Aktualności
Wystawa fotografii Stefana Arczyńskiego – „Chiny”
31 lipca – 30 sierpnia 2013
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański" Galeria OKiS, pl. bpa Nankiera 8
Zapraszamy na wystawę fotografii Stefana Arczyńskiego pt. „Chiny”, której wernisaż odbył się dokładnie w dniu 97 urodzin artysty. Na wystawie zaprezentowane są fotografie z wyprawy do Chin, którą artysta odbył w 1959 roku. Jest to swojego rodzaju podróż – nie tylko w przestrzeni, ale także w czasie. Artysta na swoich fotografiach uwiecznił tętniące życiem ulice wielkich miast, ludzi zajętych codzienną pracą. W centrum jego zainteresowania był człowiek, ale z dużą uwagą fotografował także detale architektoniczne i naturę. Niezależnie od tego co było tematem fotografii, za każdym razem uderza dokładnie wycyzelowany kadr oraz doskonałość techniczna prezentowanych prac.
Stefan Arczyński urodził się 31 lipca 1916 roku w Essen. Jego rodzina wywodziła się z Wielkiego Księstwa Poznańskiego, czyli polskojęzycznej prowincji państwa pruskiego. Z fotografią zetknął się w 1934 roku. Cztery lata później jako obywatel III Rzeszy został wcielony do batalionów robotniczych, a po półrocznej służbie został powołany do służby w Luftwaffe. Fotografii zawdzięcza fakt, że skierowany został do obróbki zdjęć lotniczych, unikając bezpośredniego uczestnictwa w ataku na Polskę. Wraz ze swoją jednostką lotniczą stacjonował początkowo we Francji, potem przez Polskę, Ukrainę został przeniesiony pod Stalingrad. W 1944 roku został poważnie ranny, unikając cudem śmierci w kotle stalingradzkim. Po rekonwalescencji został ponownie wysłany na front wschodni.
Po zakończeniu wojny dostał się do niewoli radzieckiej na Łotwie. Wydostał się z niej dzięki patriotycznej przeszłości ojca i jego członkostwu w Związku Polaków w Niemczech. Przekazany przez Rosjan w ręce władz polskich trafił do obozu przejściowego koło Poznania.
Po uzyskaniu obywatelstwa polskiego, dzięki pomocy władz w Kamiennej Górze, Arczyński otworzył tam w 1946 roku swój pierwszy po wojnie warsztat fotograficzny. W 1950 roku przyjechał do Wrocławia, uzyskał status twórcy wstępując do Związku Polskich Artystów Fotografików (nr leg. 119) i zaczął dokumentować powojenne zniszczenia Wrocławia i Dolnego Śląska, starą i nową architekturę, rodzące się życie kulturalne miasta i regionu. Potem sfotografował prawie całą Polskę. Odbył wiele zagranicznych podróży, był na wszystkich kontynentach świata, zrobił setki tysięcy zdjęć. Osiągnięcia Mistrza są ogromne. Zrealizował setki wystaw, wydał dziesiątki albumów. Twórczość Stefana Arczyńskiego charakteryzuje się perfekcją warszta-tową i rzemieślniczą dokładnością. Nigdy nie uległ chwilowym modom czy prądom artystycznym. Foto-grafuje piękno tego świata i pokazuje je w możliwie najpiękniejszy sposób. Fotografie Stefana Arczyńskiego są wynikiem jego tytanicznej pracy, niespożytej wręcz energii i talentu.
Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród regionalnych, polskich i zagranicznych. Za swoje osią-gnięcia otrzymał m.in. w 1977 roku Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 roku Nagrodę Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, zaś w 2011 roku Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Wernisaż odbył się 31 lipca o godz. 17.00
UWAGA!!! W sierpniu galeria czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00.
„Mój album rodzinny – moja historia" - konkurs dla młodzieży
Termin zakończenia konkursu przedłużony
Ze względu na zainteresowanie projektem organizator postanowił przedłużyć termin nadsyłania prac do 15 listopada
18 czerwca - 15 listopada
Opowiedz mi swoją historię… Nie tą z podręczników, ale tą napisaną przez życiorysy twoich bliskich…
Przybyli tutaj z różnych stron Polski, z terenów przyłączonych do Związku Radzieckiego. Tutaj znaleźli swój dom i zaczęli pisać nową historię tych ziem. Dolny Śląsk - jaki był, kiedy zastali go nowi mieszkańcy. Jak układali sobie tutaj życie, jak pracowali i bawili się…
Ośrodek Kultury i Sztuki, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego z myślą o zbliżających się wakacjach ogłasza konkurs skierowany przede wszystkim do młodzieży. W ich domach znaleźć można wiele starych rodzinnych fotografii i dokumentów, ich dziadkowie pamiętają swoją młodość, ich rodzice pamiętają opowieści swoich dziadków…
Z tych fotogramów i dokumentów, z tych relacji zbudować można album, pokazujący te pierwsze, dolnośląskie lata. Życie nie tylko od święta, ale i na co dzień. Będzie to z pewnością ważny przyczynek do pokazania zwyczajnych a jednak niezwyczajnych losów Dolnoślązaków.
Album rodzinny jest więc tematem tego konkursu, który trwać będzie od 18 czerwca do 15 listopada br. włącznie. Nadsyłane prace mogą mieć charakter tradycyjny ale też prezentacji multimedialnej. Ocenione będą pod kątem wartości dokumentalnej ale też estetycznej i plastycznej przez jury. Zwycięskie prace zostaną oczywiście uhonorowane nagrodami. Najciekawsze fragmenty znajdą się w przygotowanym, jako zwieńczenie tego konkursu, e-booku.
Pomysłodawcą i patronem honorowym przedsięwzięcia jest wicemarszałek województwa dolnośląskiego Radosław Mołoń.
Więcej informacji na temat konkursu na stronie:
www.mojalbumrodzinny.pl
www.facebook.com
Aktorzy scen wrocławskich na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym - „Bosforskie Agony” w Kerczu na Krymie
8 - 13 czerwca 2013
Kercz na Krymie (Ukraina)
Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego - „Bosforskie Agony” w Kerczu na Krymie zaprezentowano spektakle pt. „Król Edyp” Sofoklesa i „Kalina” Stanisława Melskiego wg Michała Zabłockiego w wykonaniu aktorów scen wrocławskich na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym - „Bosforskie Agony” w Kerczu na Krymie, który odbywał się w dniach 8-14 czerwca 2013 roku.
Reżyserem obydwu spektakli jest wybitny aktor i reżyser Stanisław Melski. Spektakl „Król Edyp” weźmie udział w konkursie głównym, a „Kalina” uświetni jubileuszowy festiwal jako impreza towarzysząca. W prezentacjach uczestniczyć będą aktorzy: Łukasz Dziemidok, Stanisław Melski, Monika Sieradzka, Dorota Werzbicka - Matarrelli, Jan Blecki, Marian Czerski oraz Julia Rogowska -Regulińska.
E-GLASS Festiwal 2013 VI. Polsko-Czeskie Sympozjum Szkła Artystycznego
1 -15 lipca 2013
Szklarska Poręba (PL), Desná (CZ)
Mostek Graniczny na rzece Izerze – Stacja Turystyczna Orle (PL-CZ)
W lipcu 2013 roku odbędzie się Polsko-Czeskie Sympozjum Szkła Artystycznego „E-glass Festiwal”.
Festiwal organizowany od 2008 roku w swoim założeniu jest platformą łączącą spektakularną twórczość z zakresu szkła z upowszechnianiem sposobów jego produkcji i unikalności w kontekście kreacji artystycznej, wspartą o upowszechnianie edukacji ekologicznej. Jest on elementem wymiany i współpracy polsko-czeskiej w unikalnej dziedzinie twórczości szkła artystycznego.
Miejscem jego realizacji jest izerskie i karkonoskie pogranicze. Region ten posiada historyczne i trwałe tradycje produkcji szkła przemysłowego i artystycznego.
W ramach Festiwalu E-glass odbędą się pokazy artystyczne przy piecach hutniczych, otwarte dla publiczności warsztaty witrażowe i palnikowe, sympozjum dotyczące sztuki szkła i ekologii w przemyśle szklarskim oraz dyskusje panelowe. Po zakończeniu festiwalu, w 2013 i 2014 roku zorganizowany zostanie cykl wystaw promocyjnych, na których zaprezentowane zostaną dzieła powstałe podczas pleneru.
Dzięki polsko-czeskiej transgranicznej współpracy Festiwal E-glass daje wyjątkową możliwość rozwoju oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy artystami, hutmistrzami i technologami szkła z Polski i Republiki Czeskiej. Ważnym aspektem Festiwalu jest także konfrontacja postaw twórczych artystów młodych i tych doświadczonych, projektantów i profesorów.
Festiwalowi E-glass 2013 towarzyszyć będzie wystawa prezentująca szklane dzieła wykonane podczas zeszłorocznego festiwalu.
UCZESTNICY:
Artyści szkła:
Oldřich Plíva (CZ), dr Mariusz Łabiński (PL), Igor Wójcik (PL), Jakub Berdych Sr. (CZ), prof. Zbigniew Horbowy (PL), Beata Damian Speruda (PL), Karolina Spiak (PL), Jakub Berdych Jr. (CZ), Lucie Švitorková (CZ)
Mistrzowie hutniczy:
Martin Štefánek (CZ), Michal Janecký (CZ), Jakub Kwarciński (PL), Tomasz Gondek (PL)
Technolodzy:
Anna Kuśnierz (PL) – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie, Oddział Szkła i Materiałów Budowlanych, Zakład Technologii Szkła
Martin Štefánek (CZ) – właściciel Huty Szkła „Martin Štefánek” w Desnej
Patronat honorowy: Piotr Borys – poseł do Parlamentu Europejskiego
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Kurator festiwalu: Igor Wójcik
„Projekt jest współfinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach cyklicznego programu Forum Polsko-Czeskie – wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2013”.
„Projekt jest współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego”
Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskie: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
PROGRAM:
01-06.07.2013 – Jelenia Góra (PL) - impreza towarzysząca
godz. 17.00-18.00 – wykłady i prezentacje seminarium Polsko-Czeskiego Sympozjum Szkła Artystycznego – Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
02-06.07.2013, 8-12.07.2013, 15.07.2011 – Desná (CZ)
godz. 09.00-13.00 – pokazy szkła hutniczego – Huta Szkła „Martin Štefánek” w Desnej przy ul. Hutní 519 (CZ)
03.07.2013 – Szklarska Poręba (PL)
godz. 17.00 – wernisaż wystawy poplenerowej E-glass 2012 – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Oddział Muzeum Karkonoskiego, Szklarska Poręba ul. 11 Listopada 23
05-13.07.2013 – Szklarska Poręba (PL)
godz. 12.00-18.00 – pokazy szkła hutniczego – Leśna Huta w Szklarskiej Porębie, ul. Kołłątaja 2
12.07.2013 – Szklarska Poręba (PL) - impreza towarzysząca
godz. 12.00-18.00 – pokazy technik palnikowych, witrażowych i pieca hutniczego plenerowego – Skwer Radiowej „Trójki” w Szklarskiej Porębie (PL )
12.07.2013 – Szklarska Poręba (PL)
godz. 17.00-18.00 – wykład pt.: „Szklane domy – ekologia, piękno czy fanaberia” - Anna Kuśnierz z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie – Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Oddział Muzeum Karkonoskiego, Szklarska Poręba ul. 11 Listopada 23
13.07.2013 – Mostek graniczny na rzece Izerze – Stacja Turystyczna Orle (PL-CZ)
14.00-24.00
Zakończenie Festiwalu E-glass. Święto Mostka. Spotkanie uczestników i mieszkańców Szklarskiej Poręby, Harrachova i Jizerki na mostku granicznym na Izerze, koncert czeskiej orkiestry dętej tzw. dechovki, grill, czeskie piwo (PL-CZ).
przed Stacją Turystyczną Orle pokazy plenerowego pieca szklarskiego (prowadzone przez Związek Polskich Artystów Szkła), pokazy technik palnikowych i witrażu, kiermasz szkła artystycznego, piknik integracyjny (PL)
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.
Organizatorzy:
1. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego (PL)
2. Stowarzyszenie Semper Avanti we Wrocławiu (PL)
3. My AKTIVITY o.p.s. (CZ)
4. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego (PL)
5. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego SA (PL)
Partnerzy:
1. Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie (PL)
2. Arkadiusz Ignasiak – Konsul Honorowy Republiki Czeskiej we Wrocławiu (CZ)
3. Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (PL-CZ-SK)
4. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (PL)
5. Towarzystwo Izerskie (PL)
6. Związek Polskich Artystów Szklarzy (PL)
7. Miasto Szklarska Poręba (PL)
Sponsorzy:
1. Interferie SA – Hotel BORNIT w Szklarskiej Porębie (PL)
2. Kancelaria Radców Prawnych A. Ignasiak i Wspólnicy (PL)
3. Stacja Turystyczna Orle (PL)
DCIK poleca na weekend 21-23 czerwca 2013
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń.
W tym tygodniu m.in. polecamy: koncerty, wernisaże, przedstawienia teatralne, spotkania oraz festiwale.
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
21-23 czerwca 2013
MUZYKA
Stachuriada 2013
21 cze 2013 – 22 cze 2013, Grochowice, Polana Leśna, Kotla
21 i 22 czerwca 2013 roku, 30 lat od pierwszych spotkań artystycznych w Grochowicach w gminie Kotla, odbędzie się 19. edycja Stachuriady. A zaczęło się tak: zimą 1967 roku do małej miejscowości Grochowice w gminie Kotla, dociera poeta Edward Stachura, przez kilka miesięcy mieszka tu, tworzy i pracuje przy wycince drzewa, powraca tutaj także na kilka jesiennych miesięcy w 1968 roku. Więcej
Spektakl multimedialny - Noc Świętojańska - In Corpore
21 cze 2013, Pałac Staniszów
Józef Skrzek założył formację „In Corpore” w roku 1998. Zespół grał intensywnie w ubiegłej dekadzie, m.in. w Teatrze Witkacego w Zakopanem, w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz na wielu Festiwalach międzynarodowych. Więcej
Wieczór Słowiański: Sokół OrkeStar
21 cze 2013, 20:00, Klub A PROPOS, Wałbrzych
Sokół OrkeStar to potężna dawka słowiańskiej energii, unikalny styl grania charakterystyczny dla Bałkanów, oryginalny repertuar oraz piorunująca siła instrumentów dętych w ethno-rockowej odsłonie! Więcej
Poranki muzyczne Matinée
22 cze 2013, 12:00, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy Zdroju
Poranki muzyczne Matinée - propozycja skierowana do Młodego Melomana.
Matinée to poranki muzyczne dla dzieci ale także dla ich rodziców i dziadków. To niecodzienne koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu profesjonalnych muzyków, znanych i uznanych w Polsce i na świecie, pokazujące piękno muzyki, jej różnorodność i historię. To również prezentacja instrumentów, opowieść o ich brzmieniu, możliwościach, pokazy wirtuozowskiej gry i interpretacji utworów muzycznych. Więcej
Koncert "Dire Straits symfonicznie"
22 cze 2013, 19:00, Amfiteatr, Zgorzelec
Koncert pt. "Dire Straits symfonicznie": wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry pod dyrekcją Krzysztofa Herdzina. Jako soliści zagrają: Kuba Badach, Marek Napiórkowski, Tomasz Kałwak, Robert Kubiszyn i Paweł Dobrowolski. Podczas dwugodzinnego koncertu publiczność będzie mogła wysłuchać kilkunastu największych przebojów znanej grupy Dire Straits w aranżacji Krzysztofa Herdzina. Więcej
Dni Bolesławca: muzyka bluesowa i Obstawa Prezydenta
23 cze 2013, Rynek, Bolesławiec
Ostatni dzień Dni Bolesławca, to muzyka bluesowa, z którą Bolesławiec kojarzony i związany jest od lat. Wystąpi: Leszek Cichoński gitarzysta i wokalista bluesowy, wieloletni organizator i wykładowca Bluesa nad Bobrem oraz Funky Day czyli Trio Mirosława Kuca grający obecnie w BOK-MCC, gościnnie z Leszkiem Cichońskim. Więcej
FESTIWALE
XIII Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej 2013
20 cze 2013 – 22 cze 2013, Bolesławiec
Festiwal Kultury Południowosłowiańskiej odbędzie się w ramach Dni Miasta. Ideą imprezy jest pielęgnowanie tradycji bałkańskiej, z którą związani są liczni mieszkańcy Bolesławca. Więcej
Dni Koguta 2013
21 cze 2013 – 23 cze 2013, Oława
Główne obchody będą miały miejsce właśnie na miejskim rynku, jednak jak przystało na Święto Miasta wykorzystamy również inną miejską przestrzeń. Wśród wielu atrakcji nie zabraknie koncertów, pokazów filmowych, konkursów oraz Turnieju Rycerskiego. Więcej
Open Summer Festival
21 cze 2013 – 22 cze 2013, Twierdza Kłodzka, Kłodzko
Już po raz szósty sezon wakacyjny otwiera impreza na zabytkowej twierdzy. Gwarantujący doskonałą zabawę Open Summer Festival, składa się z dwóch bloków programowych: Twierdza dla aktywnych oraz Rock Bastion. Zatem to nie tylko możliwość wysłuchania dobrej rockowej muzyki wykonywanej przez kapele podczas wieczornych i nocnych koncertów na specjalnie w tym celu przygotowanej scenie w otoczeniu bastionów twierdzy, to również możliwość poznania historii samego obiektu, a także, co najważniejsze – to impreza, w której udział mogą wziąć całe rodziny. Z myślą o uczestnikach zaplanowano gry i zabawy terenowe, m.in. poszukiwanie skarbów w podziemiach twierdzy. Więcej
TEATR
"Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku"
21 cze 2013, 19:00, Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego, Szczawno Zdrój
Spektakl dyplomowy studentów PWST we Wrocławiu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Już po raz drugi szczawieński Teatr Zdrojowy udostępnia swoją scenę młodym. W ubiegłym roku można było obejrzeć dyplomowy spektakl Szkoły Aktorstwa i Musicalu we Wrocławiu pt. „Mój przyjaciel Harvey”, 21 czerwca studenci IV roku PWST we Wrocławiu pokażą swój dyplom. Więcej
Widowisko plenerowe: SPEŁNIONY SEN
21 cze 2013, 21:00, Dziedziniec Galerii Zamkowej w Lubinie
Widowisko plenerowe „SPEŁNIONY SEN” przygotowane zostało z okazji peregrynacji relikwii św. Jana Bosko w Polsce. Przestawienie jest teatralną realizacją wizji zawartych w snach św. Jana Bosko. Korzystając z różnych możliwości jakie daje spektakl plenerowy „Teatr ITP” zastosował całą gamę środków teatralnych. Więcej
WYSTAWY
Katarzyna Kaznowska: Pierwsza
Wernisaż: 21 cze 2013, Galeria Sztuki w Legnicy
Wernisaż 21 czerwca 2013, godzina 18:00.
„W biżuterii szukam czegoś niepowtarzalnego, materiałów, formy i faktur, jednocześnie starając się zamknąć ją w praktyczno-zdobniczej funkcji, jaką ma za zadanie spełniać. Inspiracja nachodzi mnie najczęściej w najmniej oczekiwanych momentach.” Więcej
"Lwów na fotografii" oraz "W blasku Sankt Petersburga"
22 cze 2013 – 21 lip 2013, BWA "Zamek Książ", Wałbrzych
Otwarcie wystaw: 22 czerwca 2013, godzina 17:00, sala Maksymiliana.
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ i Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód serdecznie zapraszają na otwarcie wystaw w Zameku Książ w Wałbrzychu: „Lwów na fotografii” ze zbiorów Adama Dobosza – kuratora wystawy oraz „W blasku Sankt Petersburga”- autor fotografii Zbigniew Goll. Więcej
INNE
Poezja na murach
22 cze 2013, Mury Obronne, Dzierżoniów
W programie wydarzenia recital Jacka Różańskiego "Życie to nie teatr", spotkania oraz niezwykły koncert. Zespół PLATEAU zagra materiał ze swojej czwartej płyty "Projekt Grechuta", a gościnnie z nimi wystąpi Martyna Jakubowicz. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję uczestniczyć w koncercie, który obejrzeli już widzowie ponad 120 miast- w Polsce, USA i Kanadzie- przy niezmiennie pełnych salach. Więcej
Piknik Historyczny
23 cze 2013, Zamek Książ, Wałbrzych
"Na początku 1945 roku w kierunku Berlina ruszyła radziecka nawałnica, Niemcy rozpaczliwie bronili dostępu do stolicy i jednocześnie pozostawili na Dolnym Śląsku duże, dobrze wyszkolone jednostki. Region ten to kraina dolin, rzek, jezior, gór i zamków z ich olbrzymimi podziemiami. To idealne miejsce do ukrycia skarbów..." Więcej
Dni Koguta. Wielka Oławska Gra Miejska "Mroki Średniowiecza"
23 cze 2013, 12:45, Oława
Gra miejska proponowana podczas Dni Koguta to forma rozrywki wykorzystująca nie tylko przestrzeń miejską Oławy, ale również jej bogate tło historyczne. Łączy w sobie elementy flash-mobów, gier fabularnych i harcerskich gier terenowych. Więcej
PROPOZYCJE DCIK
kulturalny weekend we Wrocławiu
21-23 czerwca 2013
NOC ŚWIĘTOJAŃSKA WE WROCŁAWIU
21 – 23 cze 2013
MUZYKA
ART OF IMPROVISATION CREATIVE FESTIVAL
20 – 23 cze 2013, Centrum Kultury AGORA
ART OF IMPROVISATION Creative Festival, organizowany w ramach Święta Wrocławia, to międzynarodowy, interdyscyplinarny projekt, poświęcony sztuce improwizowanej (głównie muzyce), podkreślający jej różnorodność, a przede wszystkim otwartość na zmianę i eksperymenty. Festiwal prezentuje niezwykłych artystów, dla których kreatywność jest podstawą twórczego rozwoju. Więcej
Szanty nad Odrą na Barce Tumskiej
21 cze 2013, 20:00, Barka Tumska, wejście: 10 zł w ramach biletu małe piwko free
Barka Tumsk zacumowana przy Wyspie Słodowej.
W programie:
- PRELEKCJA znamienitego kapitana Piotra Kuźniara o jego wyprawie żeglarskiej na Horn i Antarktydę
- Koncert zespołu ORKIESTRA SAMANTA
- BIESIADA SZANTOWA do białego rana z muzyką na żywo w wykonaniu wrocławskich szantymenów i pasjonatów żagli Więcej
Marek Bałata Chopin Quintet - koncert
21 cze 2013, 19:00, Aula Leopoldina, bilety 50 zł
We Wrocławiu, na zaproszenie Vertigo Jazz, Marek Bałata zaprezentuje swoją wizję Chopinowskich arcydzieł, uzupełniając ją zestawem własnych utworów. Towarzyszyć mu będą pianista Marek Markowski, basista Stan Michalak, saksofonista Szymon Kamykowski i perkusista Bartek Staromiejski. Więcej
Festiwal NowoBrzmienia
21 – 22 cze 2013, Klub Puzzle, bilety: 20 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniach festiwalu)
NowoBrzmienia to idea wydarzenia muzycznego promującego artystów z całego świata tworzących tzw. ambitną muzykę elektroniczną, a stylistycznie oscylującą pomiędzy trip hopem i jazzem przez breakbeat, hip hop, dubstep czy downtempo. Więcej
Alfabet Muzyczny - Koncert "A"
22 cze 2013, 17:00, Centrum Kultury Wrocław - Zachód, wstęp wolny
Wrocławscy Kameraliści rozpoczynają nowy cykl koncertowy pod nazwą Alfabet Muzyczny. W cyklu tym - skierowanym zarówno do młodzieży, jak i do osób dorosłych - prezentowani będą kompozytorzy, utwory i terminy muzyczne uszeregowane alfabetycznie. Koncerty prowadzić będą znani wrocławianie.
Na pierwszym z nich wyjaśnimy słuchaczom takie terminy jak np. akord, a cappella, allegro, aria, a-moll, przedstawimy kompozytorów takich jak Allegri, Aichinger, Arcadelt, Augustyn oraz zaśpiewamy Ave Maria, Alleluja, Amen itp.
Koncert „A” prowadzony będzie przez Rafała Augustyna. Więcej
Sinead O’Connor - WrocLove Fest – Święto Wrocławia 2013
22 cze 2013, 18:00, Hala Orbita, bilety: 60 zł - miejsce stojące, 120 zł - miejsce siedzące na bocznej trybunie
ZMIANA MIEJSCA WYDARZENIA! Koncert odbędzie się w hali Orbita przy ul. Wejherowskiej.
Z rocznym opóźnieniem, po licznych kontrowersjach wokół wrocławskiego koncertu oraz odwołaniu całej trasy koncertowej z powodów zdrowotnych, niepowtarzalna Sinead O’Connor wystąpi we Wrocławiu! Artystka wystąpi w ramach Święta Wrocławia - WrocLove Fest 2013 w samym sercu miasta, na urokliwej Wyspie Słodowej. Więcej
Mariza - WrocLove Fest – Święto Wrocławia 2013
23 cze 2013, 20:00, Hala Orbita, bilety: 200zł – I miejsca, 160zł – II miejsca, 120zł – III miejsca, 90zł – IV miejsca, 5
Królowa fado na WrocLove Fest 2013!
Okrzyknięta narodowym skarbem Portugalii, największa sława stylu fado i gwiazda najlepszych sal koncertowych na całym świecie – Mariza, wystąpi w ramach festiwalu WrocLove Fest
Więcej
SPOTKANIA
Święto Wrocławia
18 – 23 cze 2013, spotkanie
Wrocławian, z okazji obchodów dnia św. Jana, jednego z patronów miasta, czeka maraton imprezowy, który rozpocznie się w sobotę 15 czerwca i potrwa do końca miesiąca. W programie m.in. koncerty gwiazd: Sinnead O'Connor i Marizy, festiwale muzyczne: Nowobrzmienia, Art of Improvisation, I Nocny Półmaraton, wystawy, spektakle, festyny osiedlowe i zabawy dla najmłodszych. Więcej
Wrocławskie Tanie Czytanie
20 – 23 cze 2013, Plac Solny, wstęp wolny
Biesiada Literacka: Kornel Makuszyński
22 – 23 cze 2013, Centrum Kultury Wrocław - Zachód, spotkanie
Tegoroczna Biesiada Literacka poświęcona będzie życiu i twórczości Kornela Makuszyńskiego, wybitnego pisarza i felietonisty. Przestrzeń Centrum dzięki wyjątkowej scenografii i aranżacjom plastycznym przemieni się w niezwykły świat odzwierciedlający twórczość Kornela Makuszyńskiego. W ramach Biesiady Literackiej będą miały miejsce warsztaty, wykłady, wystawy i konkursy familijne. Prezentowane filmy dokumentalne i fabularne, programy artystyczne i teatralne to możliwość zapoznania się bliżej z sylwetką niezwykłego człowieka. Więcej
Indie i Grecja – opowieść o podróży oraz pokaz slajdów
22 cze 2013, 18:00, Klub Pod Kolumnami, podroze
Organizatorzy zapraszają na spotkanie z Karoliną Ziębą i Ateną Smolińską-Sell, które opowiedzą o niesamowitej podróży do Indii, a swoją relację zilustrują pokazem slajdów . Więcej
Zygmunt Bauman i Mirosław Bałka spotkają się ponownie...
23 cze 2013, 16:00, Kino Nowe Horyzonty, spotkanie, Wstęp za bezpłatnymi wejściówkami
Spotkanie/ rozmowa Zygmunta Baumana z Mirosławem Bałką o książce "Bauman/Bałka". Spotkanie w Kinie Nowe Horyzonty poprowadzi Max Cegielski. Podczas spotkania odbędzie się premiera filmu "Spotkanie" w reż. Pawła Kuczyńskiego, który powstał specjalnie w ramach projektu Bauman/Bałka. Więcej
TEATR
GANYMED GOES EUROPE we Wrocławiu MAJ-LIPIEC 2013
21 cze 2013, Muzeum Narodowe, 30 zł normalny 20 zł ulgowy
Łączący malarstwo, literaturę i teatr „Ganymed goes Europe” to nowe spojrzenie na malarstwo dawnych mistrzów. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostało zaproszone do udziału w międzynarodowym projekcie „Ganymed goes Europe”, który realizowany będzie wspólnie z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu i Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2010 r. w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Ideą jest stworzenie nowoczesnej formuły łączącej w sobie trzy dziedziny sztuki: malarstwo, literaturę i teatr. Więcej
Spektakl PROMETEUSZ
19 – 22 cze 2013, Biuro Festiwalowe Impart, 35, 45 zł
Kanwą przestawienia jest antyczny mit o Prometeuszu, który za pomocą wykradzionego bogom ognia budzi w ludziach rozum, myślenie, kreatywność, pasje i zainteresowanie światem. Niezadowolony z obrotu spraw Zeus posyła na ziemię Pandorę z puszką pełną ludzkich trosk, chorób i lęków. Pandora uwodzi brata Prometeusza (jego intelektualne przeciwieństwo) i namawia do otwarcia puszki, uwalniając na świat wszelkie ludzkie nieszczęścia. Prometeusz mści się na Zeusie, podstępem wymuszając na nim błędny wybór byka ofiarnego. W odwecie Zeus przykuwa Prometeusza do skał Kaukazu, wystawiając go na codzienne cierpienie. Więcej
ZAMEK - premiera Teatru Współczesnego
22 – 30 cze 2013, Teatr Współczesny
Zamek kafkowski stoi w pobliżu zagubionej na peryferiach imperium, odizolowanej od świata wsi. Zamek współczesny znajduje się w samym centrum wielkiego miasta. Dążenie do zamku jest znakiem współczesności: koniecznością, wyzwaniem albo wyborem – może być też przekleństwem. Miasto, jako synonim napierającej rzeczywistości, niejako wymusza na człowieku to dążenie i kusi zarazem obietnicą spełnienia. Więcej
WYSTAWY
Sztuka w zmieniającym się świecie - Puławy 1966 - wystawa
20 – 23 wrz 2013, Muzeum Współczesne
Wernisaż i performans Oskara Dawickiego: 20.6.13 (czwartek) godz. 18:00
Wystawa przywołuje wydarzenia „I Sympozjum Artystów Plastyków i Naukowców” w Puławach, które odbyło się między sierpniem i wrześniem 1966. Więcej
„Everyday struggle” Ewa Slużyńska
21 cze 2013 – 5 lip 2013, Wrocław, BWA Studio, wstęp wolny
wernisaż: 21.06.2013, piątek, godz. 18.00
Ewa, Rebeka, lat 23. Rysuję, fotografuję, robię grafiki. Prowadzę bloga ze zdjęciami. Lubię wyzwania. Denerwują mnie głupi ludzie i psie kupy. Nigdy nie jestem poważna, a przynajmniej bardzo rzadko. Więcej
11. Przegląd Sztuki SURVIVAL
21 – 30 cze 2013, Bulwar Dunikowskiego, przy gmachu Akademii Sztuk Pięknych na Placu Polskim
W ramach Przeglądu zaprezentowanych zostanie ponad 40 prac, w tym realizacje artystyczne o charakterze site specific i szeroko pojęte interwencje artystów w tkankę miejską. Dodatkowo dwie wybrane przez kuratorów prace zostaną wyeksponowane poza ścisłym obszarem Przeglądu, w malowniczym otoczeniu kąpieliska Morskie Oko i Czarnego Potoku. Więcej
KINO
Refugee Review: 8. Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej
21 – 26 cze 2013, Kino Nowe Horyzonty, wstęp wolny
20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna już po raz ósmy organizuje Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej – Refugee Review, który odbędzie się między 18 a 26 czerwca w pięciu miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie oraz Wrocławiu. Więcej
Premiera: The Bling Ring
21 cze 2013, Wrocław, kino
"Bling Ring" to film oparty na prawdziwej historii, która wstrząsnęła Ameryką. Wyreżyserowany przez laureatkę Oscara Sofię Coppolę, opowiada o słynnej grupie nastoletnich włamywaczy, obsesyjnie pragnących zbliżyć się do świata gwiazd. W poszukiwaniu ekstremalnych wrażeń, grupa Bling Ring zakrada się do domów hollywoodzkich celebrytów, gdzie dokonuje rozbojów. Więcej
Premiera: Światła wielkiego miasta
21 cze 2013, Wrocław, kino
Historia Włóczęgi zbierającego pieniądze na operację, która przywróci wzrok niewidomej dziewczynie. Włóczęga wciela się w najróżniejsze role. Jest zamiataczem ulic, bokserem, bogatym pozerem i ratuje ogarniętego manią samobójczą milionera. Jego przesłanie pozostaje niewypowiedziane, ale powszechnie zrozumiałe: miłość jest ślepa. Więcej
Premiera: Dom na weekend
21 cze 2013, Wrocław, kino
„Dom na weekend" opowiada o rozluźnianiu więzów między rodzicami i dziećmi, o kłamstwach, które podejmujemy, by nie ranić bliskich, o pozorach, skrywających prawdziwe emocje i tęsknocie każdego za miłością i poczuciem bezpieczeństwa. Więcej
Nasz Wrocław. Pokaz specjalny filmów o Wrocławiu.
21 cze 2013, 18:30, Międzyszkolny Dyskusyjny Klub Filmowy
Międzyszkolny DKF na zamknięcie sezonu zaprasza na specjalny pokaz powiązany z konkursem Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław! Gwoździem programu będzie archiwalny film Bogusława Rybczyńskiego z 1975 r. pt. „Nasz Wrocław”. Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
VII Turniej Rycerski w Oławie
22 czerewca 2013 r., godz. 12.00
Oława, na terenach zielonych za Ośrodkiem Kultury
Odbyła się konferencja prasowa poświęcona konkursowi ,,Mój album rodzinny – Moja historia”
W dniu 18 czerwca 2012 (wtorek) w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa poświęcona konkursowi ,,Mój album rodzinny – Moja historia”.
W konferencji wzięli udział Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń, z-cą dyrektora OKIS Arkadiusz Sikora oraz redaktor Wojciech Romanowski.
Ośrodek Kultury i Sztuki, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego z myślą o zbliżających się wakacjach ogłosił nowy konkurs, skierowany przede wszystkim do młodzieży. Więcej informacji znajdziecie Państwo w załączonej informacji prasowej.
W sprawie ewentualnych pytań prosimy o kontakt telefoniczny z
z-cą dyrektora OKIS Arkadiuszem Sikorą
(tel. 607 608 510)
Konferencja Prasowa dotycząca konkursu ,,Mój album rodzinny – Moja historia”
W imieniu dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Piotra Borkowskiego
mamy zaszczyt zaprosić przedstawicieli redakcji na
konferencję prasową
z udziałem wicemarszałka Radosława Mołonia,
w trakcie której zaprezentowana zostanie idea oraz zasady
konkursu ,,Mój album rodzinny – Moja historia”.
Konferencja odbędzie się w dniu 18 czerwca 2013 (wtorek) o godz 11.30
w siedzibie OKiS w sali Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej
(Rynek-Ratusz 24, parter).
Ośrodek Kultury i Sztuki, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego z myślą o zbliżających się wakacjach ogłasza nowy konkurs, skierowany przede wszystkim do młodzieży. Więcej informacji znajdziecie Państwo w załączonej informacji prasowej.
W sprawie ewentualnych pytań prosimy o kontakt telefoniczny z
z-cą dyrektora OKIS Arkadiuszem Sikorą
(tel. 607 608 510)
Wrocławskie Tanie Czytanie
20 - 23 czerwca
Plac Solny, Wrocław
20 czerwca na wrocławskim placu Solnym zostanie rozstawiony namiot, w którym przez cztery dni będzie się odbywać - Wrocławskie Tanie Czytanie. Impreza o charakterze kiermaszowo-promocyjnym, na stałe wpisana w obchody Święta Wrocławia.
Jak co roku wśród stoisk pojawi się stoisko Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu,
na które serdecznie zapraszamy!
Godziny otwarcia:
20 czerwca (czwartek) |
10.00-20.00 |
21 czerwca (piątek) |
10.00-20.00 |
22 czerwca (sobota) |
10.00-20.00 |
23 czerwca (niedziela) |
10.00-18.00 |
Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna oraz biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.
DCIK poleca na weekend 14-16 czerwca 2013
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń.
W tym tygodniu m.in. polecamy: koncerty, wernisaże, przedstawienia teatralne, spotkania oraz festiwale.
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
14-16 czerwca 2013
WYSTAWY
SATYRYKON 2013: RYSZARD KAJA - plakaty i gryzmoły
Otwarcie wystawy: 14 cze 2013, 18:30, Galeria Ring, Legnica
Znajomości
Ktoś kiedyś wymyślił towarzyską zabawę w „powiedz mi, co… (lubisz, czytasz, oglądasz, trzymasz na półce w łazience etc.), a ja ci powiem, kim jesteś…” Żurnaliści, ochoczo wykorzystujący takie samograje, dzięki którym to samo zamienia się w to samo, ale trochę inne, mają jednak problem, gdy Podmiot, którym są zainteresowani, oświadcza im wprost „kim jest” i, co gorsza, oczekuje, że dowie się od nich, co właściwie trzyma w starym pudełku po butach, dyskretnie zakamuflowanym w pawlaczu. Więcej
SATYRYKON 2013: Skłonności do ostrości
Otwarcie wystawy: 15 cze 2013, 18:00, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Chcąc podkreślić ludzkość, czyli zamiast wstępu
Tomasz Broda: Po co my się właściwie spotykamy?
Magda Wosik: No jak to? Żeby dać upust naszym skłonnościom do ostrości! I żeby odkryć te skłonności u naszych studentów. Robimy katalog „Skłonności do ostrości”. Warszawa się pokazała, Gdańsk też, teraz kolej na nas. Więcej
SATYRYKON 2013: TADEUSZ MICHAŁ SIARA - “Listy na lewą rękę…”
Otwarcie wystawy: 15 cze 2013, 17:00, Muzeum Miedzi, Legnica
Tadeusz Michał Siara jest człowiekiem, o którym trudno powiedzieć, że jest domatorem. Jego pasją są podróże, i nie tylko na lądzie, bo pływa także po morzach. Nie gardzi wycieczkami w góry, do lasów, bywa nad jeziorami, spaceruje po rodzinnym mieście, po znanych sobie dobrze z dzieciństwa ulicach, zagląda na stare podwórka. Więcej
Wernisaż wystawy malarstwa Marzeny Klimowicz
15 cze 2013, 15:30, Oleśnica, Brama Wrocławska, Oleśnica
MARZENY KLIMOWICZ ATLAS ZWIERZEŃ
To tylko parę odsłon atlasu, ale nawet w takim zestawie są one w stanie zbudować frapujący dla widza świat zmagań, radości, lęków, trosk, satysfakcji, małych zwycięstw i potknięć, przygód, jakie są udziałem nas wszystkich. Takie jest życie, ale przecież zawsze smakuje. Więcej
Wernisaż: Współcześni artyści w Karkonoszach
15 cze 2013, 18:00, Centrum Sztuki w Staniszowie
Wernisaż 15.06.2013, godzina 18:00.
W programie wieczoru koncert na fortepian i wiolonczelę. Wystawa ta jest równocześnie doroczną prezentacją prac Artystów Nowego Młyna, której towarzyszy przyznanie Grand Prix połączonego z zakupem pracy do kolekcji malarstwa Muzeum Karkonoskiego. Więcej
Wystawa fotografii: Autostopem Ku Wolności
Otwarcie wystawy: 16 cze 2013, Wieża Widokowa, Środa Śląska
W ramach otwarcia, od godziny 15:00 na szczycie Wieży podróżnicy i autorzy zdjęć opowiedzą o przygodach, które przeżyli w trakcie podróży do Azji oraz przedstawią niecodzienne pamiątki z wyprawy. Więcej
MUZYKA
Koncert klawesynowy
14 cze 2013, 17:00, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu
Koncert klawesynowy znakomitego instrumentalisty Andreasa Martiego. W programie koncertu znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha.
Andreas Marti zagra na kopii włoskiego klawesynu z 1620 roku zbudowanego w 1983 roku przez Dennisa Woolley'a w Londynie. Więcej
Koncert MaBaSo Trio
14 cze 2013, 19:00, Kawiarnia Ratuszowa,Legnica
"MaBaSo Trio" to najnowszy projekt najlepszego polskiego wibrafonisty elektrycznego.
Po niezwykłym sukcesie projektu "Maseli on the Road", Bernard Maseli zamierza zabrać publiczność w świat współczesnego, elektrycznego jazzu, zawierającego elementy otwartej muzyki improwizowanej opartej na podstawach rytmicznych muzyki funky. Więcej
LOST IN DEEP HOUSE - V_Valdi & Crack Daniel's
14 cze 2013, 23:00, Spiżarnia, Legnica
Nie brakuje Ci jednak alternatywnych brzmień? Nie masz czasami ochoty udać się w muzyczną podróż z głębszymi dźwiękami ? LOST IN DEEP HOUSE to nowy projekt przeznaczony do poszukujących innych doznań. Więcej
11. Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej "Errantia Musica"
14 – 16 cze 2013, Kościół św. Michała Archanioła, Polkowice
Podczas tegorocznej edycji wystąpią przed Państwem wybitni muzycy polscy i zagraniczni, wśród których można wymienić : duet akordeonistów - Alenę Budzinakovą ze Słowacji i Grzegorza Palusa, Hannę Dys – organistkę, która wraz z oboistką Martą Różańską-Nowakowską zaprezentuje nie tylko utwory Jana Sebastiana Bacha czy Fryderyka Chopina, ale także muzykę filmową Wojciecha Kilara i Ennio Maricone. Zagra dla Nas gdański mistrz organowy Bogusław Grabowski, który wystąpi w duecie z Maciejem Sikałą, światowej sławy saksofonistą. Więcej
Koncert: Non President i Grupa Podwyższonego Ryzyka
15 cze 2013, PUB AK, Kłodzko
Pub AK nie zwalnia tempa. Już w najbliższą sobotę, 15 czerwca, kolejny koncert. Tym razem będzie można przenieść się w klimaty punkowe. Na zaproszenie Pubu AK wystąpią: Non President oraz Grupa Podwyższonego Ryzyka. Więcej
SATYRYKON 2013: koncert Artura Andrusa "Myśliwiecka"
15 cze 2013, 19:00, Zamek Piastowski, Legnica
Artur Andrus, artysta multimedialny. Na co dzień redaktor trójkowej "Powtórki z rozrywki", co tydzień gospodarz spotkań w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą", znany i lubiany konferansjer różnych spotkań kabaretowych, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, komentator "Szkła kontaktowego", a także laureat konkursu "Mistrz Mowy Polskiej". Więcej
Koncert fortepianowy w wykonaniu Jerzego Owczarza
16 cze 2013, 18:00, Wałbrzyski Ośrodek Kultury
Jerzy Owczarz licznie koncertował w Polsce i za granicą. Dał szereg recitali w ramach festiwalu „Najdłuższe Urodziny Chopina”, występował na scenie Filharmonii Wrocławskiej, koncertował również na zlecenie Towarzystwa im. Ferenca Liszta. Więcej
INNE
XIX Głogowskie Konfrontacje Literackie
12 cze 2013 – 15 cze 2013, Głogów
W tym roku, dokładnie w dn. 12 – 15 czerwca, po raz dziewiętnasty już odbywać się będzie głogowskie święto literatury, czyli Konfrontacje Literackie. Wśród gości imprezy znajdzie się uznany i popularny poeta Bohdan Zadura, znany prozaik Stefan Chwin i publicysta Daniel Passent. Do tego dołączy liczne grono innych autorów z całej Polski. Więcej
Satyrykon 2013
13 – 15 cze 2013, Legnica, różne miejsca, spotkanie
SATYRYKON jest festiwalem o określonym już w świecie prestiżu. Poświadcza to: plakietka grand prix przyznana przez amerykańskie pismo „Witty World”, jak również maksymalna not „5 gwiazdek” przyznana przez FECO (Federacja Organizacji Rysowników). Więcej
Dni Środy Śląskiej: Środa Śląska wspomina Napoleona
15 cze 2013 – 16 cze 2013, Środa Śląska
W ramach obchodów Dni Środy Śląskiej odbędzie się wspominanie Napoleona! W programie między innymi: otwarcie wystawy “Napoleon Bonaparte bohater uniwersalny – 200-tna rocznica pobytu Napoleona w Środzie Śląskiej” oraz inscenizacje historyczne! Więcej
Baśniowy Książ
16 cze 2013, Zamek Książ, Wałbrzych
Od 16 czerwca 2013 r. do końca wakacji w każdą niedzielę w Zamku Książ funkcjonować będzie tematyczna trasa zwiedzania przygotowana dla odwiedzających zamek rodziców z dziećmi. Podczas spacerów po komnatach zamkowych, tarasach, korytarzach i dziedzińcach szukać będzie można skrzydlatego Pegaza, odważnego i sprytnego Herkulesa... Więcej
TEATR
W samo południe
14, 15, 16 cze 2013, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
WOLNE WYBORY A ŻYCIE
Spektakl, dla którego pretekstem jest rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku i najmłodsze polskie święto, ogłoszone niedawno przez SEJM RP Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. Więcej
Miasto Duchów
15 cze 2013, 21:00, Amfiteatr, Wałbrzych
AŻ STRACH PRZEGAPIĆ!
Do miasta o piekielnie trudnej do wymówienia przez cudzoziemca nazwie trafia ekipa telewizyjnego programu tropiącego duchy i wyjaśniającego zagadkę tajemnych zjaw i dziwnych miejsc. Co odkryją w Wałbrzychu? Więcej
PROPOZYCJE DCIK
kulturalny weekend we Wrocławiu
14-16 czerwca 2013
MUZYKA
VI Festiwal Kalejdoskop Kultur
1 – 15 cze 2013, wstęp wolny
Kalejdoskop Kultur to Festiwal propagujący wielokulturowość Wrocławia odbywający się od 2008 roku we Wrocławiu.
Festiwal zaprasza na kolejne etniczne święto wszystkich miłośników kultury ludowej, muzyki folkowej, pysznej kuchni i oryginalnych trunków . Oprócz tradycyjnych zespołów mniejszości narodowych i etnicznych, barwnych formacji tanecznych i etno –folkowych oraz wyśpiewanych wielogłosem zapomnianych historii, na scenie zabrzmi prawdziwy kozacki rock z Ukrainy – zespół KOZAK SYSTEM (spadkobiercy legendarnych Haydamaków) oraz NEOZBILJNI PESIMISTI - antiglobal-ethno-punk z Serbii. Więcej
Tosca - Giacomo Puccini - PREMIERA
14 – 30 cze 2013, Opera Wrocławska
Kobosh Band & Blue Balls Effect
15 cze 2013, 21:00, Klub Alive, wstęp 10 zł
KOBOSH
Całość zamysłu opiera się na marketingu - tak więc jest pare bardzo istotnych złotych myśli, które Kobosh chciał by Wam zakomunikować na swój temat :
- piękni ludzie mogą Cię pokochać tylko pod waruniem że słuchasz Kobosh,
- Kobosh jest wartościowe, słuchaj nas a dollary będą sie mnożyć
w miarę czasu słuchania naszej muzyki jak BONUS !!
- Stań się nieodzowną częścią światowej rodziny Kobosh poprzez dołączenie do elity naszych słuchaczy. Więcej
WĘGIERSKA KAWALKADA
15 – 16 cze 2013, Rynek
Na Rynku we Wrocławiu ruszy WĘGIERSKA KAWALKADA – pierwsza tego typu prezentacja kultury węgierskiej w mieście. Popularny i chętnie odwiedzany Plac zamieni się w wielkie widowisko – będą tańce, śpiewy, jedna z najlepszych na świecie kuchni oraz wspaniałe wina. Wszystko po to, żeby pokazać mieszkańcom Wrocławia odrobinę kultury z innej części Europy Środkowej. Więcej
Carlos Johnson & HooDoo band
16 cze 2013, 20:00, Klub Schody Donikąd bilety: 25 zł, 35 zł w dniu koncertu
Laureat Fryderyka pojawi się na scenie w towarzystwie wrocławskiego zespołu HooDoo Band, który zdaniem czyteników „Twojego Bluesa“ zasłużył na miano Odkrycia Roku, a ich debiutancki album w szybkim czasie zdobył statu złotej płyty. Ten wyjątkowy skład zaprezentuje eklektyczną mieszankę chicagowskiego bluesa, soulu oraz funku, niezabraknie też wirtuozeryjnych wręcz jazzowych solówek gitar czy fortepianiu. Więcej
Wrocławskie CudaWianki - Święto Wrocławia
16 cze 2013, 16:30, WWrocławski Klub Formaty, wstęp wolny
Wrocławskie CudaWianki to impreza plenerowa organizowana od 2002 roku w ramach Święta Wrocławia. W tym roku na naszej scenie zaprezentują się następujące zespoły: Dominika Białostocka, Blueberry Band, DeGentlemen, Tweenings. Ponadto: pokaz tańca flamenco, zespół Foliba - fire show, dmuchańce, artystyczny namiot, konkursy Więcej
SPOTKANIA
Otwarcie Shopiq
14 cze 2013, 18:00, SHOPIQ, ul. Św. Antoniego 28, wstęp wolny
SHOPIQ to wspólna przestrzeń twórcza, która każdego dnia otwiera się na nowe spotkania z fotografią, grafiką, malarstwem oraz muzyką. Czekamy na Was by wspólnie kreować otaczającą nas rzeczywistość. Mamy ogromną nadzieję, że połączenie naszych pasji z aktywnym działaniem będzie dla każdego z nas źródłem życiowej inspiracji, początkiem wewnętrznej fascynacji obrazem i dźwiękiem. Więcej
Labirynty kultury w Rampampampam
14 cze 2013, 19:00, RamPamPamPam Instytut Niezłych Sztuk, wstęp wolny
W ostatnim spotkaniu przed wakacjami dr Bogusław Bednarek z wrocławskiej polonistyki opowie o „Niebezpiecznych związkach”, „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Potockiego i o micie kobiety fatalnej. Organizatorzy zapraszają na projekcję trzech odcinków „Labiryntów kultury” i na znakomita ucztę intelektualną! Więcej
Dni Indyjskie we Wrocławiu
14 – 15 cze 2013, różne miejsca
Dni Indyjskie to cykliczne wydarzenie poświęcone polityce, gospodarce ikulturzeIndii współorganizowane przez organizacje studenckie działające przy uczelniach Wrocławia. Głównym organizatorem jest Koło Azjatyckie Stosunków Międzynarodowych działające przy Wydziale Nauk Społecznych UWr. Więcej
Średniowieczny Weekend w Arsenale
15 – 16 cze 2013, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, wstęp wolny
Impreza będzie podzielona na dwie części: turniejową i rzemieślniczą. W części turniejowej zaprezentowane zostaną efektowne pojedynki z użyciem różnorodnej broni białej i obuchowej. Zmagania rycerzy w replikach zbroi płytowych z przełomu XIV i XV wieku, powiązane fabułą i dowcipnymi komentarzami zagwarantują widzom doskonałą zabawę i niezapomniane emocje. Więcej
Dzień Kultury Gruzińskiej
15 cze 2013, od godz. 16:00, Klub Anima, wstęp 10 zł
Będzie można spróbować tradycyjnych gruzińskich potraw, porozmawiać z Gruzinami a także wziąć udział w koncercie zespołu gruzińskiego!
Dzień Kultury Gruzińskiej organizowany przez Wrocławski Klub „Anima”, to wydarzenie które tworzymy z myślą o wszystkich mieszkańcach Wrocławia, ale także o tych którzy na dźwięk gruzińskiej muzyki odczuwają przyjemny pobudzający dreszcz. Więcej
TEATR
GANYMED GOES EUROPE we Wrocławiu MAJ-LIPIEC 2013
14 cze 2013, Muzeum Narodowe, 30 zł normalny 20 zł ulgowy
Łączący malarstwo, literaturę i teatr „Ganymed goes Europe” to nowe spojrzenie na malarstwo dawnych mistrzów. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostało zaproszone do udziału w międzynarodowym projekcie „Ganymed goes Europe”, który realizowany będzie wspólnie z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu i Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2010 r. w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Ideą jest stworzenie nowoczesnej formuły łączącej w sobie trzy dziedziny sztuki: malarstwo, literaturę i teatr. Więcej
„ARIEL czyli SWINGER´S PLANETS”- spektakl szwajcarskiego teatru tańca Pink Mama Theatre
15 – 16 cze 2013, 19:00, Centrum Inicjatyw Artystycznych
Cztery planety (osoby) krążące wokół siebie i od siebie zależne. Każda z nich skrywa swoje prawdziwe uczucia i przypisuje sobie prawo do narzucania pozostałym swoich postaw moralnych. Obraz tego konserwatywnego społeczeństwa symbolizuje tu rodzina królewska. Symbolem wolności jest Ariel, która pojawiając się na królewskim dworze, każdej z postaci coś przypomina o sobie samym i zmusza do ukazania prawdziwej twarzy skrytej pod maską.Nagość wykonawców staje się specyficznym kostiumem będącym uosobieniem tęsknoty za czystością, szczerością i pięknem. Spektakl jest utrzymany w konwencji teatru tańca, w którym równorzędną rolę pełnią ruch, obraz, słowo i muzyka Więcej
WYKŁAD
WIZERUNEK WZGÓRZA PARTYZANTÓW- sesja naukowo-projektowa
14 cze 2013, 16:00, Galeria Entropia, wstęp wolny
Instytut Grafiki Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we współpracy z Galerią Entropia zaprasza na sesję naukowo-projektową: Wizerunek Wzgórza Partyzantów. Sesja naukowo-projektowa dotyczy zagadnienia tożsamości Wzgórza Partyzantów, jego wizerunku publicznego oraz prywatnego, relacji polsko-niemieckich, symboliki przestrzeni/obiektów militarnych i projektowania przestrzeni rozrywki. Więcej
WYSTAWY
Design Udomowiony
13 – 30 cze 2013, Galeria Wnętrz DOMAR
Już po raz piąty Galeria Wnętrz DOMAR zaprasza na wystawy, wykłady i inne wydarzenia w ramach formatu Design Udomowiony. Zyskał on status jednej z najważniejszych polskich imprez związanych z szeroko pojętym wyposażenia Wnętrz. Od lat twórcy Designu Udomowionego promują polskie wzornictwo i prezentują nowości ze świata Designu. Więcej
DYPLOMY ASP 2013
14 cze – 14 lip 2013, różne miejsca
Tradycyjnie, jak co roku na przełomie czerwca i lipca, galerie BWA WROCŁAW zapraszają do zapoznania się z pracami dyplomowymi studentów opuszczających mury wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Więcej
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie CHTO DELAT
14 cze 2013, 16:00, BWA Awangarda, wstęp wolny
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie rosyjskiego kolektywu artystycznego CHTO DELAT "Zanegować negację". O wystawie opowiedzą kuratorki Patrycja Sikora i Alicja Klimczak-Dobrzaniecka. Więcej
PRZYPŁYW-ODPŁYW / Wystawa zbiorowa
14 cze – 7 lip 2013, Centrum Kultury AGORA
Wernisaż: 14 czerwca, godz. 18.00
Przypływ-Odpływ to wystawa prac, dla której punktem wyjścia, było pochodzenie artystów. Wszyscy, bowiem pochodzą z Lubelszczyzny, gdzie odebrali wykształcenie artystyczne - przynajmniej w podstawowym zakresie, po czym wyjechali do Wrocławia, kontynuować działalność artystyczną. Wrocław dla jednych okaże się przystankiem na artystycznej drodze, a dla innych miejscem docelowym. Twórcy, to młodzi ludzie w wielu około 25-30 lat. Pokolenie, w którego trauma wysiedleń jest w jakimś stopniu zabliźniona, a poczucie obcości nabiera innego kontekstu, w którym podróż artystyczna spotyka się z historią z przed kilkudziesięciu laty... Więcej
Tuż za rogiem - wystawa Lecha Batora
15 – 30 cze 2013, Browar Mieszczański
Wernisaż 15.06, godz. 19:00.
Obcowanie z pracami Lecha Batora jest zwodnicze. Pozornie autor nagradza nas ładnymi, często kiczowatymi widoczkami, pośród których żyją sympatyczni ludziejelenie. Wygląda, że bohaterowie Batora uciekli na chwile od gwaru wielkomiejskiego życia. Są piękni, nienagannie ubrani, zastygli w pozach, rodem z lajfstajlowych magazynów, towarzyszą im snobistyczne gadżety. Więcej
WROCŁAW KAWĄ MALOWANY" - MARIUSZ GOSŁAWSKI
15 – 30 cze 2013, 18:00, Klub Pod Kolumnami
Wernisaż: 15 czerwca, godz. 18:00
Mówią o nim Czarodziej. (w Internecie jako czarekart). Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym, grafiką,fotografią, rzemiosłem artystycznym - tworzy serwety, pisze ikony. Tym razem W Klubie Pod Kolumnami pokaże wrocławskie pejzaże malowane kawą. Więcej
STREET ART NA NADODRZU - wystawa plenerowa
15 – 30 cze 2013, pl. Św. Macieja
Ponad 60 zdjęć nadodrzańskich grafitti, murali oraz szablonów będzie można oglądać od 15 do 30 czerwca podczas wystawy plenerowej „Street art. na Nadodrzu”, zorganizowanej przez wrocławski Klub Pod Kolumnami we współpracy z Galerią BWA. Na ośmiu wielkoformatowych standach, które staną w centralnym punkcie Placu św. Macieja, zaprezentowany zostanie pełen przekrój śródmiejskiego street artu. Więcej
Weronika Polak
16 cze – 3 lip 2013, 17:00, Klub Mleczarnia, wstęp wolny
Wernisaż:16 czerwca, godz.17:00
Serdecznie zapraszamy na wernisaż Weroniki Polak młodej artystki pochodzącej z rodziny o artystycznych tradycjach. Jest wnuczką Olgierda Bierwiaczonka, jednego z najwybitniejszych powojennych malarzy realistów oraz córką współczesnej malarki Ireny Bierwiaczonek-Polak . Szukając własnego stylu, zaczęła eksperymentować z różnymi technikami znajdując inspiracje i oryginalne zastosowania w najzwyklejszych przedmiotach. Więcej
KINO
PROPOZYCJE DCIK: KINO W CZERWCU
Tydzień Kina Ukraińskiego
10 – 17 cze 2013, Kino Nowe Horyzonty, 15 zł
W czerwcu Kino Nowe Horyzonty zaprasza na przegląd kina ukraińskiego - od klasyki po najnowsze filmy. W programie m. in. najwybitniejsze działa Dżigi Wiertowa, Aleksandra Dowżenki, Siergiej Paradżanow czy Kiry Muratowej. Więcej
WĘGIERSKA KAWALKADA: Węgierskie Filmy Krótkometrażowe
14 – 16 cze 2013, Kino Nowe Horyzonty, wstęp wolny
W programie przeglądu pokazy filmów krótkometrażowych i animowanych, m.in. laureatów nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.
Organizatorem przeglądu jest Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Więcej
Premiera: Dziewczyna z szafy
od 14 cze 2013
Debiut kinowy cenionego filmowca niezależnego - Bodo Koxa, oparty na jednym z najwyżej ocenionych polskich scenariuszy ostatnich lat. Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka, jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy. Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
Fotorelacja z XXII Festiwal „Maj z Muzyką Dawną”
Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej oraz reportażu z XXII edycji Festiwalu Maj z Muzyką Dawną.
W ramach tegorocznej, XXII edycji festiwalu usłyszeliśmy między innymi jeden z renomowanych chórów niemieckich, Knabenchor Hannover w repertuarze motetów Jana Sebastiana Bacha. Jacek Kowalski, poeta i bard, zabrał nas w muzyczną podróż do czasów wypraw krzyżowych oraz walk Powstania Styczniowego. Studenci filologii angielskiej UWr zaprezentowali publiczności dawną angielską muzykę dworską, a goście z Ukrainy – zespół Menestreli – wykonali utwory z tabulatury lwowskiej z XVI wieku.
Wiecej informacji o Festiwalu na stronie http://www.okis.pl/site/home/691/1.html
Kliknij tutaj aby zobaczyć kompletną galerię.
XXII Festiwal „Maj z Muzyką Dawną” organizowali: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Akademickie Stowarzyszenie Kultury WAGANT.
Mecenat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Wrocławskie Spotkania Kabaretowe - WIECZÓR PIOSENEK JANA KACZMARKA
24 czerewca 2013 r., godz. 19.00
Kawiarnia „Literatka”, Rynek 56/57, Wrocław
Wstęp wolny!
Organizatorzy spotkań w „Literatce” chcą znów przywrócić Wrocław i cały Dolny Śląsk na kabaretową mapę Polski. Celem Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest przede wszystkim wykorzystanie potencjału mniej znanych twórców kabaretowych z Dolnego Śląska. W przyszłości pozwoli to powołać silną lokalną scenę kabaretową, na wzór warszawskiej "Harendy" Artura Andrusa i łódzkiej "Przechowalni" Andrzeja Poniedzielskiego. Właśnie rodzimi, dolnośląscy, artyści będą prawdziwymi gwiazdami Wrocławskich Spotkań Kabaretowych.
Organizatorzy spotkań chcą również zapoznać młodszą część publiczności z twórczością legendarnych postaci wrocławskiego kabaretu m.in. Jana Kaczmarka czy Andrzeja Waligórskiego. Obok monologów i skeczy jest również miejsce na piosenkę poetycką.
Spotkania odbywają się co miesiąc, począwszy od września 2012 roku. Każde z Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest uświetnione przez występ ogólnopolskiej gwiazdy.
Tym razem w ramach Spotkań wystąpią: KABARET "ELITA", Aleksander Mrożek, Robert Foks, Barbara Piotrowska
gość specjalny: Bogusław Bednarek
Prowadzenie: JANUSZ DOMIN i STANISŁAW SZELC
Wstęp wolny !
Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa
Kawiarnia "Literatka”
Patronat – Wicemarszałek Radosław Mołoń
Specjalny pokaz filmu "Trzy Historie Galicji"
10 czerwca 2013 r. we Wrocławiu w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu „Tydzień Kina Ukraińskiego” zorganizowanego przez Konsulat Honorowy Ukrainy we Wrocławiu oraz fundację „Ukraina”. Podczas jego trwania pokazany zostanie film Trzy Historie Galicji z późniejszą dyskusją, w której udział wezmązarówno jego twórcy jak i bohaterowie. (Wstęp wolny. Zobowiązuje rezerwacja miejsc pod numer telefonu 71 788 44 50 lub mailowo: info@konsulat-ukrainy.wroclaw.pl)
Film "Trzy Historie Galicji" został wyprodukowany w 2010 r. Jest to film dokumentalny w reżyserii Ukrainki (Olga Onyszko) i Libanki (Sarah Farhat), który opowiada o losach trzech osób w dramatycznych realiach II wojny światowej. Są to: Żyd z Borysławia - Aharon Weiss, ukrywany przez polskich i ukraińskich sąsiadów, działaczka ukraińskiego podziemia - Olga Ilkyv, prześladowana po wojnie przez władze sowieckie oraz ksiądz Stanisław Bartmiński z jednej z podprzemyskich parafii. Jest to historia trzech osób, trzech religii, trzech przenikających się galicyjskich światów, których kres nadszedł wraz z II wojną światową.
"To jest przykład dokumentu, który nie jest telewizyjnym raportem, lecz filmem przeznaczonym do dużego ekranu. Uważam, że ten film znajdzie swoją niszę w kinach "- mówi dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Młodość" Andrij Khalpakhchi
Film już został pokazany w Niemcach, Stanach Zjednoczonych, we Francji i na Festiwalu Filmowym w Cannes. Wiosna 2011 r. rozpoczęło się tournée, które ma na celu zaprezentować “Trzy historie Galicji” na światową skalę. Wrocław jest jednym z honorowych miast-inicjatorów prezentacji filmu w Polsce.
Szczegółowy program wydarzenia:
17:00 Oficjalne otwarcie, przemówienie JE Konsula Honorowego Ukrainy we Wrocławiu oraz gości specjalnych.
17:30 Pokaz filmu „Trzy Historie Galicji”
19:00 Dyskusja wokół tematów poruszonych w filmie, z których kluczowym jest „Prawda, która jednoczy”, z udziałem reżyserki Olhy Onyshko i bohaterów filmu.
Tydzień Kina Ukraińskiego
W dniach od 10 do 17 czerwca 2013 r. we Wrocławiu w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się festiwal pod tytułem „Tydzień Kina Ukraińskiego”, zorganizowany przez Konsulat Honorowy Ukrainy we Wrocławiu i Fundację ‘Ukraina”, gdzie pokazane zostanie dziewięć ukraińskich filmów, przedstawiających rozwój kinematografii ukraińskiej w XX i XXI wieku. 11 czerwca w Tajnych Kompletach, w ramach festiwalu, zaprezentowany zostanie również Tom najlepszych reportaży opublikowanych na łamach Nowej Europy Wschodniej w latach 2008-2012
Tydzień Kina Ukraińskiego to wydarzenie, mające na celu zapoznanie mieszkańców Wrocławia oraz jego gości z losem ukraińskiego kina w tak niestabilnym okresie historycznym. Zaprezentowane zostaną dzieła twórców, którzy wzbogacili historię kinematografii produkcją kontrowersyjną, innowacyjną, a także eksperymentalną.
10 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu, podczas którego pokazany zostanie film «Trzy Historie Galicji» z późniejszą dyskusją, w której udział wezmą jego twórcy i bohaterowie.
Następnie, w chronologicznej kolejności pokazane zostaną wybitne dzieła ukraińskich reżyserów wraz z krótką prezentacją każdego z nich, która pozwoli głębiej zrozumieć sens pokazywanych filmów, poznać autora i osobliwość czasów, w których tworzył.
Kinematograficzną podróż rozpocznie film Oleksandra Dovzhenki «Zwenyhora», który bez słów opowiada zachwycająco żywą i wielowarstwową historię.
Później widzowie będą mogli zapoznać się z dokumentem Dżigi Wertowa pod tytułem «Człowiek z kamerą», sugerującego zupełnie nową wizję sztuki kinematograficznej bez udziału scenariusza ani aktorów. W październiku 2010 r. ten film zajął 11 pozycję na liście „Filmów dokumentalnych, które zmieniły świat”, sporządzonej przez magazyn Entertainment Weekly. Następnie na ekrany wejdą specyficzne, ale niepowtarzalne filmy Sergija Paradżanowa, któremu udało się stworzyć całkiem nowy gatunek kina.
Później zadziwiać widzów będą takie filmy jak: «Kamienny krzyż» Leonida Osyki, «Jezioro Łabędzie. Zona» Jurija Illienki oraz «Krótkie spotkania» Kiry Muratowej. W tych filmach bohaterowie odnajdują się w nieprzewidywalnych, dramatycznych, lub też komicznych sytuacjach, które niezwykle umiejętnie przedstawiają ukraińską mentalność.
W ostatnim dniu festiwalu pokazany zostanie film Mychajła Illienki «Ten, który przeszedł przez ogień», który w zeszłym roku był nominowany do Oskara. Film, który ukazuje nigdy dotąd nie słyszaną historię zupełnie nowego ukraińskiego bohatera.
Wydarzenie pozwala zapoznać się z kulturą całkiem inną, a zarazem tak podobną do polskiej – kulturą, która zawsze istniała, ale ze względu na niesprzyjające warunki nie zdążyła wystarczająco dobrze się zaprezentować.
Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego
Szegółowy program wydarzenia
Wydarzenie na facebooku
DCIK poleca na weekend 7-9 czerwca 2013
Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń.
W tym tygodniu m.in. polecamy: koncerty, wernisaże, przedstawienia teatralne, spotkania oraz trzy festiwale.
W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
7-9 czerwca 2013
WYSTAWY
TRUST. Wystawa Przemysława Truścińskiego
5 cze 2013 – 9 lip 2013, Biuro Wystaw Artystycznych, Jelenia Góra
Na wystawie w BWA znajdą się najważniejsze komiksy, ilustracje, grafiki oraz obrazy Truścińskiego. Prace eksponowane będą w formie oryginałów (co w przypadku materiałów przygotowywanych do druku, a więc ilustracji oraz komiksów, zdarza się niezwykle rzadko). Więcej
Wystawa: Florian Kohut
Wernisaż: 7 cze 2013, Polkowickie Centrum Animacji
Wernisaż 7 czerwca 2013, godzina 18:00, Galeria „Rynek 26″
Wyjść w plener. Wsłuchać się w śpiew przyrody. Pokłonić strachowi polnemu. Dobrać kolory tak, aby oddać naturę: żółcienie, fiolety, ugry. Zestawić je ze sobą na płaszczyźnie obrazu. Stworzyć nieskazitelną harmonię, namalować wiatr. To pragnę osiągnąć w swojej twórczości. F.K. Więcej
PUOT EXPO 2013
Otwarcie wystawy: 8 cze 2013, Galeria PUOT, Polanica Zdrój
Otwarcie wystawy 8 czerwca 2013, godzina 18:00.
Galeria na Puocie powstała w 2010 roku jako odpowiedź na zamknięcie znacznej części Parku Zdrojowego z powodu jego przebudowy. Na trzy letnie miesiące zawisła na ogrodzeniu otaczającym przebudowywany Park. Stąd wzięła się nazwa wydarzenia: PUOT - Polanicka Umiejętność Ogradzania Terenu. Pierwsza edycja wystawy spotkała się z tak dużą popularnością, iż postanowiono uczynić z wydarzenia imprezę cykliczną. Więcej
TEATR
Premiera: W SAMO POŁUDNIE
7, 8, 9 cze 2013, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
W SAMO POŁUDNIE - spektakl, dla którego punktem wyjścia był 4 czerwca 1989 roku - dzień wyborów do Sejmu i Senatu i demokratycznego zwycięstwa demokratycznej opozycji wywodzącej się z Solidarności. W toku pracy nad spektaklem zespół aktorski odnalazł i rozmawiał z kandydatami z 1989 roku z regionu wałbrzyskiego, pytając o motywacje działań i wybory dokonywane przez nich po 4 czerwca 1989 roku. W SAMO POŁUDNIE nie jest jednak ani spektaklem dokumentalnym, ani opowieścią o zwycięstwie. Więcej
Miasto Duchów
8 cze 2013, 21:00, Amfiteatr, Wałbrzych
Do miasta o piekielnie trudnej do wymówienia przez cudzoziemca nazwie trafia ekipa telewizyjnego programu tropiącego duchy i wyjaśniającego zagadkę tajemnych zjaw i dziwnych miejsc. Co odkryją w Wałbrzychu?
Cyrano de Bergerac
8, 9 cze 2013, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Cyrano de Bergerac Teatru Modrzejewskiej będzie dramatem o wielkich namiętnościach, ale także komedią ośmieszającą idiotyzmy i niegodziwości, będzie opowieścią pełną staromodnie pojmowanej szlachetności, a zarazem spektaklem nowoczesnym i niebanalnym w sferze formalnej. Więcej
Spektakl: Shirley Valentine
9 cze 2013, 19:00, Centrum Kultury MUZA, Lubin
Shirley Valentine chciała zostać stewardessą, poznawać nowych ludzi, zwiedzać obce kraje. Jednak od lat wiedzie życie kury domowej i żony. Wspomina przygotowując obiad, popijając wino i przemawiając do… kuchennej ściany. Więcej
MUZYKA
Koncert: KOMETY
7 cze 2013, 21:00, Klub Jazgot, Szklarska Poręba
Komety, jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów alternatywnych. Występują w składzie: Lesław (głos, gitara, muzyka, słowa), W. Szewko (bass, głos) i Arkus (bębny, głos). Zespół stworzył swój własny styl muzyczno-słowny. Więcej
Dni Glogowa 2013
7 – 9 cze 2013, Głogów
Podobnie jak w poprzednich edycjach, znanej w całym regionie imprezy, mieszkańcy Głogowa i okolicznych miejscowości mogą przygotować się na szereg rozrywek i atrakcji. W tym roku 12 wykonwaców oraz liczne imprezy towarzyszące! Więcej
Piątkowe Granie: NOCNE BOOGIE
7 cze 2013, 19:30, Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe, Lubin
Nocne Boogie to legnicka grupa rockowo - bluesowa powstała w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku.Grupę założył Eryk - gitarzysta i autor większości piosenek i tekstów. W pierwszym repertuarze grupy, granym przez wiele lat na koncertach znalazły się utwory takich wykonawców jak Breakout, Blues Brothers, czy Robert Johnson. Więcej
Wielkie Tematy Filmowe - recital Andrzeja Waśniewskiego
7 cze 2013, 20:00, Klub A PROPOS,Wałbrzych
Pianista Andrzej Waśniewski i Wielkie Tematy Filmowe. W programie m.in. tematy z Ojca Chrzestnego, Misji, Łowcy Androidów oraz filmów polskich: Nocy i Dni, Lalki oraz… 07 zgłoś się! Więcej
Koncert: CITY LIGHTS & NOTHING PERSONAL
8 cze 2013, 20:00, PUB AK, Kłodzko
Citylights, jest to ekipa czterech kolesi żyjących dla ideałów "brudu i rock'n'rolla."
Zespół został utworzony we wrześniu 2009 roku, a po kilku miesiącach prób postanowili nagrać EP zatytułowaną "Dickcheese", która zobaczyła światło dzienne na początku 2010 roku. Po wyjściu debiutanckiego EP, zespół zdecydował, że to tylko kwestia czasu, aby sprawdzić się na żywo. Więcej
Koncert Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu
9 cze 2013, 16:00, Synagoga Rutika, Dzierżoniów
Pierwszy koncert muzyki synagogalnej w dzierżoniowskiej synagodze – koncert Chóru Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Michała Rybarczyka.
Misją Chóru Synagogi pod Białym Bocianem i Fundacji PRO ARTE 2002 jest popularyzacja muzyki synagogalnej. Stąd w porozumieniu z Fundacją „Beiteinu Chaj – 2004”, która realizuje projekt ratowania synagogi w Dzierżoniowie, oraz z Dzierżoniowskim Ośrodkiem Kultury, przygotowany KONCERT MUZYKI SYNAGOGALNEJ W DZIERŻONIOWIE. Więcej
INNE
Nocne zwiedzanie Zamku Książ..z duszą na ramieniu
7 cze 2013, 22:00, Zamek Książ, Wałbrzych
Jeżeli jesteście ciekawi, jakie tajemnice skrywa po zmroku majestatyczny Zamek Książ, a przede wszystkim chcecie przekonać się jak odważni jesteście, nie pozostaje Wam nic innego jak wziąć udział w tym wydarzeniu. Więcej
Księstwo Czocha
8 cze 2013, Zamek Czocha, Leśna
W programie m.in.: występ zespołu muzyki dawnej Rocal Fuza, pokaz walk rycerskich, spektakl teatralny "Biała Dama", występ Jana Pietrzaka, recital Grzegorza Żaka i nocne zwiedzanie Zamku Czocha. Więcej
Święto Twierdzy
8 cze 2013, 16:30, Twierdza w Srebrnej Górze
Jedna z największych atrakcji regionu – Twierdza Srebrna Góra prawdopodobnie największa górska warownia Europy. Jest to wyjątkowy obiekt z okresu fryderykańskiego a obecnie potężny magnes ściągający turystów, historyków i wielbicieli przygód. Więcej
Festiwal Kultury Żydowskiej
8 cze 2013, Park Zdrojowy w Cieplicach
W programie: koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu czeskiego „Mackie Messer Klezmer Band”, czytanie bajek żydowskich ze sceny, sesje naukowe n/t kultury żydowskiej, występ dzieci z Polski i Czech, przedstawienie będące zwieńczeniem całorocznych warsztatów teatralnych. Więcej
Piknik w pałacowym parku z Orkiestrą Dętą BORYNIA
9 cze 2013, 15:00, Pałac Staniszów, Staniszów
Piknik rozpocznie się przemarszem Orkiestry Dętej, która umili niedzielne popołudnie grając standardy muzyki rozrywkowej oraz marsze w romantycznej scenerii angielskiego parku krajobrazowego Pałacu Staniszów. Więcej
PROPOZYCJE DCIK
kulturalny weekend we Wrocławiu
7-9 czerwca 2013
MUZYKA
VI Festiwal Kalejdoskop Kultur
1 – 15 cze 2013, wstęp wolny
Kalejdoskop Kultur to Festiwal propagujący wielokulturowość Wrocławia odbywający się od 2008 roku we Wrocławiu.
Festiwal zaprasza na kolejne etniczne święto wszystkich miłośników kultury ludowej, muzyki folkowej, pysznej kuchni i oryginalnych trunków . Oprócz tradycyjnych zespołów mniejszości narodowych i etnicznych, barwnych formacji tanecznych i etno –folkowych oraz wyśpiewanych wielogłosem zapomnianych historii, na scenie zabrzmi prawdziwy kozacki rock z Ukrainy – zespół KOZAK SYSTEM (spadkobiercy legendarnych Haydamaków) oraz NEOZBILJNI PESIMISTI - antiglobal-ethno-punk z Serbii. Więcej
Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha 2013
1 – 8 cze 2013, Synagoga Pod Białym Bocianem
Festiwal SIMCHA obchodzi w tym roku 15 urodziny. Na jubileuszową edycję miejskiego święta kultury żydowskiej do Wrocławia zjeżdżają się klezmerzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Czech artyści, wykładowcy i pasjonaci żydowskich klimatów. Więcej
Emergenza Festival 2013 – finał regionalny
8 cze 2013, 19:00, Klub Firlej
Emergenza jest obecnie największym i najpopularniejszym na świecie międzynarodowym festiwalem muzycznym poświęconym młodym zespołom. Do tej pory we wszystkich edycjach wzięło udział ponad sto tysięcy kapel, które co rok konkurują ze sobą o tytuł najlepszego zespołu na świecie. Festiwal obecnie odbywa się w najlepszych klubach muzycznych trzydziestu trzech krajów Europy, Ameryki Północnej, Japonii i Oceanii. Cała impreza skupia uwagę milionowej widowni. Emergenza jest otwarta na wszystkie gatunki muzyczne. Więcej
Kulka w Filharmonii
8 cze 2013, 18:00, Filharmonia Wrocławska
Koncert o charakterze "rodzinnym". Konstanty Kulka wykona utwory Karola Lipińskiego. Gaba zagra z towarzyszeniam orkiestry kameralnej piosenki z albumów Out i Hat, Rabbit. Więcej
Riverside
9 cze 2013, 19:30, Klub Eter
Historia Riverside zaczyna się w samochodzie Piotra Kozieradzkiego podczas wspólnej podróży z Piotrem Grudzińskim. To w ich głowach narodził się pomysł na granie nowoczesnej progresji, zmaterializowany później jako Riverside. Grudziński był wówczas gitarzystą metalowego zespołu Unnamed, z kolei Kozieradzki bębnił w death metalowych kapelach Hate i Domain. Więcej
SPOTKANIA
SPOTKANIE KONSULTACYJNE — DOM KULTURY+
7 cze 2013, 17:00, Muzeum Współczesne, wstęp wolny
Dni Indyjskie we Wrocławiu
7 – 15 cze 2013, Wrocław
Dni Indyjskie to cykliczne wydarzenie poświęcone polityce, gospodarce ikulturzeIndii współorganizowane przez organizacje studenckie działające przy uczelniach Wrocławia. Głównym organizatorem jest Koło Azjatyckie Stosunków Międzynarodowych działające przy Wydziale Nauk Społecznych UWr. Więcej
Stref kontaktu: Olga Tokarczuk
8 cze 2013, 17:00, Kino Nowe Horyzonty
Druga odsłona "Stref kontaktu" w Kinie Nowe Horyzonty - 8 czerwca. Filmy wybrała pisarka Olga Tokarczuk, autorka powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych, na podstawie której powstała Kotlinaw reżyserii Agnieszki Olsten. Więcej
Archwium Państwowe zaprasza na MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ARCHIWÓW
9 cze 2013, 14:00-19:00, Archiwum Państwowe we Wrocławiu
W dniu 9 czerwca (niedziela) 2013 roku będzie można odwiedzić gmach Archiwum Państwowego we Wrocławiu przy ulicy Pomorskiej 2 (za gmachem Głównym Uniwersytetu, przy moście Pomorskim) w godzinach od 14.00 do 19.00. Archiwum pragnie zaprezentować wystawę poświęconą „XX-leciu Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego we Wrocławiu”― możliwość zobaczenia oryginalnych rodzinnych drzew genealogicznych i zapoznania się z dorobkiem tegoż towarzystwa. Więcej
TEATR
Wielka? Reforma? Teatru?
7 – 8 cze 2013, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, wstęp wolny
Konferencja podsumowująca kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań 2012/2013, z udziałem grupy roboczej oraz prof. Krystyny Duniec i prof. Lecha Sokoła Więcej
Matki- SPEKTAKL
7 cze 2013, 19:00,Teatr Arka
Twórcy widowiska zadają fundamentalne pytania dotyczące człowieczeństwa, godności ludzkiej i nieprzekraczalności granic własnej tożsamości. Kto daje jednostce prawo do panowania nad drugim człowiekiem? Czy coś się zmieniło na przestrzeni tysiącleci? Czy, w końcu, mamy moralne prawo do tego, by być dumnymi z osiągnięć ludzkości? Podejmiecie się Państwo odpowiedzi na te pytania? Więcej
Danuta W. - monodram w wykonaniu Krystyna Jandy
8 cze 2013, 19:00, Biuro Festiwalowe Impart
Spektakl DANUTA W. powstał na kanwie książki Danuty Wałęsy Marzenia i tajemnice, opracowanej przez Piotra Adamowicza, wydanej przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa. W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Mówi - jak zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, którą przyszło za nie zapłacić. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń. Więcej
Mdłość, Mniezłość, Miłość
9 cze 2013, 20:00, Teatr Muzyczny Capitol
Twórczość literacka Tymona Tymańskiego, poza nieodzownym szyderczo-absurdalnym rymem, ujawnia tu także zaskakująco duże pokłady liryki i czułości. W spektaklu oglądamy relacje męsko-damskie, przedstawione z całym bagażem piękna, głupoty, erotyzmu, powszedniości, perwersji, nudy, zaskoczenia i rozczarowania. Więcej
Ostatnie „Złudzenie” przed wakacjami, Teatr Poruszenia
9 cze 2013, 19:00, Centrum Inicjatyw Artystycznych
„Złudzenie” w reżyserii Eweliny Niewiadowskiej. „Złudzenie” to spektakl ruchu luźno oparty na motywach znanej baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”. Opowieść o bynajmniej nie bajkowej wędrówce przez bajkowy świat – trudnej, wbrew wszelkim przeciwnościom, z nikłą nadzieją jako jedynym przewodnikiem. Więcej
Labolatorium ruchu: TEATR CYNADA - "Mężczyźni nie tańczą"
9 cze 2013, 16:00, Biuro Festiwalowe Impart
Projekt – Laboratorium ruchu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016 tworzony jest we współpracy z ważnymi i opiniotwórczymi instytucjami i środowiskami, m.in. z Biurem Festiwalowym Impart 2016, z Instytutem Muzyki i Tańca, z Centrum Inicjatyw Artystycznych, z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych Momentum, ze Stowarzyszeniem ARTEO, zespołami i artystami, teoretykami i krytykami tańca, z organizacjami zajmującymi się szeroko pojmowaną kulturą ruchu. Więcej
WYKŁAD
KOBIETY ROTBAUMA. Z DZIEJÓW TEATRU WE WROCŁAWIU
7 cze 2013, 18.30, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, wstęp wolny
Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na prezentację Anny Kałużnej pod tytułem „Kobiety Rotbauma. Z dziejów teatru we Wrocławiu”. Ta prezentacja otworzy nowy projekt, tworzony przez American Corner wspólnie ze Studium Języków i Kultury Żydowskiej przy wrocławskiej polonistyce, zatytułowany „Szlakami żydowskich kobiet po Wrocławiu”. Planowane są dwie kolejne prezentacje na ten temat: we wrześniu dr A. Dębski, autor „Historii kina we Wrocławiu”, przybliży nam postać Sary Kayser, założycielki pierwszego kina w naszym mieście, a w listopadzie dr Agata Rybińska opowie o rodzinie Stein, głównie o siostrach Edyty. Więcej
WYSTAWY
Wystawa multimedialna - TAM I TERAZ
6 – 14 cze 2013, BWA Studio, wstęp wolny
Znajdując się tu i teraz, stoimy w punkcie zetknięcia się dwóch wydarzeń odbywających się w różnym czasie i miejscu – dokumentacji happeningu „To już pewne – Pożegnanie Solpolu” oraz projekcji multimedialnej do muzyki realizowanej na żywo. Więcej
Wystawa „Schlabs poszukujący. Fotografia z lat 1952-1957"
6 cze – 24 lip 2013, Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" Galeria OKiS
Twórczość poznańskiego fotografa – Bronisława Schlabsa (1920 – 2009) – zajmuje znaczące miejsce w historii polskiej fotografii. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace artysty z pierwszych lat fotograficznej twórczości. Choć w okresie tym Schlabs, podobnie jak wielu polskich fotografów, realizował program socrealizmu, nawiązując również do popularnej nadal wówczas estetyki piktorializmu, jednocześnie wykonywał fotografie o widocznej reminiscencji międzywojennej awangardy. Więcej
Joanna Stoga Still Life | wystawa fotografii
7 – 15 cze 2013, Wrocław, Cocofli - books art cafe, wstęp wolny
Joanna Stoga, fotografka, laureatka m.in. pierwszej nagrody w konkursie organizowanym przez Georgia O'Keeffe Museum w Santa Fe w 2013 roku, Złotego Medalu przyznawanego przez Royal Photographic Society w konkursie International Garden Photographer of the Year w Londynie. Ceniona zwłaszcza za cykle inspirowane botaniką, w Cocofli, we Wrocławiu, po raz pierwszy pokazuje serie z lalkami „Lalutki” i „Lol”. Z artystką rozmawia Dorota Hartwich. Więcej
Prace Magdy Wosik i zbiory jej Ojca Wiesława Wosika
7 cze – 14 lip 2013, Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Wernisaż: 7 czerwca, godz.12:00
Nowa ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza to prace Magdy Wosik – adiunkta w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autorka zaprezentuje na wystawie liczne ilustracje do książek i czasopism dziecięcych. Magda Wosik na stałe współpracuje z wydawnictwami i czasopismami dziecięcymi, jest m.in. współautorką pierwszej w Polsce bajki do rysowania pt. „O , ja cię! Smok w krawacie!” - najlepszej książki dziecięcej w 2011 roku. Więcej
Urszula Wilk
7 cze 2013, 17:00, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
Wernisaż: 7 czerwca, godz. 17:00
Zdumiewająca rozrzutność natury w posługiwaniu się błękitem, to najnowszy cykl prac Urszuli Wilk, który jest kontynuacją projektu "Mój prywatny obszar chronionego krajobrazu" rozpoczętego w 2010 roku.Urszula Wilk reprezentuje jedną z najciekawszych generacji wrocławskich artystów malarzy. To artystyczne pokolenie, które swoją działalniością twórczą w latach 80 dwudziestego wieku zmieniło obraz nie tylko wrocławskiej, ale też polskiej sztuki współczesnej i na trwałe wpisało się w jej historię. Więcej
Robert Olejnik "Zona"
7 – 30 cze 2013, Galeria Sztuki Socato
Wśród zalewu banalnych, komercyjnych fotomontaży prace Roberta Olejnika stanowią interesujący wyjątek. Oscylują na krawędzi nurtu konceptualnego, a zarazem komercyjno-reklamowego. Olejnik podąża tropem chętnie wykorzystywanym przez artystów i amatorów współczesnego fotomontażu, tworząc prace z gatunku mrocznego science fiction. Postapokaliptyczna wizja rodem z Lema czy Tarkowskiego to nie tylko wyestetyzowany, cyfrowo manipulowany obraz, to przede wszystkim nowa, skłaniająca do refleksji wizja, tylko z pozoru surrealistyczna. Więcej
KINO
PROPOZYCJE DCIK: KINO W CZERWCU
HP Social Art
7 cze 2013 – 9 cze 2013, Kino Nowe Horyzonty
Kwestie społeczne (SOCIAL) i artystyczna próba ich ujęcia (ART) = SOCIAL ART. Social Art to nowe wydarzenie na społeczno-kulturalnej mapie Wrocławia. Przegląd filmów fabularnych oraz dokumentalnych o tematyce społecznej połączony będzie z wystawą polskiego plakatu artystycznego, zaaranżowaną w klimacie recycling art w przestrzeni kina oraz pokazem reklam społecznych z całego świata. Więcej
Inny świat
Premiera: 7 cze 2013
„Inny Świat” to filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji z których słynie Danuta Szaflarska – „Zakazanych piosenek”, „Skarbu”, „Pożegnania z Marią” czy „Pora umierać”, tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Więcej
Dziewczynka w trampkach
Premiera: 7 cze 2013
Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Więcej
Taka piękna katastrofa
Premiera: 7 cze 2013
Tracy (Julia Stiles) chce przedstawić swoim przyjaciołom nowego chłopaka (David Cross), podczas niedzielnego "brunchu par". Od akceptacji znajomych zależy, czy Tracy umówi się z Glennem na następną randkę. Z przyjaciółmi jednak różnie bywa... Z miłego spotkania impreza przeradza się w kłótnię. Więcej
Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl
W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.
Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na facebook.com /informacja kulturalna
« poprzednia 1 2 … 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 … 69 70 następna »