• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

OKiS na WTDK - Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2014

OKiS na WTDK - Wrocławskie Targi Dobrych Książek 2014

Dodano: 14.11.2014 14:54

4-7 grudnia 2014,
Dworzec Wrocław Główny,
ul. J. Piłsudskiego 105
Stoisko OKiS zlokalizowane jest w sali J, pod nr 85

Najlepsze polskie wydawnictwa spotykają się w stolicy Dolnego Śląska na Wrocławskich Targach Książek Dobrych. Jest to jedna z trzech liczących się i wysoko ocenianych imprez krajowych o charakterze kiermaszowo-promocyjnym, której głównym zadaniem jest propagowanie „dobrej książki”, czyli literatury o wysokich walorach, zarówno merytorycznych, literackich, jak również artystycznych i typograficznych.

 

Jak co roku serdecznie zapraszamy na stoisko Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, na którym będzie można znaleźć najnowsze oraz archiwalne wydawnictwa w promocyjnych cenach.

 

Działalność wydawnicza Ośrodka dotyczy kilku dziedzin sztuki. W zakresie sztuk wizualnych koncentruje się na wydawaniu publikacji monograficznych, opracowań i katalogów prezentujących twórczość artystów Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego, Spotkań Wyszehradzkich. Duża część z nich poświęcona jest fotografom, których wystawy organizuje Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”. W dziedzinie teatru, w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, OKiS od kilku lat wydaje kolejne pozycje w uznanej serii wydawniczej „Czarna książeczka z Hamletem”, która poświęcona jest ruchowi teatrów jednego aktora i sylwetkom wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Od 2010 roku jest współwydawcą „Notatnika Teatralnego” - pisma poświęconego polskiemu teatrowi współczesnemu. Od wielu lat razem z Instytutem Książki jest głównym wydawcą prestiżowego miesięcznika „Odra”.

W latach 2001-2008 OKiS był głównym organizatorem Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

 

 

Spotkania OKiS w ramach WTDK

 

4 grudnia (czwartek) godz. 15.30-16.30 – sala E, 1 p.

Spotkanie promujące książkę pt. „Wanda Rutkiewicz”. Wezmą w nim udział:  Jan Bortkiewicz – pomysłodawca i redaktor publikacji, fotografik, który opowie o tym dlaczego zależało mu na wydaniu książki i o kulisach jej powstawania; Janusz Fereński – taternik, alpinista, himalaista i grotołaz, który zdradzi realia ekspedycji wysokogórskich i opowie o wspólnych wyprawach z Wandą Rutkiewicz oraz Bogdan Jankowski – taternik, alpinista, himalaista, fotograf górski, specjalista do spraw łączności podczas wypraw wysokogórskich, który zrelacjonuje m.in. pierwsze próby wspinaczki Wandy Rutkiewicz w Górach Sokolich koło Jeleniej Góry.

Wydawnictwo poświęcone Wandzie Rutkiewicz pod redakcją Jana Bortkiewicza

W 2013 roku Ośrodek Kultury i Sztuki wydał książkę pt. „Wanda Rutkiewicz”. Monografia ma charakter artystycznego albumu. Obok fotografii z różnych etapów życia zamieszczone w niej zostało kalendarium życia i dokonań oraz wspomnienia przyjaciół, towrzyszy wypraw, współpracowników. W książce znajdują się relacje z konkretnych wypraw, jak również teksty próbujące w sposób bardziej całościowy przeanalizować życie i okoliczności śmierci Wandy Rutkiewicz. W publikacji znajdą się teksty m.in.: prof. Zdzisława Jana Ryna, ks. prof. Romana Rogowskiego, Michała Jagiełły, prof. Andrzeja Paczkowskiego, Bogdana Jankowskiego, Ewy Matuszewskiej, Józefa Nyki, Aleksandra Lwowa, Janusza Onyszkiewicza. Sporą część publikacji przeznaczamy na zamieszczenie fotografii samej Wandy Rutkiewicz, jak również miejsc z Nią związanych. Publikacja zawierać będzie także aneks, w którym odnotowane zostaną miejsca i przedsięwzięcia upamiętniające jej osobę. Wiecej

Podczas targów wydawnictwo będzie dostępne w promocyjnej cenie 70 zł


4 grudnia (czwartek) godz. 17.00-18.00 – sala F, 1 p.

Spotkanie i rozmowa z Bogusławem Kiercem, bohaterem książki „Zakochany Pielgrzym Samogry Bogusława Kierca” autorstwa Tomasza Miłkowskiego, wydanej w serii „Czarna Książeczka z Hamletem”. Spotkanie poprowadzi Wiesław Geras – inicjator serii i dyrektor artystyczny Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora. Zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

„Zakochany pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca" autorstwa Tomasza Miłkowskiego

Pierwszą część książki wypełnia biografia artysty, która prowadzi do gniazda rodzinnego, przez okres dojrzewania i studiów po czasy najnowsze, będąca barwną opowieścią o jego doświadczeniach teatralnych i literackich. Część druga poświęcona została analizie myśli teatralnej Kierca, ze szczególnym uwzględnieniem teatru jednego aktora. Cześć trzecia przynosi opis i ocenę jego monodramów od debiutanckiego monodramu Śmieszni z gniewu, a z bólu tak bliscy po samogrę Manatki. Całość dowodzi, jak odrębnym i oryginalnym zjawiskiem w historii teatru jednego aktora jest twórczość Bogusława Kierca. Więcej

 

 

Podczas targów wydawnictwo będzie dostępne w promocyjnej cenie 15 zł

 

 

7 grudnia (niedziela) godz. 14.30-15.30 – sala F, 1 p.

Spotkanie poświęcone książce Dominiki Kowalewskiej Eugeniusz Geppert. W nierzeczywistość”. Publikacja została wydana przez OKiS w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego pod patronatem prof. Piotra Kielana – Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. W spotkaniu, które poprowadzi  dr Lidia Głuchowska, udział weźmie autorka i zaproszeni goście. Zaprasza Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Książka Dominiki Kowalewskiej „Eugeniusz Geppert. W nierzeczywistość”.

Wnikliwe i oryginalne analizy obrazów Gepperta oraz tekstów badaczy pozwoliły Autorce ocenić sztukę Gepperta jako zjawisko o wysokim poziomie artystycznym, pokazując jego artyzm i odsłaniając jej głębokie znaczenie. Walorem książki są ilustracje i portrety. Pokazujemy portret Gepperta wykonany przez Stefana Arczyńskiego i portrety Jana Bortkiewicza oraz 70 ilustracji obrazów Gepperta. Jest to pierwsze i najobszerniejsze jak dotąd opracowanie monograficzne sztuki tego znakomitego malarza. Więcej

 

 

Podczas targów wydawnictwo będzie dostępne w promocyjnej cenie:
35 zł miękka okładka
40 zł twarda okładka

 

Państwa uwadze polecamy również wydawnictw OKiS towarzyszące wystawom fotografii w Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański, a także kilka pozycji serii „Czarna Ksiażeczka z Hamletem":

 

POWSTANIE WARSZAWSKIE

Katalog towarzyszył wystawie, przygotowanej z okazji  70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przez Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”.

Autorami fotografii z Powstania są wybitni fotograficy i równocześnie uczestnicy powstania:  Stefan Bałuk, Sylwester Braun ps. Kris, Tadeusz Bukowski, Wiesław Chrzanowski, Jerzy Tomaszewski, Józef Jerzy Karpiński i Leonard Sempoliński.

Fotografie prezentowane w książce z pewnością należą do jednych z najcelniejszych i najwybitniejszych zdjęć, dokumentujących Powstanie Warszawskie. Nie mogą one przekazać, nawet w najmniejszym stopniu, ogromu bohaterstwa i jednocześnie skali tragicznych wydarzeń tamtych dni, ale mimo to ich wymowa jest sugestywna i uderzająca.

W książce znajdują się również teksty o Powstaniu Warszawskim, których autorami są: Lech Kaczyński – Prezydent RP, prof. Tadeusz Marczak.

 

WANDA RUTKIEWICZ

Wanda Rutkiewicz była jedną z najwybitniejszych kobiet w himalaizmie światowym. Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła szczyt K2 (i pierwszą osobą z Polski), jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi - Mount Everest. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. Była propagatorką alpinizmu i himalaizmu kobiecego.

Aby uhonorować tę niezwykłą postać Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wydał książkę pt. Wanda Rutkiewicz. Pomysłodawcą i redaktorem publikacji jest Jan Bortkiewicz. Wanda Rutkiewicz spędziła dzieciństwo i młodość we Wrocławiu. To właśnie w tym mieście uczęszczała do szkół, uprawiała różne dyscypliny sportowe, studiowała, pracowała. To na Dolnym Śląsku w Górach Sokolich, przyszła himalaistka rozbudziła swoją wspinaczkową pasję. Życiorys Wandy Rutkiewicz nierozerwalnie związany jest z Wrocławiem, dlatego zależało nam na tym, aby to właśnie w tym mieście powstała książka Jej poświęcona.

Monografia ma charakter artystycznego albumu. Obok fotografii z różnych etapów życia zamieszczone w niej zostało kalendarium życia i dokonań oraz wspomnienia przyjaciół, towarzyszy wypraw, współpracowników. W książce znajdują się relacje z konkretnych wypraw, jak również teksty próbujące w sposób bardziej całościowy przeanalizować życie i okoliczności śmierci Wandy Rutkiewicz. W publikacji znajdą się teksty m.in.: Bogdana Jankowskiego, Janusza Fereńskiego, prof. Zdzisława Jana Ryna, ks. prof. Romana Rogowskiego, Michała Jagiełły, prof. Andrzeja Paczkowskiego, Ewy Matuszewskiej, Aleksandra Lwowa, Janusza Onyszkiewicza. Sporą część publikacji przeznaczyliśmy na zamieszczenie fotografii samej Wandy Rutkiewicz, jak również miejsc z Nią związanych. Publikacja zawiera także aneks, w którym odnotowane zostały miejsca i przedsięwzięcia upamiętniające jej osobę.

 

JAN KACZMAREK

Książka  jest monografią Jana Kaczmarka – jednego z najwybitniejszych twórców polskiego powojennego kabaretu – współzałożyciela kabaretu Elita, współtwórcy „Studia 202”, współtwórcy programów satyrycznych emitowanych na antenie III Programu Polskiego Radia: "60 minut na godzinę" i "Powtórka z rozrywki", bohatera jednego z najbardziej znanych słuchowisk radiowych „Z pamiętnika młodej lekarki” i autora tekstów piosenek, które weszły do kanonu polskiej piosenki poetyckiej.

Publikacja zawiera: szczegółową biografię artysty, wspomnienia przyjaciół i współpracowników, teksty piosenek, teksty listów dygresyjnych, artystyczne resume, oraz bogaty materiał zdjęciowy ukazujący życie Jana Kaczmarka od lat dzieciństwa do ostatnich dni.

Książka, opracowywana była w ścisłej współpracy z żoną artysty. Stanowi rodzaj posumowania życia i twórczości artystycznej Jana Kaczmarka, który niepodważalnie zasłużył na miano ikony polskiej sceny kabaretowej.

 

MICHAŁ DIAMENT „FOTOGRAFIE”  

Książka o wrocławskim artyście fotografiku w polsko-angielskiej wersji językowej. Zawiera biografię artysty oraz fotografie, które ułożone w chronologiczny sposób odzwierciedlają drogę twórczą fotografika.

Michał Diament w 1967 roku skończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Mimo iż specjalizował się w dziedzinie szkła, jeszcze podczas studiów zainteresował się fotografią i wkrótce ta dziedzina pochłonęła go bez reszty. Fotografie zamieszczone w książce pochodzą w przeważającej części z lat 60. XX wieku. Czarno-białe zdjęcia często opierają się na precyzyjnie wybranym kadrze i bardzo dużym kontraście, co daje efekt dzieła z pogranicza fotografii i grafiki.

WADIM JURKIEWICZ                             

W książce o wrocławskim fotografiku znajdą Państwo kalendarium życia i twórczości artysty, wspomnienia o Wadimie Jurkiewiczu, a także bogaty wybór czarno-białych fotografii, przede wszystkim z lat 50. i 60.

Wadim Jurkiewicz (ur. 1911) – choć jego twórczość i osoba są dziś nieco zapomniane i niedoceniane – był postacią niezwykle barwną. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania artysta. Jeszcze w czasie studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego zainteresował się malarstwem – tworzył akwarele i rysunki.

We Lwowie, gdzie w czasie okupacji pracował jako lekarz, w 1945 roku Wadim Jurkiewicz dostał swój pierwszy aparat – Kodaka. Również w tym roku po wojennej zawierusze trafia do Oleśnicy, w której spędza resztę życia. Tam też rozpoczyna się jego życiowa przygoda z fotografią. Był samoukiem. Nowa pasja pochłonęła go całkowicie. Tworzył przede wszystkim fotografię krajobrazową i kreacyjną. W latach 50-tych wstępuje do wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz do Związ­ku Pol­skich Ar­ty­stów Fo­to­gra­fi­ków. W roku 1957 roz­po­czął dzia­łal­ność fo­to­gra­ficz­ną wraz z Bo­że­ną Mi­cha­lik, Zbi­gnie­wem Sta­niew­skim i Ed­mun­dem Wi­tec­kim w ra­mach twór­czych po­szu­ki­wań wro­cław­skiej grupy „Po­dwór­ko". Za­ło­że­niem pro­gra­mo­wym tej niezwykle interesującej grupy było szu­ka­nie no­wych środ­ków wy­ra­zu w fo­to­gra­fii, przy za­cho­wa­niu od­ręb­no­ści in­dy­wi­du­al­nej poszczególnych au­to­rów.

Wadim Jur­kie­wicz pre­zen­to­wał swoje prace w Polsce i za granicą mię­dzy in­ny­mi w An­glii, Bra­zy­lii, In­diach, Mek­sy­ku, Sta­nach Zjed­no­czo­nych i byłym Związ­ku Ra­dziec­kim.

Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej 15 maja 1962 roku.

 

KRZYSZTOF RACZKOWIAK „31.VIII.1982

Książka-album z fotografiami Krzysztofa Raczkowiaka została wydana z okazji 25. rocznicy tragicznych wypadków w Lubinie z  31 sierpnia 1982 roku. Jest to niezwykle interesująca propozycja dla miłośników historii i fotoreportażu. Zawiera zdjęcia dokumentujące Zbrodnię Lubińską, teksty autorstwa Marka Zawadki i Cezarego Łazarewicza, notatki oficera dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Milicji w Legnicy. Książka została zredagowana w pięciu wersjach językowych: polskiej, czeskiej, francuskiej, niemieckiej, angielskiej.

Krzysztof Raczkowiak urodził się 7 maja 1952 r. we Wrocławiu. Fotografią zainteresował się podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej. Niejako z przypadku w roku 1974 został fotoreporterem prasowym. Trafił do „Konkretów”, tygodnika Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Była to ciężka szkoła dziennikarskiego rzemiosła. Zrobił tam tysiące zdjęć, które dzisiaj przedstawiają ogromną wartość historyczną.

Wielkim przełomem w jego życiu (po zawieszeniu w stanie wojennym wydawania tygodnika i przymusowym urlopowaniu) stała się dokumentacja tragicznych wydarzeń 31 sierpnia 1982 r. w Lubinie. Fotoreportaż Krzysztofa Raczkowiaka stał się dziełem o najwyższym poziomie poznawczym i historycznym, a fotografia śmiertelnie rannego Michała Adamowicza stała się nie tylko ikoną stanu wojennego, ale i jedną z najważniejszych w całej historii fotografii polskiej i światowej.

Dzisiaj fotografuje już tylko dla przyjemności. Prowadzi z żoną biuro podróży, a zdjęcia dokumentujące sierpień 1982 w Lubinie zamieścił w Internecie na stronie: www.lubin82.pl.

 

ALFONS MAZURKIEWICZ

Katalog poświęcony twórczości Alfonsa Mazurkiewicza (1922-1975), wybitnego malarza, pedagoga PWSSP we Wrocławiu, założyciela Grypy X (wraz z Małgorzatą Grabowską, Józefem Hałasem i Krzesławą Maliszewską), członka grupy Szkoła Wrocławska (wraz z Janem Chwałczykiem, Eugeniuszem Geppertem, Wandą Gołkowską, Małgorzatą Grabowską, Józefem Hałasem, Krzesławą Maliszewską, Kazimierzem Wadowskim i Andrzejem Willem).

 

KUBA ATYS

Katalog towarzyszący ekspozycji, zorganizowanej z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 oraz Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Katalog zawiera fotografie wybitnych przedstawicieli różnych dyscyplin sportowych, m.in. Justynę Kowalczyk, Bartosza Kizierowskiego, Roberta Korzeniowskiego, Agatę Wróbel, Usaina Bolta, Zinedina Zidane’a, Michaela Phelps’a.

Kuba Atys jest absolwentem warszawskiej AWF, fotoreporterem Gazety Wyborczej od 1991 roku. Specjalizuje się w prasowej fotografii sportowej. Otrzymał pierwszą nagrodę Grand Press Foto w kategorii Sport (2011) i trzecią w kategorii wydarzenia (2007). Autor dwóch wystaw „Niespełnione nadzieje” o igrzyskach Sydney 2000 oraz przekrojowej pt. „Kilka innych fotografii” (2005). Ponadto uczestnik wystaw zbiorowych organizowanych przez PKOL po igrzyskach w Atenach, Pekinie, Turynie i Vancouver. Autor albumu fotograficznego, dokumentującego zdobycie wicemistrzostwa świata przez polskich siatkarzy pt. „Historia srebra”. Jego zdjęcia znajdują się także w albumie ,,Piękno i gorycz sportu” (Świat Książki 2004) oraz w corocznych albumach ,,Fotografie”  wydawanych przez Gazetę Wyborczą.

 

SIERPIEŃ ‘80

Album wydany w 20. rocznicę Sierpnia ’80 zawierający czarno-białe i barwne fotografie z Gdańska i Wrocławia autorstwa Aleksandra Jałosińskiego, Wiesława Dębickiego oraz Jana Bortkiewicza. Ponadto zawiera m.in. przedruki komunikatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu oraz  Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej.

 

CZARNA KSIĄŻECZKA Z HAMLETEM - seria wydawnicza poświęcona ruchowi teatrów jednego aktora i sylwetkom wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Wydawana od 2007 roku w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Do tej pory w serii ukazało się 12 publikacji.

 

2013 Andrzej Żurowski
SCENARIUSZE SZEKSPIROWSKIE

„Scenariusze szekspirowskie” to ostatnia książka przygotowana za życia przez Andrzeja Żurowskiego, pomysłodawcy serii „Czarna Książeczka z Hamletem”, której początek dał Jego esej „Sam z Szekspirem na scenie”. „Scenariusze”, poprzedzone wstępem autora, zawierają propozycje monodramów szekspirowskich, z powodzeniem wykonywanych na scenie („Yorick, czyli spowiedź błazna”, „Falstaff”, „Shylock” i czekającej na premierę „Lady”) i spektakli ansamblowych – „Sny Wiliama i Felixa” (wystawione w reżyserii Krzysztofa Gordona)i „Szekspiriady”, zamówionej, ale już nie zrealizowanej przez Gustawa Holoubka. Tomik uzupełniają noty o spektaklach teatru jednego aktora opartych na scenariuszach Andrzeja Żurowskiego i wspomnienia o ich autorze, niezawodnym doradcy WROSTJA, wybitnym znawcy Szekspira i wnikliwym krytyku teatralnym.To nasze pożegnanie z hojnym przyjacielem, który obdarował nas Owocami swego obcowania z ukochanym Szekspirem.

 

2011 WROCŁAWSKIE ROZMOWY
CZY TEATR JEDNEGO AKTORA JEST TEATREM UBOGIM?

Minęło pół wieku od chwili, kiedy Ludwik Flaszen użył formuły „teatr jednego aktora” w stosunku do teatru jednoosobowego Wojciecha Siemiona. Nazwa ta stała się zawołaniem całego ruchu, zorganizowanego wokół festiwali teatrów jednego aktora we Wrocławiu i Toruniu. Flaszen nie tylko nowe zjawisko nazwał, ale zdefiniował jego poetykę. Jego obserwacje i intuicje, czym jest, a czym nie jest teatr jednego aktora, stały się punktem wyjścia do rozmowy, jaką we Wrocławiu podczas festiwalu w roku 2010 toczyli krytycy i badacze teatru. Plon tej rozmowy, uzupełniony o wypowiedzi ponad 60 twórców i krytyków związanych z ruchem teatrów jednego, przynosi ta książka, która zapewne znacznie wzbogaci wiedzę o teatrze jednego aktora. Pomysłodawcami sesji i tej publikacji są Wiesław Geras i Tomasz Miłkowski.

 

2009 Tomasz Miłkowski
TEATR SIEMION

Pierwsza z książeczek poświęconych wybitnym polskim i zagranicznym aktorom uprawiającym sztukę monodramu. Siemion jest w tej galerii mistrzów gatunku osobą wyjątkową. Dokładnie od jego monodramu „Wieża malowana” w roku 1959 zaczyna się w Polsce historia tego gatunku. Książka Tomasza Miłkowskiego przygotowana została z niezwykłym pietyzmem, ale nie na kolanach.

 

 Miesięcznik ODRA

Najnowszy, grudniowy numer "Odry", w promocyjnej cenie 7 złotych, a w nim: rozmowa z Wiesławem Gałązką, specjalistą do spraw wizerunku politycznego, o dzisiejszej wolności politycznej, Mariusz Urbanek w setną rocznicę urodzin o Janie Nowaku Jeziorańskim,  esej Citatiego o Kawakisie, mistycyzm El Greco- mistrza z Krety, Chmielewski o filozofii i spotkaniach z Peterem Geach'em, kontynuacja Czarnego zeszytu Gippius, a także relacje z trzech festiwali muzycznych: MusikFest Berlin, Światowych Dni Muzyki i Wratlislavii Cantas. Przy naszym stoisku można także kupić archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 złotych.


 

 

Wydawnictwo Universitas

 

Leopold Zborowski - główny bohater historii o Modiglianim i artystach paryskiej cyganerii
Lila Dmochowska

Pierwsza biografia Leopolda Zborowskiego - znanego również jako „Zbo” albo „Zboro”, polskiego marszanda i poety, który gruntownie przyczynił się do sukcesu Modiglianiego, Soutine`a i wielu innych artystów z paryskiej cyganerii. Zborowski, to dziś trochę zapomniana gwiazda na firmamencie światowej historii sztuki, ale w latach 20. XX w. jego nazwisko było w Paryżu sławne i jak magnes przyciągało nad Sekwanę amatorów sztuki nowoczesnej z całego świata. O biografię legendarnego „Zbo” upominało się na przestrzeni dekad wielu artystów, pisarzy i intelektualistów. Zbigniew Herbert np. zanotował: „Nawiasem mówiąc, kto nareszcie napisze o Zborowskim monografię? Na pewno jakiś Francuz albo Włoch. Polscy historycy sztuki współczesnej wolą chodzić po śladach swoich zachodnich kolegów”. 

 

SPIS WYDAWNICTW OKIS DOSTĘPNYCH NA WTDK



TYTUŁ


CENA w ZŁ

Alfons Mazurkiewicz, 2005

5

Jan Kaczmarek, 2009

20

Katalog Michała Diamenta „Fotografie”, 2007

5

Katalog Wadima Jurkiewicza, 2011                            

5

Krzysztof Raczkowiak Lubin 31.VIII. 1982, 2007

20

Kuba Atys, 2012

20

Occupation’68, 2008

10

Sierpień ‘80

5

Wanda Rutkiewicz

70

Powstanie Warszawskie

30

URSZULA. BROLL 2005

20

KOSTAS KIRITSIS „CYWILIZACJE”2004

5

LUSTRO NATURY 2007

10

REIKO IMOTO „DREAMSCAPES”

10

SUPLEMENTY DO SZTUKI POLSKIEJ LAT 80. 2009

15

TERESA KĘPOWICZ „KARKONOSZE” 2011

10

TERESA KĘPOWICZ „MALARSTWO” 2009

10

STANISŁAW WYSOCKI 2008

15

ZDZISŁAW NITKA „MALARZ NITKA” 2008

10

KRZYSZTOF STANISŁAWSKI „EAST BEAST” POLSKA NOWA EKSPRESJA LAT 80. XX WIEKU


10

STEFAN  ARCZYŃSKI „ULICE ŚWIATA”

10

ANNA ZAMORSKA 2008

10

ANNA SZPAKOWSKA – KUJAWSKA - „JEST SIĘ” 2005

20

ANDRZEJ P.BATOR – „ANAMNESIS” 2005

10

KOSTAS KIRITSIS FICTION/NON-FICTION

10

GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ
(TWARDA I MIĘKKA OKLADKA)

40   t okładka
35 m okładka

 „BRUNO  SCHULTZ  - KLISZA WERK – TRANSGRESIONES”
MARIUSZ KUBIELAS & JAKUB GRZYWAK


15

Andrzej Żurowski
SCENARIUSZE SZEKSPIROWSKIE

10

WROCŁAWSKIE ROZMOWY
CZY TEATR JEDNEGO AKTORA JEST TEATREM UBOGIM?   

10

Tomasz Miłkowski
TEATR SIEMION

10

Tomasz Miłkowski
„ZAKOCHANY PIELGRZYM. SAMOGRY BOGUSŁAWA KIERCA

15

ODRA WRZESIEŃ

5

ODRA PAŹDZIERNIK

5

ODRA LISTOPAD

5

ODRA GRUDZIEŃ

7



 

Godziny otwarcia podczas WTDK:

 

4 grudnia (czwartek)

12.00-18.00

5 grudnia (piątek)

10.00-19.00

6 grudnia (sobota)

10.00-19.00

7 grudnia (niedziela)  

10.00-16.00



Program WTDK


Strona Festiwalu: www.wpdk.pl

Organizator:  Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu