylko na poziomie ikonograficzno-ideowym, lecz także technologicznym, do dokonań Brunona Schulza, który sam eksperymentował z rzadko stosowaną para-fotograficzną techniką cliche verre, Kubielas tworzy symboliczny pomost między współczesną rzeczywistością Śląska a dawną multikulturową tradycją Galicji, do której należał nie tylko Drohobycz, ale i jego rodzinny Żywiec.
W Belgradzie, wystawa Kubielasa zainicjuje I edycję festiwalu Brunona Schulza (12-14.12.2014). Oprócz prezentacji jego prac złożą się na nią m.in. spotkanie studentów polonistyki z Milicą Markić i Snezaną Djukanović, tłumaczkami Schulza na język serbski pt. Głos Schulza po serbsku, okrągły stół z udziałem Mirko Demića – autora powieści Ćilibar, med, oskoruša (Bursztyn, miód i jarzębina) z Brunonem Schulzem w roli głównej, Tamary Krstić – krytyka literackiego, dziennikarki Radia Belgrad, Branislavy Stojanović – schulzologa, adiunkta w Katedrze Języka Polskiego oraz Mariusza Kubielasa i Lidii Głuchowskiej, zatytułowany Inspiracje, adoracje, egzaltacje i frustracje – Schulz jako inspiracja i wyzwanie, a także pokaz filmów zainspirowanych przez twórczość Schulza –Ulica Krokodyli (reż. S. i T. Quay, 1987) oraz Sanatorium pod klepsydrą (reż. W. Has, 1973). Planowane są ponadto spotkania warsztatowo-dyskusyjne ze studentami fotografii i historii sztuki poświęcone korespondencjom słowa i obrazu w projekcie Bruno Schulz – Mariusz Kubielas – In Transitu. Filologiczna część festiwalu zwrócić ma natomiast uwagę niewtajemniczonej publiczności na fakt, iż tylko w Serbii powstało 11 tłumaczeń prozy Schulza, a i jego recepcja w całej południowej Słowiańszczyźnie jest bardzo żywa.
We współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz kuratorką, dr Lidią Głuchowską artysta zamierza kontynuować swe ambitne przedsięwzięcie. Po prezentacji w Belgradzie, planowane są kolejne odsłony projektu – w Brukseli, Helsinkach, Bratysławie i Pradze.
Kuratorka: dr Lidia Głuchowska
Publikacje towarzysząca w języku polskim i angielskim:
Bruno Schulz – Klisza Werk – Transgresiones, red. Lidia Głuchowska, Wrocław: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, 2013.
Lidia Głuchowska, Transmedialne translacje i re-wizje Schulzowskiego „autentyku” i archeologia fotografii: Bruno Schulz – Mariusz Kubielas – In Transitu, „Quart“ (Wrocław, Instytut Historii Sztuki), 2014/ 4, s. [1-25].
Relacja z wystawy pod adresem
Relacja z Festiwalu pod adresem
Zdjęcie w nagłówku: autor: Cezary Chrzanowski, Portret Mariusza Kubielasa, guma 9-warstwowa, 2014, 100 x 80 cm.
Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Dolnośląski Festiwal Artystyczny OKiS
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Belgradzie
Serbska Biblioteka Narodowa
Instytut Adama Mickiewicza
Wystawa dofinansowana ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego
DEBUTS – zbiorowa wystawa fotografii
5 grudnia 2014 - 17 stycznia 2015
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria OKiS, pl. bpa Nankiera 8
Wernisaż: 12 grudnia 2014, godz. 17:00.
W jakim kierunku podąża polska fotografia? Jakie trendy w niej dominują?
Co interesuje polskich fotografów? Już wkrótce na te pytania odpowie kolejna wystawa w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański“.
Na początku tego roku internetowe magazyny fotograficzne „doc! photo magazine“
i „contra doc!“ ogłosiły poszukiwanie najzdolniejszych polskich debiutantów fotograficznych, czyli osób, które w ciągu trzech ostatnich lat miały swoją pierwszą autorską publikację w mediach, zaprezentowały swoje zdjęcia na pierwszej wystawie lub które w tym samym czasie ukończyły szkołę fotograficzną. Do prowadzenia poszukiwań zaproszeni zostali najlepsi polscy fotografowie-dokumentaliści, laureaci nagrody World Press Photo (Rafał Milach, Filip Ćwik i Maciek Nabrdalik) oraz osoby związane z rynkiem fotografii kolekcjonerskiej i artystycznej (Anna Fronckiewicz-Spodnik, Agnieszka Olszewska i Katarzyna Żebrowska). Skład jury domykał Grzegorz Kosmala, redaktor naczelny magazynów i pomysłodawca projektu. Efekt ich pracy będzie można zobaczyć w grudniu na kolejnej wystawie w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański“.
DEBUTS to szerokie spojrzenie na kondycję współczesnej polskiej fotografii. Wybrane przez jury portfolia wskazują, że polska fotografia nie naśladuje zagranicznych trendów, nie powiela maniery artystycznej czy tematów, które dominują na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Polscy młodzi fotografowie opowiadają głównie o bezpośrednio otaczającym ich świecie. Nie boją się podejmować trudnych tematów. Mówią o nich szczerze i bez sztucznego skrępowania. Wśród nich dominuje człowiek i jego miejsce w danej przestrzeni, jego relacje z nią, jak również z grupą, w ramach której funkcjonuje. Coraz częściej autorów fascynuje styk środowiska naturalnego ze światem będącym dziełem człowieka. Dokumentują je neutralnie, nie poddając ocenie. Nie ma tu zdjęć robionych pod publiczkę, liczących jedynie na efekt. Jest za to przemyślana wizja rzeczywistości, tej przetworzonej i tej stworzonej od podstaw. Fotografowana świadomie, z ciekawością świata i z dużą wrażliwością wizualną.
W pierwszej edycji projektu zaprezentowani zostali następujący debiutanci: Mateusz Baj, Marcin Bańdo, Ewa Behrens, Magdalena Borowiec, Jan Cieślikiewicz, Marta Cieślikowska, Mariusz Drezniak, Edyta Dufaj, Marlena Jabłońska, Magdalena Kącikowska, Karolina Kamycka, Anna Kieblesz, Marcin Kwiecień, Tomasz Łaptaszyński, Anna Liminowicz, Bartek Lurka, Robert Mainka, Gabriel Orłowski, Jerzy Piątek, Patryk Pietras, Igor Pisuk, Maciej Przemyk, Dawid Rus, Krzysztof Sienkiewicz, Filip Skrońc, Panda Aleksandra Staniszewska, Olga Świątecka, Agnes Szedera, Marta Wapiennik, Bartek Warzecha, Agnieszka Wąsik, Natalia Wiernik, Anna Witkovska, Wiktoria Wojciechowska, Gosia Ziębińska oraz Katarzyna Zolich.
Grzegorz Kosmala – kurator
Galeria jest czynna od poniedzialku do soboty w godz.10.00-18.00.
Bilety 2 zł, ulg. 1 zł.
Projekt DEBUTS jest organizowany przez internetowe magazyny fotograficzne „doc! photo magazine“ i „contra doc!“, które docierają do czytelników z ponad 150 krajów świata. Parterem merytorycznym projektu jest agencja fotograficzna AFPHOTO, a partnerami wystaw - Foto-Grafika, Medikon i Fomei.
- - -
DEBUTS – DCF „Domek Romański“
Organizatorzy: Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański“ - Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego; „doc! photo magazine“, „contra doc!“
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Partner merytoryczny: AFPHOTO
Patroni medialni: „doc! photo magazine“, „contra doc!“, KulturaNatychmiastowa, DOKiS
Partnerzy wystawy: Foto-Grafika, Medikon, Fomei
OKiS na WTDK - Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2014
4-7 grudnia 2014,
Dworzec Wrocław Główny,
ul. J. Piłsudskiego 105
Stoisko OKiS zlokalizowane jest w sali J, pod nr 85
Najlepsze polskie wydawnictwa spotykają się w stolicy Dolnego Śląska na Wrocławskich Targach Książek Dobrych. Jest to jedna z trzech liczących się i wysoko ocenianych imprez krajowych o charakterze kiermaszowo-promocyjnym, której głównym zadaniem jest propagowanie „dobrej książki”, czyli literatury o wysokich walorach, zarówno merytorycznych, literackich, jak również artystycznych i typograficznych.
Jak co roku serdecznie zapraszamy na stoisko Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, na którym będzie można znaleźć najnowsze oraz archiwalne wydawnictwa w promocyjnych cenach.
Działalność wydawnicza Ośrodka dotyczy kilku dziedzin sztuki. W zakresie sztuk wizualnych koncentruje się na wydawaniu publikacji monograficznych, opracowań i katalogów prezentujących twórczość artystów Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego, Spotkań Wyszehradzkich. Duża część z nich poświęcona jest fotografom, których wystawy organizuje Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”. W dziedzinie teatru, w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, OKiS od kilku lat wydaje kolejne pozycje w uznanej serii wydawniczej „Czarna książeczka z Hamletem”, która poświęcona jest ruchowi teatrów jednego aktora i sylwetkom wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Od 2010 roku jest współwydawcą „Notatnika Teatralnego” - pisma poświęconego polskiemu teatrowi współczesnemu. Od wielu lat razem z Instytutem Książki jest głównym wydawcą prestiżowego miesięcznika „Odra”.
W latach 2001-2008 OKiS był głównym organizatorem Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.
Spotkania OKiS w ramach WTDK
4 grudnia (czwartek) godz. 15.30-16.30 – sala E, 1 p.
Spotkanie promujące książkę pt. „Wanda Rutkiewicz”. Wezmą w nim udział: Jan Bortkiewicz – pomysłodawca i redaktor publikacji, fotografik, który opowie o tym dlaczego zależało mu na wydaniu książki i o kulisach jej powstawania; Janusz Fereński – taternik, alpinista, himalaista i grotołaz, który zdradzi realia ekspedycji wysokogórskich i opowie o wspólnych wyprawach z Wandą Rutkiewicz oraz Bogdan Jankowski – taternik, alpinista, himalaista, fotograf górski, specjalista do spraw łączności podczas wypraw wysokogórskich, który zrelacjonuje m.in. pierwsze próby wspinaczki Wandy Rutkiewicz w Górach Sokolich koło Jeleniej Góry.
Wydawnictwo poświęcone Wandzie Rutkiewicz pod redakcją Jana Bortkiewicza
W 2013 roku Ośrodek Kultury i Sztuki wydał książkę pt. „Wanda Rutkiewicz”. Monografia ma charakter artystycznego albumu. Obok fotografii z różnych etapów życia zamieszczone w niej zostało kalendarium życia i dokonań oraz wspomnienia przyjaciół, towrzyszy wypraw, współpracowników. W książce znajdują się relacje z konkretnych wypraw, jak również teksty próbujące w sposób bardziej całościowy przeanalizować życie i okoliczności śmierci Wandy Rutkiewicz. W publikacji znajdą się teksty m.in.: prof. Zdzisława Jana Ryna, ks. prof. Romana Rogowskiego, Michała Jagiełły, prof. Andrzeja Paczkowskiego, Bogdana Jankowskiego, Ewy Matuszewskiej, Józefa Nyki, Aleksandra Lwowa, Janusza Onyszkiewicza. Sporą część publikacji przeznaczamy na zamieszczenie fotografii samej Wandy Rutkiewicz, jak również miejsc z Nią związanych. Publikacja zawierać będzie także aneks, w którym odnotowane zostaną miejsca i przedsięwzięcia upamiętniające jej osobę. Wiecej
Podczas targów wydawnictwo będzie dostępne w promocyjnej cenie 70 zł
4 grudnia (czwartek) godz. 17.00-18.00 – sala F, 1 p.
Spotkanie i rozmowa z Bogusławem Kiercem, bohaterem książki „Zakochany Pielgrzym Samogry Bogusława Kierca” autorstwa Tomasza Miłkowskiego, wydanej w serii „Czarna Książeczka z Hamletem”. Spotkanie poprowadzi Wiesław Geras – inicjator serii i dyrektor artystyczny Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
„Zakochany pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca" autorstwa Tomasza Miłkowskiego
Pierwszą część książki wypełnia biografia artysty, która prowadzi do gniazda rodzinnego, przez okres dojrzewania i studiów po czasy najnowsze, będąca barwną opowieścią o jego doświadczeniach teatralnych i literackich. Część druga poświęcona została analizie myśli teatralnej Kierca, ze szczególnym uwzględnieniem teatru jednego aktora. Cześć trzecia przynosi opis i ocenę jego monodramów od debiutanckiego monodramu Śmieszni z gniewu, a z bólu tak bliscy po samogrę Manatki. Całość dowodzi, jak odrębnym i oryginalnym zjawiskiem w historii teatru jednego aktora jest twórczość Bogusława Kierca. Więcej
Podczas targów wydawnictwo będzie dostępne w promocyjnej cenie 15 zł
7 grudnia (niedziela) godz. 14.30-15.30 – sala F, 1 p.
Spotkanie poświęcone książce Dominiki Kowalewskiej „Eugeniusz Geppert. W nierzeczywistość”. Publikacja została wydana przez OKiS w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego pod patronatem prof. Piotra Kielana – Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W spotkaniu, które poprowadzi dr Lidia Głuchowska, udział weźmie autorka i zaproszeni goście. Zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Książka Dominiki Kowalewskiej „Eugeniusz Geppert. W nierzeczywistość”.
Wnikliwe i oryginalne analizy obrazów Gepperta oraz tekstów badaczy pozwoliły Autorce ocenić sztukę Gepperta jako zjawisko o wysokim poziomie artystycznym, pokazując jego artyzm i odsłaniając jej głębokie znaczenie. Walorem książki są ilustracje i portrety. Pokazujemy portret Gepperta wykonany przez Stefana Arczyńskiego i portrety Jana Bortkiewicza oraz 70 ilustracji obrazów Gepperta. Jest to pierwsze i najobszerniejsze jak dotąd opracowanie monograficzne sztuki tego znakomitego malarza. Więcej
Podczas targów wydawnictwo będzie dostępne w promocyjnej cenie:
35 zł miękka okładka
40 zł twarda okładka
Państwa uwadze polecamy również wydawnictw OKiS towarzyszące wystawom fotografii w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański, a także kilka pozycji serii „Czarna Ksiażeczka z Hamletem":
POWSTANIE WARSZAWSKIE
Katalog towarzyszył wystawie, przygotowanej z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przez Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”.
Autorami fotografii z Powstania są wybitni fotograficy i równocześnie uczestnicy powstania: Stefan Bałuk, Sylwester Braun ps. Kris, Tadeusz Bukowski, Wiesław Chrzanowski, Jerzy Tomaszewski, Józef Jerzy Karpiński i Leonard Sempoliński.
Fotografie prezentowane w książce z pewnością należą do jednych z najcelniejszych i najwybitniejszych zdjęć, dokumentujących Powstanie Warszawskie. Nie mogą one przekazać, nawet w najmniejszym stopniu, ogromu bohaterstwa i jednocześnie skali tragicznych wydarzeń tamtych dni, ale mimo to ich wymowa jest sugestywna i uderzająca.
W książce znajdują się również teksty o Powstaniu Warszawskim, których autorami są: Lech Kaczyński – Prezydent RP, prof. Tadeusz Marczak.
WANDA RUTKIEWICZ
Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych kobiet w himalaizmie światowym. Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła szczyt K2 (i pierwszą osobą z Polski), jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. Była propagatorką alpinizmu i himalaizmu kobiecego.
Aby uhonorować tę niezwykłą postać Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wydał książkę pt. Wanda Rutkiewicz. Pomysłodawcą i redaktorem publikacji jest Jan Bortkiewicz. Wanda Rutkiewicz spędziła dzieciństwo i młodość we Wrocławiu. To właśnie w tym mieście uczęszczała do szkół, uprawiała różne dyscypliny sportowe, studiowała, pracowała. To na Dolnym Śląsku w Górach Sokolich, przyszła himalaistka rozbudziła swoją wspinaczkową pasję. Życiorys Wandy Rutkiewicz nierozerwalnie związany jest z Wrocławiem, dlatego zależało nam na tym, aby to właśnie w tym mieście powstała książka Jej poświęcona.
Monografia ma charakter artystycznego albumu. Obok fotografii z różnych etapów życia zamieszczone w niej zostało kalendarium życia i dokonań oraz wspomnienia przyjaciół, towarzyszy wypraw, współpracowników. W książce znajdują się relacje z konkretnych wypraw, jak również teksty próbujące w sposób bardziej całościowy przeanalizować życie i okoliczności śmierci Wandy Rutkiewicz. W publikacji znajdą się teksty m.in.: Bogdana Jankowskiego, Janusza Fereńskiego, prof. Zdzisława Jana Ryna, ks. prof. Romana Rogowskiego, Michała Jagiełły, prof. Andrzeja Paczkowskiego, Ewy Matuszewskiej, Aleksandra Lwowa, Janusza Onyszkiewicza. Sporą część publikacji przeznaczyliśmy na zamieszczenie fotografii samej Wandy Rutkiewicz, jak również miejsc z Nią związanych. Publikacja zawiera także aneks, w którym odnotowane zostały miejsca i przedsięwzięcia upamiętniające jej osobę.
JAN KACZMAREK
Książka jest monografią Jana Kaczmarka – jednego z najwybitniejszych twórców polskiego powojennego kabaretu – współzałożyciela kabaretu Elita, współtwórcy „Studia 202”, współtwórcy programów satyrycznych emitowanych na antenie III Programu Polskiego Radia: "60 minut na godzinę" i "Powtórka z rozrywki", bohatera jednego z najbardziej znanych słuchowisk radiowych „Z pamiętnika młodej lekarki” i autora tekstów piosenek, które weszły do kanonu polskiej piosenki poetyckiej.
Publikacja zawiera: szczegółową biografię artysty, wspomnienia przyjaciół i współpracowników, teksty piosenek, teksty listów dygresyjnych, artystyczne resume, oraz bogaty materiał zdjęciowy ukazujący życie Jana Kaczmarka od lat dzieciństwa do ostatnich dni.
Książka, opracowywana była w ścisłej współpracy z żoną artysty. Stanowi rodzaj posumowania życia i twórczości artystycznej Jana Kaczmarka, który niepodważalnie zasłużył na miano ikony polskiej sceny kabaretowej.
MICHAŁ DIAMENT „FOTOGRAFIE”
Książka o wrocławskim artyście fotografiku w polsko-angielskiej wersji językowej. Zawiera biografię artysty oraz fotografie, które ułożone w chronologiczny sposób odzwierciedlają drogę twórczą fotografika.
Michał Diament w 1967 roku skończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Mimo iż specjalizował się w dziedzinie szkła, jeszcze podczas studiów zainteresował się fotografią i wkrótce ta dziedzina pochłonęła go bez reszty. Fotografie zamieszczone w książce pochodzą w przeważającej części z lat 60. XX wieku. Czarno-białe zdjęcia często opierają się na precyzyjnie wybranym kadrze i bardzo dużym kontraście, co daje efekt dzieła z pogranicza fotografii i grafiki.
WADIM JURKIEWICZ
W książce o wrocławskim fotografiku znajdą Państwo kalendarium życia i twórczości artysty, wspomnienia o Wadimie Jurkiewiczu, a także bogaty wybór czarno-białych fotografii, przede wszystkim z lat 50. i 60.
Wadim Jurkiewicz (ur. 1911) – choć jego twórczość i osoba są dziś nieco zapomniane i niedoceniane – był postacią niezwykle barwną. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania artysta. Jeszcze w czasie studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego zainteresował się malarstwem – tworzył akwarele i rysunki.
We Lwowie, gdzie w czasie okupacji pracował jako lekarz, w 1945 roku Wadim Jurkiewicz dostał swój pierwszy aparat – Kodaka. Również w tym roku po wojennej zawierusze trafia do Oleśnicy, w której spędza resztę życia. Tam też rozpoczyna się jego życiowa przygoda z fotografią. Był samoukiem. Nowa pasja pochłonęła go całkowicie. Tworzył przede wszystkim fotografię krajobrazową i kreacyjną. W latach 50-tych wstępuje do wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz do Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1957 rozpoczął działalność fotograficzną wraz z Bożeną Michalik, Zbigniewem Staniewskim i Edmundem Witeckim w ramach twórczych poszukiwań wrocławskiej grupy „Podwórko". Założeniem programowym tej niezwykle interesującej grupy było szukanie nowych środków wyrazu w fotografii, przy zachowaniu odrębności indywidualnej poszczególnych autorów.
Wadim Jurkiewicz prezentował swoje prace w Polsce i za granicą między innymi w Anglii, Brazylii, Indiach, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i byłym Związku Radzieckim.
Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej 15 maja 1962 roku.
KRZYSZTOF RACZKOWIAK „31.VIII.1982”
Książka-album z fotografiami Krzysztofa Raczkowiaka została wydana z okazji 25. rocznicy tragicznych wypadków w Lubinie z 31 sierpnia 1982 roku. Jest to niezwykle interesująca propozycja dla miłośników historii i fotoreportażu. Zawiera zdjęcia dokumentujące Zbrodnię Lubińską, teksty autorstwa Marka Zawadki i Cezarego Łazarewicza, notatki oficera dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Milicji w Legnicy. Książka została zredagowana w pięciu wersjach językowych: polskiej, czeskiej, francuskiej, niemieckiej, angielskiej.
Krzysztof Raczkowiak urodził się 7 maja 1952 r. we Wrocławiu. Fotografią zainteresował się podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. Niejako z przypadku w roku 1974 został fotoreporterem prasowym. Trafił do „Konkretów”, tygodnika Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Była to ciężka szkoła dziennikarskiego rzemiosła. Zrobił tam tysiące zdjęć, które dzisiaj przedstawiają ogromną wartość historyczną.
Wielkim przełomem w jego życiu (po zawieszeniu w stanie wojennym wydawania tygodnika i przymusowym urlopowaniu) stała się dokumentacja tragicznych wydarzeń 31 sierpnia 1982 r. w Lubinie. Fotoreportaż Krzysztofa Raczkowiaka stał się dziełem o najwyższym poziomie poznawczym i historycznym, a fotografia śmiertelnie rannego Michała Adamowicza stała się nie tylko ikoną stanu wojennego, ale i jedną z najważniejszych w całej historii fotografii polskiej i światowej.
Dzisiaj fotografuje już tylko dla przyjemności. Prowadzi z żoną biuro podróży, a zdjęcia dokumentujące sierpień 1982 w Lubinie zamieścił w Internecie na stronie: www.lubin82.pl.
ALFONS MAZURKIEWICZ
Katalog poświęcony twórczości Alfonsa Mazurkiewicza (1922-1975), wybitnego malarza, pedagoga PWSSP we Wrocławiu, założyciela Grypy X (wraz z Małgorzatą Grabowską, Józefem Hałasem i Krzesławą Maliszewską), członka grupy Szkoła Wrocławska (wraz z Janem Chwałczykiem, Eugeniuszem Geppertem, Wandą Gołkowską, Małgorzatą Grabowską, Józefem Hałasem, Krzesławą Maliszewską, Kazimierzem Wadowskim i Andrzejem Willem).
KUBA ATYS
Katalog towarzyszący ekspozycji, zorganizowanej z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Katalog zawiera fotografie wybitnych przedstawicieli różnych dyscyplin sportowych, m.in. Justynę Kowalczyk, Bartosza Kizierowskiego, Roberta Korzeniowskiego, Agatę Wróbel, Usaina Bolta, Zinedina Zidane’a, Michaela Phelps’a.
Kuba Atys jest absolwentem warszawskiej AWF, fotoreporterem Gazety Wyborczej od 1991 roku. Specjalizuje się w prasowej fotografii sportowej. Otrzymał pierwszą nagrodę Grand Press Foto w kategorii Sport (2011) i trzecią w kategorii wydarzenia (2007). Autor dwóch wystaw „Niespełnione nadzieje” o igrzyskach Sydney 2000 oraz przekrojowej pt. „Kilka innych fotografii” (2005). Ponadto uczestnik wystaw zbiorowych organizowanych przez PKOL po igrzyskach w Atenach, Pekinie, Turynie i Vancouver. Autor albumu fotograficznego, dokumentującego zdobycie wicemistrzostwa świata przez polskich siatkarzy pt. „Historia srebra”. Jego zdjęcia znajdują się także w albumie ,,Piękno i gorycz sportu” (Świat Książki 2004) oraz w corocznych albumach ,,Fotografie” wydawanych przez Gazetę Wyborczą.
SIERPIEŃ ‘80
Album wydany w 20. rocznicę Sierpnia ’80 zawierający czarno-białe i barwne fotografie z Gdańska i Wrocławia autorstwa Aleksandra Jałosińskiego, Wiesława Dębickiego oraz Jana Bortkiewicza. Ponadto zawiera m.in. przedruki komunikatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu oraz Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej.
CZARNA KSIĄŻECZKA Z HAMLETEM - seria wydawnicza poświęcona ruchowi teatrów jednego aktora i sylwetkom wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Wydawana od 2007 roku w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Do tej pory w serii ukazało się 12 publikacji.
2013 Andrzej Żurowski
SCENARIUSZE SZEKSPIROWSKIE
„Scenariusze szekspirowskie” to ostatnia książka przygotowana za życia przez Andrzeja Żurowskiego, pomysłodawcy serii „Czarna Książeczka z Hamletem”, której początek dał Jego esej „Sam z Szekspirem na scenie”. „Scenariusze”, poprzedzone wstępem autora, zawierają propozycje monodramów szekspirowskich, z powodzeniem wykonywanych na scenie („Yorick, czyli spowiedź błazna”, „Falstaff”, „Shylock” i czekającej na premierę „Lady”) i spektakli ansamblowych – „Sny Wiliama i Felixa” (wystawione w reżyserii Krzysztofa Gordona)i „Szekspiriady”, zamówionej, ale już nie zrealizowanej przez Gustawa Holoubka. Tomik uzupełniają noty o spektaklach teatru jednego aktora opartych na scenariuszach Andrzeja Żurowskiego i wspomnienia o ich autorze, niezawodnym doradcy WROSTJA, wybitnym znawcy Szekspira i wnikliwym krytyku teatralnym.To nasze pożegnanie z hojnym przyjacielem, który obdarował nas Owocami swego obcowania z ukochanym Szekspirem.
2011 WROCŁAWSKIE ROZMOWY
CZY TEATR JEDNEGO AKTORA JEST TEATREM UBOGIM?
Minęło pół wieku od chwili, kiedy Ludwik Flaszen użył formuły „teatr jednego aktora” w stosunku do teatru jednoosobowego Wojciecha Siemiona. Nazwa ta stała się zawołaniem całego ruchu, zorganizowanego wokół festiwali teatrów jednego aktora we Wrocławiu i Toruniu. Flaszen nie tylko nowe zjawisko nazwał, ale zdefiniował jego poetykę. Jego obserwacje i intuicje, czym jest, a czym nie jest teatr jednego aktora, stały się punktem wyjścia do rozmowy, jaką we Wrocławiu podczas festiwalu w roku 2010 toczyli krytycy i badacze teatru. Plon tej rozmowy, uzupełniony o wypowiedzi ponad 60 twórców i krytyków związanych z ruchem teatrów jednego, przynosi ta książka, która zapewne znacznie wzbogaci wiedzę o teatrze jednego aktora. Pomysłodawcami sesji i tej publikacji są Wiesław Geras i Tomasz Miłkowski.
2009 Tomasz Miłkowski
TEATR SIEMION
Pierwsza z książeczek poświęconych wybitnym polskim i zagranicznym aktorom uprawiającym sztukę monodramu. Siemion jest w tej galerii mistrzów gatunku osobą wyjątkową. Dokładnie od jego monodramu „Wieża malowana” w roku 1959 zaczyna się w Polsce historia tego gatunku. Książka Tomasza Miłkowskiego przygotowana została z niezwykłym pietyzmem, ale nie na kolanach.
Miesięcznik ODRA
Najnowszy, grudniowy numer "Odry", w promocyjnej cenie 7 złotych, a w nim: rozmowa z Wiesławem Gałązką, specjalistą do spraw wizerunku politycznego, o dzisiejszej wolności politycznej, Mariusz Urbanek w setną rocznicę urodzin o Janie Nowaku Jeziorańskim, esej Citatiego o Kawakisie, mistycyzm El Greco- mistrza z Krety, Chmielewski o filozofii i spotkaniach z Peterem Geach'em, kontynuacja Czarnego zeszytu Gippius, a także relacje z trzech festiwali muzycznych: MusikFest Berlin, Światowych Dni Muzyki i Wratlislavii Cantas. Przy naszym stoisku można także kupić archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 złotych.
Wydawnictwo Universitas
Leopold Zborowski - główny bohater historii o Modiglianim i artystach paryskiej cyganerii
Lila Dmochowska
Pierwsza biografia Leopolda Zborowskiego - znanego również jako „Zbo” albo „Zboro”, polskiego marszanda i poety, który gruntownie przyczynił się do sukcesu Modiglianiego, Soutine`a i wielu innych artystów z paryskiej cyganerii. Zborowski, to dziś trochę zapomniana gwiazda na firmamencie światowej historii sztuki, ale w latach 20. XX w. jego nazwisko było w Paryżu sławne i jak magnes przyciągało nad Sekwanę amatorów sztuki nowoczesnej z całego świata. O biografię legendarnego „Zbo” upominało się na przestrzeni dekad wielu artystów, pisarzy i intelektualistów. Zbigniew Herbert np. zanotował: „Nawiasem mówiąc, kto nareszcie napisze o Zborowskim monografię? Na pewno jakiś Francuz albo Włoch. Polscy historycy sztuki współczesnej wolą chodzić po śladach swoich zachodnich kolegów”.
SPIS WYDAWNICTW OKIS DOSTĘPNYCH NA WTDK
|
|
Alfons Mazurkiewicz, 2005 |
5 |
Jan Kaczmarek, 2009 |
20 |
Katalog Michała Diamenta „Fotografie”, 2007 |
5 |
Katalog Wadima Jurkiewicza, 2011 |
5 |
Krzysztof Raczkowiak Lubin 31.VIII. 1982, 2007 |
20 |
Kuba Atys, 2012 |
20 |
Occupation’68, 2008 |
10 |
Sierpień ‘80 |
5 |
Wanda Rutkiewicz |
70 |
Powstanie Warszawskie |
30 |
URSZULA. BROLL 2005 |
20 |
KOSTAS KIRITSIS „CYWILIZACJE”2004 |
5 |
LUSTRO NATURY 2007 |
10 |
REIKO IMOTO „DREAMSCAPES” |
10 |
SUPLEMENTY DO SZTUKI POLSKIEJ LAT 80. 2009 |
15 |
TERESA KĘPOWICZ „KARKONOSZE” 2011 |
10 |
TERESA KĘPOWICZ „MALARSTWO” 2009 |
10 |
STANISŁAW WYSOCKI 2008 |
15 |
ZDZISŁAW NITKA „MALARZ NITKA” 2008 |
10 |
KRZYSZTOF STANISŁAWSKI „EAST BEAST” POLSKA NOWA EKSPRESJA LAT 80. XX WIEKU |
|
STEFAN ARCZYŃSKI „ULICE ŚWIATA” |
10 |
ANNA ZAMORSKA 2008 |
10 |
ANNA SZPAKOWSKA – KUJAWSKA - „JEST SIĘ” 2005 |
20 |
ANDRZEJ P.BATOR – „ANAMNESIS” 2005 |
10 |
KOSTAS KIRITSIS FICTION/NON-FICTION |
10 |
GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ |
40 t okładka |
„BRUNO SCHULTZ - KLISZA WERK – TRANSGRESIONES” |
|
Andrzej Żurowski |
10 |
WROCŁAWSKIE ROZMOWY |
10 |
Tomasz Miłkowski |
10 |
Tomasz Miłkowski |
15 |
ODRA WRZESIEŃ |
5 |
ODRA PAŹDZIERNIK |
5 |
ODRA LISTOPAD |
5 |
ODRA GRUDZIEŃ |
7 |
Godziny otwarcia podczas WTDK:
4 grudnia (czwartek) |
12.00-18.00 |
5 grudnia (piątek) |
10.00-19.00 |
6 grudnia (sobota) |
10.00-19.00 |
7 grudnia (niedziela) |
10.00-16.00 |
Strona Festiwalu: www.wpdk.pl
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
DCIK poleca na weekend 14-16 listopada 2014
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy.
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
14-16 listopada 2014
MUZYKA
Julia Marcell- koncert
14 lis 2014, 20:00, Wałbrzych, Klub A PROPOS
14 listopada klub A`propos zaprasza na koncert JULII MARCELL w ramach trasy, która związana jest z jej nową płytą "Sentiments". Album ukazał się 6 października. To bardzo osobista, najciemniejsza w jej dotychczasowym dorobku opowieść. Jest to płyta o zupełnie nowym brzmieniu. Nagrana na żywo w Berlinie, wyprodukowana przez Julię i Thomasa Fietza, łączy świeżość i energię koncertowego składu, z bardzo przemyślanymi, zredukowanymi aranżacjami. Więcej
Koncert inaugurujący VI Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Dzieci
14 lis 2014, 19:00, Jelenia Góra, Filharmonia Dolnośląska
Tomasz Bugaj – dyrygent
Piotr Paleczny – fortepian
Piotr Pawlak – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
***
Ignacy Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery Monbar czyli Flibustierowie op. 30
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Sergiusz Rachmaninow – II Koncert c-moll op. 18 Więcej
Zespół KLEZMERADO
14 lis 2014, 19:00, Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Zespół Klezmerado wykonuje muzykę klezmerską wywodzącą się z kultury Żydów ze środkowej i wschodniej Europy XIX i XX wieku. Pełną nostalgicznego nastroju, a także kontrastowo niezwykle żywiołową żydowską nutę prezentuje zespół już od pięciu lat będąc jedyną grupą klezmerską na Dolnym Śląsku. Muzyka żydowska od zawsze była ich pasją, powstała jednak idea aby pasja wydostała się z domowych czterech ścian i ujrzała światło dzienne. Zespół działa na małych i dużych scenach w całym kraju, także w synagogach Wrocławia, Dzierżoniowa oraz na spotkaniach Towarzystwa Kultury Żydowskiej. Więcej
Czesław zaŚpiewa w Spiżarni
14 lis 2014, 20:00, Legnica, Klub Spiżarnia
Zespół Czesław Śpiewa to jeden z bardziej popularnych i cenionych zespołów w Polsce. Należy również do niekwestionowanych ulubieńców publiczności, która podczas koncertów na żywo docenia nie tylko brzmienia i dźwięki, ale też i oryginalną konferansjerkę w wykonaniu Czesława Mozila, który stoi na czele grupy. Więcej
TEATR
Po co komu teatr? V Jesienne Spotkania Teatralne
15 lis 2014 – 9 gru 2014, Polkowice, Kino Polkowickiego Centrum Animacji
Polkowice to miejscowość, która wpisała się już na teatralną mapę Polski. Szczególnie wśród aktorów. Mieszkańcy, których śmiało można nazwać koneserami sztuk teatralnych, już w połowie listopada znowu będą mieli okazję zobaczyć na scenie toczące się pojedynki, chwile grozy przełamywane dawką śmiechu, komedie oraz sensacje. 15 listopada rusza bowiem 5. edycja Jesiennych Spotkań Teatralnych „Po co komu teatr?”. Więcej
Preludium słowiańskie – Teatr Ludowy – Kraków
16 lis 2014, 19:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA, klub "Pod Muzami"
Fantastyczna gra aktorów – tancerzy w pięknych strojach, hipnotyzujące rytmy bębnów i niezwykła gra świateł – zapraszamy do przeżycia wizualno – muzycznej przygody. Widowisko zrealizowane w niekonwencjonalnym stylu z wykorzystaniem multimediów oraz systemu dźwięku przestrzennego, według autorskiego projektu WATAHA The Slavic Drummers i „Art Color Ballet”. „Preludium Słowiańskie” to niezwykłe połączenie czterech form ekspresji – tańca, śpiewu, gry aktorskiej i muzyki. Więcej
Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem
26 paź 2014 – 29 lis 2014, Zgorzelec, Miejski Dom Kultury
Znów przyszła jesień, znów niepostrzeżenie i znów jesteśmy starsi. Ale na pocieszenie dla wszystkich mamy to, że znów pod zieloną kopułą Miejskiego Domu Kultury odbywać się będą Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem. Dla miłośników sztuki scenicznej będzie to z pewnością nie lada gratka. Na deskach MDK można będzie zobaczyć m.in. ponownie Stanisławę Celińską w doskonałym spektaklu „Grace i Gloria”, w którym partneruje jej Lucyna Malec. W ten weekend dwa spektakle "Romanca" i przedstawienie dla dzieci "Cyrk Doktora Dolitlle". Więcej
SPOTKANIA
XI Międzynarodowy Festiwal Poezji "Poeci bez granic"
13 lis 2014 – 16 lis 2014, Polanica Zdrój, Teatr Zdrojowy
W dniach od 13 do 16 listopada odbędzie się XI Mięczynarodowy Festiwal Poezji "Poeci bez granic", podczas którego będzie można wziąć udział w panelach dyskusyjnych, spotkaniach z poetami z Polski i zagranicy. Imprezie towarzyszy poetycka antologia uczestników festiwalu pt. „Jedenasty wierszopad”. Na wszystkiem imprezy w ramach festiwalu wstęp wolny. Więcej
SZTUKI WIZUALNE
"Nowy Młyn w Kromnowie” – wystawa prac artystów Stowarzyszenia Nowy Młyn
15 lis 2014 – 15 lis 2014, Kromnów, Galeria Izerska, sztuki wizualne
wernisaż: 15 listopada, godz. 17:00
Karkonosze i Góry Izerskie od dawna przyciągały artystów - osiedlali się tutaj malarze, rzeźbiarze, poeci, filozofowie, ale też osoby animujące życie kulturalne w regionie. Tak samo przed wojną, tuż po wojnie, jak i teraz, w czasach nam współczesnych. Osiedlali się z dala od zgiełku cywilizacji, aby w spokoju tworzyć, być bliżej natury, bliżej siebie... Zdecydowana większość z nich to indywidualiści, którzy nigdy nie stworzyli czegoś na kształt komuny, jak wydaje się wielu postronnym obserwatorom. Każdy z nich znalazł swoje miejsce na rozległej mapie tych ziem, swój skrawek ziemi, który powoli oswajał. Podejmowali jednak trud wspólnych działań, tworząc ciekawe wydarzenia skupiające ludzi kultury i wychodzące do lokalnej społecznoścI. Więcej
Wystawa Floriana Doru Crihany - "Legnica satyryczne impresje"
4 lis 2014 – 3 sty 2015, Legnica, Galeria Satyrykon
Używając często pojawiającej się w jego twórczości metafory, Floriana Doru Crihanę można by nazwać Don Kichotem malarstwa satyrycznego. W dziedzinie, po której spodziewamy się ostrości środków jego obrazy uderzają pastelowością i łagodnością nasuwającą niektórym myśl o idylli. Wydaje się też, że osobliwie go pociąga (choć inaczej tłumaczy powody tego zainteresowania) obrona tego, co pozornie skazane na zagładę. Od czasu wspaniałej wystawy o Wenecji wspomniana wyżej metafora nabiera jeszcze jednego znaczenia. To błędny rycerz, podróżujący wszakże nie bez celu, lecz raczej po to by uwieczniać specyfikę niektórych miejsc. Więcej
Tadeusz Różewicz w fotografii Adama Hawałeja
15 lis 2014 – 30 lis 2014, Legnica
wernisaż: 15 listopada, godz.15:00
Legnicki teatr zaprasza w sobotę 15 listopada o godz. 13.00 do holu Starego Ratusza na wernisaż wystawy „Tadeusz Różewicz w fotografii Adama Hawałeja” z udziałem autora unikatowych zdjęć tego wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, który w kwietniu br. zmarł we Wrocławiu. Więcej
OSTATNI RAZ
Wystawa Gorzki to chleb jest polskość
24 wrz 2014 – 15 lis 2014, Jelenia Góra, BWA Jelenia Góra
Temat wystawy zaczerpnięty został z myśli społeczno – politycznych Cypriana Kamila Norwida. Pragniemy zastanowić się czy te słowa zachowały swoją aktualność i co znaczą dzisiaj, w roku okrągłych rocznic, podczas celebrowania wydarzeń historycznych przełomowych dla Polski. Wystawa jest próbą pokazania obrazów polskości we współczesnych sztukach wizualnych. Chcemy pokazać jak silny wpływ na polskość i Polaków ma romantyczny paradygmat. Pragniemy zastanowić się czy sztuka potrafi identyfikować problemy narodowe, wskazywać co boli, uwiera, zagraża i czy ma wystarczający potencjał perswazyjny. Więcej
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend we Wrocławiu
14-16 listopada 2014
MUZYKA
11. Festiwal Jazztopad
13 lis 2014 – 23 lis 2014
W ciągu jedenastu dni kolejnej edycji festiwalu znów zawitają do nas wielcy artyści świata jazzu. Większość z nich przyjedzie do Polski wyłącznie na koncert w ramach Jazztopadu.
W ten weekend wystapią: Wadada Leo Smith’s Golden Quartet, Erik Friedlander, Mulatu Astatke.
W Kinie Nowe Horyzonty odbędą się Koncerty w ciemnościach | Filmy o jazzie.
Więcej
Koncert Wojtek Mazolewski Quintet
14 lis 2014, Biuro Festiwalowe Impart, ul. Mazowiecka 17
Wojtek Mazolewski - gitarzysta basowy i kontrabasista jazzowy, jeden z współtwórców yassu. Zanim rozpoczął swoją przygodę z muzyką improwizowaną, grał punk rocka.
Wojtek Mazolewski od wielu lat urzeka publiczność na całym świecie swoim niepowtarzalnym, muzycznym alfabetem. Wśród kilkunastu projektów tego wybitnego polskiego kontrabasisty na szczególną uwagę zasługuje Wojtek Mazolewski Quintet. Więcej
Koncert THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE i PINK FREUD
14 lis 2014, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
Legendarny czeski zespół undergroundowy THE PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE oraz PINK FREUD, najjaśniejsza gwiazda nowoczesnego polskiego jazzu, zagrają 14 listopada na wspólnym koncercie w Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze.
Koncert odbędzie się z okazji 25 rocznicy Festiwalu Niezależnej Kultury Czeskiej i Słowackiej, który miał miejsce w listopadzie 1989 roku we Wrocławiu i, w opinii Vaclava Havla, był uwerturą do aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji. Więcej
Tides From Nebula i Krzysztof Zalewski
14 lis 2014, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Tides From Nebula Zespól Tides From Nebula został założony na początku 2008 roku. Postrockowe brzmienie, które porusza i wywołuje emocje wyłącznie dźwiękami instrumentów. Zespół czaruje publiczność na koncertach, hipnotyzuje brzmieniem, jednością swej muzyki z choreografią i scenografią. Wyróżniony w licznych konkursach, nazywany jest jednym z największych odkryć polskiej sceny muzycznej. Więcej
Dolnośląska Giełda Fonograficzna
15 lis 2014, 13.00 - 15.00, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56, wstęp wolny
Nowy sezon - nowa giełda. Od listopada spotkania melomanów odbywają się w każdą sobotę w godz. 13:00 - 15:00. Na miłośników muzyki, w Klubie Firlej przy Grabiszyńskiej, ponownie czekać będą tony płyt i mnóstwo różnorodnej muzyki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.Więcej
LABIRYTM & D'DORSH & INSTYTUT
15 lis 2014, Klub Łykend, ul. Podwale 37/38
LABIRYTM (Milicz) - kiedy Funk poznał Hip Hop (albo odwrotnie) zrodził się rytm Labi powszechnie zwany LabiRYTMem. Labirytm jest eklektyczny. Jest wypadkową inspiracji i wrażliwości muzycznej każdego z nas.
Instytut (Wrocław) - alternatywa niepozbawiona efektownych melodii. Rockowy żywioł ujęty w zgrabne, piosenkowe ramy. Gitarowa ofensywa pod ramię z delikatnymi balladami.
D'Dorsh Olsztyn - Styl jaki wykonują to Rock w najczystszej postaci, natomiast inspiracje czerpią z otoczenia. Więcej
Koncert „Syberyjski bard zaprasza” Evgen Malinovskiy
16 lis 2014, Pieśniarze, ul Szewska 68 A
Evgen Malinovskiy aktor filmowy i teatralny, muzyk, charyzmatyczny pieśniarz.
Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jegowłasny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu. Są to utwory m. in. Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Aleksandra Rozenbauma. Więcej
Koncert Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”
16 lis 2014, Biuro Festiwalowe Impart, ul. Mazowiecka 17
Członkowie Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław” zapraszają na dwa koncerty galowe, podczas których zaprezentują Państwu ponad 60-letni dorobek artystyczny.
Gwarantujemy barwne i żywe widowiska z nutą nostalgii, które dostarczą Państwu niezapomnianych wrażeń artystycznych i estetycznych.
Podczas koncertów na scenie wystąpi wielopokoleniowa grupa 80 osób: śpiewaków, tancerzy, muzyków, których łączy pasja do polskiej kultury ludowej. Więcej
Tabu oraz Heebie Jeebies z Czech
16 lis 2014, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1
Koncert odbędzie się z okazji 25 rocznicy Festiwalu Niezależnej Kultury Czeskiej i Słowackiej, który miał miejsce w listopadzie 1989 roku we Wrocławiu i, w opinii Vaclava Havla, był uwerturą do aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji.
25 lat po upadku Muru Berlińskiego chcemy pokazać, że również teraz muzyka nie zna granic. Więcej
SZTUKI WIZUALNE
Błądzić jest rzeczą Nienormatywna wystawa dizajnu
14 lis 2014 – 10 sty 2015, Galeria BWA Dizajn Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Wernisaż: 14 listopada 2014, godz. 19:00
Włoskie projekty braci Castiglioni, typograficzne poszukiwania duetu Fontarte, kulinarne laboratorium Wojciecha Modesta Amaro i tajniki Piekarni Krajewskich z Nadodrza – tak przedstawia się wrocławska edycja wystawy Błądzić jest rzeczą w galerii Dizajn BWA Wrocław. Wystawa ujawni czym jest błąd w projektowaniu świata, który nas otacza.Więcej
Magda Franczak z udziałem Yael Frank „Kryjówki z papieru”
14 – 28 lis 2014, Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, wstęp wolny
Wernisaż: 14 listopada 2014, godz. 19.00
Do kolejnego etapu projektu Magda Franczak zaprosiła izraelską artystkę Yael Frank, z którą po raz pierwszy spotkały się w Lublinie w 2012 roku, podczas wystawy Frank w Galerii Labirynt. Przez rok artystki prowadziły korespondencję rysunkową wysyłaną pocztą tradycyjną z Lublina do Tel Avivu i z powrotem. Powstała fikcyjna postać Pani Frankczak będąca dwugłosem artystek. Wystawa pt. „Lód topnieje, Pani Frankczak” w warszawskim Miejscu Projektów Zachęty stała się owocem ich wspólnego dialogu. Więcej
Otwarcie klubogalerii Neon Side
14 lis 2014, Galeria Neon Side, ul. Ruska 46c
Fundacja Neon Side Wrocław serdecznie zaprasza na otwarcie klubogalerii Neon Side oraz oficjalne uruchomienie zewnętrznej galerii neonów w podwórku przy ul. Ruskiej.
Grand Hotel, Kino Polonia, Rumcajs, Moda Polska... Historia miasta zapisana świecącymi literami. Wspomnienia czasów, kiedy taksówkarze jeździli dużymi fiatami, a w klubach bawiono się przy muzyce bigbitowej. Wspomnienia, które ożywają razem z neonami. Więcej
Plejada artystów współczenych - Tomasz Domański
15 lis 2014, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5
Program:
- omówienie prac artysty, Joanna Kwaśna (hol główny, parter)
- projekcja filmów: "Wizje czasu" Iwony Rosiak i "Pomniki czasu 1992-2014" Tomasza Domańskiego (sala 116, I piętro)
- rozmowa w gronie miłośników i krytyków sztuki z udziałem artysty Więcej
Oprowadzanie po wystawie — in progress
16 lis 2014, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a
“in progress” to wybór instalacji, zapisów filmowych, wideo oraz fotografii z lat 1965-2012 z kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz audiowizualne materiały kontekstowe ze zbiorów Centrum Sztuki WRO. Po wystawie oprowadzi nas jej kuratorka – Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka.
Więcej
TEATR
PORTRETY WIŚNIOWEGO SADU w Teatrze Pieśń Kozła
13 lis 2014 – 16 lis 2014, Teatr Pieśń Kozła, Ul. Purkyniego 1
Spektakl „Portrety Wiśniowego sadu” w reżyserii Grzegorza Brala i muzycznej interpretacji Guya Pearsona i Macieja Rychłego to opowieść o „raju utraconym”. Tytułowy roztrwoniony Wiśniowy sad z dramatu Czechowa, symbol unicestwionych wartości, poetycko mitologizuje się w pamięci. We wspomnieniach dawny świat przeistacza się w nieosiągalną doskonałość. Reżyser snuje historię bohaterów za pomocą gestów, ruchu, tańca, na pierwszym planie pozostaje jednak zawsze muzyka. Kreuje relacje, definiuje zdarzenia i bohaterów, tworząc w połączeniu z liryką Osipa Mandelsztama i Anny Achmatowej wyszukane „poematy muzyczne”. Więcej
Performans Justyny Jan-Krukowskiej - CIAŁO I WIZERUNKI
14 lis 2014, Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4
Niesiona na falach życia - wielkich, spiętrzonych, czasem małych, łagodnych uśmiecham się do wspomnień i bliskich mi osób….Rozwijam wstęgę życia, nakrywam do stołu i zapraszam do Galerii Entropia we Wrocławiu, w imieniu swoim i jej gospodarzy.
Justyna Jan-Krukowska Więcej
CZARODZIEJSKI FLET - premiera Wrocławskiego Teatru Lalek
15 lis 2014 – 23 lis 2014, Wrocławski Teatr Lalek, pl. Teatralny 4
CZARODZIEJSKI FLET to spektakl dla dzieci stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta i opowiadający o magicznej sile muzyki.
CZARODZIEJSKI FLET nie jest operą – to muzyczny spektakl przeznaczony dla dzieci: lekki i zabawny, z szybkim tempem i wieloma odniesieniami do współczesności. Więcej
RADIO ARMAGEDDON. TRANSMISJA
16 lis 2014, Teatr Współczesny, ul. Rzeźnicza 12
Na podstawie powieści Jakuba Żulczyka Radio Armageddon.
Czworo licealistów urodzonych w 1984 roku zakłada zespół Radio Armageddon. Zdobywają olbrzymią popularność wśród rówieśników i prowokują zamieszki przeciw systemowi, w którym wszystko jest do kupienia. Znika lider kapeli – Cyprian. Więcej
KINO
Tydzień Filmu Niemieckiego 2014
14 lis 2014 – 20 lis 2014, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu pragnie już po raz 14-ty zaprosić Państwa na Tydzień Filmu Niemieckiego we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Opolu i Zielonej Górze, a wraz z naszymi partnerami także w Krakowie, Rzeszowie i Kielcach.
W tegorocznym programie znajdują się dwa filmy z pokazów konkursowych na Berlinale 2014: „Droga krzyżowa” (Kreuzweg) w reżyserii Dietricha Brüggemanna, nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za scenariusz oraz „Między światami” (Zwischen Welten) w reżyserii Feo Aladag. Więcej
Wikingowie: życie i legenda z Briritsh Museum w Londynie15 lis 2014, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
British Museum po raz kolejny proponuje widzom prywatne zwiedzanie zgromadzonych kolekcji dzieł. Tym razem zaprasza na wystawę Wikingowie: Życie i legenda, dokumentującą życie VIII-wiecznych skandynawskich wojowników. To kolejna odsłona nowatorskiego projektu londyńskiej instytucji, która specjalnie na użytek kin przygotowuje retransmisje najważniejszych wystaw – w najlepszej jakości dźwięku i obrazu HD. Relacja z wystawy zawiera również wypowiedzi ekspertów oraz efektowne inscenizacje. Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
PROLETARYAT, BAOBAB, BAADER MEINHOF
14 listopada 2014, godz. 20:00,
Klub Muzyczny Od zmierzchu Do Świtu,
Wroclaw, ul. Krupnicza 15
Proletaryat – polski zespół rockowy z Pabianic, założony w listopadzie 1987 roku.
Założony przez byłych muzyków grup: Zero i Nev: wokalistę Tomasza Olejnika, gitarzystę Jarosława Siemienowicza, basistę Dariusza Kacprzaka i perkusistę Roberta Szymańskiego, którego wkrótce zastąpił Zbigniew Marczyński. Muzycy zadebiutowali w maju 1988, biorąc udział w jednym z lokalnych przeglądów. W 1989 zakwalifikowali się do festiwalu w Jarocinie w którym wystąpili zdobywając Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy. W tym samym roku dokonali pierwszych nagrań, które ukazały się w Polsce (Kaszana Warsaw Factory) i we Francji (RIT Rec.) na kasecie Revolt (wydawnictwo wznowiono na CD w listopadzie 2003). Nagrania zespołu zainteresowały realizatora Andrzeja Puczyńskiego, który zaproponował muzykom nagranie płyty. W 1990 zespół wystąpił ponownie na festiwalu w Jarocinie, gdzie zdobył 3 nagrody (publiczności, organizatorów i dziennikarzy). Jeszcze przed występem na festiwalu grupa rozpoczęła prace na debiutanckim albumem Proletariat, który ukazał się w roku następnym. Jesienią muzycy przystąpili do rejestracji kolejnej płyty Proletaryat, która również ukazała się w roku następnym. W październiku 1991 Proletaryat wystąpił w poznańskiej hali "Arena". Koncert ten ukazał się dwa lata później na kasecie Proletaryat in Concert.
W 1992 zespół po raz kolejny pojechał na fesiwal do Jarocina, gdzie wystąpił z nowym perkusistą Piotrem Pniakiem. Na wiosnę 1993 muzycy przystąpili do nagrań kolejnej płyty Czarne Szeregi, która ukazała się jesienią. Trasę promocyjną albumu Proletaryat zagrał wspólnie z zespołem Vader. Koncerty udokumentował album Tour 1993, który został wydany w 1994. W listopadzie tego samego roku ukazała się kolejna studyjna płyta zespołu IV. Jesienią następnego roku do zespołu powrócił Szymański, a także dołączył drugi gitarzysta Piotr Zalewski. W tym składzie zespół zagrał trasę u boku Vadera, Sweet Noise i Testora. Na początku 1996 Zalewski opuścił zespół, a Szymańskiego ponownie zastąpił Piotr Pniak. Jako kwartet zespół nagrał płytę Zuum, która ukazała się na jesieni. Przed końcem roku Pniaka zastąpił Robert Hajduk. W marcu 1997 w dziesiątą rocznicę powstania Proletarytu muzycy wydali płytę The Best of..., zawierającą nagrania z całego okresu działalności.
W 1999 ukazał się album "Made in U.S.A." na którym pojawił się drugi gitarzysta Ireneusz Zugaj. Jesienią 2003 na 15-lecie istniania zespołu ukazał się na CD materiał z kasety Revolt jako REVOLT (Special Edition 2003) uzupełniony dodatkowymi nagraniami dokonanymi na czasie. W 2006 ukazały się płyty ReC i Recycling. W tym samym roku odszedł z zespołu Jarosław Siemieniowicz, którego zastąpił Konrad "Wołowina" Jeremus. W 2008 Jeremusa zastąpił Wiktor Daraszkiewicz.
We wrześniu 2010 roku ukazała się ostatnia jak dotychczas płyta Proletaryatu zatytułowana Prawda, na której znalazło się 10 nowych kompozycji. Do dwóch utworów - "Ból" i "Ruchomy cel", zespół nagrał teledyski. W grudniu tego samego roku została wydana gra komputerowa Music Master Chopin, do której Proletaryat nagrał anglojęzyczny utwór zatytułowany "Time to Rise". Zgodnie z wizją gry, był on zainspirowany twórczością Fryderyka Chopina.
Skład:
Tomasz Olejnik -Vocal
Robert Hajduk- Drums
Dariusz Kacprzak- Bass
Wiktor Daraszkiewicz- Guitar
Wrocławskie Spotkania Kabaretowe.
"Wspominajmy naszych kumpli"
10 listopada 2014 r., godz. 19.00
Kawiarnia „Literatka”, Rynek 56/57, Wrocław
Organizatorzy Wrocławskich Spotkań Kabaretowych chcą znów przywrócić Wrocław i cały Dolny Śląsk na kabaretową mapę Polski. Celem Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest przede wszystkim wykorzystanie potencjału mniej znanych twórców kabaretowych z Dolnego Śląska. W przyszłości pozwoli to powołać silną lokalną scenę kabaretową, na wzór warszawskiej "Harendy" Artura Andrusa i łódzkiej "Przechowalni" Andrzeja Poniedzielskiego. Właśnie rodzimi, dolnośląscy, artyści będą prawdziwymi gwiazdami Wrocławskich Spotkań Kabaretowych.
Organizatorzy spotkań chcą również zapoznać młodszą część publiczności z twórczością legendarnych postaci wrocławskiego kabaretu m.in. Jana Kaczmarka czy Andrzeja Waligórskiego. Obok monologów i skeczy jest również miejsce na piosenkę poetycką.
Tym razem w ramach Spotkań wystąpią:
Kabaret ELITA: LESZEK NIEDZIELSKI, JERZY SKOCZYLAS, STANISŁAW SZELC.
Prowadzenie: Janusz Domin, Stanisław Szelc.
Prowadzenie:
Janusz Domin, Stanisław Szelc.
Wstęp wolny !
Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa
Kawiarnia "Literatka”
Agencja „Elita”
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat medialny:
Lekcje Kultury
14 listopada 2014
Filharmonia Jeleniogórska
Kolejne w tym roku „Lekcje Kultury”, odbędą się w dniu 14 listopada o godzinie 19.00 Naszymi gośćmi będą podopieczni z Domu Pomocy Społecznej w Kowarach i Sosnówce w powiecie Jeleniogórskim. Grupa wraz z opiekunami będzie liczyć 40 osób i po raz pierwszy uczestniczy w projekcie Lekcje Kultury, więc tym bardziej nam miło, że możemy w 2014 roku rozpocząć współpracę.
Międzynarodowy Konkurs Chopinowski dla Dzieci, symfoniczny koncert inauguracyjny pod dyrekcją Tomasza Bugaja w wykonaniu: Piotr Paleczny - fortepian, Piotr Pawlak - fortepian, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej; w programie: Ignacy Feliks Dobrzyński - Uwertura do opery Monbar czyli Flibustierowie op. 30, Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Sergiusz Rachmaninow - II Koncert c-moll op. 18. Serdecznie zapraszamy
O kolejnych Lekcjach Kultury, będziemy informować Państwa na bieżąco.
„Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.”
„Przedstawienie teatralne finansuje w ramach Lekcji Kultury Ośrodek Kultury i Sztuki
we Wrocławiu Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego"
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat Medialny:
DCIK poleca na weekend 7-9 listopada 2014
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy.
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
7-9 listopada 2014
ZŁE KINO MAKABRYCZNY STAND-UP EWELINY ŻAK- premiera
7 lis 2014, 19:00, Wałbrzych, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego
W pustym kinie tylko ona. Przebiegnie maraton najgorszych filmów świata. Ciemne strony teatru. Złe spektakle. Złe filmy. Ona to kocha. Czerpie z tego. Toksyny. Chore pomysły. Role popaprańców. Filmowe podziemie. Podróż do podziemia filmowego. Biedaszybów i lasów. Filmy klasy B. Takie nie do końca. Niektóre aktorki dla kariery są w stanie zrobić wszystko. Oszpecą się, ona zrobi jeszcze więcej. Niezwykły seans. Na oczach widzów aktorka Ewelina Żak przeobrazi się w ślimaka mutanta, górnika-zombie czy krzesło elektryczne. Chcesz z nią zagrać, przyjdź na niezwykły maraton najgorszych filmów świata, które na oczach widzów będzie kreować aktorka Ewelina Żak. Byle zaistnieć. Więcej
PRZYSZEDŁ MEŻCZYZNA DO KOBIETY Siemion Złotnikow- premiera
8 lis 2014, 20:00, Wałbrzych, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego
Bohaterami sztuki Siemiona Złotnikowa są mocno doświadczeni przez życie, rozpaczliwie szukający ciepła i zrozumienia dojrzali ludzie. On – nieśmiały i zakompleksiony aptekarz po przejściach. Ona – udająca oschłą i zdystansowaną – kobieta z przeszłością. Ich znajomość zaczyna się fatalnie. Zaaranżowane spotkanie już na wstępie przebiega nie tak, jak miało. Rozczarowanie od początku. Ale może warto spróbować? Więcej
TEATR POLSKA 2014 - II - SZEWCY
8 lis 2014, 18:00, Głogów, Miejski Ośrodek Kultury
Szewcy to jedno z najważniejszych dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. W tym roku mija 80 lat od powstania tej sztuki, a pomimo to tekst nie stracił nic na swojej aktualności.Z pozornego chaosu motywów i tłumu groteskowych postaci wyłania się prosta historiozofia Witkacego. Zderzają się losy jednostki i gwałtowne przemiany społeczno-polityczne, obnażają się ludzkie ułomności i kapitulujące idee. Słynna witkacowska deformacja języka i wieloznaczność symboli wymagają zdecydowanej, dynamicznej formy. Szewcy w inscenizacji i reżyserii Anny Rozmianiec to przedstawienie dla widzów młodych i dorosłych. Więcej
3.Oleśnickie Spotkania Filmowe i Teatralne ,,Bliżej Gwiazd"
6 lis – 8 lis 2014, Oleśnica
Podczas festiwalu spotkania z aktorkami oraz projekcje filmów dla młodzieży szkolnej i Oleśniczan. W Sali widowiskowej MOKiS przed oleśnicką publicznością wystąpią: Anna Samusionek w spektaklu „Pan Tadeusz na wesoło czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny” oraz Anna Dereszowska, która podczas uroczystej Gali otrzyma nagrodę - Złotą Różę. Aktorka wraz zespołem Febus Wąsaty Trio wystąpi w recitalu ,,Instrukcja obsługi kobiety”. Więcej
Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem
26 paź – 29 lis 2014, Zgorzelec, Miejski Dom Kultury
Znów przyszła jesień, znów niepostrzeżenie i znów jesteśmy starsi. Ale na pocieszenie dla wszystkich mamy to, że znów pod zieloną kopułą Miejskiego Domu Kultury odbywać się będą Zgorzeleckie Spotkania z Teatrem. Dla miłośników sztuki scenicznej będzie to z pewnością nie lada gratka. Na deskach MDK można będzie zobaczyć m.in. ponownie Stanisławę Celińską w doskonałym spektaklu „Grace i Gloria”, w którym partneruje jej Lucyna Malec. W Zgorzelcu pojawią się także m.in. Piotr Machalica, Piotr Borowski, Paweł Okraska, Magdalena Walach, czy choćby - na inaugurację Zgorzeleckich Spotkań z Teatrem - Katarzyna Groniec.
Więcej
MUZYKA
Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu 2014
29 paź – 9 lis 2014, Jelenia Góra
Przed nami trzy wieczory. 29 października w Filharmonii Dolnośląskiej pierwszy koncert z cyklu JGJ FESTIVAL Jeleniogórskie Gwiazdy Jazzu! Na scenie obok MARKA NAPIÓRKOWSKIEGO (gitara) pojawi się... STANISŁAW SOYKA (wokal), WOJCIECH KAROLAK (hammond) i Adam Czerwiński (perkusja). Pierwszy 29 października, kolene w listopadzie. 8 listopada słuchaczy ze sceny swoim głosem uwodzić będzie Dorota Miśkiewicz, która tego wieczoru wystąpi na zaproszenie Artura Lesickiego. Towarzyszyć im będą znakomici muzycy: Paweł Tonaszewski (piano), Patryk Stachura (bas), Sebastian Frankiewicz (perkusja). Więcej
Najpiękniejsze Chóry z Mszy Żałobnych
7 lis 2014, 19:00, Wałbrzych, Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu
Filharmonia Sudecka zaprasza na koncert oratoryjny, 7.11.2014 o godzinie 19. Wysłuchają Państwo Najpiękniejszych fragmentów chóralnych z Requiem W.A. Mozarta, G. Verdiego, G. Faure oraz L. Cherubiniego. Połączonymi Chórami Akademickim Politechniki Wrocławskiej i Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu, które przygotowała Małgorzata Sapiecha-Muzioł dyrygować będzie Jerzy Kosek.Więcej
Sudecka Ofensywa: Zespół Wychowawczy + Error + Kwestia Czasu -koncert
7 lis – 9 lis 2014, Świdnica, Świdnicki Ośrodek Kultury
Sudecka Ofensywa to cykl koncertów prezentujących zespoły zaproszone do udziału wspólnie przez ośrodki kultury ze Świdnicy, Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich. Celem wydarzenia jest promocja najlepszych niezależnych wykonawców z rejonu Przedgórza Sudeckiego. Chcemy pokazać, że interesująca muzyka powstaje nie tylko w wielkich miastach, ale także tuż koło nas. Podczas pierwszych koncertów Sudeckiej Ofensywy w październiku, listopadzie i grudniu, publiczność w każdym z miast biorących udział w projekcie będzie miała okazję usłyszeć aż 9 zespołów. Mamy nadzieję, że Sudecka Ofensywa pomoże im dotrzeć do nowych miejsc, dźwięków i ludzi. Zobacz zapowiedź pierwszej edycji Sudeckiej Ofensywy, która odbyła się w październiku. Więcej
Irish Jam – Szanty w Lubinie
7 lis 2014, 19:00, Lubin, Klub "Pod Muzami"
Tradycyjnie zapraszamy do Klubu Pod Muzami na koncert pod hasłem: Szanty w Lubinie. Tym razem klimaty żeglarskie z domieszką folku irlandzkiego oraz niezwykle interesujące instrumentarium, czyli grupa IRISH JAM z Wrocławia w składzie: Jadwiga Tomczyńska (harfa elektryczna, wokal), Anna Dębicka (skrzypce elektryczne, wokal), Maksymilian Ambroziak (gitara, mandolina, gitara basowa, wokal). Więcej
Wieczór Ukraiński z zespołem HOVERLA -koncert i kulinaria
7 lis 2014, 20:00, Wałbrzych, Klub A PROPOS
7 listopada klub A`propos zaprasza na Wieczór Ukraiński. W programie wieczoru obok znakomitej muzyki w wykonaniu zespołu HOVERLA pyszne potrawy kuchni ukraińskiej! HOVERLA to polsko-ukraiński zespół folk-rockowy czerpiący muzyczne inspiracje z ukraińskiej, polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Na oryginalny charakter zespołu składa się fuzja muzycznych tradycji ludowych z nowoczesnymi aranżacjami inspirowanymi rockiem, jazzem, reggae, ska. Więcej
IV Festiwal im. Felixa Mendelssohna-Bartoldyego
7 lis 2014 – 9 lis 2014, Duszniki Zdrój, Dworek Chopina
Znakomity kompozytor epoki romantyzmu – Felix Mendelssohn-Bartholdy, uważany przez wielu za najwybitniejsze cudowne dziecko po Mozarcie, swoją przygodę z fortepianem rozpoczął w wieku 6 lat, a w wieku 8 lat studiował kompozycję u Carla Friedricha Zeltera, to kolejnym wspaniały kompozytor, który podobnie jak Fryderyk Chopin, odwiedził w roku 1823 Duszniki Zdrój (wtedy Bad Reinerz). Więcej
Zaduszki Jazzowe 2014
8 lis 2014, 19:00, Oława
Muzycy wchodzący w skład zespołu Kłos & Dąbrowski Project są inicjatorami koncertów z zagranicznymi muzykami jazzowymi oraz bluesowymi – ich obecnym projektem jest współpraca z Miki'em Russellem – amerykańskim gitarzystą, wokalistą i kompozytorem często opisywanym jako muzyczne połączenie Georga Bensona, Ala Mac Kaya z dodatkiem wrażliwości B.B Kinga. Mike Russell był założycielem jazz-rockowej formacji Walter Forest, która w latach siedemdziesiątych współpracowała z Andym Warholem. Wielkim sukcesem w karierze kompozytorskiej Russella była płyta „BLACK WOMAN” nagrana przez Glorię Taylor i nagrodzona statuetką GRAMMY. Więcej
OPERA PRO PATRIA-Koncert Galowy z okazji Święta Niepodległości
9 lis 2014 – 9 lis 2014, 19:00, Głogów, Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie
OPERA PRO PATRIA Koncert galowy z okazji Święta Niepodległości. Niepowtarzalna okazja do świętowania obchodów Dnia Niepodległości podczas jedynego w swoim rodzaju galowego wieczoru operowego z udziałem solistów teatrów operowych z Wiednia, Pragi, Białegostoku i Wrocławia. Międzynarodowa Grupa Operowa Sonotrio Ensemble serdecznie zaprasza na wieczór patriotyczny z polską muzyką wokalną, która w czasach niewoli krzepiła serca Polaków, utrwalając obraz utraconej ojczyzny i wspierając w walce o lepsze jutro. Najpiękniejsze melodie nuciły kolejne pokolenia, a wiele ówczesnych przedstawień operowych przybierało charakter manifestacji niepodległościowych. Więcej
Koncert zespołu Indios Bravos
7 lis 2014, 20:00, Jelenia Góra, Klub Kwadrat
Indios Bravos powstało w 1997r. jako projekt dwóch Piotrów- Banacha, założyciela i w tamtym okresie gitarzystę zespołu Hey oraz „Gutka” Gutkowskiego zaangażowanego we współpracę z m.in. Paktofoniką i AbraDabem ( Kaliber44 ). Ewoluująca od samego początku powstania zespołu muzyka Indios Bravos to swoista mieszanka reggae, rocka i bluesa. Mocną stroną utworów są teksty, niosące pozytywne, filozoficzne przesłanie. Więcej
SZTUKI WIZUALNE
Międzynarodowy Dzień Animacji w Polsce
7 lis 2014 – 8 lis 2014, Sokołowsko
W tym roku po raz pierwszy na mapie obchodów Międzynarodowego Dnia Animacji w Polsce znajdzie się Sokołowsko. Organizatorem pokazów w Kinoteatrze ZDROWIE jest wrocławska Galeria Entropia we współpracy z ASIFA Poland oraz ASIFA International. Pokazy poprowadzi Alicja Jodko - kuratorka MDA w ASIFA Poland. Od 2002 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego (ASIFA), zrzeszające ponad 5000 twórców filmów animowanych z całego świata, świętuje co roku w październiku Międzynarodowy Dzień Animacji. Z tej okazji na całym świecie, od Indii i Korei po Brazylię, Meksyk i Stany Zjednoczone odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty. Więcej
Wystawa Floriana Doru Crihany - "Legnica satyryczne impresje"
4 lis 2014 – 3 sty 2015, Legnica, Galeria Satyrykon
Używając często pojawiającej się w jego twórczości metafory, Floriana Doru Crihanę można by nazwać Don Kichotem malarstwa satyrycznego. W dziedzinie, po której spodziewamy się ostrości środków jego obrazy uderzają pastelowością i łagodnością nasuwającą niektórym myśl o idylli. Wydaje się też, że osobliwie go pociąga (choć inaczej tłumaczy powody tego zainteresowania) obrona tego, co pozornie skazane na zagładę. Od czasu wspaniałej wystawy o Wenecji wspomniana wyżej metafora nabiera jeszcze jednego znaczenia. To błędny rycerz, podróżujący wszakże nie bez celu, lecz raczej po to by uwieczniać specyfikę niektórych miejsc. Więcej
PODRÓŻE
Spotkanie z Ludźmi Gór: GÓRSKI KARABACH - RANA KAUKAZU
9 lis 2014, 11:30, Lubin, Centrum Kultury MUZA
Karabach to państwo-widmo, nieuznawane przez żaden inny kraj na świecie. Na początku lat 90-tych XX w. rejon ten był miejscem krwawej wojny między dwoma zwaśnionymi narodami: Azerami i Ormianami. Ślady walk możemy odnaleźć do dziś niemal na każdym kroku. Niestety to wciąż tykająca bomba, która jest jedną z najgłębszych ran Kaukazu . Tomasz Nasiółkowski mieszkaniec Jeleniej Góry, z wykształcenia geograf,meteorolog w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce, przewodnik sudecki oraz pilot wycieczek. Więcej
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend we Wrocławiu
31 października - 2 listopada 2014
MUZYKA
XIII Wrocław Industrial Festival
6 lis 2014 – 9 lis 2014, Sala Gotycka, ul. Purkyniego 1
Festiwal prezentuje całe bogactwo przemysłowej i post-przemysłowej muzyki w wielu odsłonach: usłyszymy tu ambient, neofolk, cold wave, post-punka, noise i awangardę, jak również trudne do zaklasyfikowania gatunki współczesnej elektroniki, eksperymenty dźwiękowe i klasyczne industrialne brzmienia.
Podczas tegorocznej edycji wystąpi uznawany za ojca dark ambientu Brian Williams ze swoim projektem Lustmord - wrocławski set będzie dopiero dwudziestym trzecim w 35-letniej karierze projektu. Więcej
Kierunek: Norwegia! - koncert Orkiestry Symfonicznej NFM
7 lis 2014, Narodowe Forum Muzyki, ul.Piłsudskiego 19
Guro Kleven Hagen podbiła serca publiczności debiutancką płytą z koncertami Brucha i Prokofiewa. CD, nagrana z Orkiestrą Filharmoniczną w Oslo, wyróżniona została Editor’s Choice w sierpniowym numerze miesięcznika „Gramophone”. Dla nas artystka zagra właśnie I Koncert skrzypcowy g-moll Maxa Brucha, który znalazł się na płycie. Skrzypaczka wielokrotnie wracała do tego utworu, który wykonała po raz pierwszy, mając jedenaście lat. Więcej
Koncert Phillipa Brackena
7 lis 2014, Nowa Café, ul. Łódzka 15
Kameralny koncert Phillipa Brackena – australijskiego muzyka, który w ten jesienny czas zaczaruje nas ciepłym głosem i nastrojowym brzmieniem gitary.
W twórczości Phillipa Brackena słychać wędrownego ducha, meandrującego pomiędzy stylami takimi jak indie roots, blues, czy soul alternatywny z domieszką muzyki ambient.
Eteryczny, pełen ciepła głos wydaje się być zarazem swoiście pierwotny, surowy. Rytmy odzwierciedlone w gitarze zmieniają się od spokojnych poprzez intensywne aż do hipnotycznych, często będąc mieszanką wszystkich trzech. Więcej
Rob Mazurek Pulsar Quartet – koncert w OPT / 2. Solo Festiwal
7 lis 2014, Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15
(…) Pulsar Quartet jest zdecydowanie bardziej introwertyczną propozycją. Z jednej strony to podzespół ostatniej inkarnacji ESO – Mazurek, Herndon, Matthew Lux na gitarze basowej oraz Angelica Sanchez na fortepianie, ale z drugiej modyfikacja kwintetu, który w 2009 roku nagrał genialną płytę Sound Is, w ostatnich latach w dorobku Mazurka chyba najbardziej wprost bliską jazzowemu idiomowi. Więcej
ZA TO ŻE ŻYJEMY CZYLI PUNK Z WROCKA - pierwszy publiczny pokaz filmu we Wrocławiu oraz koncert Janerki i Zwłok
7 lis 2014, Centrum Kultury AGORA, ul.Serbska 5a
Pokaz specjalny filmu dokumentalnego "Za to że żyjemy czyli punk z Wrocka" oraz koncert zespołów występujących w filmie: Lech Janerka oraz Zwłoki, pierwszy raz na tej samej scenie! Dodatkową atrakcją wieczoru będzie występ Akustycznego Wrzenia. Wydarzenie bez precedensu dla fanów punk-rocka i nie tylko! Więcej
Dolnośląska Giełda Fonograficzna
8 lis 2014, 13.00 - 15.00, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56, wstęp wolny
Nowy sezon - nowa giełda. Od listopada spotkania melomanów odbywają się w każdą sobotę w godz. 13:00 - 15:00. Na miłośników muzyki, w Klubie Firlej przy Grabiszyńskiej, ponownie czekać będą tony płyt i mnóstwo różnorodnej muzyki. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej
Koncert Meshell Ndegeocello - Muzyczna Strefa Radia RAM
9 lis 2014, Klub Eter, ul. Kazimierza Wielkiego 19
Uważana jest za jedną z największych indywidualności na współczesnej scenie muzycznej. Jedna z najwybitniejszych basistek na świecie. Jej niski głos wzrusza szczerością. Uwielbiana przez muzyków. Artystka, która nie dba o listy przebojów, popularność. To liga Prince’a czy Franka Zappy. Soul i R’N’B, ale też jazz, pop, funk, hop hop czy rock, dla jej wyobraźni artystycznej nie mam granic. Więcej
NowoBrzmienia: SATELLITE ADDICTION i SCOFFERS
9 lis 2014, Wrocławski Klub Formaty, ul. Samborska 3-5
SATELLITE ADDICTION (SAD) to syndrom - zespół niedoskonałości odróżniających współczesnego człowieka od myślącej maszyny, równocześnie upodabniający go do niej jak nigdy wcześniej.
Scoffers to wrocławska formacja, która w nowym składzie istnieje od niespełna roku. Muzyka, którą tworzą, to electro-pop. Obecnie zespół jest w trakcie tworzenia materiału na nową płytę. Więcej
NUT FERMENT 2
9 lis 2014, Teatr Muzyczny Capitol, ul. J.Piłsudskiego 72
Cykl koncertów na Scenie Ciśnień w Capitolu pomyślany jako platforma promocyjna wrocławskiego środowiska muzycznego, w dziewięciu odsłonach od października do czerwca zaprezentuje publiczności 27 wykonawców – artystów piosenki.
Gośćmi drugiego wydania Nut Fermentu – już 9 listopada 2014 – będą: Kasia Mirowska, zespół Synaptine i SHATA QS.
Koncert Poluzjanci Akustycznie
9 lis 2014, Biuro Festiwalowe Impart, ul. Mazowiecka 17
Koncertują rzadko. Nie mówi się o nich w telewizji, praktycznie nie słychać ich piosenek w radio. Nikt nie wie dlaczego krzywa wieża w Pizie jeszcze się nie wywróciła. Ciężko też wytłumaczyć dlaczego Poluzjanci jeszcze się nie rozpadli. Fenomen? Być może.
Kuba Badach, Przemek Maciołek, Marcin Górny, Piotr Żaczek, Robert Luty, Grzegorz Jabłoński. W tym składzie zespół gra mniej więcej od dziesięciu lat, chociaż historia kapeli jest dłuższa. Więcej
FILM
Kadry Wrocławia - Przegląd archiwalnych filmów o Wrocławiu
5 lis 2014 – 9 lis 2014, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
W programie znalazło się kilkanaście dokumentów zrealizowanych na przestrzeni kilkudziesięciu lat, począwszy od filmowych obrazów Festung Breslau, przez fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej, propagandowe filmy z czasów PRL-u, po współczesne produkcje. Przed seansami zapraszamy na prelekcje na temat powojennej historii Wrocławia. Więcej
3. Festiwal Aktorstwa Filmowego
8 lis 2014 – 13 lis 2014, Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a
Przed nami kilkadziesiąt projekcji filmowych – nowości i klasyka, codzienne prelekcje znawców kina i codzienne spotkania z gwiazdami.
W tym roku festiwalowa publiczność będzie miała okazję porozmawiać m.in. z Beatą Tyszkiewicz, Markiem Kondratem, Marcinem Dorocińskim, Tomaszem Kotem, Jerzym Stuhrem, Janem i Łukaszem Nowickimi, Katarzyną Figurą, Arturem Żmijewskim, Dorotą Kamińską, Sonią Bohosiewicz, Joanną Brodzik, Januszem Chabiorem, Dawidem Ogrodnikiem, Olgą Bołądź i Robertem Więckiewiczem. Więcej
SZTUKI WIZUALNE
FOTOGRAFIA DZIKIEJ PRZYRODY 2013
5 lis 2014 – 30 lis 2014, Stary Ratusz we Wrocławiu
Wystawę tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide.
Po raz kolejny w historii wystawy, znajdują się na niej zdjęcia - dwa - wykonane przez polskich fotografów. Łukasz Bożycki, z Warszawy, za zdjęcie pt. Oko ropuchy otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, a fotografia Mateusza Piesiaka, z Wrocławia, pt. Ostatni blask światła, uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – „15 - 17 lat”.
Więcej
Icarus wystawa rzeźb Ivana Prieto
6 lis 2014 – 29 lis 2014, Galeria BWA Szkło i Ceramika, pl. Kościuszki 9/10
Let's start a freak-show! Tak można określić najnowszą wystawę hiszpańskiego rzeźbiarza Ivana Prieto, który w listopadzie zaprezentuje swój indywidualny projekt w galerii Szkło i Ceramika BWA Wrocław.
Icarus to rzeźbiarska oda do słabości – przypowieść o nadmiarze i braku nie tylko powietrza, ale wszystkiego co spaja ludzkie ciało z otaczająca przestrzenią. Pośród rzeźb Hiszpana znajdziemy zarówno alegorie rozmaitych ludzkich ułomności fizycznych (głuchota, ślepota) jak i przedstawienia niedoskonałości charakteru (nadwrażliwość, chorobliwa wyobraźnia). Więcej
Wystawa Izabeli Chamczyk „Ustroje” w Galerii Sztuki ARTTRAKT
7 lis 2014 – 29 lis 2014, Galeria Arttrakt, ul.Ofiar Oświęcimskich 1/1
Wernisaż: 07 listopada 2014, godz. 19:00
W pracach Izabeli Chamczyk połączenie sfery fizjologicznej i psychicznej realizuje się całkowicie na gruncie malarskim. Artystka skutecznie operuje metaforą, która wyposaża jej obrazy i filmy w ich własną, całkowicie swoistą cielesność, wewnątrz której rozgrywają się emocjonalne przepływy, spiętrzenia i napięcia. Więcej
Obraz to za mało wystawa prac Wojciecha Pukocza
7 lis 2014 – 18 sty 2015, Galeria BWA Awangarda, ul. Wita Stwosza 32
wernisaż połączony z muzyką na żywo w wykonaniu Michała Sikorskiego:
7 listopada 2014, godz. 18:00
Bez względu na to jaką formę przyjmują realizacje Wojciecha Pukocza (malarstwa, rysunku, instalacji czy filmu) ostatecznym celem jest zawsze obraz, ale taki, który implikuje ruch, harmonijnie współgra z dźwiękiem i działa na wszystkie zmysły odbiorcy. Wystawa Obraz to za mało to największa dotąd prezentacja prac wrocławskiego artysty w galerii Awangarda BWA Wrocław, spinająca kluczowe wątki dla jego twórczości. Więcej
Kobieta we wnętrzu - wykład
8 lis 2014, Muzeum Narodowe, pl. Powstańców Warszawy 5
"Kobieta we wnętrzu. Od przedstawień Vermeera van Delft do prac Edwarda Hoppera" - wykład
Cykl: Kobieta w świecie sztuki
Podczas wykładu Iwona Gołaj zaprezentuje obrazy artystów z różnych epok, którzy przetwarzając w swych dziełach rzeczywistość "kobiety we wnętrzu" nadali temu - z pozoru neutralnemu motywowi malarskiemu - walory symboliczne. Więcej
TEATR
PRZYPADEK KLARY - premiera Państwowa Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Filia we Wrocławiu
7 lis 2014 – 8 lis 2014, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, ul. Braniborska 59
Dramat, Farsa, Tragifarsa, Satyra z ambicjami a może Moralitet?
Dea Loher demaskuje, ale nie szydzi!
Współczesne niemieckie społeczeństwo – degrengolada!
Skupienie na własnych korzyściach – dla mnie, o mnie, wokół mnie – czyli mantra współczesnego człowieka.
„Generacja Ja”.
Ludzie, którzy nie wiedzą, kim są – negatywny efekt naszych czasów – nie znają półcieni… Więcej
Spektakl akrobatyczno-taneczny PROMETEUSZ
6 lis 2014 – 8 lis 2014, Biuro Festiwalowe Impart, ul. Mazowiecka 17
Spektakl akrobatyczno-taneczny, w którym środkiem wyrazu wykonawców jest bardzo szeroko rozumiana forma ruchowa, czyli taniec, akrobacje, teatr cieni, elementy ekwilibrystyki cyrkowej i wschodnie sztuki walki. Zbudowane z rozmachem widowisko nie jest jednak popisem akrobatycznym czy tanecznym, gdyż w "Prometeuszu" zawarta jest wyraźna treść i historia, a elementy ruchowe są jedynie narzędziami narracji. Więcej
Dni Wzajemnego Szacunku 2014
3 lis 2014 – 9 lis 2014, Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 5
W niedziele odbędzie się premiera spektaklu "Mordechaj Gebirtig - Bądź mi zdrów, Krakowie" (zrealizowanego w ramach projektu "Jidisz far ale - Jidysz dla wszystkich") opartego na tekstach i muzyce krakowskiego poety i pieśniarza jidysz, Mordechaja Gebirtiga Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
« poprzednia 1 2 … 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 … 69 70 następna »