Aktualności
Lekcje Kultury – rejs statkiem po Odrze
11 sierpnia 2014, godz. 10.00
Będzie to kolejny rejs w tym roku. Stało się już tradycją, że w trakcie sezonowej przerwy w instytucjach kultury, spotykamy się na rejsach, które ze względu na swój charakter, cieszą się wielkim powodzeniem wśród naszych gości. Tym razem zaprosiliśmy podopiecznych z Domu Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej z Dobroszyc w integracji z dziećmi ze wsi Łuczyna.
Wypływamy w poniedziałek 11 sierpnia o godzinie 10:00 z przystani Hala Targowa następującą trasą: Przystań Zwierzyniecka, Śluza Szczytniki, Wieża Ciśnień, Most Grunwaldzki, Muzeum Narodowe, Ostrów Tumski, Most Zwierzyniecki, Most Szczytnicki, Przystań Zwierzyniecka.
O kolejnych Lekcjach Kultury, będziemy informować Państwa na bieżąco.
„Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.”
„Przedstawienie teatralne finansuje w ramach Lekcji Kultury Ośrodek Kultury i Sztuki
we Wrocławiu Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego"
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego
Współorganizator: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Łuczyna
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat Medialny:
Lekcje Kultury – rejs statkiem po Odrze
8 sierpnia 2014, godz. 11.00
Kolejny rejs w tym roku. Stało się już tradycją, że w trakcie sezonowej przerwy w instytucjach kultury, spotykamy się na rejsach, które ze względu na swój charakter, cieszą się wielkim powodzeniem wśród naszych gości. Tym razem zaprosiliśmy dzieci z „Przystanku Dobrej Nadziei” przy ulicy Borowskiej 181. Wypływamy w piątek 11 lipca o godzinie 11.15 z przystani Hala Targowa następującą trasą: Przystań Zwierzyniecka, Śluza Szczytniki, Wieża Ciśnień, Most Grunwaldzki, Muzeum Narodowe, Ostrów Tumski, Most Zwierzyniecki, Most Szczytnicki, Przystań Zwierzyniecka.
O kolejnych Lekcjach Kultury, będziemy informować Państwa na bieżąco.
„Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.”
„Przedstawienie teatralne finansuje w ramach Lekcji Kultury Ośrodek Kultury i Sztuki
we Wrocławiu Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego"
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat Medialny:
WROSTJA - Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora 2014
W dniach 18 - 21 października 2014 we Wrocławiu (w Teatrze PWST) odbędą się 48. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
W tym roku zaprosiliśmy najmniejsze teatry z Algierii, Armenii, Litwy, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. W programie jak co roku część konkursowa dla polskich aktorów (43. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora) oraz Dzień Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im L. Solskiego Filia w Wrocławiu, podczas którego
odbędą się sesja poświęcona Teatrowi Polskiego Radia, pokazy etiud studenckich, spektakle oraz promocja najnowszej publikacji z serii „Czarna Książeczka z Hamletem”. W pokazach mistrzowskich zobaczymy Dorotę Stalińską i Joannę Szczepkowską.
Pierwszy dzień WROSTJA będzie międzynarodowym spotkaniem młodych aktorów, którzy zostali docenieni na światowych festiwalach teatrów jednego aktora. Zobaczymy słowackiego komika w żywiołowym i pełnym absurdów autorskim spektaklu (Pavol Seris), amerykanina, który w Moskwie z ormiańską reżyserką zrealizował spektakl prozy Iwana Wyrypajewa (Stephen Ochsner) oraz algierkę, która w rytmie flamenco opowie o przekraczaniu granic krajów i kultur (Janati Soliad). Dzień międzynarodowy zakończy występ Birute Mar uznanej za jedną z najlepszych na świecie aktorek uprawiających monodram, która zaprezentuje wyjątkowy spektakl „Słowa na piasku” wg „Szczęśliwych dni” Samuela Becketta.
Jak co roku podczas WROSTJA w programie Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora, który ma charakter konkursu dla polskich aktorów i odbywa się pod czujnym okiem wymagającego jury. Podczas dwóch dni publiczność będzie miała okazję zobaczyć ok. 9 spektakli zaproszonych przez Radę Artystyczną 43. OFTJA oraz pokazy mistrzowskie w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej („Goła Baba”) i Doroty Stalińskiej („Żmija”), która zasiądzie również w jury konkursu.
W ramach Dnia PWST Filia we Wrocławiu, odbędą się pokazy etiud studentów (wydział aktorski i lalkarski) oraz sesja poświęcona Teatrowi Polskiego Radia, której towarzyszyć będzie wysłuchanie spektaklu radiowego w wykonaniu Zbigniewa Zapasiewicza „Koniec półświni” i spotkanie z gośćmi.
Akcentem międzynarodowym tego dnia jest spektakl ormiańskiego artysty Murada Janibekyana „Spowiedź”, o którym w recenzjach możemy przeczytać: „To jeden z tych nielicznych, fenomenalnych spektakli, które przechodzą przez rampę bez trudu nawet bez znajomości ani jednego słowa w języku narodowym wykonawcy. Tak zdarza się naprawdę wielkim”.
48. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora zakończą się spotkaniem z wyjątkowym wrocławskim aktorem, któremu organizatorzy postanowili poświęcić kolejną publikację z serii „Czarna Książeczka z Hamletem” zatytułowaną „Zakochany Pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca”. Spotkanie promocyjne, w którym wezmą udział autor książki Tomasz Miłkowski oraz jej bohater, poprzedzi premierę spektaklu w wykonaniu Bogusława Kierca pt. „To wszystko” - Rzecz o współczesnym pustelniku, dręczonym pokusami i porywanym przez zachwycenia, uświęcającym się i trywialnym. Ustawicznie zakochanym.
Organizatorzy WROSTJA: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu oraz Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru zagwarantowali bezpłatny wstęp na prawie wszystkie wydarzenia festiwalowe.
Spotkania odbywają się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Prezydenta Wrocławia.
Wszystkie wydarzenia WROSTJA (oprócz spektaklu Plama) odbywają się w Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu przy ul Braniborskiej 59.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Spotkań (oprócz spektaklu Plama) jest wolny! Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja.
Szczegółowy program i opisy spektakli na: http://www.wrostja.pl
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.
Wersja elektroniczna książeczki programowej WROSTJA 2014 tutaj
______________________________________________________
główni organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki, Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu
współorganizator: Towarzystwo Kultury Teatralnej
patronat: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia, Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI - UNESCO
dyrektorzy: Piotr Borkowski (dyrektor Spotkań), Wiesław Geras (dyrektor artystyczny Spotkań)
kierownik realizacji: Karolina Michalska-Cecot
Rada Programowa: Elżbieta Czaplińska - Mrozek, Janusz Degler, Wiesław Geras, Krzysztof Kuliński, Tomasz Miłkowski, Elwira Militowska, Lech Śliwonik, Jan Zdziarski
JURY 43. OFTJA: Elżbieta Czaplińska - Mrozek, Janusz Degler, Bogusław Kierc, Dorota Stalińska, Lech Śliwonik
WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA dofinansowano ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Miasta Wrocław
DCIK poleca na weekend 1-3 sierpnia 2014
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
1-3 sierpnia 2014
69. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju
1 sie 2014 – 9 sie 2014, Duszniki Zdrój
Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju odbywają się już od ponad sześćdziesięciu lat. To najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a także najstarszy polski festiwal muzyczny. Dworek Chopina jest miejscem, w którym od kilku pokoleń spotykają się światowej klasy artyści oraz wielbiciele muzyki Chopina i pianistyki. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny Festiwalu, zaprasza do Dusznik utalentowanych pianistów z całego świata, dla których występ w Dusznikach jest często debiutem przed polską publicznością. Więcej
KOSTAS KIRITSIS FICTION / NON-FICTION Biblioteka obrazów
24 lip 2014 – 18 sie 2014, Jelenia Góra
Finisaż z udziałem autora: 18 sierpnia, godz. 18.00
Wystawa jest premierową prezentacją zarówno starszych (z lat 90.), ale nie pokazywanych dotąd prac, jak i dzieł nowych, przygotowanych specjalnie na tę ekspozycję. Tytuł wystawy Fiction / Non-Fiction zwraca uwagę, iż te same pojęcia, za pomocą których rozróżnia się fikcję literacką i literaturę faktu, odnoszą się również do obrazów, a także, iż wzajemna ich relacja daleka jest od jednoznaczności.
więcej
I Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny OFCA
1 sie 2014 – 3 sie 2014, Oleśnica
Wszystkich pozytywnie zakręconych ludzi organizatorzy zapraszają od 1do 3 sierpnia do Oleśnicy na I Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny (OFCA)!
OFCA to niezwykły uliczny festiwal, w którym każdy znajdzie coś dla siebie!!!
„Cyrk jest ostatnim schronieniem czystej sztuki” - Francois Mauriac. Oleśniczanie za sprawą przyjaciół skupionych wokół Cafe Sputnik, przy wsparciu Miasta Oleśnicy i MOKiS-u, będą mieli okazję sprawdzić autentyczność tych słów oraz poznać niesamowity klimat tego zjawiska. Wszystko za sprawą I Oleśnickiego Festiwalu Cyrkowo-Artystycznego OFCA, który odbędzie się w pierwszych dniach sierpnia. Więcej
II DOLNOŚLĄSKI PIKNIK MILITARNY „Misja Zachód”
1 sie 2014 – 3 sie 2014, Ludwikowice Kłodzkie
Impreza odbywa się w Muzeum Techniki Militarnej „Molke” i ma charakter edukacyjny – propaguje historię Polski i regionu poprzez żywe lekcje historii, promuje turystyczne walory regionu oraz prezentuje jego dorobek kulturalny.
Centralnym punktem projektu jest Wielkie Widowisko Teatru Żywego „Sowiogórskie tajemnice – Riese – Pamięci ofiar…”, którego celem jest opowiedzenie o dramatycznej historii regionu przy zaangażowaniu wielu grup rekonstrukcyjnych i lokalnej społeczności. Więcej
47. Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej
31 lip 2014 – 3 sie 2014, Szklarska Poręba
Tradycyjnie, co roku w środę przed pierwszą niedzielą sierpnia w Bazie Pod Ponurą Małpą pojawia się tłumek młodych (a także i już nie młodych) ludzi z gitarami. Spędzają oni w Szklarskiej cztery szalone dni i noce dobrze się przy tym bawiąc.
W piątek w programie m.in.: Koncert Konkursowy i Koncert Nocny (Browar Żywiec, Szymon Zychowicz, Piotr Bakal).
W sobotę wystąpią m.in.: Zgórmysyn, Tomek Wachnowski, Bieguni.
W niedzielę Koncert Laureatów.
XV Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy
25 lip 2014 – 3 sie 2014, Świdnica
W ostatni weekend Festiwalu usłyszeć będzie można dwie opery:
MOZART Don Giovanni i PURCELL Dido & Aeneas. W sobotę odbędzie sie koncert Schuberiada w wykonaniu artystów festiwalowych, przy akompaniamencie Mariusz Klimsiak. W niedzielę w Kościele Pokoju zabrzmi muzyka liturgiczna MUFFATA (Toccata Septima), TUNDERA (In dich hab ich gehoffet, Herr) i BACHA (Fuga g - moll), a w Katedrze "Missa Paschalis" Thomasa STOLTZERa (świdnicki polifonista renesansowy).
Koncert Pauliny Lendy
2 sie 2014, 20:00, Świdnica
Koncert w świdnickim teatrze, promujący debiutancką płytę Pauliny Lendy „Wolf Girl”, wydaną w kwietniu tego roku.
21 – letnia wokalistka-autorka tekstów.
Znana za sprawą głębokiej barwy swojego niskiego głosu. Pochodzi ze Świdnicy, którą zamieszkiwała i gdzie tworzyła. Aktualnie żyje w Londynie, który porwał Ją na dłużej, niż planowała. Więcej
70-ta ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKEIGO - Koncert Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy ROTA
2 sie 2014, Głogów
Jaki jest przekaz występów „ROTY”? Członkowie zespołu mówią, że wydźwięk ich programów, na który składają się pieśni i ważne dla Polski teksty, ma być głównie patriotyczny i religijny. Smutno im, że wielu wspaniałych bohaterów jest zapomnianych, wiele ważnych tematów pomija się milczeniem. Przesłanie jest takie aby pamiętać o wielkich ludziach, wielkich wydarzeniach. Więcej
VIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL "MUZYKA I SŁOWO" IM. ANDREASA GRYPHIUSA
6 lip 2014 – 10 sie 2014, Głogów
Misją Festiwalu im. Gryphiusa w Głogowie jest prezentacja koncertów muzyki klasycznej połączonych z deklamacja poezji, prozy i dramatu.
3.08.2014r. godz. 19.00 Rynek Starego Miasta
- Piosenki Powstania Warszawskiego
Wykonawcy:
- Małgorzata Kubala (sopran),
- Aleksander Ladysz (bas),
- Mariusz Dubrawski (fortepian). Więcej
X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oleśnicy
6 lip 2014 – 31 sie 2014, Oleśnica
Podczas tegorocznej 10. edycji będzie można usłyszeć utowory w wykonaniu: Birgit Wildeman, Sławomira Kamińskiego, Istvan Ella, Józefa Serafin, Waldemara Gromolaka oraz Piotra Rojka.
3 sierpnia
István Ella – organy
W programie:
Felix Mendelssohn - Bartholdy, Carl Philipp Emanuel Bach, Georg Arányi - Aschner, Ferenc Liszt, Max Reger Więcej
18. Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim
3 sie 2014 – 5 sie 2014, Polanica Zdrój
Plenerowe projekcje ambitnego kina w Parku Zdrojowym w Polanicy.
Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim osiągnęło pełnoletność. I znów już tradycyjnie, organizatorzy proponują widzom kino ważne, mądre, czasem trudne, czasem zabawne. Przez 3 dni filmowego święta będzie i wesoło i poważnie. Więcej
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend we Wrocławiu
1-3 sierpnia 2014
FESTIWALE
Miesiąc Spotkań Autorskich
4 lip 2014 – 3 sie 2014, Mediateka
Podczas Miesiąca Spotkań Autorskich we Wrocławiu codziennie gości dwóch pisarzy: o 19.00 pisarz polski, czeski lub słowacki a od 20.30 gość honorowy. W sumie przez cały miesiąc czytelnicy mają okazję uczestniczyć w spotkaniach z 62 pisarzami polskimi i zagranicznymi.
W ostatni weekend Spotkań wezmą udział:
1 sierpnia: Magdalena Tulli i Theresa Breslin
2 sierpnia: Ziemowit Szczerek i David Wishart
3sierpnia: Agnieszka Wolny-Hamkało i William Letford
IV Letni Festiwal Kultury POLONIA CANTANS
27 lip 2014 – 3 sie 2014, Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku
01.08.2014r. (piątek) godz. 19:15
„BARYKADA 44” - koncert literacko muzyczny w 70 rocznicę Powstania Warszawskiego.
02.08.2014r. (sobota) godz. 19:15
Wojciech Kilar (1932-2013) – PRO MEMORIA
Wykonawcy: Jacek Ropski – skrzypce, Marcin Misiak – wiolonczela, Mirosław Gąsieniec - fortepian oraz Anna Patrys – śpiew (sopran)
03.08.2014r. (niedziela) godz. 19.15
„Karol Wojtyła – Święty Jan Paweł II”KONCERT PAPIESKI Więcej
14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty
24 lip 2014 – 3 sie 2014, Kino Nowe Horyzonty
W programie 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (24 lipca - 3 sierpnia, Wrocław) zostanie pokazanych około 340 filmów.
W programie 14. TNH m.in. nowe kino Grecji, retrospektywy takich twórców jak Ken Russell, Christopha Girardeta i Matthiasa Müllera, kino baskijskie, a także nowa festiwalowa sekcja - Powiększenie. Więcej
MUZYKA
Otwarta Scena: Instytut oraz Bellrock
1 sie 2014, Wyspa Słodowa
Pierwszy sierpniowy koncert Otwartej Sceny będzie eksplozją prawdziwego rocka. Zagrają dla nas dwa zespoły: Instytut oraz Bellrock, czyli muzycy, którzy doskonale wiedzą, jak tworzyć i grać, by publiczność odczuła płynącą ze sceny energię. Zapowiada się świetna zabawa, więc piątkowy wieczór zaplanujcie sobie na Wyspie Słodowej. Więcej
Letnie spotkania z muzyką i malarstwem
1 sie 2014 – 9 sie 2014, Muzeum Narodowe
1 sierpnia 2014, godz. 18.00
W częsci muzycznej wystąpi Jakub Lichtenstein, który zaprezentuje utwory Josepha Haydna i Fryderyka Chopina.
Wykład w przerwie koncertu wygłosi Grzegorz Wojturski, który omówi obrazy:
Augusta Beckera, Eiger w Alpach szwajcarskich
i Arnolda Schultena, Potok skalny przy ujściu w dolinę
Więcej
Koncert ELEANOR GRAY
1 sie 2014, Klub Muzyczny Od zmierzchu Do Świtu
Eleanor Gray Zespół powstał na fali fascynacji muzyków nietypowymi brzmieniami, czerpiąc z inspiracje z szeroko pojętej muzyki rockowej. Eleanor Gray to połączenie doświadczenia i obycia z młodością i polotem, co w efekcie na koncertach daje nietuzinkową mieszankę luzu, spokoju i szczerości płynącej od muzyków. Więcej
14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty - Klub Festiwalowy
25 lip 2014 – 3 sie 2014, Muzeum Militariów, Arsenał
Organizatorzy festiwalu oraz partner główny wydarzenia T-Mobile zapraszają do strefy relaksu z licznymi leżakami, barami i food truckami, w których będzie można zakupić pyszne dania (również wegetariańskie i wegańskie). Codziennie od 22.00 do 3.00 zapraszamy do tańca przy muzyce, którą przygotują uznani polscy DJ’e, na czele z Rebeką (1 sierpnia), 2MUCH (2 sierpnia) i DJ Lisi (3 sierpnia). Więcej
Festiwal Flamenco w ToTu
2 sie 2014 – 3 sie 2014, TOTU Agencja Artystyczna
W weekend 02-03.08.2014 będzmy mieli możliwość udać się w podróż do Meksyku i Hiszpanii, a to za sprawą niezwykłego festiwalu muzycznego poświęconego flamenco.
Organizatorzy przygotowali warsztaty flamenco , a także dwa niesamowite koncerty, z których każdy pozwoli Wam poznać inny nurt flamenco. Więcej
IX Międzynarodowy Festiwal Wieczory organowe u Bożej Opatrzności
6 lip 2014 – 31 sie 2014, Kościół Ewangelicki Opatrzności Bożej
Koncerty w ramach Festiwalu organowego w kościele Opatrzności Bożej. lipiec-sierpień, godzina 19.00 06.07 Lorenzo Ghielmi, 13.07 Mattias Schmelmer, 20.07 Koncert studencki, 27.07 Małgorzata Trzaskalik, 03.08 John Kitchen, 10.08 Anna Pikulska, 15.08 Józef Serafin, 17.08 Tomasz Nowak, 24.08 Krzysztof Pawlisz, 31.08 Daniel Roth. Więcej
Międzynarodowy Festiwal NON SOLA SCRIPTA - Wrocławskie Lato Organowe
29 cze 2014 – 31 sie 2014,Kościół św. Krzyża na Ostrowie Tumskim
Zaliczany do najważniejszych festiwali organowych w Polsce festiwal powołany został 21 lat temu z inicjatywy ówczesnej dyrekcji wrocławskiego Impartu i wybitnego muzyka organisty prof. Andrzeja Chorosińskiego.
3 sierpnia, o godz.19.00 wystąpią:
Jerzy Kukla - organy
Jacek Sribniak – klarnet
Więcej
Śpiewająca Wyspa, czyli wspólne śpiewanie na Wyspie Słodowej w każdą niedzielę
20 lip 2014 – 31 sie 2014, 15:00, Wyspa Słodowa
Śpiewająca Wyspa to okazja dla wszystkich wrocławian, aby przyłączyć się do grupy śpiewających ludzi i wspólnie wykonać swoje ulubione utwory. Przy dźwiękach fortepianu śpiewamy piosenki trzech pokoleń - bliskie dzieciom, ich rodzicom i dziadkom. Na wszystkich czekają śpiewniki, akompaniator, konferansjer i nagłośnienie. Zapewniamy opiekę profesjonalnych muzyków i świetną zabawę zarówno przy dźwiękach klasyki piosenki literackiej (m. in. Marek Grechuta, Czesław Niemen oraz Jacek Kaczmarski) czy utworach popularnych. Więcej
KLASYKA NA WYSPIE: KLASYKA NA JAZZOWO
13 lip 2014 – 31 sie 2014, 16:30, Wyspa Słodowa
Klasyka na Wyspie" to kolejny pomysł na ożywienie Wyspy Słodowej. W każdą niedzielę lipca i sierpnia będzie tam można posłuchać muzyki klasycznej, jazzowej i dawnej. Przewidziane są również koncerty rodzinne dla rodziców z dziećmi oraz dziadków z wnukami. Imprezy odbywać się będą co tydzień o godz. 16.30.
3 siepnia w programie
KLASYKA NA JAZZOWO
Standardy jazzowe w nowych aranżacjach
Evening FM duet fortepian-saksofon
Filip Miguła – fortepian
Karol Wieczorek - saksofon Więcej
LATO W SYNAGODZE: Kol Oud Tof (Hiszpania, Izrael, Maroko)
3 sie 2014, Synagoga Pod Białym Bocianem
KOL OUD TOF -Trzech muzyków, Trzy instrumenty, Trzy ojczyzny, Trzy języki.
Zebrani w Jerozolimie, by wspólnie grać muzykę Maroka, czerpiącą z Hiszpanii, w której słychać tęsknotę za Jerozolimą. Wszystko to miało swój początek podczas trasy po Włoszech i Hiszpanii duetu Kol Tof Duo. Po wielu latach muzycznej współpracy, Kol Oud Tof wierzy, że ich muzyka dojrzała i rozwinęła się, ale wciąż przepełniona jest kreatywną magią, która pojawia się za każdym razem, kiedy wspólnie występują.
Trzech muzyków, Trzy instrumenty, Trzy ojczyzny,Trzy języki. Zebrani w Jerozolimie, by wspólnie grać muzykę Maroka, czerpiącą z Hiszpanii, w której słychać tęsknotę za Jerozolimą.Wszystko to miało swój początek podczas trasy po Włoszech i Hiszpanii duetu Kol Tof Duo. - See more at: http://fbk.org.pl/new/event/lato-w-synagodze-pod-bialym-bocianem-2/#sthash.beZahSMa.dpuf
SZTUKA WIZUALNA
POWSTANIE WARSZAWSKIE. W 70. ROCZNICĘ
1 sie 2014 – 27 wrz 2014, Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" Galeria OKiS
Wernisaż: 1 sierpnia 2014, godz.17.00
1 sierpnia w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do Dolnośląskiego Centrum Fotografii „Domek Romański” na otwarcie wystawy (godz. 17.00) „Powstanie Warszawskie. W 70 rocznicę”.. Autorami zdjęć z Powstania są wybitni fotograficy: Stefan Bałuk, Sylwester Braun, Tadeusz Bukowski, Wiesław Chrzanowski, Jerzy Tomaszewski, Józef Jerzy Karpiński i Leonard Sempoliński. Więcej
LISTY DO NAJBLIŻSZYCH. WYSTAWA W 70.ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
1 sie 2014 – 13 paź 2014, Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Poczty i Telekomunikacji zaprasza na wystawę, która za pośrednictwem korespondencji i materiałów fotograficznych pokaże fenomen 63 dni walki o wolność Polski. Po raz pierwszy w całości zaprezentuje kolekcję 60 listów mieszkańców stolicy, które dostarczała Poczta Powstańcza. Wystawa ma na celu zwrócić uwagę zwiedzających zarówno na walory filatelistyczne tych wyjątkowych przesyłek z sierpnia 1944 r. , jak i na zawartą w nich treść. Uzupełnieniem wystawy będą znaczki pocztowe wydawane przez Pocztę Powstańczą oraz jedna z dwóch zachowanych skrzynek pocztowych. Więcej
„Prognozy pogody“ – wystawa fotografii Krzysztofa Solarewicza
2 sie 2014 – 12 wrz 2014, Miejsce Przy Miejscu
Wernisaż: 2 sierpnia 2014, godz. 17:00
O codziennym życiu, napięciach i przeczuciach opowie wystawa fotografa Krzysztofa Solarewicza, która zostanie otwarta w galerii Miejsce przy Miejscu w sobotę 2 sierpnia w ramach Filmowej Nocy Nadodrza we Wrocławiu. Więcej
Filmowa Noc Nadodrza
2 sie 2014, Nadodrze
Wydarzenie warzyszące MFF T-mobile: Nowe Horyzonty.
33 miejsca = 12 godzin wydarzeń:
warsztaty, wystawy, projekcje, koncerty i degustacje nadodrzańskich specjałów kulinarnych.
Berliński Kreuzberg, kopenhaska Christiania, warszawska Praga i... wrocławskie Nadodrze! Miejsce społecznej zmiany – gdzie obok tradycyjnego rzemiosła ulokowały się design, moda, sztuka, rękodzieło i regionalne kulinaria w klimatycznych restauracjach, kawiarniach oraz sklepach ze zdrową żywnością. Więcej
TEATR
The Floor: w moro po bułki
1 sie 2014 – 3 sie 2014, Arsenał, ul. Cieszyńskiego 9, teatr
Spektakl Teatru Ad Spektatores w ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty.
Spektakl tworzony na ekranie – na żywo, na oczach widzów – przez aktorów, animatorów, muzyków i wizualistów. Dzięki kamerze umieszczonej nad sceną powstają nieoczekiwane światy, których istnienia trudno byłoby się spodziewać. Więcej
FILM
Wrocław na 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
1 sie 2014, Dolnośląskie Centrum Filmowe
Pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” w symbolicznym terminie – film rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 17.00. Seans będzie hołdem złożonym pamięci wszystkich, którzy brali udział w wydarzeniach z 1944 roku.
Film został zmontowany w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik filmowych. Wyprodukowało go Muzeum Powstania Warszawskiego.
Więcej
Letnie Wieczory Filmowe z Kinem Solo
2 sie 2014, Centrum Kultury "ZAMEK"
Kino Solo przenosi się na całe wakacje na bajkowe tarasy Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu. 2 sierpnia organizatorzy zapraszają na maraton filmowy, podczas którego będziemy mieli okazję obejrzeć: Vicky Cristina Barcelona, O Północy w Paryżu oraz Blue Jasmin. Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
47. Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej
31 lipca – 3 sierpnia 2014
Szklarska Poręba
Tradycyjnie, co roku w środę przed pierwszą niedzielą sierpnia w Bazie Pod Ponurą Małpą pojawia się tłumek młodych (a także i już nie młodych) ludzi z gitarami. Spędzają oni w Szklarskiej cztery szalone dni i noce dobrze się przy tym bawiąc. Nie sposób przecenić roli jaką spełniała Giełda Piosenki. Nad wszystkim co się dzieje czuwa niezmiennie jedyny uczestnik wszystkich Giełd Piosenki - Naczelny Łoś Giełdowy - Krzysztof Szczucki z rodziną.
Latem 1968 roku odbyła się w Szklarskiej Porębie impreza towarzyska, na którą zjechała się niewielka grupa studentów złączonych wspólną ideą śpiewania ,,ogniskowego'' tak popularnego na rajdach studenckich. W ten sposób rozpoczęła swoją historię jedna z najstarszych, istniejących do dzisiaj, corocznych imprez studenckich. Już wówczas nosiła ona nazwę Ogólnopolskiej Studenckiej Giełdy Piosenki Turystycznej. Nie bardzo wiadomo, kto był organizatorem tej imprezy, ale wśród jej uczestników byli: Wiesiek Gazdowicz, Adam i Tadeusz Gos, Staszek i Mika Anioł, Antoni Dąbrowski oraz Jurek Szymbor.
Giełda odbyła się w bazie Zrzeszenia Studentów Polskich, która już wtedy nosiła nazwę Bazy Pod Ponurą Małpą. Do dzisiaj, chociaż nie bardzo wiadomo skąd się taka dziwna nazwa wzięła, od trzydziestu już lat wszystko pozostało tak jak było. Wszystkie kolejne Giełdy odbywają się w tym samym miejscu i w podobnym stylu.
Baza Pod Ponurą Małpą
31.07 - 03.08.2014
Program wkrótce na: www.gieldapiosenki.pl
Projekt dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
16. European Voice & Music Festival
12 - 23 sierpnia 2014
Karpacz
Tegoroczny 16. European Voice & Music Festival obchodzi mały jubileusz, a jego imprezy, które będą miały miejsce w Karpaczu pomiędzy 12 a 23 sierpnia 2014 r., będą z pewnością stanowić dodatkową atrakcję zarówno dla turystów jak i również dla mieszkańców Karpacza. Rokroczne kursy EVMA Munich oraz koncerty Festivalowe, jako kulturalne wydarzenie - wzbogacają sierpniowe życie muzyczne miasta i regionu Karpacza. Na wszystkie koncerty jest jak zawsze wstęp wolny.
Równolegle do Festiwalu, w dniach od 12 do 23 sierpnia 2014 r., będzie się odbywał kolejny już XVI. Międzynarodowy Wokalny Kurs Mistrzowski EVMA prowadzony przez Janusza Niziołka, docenta Akademii Muzycznej w Kassel.
Już po raz czwarty będą miały tu miejsce zajęcia warsztatowo-teatralne dla dzieci i młodzieży z regionu Karpacza. Chętni mogą zgłosić się na CASTING w Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Karpaczu, we wtorek, dnia 12.08.2014 r. o godz.14:00, aby na zakończenie zajęć wziąć udział w spektaklu Letniego Teatru Słowno-Muzycznego.
Ponadto w tym roku będą prowadzone zajęcia muzyczno-wokalne dla dzieci i młodzieży
z regionu Karpacza, które w środę 20.08.2014 r. o godz. 20:00 w Kościele pw. Nawiedzenia NMP w Karpaczu uwieńczy Koncert dziecęcy "CANTO CANTARE" pod kierunkiem Anny i Czesława Płaczek.
W trakcie Festiwalu w ramach tej serii plenerowych występów odbędą się dwa spektakle w formie interaktywnego kabaretu dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych widzów. I tak w piątek 15.08.2014 r. o godz.17:00 zaprezentujemy „Koziołek Show", a w sobotę 16.08.2014 wydarzenie teatralne "Pinokio" – to bajka terapeutyczna czyli współczesna historia drewnianego chlopca dla dzieci młodzieży i dorosłych.
Dalsze informacje w internecie pod adresem: www.EVMA-Munich.de
Informacja pochodzi ze strony organizatora
Projekt dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Międzynarodowe Spotkania Muzykujących Rodzin
25 - 27 lipca 2014
Dobromierz, Lubin, Żurawino, Wrocław
Od 25 do 27 lipca na Dolnym Śląsku, w tym również we Wrocławiu, będzie można posłuchać koncertów rodzinnych kapel. Międzynarodowe Spotkania Muzykujących Rodzin odbędą się we Wrocławiu, Lubinie, Dobromierzu i Żurawinie. Spotkania te są kontynuacją Ogólnopolskich Spotkań Muzykujących Rodzin, które odbywały się w stolicy Dolnego Śląska od 1976 r. Głównym założeniem festiwalu jest promocja rodzinnej, amatorskiej twórczości artystycznej, poprzez prezentację własnych programów artystycznych, tanecznych i teatralnych. Repertuar obejmuje takie gatunki muzyki jak: folklor, jazz, muzyka klasyczna, popularna, w odmiennych i jakże wyjątkowych wykonaniach. Celem imprezy jest promocja rodzinnego muzykowania, stworzenie możliwie szerszej prezentacji różnorodnych kultur, poprzez koncerty i warsztaty, w których udział bierze i integruje się lokalna społeczność. Swój udział zapowiedziało 13 rodzinnych zespołów nie tylko z Polski.
PLANOWANY PRZEBIEG IMPREZY:
1. Dzień pierwszy, piątek 25.07.2014: godz. 17:00 Msza św. w Dobromierzu inaugurująca Spotkania, następnie parada wszystkich zespołów na rynek, gdzie odbędzie się koncert, powrót (ok. 20:00) do Sadów Dolnych na Biesiadę Rodzinną.
2. Dzień drugi, sobota 26.07.2014: koncert w Kłodzku w Parku Strażackim o godz. 16:00 wystapią rodziny Patalongów z Gostyni oraz Prażmów z Jelcza Laskowic, koncert w Lubinie, koncert w Żórawinie, koncert w kościele św. Karola Boromeusza we Wrocławiu, koncert w kościele św. Franciszka z Asyzu we Wrocławiu.
3. Dizeń trzeci, niedziela 27.07.2014: godz. 11:00 koncert galowy w Filharmonii Wrocławskiej, godz. 16:00 koncert na Wyspie Słodowej, godz. 16:00 koncert w Olesnicy – zespół rodziny Tarchałów.
ZESPOŁY:
Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubziny, woj. podkarpackie Siostry Sadowskie z Makówki, woj. podlaskie Rodzina Opydów z Wprzęgowa, woj. dolnośląskie Rodzeństwo Taczaków z Szymanowa, woj. wielkopolskie Rodzinna Kapela Gołąbów Familia z Rudołowic, woj. podkarpackie Rodzinny Zespół Tarchałów z Długopola, woj. dolnosląskie Rodzina Filipskich z Częstochowy Rodzinny Zespół Patalongów z Gostyni, woj. śląskie Grupa Akordeonowa Rodziny Heider z RFN Zespół Rodziny Prażmy z Jelcza Laskowic, woj. dolnosląskie
Więcej informacji na stronie: http://www.dobromierz.pl/
Projekt dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
DCIK poleca na weekend 25-27 lipca 2014
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
25-27 lipca 2014
Koncert w Altanie – North Cape
27 lip 2014, 18:00, Lubin, Centrum Kultury MUZA, wstęp wolny
Wyjątkowy koncert zespołu North Cape – przeboje lat ‘60, ‘70 i ‘80 a’cappella. Zespół powstał w Pszczynie w połowie 1995 r. z inicjatywy Łukasza Malcharka i Michała Mrozika. Pierwotny repertuar grupy składał się z szant, oryginalnych morskich ballad, a także własnych utworów stylizowanych na szanty. Od połowy 1996 r. poszerzył się o utwory folkowe i standardy muzyki gospel. Podczas koncertu w altanie usłyszymy jednak utwory muzyki rozrywkowej, m. in. The Beatles, Red Box i Michaela Jacksona. Więcej
XV Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy
25 lip – 3 sie 2014, Świdnica
Kantaty Bacha, pieśni Mendelssohna, utwory Mozarta, Haydna, Beethovena, Chopina i innych wybitnych kompozytorów – w tym roku Festiwal Bachowski w Świdnicy obchodzi swój jubileusz: odbędzie się już po raz piętnasty. Wydarzenie, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2000 roku, zyskało międzynarodową renomę miłośników muzyki dawnej, którzy w każde wakacje zjeżdżają na Dolny Śląsk, by wysłuchać wykonań koncertów prezentowanych przez wybitnych artystów z całego świata. Więcej
II Międzynarodowy Festiwal Organowy: Maria Magdalena Kaczor
25 lip 2014 , 19:00, Świdnica, Katedra Świdnicka
Maria Magdalena Kaczor – absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego (specjalność fortepian), Conservatoire Gabriel Fauré w Paryżu w klasie organów Françoise Dornier. We wrześniu 2008 roku została przyjęta z najwyższą notą do prestiżowej uczelni francuskiej Conservatoire National Superieur de Musique et Danse de Lyon (CNSMD) do klasy profesorów François Espinasse i Liesbeth Schlumberger. W roku akademickim 2011/2012 studiowała równolegle w niemieckiej Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu w klasie profesorów Pieter'a van Dijka i Wolfganga Zerera. Więcej
Koncert operetkowy "Gala Straussowska"
25 lip 2014, 19:00, Szczawno Zdrój, Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego, 25 zł
W pięknej sali Teatru Zdrojowego odbędzie się wspaniały koncert w wykonaniu znakomitego duetu małżeńskiego: Doroty Ujdy- Jankiewicz (sopran) i Andrzeja Jankiewicza (tenor). Towarzyszyć im będzie Kameralny Zespół Instrumentalny, złożony z wybitnych muzyków, posiadających bogate doświadczenie wykonawcze, grających na co dzień w najlepszych orkiestrach i zespołach. Więcej
WAKACJE Z KULTURĄ, CZYLI POLKOWICKIE LATO KULTURALNE
12 lip- 26 lip 2014, Polkowice
Nadchodzi upragnione lato i wakacje. Polkowickie Centrum Animacji jednak nie zwalnia tempa i specjalnie na tę porę roku przygotowało aż cztery odsłony Polkowickiego Lata Kulturalnego. Pierwsza z nich już 12 lipca. A już 26 lipca kolejna dawka kulturalnych wrażeń. W programie m.in. koncert Zbigniewa Wodeckiego i MROZA. Więcej
VIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL "MUZYKA I SŁOWO" IM. ANDREASA GRYPHIUSA
6 lip 2014 – 10 sie 2014, Głogów, muzyka
Misją Festiwalu im. Gryphiusa w Głogowie jest prezentacja koncertów muzyki klasycznej połączonych z deklamacja poezji, prozy i dramatu. Szczególnie uwzględnieniona została twórczości Gryphiusa i innych potetów z Głogowa, w tym także współczesnych. Koncerty odbywające się w trakcie festiwalu adresowane są do szerokiego grona odbiorców, przede wszystkim mieszkańców Głogowa jak i gości. Gwarancją wspaniałych przeżyć artystycznych jest szczególna dbałość o wysoki poziom wykonawczy. Jest to impreza międzynarodowa, słuchacze mają możliwość usłyszeć artystów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Więcej
Artskwer - Letni Festiwal Sztuki
17 lip – 23 sie 2014, Szklarska Poręba
Artskwer - Letni Festiwal Sztuki – to oferta kulturalna przygotowana przez Miejski Ośrodek kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej. Jest to już V edycja warsztatów twórczych prowadzonych na Skwerze Radiowej Trójki przez okres wakacyjny. Artskwer to przede wszystkim miejsce gdzie można spotkać się z ludźmi, rozwinąć swoje umiejętności i zapoznać się z różnymi technikami zajęć twórczych. Do wzięcia udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają dzieci, dorosłych i tak naprawdę całe rodziny. W ramach przygotowanej oferty na warsztatach poznamy techniki szkła: witrażu i tiffaniego, odlewnicze – żelaza oraz brązu.Więcej
XIV Święto Papieru w Dusznikach Zdroju
26 lip – 27 lip 2014, 10:00-18.00, Duszniki Zdrój, Muzeum Papiernictwa
Święto Papieru jest największą imprezą organizowaną corocznie od 2001 roku przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Odbywa się w ostatni weekend lipca na dziedzińcu muzealnym w godzinach 10.00 – 18.00. Święto jest dwudniowym festynem popularyzującym wiedzę o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie. Impreza ma także na celu promowanie młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju, który decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 roku uzyskał status pomnika historii i należy do najcenniejszych zabytków techniki i największych atrakcji turystycznych w Polsce. Więcej
SZTUKI WIZUALNE/ KINO
KOSTAS KIRITSIS FICTION / NON-FICTION Biblioteka obrazów
24 lip – 18 sie 2014, Jelenia Góra, BWA Jelenia Góra
Finisaż z udziałem autora: 18 sierpnia, godz. 18.00
Wystawa jest premierową prezentacją zarówno starszych (z lat 90.), ale nie pokazywanych dotąd prac, jak i dzieł nowych, przygotowanych specjalnie na tę ekspozycję. Poprzednią wystawę Kostasa Kiritsisa, Cywilizacje, Ośrodek Kultury i Sztuki organizował w 2004 roku. Tytuł wystawy Fiction / Non-Fiction zwraca uwagę, iż te same pojęcia, za pomocą których rozróżnia się fikcję literacką i literaturę faktu, odnoszą się również do obrazów, a także, iż wzajemna ich relacja daleka jest od jednoznaczności. Więcej
Malarstwo Flamandzkie
1 lip – 10 sie 2014, Jelenia Góra, Muzeum Karkonoskie
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze będzie można zapoznać się z dziełami malarstwa flamandzkiego. Kolekcja pochodzi ze zbiorów prywatnych użyczonych Muzeum na okres wystawy czasowej. Flamandzka sztuka obejmująca obszar południowych prowincji Niderlandów (dzisiejsza Belgia) rozwijała się pod wpływem hiszpańskiego dworu, w kręgu religii rzymsko-katolickiej i wpływów włoskich. We Flandrii dominował obraz typu gabinetowego, małoformatowy przeznaczony do kontemplacji i traktowany jako obiekt kolekcjonerskich pasji. Więcej
Wystawa prac Brygidy Morawskiej
25 lip 2014 – 17 sie 2014, Kłodzko,
wernisaż: 25.07, godz.17:00
Każdy w swoim życiu poszukuje własnej tożsamości – przynależności . Proces ten zwykle odbywa się na dwóch płaszczyznach – przemiany zewnętrznej i wewnętrznej. O ile pierwsza z nich jest procesem mechanicznym obrazujący się w zmianie wizerunku zewnętrznego o tyle zmiana wewnętrzna to proces długotrwały zmieniający całą osobowość człowieka jego poglądy, przyzwyczajenia, zachowania , myśli itp. Należy jednak pamiętać, że zmiana zewnętrzna jest całkowicie zależna od wewnętrznego „ja”, stąd prace, które ukazane są Państwu na tej wystawie obrazują dwie strony ujęte w oddzielnych formach, by zwrócić uwagę na ich różnorodność i fantazyjność, pomimo iż mogą one charakteryzować tę samą postać. Więcej
WaPFiN: Filmożarcie
4 lip – 25 lip 2014, 21:15, Wałbrzych, Amfiteatr "Styk"
W każdy piątek lipca, o godz. 21.15 organizatorzy zapraszają do Amfiteatru STYK w Wałbrzychu na wieczory kina plenerowego. Poznamy offowe kino europejskie: 4.07 – „Podwójne życie Weroniki”, 11.07 – „Niezwykły dzień Panny Pettigrew”, 18.07 – „O miłości i innych demonach”, 25.07 – gala WaPFiN oraz „The Doors – historia nieopowiedziana”. Więcej
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend we Wrocławiu
25-27 lipca 2014
MUZYKA
14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty - Klub Festiwalowy
25 lip 2014 – 3 sie 2014, Muzeum Militariów, Arsenał, ul. Cieszyńskiego 9
Organizatorzy festiwalu oraz partner główny wydarzenia T-Mobile zapraszają do strefy relaksu z licznymi leżakami, barami i food truckami, w których będzie można zakupić pyszne dania (również wegetariańskie i wegańskie). Codziennie od 22.00 do 3.00 zapraszamy do tańca przy muzyce, którą przygotują uznani polscy DJ’e, na czele z Rebeką (1 sierpnia), Kixnare (28 lipca) i Karolem Aleksandrem (24 lipca). Więcej
POLSKO-NIEMIECKA MŁODA FILHARMONIA CYKL KONCERTÓW
25 lip 2014 – 29 lip 2014
Organizatorzy serdecznie zapraszają na cztery koncerty, które odbędą się we Wrocławiu, Świdnicy, Oleśnicy i Dreźnie. Polsko-niemiecka Młoda Filharmonia rozpoczęła działalność w roku 2000 na bazie współpracy Dolnego Śląska z Dolną Saksonią jako Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna. W roku 2003, z racji poszerzonej współpracy ze szkołami muzycznymi i uczelniami z całej Polski z regionami Saksonii i Saksonii Anhalt zmieniona została nazwa zespołu na Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonię Dolny Śląsk. Więcej
Cyklo Dźwięki - interaktywne słuchowisko w ramach OUT OF STH
26 lip 2014, 21.00, Galeria BWA Dizajn Wrocław, ul. Świdnicka 2-4
Wszystkich rowerzystów BWA zaprasza w sobotę 26 lipca na podwórko przy galerii Dizajn BWA Wrocław do współtworzenia interaktywnego słuchowiska. W ramach działań podczas 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH Wojciech Kucharczyk, muzyk i założyciel Mik Musik, przygotował "Cyklo Dźwięki" - interaktywne słuchowisko o tematyce rowerowej. Więcej
Ethno Jazz Festival: Koncert Nigel Kennedy & Kroke
26 lip 2014, 20:00, Biuro Festiwalowe Impart, ul. Mazowiecka 17,bilety: 200 zł, 150 zł, 100 zł
Ethno Jazz Festival z przyjemnością zaprasza na kolejny koncert wirtuoza skrzypiec Nigela Kennedy, tym razem w towarzystwie polskiej gwiazdy world music – zespołu Kroke.
Ich wspólne koncerty to wędrówka po różnych muzycznych tradycjach Europy Wschodniej, czyli tam gdzie "East meets East"; gdzie melodie bałkańskie splatają się z cygańskimi i żydowskimi. Więcej
IV Letni Festiwal Kultury POLONIA CANTANS
27 lip 2014 – 3 sie 2014, Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku, wstęp wolny
Organizatorzy zapraszają na cykl koncertów w ramach IV Letniego Festiwalu Kultury POLONIA CANTANS 2014 we Wrocławiu pod Honorowym Patronatem Jego Ekscelencji, Ks. Abp Józefa Kupnego – Metropolity Wrocławskiego. Więcej
lipcowe Wieczory Tumskie
27 lip 2014, 18:00, Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego, pl. Katedralny 1, wstęp wolny
Organizatorzy serdecznie zapraszają na lipcowe Wieczory Tumskie, które odbędą się 27 lipca br., o godz. 18.00 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
W programie wykład pt. „Fenomen mózgu Mozarta” wygłosi dr Andrzej Wolański z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, wybitny znawca muzyki średniowiecznej i opery, a w części muzycznej wysłuchamy recitalu gitarowego Adama Ciećki – laureata I nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Muzycznej studenta znakomitego gitarzysty i pedagoga dr. Waldemara Gromolaka. W jego wykonaniu usłyszymy kompozycje Leo Brouwera, Rolanda Dyensa i Marka Pasiecznego. Więcej
LATO W SYNAGODZE - Pgr & Zilberman (Polska/Izrael)
27 lip 2014, godz.19.00, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, bilety: 35 zł, 25
P.G.R.(Projekt Grzegorza Rogali) jest efektem fascynacji muzyką żydowską polskim folkiem i zagranicznych studiów jazzowego puzonisty i kompozytora Grzegorza Rogali. W czasie stypendium na słynnej Berklee College of Music w Bostonie młody polski jazzman poznał izraelską saksofonistką – Sagit Zilberman. Projekt, który powstawał w Polsce i Niemczech, wreszcie mógł zabrzmieć zgodnie z zamysłem połączenia jazzu z dziedzictwem oraz energią naszej części Europy, mieszających się kultur polskiej i żydowskiej. Więcej
KLASYKA NA WYSPIE - CYKL KONCERTÓW W KAŻDĄ NIEDZIELĘ
27 lip 2014, 16:30, Wyspa Słodowa, wstęp wolny
Klasyka na Wyspie" to kolejny pomysł na ożywienie Wyspy Słodowej. W każdą niedzielę lipca i sierpnia będzie tam można posłuchać muzyki klasycznej, jazzowej i dawnej. Przewidziane są również koncerty rodzinne dla rodziców z dziećmi oraz dziadków z wnukami. Imprezy odbywać się będą co tydzień o godz. 16.30. Więcej
IX Międzynarodowy Festiwal Wieczory organowe u Bożej Opatrzności
27 lip 2014, Kościół Ewangelicki Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29, wstęp wolny
Koncerty w ramach Festiwalu organowego w kościele Opatrzności Bożej. lipiec-sierpień, godzina 19.00 06.07 Lorenzo Ghielmi, 13.07 Mattias Schmelmer, 20.07 Koncert studencki, 27.07 Małgorzata Trzaskalik, 03.08 John Kitchen, 10.08 Anna Pikulska, 15.08 Józef Serafin, 17.08 Tomasz Nowak, 24.08 Krzysztof Pawlisz, 31.08 Daniel Roth. Więcej
Międzynarodowy Festiwal NON SOLA SCRIPTA - Wrocławskie Lato Organowe Piotr Rojek – organy, Irene Davidson - harfa celtycka, John Davidson - dudy szkockie
27 lip 2014, Kościół św. Krzyża na Ostrowie Tumskim
Zaliczany do najważniejszych festiwali organowych w Polsce festiwal powołany został 21 lat temu z inicjatywy ówczesnej dyrekcji wrocławskiego Impartu i wybitnego muzyka organisty prof. Andrzeja Chorosińskiego.
NON SOLA SCRIPTA jest synonimem najwyższej jakości artystycznej. Koncerty polskich i światowych gwiazd przyciągają do Wrocławia wielu melomanów. Więcej
SZTUKI WIZUALNE
Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków
24 lip 2014 – 16 lis 2014, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, bilety 20, 40 zł
Wrocławska wystawa Picasso Dalí Goya. Tauromachia – walka byków prezentuje dzieła najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie – Pabla Picassa, Salvadora Dalego i Francisca Goi. Motywem przewodnim wystawy jest postać byka – symbolu siły i odwagi, a także związana z nim tauromachia, która inspirowała hiszpańskich mistrzów. Więcej
Midnight Show II 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
24 lip 2014 – 31 sie 2014, Galeria BWA Dizajn Wrocław, ul. Świdnicka 2-4, wstęp wolny
Po raz piąty galeria Dizajn zaprasza na scenę artystyczną w ramach 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, w trakcie której pokazana zostanie druga odsłona widmowej wystawy Midnight Show II. Punktualnie o północy przez jedną godzinę będzie można zobaczyć ponad 20 prac, które najlepiej poznawać w nocy i które nie powinny oglądać światła dziennego. Więcej
Wystawa rysunków Jadwigi Krawczyk-Halickiej - Na krawędzi.
25 lip 2014 – 10 sie 2014, Galeria Pod Plafonem, Rynek 58, wstęp wolny
Wernisaż: 25 lipca 2014, godz 17.30
Prace artystki inspirowane są tematyką wchodzenia w tajemnicę przestrzeni duchowej, pogłębione zagadnieniami światła jako formy niematerialnej. Obecnie na wystawie Na krawędzi prezentuje rysunki o dużej syntezie wypowiedzi. Inspiracją prac autorki jest szereg niepokojących zagadnień związanych ze współczesną kondycją i działaniami człowieka. Więcej
Polska Światłoczuła. 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty
25 lip 2014 – 30 lip 2014, Wrocław, Pasaż Pokoyhof, ul. Świętego Antoniego 2/4, wstęp wolny
Polska Światłoczuła, projekt Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta, od trzech lat dociera z filmami oraz ich twórcami, do miejsc, w których nie ma kina. Największą atrakcją światłoczułego punktu, znajdującego się w Pasażu Pokoyhofa, są nasze dwa światłoczułe mercedesy, którymi autorzy podróżują po Polsce. Wyciemnione samochody stają się swego rodzaju studiem fotograficznym. Przy użyciu latarek dzięki długiemu czasowi naświetlania publiczność może stworzyć rozmaite "świetlne" malunki. Więcej
Andrzej Klimowski – wystawa plakatów teatralnych i filmowych
25 lip 2014 – 3 sie 2014, Wrocławska Galeria Polskiego Plakatu, Św. Mikołaja 54/55, wstęp wolny
Andrzej Klimowski projektuje plakaty, okładki, ilustracje, napisał także kilka powieści graficznych. W projektowaniu wykorzystuje tradycyjne techniki artystyczne: fotografię, rysunek, grafikę warsztatową. W plakacie Klimowskiego istotną rolę odgrywa przetworzona, zrastrowana fotografia zestawiona w surrealistyczne kolaże, w których mroczne wizje wyznacza minimalna ilość światła, jak w ekspresjonistycznych filmach z lat 20. Klimowski opisuje świat od ciemniejszej strony, przydając swoim bohaterom skrzydeł, które nie ułatwiają odlotów, a są raczej balastem dla ciała – może pozwalają tylko na uniesienia duszy? Więcej
DAWNE HORYZONTY
25 lip 2014 – 2 sie 2014, Galeria Entropia, ul. Rzeźnicza 4, wstęp wolny
Otwarcia:
25 lipca 2014 Galeria Entropia godz. 20.00 - 21.00
Cafe Cocofli godz.21.00
Instalacje oparte o filmowe zapisy zwykłego życia – codziennego i od święta, zarejestrowane na taśmie celuloidowej 8 i 16 mm w latach 40.-60. ub. wieku we Wrocławiu i Żorach przez dwóch niezależnych filmowców: Włodzimierza Kałdowskiego (1923) i Bolesława Głazowskiego (1913-1950). Więcej
Good Morning 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
25 lip 2014 – 23 sie 2014, Galeria BWA Szkło i Ceramika, pl. Kościuszki 9/10, wstęp wolny
Gałęzie drzew uginają̨ się̨ pod ciężarem owoców Kamil Szczepaniak, Aleksandra Nika Smolińska scena artystyczna Good Morning w ramach 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.
Idylliczny obraz i zapach letniego sadu to poranny projekt w galerii Szkło i Ceramika, otwarty codziennie przed pierwszymi seansami podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Więcej
OPROWADZANIE KURATORSKIE — GRANICE POZNANIA
27 lip 2014, 15:00, Muzeum Współczesne Wrocław, Pl. Strzegomski 2a, wstęp wolny
Po wystawie „Granice poznania”, oprowadzi jej autor Piotr Blajerski.
Wystawa Piotra Blajerskiego skupiona jest wokół dwóch równoważnych, ale i uzupełniających się symbolicznych pojęć: poznania i jego granicy. Pierwsze z nich – poznanie towarzyszy człowiekowi od zawsze, a współcześnie funkcjonuje jako teoria poznania – epistemologia. Drugie, dookreślające je pojęcie granicy wskazuje na te miejsca w poznaniu, ale też w sztuce, czy szerzej – w kulturze, które wymykają się naszym zdolnościom percepcyjnym. Wprowadza to element gry pomiędzy tym, co postrzegalne / doświadczalne, a tym, co jesteśmy w stanie zrozumieć dzięki intelektowi czy intuicji. Więcej
FESTIWALE
14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty
24 lip 2014 – 3 sie 2014, Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21
W programie 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (24 lipca - 3 sierpnia, Wrocław) zostanie pokazanych około 340 filmów.
W programie 14. TNH m.in. nowe kino Grecji, retrospektywy takich twórców jak Ken Russell, Christopha Girardeta i Matthiasa Müllera, kino baskijskie, a także nowa festiwalowa sekcja - Powiększenie. Więcej
Miesiąc Spotkań Autorskich: Ryszard Wojnakowski i Jacek Bierut, Verena Stössinger, Ignacy Karpowicz, Christoph W. Bauer, Janusz Rudnicki, Daniela Seel, Irena Brežná, Kathrin Schmidt, Emma Braslavsky
25 - 27 lip 2014, Mediateka, Plac Teatralny 5
62 pisarzy, dwa spotkania dziennie, od 4 lipca do 3 sierpnia w Mediatece przy pl. Teatralnym 5. W tegorocznej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich wezmą udział m.in. Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga, Ryszard Krynicki, Jacek Dehnel, Wojciech Tochman, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Ziemowit Szczerek, Paulina Wilk, Grażyna Plebanek. Więcej
TEATR
Przejazd Próbny! Stacja ToTu Wrocław
25 lip 2014 – 26 lip 2014, 20:00, TOTU Agencja Artystyczna, ul. Hubska 6, bilety 15 zł
Pierwszym tytułem w repertuarze To Tu jest “Wschód Południe Zachód Północ” autorstwa Szymona Bogacza, czyli otwarte dla publiczności spotkania zwane przez twórców “przejazdem próbnym”. Choć premiera planowana jest na sierpień, obecne przedstawienia są już doceniane przez publiczność, to nie są zwykłe ćwiczenia, to próba oswojenia publiczności z nową formą. Niezwykle trafna metafora kolejowa, przemyślany tekst oraz talent aktorski budują zadowolenie widzów i sukces przedsięwzięcia. Więcej
„Śmierć Kalibana” Premiera
27 lip 2014, 18:00, TOTU Agencja Artystyczna, ul. Hubska 6, bilety 5,10 zł
Premiera: 27 lipca 2014, godz. 18.00
„Śmierć Kalibana” autorstwa Magdy Fertacz, w reżyserii Przemysława Jaszczaka to przedstawienie poruszające problem rasizmu i nierówności społecznej, źle rozumianej rozrywki i popkultury, której przejawem są m.in. reality show. Twórcy prezentują uwikłanie każdego z nas w wyzysk powszechnie znanej „taniej siły roboczej” w kontekście gospodarki globalnej pokazując jednocześnie dramat mieszkańców tzw. „krajów trzeciego świata”. Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
I Festiwal Legend w Pławnej - Zamek Śląskich Legend
8 – 10 sierpnia 2014,
Pławna Górna k. Lubomierza
Festiwal Legend to artystyczny projekt który ma na celu promocję regionu. Zbierając lokalne historie, legendy, rodzinne epopeje, anegdoty i przetwarzając je na różne języki sztuki, organizatorzy chcą przyczynić się do zachowania barwnej i wyjątkowej regionalnej tożsamości. Ocalając od zapomnienia miejscowe tradycje wierzą, że świat pozostanie bogaty dzięki swojej różnorodności. W dniach odbywania się Festiwalu Pławna będzie tętniła życiem, za sprawą teatrów ulicznych, muzyki, spotkań ze sztuką. Wspólnym mianownikiem wszystkich wydarzeń będą legendy, baśnie, opowieści. Wszystko to ma celu nadanie temu wydarzeniu mistycznego charakteru.
Na Festiwalu zobaczymy m.in.
Teatr Animacji z Jeleniej Góry,
Klinikę Lalek
a gwiazdami muzycznymi będą zespół Żywiołak i Kwartet Jorgi.
UWAGA KONKURS:
Podczas Festiwalu zorganizowany zostanie konkurs na najlepszą amatorską grupę teatralną. Chcielibyśmy zaprosić wszystkie teatry które posiadają w swoim dorobku sztuki teatralne wpisujące się w konwencję Festiwalu.
Przyjedzcie do nas zagrać swoją legendę, baśń, bajkę, opowieść.
Do wygrania atrakcyjne nagrody nie tylko pieniężne. Każdej grupie teatralnej która zakwalifikuje się do Festiwalu gwarantujemy noclegi oraz wyżywienie podczas całego pobytu.
Opiekę artystyczną nad wydarzeniem sprawuje Darek Miliński a organizatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Kultury Wiejskiej Pławna 9, Grupa Plastyczna Pławna 9 oraz ART PIKNIK.
Współorganizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
DCIK poleca na weekend 18-20 lipca 2014
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty, spektakle i wystawy
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
18-20 lipca 2014
24. Festiwal Piosenki Żeglarskiej SZANTY W KUNICACH
19 lip – 20 lip 2014, Kunice / niedaleko Legnicy
SZANTY, organizowane co roku, na które ściągają żeglarze i miłośnicy piosenki żeglarskiej z całej Polski i nie tylko. Ten Festiwal Piosenki Żeglarskiej ma już ponad 20-letnią tradycję (pierwszy - 1988r.) i stałych bywalców. Co roku odbywa się nad Jeziorem Kunickim - najczęściej w lipcu, kiedy jest już dostatecznie ciepło, by całą noc przesiedzieć nad wodą. Więcej
Gitarą i - borowickie spotkania z poezją śpiewaną
18 lipca– 19 lip 2014, Borowice, k/Karpacza
Borowickie spotkania poetyckie to jedna z pięciu najważniejszych imprez poetyckich w kraju. Od dwudziestu trzech lat gromadzi ludzi z całej Polski. W Borowicach gościły największe gwiazdy polskiej (i nie tylko) piosenki autorskiej i poetyckiej, m.in. Renata Przemyk, Edyta Geppert, Elżbieta Adamiak, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka, Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Andrzej Sikorowski, Jaromir Nohavica i wielu innych. Więcej
II Międzynarodowy Festiwal Organowy:-ZUZANNA BATOR, MACIEJ BATOR ( Świdnica) - duet organowy
18 lip 2014, 19:00, Świdnica, Katedra Świdnicka
Zuzanna Bator urodziła się 13. 09. 1986 roku we Wrocławiu. Jest absolwentką Liceum Muzycznego we Wrocławiu (klasa organów prof. Klemensa Kamińskiego), Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego) i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie (klasa organów prof. Bernharda Haasa). Jako stypendystka programu „Socrates – Erasmus" studiowała na tej uczelni przez rok w klasie prof. Jona Laukvika. Ma na swoim koncie kilka nagród na Ogólnopolskich konkursach organowych: I nagroda w 2004 roku we Wrocławiu, II nagroda w 2008 roku w Krakowie, dwa wyróżnienia w Poznaniu w 2008 roku. Jest również półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Organowego w 2007 roku w Brnie. Więcej
Castle Party
17 lip – 20 lip, Bolków, Zamek Bolków
Jest to jedyne wydarzenie tego typu w Europie Środkowej i Wschodniej. Od roku 1994 festiwal gościł największe gwiazdy sceny dark independent. Wszystko zaczęło się na Zamku Grodziec w 1994 r. Dwudziestego sierpnia niewielka grupa fanów (ok. 300 osób) obejrzała 5 zespołów, które w tym czasie zaczynały dopiero swoją działalność. Zagrały wtedy Moonlight, Daimonion, T.R.H., Pornografia i Fading Colours. Koncert powstał dzięki współpracy trzech ostatnich z wymienionych zespołów. Niesamowita atmosfera panująca tamtej nocy na zamku spowodowała, że powtórzyli tę imprezę w następnym roku w poszerzonym składzie. Więcej
VIII Letni Festiwal Gitarowy w Wałbrzychu, Jedlinie-Zdroju, Jaworzynie Śląskiej i Głuszycy
13 lip – 21 lip 2014, Dolny Śląsk
Już po raz ósmy do Jedliny-Zdroju przyjadą młodzi gitarzyści z różnych zakątków naszego kraju, aby pod okiem wybitnych pedagogów i wirtuozów tego instrumentu zgłębiać techniki gry, poznawać nowe style muzyczne, wspólnie koncertować. W tym roku wśród uczestników spotkać będzie można między innymi uczniów z Warszawy, Chorzowa, Żar czy Trzebiatowa, ale także Dolnego Śląska (Wrocław, Wałbrzych, Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka) – łącznie 35 osób. Więcej
IX SUDECKI FESTIWAL MUZYCZNY wraz z WARSZTATAMI WOKALNYMI
11 lip – 20 lip, Szczawno Zdrój, Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego
W ramach Festiwalu odbędzie się szereg koncertów z repertuarem pieśniarskim, operowym i oratoryjno-kantatowym, a także musicalowym i piosenkarsko-estradowym w wykonaniu uczestników i wykładowców Warsztatów. Uczestnicy będą mieli okazję wystąpić na deskach teatru, w kościele oraz na Zamku Książ. w weekend 18-20 odbędzie się spektakl z piosenkami Brela oraz koncert pożegnalny. Więcej
X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oleśnicy
6 lip – 31 sie, godz. 19.00, Oleśnica, Bazylika Mniejsza
Od 2005 r. w niedzielne, wakacyjne wieczory w Bazylice Mniejszej w Oleśnicy odbywają się koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Podczas tegorocznej 10. edycji będzie można usłyszeć utowory w wykonaniu: Birgit Wildeman, Sławomira Kamińskiego, Istvan Ella, Józefa Serafin, Waldemara Gromolaka oraz Piotra Rojka. 20 lipca odbędzie się koncert Sławomira Kamińskiego. Więcej
KINO
WaPFiN: Filmożarcie
4 lip – 25 lip , 21:15, Wałbrzych, Amfiteatr "Styk"
W każdy piątek lipca, o godz. 21.15 organizatorzy zapraszają do Amfiteatru STYK w Wałbrzychu na wieczory kina plenerowego. Poznamy offowe kino europejskie: 4.07 – „Podwójne życie Weroniki”, 11.07 – „Niezwykły dzień Panny Pettigrew”, 18.07 – „O miłości i innych demonach”, 25.07 – gala WaPFiN oraz „The Doors – historia nieopowiedziana”. Więcej
SPOTKANIE
Artskwer - Letni Festiwal Sztuki
17 lip – 23 sie, Szklarska Poręba
Artskwer - Letni Festiwal Sztuki – to oferta kulturalna przygotowana przez Miejski Ośrodek kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej. Jest to już V edycja warsztatów twórczych prowadzonych na Skwerze Radiowej Trójki przez okres wakacyjny. Artskwer to przede wszystkim miejsce gdzie można spotkać się z ludźmi, rozwinąć swoje umiejętności i zapoznać się z różnymi technikami zajęć twórczych. Do wzięcia udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają dzieci, dorosłych i tak naprawdę całe rodziny. Więcej
XVI Tolk-Folk: Ostatni Sojusz
14 lip – 20 lip, Bielawa
TOLK-FOLK jest folkową imprezą Tolkienowską organizowaną nieprzerwanie od 1991r. w Bielawie. Uważana jest za jeden z plenerowych konwentów fanowskich, jednak jej przebieg znacząco odbiega od standardowej formy takich imprez. TOLK-FOLK odbywa się corocznie na początku lipca, trwa 4 dni i skupia fanów twórczości JRR Tolkiena z Polski, Czech i Słowacji. Tegoroczny Tolk-Folk odbędzie się 14-20 lipca w Piławie Górnej i Bielawie. Więcej
Urodziny Ducha Gór pod Śnieżką
19 lip, Karpacz, Park Miejski
To jedyna tego typu impreza w regionie karkonoskim, nawiązująca do lokalnych legend i słynnej postaci Ducha Gór, którą przybliżono już tysiącom turystów, wczasowiczów i mieszkańców Karpacza. Odbędzie się ona w sobotę (19.07.). W programie m.in.: parada na deptaku, występy i kiermasz w parku przy Karkonoskich Tajemnicach. Każdy znajdzie tu coś atrakcyjnego dla siebie. Bogata oferta programowa obejmuje ciekawe koncerty i występy, warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy i zabawy z nagrodami. Nie zabraknie też legend o Duchu Gór ani urodzinowego tortu dla wspaniałego Jubilata. Więcej
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend we Wrocławiu
18-20 lipca 2014
MUZYKA
Otwarta Scena: One More Time Drums, Chase, Body Electric
18 lip 2014, 18:00, Wyspa Słodowa, wstęp wolny
Zdolni wykonawcy, dużo dobrej muzyki i świetna zabawa z przyjaciółmi. Zbliża się trzeci weekend lipca, a wraz z nim kolejne koncerty w ramach Otwartej Sceny. W piątkowy wieczór zagrają zespoły: One More Time Drums, Chase oraz Body Electric. Powtarzalność i rytm są integralnymi, fundamentalnymi elementami rzeczywistości doświadczanej przez ludzi. Następstwo dnia i nocy oraz pór roku, bicie serca czy cykliczność płynów to jedynie niektóre przykłady tego wszechobecnego fenomenu, którym jest rytm. Więcej
Koncert charytatywny "Gramy dla Magdaleny"
18 lip 2014, 18:00, Restauracja "Niezłe Ziółko", pl. Teatralny 4, Bilet: 5 zł
Już w najbliższy piątek we wrocławskiej restauracji „Niezłe Ziółko” przy pl. Teatralnym 4 zorganizowany zostanie koncert charytatywny z którego dochód trafi na leczenie Magdaleny Krajewskiej, pielęgniarki chorej na nowotwór. Magdalena ma 38 lat i samotnie wychowuje córkę Paulinkę. Przez długie lata wykorzystywała swoją wiedzę i doświadczenie, aby bezinteresownie pomagać innym. Więcej
Otwarta Scena: Jaywalk i Draw The Line
19 lip 2014, 18:30, Wyspa Słodowa, wstęp wolny
Podczas sobotniego koncertu przeniesiemy się w niezapomniane lata 80. Za wehikuł czasu posłuży muzyka wrocławskiego zespołu Jaywalk, który zabierze nas w podróż do czasów, gdy na rockowych scenach rządziły kapele Guns N' Roses, Europe, Bon Jovi, Poison czy Def Leppard. Mocne gitarowe riffy i wpadające w ucho melodie to ich znak rozpoznawczy. Spektakularne show na scenie uzupełnia niebanalny wygląd członków zespołu. Więcej
Raging Fyah Akustycznie
20 lip 2014, 20:00, Klub Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, Bilety: 25/30 zł
Raging Fyah to idealny dowód na to, że reggae ma się dobrze, a ruch Reggae Revival i artyści go reprezentujący rosną w siłę. Grupa, zaskarbiła sobie sympatię międzynarodowej publiczności swoim debiutanckim albumem "Judgement Day" powraca do Wrocławia by 20 lipca zagrać akustyczny materiał z nowego krążka. Koncert odbędzie się w klimatycznych gotyckich wnętrzach klubu muzycznego Stary Klasztor mieszczącego się obok Rynku przy ul. Purkyniego 1. Więcej
LATO W SYNAGODZE - Arystokracja Flamenco
20 lip 2014, godz. 19.00, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, bilety: 40 zł, 60 zł, 90 zł, 120 zł
Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem to cykl koncertów artystów z Europy i świata prezentujących nie tylko bogactwo muzyczne mniejszości narodowych, ale też wpływy muzyki klezmerskiej i folku na inne gatunki, takie jak awangarda czy jazz. Koncert w Synagodze będzie pokazem prawdziwego kunsztu wielkich artystów, o których można powiedzieć, że należą do Arystokracji Flamenco.
Wystąpią: Angeles Gabaldon – taniec, Jose Salazar Anillo – śpiew, Rafa Fajardo – gitara Więcej
KLASYKA NA WYSPIE - PRZEBOJE MUZYKI FILMOWEJ, KLASYCZNEJ I POP
20 lip 2014, 16:30, Wyspa Słodowa, wstęp wolny
Klasyka na Wyspie" to kolejny pomysł na ożywienie Wyspy Słodowej. W każdą niedzielę lipca i sierpnia będzie tam można posłuchać muzyki klasycznej, jazzowej i dawnej. Przewidziane są również koncerty rodzinne dla rodziców z dziećmi oraz dziadków z wnukami. Imprezy odbywać się będą co tydzień o godz. 16.30. Wstęp wolny.
ZOBACZ PEŁNY PROGRAM Więcej
IX Międzynarodowy Festiwal Wieczory organowe u Bożej Opatrzności
20 lip 2014, Kościół Ewangelicki Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29, wstęp wolny
Koncerty w ramach Festiwalu organowego w kościele Opatrzności Bożej. lipiec-sierpień, godzina 19.00 06.07 Lorenzo Ghielmi, 13.07 Mattias Schmelmer, 20.07 Koncert studencki, 27.07 Małgorzata Trzaskalik, 03.08 John Kitchen, 10.08 Anna Pikulska, 15.08 Józef Serafin, 17.08 Tomasz Nowak, 24.08 Krzysztof Pawlisz, 31.08 Daniel Roth. Wstęp wolny. Więcej
Międzynarodowy Festiwal NON SOLA SCRIPTA - Wrocławskie Lato Organowe
20 lip 2014, Kościół św. Krzyża na Ostrowie Tumskim
Zaliczany do najważniejszych festiwali organowych w Polsce festiwal powołany został 21 lat temu z inicjatywy ówczesnej dyrekcji wrocławskiego Impartu i wybitnego muzyka organisty prof. Andrzeja Chorosińskiego. NON SOLA SCRIPTA jest synonimem najwyższej jakości artystycznej. Koncerty polskich i światowych gwiazd przyciągają do Wrocławia wielu melomanów.
20.07.2014, 19.00 - Jan van Mol - organy, Cristel de Meulder - sopran Więcej
Hate is reality wystawa w ramach laboratorium ulicy MIASTOPROJEKT
19 lip 2014 – 13 wrz 2014, Galeria BWA Studio, ul. Ruska 46a II p., wstęp wolny
Wernisaż: 19 lipca 2014 godz. 19:00
O przemocy jako pierwotnej reakcji i formie obrony, a także jako pewnej strategii w przestrzeni publicznej i wirtualnej – o tym opowie Hate is reality, pierwsza wystawa w ramach nowego programu MIASTOPROJEKT w Studio – BWA Wrocław. Więcej
Otwarcie pierwszego w Polsce laboratorium ulicy MIASTOPROJEKT w ramach 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH
19 lip 2014, Galeria BWA Studio, ul. Ruska 46a II p., wstęp wolny
Otwarcie: 19 lipca 2014, godz. 19:00
Wystawy, instalacje, performansy i koncerty – w sobotę przestrzeń przy ul. Ruskiej 46 zaprasza na szereg wydarzeń w ramach prezentacji nowej odsłony Studio BWA. Więcej
ARCHI-BOX ODSŁONA SZÓSTA - Polegiwacz
11 lip 2014 – 31 sie 2014, Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5
Letnia, szósta edycja projektu Archi-box, której gościem będzie architekt Mikołaj Smoleński. Więcej
Popatrz, dotknij, przesuń. Ruch w złudzeniach optycznych- wystawa
do 30 wrz 2014, Galeria IMPART
Na ekspozycję składają się: cykl grafik tradycyjnych i interaktywnych, twórczo wykorzystujących efekt mory; książka dla dzieci z ilustracjami ożywającymi dzięki niezwykłej, bazującej na animacji technice Ombro Cinema, a także animacje komputerowe. Więcej
NAWET O TYM NIE MYŚL | XY ankamierzejewska | POCO GALERIA
do 4 sie 2014, Galeria POCO, Ul. Pomorska 55 / 32 u, wstęp wolny
...od autorki:
po prostu perwersyjnie bezwstydna kreska, ciepła, tłusta, węglowa zalana kobaltowym słońcem i turkusem wody jakby ktoś wyspę małą nagle w oceanie zanurzył na chwilę, żeby się przepłukała z gorąca i potem już otrzepana, mokra, zakwitła dziką zielenią, żeby się na tej wyspie można było wygodnie brzuchami, udami, zetknąć z piaskiem, wytarzać w soczystej zieleni, napić lodowatej wody, żeby można było o mieście zapomnieć i żyć po prostu spokojnie, pierwotnym życiem ciała, które nie musi nosić ubrania chyba tylko dla zabawy... Więcej
Przejazd Próbny! Stacja ToTu Wrocław
18 – 20 lip 2014, 20:00, TOTU Agencja Artystyczna, ul. Hubska 6, 15 zł
Pierwszym tytułem w repertuarze To Tu jest “Wschód Południe Zachód Północ” autorstwa Szymona Bogacza, czyli otwarte dla publiczności spotkania zwane przez twórców “przejazdem próbnym”. Choć premiera planowana jest na sierpień, obecne przedstawienia są już doceniane przez publiczność, to nie są zwykłe ćwiczenia, to próba oswojenia publiczności z nową formą. Niezwykle trafna metafora kolejowa, przemyślany tekst oraz talent aktorski budują zadowolenie widzów i sukces przedsięwzięcia. Więcej
Egzorcysta. Spektakl Teatru Ad Spectatores.
18 – 19 lip 2014, 20.30, Browar Mieszczański, ul Hubska 44, 22 zł
Produkcja jest kolejnym etapem poszukiwań artystycznych w sferze nowoczesnych technologii multimedialnych. Teatr Ad Spectatores, po realizacji kilku głośnych nowatorskich spektakli, otwiera nowy cykl Wrocławskie morze opowieści i tym razem łączy siły z młodą Fundacją Nowej Sztuki ART:FU (rozpoczynającą cykl multi.mentalia). Więce
ŚWIATŁOCZULI - spektakl w ramach LATA W TEATRZE 2014
19 – 20 lip 2014, Teatr Polski Scena na Świebodzkim, pl. Orląt Lwowskich 20c, wstęp wolny
Premiera: 19 i 20 lipca 2014 roku,
godz. 16:30, Scena na Świebodzkim.
Celem projektu „Światłoczuli” jest przełamanie zahamowań, zarówno młodzieży niepełnosprawnej, jak i pełnosprawnej przed wyjściem z ustalonych ram społecznych. Integracja młodych osób z dysfunkcją wzroku i widzących ma pomóc w poznaniu i zrozumieniu odmiennego doświadczania świata kolorów ich rówieśników oraz w zwalczaniu stereotypów w każdej z grup. Zakładamy też przeciwdziałanie wykluczeniu z kultury, dzięki wykonaniu audiodeskrypcji spektaklu i zaproszeniu osób niewidzących i słabowidzących na pokazy naszej pracy. Więcej
9 rekonstrukcja - reż. Maciej Masztalski
20 lip 2014, 18.45, 20:00, 21.15, Pub Skrzypek na Dachu, ul. Bogusławskiego 29, 35 zł
W piwnicy jednego z domów dokonano zbiorowego zabójstwa. Dziewięć osób zamordowanych przez nieznanego szaleńca zostało po śmierci ułożonych w przedziwną konfigurację, jakby do pamiątkowej fotografii. Żadnych oznak walki, żadnych obrażeń zewnętrznych. Nieznana przyczyna zgonu, nieznany motyw. Brak informacji na temat ofiar. Dlaczego znalazły się w tym właśnie miejscu? Z jakich powodów rozegrała się ta makabryczna tragedia. "9" to próba jej rekonstrukcji. Więcej
INNE
NOWOHORYZONTOWE BEFORE PARTY
18 lip 2014, 19:00, Dworzec Świebodzki, Pl. Orląt Lwowskich
Organizatorzy zapraszają na:
• warsztaty sitodruku
• gra na analogowym sprzęcie
• leżakowy chillout
• pokarm serwowany z pojazdów kołowych
• dj’ską ucztę! Więcej
Wyspa na Weekend. Kino Plenerowe
18 – 19 lip 2014, 21.15, Wyspa Słodowa, wstęp wolny
Od początku lipca na Wyspę Słodową powraca cieszące się dużą popularnością w zeszłym roku kino plenerowe. Seanse pod chmurką odbywać się będą w wybrane piątki i soboty lipca i sierpnia. Wstęp wolny. W tym roku w ramach kina plenerowego podjęliśmy współpracę z Kinem Nowe Horyzonty, stąd w repertuarze – oprócz filmów fabularnych i niewątpliwych hitów wielkiego ekranu – znalazły się także dokumenty i mniej znane propozycje. Na gości będą czekały wygodne leżaki.
18.07.2014 (piątek), 21.15 - "Viramundo"
19.07.2014 (sobota), 21.15 "Parnassus" Więcej
Miesiąc Spotkań Autorskic - Pavel Kohout, Tanja Dückers, Eugen Brikcius, Judith Zander, Pavel Trtílek,Nico Helminger18 - 20 lip 2014, Mediateka, Plac Teatralny 5
62 pisarzy, dwa spotkania dziennie, od 4 lipca do 3 sierpnia w Mediatece przy pl. Teatralnym 5. W tegorocznej edycji Miesiąca Spotkań Autorskich wezmą udział m.in. Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga, Ryszard Krynicki, Jacek Dehnel, Wojciech Tochman, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Ziemowit Szczerek, Paulina Wilk, Grażyna Plebanek. Więcej
Dolnośląska giełda fonograficzna - targi muzyczne
19 lip 2014, 13:00-15:00, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Polujesz na fajne winyle? Masz na sprzedaż kilka kompaktów? Może po prostu chcesz miło i muzycznie spędzić sobotnie popołudnie? Odwiedź Giełdę! To ostatnia szansą przed przerwą, która potrwa do 19 lipca!Dolnośląska Giełda Fonograficzna to cykliczne targi muzyczne organizowane przez Firlej i Stowarzyszenie Melomanów „Amplifikator“. Wydarzenie na stałe zagościło już na mapie kulturalnej Wrocławia. W każdą sobotę w Firleju spotykają się melomani z całego regionu, niezależnie od upodobań gatunkowych czy sympatii wobec konkretnego rodzaju nośnika. Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
Gitarą i - borowickie spotkania z poezją śpiewaną
18 - 19 lipca 2014
Borowice
Borowickie spotkania poetyckie to jedna z pięciu najważniejszych imprez poetyckich w kraju. Od dwudziestu trzech lat gromadzi ludzi z całej Polski. W Borowicach gościły największe gwiazdy polskiej (i nie tylko) piosenki autorskiej i poetyckiej, m.in. Renata Przemyk, Edyta Geppert, Elżbieta Adamiak, Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka, Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Andrzej Sikorowski, Jaromir Nohavica i wielu innych.
Program:
18 lipca (piątek) 2014
start godz 19:00, wystapią:
Szyszak
Dorota Osińska
Renata Przemyk - XXV-lecie twórczości artystycznej
19 lipca (sobota) 2014
start godz 18:30, wystapią:
Bądź Ciszą
Paulina Bisztyga
Plateau - Projekt Grechuta
Janusz Radek
Dojazd
Po obu dniach koncertów, o godz. 24.00 z Borowic wyruszy autobus MZK do Jeleniej Góry.
Strona MZK Jelenia Góra,
obsługującego połączenia autobusowe relacji:
Jelenia Góra - Borowice - linia nr 4 i 18.
Jelenia Góra - Przesieka (miejscowość oddalona od Borowic o 30 minut marszu) - linie nr 4 i 18.
Jelenia Góra - Sosnówka Górna (oddalona od Borowic o 20 minut marszu) - linia nr 19.
Informacje o dojeździe na stronie Borowice.pl - KLIKNIJ TUTAJ
Informacje o dojeździe na stronie Gminy Podgórzyn - KLIKNIJ TUTAJ
Weź udział w historycznym widowisku plenerowym - zostań aktorem!
Spotkanie organizacyjne dot. realizacji Spektaklu:
24 lipca 2014 r. o godz. 17:00 w Muzeum MOLKE („Muchołapka”, Ludwikowice Kłodzkie).
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie „Riese” serdecznie zapraszają do zabawy i aktywnego współudziału w realizacji spektaklu plenerowego „Sowiogórskie tajemnice – Riese – Pamięci ofiar…” w ramach II Dolnośląskiego Pikniku Militarnego. Gwarantujemy świetną zabawę i doświadczenie w realizacji widowiska teatralnego upamiętniającego dramatyczną historię Ludwikowic.
By upamiętnić tę historię zaangażujemy wiele grup rekonstrukcyjnych, pojazdy militarne (w tym samoloty!) oraz właśnie Was – lokalną społeczność, dla której pamięć o tych wydarzeniach jest najbliższa. Widowisko, w swoim przekazie, jest protestem nie tylko wobec wojny, ale też wobec jakiejkolwiek agresji oraz nieludzkiemu traktowaniu człowieka przez człowieka. Uniwersalność poruszanych tematów czyni je aktualnym również dzisiaj.
Jeżeli są Państwo zainteresowani wzięciem udziału jako statyści w tym wydarzeniu zapraszamy na spotkanie organizacyjne dot. realizacji Spektaklu, które odbędzie się:
24 lipca 2014 r. o godz. 17:00 w Muzeum MOLKE („Muchołapka”, Ludwikowice Kłodzkie).
Spektakl jest częścią II Dolnośląskiego Pikniku Militarnego „MISJA ZACHÓD” i odbędzie się 2 sierpnia (sobota).
Szczegółowy plan imprezy na stronie www.wlodarz.pl.
Impreza organizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie „Riese”
Przy wsparciu i dofinansowaniu z Budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Materiały prasowe do pobrania tutaj
Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Stowarzyszenie „Riese”
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat medialny:
POWSTANIE WARSZAWSKIE. W 70. ROCZNICĘ
1 sierpnia - 27 września 2014
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański” Galeria OKiS, pl. bpa Nankiera 8
Pochodzące z kolekcji prywatnej barytowe odbitki są punktem wyjścia do stworzenia wielkoformatowych prac, które jeszcze dobitniej ukazują tragizm powstańczych dni, skalę ludzkich dramatów, śmierci i zniszczeń. Autorami zdjęć z Powstania są wybitni fotograficy: Stefan Bałuk, Sylwester Braun, Tadeusz Bukowski, Wiesław Chrzanowski, Jerzy Tomaszewski, Józef Jerzy Karpiński i Leonard Sempoliński.
Fotografie prezentowane na wystawie z pewnością należą do jednych z najcelniejszych i najwybitniejszych zdjęć, dokumentujących Powstanie Warszawskie. Nie mogą one przekazać, nawet w najmniejszym stopniu, ogromu bohaterstwa i jednocześnie skali tragicznych wydarzeń tamtych dni, ale mimo to ich wymowa jest sugestywna i uderzająca.
Podczas Powstania w ciągu dwóch miesięcy zginęło około 215.000 Polaków. Gdy się skończyło około 150.000 osób zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych lub na roboty przymusowe do III Rzeszy. Podczas dwumiesięcznych walk zniszczeniu uległa 1/4 zabudowań lewobrzeżnej Warszawy. Powstańcy nie tylko bezkompromisowo i zaciekle walczyli o wolność, ale także dokumentowali ogrom zbrodni, który się wokół nich wydarzał. Czasem zamiast karabinu brali do ręki aparat fotograficzny, a zdjęcia, które wówczas powstały, stanowią świadectwo dla kolejnych pokoleń.
Pochodzące z kolekcji prywatnej barytowe odbitki były punktem wyjścia do stworzenia wielko-formatowych prac, które jeszcze dobitniej ukazują tragizm powstańczych dni, skalę ludzkich dramatów, śmierci i zniszczeń miasta.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog w polsko-angielskiej wersji językowej.
Wernisaż: 1 sierpnia 2014, godz.17.00
Materiały prasowe do pobrania tutaj
Organizator: | Patronat medialny: | Mecenat: |
Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
|
Dofinansowanie:
KOSTAS KIRITSIS FICTION / NON-FICTION Biblioteka obrazów
24 lipca - 18 sierpnia 2014
BWA w Jeleniej Górze, ul. Długa 1
Finisaż z udziałem autora: 18 sierpnia, godz. 18.00
Kostas Kiritsis w niekonwencjonalny i oryginalny sposób wykorzystuje możliwości klasycznych technik fotograficznych. Fotografia istotna jest dla niego nie tylko jako obraz, ale także jako materialny przedmiot – obiekt. Tworzywem swoich prac Kostas Kiritsis uczynił papier, który jest nie tylko podłożem obrazu, ale także jego dopełnieniem, nadającym mu byt realnego obiektu z własnym życiem i historią. Dla sensu jego prac istotne są ślady destrukcji, jakie zostawia na papierze upływający czas i indywidualna historia fotografii-przedmiotu, czyniąc z niej symboliczny relikt, świadectwo przemijania.
Ponadto, dokonywane przez niego manualne ingerencje w obraz nadają mu charakter unikatu, nabierającego materialnej konkretności; konkret wdziera się w świat fikcji, tworząc „realne metafory”: realistyczna reprezentacja świata zostaje bowiem przekształcona w fikcyjną wizję. Dzieła Kostasa Kiritsisa są projekcją wyobraźni, rzutowaną na dzisiejszą rzeczywistość z perspektywy odległej przyszłości lub przeszłości.
Szczególną formą prac tego autora jest unikatowa książka, wykonana przez niego własnoręcznie z wykorzystaniem własnych zdjęć układających się w tematyczne serie. Książka istotna jest tu ze względu na symboliczne jej znaczenie jako obiektu przechowującego wiedzę, która tworzy ludzką cywilizację. Jednocześnie (szczególnie w serii Tabula rasa) Kostas Kiritsis ukazuje narastający proces zastępowania tradycyjnej formy tekstowej przez obrazy. Jego książki stanowią swoiste requiem dla tej formy przekazu – są hołdem składanym księdze przez obraz.
Zestaw prac tworzących wystawę sięga do symboliki wszystkich trzech form tego szczególnego przedmiotu, jakim jest książka: księgi, książki i książeczki. Nowa, powstała w ostatnich latach część wystawy to cykl małych książeczek, zamkniętych w podświetlonych pojemnikach-szkatułkach. Ich zawartość ukazuje osobistą małą apokalipsę kogoś, kto chodząc po ulicach tętniącego życiem ogromnego miasta myśli o tym, że to wszystko, co dzieje się teraz, właśnie mija i wkrótce nie będzie po tym już nawet śladu, dokładnie tak samo, jak po antycznych cywilizacjach…
Prawdziwa wolność twórcza – swobodne poszukiwanie własnych oryginalnych form – przynosi najciekawsze rezultaty wówczas, gdy oparta jest na poszanowaniu tradycji i zrozumieniu jej wartości – taki wniosek można wynieść z kontaktu z pracami Kostasa Kiritsisa. Może to zanurzenie w trzech kulturach jednocześnie: greckiej, polskiej i amerykańskiej pozwala temu artyście tak swobodnie poruszać się między tradycją a nowatorstwem?
Elżbieta Łubowicz
Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze
Wystawa została zorganizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
XVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej
12 - 13 Lipca 2014
Miejski Dom Kultury, Amfiteatr, Urząd Miasta, Stadion Miejski w Zgorzelcu
Siedemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej ponownie będzie gwarantem dobrej i tanecznej zabawy w Zgorzelcu, a bawić się będzie można podczas:
* Koncert Specjalny: Grupa Trubadurzy
* Konkurs Polskich wokalistów o Grand Prix Festiwalu
* Koncert Zespółu Mytos
* Koncert Zespółu Zorba
* Koncert Zespółu Epomeni
* Recital Georgia Sokoli
* Koncert Nikos Rusketos & Zespół ORFEUSZ
* Gość polski Festiwalu Andrzej Cierniewski
Przewidywane imprezy towarzyszące
12 lipca 2014 godzina13.30 Mecz piłki nożnej "Zgorzelec Polska" kontra "Zgorzelec Grecja" - Stadion Miejski
12 lipca 2014 godz 16.00 Piknik Polsko Grecki przed budynkiem MDK- polskie i greckie zespoły muzyczne/ stoiska gastronomiczne
12 lipca godz 17.00 Wystawa Grecy w Europa Mieście
12 lipca 2014 roku godzina 20.30 Biesiada Polsko Grecka Zajazd Tawerna Naousa impreza za zaproszeniami i biletami wstępu.Bilety z konsumpcją w cenie 90 zł od osoby do nabycia w Tawernie Naousa w Zgorzelcu.
13 lipca 2014 roku godzina 13.00 uroczystość przed tablicą pamiątkową Urząd miasta
Więcej informacji pod adresem: http://www.orfeusz.info
Projekt dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Urząd Marszałkowski,Ośrodek Kultury i Sportu we Wrocławiu
Współorganizator:
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
« poprzednia 1 2 … 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 … 69 70 następna »