• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

Kliknij aby powiększyć

Reportaż „Tym, co w górach pozostali…”

1 listopada 2013, godz. 17.30 i 22.45
TVP Wrocław

Reportaż poświęcony historii powstania cmentarza górskiego w Karkonoszach oraz ludziom, którzy w górach pozostali na zawsze. Są to, między innymi, sylwetki ratowników GOPR-u i przewodników sudeckich PTTK związanych z Karkonoszami.


W programie znajdują się wypowiedzi GOPR-owców i przewodników, którzy dwadzieścia osiem lat temu tworzyli cmentarz górski w Dolinie Łomniczki, a także wypowiedzi GOPR-owców biorących udział w tragicznych wyprawach, w których zginęli ich koledzy.


Reportaż ilustrowany jest ikonografią z okresu budowy cmentarza i krzyża, zarazem przedstawia sylwetki ludzi, którym cmentarz ten jest poświęcony.

 

 

Autor: Maciej Kieres

Zdjęcia: Paweł Przybylski

Emisja: TVP Wrocław, 1 listopada (piątek)

Godzina godz. 17.30 i 22.45

 

Producent: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

Kliknij aby powiększyć

Wystawa DZIEŃ JEST ZA KRÓTKI.
Kilka opowieści autobiograficznych - Jelenia Góra

15 listopada - 16 grudnia 2013
BWA Jelenia Góra, ul.Długa 1


Artyści:
Basia Bańda, Agata Bogacka, Monika Drożyńska, Pola Dwurnik, Aneta Grzeszykowska, Zuzanna Janin, Maess, Cecylia Malik, Malwina Niespodziewana, Joanna Rajkowska, Wilhelm Sasnal, Maciej Sieńczyk,  Zorka Wollny, Ewa Zarzycka,  Artur Żmijewski, Katarzyna Kozyra


Kurator: Magdalena Ujma
Koordynator:
Agnieszka Chodysz


Wystawa jest poświęcona autobiograficznym relacjom w najnowszej sztuce polskiej. Zaproszeni artyści opowiadają własne historie. Są to historie z życia wzięte, w których narracja zazwyczaj jest snuta w pierwszej osobie. Napięcie pomiędzy figurą autora a podmiotem dzieła z jednej strony, a z drugiej – pomiędzy fikcją a prawdą przedstawienia tworzy oś tej wystawy.

Słowa „dzień jest za krótki” to cytat z wypowiedzi pewnego dyrektora galerii, który jest również artystą. Wypowiedź dotyczyła niemożliwości pogodzenia aktywności artystycznej z zarządzaniem instytucją. Słowa stanowią jednocześnie wyraz frustracji osoby, która jest świadomym obserwatorem własnych życiowych wypadków i na bieżąco je komentuje, starając się nie przeoczyć niczego. Jej zmartwienie można nazwać troską diarysty.

Autobiograficzność sztuki najnowszej to rozległy temat, gąszcz tropów i możliwych podejść, zarazem artystycznych, jak i badawczych. Na wystawie wytyczone zostają dwie ścieżki. Pierwsza została już wymieniona: sprzeczności towarzyszące zapisywaniu własnego życia, frustracja diarysty. Jak zanotować wszystko? Dokonywać wyborów? Przewidzieć co w przyszłości będzie ważne? Drugi trop to z kolei historia, która odbija się i w osobistych zapiskach, i w bardziej kronikarskim notowaniu codzienności. Rozczarowanie krytyków, którzy po odzyskaniu wolności w 1989 oczekiwali, że w Polsce powstaną wielkie powieści, filmy i inne dzieła sztuki epickiej, opisujące czasy wielkiej przemiany, może okazać się bezpodstawne, bo owe czasy znalazły odbicie w relacjach osobistych, nie zawsze skupiających się bezpośrednio na historii, lecz pośrednio ją relacjonujących.

 


Polską sztukę po 1989 roku charakteryzuje niezwykła ilość odwołań do postaci artysty. Jak zauważa Bożena Czubak, właściwie nie nastąpiła tutaj śmierć autora, podmiot nie uległ dekonstrukcji, utrzymywały go przy życiu wciąż popularne dyskursy modernistyczne.* Burzliwe lata 80. przyniosły, co prawda, próby demitologizacji figury artysty, a w latach 90. pojawiła się ostra krytyka, która po roku 2000 znacznie złagodniała. Jednak postać autora, różnie pojmowanego, trzymała się mocno.

Narracje autobiograficzne wynikać mogą ze stopniowej erozji mitu twórcy. Lata najnowsze, zwłaszcza okres po roku 2000, są przecież czasem popularności sztuki inspirującej się codziennością i zwykłym życiem. Przekazywane w pierwszej osobie relacje, bazujące na życiu prywatnym, dokumentalne i quasi-dokumentalne, kryją w sobie splot zagadnień o kluczowej wadze dla współczesnej sceny artystycznej. Pojawiają się wśród nich odniesienia do historii zostawiającej ślad w życiu jednostek i ich sztuce, odniesienia do pamięci, statusu artysty i autora. Historia przefiltrowana przez zwykłe życie zdaje się tracić na znaczeniu, notowanie codziennych zdarzeń sugeruje zaś, że treść dzieł zapewnia samo życie, że rolą artysty jest jedynie chwytanie go na gorąco.

Wystawa „Dzień jest za krótki” skupi się na wybranych przykładach dokumentu osobistego. Pokaże wyraziste zastosowania pierwszoosobowej narracji, by zastanowić się dlaczego i w jakim celu artyści współcześni tak często bazują na własnej autobiografii, ujawniają siebie jako narratora opowieści.

---

Wystawie towarzyszył będzie katalog „Dzień jest za krótki” z tekstami Ingi Iwasiów, Agnieszki Karpowicz, Ewy M. Tatar i Magdaleny Ujmy.
Projekt albumu: Daria Malicka

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów prywatnych artystów oraz ze zbiorów: Galerii Raster, Galerii Stereo, Warmińsko-Mazurskiej Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie, Galerii Lokal30, Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki w Krakowie, Fundacji Katarzyny Kozyry, Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych - depozyt Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Galerii Żak Branicka.

 

 wernisaż: 15 listopada, godz. 17.00


 Kliknij tutaj aby zobaczyć kompletną galerię.

 

Fotorelacja z wernisażu kliknij tutaj aby zobaczyć kompletną galerię.

 

Wystawa i katalog dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Dyrektor: Piotr Borkowski


Urząd Marszałkowski


Współorganizatorzy:
Muzeum Współczesne Wrocław, Dyrektor: Dorota Monkiewicz

Galeria BWA w Jeleniej Górze, Dyrektor: Janina Hobgarska


Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu



 Galeria BWA Sokół w Nowym Sączu, Dyrektor: Janusz Wójcik,


Kierownik Programowy: Łukasz Białkowski


Wystawa została zorganizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS


Materiały prasowe

Kliknij aby powiększyć

Wystawa fotografii
„Kościoły Pokoju na Dolnym Śląsku” w Brukseli

7 listopada - 9 grudnia2013
Chapelle pour l’Europe, rue Van Maerlantstraat 22-24, 1040 Bruxelles

 

10 grudnia 2013
Eglise Notre Dame du Sablon rue du Sablon, 1000 Bruxelles


Fotograficzna relacja dolnośląskiej artystki Barbary Górniak ma wymiar niezależnego dzieła, powstałego na skutek obcowania z wybitnymi zabytkami architektury - kościołami pokoju w Jaworze i Świdnicy.

Wystawa i album zostały zrealizowane przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu z okazji obchodów jubileuszu 20-lecia partnerstwa Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii.

 

Jako dzieło architektoniczne Kościoły Pokoju pozostają ponadczasowym przekazem, świadczącym o determinacji i sile ducha. Są istotnym dowodem zapoczątkowanych przemian społeczno-religijnych, kiedy trwały pluralizm religijny, promieniujący wówczas z krajów Rzeszy, inicjował powszechność postawy tolerancji w nowożytnej Europie.

Po upływie wieków, konstrukcje kościołów wykazują zadziwiającą trwałość, pomimo zastosowanych do budowy niewyszukanych materiałów. Pozostają obecnie największymi w Europie obiektami, wzniesionymi w konstrukcji szkieletowo-ryglowej.

W 2001 roku oba kościoły zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się tam jako jeden z trzynastu polskich obiektów w światowym wykazie najcenniejszych dzieł zabytkowej architektury.

Kościół świdnicki zyskał, ponadto, znaczenie symbolu polsko-niemieckiego pojednania. Tutaj właśnie w 1989 roku premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl wspólnie modlili się o pokój i pojednanie między naszymi narodami.

Wystawa, którą prezentujemy w jubileuszowym roku partnerstwa regionów – Dolnego Śląska i Dolnej Saksonii, podkreśla wagę ponadczasowego przesłania, emanującego z dzieła. Przetrwało, budząc nieodmienny podziw dla siły ludzkiego ducha i skali determinacji. Do dzisiaj kościoły pełnią pierwotną rolę jako miejsca zgromadzeń, religijnych przeżyć, integracji społeczności wokół chrześcijańskich zasad. Przez ich wnętrza przepływa rzeka Czasu, który zawsze niesie ludzkim społecznościom wyzwanie sprostania coraz to nowym przeciwnościom. Przesłanie zawarte w obydwu pomnikach kultury, trwających do dziś na Dolnym Śląsku, pozwala wierzyć w osiąganie z pozoru niemożliwych celów. Są one dziełami ludzkich rąk i umysłów, które dla Boskiej chwały stworzyły dzieła pełne uniwersalnego piękna. Ukształtowało je pragnienie wolności, które w ludzkiej naturze pozostaje niezmienne i w każdej epoce jednakie. Tak jak bolesne ziarnko piasku potrafi przeobrazić się w ciele perłopława w jaśniejący blaskiem klejnot, tak trudne doświadczenia ludzkiej egzystencji czasem prowadzą do zaistnienia fenomenów, przekraczających granice dotychczasowych doświadczeń.

 

Barbara Górniak i jej fotograficzna notacja

Fotograficzna relacja dolnośląskiej artystki Barbary Górniak ma wymiar niezależnego dzieła, powstałego na skutek obcowania z wybitnym zabytkiem architektury. Nieokiełznana architektoniczna wizja Albrechta von Saebischa zmusza do milczenia wobec siły energii zatrzymanej w tej przestrzeni. O kościołach często mówi się, że są namodlone. Artystce udało się niemal zawrzeć w przedstawionych fotogramach szepty, które niewątpliwie można usłyszeć, pozostając uważnym wobec tutejszego genius loci. Dostrzega w niej fascynujące szczegóły dekoracji – ciągi złoconych opowieści, które na niektórych ze zdjęć składają się w niezwykły chór plastycznych form, ukształtowanych dłońmi siedemnastowiecznych śląskich artystów. Fotogramy stanowią formę swego rodzaju ekfrazy poetyckiej – próbującej jeszcze raz opowiedzieć ten zamknięty szachulcowymi ścianami świat, który przed kilkuset laty wykreowała pełna odwagi i woli ludzka wyobraźnia.

 

Henryk Dumin


Wystawa i druk albumu zostały sfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

7 listopada - 9 grudnia2013
Chapelle pour l’Europe, rue Van Maerlantstraat 22-24, 1040 Bruxelles
Otwarcie: 7 listopada 2013, godz. 18.30


Wystawa prezentowana również w:
3.05.2013, Hannover Congress Centrum, Theodor-Heuss-Platz 1-3
16.05.2013, Konsulat Generalny RP w Hamburgu, Gründgensstr. 20
06.2013 Marienkirche Osnabrück, Markt 13-14, 49074 Osnabrück
09.2013 Schloss Bückeburg, Schloßplatz 1, 31675 Bückeburg
4.11.2013 Chapelle pour l’Europe, rue Van Maerlantstraat 22-24, 1040 Bruxelles
10.12.2013 Eglise Notre Dame du Sablon rue du Sablon, 1000 Bruxelles

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

 

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

Patroni medialni:
Pismo Artystyczne „Format”
Miesięcznik „Odra”

Tekst: Henryk Dumin

Zdjęcia: Barbara Górniak, www.gorniak.barbara.artwroc.com

 

Materiały prasowe


    

Wystawa fotografii Henryka Dumina „Kolory Tokio"

4 listopada - 27 grudnia 2013
Ambasada Japonii w Warszawie (gmach Wydziału Informacji i Kultury, Al. Ujazdowskie 51)

KOLORY TOKIO” – fotografie powstałe podczas kilkutygodniowego pobytu studyjnego w listopadzie i grudniu 2011 roku na terenie aglomeracji miejskiej Tokio. Ekspozycja 38 fotogramów przedstawia architekturę współczesną i tradycyjną, życie społeczne i duchowe mieszkańców stolicy Japonii. Jedno z najnowocześniejszych społeczeństw świata w stechnicyzowanej przestrzeni kultywuje tradycje tworzące zrąb tożsamości kulturowej mieszkańców tego wyspiarskiego kraju. Ultranowoczesne gmachy sąsiadują z szintoistycznymi chramami i świątyniami buddyjskimi regularnie odwiedzanymi przez tokijczyków podczas codziennego zabiegania o byt. Momenty refleksji i wyciszenia przeplatają się z wielkomiejskim gwarem. Tytułowa kolorystyka wielkomiejskiej metropolii przepełniona jest akcentami naturalnych barw ścian świątyń, odcieniami tradycyjnych strojów noszonych przy specjalnych ceremoniach i wszechobecnymi akcentami natury. Na fotografiach przedstawiono prestiżową dzielnicę Ginza, okolice pałacu cesarskiego, największego targu rybnego świata – Tsukiji i wielu miejsc, gdzie ludzie, architektura i naturalne otoczenie dopełniały obrazu współczesnej cywilizacji, która swą specyficzną odrębnością od przeszło stulecia fascynuje Europejczyków tworząc niedościgły wzór organizacji i porządku społecznego. Tworzące zbiór fotografie wykonano m.in. we wczesnych godzinach rannych i innych  porach, kiedy zaistniały niezwykłe sytuacje utrwalone w obiektywie.

Niewątpliwie jest to spojrzenie historyka kultury, ale chyba także osoby wnikliwie przyglądającej się ludzkim zachowaniom – chwilom odprężenia, zadumy, a nawet pewnej iluminacji, którą dane było zaobserwować w szczególnych momentach tokijskiej rzeczywistości.  

 

Henryk Dumin – jest etnologiem i menedżerem kultury, publicystą, badaczem przemian kulturowych na terenach o przerwanej ciągłości osadniczej; prowadzi badania naukowe na Dolnym Śląsku i wśród polskich emigrantów w Brazylii; zajmuje się tematyką niematerialnego dziedzictwa kulturowego i zagadnieniem pamięci w kulturze; realizator festiwali tradycji, muzyki i teatru; laureat prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga za ochronę tradycji kultury.

Wystawę otworzył wykład Beaty Kowalczyk „Przez mieniące się kolorami ulice Tokio…", 4.11.13,  godz. 17.30

Do tej pory wystawę można było zobaczyć: 
Eurocentrum w Jabloncu (Republika Czeska) - 6 marca – 3 kwietnia  2013 roku.

 

Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Urząd Marszałkowski

Ambasada Japonii w Polsce

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Kliknij aby powiększyć

W listopadowym numerze MIESIĘCZNIKA „ODRA”:

Rozmowy z V. BRAUNEM o utopii i A. Antoszewskim o samorządzie
RUCHNIEWICZ: Niemieckie podręczniki • KOŁODZIEJ: Horst Mahler
BALCERZAN: Osobiste diagnozy • R. LIS o kryzysie humanistyki
LICHACZOW: Blokada Leningradu • POLAKOW: Koźlę w mleku
KLIMOWICZ o Sorokinie • SIERADZKI: Bułhakow w Capitolu


Więcej na stronie:
www.facebook.com/MiesiecznikOdra

i  www.okis.pl

 

W Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej ODRĘ można nabyć w promocyjnej cenie 8 zł.
Archiwalne numery miesięcznika w cenie 5 zł.

 

Wydawnictwo dofinansowane ze Środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

Projekt wydawniczy pod nazwą „Ósmy Arkusz ODRY” w miesięczniku „Odra” dofinansowano przez Miasto Wrocław

 


Wieczory Pawłowickie - koncert inauguracyjny

25 października 2013, godz. 20.00
Sala reprezentacyjna pałacu w Pawłowicach

„Wieczory Pawłowickie” to spotkania z muzyką i poezją, które gromadzą elity intelektualne i kulturalne Wrocławia oraz regionu. Zabytkowy pałac, należący niegdyś do rodziny Kornów – słynnych mecenasów sztuki, dziś własność Uniwersytetu Przyrodniczego i siedziba Centrum Kształcenia Ustawicznego, to miejsce spotkań miłośników muzyki.

 

Koncert kameralny duetu:

Magdalena Blum (fortepian)
Krzysztof Karpety (wiolonczela)

W programie:

S. Rachmaninow
Sonata wiolonczelowa g-moll op. 19

C. Debussy
Sonata wiolonczelowa d-moll

Kliknij aby powiększyć

DCIK poleca na weekend 25-27 października

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty,  wystawy, spotkania oraz kino

W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.


PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
25-27 października 2013

 

MUZYKA

 

Krokus Jazz Festival: Atom String Quartet & Special Guest
25 paź 2013, 20:00, Jelenia Góra

Krokus Jazz Festival:  Atom String Quartet & Special Guest Zespół jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Zespół wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Więcej

 

1069-1077 Wieczory lisztowskie JANUSZ OLEJNICZAK – fortepian
23 paź 2013 – 29 paź 2013, Oborniki Śląskie, Brzeg

JANUSZ OLEJNICZAK - był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r.
25 października – Oborniki Śląskie
g. 12.30 i 18:30 Salonik Czterech Muz, ul. J. Piłsudskiego 13

26  października  g. 18.00 - Brzeg
Zamek Piastów Śląskich, plac Zamkowy 1

Więcej

Koncert zespołu Małżeństwo z Rozsądku
25 paź 2013, 19:00, Lubin

Koncert zespołu Małżeństwo z Rozsądku Zespół Małżeństwo z Rozsądku, związany z szeroko pojętym nurtem poezji śpiewanej, obchodzi w tym roku swoje dwudziestolecie. To grupa, która od lat z sukcesem odmienia oblicze piosenki poetyckiej, stereotypowo postrzeganej jako nastrojowej i nostalgicznej. Wykorzystując wiersze współczesnych poetów, zespół świadomie ucieka od zbyt nachalnego liryzmu i intelektualizowania, tworząc oryginalne, żywiołowe aranżacje. Więcej

 

 

Głogowskie Spotkania Jazzowe: GALA BLUESA
25 paź 2013, 19:00, Głogów

Głogowskie Spotkania Jazzowe: GALA BLUESA Wystąpią: DUNN-WENDT INTERNATIONAL BLUES BAND feat. MAGDA PISKORCZYK/ VASTI JACKSON &THE BLUES MANIACS
Artyści prezentują nurt muzyki, która łączy w sobie zarówno elementy jazzu, swingu jak i rhythm & bluesa. W repertuarze zespołu znajdziemy standardy muzyki bluesowej, swingowej a także rock & rolla. Więcej

 

 

Głogowskie Spotkania Jazzowe: Aga Zaryan
26 paź 2013, 19:00, Głogów

Głogowskie Spotkania Jazzowe: Aga Zaryan Polska wokalistka jazzowa zadebiutowała w 2002 roku albumem solowym pt. My Lullaby, który uzyskał status złotej płyty. Aga przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Więcej

Koncert Meli Koteluk
26 paź 2013, 18:00, Wałbrzych, Zamek Książ

Koncert Meli Koteluk Jest laureatką nagród FRYDERYK 2013 w kategoriach Artysta Roku i Debiut Roku.
Jej wydana w maju 2012 roku pierwsza płyta „Spadochron” została okrzyknięta jednym z najlepszych debiutów roku, a utwory ją promujące, „Melodia ulotna” i „Wolna”, przez długie tygodnie utrzymywały się na listach przebojów większości rozgłośni radiowych. Więcej

 

Krokus Jazz Festival: Grupa wokalna SLIXS
27 paź 2013, 20:00, Jelenia Góra

Krokus Jazz Festival: Grupa wokalna SLIXS Szóstka akrobatów wokalnych ma na koncie wiele nagród i udział na największych światowych festiwalach jazzowych (Jarazum Jazz-Festival / Korea; Montreux Jazz Festival / CH, Hong Kong Jazz Festival, Jazzkaar / Tallinn etc.). To wokaliści, którzy bawią się swoim głosem z niebywałą lekkością. Ekwilibrystyka wokalna grupy Slixs pretenduje ich do ścisłej światowej czołówki i stawia w jednym rzędzie obok Manhattan Transfer czy New York Voices . Więcej

W Kręgu Kultur: koncert Trio Fado & Maria Carvalho
27 paź 2013, 18:00, Polkowice

W Kręgu Kultur: koncert Trio Fado & Maria Carvalho Zespół jest laureatem wielu prestiżowych konkursów. Grupa występuje w ramach Festiwali - w 2006 roku była jedną z międzynarodowych grup muzycznych na świecie, które zostały wystąpiły w ramach "Ghironda La" (festiwalu w południowych Włoszech). Trio Fado znane jest nie tylko z tradycyjnych pieśni Fado, ich kompozycje zostały wzbogacone o niezwykłe brzmienie wiolonczeli i doświadczenia muzyków.  Więcej

 

Koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego
27 paź 2013, 18:00, Wałbrzych, Zamek Książ

Koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego Jedna z najważniejszych osobowości polskiej sceny jazzowej. Ten saksofonista tenorowy i barytonowy miał swój profesjonalny debiut podczas występu na pierwszym festiwalu jazzowym w Sopocie w 1956 roku z legendarnym sekstetem Krzysztofa Komedy. Od tamtej pory aż do dzisiaj koncertuje i nagrywa z najważniejszymi polskimi jazzmanami, przyczyniając się do nadania kształtu brzmienia określanego przez krytykę jako Polska Szkoła Jazzu (podczas pobytu w USA miał okazję zagrać z Louisem Armstrongiem!) Więcej

 

TEATR

Spektakl ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE
25 paź 2013, 18:00, Legnica

Spektakl Śpiewać każdy może Wieczór z twórczością Jonasza Kofty, autora tekstów niezapomnianych piosenek, jak Wakacje z blondynką, Kwiat jednej nocy, Radość o poranku, Pamiętajcie o ogrodach, Jej portret . Przeboje sprzed lat i kabaretowe skecze. Świetna rozrywka w wykonaniu legnickich artystów.

 

 

Spektakl W SAMO POŁUDNIE
26 paź 2013 – 27 paź 2013, Wałbrzych

Spektakl W SAMO POŁUDNIE

Spektakl, dla którego pretekstem jest rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku i najmłodsze polskie święto, ogłoszone niedawno przez SEJM RP Dniem Wolności i Praw Obywatelskich. Punktem wyjścia dla zespołu pod kierunkiem Wojtka Ziemilskiego było odnalezienie kandydatów do sejmu i senatu
z 1989 roku z dawnego województwa wałbrzyskiego - kim byli, w jaki sposób znaleźli się na listach, co pamiętają, czego żałują?

 

 

 

Teatralna Jesień w Kłodzku: FERDYDURKE
27 paź 2013, 18:00, Kłodzko

Teatralna Jesień w Kłodzku: Ferdydurke „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to wielka satyra na system edukacji i polską inteligencję lat 30.; dzieło, które po ponad siedemdziesięciu latach od pierwszego wydania nic nie straciło ze swojej aktualności. W domu 30-letniego pisarza Józefa pojawia się profesor Pimko - „kulturalny filolog z Krakowa”. Okazuje się, że Józefowi – a właściwie Józiowi – tylko wydawało się że dorósł. Pimko zmusza go do powrotu do szkoły, gdzie Józio powinien uzupełnić braki w wykształceniu. Więcej

 

 

INNE

 

Wieczór z kulturami świata – MEKSYK
26 paź 2013, 18:00, Lubin

Wieczór z kulturami świata – MEKSYK W programie:
- projekcja meksykańskiego filmu „Nawet deszcz”
- wieczór taneczny przy muzyce i potrawach meksykańskich
(pokaz tańca: Szkoła Tańca CARMEN)
Więcej

 

 

 

WYSTAWY

 

Pablo Picasso „Grafika nieokiełznana”
11 paź 2013 – 10 lis 2013, Lubin

Pablo Picasso „Grafika nieokiełznana” Wystawa prac plastycznych Pabla Picassa, artysty-symbolu rozpoznawalnego  na całym świecie.
W 1959 roku Picasso wykonał na zamówienie tekę grafik z okazji 80. rocznicy powstania wieży Eiffla. Prace te wydane zostały przez znane paryskie wydawnictwo „Montmartre”. Na wystawie eksponowane są odbitki prac z tej teki, przeniesione na płyty cynkowe i sygnowane przez artystę ołówkiem. Stylistyka i tematyka tego cyklu nawiązuje do motywów antycznych. Więcej

 

 

Wystawa Karkonosze dawniej i dziś
22 paź 2013 – 15 gru 2013, Bolesławiec

Wystawa Karkonosze dawniej i dziś Wystawa została przygotowana ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, które od początku działalności w 1974 r. gromadzi stare grafiki oraz fotografie przedstawiające Karkonosze. Z bogatego zbioru grafik wybrano trzydzieści stuletnich prac, z których na szczególna uwagę zasługuje „Panorama Gór Olbrzymich Hrabiego Schaffgotscha” wykonana przez J.B. Strahowskiego z Wrocławia w 2 poł. XVIII w. Więcej

 

Wystawa Dolny Śląsk w obiektywie TSF
24 paź 2013 – 7 lis 2013, Wałbrzych, Zamek Książ

Wystawa Dolny Śląsk w obiektywie TSF Wystawa fotografii powstałych podczas pierwszego pleneru Trójmiejskiej Szkoły Fotografii na Dolnym Śląsku.
Na początku lipca 2013 przez dziewięć dni byliśmy w tym uroczym zakątku Polski. Odwiedziliśmy: Sokołowsko, Chełmsko Śląskie, Krzeszów, Wałbrzych, Zamek Książ, Szczawno Zdrój, Świdnicę, Zamek Grodno, Błędne Skały, Kłodzko, Wambierzyce, Bystrzycę Kłodzką, Nową Rudę, Pałac Sarny, Wrocław. Więcej

 

Wystawa TKACZE
26 paź 2013 – 22 paź 2013, Staniszów

Wystawa TKACZE Wernisaż: 26 października, godz. 18.00
Koło Gospodyń Wiejskich, Aleka Polis, Świetlica Środowiskowa, Targanescu, Fundacja Forum Staniszów zapraszają na wernisaż wystawy TKACZE.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie koncert grupy Targanescu.Więcej

 

 

 

PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend we Wrocławiu
25-27 października 2013

 

MUZYKA

 

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+
do 30 paź 2013

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ Święto gitary rozpocznie się 10 października recitalami uczniów szkół muzycznych z Polski, Czech i Niemiec, a zakończy 30 października koncertem „Jazzmani dla Jaremy”. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Larry Coryell, legenda jazz fusion, który powrócił w tym roku z zupełnie nowym materiałem, wydanym na płycie „The Lift”. Więcej

 

Musica Electronica Nova 2013
do 26 paź 2013

Musica Electronica Nova 2013 Za sprawą festiwalu Musica Electronica Nova Wrocław w październiku stanie się stolicą ambitnej i poszukującej muzyki elektronicznej. Współczesna elektronika to kameleon o wielu twarzach – niezwykle elastyczny i pojemny gatunek muzyki, doskonale sprawdzający się we współpracy z innymi dziedzinami sztuki. Stąd hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu: „Scena i ruch”, które odwołuje się do wielowymiarowości muzyki elektronicznej i jej bliskiego sąsiedztwa z innymi środkami wyrazu. Podczas koncertów festiwalowych w wykonaniu znakomitych artystów polskich i zagranicznych przekonamy się, jak liczne są jej odcienie i jak funkcjonuje w połączeniu z teatrem, tańcem i kinem. Więcej

 

Reggae Got Soul #4
26 paź 2013, 21:00, Klub Pod Pałacykiem, ul. Kościuszki 34, wstęp 7 zł

Reggae Got Soul #4

 Całonocną imprezę z muzyką reggae & dub. Po kilku miesiącach absencji powracamy z cyklem Reggae Got Soul, którego gospodarzem jest Cool Operator Sound System. Tym razem gościnnie wystąpi kolektyw Steppa Warriors. Można więc spodziewać się energicznej dawki roots reggae & dub od początku do samego końca sesji. Jak za każdym razem, Cool Operator Sound System zapewnia swój home-made system nagłośnieniowy, zbudowany specjalnie z myślą o graniu muzyki głębiokiego i ciepłego basu.Więcej 

 

Koncert Tymon & Transistors
27 paź 2013, Niebo Cafe, bilety 15 zł

Koncert Tymon & Transistors Tymon & The Transistors – polski zespół muzyczny, założony w czerwcu 2002 przez Tymona Tymańskiego podczas muzycznych warsztatów w ramach Przystanku Olecko. Tranzystory wykonują muzykę rock'n'rollową, utrzymaną w różnorodnej stylistyce - od brzmień lat 60-tych i space rocka począwszy, a skończywszy na punk rocku, reggae, hard rocku, country i jazzie. We wczesnym repertuarze kwartetu znalazły się zarówno utwory poprzednich formacji Tymona (Kury, Trupy, Czan, Poganie), jak i nowe, nawiązujące do poprzednich dokonań Tymańskiego, mające jednak zdecydowanie gitarowy charakter. Grupa ma na koncie cztery płyty i znana jest z żywiołowych, energetycznych koncerrtów. Więcej

 

Koncert Małych Instrumentów
27 – 28 paź 2013, Biuro Festiwalowe Impart

Koncert Małych Instrumentów Koncert i warsztaty promujące najnowsze wydawnictwo Małych Instrumentów odbędą się w IMPARCIE pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Małe Instrumenty to jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów muzycznych z Wrocławia, od dawna i z powodzeniem tworzący muzykę z wykorzystaniem najmniejszych instrumentów, jak również  eksperymentujący z najbardziej wymyślnymi konstrukcjami, które w wyniku ciężkiej pracy stają się stworzonymi własnoręcznie obiektami dźwiękowymi. Tym razem członkowie zespołu postanowili  podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z odbiorcami. Więcej

 

JAZZ TIME
27 paź 2013, 18:00 Wrocławski Klub Formaty, bilety 15 zł

JAZZ TIME

 JAZZ TIME, to jednodniowy event muzyczny, który ma na celu promocję muzyki jazzowej, przedstawienie różnych stylów w tym gatunku muzycznym oraz promocję młodych, polskich muzyków i twórców jazzowych, przybliżenie ich twórczości oraz świeżego spojrzenia na muzykę.
Podczas czwartej edycji wystąpią: KAROLINA LIPSKA I PAWEŁ LISIECKI, ULURU, TOMASZ WENDT TRIO. Więcej

 

 

Alfabet muzyczny Koncert B
27 paź 2013, 18:00,  Ratusz, wstęp wolny

Alfabet muzyczny Koncert B Zapraszamy na kolejny koncert Wrocławskich Kameralistów z cyklu Alfabet Muzyczny. Projekt ten - kierowany do młodzieży i dorosłych – wzbogacony jest bogatą prelekcją zapoznającą odbiorców z kompozytorami, utworami i terminami muzycznymi uszeregowanymi alfabetycznie.
Wykonawcy:
Cantores Minores Wratislavienses
pod dyr. Piotra Karpety
Prowadzenie: Bogusław Bednarek Więcej

 

Solo Festiwal: Jason Ajemian (USA), Noritaka Tanaka (Japonia)
27–28 paź 2013, Ośrodek Postaw Twórczych

Solo Festiwal:  Jason Ajemian (USA), Noritaka Tanaka (Japonia) Muzyka improwizowana to jedna ze sztuk, której mogą podjąć się jedynie artyści najwyższej próby.
Samą dyscyplinę można porównać do zupełnie swobodnego komponowania w czasie rzeczywistym.
Wszyscy, którzy chcą zapoznać się lub poszerzyć swoje horyzonty w temacie muzyki improwizowanej, doskonalić swoją świadomość muzyczną podczas spotkań z muzykami, są mile widziani. Więcej

 

 SPOTKANIA

 

Dolnośląski Festiwal Architektury
do 26 paź 2013

Dolnośląski Festiwal Architektury Już trzeci raz pozwalam sobie jak najserdeczniej zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, który odbędzie się w dniach 18-26 października bieżącego roku.
W tym roku zapraszam wyjątkowo gorąco na wydarzenia organizowane wspólnie z firmą AMS S.A - Dyskusję pokonkursową na temat koncepcji rozwiązania placu Piłsudskiego, Seminarium SELFMADE CITY z udziałem Kristien Ring, (AA Projects, Berlin) oraz Debatę pn. MOJE MIASTO. Więcej

 

Dzień Wolnej Sztuki
26 paź 2013, 12:00, Muzeum Narodowe, wstęp wolny

Dzień Wolnej Sztuki

 Wolne oglądaniw pięciu dzieł sztuki pokazywanych na wystawach stałych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Przed każdym z nich będzie stał wolontariusz, który będzie objaśniał, pomagał w interpretacji i odpowiadał na pytania zwiedzających.
Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, a Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w ich odkrywaniu. Więcej

 

Dolnośląska Giełda Fonograficzna
27 paź 2013, Klub Firlej, wstęp wolny

Dolnośląska Giełda Fonograficzna

 W tym tygodniu wyjatkowo w niedzielę

Dolnośląska Giełda Fonograficzna to cykliczne wydarzenie kulturalne, którego od dawna brakowało we Wrocławiu. W każdą sobotę w godzinach od 15 do 17 klub Firlej otworzy swoje drzwi dla wszystkich miłośników muzyki: wydawców, sklepów płytowych, kolekcjonerów, wielbicieli płyt winylowych, kaset magnetofonowych, kompaktów i innych nośników z muzyką. Wydarzenie nawiązuje do bogatej tradycji odbywających się wcześniej wrocławskich giełd, w tym legendarnych spotkań w Pałacyku. Więcej

 

Wernisaż wirtualnej wystawy "Z pamiętnika Młodej Lekarki", koncert Kabaretu Elita
27 paź 2013, 17:00, Sala Koncertowa Radia Wrocław, wstęp wolny

Wernisaż wirtualnej wystawy Wszystkich, którzy pamiętają kultową audycję „Z pamiętnika młodej lekarki”, emitowaną na antenie Radia Wrocław ( Radio Wrocław) oraz w magazynie 60 minut na godzinę w Trójce (Trójka - Program 3 Polskiego Radia), a także tych, którzy chcą się dowiedzieć kto stworzył cykl humorystycznych skeczy, które przez lata bawiła Polaków zapraszamy na koncert poświęcony pamięci Ewy Szumańskiej – satyryczki, autorki słuchowisk radiowych, aktorki, podróżniczki i pisarki.
W programie:
- prezentacja wirtualnej wystawy „Z pamiętnika Młodej Lekarki” oraz
- występ Kabaretu Elita, który przez lata współpracował z Ewą Szumańską w Studiu 202
Więcej

 

TEATR

XIII Urodziny Teatru Ad Spectatores
27 paź 2013, 20.00, Browar Mieszczański, 22 zł

XIII Urodziny Teatru Ad Spectatores Teatr Ad Spectatores serdecznie zaprasza do wspólnego świętowania XIII urodzin!
Jak co roku, przygotuja dla Was Urodzinowy Przekładaniec – kompilację krótkich scen, pochodzących zarówno ze spektakli, które nie są już grane, jak i z najnowszych produkcji. Tradycją są też skecze, przygotowywane w tajemnicy przez aktorów (pracujących w duetach lub grupach), będące niespodzianką dla  widzów, ale i – o czym może nie wiedzieliście - dla całego zespołu. W znakomitej większości są to byty efemeryczne, niepowtarzane już nigdy później. To sprawia, że każde urodziny są inne, wyjątkowe. Więcej 

Spektakl Berek, czyli Upiór w Moherze
27 paź 2013, 17:30 i 20:30, Teatr Polski, ul. Gabrieli Zapolskiej 3, 80, 100, 130, 150 zł

Spektakl Berek, czyli Upiór w Moherze W jednym z nich – typowy "moherowy beret". W drugim – typowy gej. Ona jest już na emeryturze. Jej życie koncentruje się wokół telewizji, toruńskiego radia, religii oraz córki, która wyprowadziła się z domu i praktycznie zerwała kontakty z matką.
OBSADA: EWA KASPRZYK, PAWEŁ MAŁASZYŃSKI, KATARZYNA GLINKA/MARTA ŻMUDA TRZEBIATOWSKA, MARCIN KWAŚNY/MAKSYMILIAN ROGACKI (gościnnie)/SEBASTIAN CYBULSKI (gościnnie) Więcej

 

 WYKŁAD

Muzeum Utracone
26 paź 2013, 13.30, Muzeum Narodowe, wstęp wolny

Muzeum Utracone Muzeum Utracone to projekt, który przywraca pamięć o zaginionych, głównie podczas drugiej wojny światowej, dziełach kultury polskiej. Dzięki działaniom prowadzonym wokół projektu wiele dzieł zostaje odnalezionych i wraca do Polski. Najważniejszy jest jednak fakt utożsamiania Polaków w kwestii bogactw kultury, które Polska posiadała do czasu ich utraty (wywóz oraz zniszczenia podczas wojny). Więcej

 

 

 

WYSTAWY

 

Wystawa "Między bytem a stawaniem się" Andrzeja Jarodzkiego
24 paź–14 lis 2013, Galeria Entropia, wstęp wolny

Wystawa Na ten czas galeria stworzy symbiozę z pracownią twórcy - mikroświat, w którym zbliżą się do siebie materia i metafizyka kreacji. Fizyczna egzystencja obiektów sztuki ukaże swą podstawową skladową - proces, stawanie się w drodze do nieodwracalnej realności. Cokolwiek nazwiemy rzeczywistością odsłania nam się jedynie poprzez aktywne tworzenie, w którym uczestniczymy z dostepnym nam bagażem fantazji, umiejetności i wiedzy. Niepoprzestanie na konceptualizacji pomysłu, uparte materializowanie idei to fundament artystycznego bycia tego autora. Więcej

Wystawa uczestników 11. Konkursu Gepperta
do 24 lis 2013, galeria Awangarda

Wystawa uczestników 11. Konkursu Gepperta Inaczej niż w poprzednich edycjach, publiczny pokaz prac poprzedza moment obrad międzynarodowego Jury, które wskaże zwycięzców dopiero 25 października. Do tego czasu wystawa jest po prostu wystawą malarstwa. Opowiada o sposobie patrzenia, obsesjach i problemach nurtujących artystów najmłodszego pokolenia. Więcej

 

Wystawa fotografii László Harisa „Rozglądaj się dookoła!”
do 25 paź 2013, Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" Galeria OKiS, 2,1 zł

Wystawa fotografii László Harisa „Rozglądaj się dookoła!” W Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” we Wrocławiu zaprezentowana zostanie wystawa wybitnego węgierskiego artysty – László Harisa. Będzie to pierwsza ekspozycja prac artysty w Polsce. Na wystawie zatytułowanej Rozglądaj się dookoła! zaprezentowane zostaną wielkoformatowe fotografie – panoramy. Prace postawały w latach 2008-2013 na Węgrzech i w Rumunii (Transylwania). Artysta dzieli się z widzami swoim subiektywnym spojrzeniem na otaczający świat. Więcej

Trochę Inny Festiwal Fotograficzny TIFF: Real Fake Photography
do 27 paź 2013

Trochę Inny Festiwal Fotograficzny TIFF: Real Fake Photography Tematem TIFF 2013 Real Fake Photography jest fotografia operująca konwencją dokumentalną, ale opowiadająca historie całkowicie lub częściowo fikcyjne. W kinematografii odpowiednik tej formy stanowi tak zwane mockumentary.
Zaproszeni artyści stworzą własne mock dokumenty, świadomie wprowadzając widzów w błąd i zmuszając ich do kwestionowania prawdziwości przekazu, jaki niesie ze sobą medium fotograficzne. Historie wydawałoby się realne, mogą okazać się artystyczną manipulacją, a do zweryfikowania ich autentyczności zdolni będą jedynie twórcy. Więcej

 

Wystawa Indrė Stulgaitė-Kriukienė i Remigijus Kriukas - Europejski Festiwal Szkła
do 29 paź 2013, Galeria Szkła i Ceramiki BWA

Wystawa Indrė Stulgaitė-Kriukienė i Remigijus Kriukas - Europejski Festiwal Szkła Wystawa towarzyszy Europejskiemu Festiwalowi Szkła i powstała przy współpracy z Instytutem Designu Kielce.
Szkło - medium niezwykłe. Twarde, a zarazem delikatne. Plastyczne, a jednocześnie tak kruche. I jego najważniejsza cecha - przezroczystość, dająca możliwość wglądu w wewnętrzną przestrzeń obiektu. W życiu codziennym otacza nas w różnych formach, kolorach, ma różne przeznaczenie i  funkcjonalność. Wytwarzanie szklanych wyrobów należy do najstarszych rzemiosł. Więcej

 

 

EUGENIUSZ GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ Wystawa oraz promocja książki autorstwa Dominiki Kowalewskiej
do 17 lis 2013, Muzeum Miejskie Pałac Królewski, wystawa

EUGENIUSZ GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ Wystawa oraz promocja książki autorstwa Dominiki Kowalewskiej

 Wydawnictwo i wystawa prezentujące sztukę Eugeniusza Gepperta zmierzają do analizy i pokazaniu dzieł malarza powstałych po 1945 roku, kiedy to dokonała się synteza dotychczasowych poszukiwań i inspiracji oraz ostatecznie skrystalizował się własny styl artysty. Więcej

 

 


KINO

American Film Festival
do 27 paź 2013, Kino Nowe Horyzonty

American Film Festival Stany Zjednoczone to kolebka popularnych gatunków filmowych i centrum światowego przemysłu filmowego. Kino amerykańskie odegrało i odgrywa istotną rolę w kształtowaniu języka filmowego i jest niezwykle bogate - obejmuje filmy hollywoodzkie, sprawne warsztatowo "kino środka", filmy niezależne i skrajnie odważne autorskie projekty.
Festiwal jest okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu będą prezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak również dzieła nieznanych twórców. Więcej

 

Premiera: Ida
26 paź  2013

Premiera: Ida Polska, 1962 rok. Nowicjuszka Anna, sierota umieszczona w klasztorze pod opieką zakonnic, ma przyjąć święcenia. Matka przełożona namawia ją, by przed uroczystością odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o losach rodziny - wyznaje, że Anna jest żydówką. Razem wyruszają w podróż do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną. W czasie niemieckiej okupacji rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że zostali zabici przez jednego z nich. Chce się dowiedzieć, dlaczego to zrobił i gdzie pochowane są ich ciała. W rodzinnym domu Anny mieszka teraz ktoś inny. Więcej

 

KALAMBURY FILMOWE „Młody Sherlock”
27 paź 2013, 20.00, Art Cafe Kalambur, wstęp wolny

KALAMBURY FILMOWE „Młody Sherlock” Klasyka kina niemego z 1924 roku – „Młody Sherlock” w reż. Bustera Keatona - uznana została przez wiele branżowych czasopism za jedną z najlepszych komedii wszech czasów czy nawet najlepszych filmów w ogóle. Więcej

 

 

 

 


 

Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl

 

W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

 

Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna


Kliknij aby powiększyć

Polecamy książkę autorstwa Dominiki Kowalewskiej
EUGENIUSZ GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ
towarzyszącą wystawie pod tym samym tytułem

Wydawnictwo i wystawa prezentujące sztukę Eugeniusza Gepperta, zmierzają do analizy i pokazania dzieł malarza powstałych po 1945 roku, kiedy to dokonała się synteza dotychczasowych poszukiwań i inspiracji oraz ostatecznie skrystalizował się własny styl artysty. Sztuka Gepperta, mimo ewolucji jakiej uległa w okresie powojennym, stanowi wciąż spójną całość.

 

Wojna oraz zmiana środowiska z krakowskiego na wrocławskie nie są tu wcale cezurą – po 1945 roku artysta nadal rozwija tendencje z okresu przedwojennego, wzbogacając je o nowe doświadczenia, inspiracje i własne poszukiwania artystyczne. Geppert odchodzi od realizmu w stronę symbolizmu i geometryzacji, chociaż jego sztuka do końca pozostaje figuracyjna. Artysta stopniowo zastępuje jednak w swoich płótnach rzeczywistość realną światem własnej wyobraźni, marzeń i wspomnień. Mimo to pewne charakterystyczne motywy zaczerpnięte ze świata natury, a po części z literatury, pozostają wciąż obecne w jego twórczości, choć pojawiają się w zupełnie odrealnionej scenerii i nabierają nowych znaczeń. Następuje wypracowanie nie tylko własnego stylu malarskiego, ale swoistego języka artystycznego, operującego zestawem podstawowych postaci i przedmiotów-symboli. Dzięki temu malarstwo to nabiera indywidualnego charakteru i specyficznej melancholijnej atmosfery. 

Książka towarzyszy wystawie EUGENIUSZ GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ
Wernisaż oraz prezentacja książki odbyły się 17 października, o godz. 17.00
w Pałacu Królewskim, ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław

 

Książka jest dostępna w Dolnośląskim Centrum Informacji Kulturalnej OKiS w cenie 40 i 50 zł.


Lekcje Kultury - spektakl operowy „Joanna d’Arc” Giuseppe Verdiego

23 padziernika 2013
Opera Wrocławska

Dział Edukacji Kulturalnej Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu zaprasza podopiecznych świetlicy parafialnej Źródełko przy Parafii św. Jadwigi w Leśnicy   na „Lekcje Kultury”, które odbędą się w  środę 23 października o godzinie 19.00 w Operze Wrocławskiej. Tym razem w ramach naszego projektu edukacyjnego nasi goście obejrzą  przedstawienie operowe „Joanna d’Arc.” Giuseppe Verdiego.

O kolejnych Lekcjach Kultury będziemy Państwa informować na bieżąco, a już 8 listopada o godz. 10.00 wyjazdowe Lekcje Kultury w Teatrze C.K. Norwida w Jeleniej Górze dla podopiecznych DPS „Junior” w Miłkowie

 

Autorem projektu oraz koordynatorem jest Kierownik Działu Edukacji OKiS Agnieszka Prusak-Cybulska.

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski

 

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

    

 

 

NAGRODY WROSTJA 2013

Zakończyły Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
21 października o godzinie 21.00 podczas uroczystego zakończenia w Teatrze PWST przy ul. Braniborskiej 59,
przedstawiciele władz miasta i wojewodztwa wręczyli aktorom nagrody.

Zakończenie części konkursowej Spotkań odbyło sie w niedzielę 20 października. Indywidualne nagrody jurorskie wręczyło 5 jurorów. Trzech z nich wybrało spektakl w wykonaiu Julii Wyszyńskiej  pt. "Medea", tym samym przyznająć Grand Prix 42. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora.

 

NAGRODY WROCŁAWSKICH
SPOTKAŃ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

Wrocław 18-21.10.2013 r.

 

* MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

ANNA SKUBIK
BOGUSŁAW KIERC

 

* NAGRODA PREZYDENTA WROCŁAWIA

OLGIERD ŁUKASZEWICZ
KRYSTYNA KROTOSKA
ZDZISŁAW KUŹNIAR

 

* NAGRODY RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

ANDRZEJ SEWERYN

 

* GRAND PRIX GERAS

OLGIERD ŁUKASZEWICZ
ANDRZEJ SEWERYN

 

 * NAGRODA WROCŁAWSKIEGO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ TEATRU

PIOTR KONDRAT

 

 

Protokół Jury
42. Ogólnopolskiego Festiwalu
Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu



Jury w składzie

- Elżbieta Czaplińska – Mrozek

- Janusz Degler

- Bogusław Kierc

- Krzysztof Kuliński

- Tomasz Miłkowski

obejrzało w dniach 19 i 20 października 2013 roku 9 spektakli zakwalifikowanych przez Radę OFTJA do finałowego spotkania.

Regulamin Festiwalu postanawia, że każdy juror ma do dyspozycji kwotę 2000 zł, którą przyznaje jako nagrodę spektaklowi uznanemu przez siebie za najlepszy i publicznie uzasadnia swoją decyzję.

Zgodnie z tą regułą, jurorzy w następujący sposób rozdysponowali swoje nagrody:

Elżbieta Czaplińska – Mrozek – dla spektaklu „Rum and vodka online" w wykonaniu Amina Bensalema.

Janusz Degler – dla spektaklu „Medea” w wykonaniu Julii Wyszyńskiej.

Bogusław Kierdla spektaklu „Medea” w wykonaniu Julii Wyszyńskiej.

Krzysztof Kulińskdla spektaklu „Medea” w wykonaniu Julii Wyszyńskiej.

Tomasz Miłkowski – dla spektaklu „Sebastian X" w wykonaniu Tomasza Błasiaka.


Fundatorem nagród jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

W wyniku wspólnej dyskusji jurorzy przyznali następujące nagrody zgłoszone organizatorom OFTJA:
- „Szczebel do kariery”, za szczególnie wartościowy debiut młodego aktora otrzymuje  Teresa Kowalik.

Nagroda ufundowana przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru.

 

Dyrektor 29. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora zaprasza spektakl „Elizabeth Watson - Cichociemna” w wykonaniu Teresy Stępień-Nowickiej.

 

Dyrektor 8. Spotkań Teatrów Jednego Aktora w Helu zaprasza spektakl „Kolega Mela Gibsona” w wykonaniu Jerzego Pala.

 

Na tym protokół zakończono.

Wrocław 20.10.2013 r.

Kliknij aby powiększyć

Dolnośląska Liga Talentów. Wybieramy największy talent zdaniem internautów.

Dolnośląska Liga Talentów odkrywa nieodkrytych jeszcze artystów z całego Dolnego Śląska! Są wśród nich soliści i zespoły, wokaliści i tancerze w różnym wieku - konkurs nie ma bowiem ograniczeń wiekowych. Wielkimi krokami zbliża się finał Dolnośląskiej Ligi Talentów! Wrocław naszemiasto.pl przedstawia Wam więc finalistów! Wybieramy też największy talent zdaniem internautów.

 

Dolnośląska Liga Talentów - eliminacje za nami, teraz finał


Przez kilka miesięcy w czterech dolnośląskich miastach (Głuszyca, Głogów, Bolesławiec, Strzelin) odbywały się eliminacje do koncertu finałowego. W finale zobaczymy piętnastu artystów.

Finał Dolnośląskiej Ligi Talentów odbędzie się 23 października 2013 o godz. 11 w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Tam finaliści powalczą o nagrody pieniężne (I miejsce: 7 tys. zł, II miejsce – 5 tys. zł; III miejsce – 3 tys. zł) oraz promocję swojej twórczości. Dlatego Wrocław naszemiasto.pl przedstawia Wam wszystkich kandydatów! Zobaczcie i oceńcie, kto jest najlepszy!

Będzie też nagroda internautów! Zapraszamy do GŁOSOWANIA [KLIKNIJ]

Dolnośląska Liga Talentów - zobacz wszystkich kandydatów:
- Alicja Garnyś
- Anna Pieszko
- Zespół Fuego
- Emilia Hamerlik
- Grupa Step
- Karolina Serkies
- LegGo
- Maja Nowicka
- Motor in Corn
- Piotr Woźniak
- Wojciech Bałwako
- Wojciech Kiełbasa
- Pracownia Konstrukcji Rzeczywistości Koniec Świata
- The Stinsons
- Stepusie

Wiecej informacji na stronie wroclaw.naszemiasto.pl

Kliknij aby powiększyć

DCIK poleca na weekend 18-20 października

Zapraszamy do zapoznania się z listą polecanych przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnych OKiS weekendowych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. polecamy: festiwale, koncerty,  wystawy, spotkania oraz kino

W każdy piątek publikujemy na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend na Dolnym Śląsku
18-20 października 2013

 

WYSTAWY

U podnóża gór – XXXIX Międzynarodowa Wystawa Sztuki Włókna
14 wrz 2013 – 31 paź 2013, Kamienna Góra

U podnóża gór – XXXIX Międzynarodowa Wystawa Sztuki Włókna Wystawa towarzyszy XL Międzynarodowemu Sympozjum „Warsztat Twórczy – Kowary 2013”, którego organizatorem od 40 lat jest prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler.

 

 

Wystawa American West
15 paź 2013 – 15 gru 2013, Kłodzko

Wystawa American West Wystawy fotograficznej „American West” Wiesława Pikula składającej się z 60 zdjęć ukazujących piękno Amerykańskiego Zachodu.
Więcej

 

TEATR

Spektakl Katarzyna Flader „Oczami mojej żony. Bohumil Hrabal” (WROSTJA)
18 paź 2013, 12:00, Jawor

Spektakl  Katarzyna Flader „Oczami mojej żony. Bohumil Hrabal” (WROSTJA) Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (2001) i politologii UKSW (2002). Doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika Kultura Media Teologia. Więcej

 

Spektakl Anna Skubik, „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" (WROSTJA)
19 paź 2013, 18:00, Głogów

Spektakl  Anna Skubik, „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich Anna Skubik za monodram o Marlenie Dietrich otrzymała wiele nagród na międzynarodowych festiwalach oraz Grand Prix 37. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Występowała w teatrach w Grecji, Wielkiej Brytanii, Armenii i USA. Dużym uznaniem cieszy się jej ostatni monodram „Fedra” w reżyserii Bogusława Kierca. Więcej

WROSTJA - Prezentacja Monodramów
19 paź 2013 – 21 paź 2013, Bolesławiec

WROSTJA - Prezentacja Monodramów Mieszkańcy Bolesławca w ramach 14. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku
będą mogli obejrzeć monodramy: Agnieszka Przepiórska „I będą święta”, Bogusław Kierc „Manatki” oraz wysłauchać koncertu Marjorie Hayes (USA) pt. „Finding home / Odnaleziony dom. Więcej

 

MUZYKA

Blues w A`propos: Roman PUCHOWSKI
18 paź 2013, 20:00, Wałbrzych

Blues w A`propos: Roman PUCHOWSKI „FREE” jest drugą, po świetnie przyjętej „Simply” z 2006 roku, solową płytą Romka Puchowskiego – singer-songwritera, freestylera i wirtuoza gitary DOBRO. To dzieło niemal w całości autorskie – na czternaście utworów aż dziesięć to kompozycje artysty. więcej

 

Solo Festiwal / Tomasz Dobrzański
18 paź 2013 – 23 paź 2013, Dolny Śląsk

Solo Festiwal / Tomasz Dobrzański Średniowieczne tańce, sonorystyczne efekty muzyki współczesnej, renesansowa zabawa taneczna i wyrafinowana muzyka francuskiego baroku. Na fletach, dudach, bębnach zagra Tomasz Dobrzański.
Koncerty: Środa Śląska (18.10.), Trzebnica (18.10.), Żmigród (19.10.), Wrocław (21.10.), Zamek Książ (23.10.). Więcej

 

 

 

Koncert Franka Cosentino
18 paź 2013, 20:00, Legnica

Koncert Franka Cosentino Zespól znajduje się na kanadyjskim rynku muzycznym od wczesnych lat 80ych. Od 1989 r. Frank Cosentino jest frontmanem tego blues-rockowego zespołu. Od tego czasu wydali oni 5 albumów. Ten ostatni, „Straight, No Chaser!“ - w lecie 2012 r.

 

MOZARTIADA – Koncert Międzynarodowej Grupy Operowej – SONOTRIO
18 paź 2013, 19:30, Duszniki Zdrój

MOZARTIADA – Koncert Międzynarodowej Grupy Operowej – SONOTRIO Wyjątkowy wieczór operowy z muzyką największego mistrza opery – Wolfganga Amadeusa Mozarta. Niezapomniana podróż w świat czasów galant i spotkanie z bohaterami czterech najsłynniejszych oper wiedeńskiego mistrza: Czarodziejskiego fletu, Wesela Figara, Don Giovanniego i Cosi fan tutte. Orszak Królowej Nocy, szaleństwa Don Juana, podstępy i intrygi, bogactwo scen ansamblowych i znakomita lekka muzyka w wykonaniu artystów europejskich scen operowych. Więcej

 

Koncert Bisz / B.O.K + Demia + inni
19 paź 2013, 16:30, Świdnica

Koncert Bisz / B.O.K + Demia + inni Premiera solowego albumu Daniela “Demii” Piórka pt. „A.K.A.Demia”. Raper zaprosił do występu wielu gości, którzy wspomogli go m.in. w nagrywaniu płyty. Jako headliner zagra Bisz / B.O.K.

 

 

 

 

INNE

Śnieżna pantera, czyli spotkanie z Aleksandrą Dzik
18 paź 2013, 18:00, Polkowice

Śnieżna pantera, czyli spotkanie z Aleksandrą Dzik Spotkanie z alpinistką, jedyną Polką, która zdobyła 5 najwyższych szczytów byłego ZSRR - Aleksandrą Dzik.
 Więcej

17 Południk – Dolnośląski Festiwal Podróżników
18 paź 2013 – 20 paź 2013, Pasterka, Schronisko PTTK Pasterka w Górach Stołowych

17 Południk – Dolnośląski Festiwal Podróżników Stowarzyszenie Przełom Bardzki zaprasza do Schroniska PTTK  Pasterka na kolejną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Podróżników – 17 Południk. Podczas trzech festiwalowych dni i nocy będzie można zobaczyć wiele interesujących prezentacji i filmów z najodleglejszych zakątków świata oraz wziąć udział w ciekawych warsztatach i spotkaniach z podróżnikami. Więcej

 

PROPOZYCJE DCIK:
kulturalny weekend we Wrocławiu
18-20 października 2013

MUZYKA

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+
10 – 30 paź 2013, Wrocław, muzyka

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ Święto gitary rozpocznie się 10 października recitalami uczniów szkół muzycznych z Polski, Czech i Niemiec, a zakończy 30 października koncertem „Jazzmani dla Jaremy”. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Larry Coryell, legenda jazz fusion, który powrócił w tym roku z zupełnie nowym materiałem, wydanym na płycie „The Lift”. Więcej

 


XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej
16 – 20 paź 2013, Wrocław, muzyka

XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej Po raz XX udało się zorganizować we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej od J. Lannera do R. Stolza tzn. muzyki jaka narodziła się w Wiedniu XIX i XX wieku, a której symbolem jest twórczość Straussów.
Muzyka ta – walce, polki, arie operetkowe jak dotąd wytrzymywała współzawodnictwo modnych i wciąż zmieniających się rytmów nowej muzyki. Świadczy o tym publiczność licznie przybywająca na koncerty. Festiwale uświetniali wybitni muzycy i znakomici wokaliści z różnych krajów świata. Więcej


Koncert zespołu Bipolar Bears
18 paź 2013, 19:00, Wrocław, Centrum Kultury AGORA, ul.Serbska 5a, muzyka, bilety: 12 zł/przedsprzedaż od 16 września, 15 zł - w dniu koncertu

Koncert zespołu Bipolar Bears Bipolar Bears powraca z nową, trzecią płytą.
Muzyka BB zawsze balansowała między stylistycznymi szufladkami a "Aina Makua" to kolejne mocno eklektyczne dzieło z obozu wrocławskiego zespołu. Skomponowana, nagrana i wyprodukowana głównie podczas trzech tygodniowych sesji na przestrzeni dwóch lat idealnie wpisuje się w "dwubiegunowy" styl zespołu.
support: This great end Więcej


Musica Electronica Nova 2013
19 paź 2013 – 26 paź 2013, Wrocław, muzyka

Musica Electronica Nova 2013 Za sprawą festiwalu Musica Electronica Nova Wrocław w październiku stanie się stolicą ambitnej i poszukującej muzyki elektronicznej. Współczesna elektronika to kameleon o wielu twarzach – niezwykle elastyczny i pojemny gatunek muzyki, doskonale sprawdzający się we współpracy z innymi dziedzinami sztuki. Stąd hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu: „Scena i ruch”, które odwołuje się do wielowymiarowości muzyki elektronicznej i jej bliskiego sąsiedztwa z innymi środkami wyrazu. Podczas koncertów festiwalowych w wykonaniu znakomitych artystów polskich i zagranicznych przekonamy się, jak liczne są jej odcienie i jak funkcjonuje w połączeniu z teatrem, tańcem i kinem. Więcej

Ethno Jazz Festival: AUDIOFEELS
20 paź 2013, 19.00, Wrocław, Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7, muzyka, studenci 35 zł, III kategoria 45 zł, II kategoria 60 zł, I kategoria 80 zł

Ethno Jazz Festival: AUDIOFEELS AudioFeels to grupa wykonująca muzykę w stylu Vocal Play. Jest to nowatorskie podejście do śpiewania, które polega na imitacji instrumentów poprzez maksymalne wykorzystanie możliwości ludzkiego głosu. Zespół został stworzony w 2007 roku przez wychowanków Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Staranna edukacja pozwoliła na podjęcie ambitnego zadania - stworzenia wyjątkowego, nowoczesnego brzmienia daleko wykraczającego poza chóralną tradycję.Więcej


Koncert Steel Pulse
20 paź 2013, 20:00, Wrocław, Klub Eter, ul. Kazimierza Wielkiego 19, muzyka, bilety 49, 59, 70 zł

Koncert Steel Pulse Legenda reggae z Wielkiej Brytanii. Swoim rastafariańskim przesłaniem oraz dosadnymi i trafnymi komentarzami społecznymi Steel Pulse rozpoczął nowy rozdział na brytyjskiej scenie reggae, jednocząc ze sobą zarówno czarne społeczności, jak również młodych białych punków w Wielkiej Brytanii. Więcej



SPOTKANIA

Dolnośląski Festiwal Architektury
18 paź 2013 – 26 paź 2013, Wrocław, spotkanie

Dolnośląski Festiwal Architektury Już trzeci raz pozwalam sobie jak najserdeczniej zaprosić Państwa do udziału w kolejnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, który odbędzie się w dniach 18-26 października bieżącego roku.
W tym roku zapraszam wyjątkowo gorąco na wydarzenia organizowane wspólnie z firmą AMS S.A - Dyskusję pokonkursową na temat koncepcji rozwiązania placu Piłsudskiego, Seminarium SELFMADE CITY z udziałem Kristien Ring, (AA Projects, Berlin) oraz Debatę pn. MOJE MIASTO. Więcej

 
Dolnośląska Giełda Fonograficzna
19 paź 2013, 14.00-16, Wrocław, Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56, spotkanie, wstęp wolny

Dolnośląska Giełda Fonograficzna Dolnośląska Giełda Fonograficzna to cykliczne wydarzenie kulturalne, którego od dawna brakowało we Wrocławiu. W każdą sobotę w godzinach od 15 do 17 klub Firlej otworzy swoje drzwi dla wszystkich miłośników muzyki: wydawców, sklepów płytowych, kolekcjonerów, wielbicieli płyt winylowych, kaset magnetofonowych, kompaktów i innych nośników z muzyką. Wydarzenie nawiązuje do bogatej tradycji odbywających się wcześniej wrocławskich giełd, w tym legendarnych spotkań w Pałacyku. Więcej

 

TEATR

VII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław
11 – 18 paź 2013, Wrocław, teatr

VII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław W tym roku Festiwal realizowany jest pod wspólnym dla wszystkich festiwalowych wydarzeń hasłem Gwałt porządkuje świat. Ta przewrotne teza będąca hasłem tegorocznej edycji Festiwalu to efekt diagnozy, jaką w swoich spektaklach stawiają artyści zaproszeni< do udziału w Festiwalu. W opisywanym przez nich świecie gwałt o charakterze społecznym,politycznym, cielesnym czy ekonomicznym stanowi narzędzie za pomocą, którego próbuje się układać świat na nowo. Więcej

 


WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA
18 – 21 paź 2013, Wrocław, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu, ul. Braniborska 59, teatr, wstęp wolny

WROCŁAWSKIE SPOTKANIA TEATRÓW JEDNEGO AKTORA

 W dniach 18 - 21 października 2013 we Wrocławiu odbędą się 47. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Od piątku do poniedziałku będziemy świadkami corocznego święta monodramu, które ma już swoje stałe miejsce w budynku wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie przy ul. Braniborskiej 59. W tym roku w programie WROSTJA: pokazy premierowe wrocławskich aktorów, mistrzowskie pokazy Andrzeja Seweryna i Olgierda Łukaszewicza, część konkursowa czyli 42. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora oraz dzień PWST, podczas którego odbędą się pokazy studenckich etiud i spektakli oraz sesja i promocje publikacji. Wyraźnymi akcentami tegorocznej edycji festiwalu będą Wrocławskie Monodramy i Szekspir. Więcej


WYKŁAD

COLLEGIUM MUSICUM. Wykład Marka Dyżewskiego „Czar walca i Czardasza"
19 paź 2013, 16, Wrocław, Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, pl. Kościuszki 9, wykład, wstęp wolny

COLLEGIUM MUSICUM. Wykład Marka Dyżewskiego „Czar walca i Czardasza COLLEGIUM MUSICUM – taką nazwę miały działające w czasach Jana Sebastiana Bacha stowarzyszenia melomanów, muzyków oraz ludzi zainteresowanych poznawaniem muzyki od strony teoretycznej. Tym razem owa nazwa określa cykl wykładów o muzyce, prowadzonych przez Marka Dyżewskiego, na które zaprasza organizator – Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Więcej

 

WYSTAWY

EUGENIUSZ GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ Wystawa oraz promocja książki autorstwa Dominiki Kowalewskiej
17 paź 2013 – 17 lis 2013, Wrocław, Muzeum Miejskie Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, wystawa

EUGENIUSZ GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ Wystawa oraz promocja książki autorstwa Dominiki Kowalewskiej

 Wernisaż oraz prezentacja książki
17 października 2013 r. o godz. 17:00
Wydawnictwo i wystawa prezentujące sztukę Eugeniusza Gepperta zmierzają do analizy i pokazaniu dzieł malarza powstałych po 1945 roku, kiedy to dokonała się synteza dotychczasowych poszukiwań i inspiracji oraz ostatecznie skrystalizował się własny styl artysty. Więcej

 


Festiwal Szkła Wrocław. Play with Glass – Europejski Festiwal Szkła
14 – 20 paź 2013, Wrocław, wystawa

Festiwal Szkła Wrocław. Play with Glass – Europejski Festiwal Szkła Zobaczymy prace artystów z Rosji, Węgier, Holandii, Czech, Finlandii, Łotwy, Niemiec czy Turcji.
Autorami projektu EGF są: Anita Bialic, Galeria BB i prof. Kazimierz Pawlak, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Projekt ten został włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Więcej

 


Wystawa uczestników 11. Konkursu Gepperta
12 paź – 24 lis 2013, Wrocław, galeria Awangarda l Wita Stwosza 32, , wystawa

Wystawa uczestników 11. Konkursu Gepperta Inaczej niż w poprzednich edycjach, publiczny pokaz prac poprzedza moment obrad międzynarodowego Jury, które wskaże zwycięzców dopiero 25 października. Do tego czasu wystawa jest po prostu wystawą malarstwa. Opowiada o sposobie patrzenia, obsesjach i problemach nurtujących artystów najmłodszego pokolenia. Więcej

 


Trochę Inny Festiwal Fotograficzny TIFF: Real Fake Photography

18 paź 2013 – 27 paź 2013, Wrocław, wystawa

Trochę Inny Festiwal Fotograficzny TIFF: Real Fake Photography Tematem TIFF 2013 Real Fake Photography jest fotografia operująca konwencją dokumentalną, ale opowiadająca historie całkowicie lub częściowo fikcyjne. W kinematografii odpowiednik tej formy stanowi tak zwane mockumentary.
Zaproszeni artyści stworzą własne mock dokumenty, świadomie wprowadzając widzów w błąd i zmuszając ich do kwestionowania prawdziwości przekazu, jaki niesie ze sobą medium fotograficzne. Historie wydawałoby się realne, mogą okazać się artystyczną manipulacją, a do zweryfikowania ich autentyczności zdolni będą jedynie twórcy. Więcej

 

Wystawa Czekając na …
18 paź 2013 – 31 paź 2013, Wrocław, Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, wystawa

Wystawa Czekając na … Wernisaż: 18.10.2013 (piątek), godz.18.00
Zdjęcia autorstwa Tomasza Deko to zapis z podróży do Afryki. Jest to opowieść o sierocińcu w miejscowości Mutai w Ugandzie oraz o jego otoczeniu. „Czekając na…” to przede wszystkim opowieść o człowieku. Więcej


Wystawa pokonkursowej Akademii Sztuk Pięknych

18 paź 2013 – 31 paź 2013, Wrocław, wystawa

Wystawa pokonkursowej Akademii Sztuk Pięknych Wernisaż połączony z wręczeniem nagród 23.10, godz. 13:30.
123 płótna studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych zostanie zaprezentowanych na wystawie pokonkursowej w przestrzeni handlowej Galerii Dominikańskiej.
Już po raz drugi Galeria Dominikańska i Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu podjęły się realizacji wspólnego projektu artystycznego. Skierowany do utalentowanych studentów konkurs malarski, zakładał zgłoszenie do udziału w imprezie obrazu inspirowanego hasłem „Nowoodkryta”: miłość, ulica, książka, historia, legenda, rzecz albo inna cząstka naszego życia. Więcej


Wystawa BZ WBK PRESS FOTO. Zdjęcie Roku
18 paź 2013 – 6 lis 2013, Wrocław, Biuro Festiwalowe Impart, ul. Mazowiecka 17, wystawa, wstęp wolny

Wystawa BZ WBK PRESS FOTO. Zdjęcie Roku

 wernisaż: piątek 18.10.2013r, godz. 19.00
Wystawa jest pokłosiem 9. edycji konkursu fotograficznego BZ WBK Press Foto,  organizowanego przez Bank Zachodni WBK i dziennik Rzeczpospolita.
Konkurs fotograficzny BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów i ma na celu promowanie polskiej fotografii prasowej. Więcej



 

ADA - analogowa instalacja interaktywna czyli algorytmiczna maszyna rysująca Autorka: Karina Śmigla-Bobiński
18 paź 2013 – 31 paź 2013, Wrocław, Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności we Wrocławiu, ul. gen. Romualda Traugutta 21, wystawa, wstęp wolny

ADA - analogowa instalacja interaktywna czyli algorytmiczna maszyna rysująca Autorka: Karina Śmigla-Bobiński

 Otwarcie: 18.10.2013 / piątek / godzina 17:00
Hol wejściowy / Centrum Sztuk Użytkowych / Centrum Innowacyjności

spotkanie z Kariną Śmigla-Bobiński:
21.10.2013 / poniedziałek / godzina 14:00

Sala Audytoryjna / Centrum Sztuk Użytkowych / Centrum Innowacyjności Więcej


Wystawa fotografii National Geographic
19 paź 2013 – 24 paź 2013, Wrocław, Magnolia Park, ul. Legnicka 58, wystawa, wstęp wolny

Wystawa fotografii National Geographic W dniach 19-24 października w Magnolii będzie gościła wyjątkowa wystawa fotografii National Geographic. Przygotowana przez redakcję magazynu National Geographic Polska wystawa prezentuje najlepsze zdjęcia nagrodzone podczas dziewięciu dotychczasowych edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego. Wystawa składa się z 30 fotografii i będzie ją można oglądać od 19 października w Magnolia Park. Więcej


Niema poezja, myślami wędrowanie - wernisaż Małgorzaty Brzozowskiej - Nowak i Anety Sikory oraz koncert GRUFF!
20 – 31 paź 2013, Wrocław, Wrocławski Klub Formaty, ul. Samborska 3-5, wystawa, wstęp wolny

Niema poezja, myślami wędrowanie - wernisaż Małgorzaty Brzozowskiej - Nowak i Anety Sikory oraz koncert GRUFF!

 Otwarcie: 20 października 2013, godz. 18.00
Podczas podróży kontemplujemy mknący za oknem pejzaż, ten specyficzny moment przemieszczania wprawia nas w stan zamyślenia. Skrawki myśli przetaczają się nad mknącymi chmurami, krajobrazami. Jawa miesza się ze snem, tworzy się wizualna poetyka wędrowania. Na wystawie zostaną zaprezentowane wspólne malarskie prace artystek z Poznania Anety Sikory oraz Małgorzaty Brzozowskiej-Nowak. Więcej

 


FILM

II Festiwal Aktorstwa Filmowego
19 –24 paź 2013, Wrocław, kino

II Festiwal Aktorstwa Filmowego Podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy festiwalu wyłowią dla nas kilka klasycznych perełek. - Festiwal Aktorstwa Filmowego 2013 w znacznej części będzie skierowany do młodego pokolenia. Specjalnie dla młodzieży licealnej i gimnazjalnej przygotowujemy ofertę o charakterze edukacyjnym.
W programie nie zabraknie nowości. Zobaczymy m.in. "Papuszę" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Oczywiście w repertuarze znalazły się filmy z klasyki światowego kina. Na dużym ekranie organizatorzy pokażą nam produkcje "Diabeł ubiera się u Prady" oraz "Bilardzistę". Więcej


Premiera: AmbaSSada
18 paź 2013, Wrocław, kino

Premiera: AmbaSSada Najnowsza komedia autora Seksmisji i Kilera z Robertem Więckiewiczem w roli... Hitlera. Mela i Przemek przyjeżdżają do Warszawy, aby zająć się mieszkaniem wuja. Okazuje się nie tylko luksusowe, ale i niezwykłe. Melania zgłębia historię domu i odkrywa, że na ulicy Piusa 17 – dziś Pięknej – przed wojną znajdowała się niemiecka ambasada. Winda, która znajduje się w budynku, nie tylko przenosi mieszkańców z piętra na piętro, ale też umożliwia podróż w czasie: z sierpnia 2012 roku do sierpnia 1939 roku. Więcej

 


Premiera: Z miłości do...
18 paź 2013, Wrocław, kino

Premiera: Z miłości do... Marion i Arthur to starsze małżeństwo, mieszkające w blokowisku w Newcastle. Ona - pogodna, otwarta, uśmiechnięta - należy do chóru emerytów. On - zgorzkniały, mrukliwy, skłócony z synem - odwozi schorowaną żonę raz w tygodniu na próby, nie wchodząc nawet na salę. Chór przygotowuje się do konkursu, repertuar to dość zaskakujące i nieoczywiste evergreeny. Artur, kochający Marion do szaleństwa, pogrążony w smutku, uważa to wszystko za bzdurę, wyczerpującą niepotrzebnie resztki jej sił witalnych. Mąż przejdzie jednak przemianę, stając się innym człowiekiem. Więcej


Premiera: Cyrk
18 paź 2013, Wrocław, kino

Premiera: Cyrk Jeden z najsłynniejszych filmów mistrza komedii. Uciekając przez policjantem, tramp przypadkowo trafia na cyrkową arenę, wzbudzając aplauz widowni. Dyrektor cyrku postanawia zatrudnić go jako woźnego, licząc, że przy okazji będzie rozśmieszał widzów. W ten sposób Charlie zostaje „zawodowym” komikiem. Jednak atmosfera pracy w cyrku jest niespokojna. Dyrektor znęca się nad swoją bratanicą i nie pozwala jej myśleć o ślubie z linoskoczkiem. Zadurzony w dziewczynie, tramp postanawia im pomóc, dając przy tym występ cyrkowy wszech czasów. Jego ekwilibrystyczny spacer po linie, z czterema małpami, rowerem i spodniami w kostkach od prawie stu lat rozśmiesza nawet tych, którzy nie lubią klaunów. Więcej

 

Materiały opracowane przez Dolnośląskie Centrum Informacji Kulturalnej OKIS
Więcej na: dcik.pl

W każdy piątek będzie można znaleźć na stronie dcik.pl oraz facebook.com /informacja kulturalna wykaz propozycji, które wybieramy z bardzo szerokiej palety imprez odbywających się we Wrocławiu i regionie.

Jest to wybór subiektywny, ale będziemy starać się wskazywać wydarzenia z różnych dziedzin. Zawsze zatem zwrócimy uwagę na koncert, festiwal, wystawę czy np. spotkanie literackie lub ciekawy wykład. Zachęcamy do komentowania i dzielenia się swoimi wyborami na  facebook.com /informacja kulturalna

XLI Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk – województwo, region, mała ojczyzna i powód dumy. Każdego roku odkrywamy i poznajemy go na nowo. Z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego 15 października 2013 r. w Teatrze Zdrojowym im. Mieczysławy Ćwiklińskiej w Polanicy Zdroju odbyła się uroczysta XLI Sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

 

Święto Województwa Dolnośląskiego, obchodzone już po raz czwarty, to okazja do spotkania władz regionu z parlamentarzystami z Dolnego Śląska, senatorami i europarlamentarzystami, przedstawicielami środowisk naukowych, prezydentami miast, burmistrzami i starostami. To także okazja do podziękowań dla osób i instytucji  zasłużonych dla Dolnego Śląska.

 

Marszałek Rafał Jurkowlaniec wręczył Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia dla regionu.

 

W trakcie uroczystej sesji przyznano też złote i srebrne Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Laureatami tych wyróżnień zostali równiez pracownicy Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Złote Odznaki otrzymali Piotr Borkowski, Jan Bortkiewicz i Bronisław Kowalewski, natomiast srebrymi odznaczeni zostali Wanda Mleczak oraz Maciej Kieres.

 Kliknij tutaj aby zobaczyć kompletną galerię.

Na zdjęciu od lewej: Piotr Borkowski, Jan Bortkiewicz, Marszałek Rafał Jurkowlaniec

Wrocławskie Spotkania Kabaretowe

23 października 2013 r., godz. 19.00
Kawiarnia „Literatka”, Rynek 56/57, Wrocław
Wstęp wolny!

Organizatorzy spotkań w „Literatce” chcą znów przywrócić Wrocław i cały Dolny Śląsk na kabaretową mapę Polski. Celem Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest przede wszystkim wykorzystanie potencjału mniej znanych twórców kabaretowych z Dolnego Śląska. W przyszłości pozwoli to powołać silną lokalną scenę kabaretową, na wzór warszawskiej "Harendy" Artura  Andrusa i łódzkiej "Przechowalni" Andrzeja Poniedzielskiego. Właśnie rodzimi, dolnośląscy, artyści będą prawdziwymi gwiazdami Wrocławskich Spotkań Kabaretowych.

Organizatorzy spotkań chcą również zapoznać młodszą część publiczności z twórczością legendarnych postaci wrocławskiego kabaretu m.in. Jana Kaczmarka czy Andrzeja Waligórskiego. Obok monologów i skeczy jest również miejsce na piosenkę poetycką.

Spotkania odbywają się co miesiąc, począwszy od września 2012 roku. Każde z Wrocławskich Spotkań Kabaretowych jest uświetnione przez występ ogólnopolskiej gwiazdy

Tym razem w ramach Spotkań wystąpią: Krzysztof Daukszewicz, Aleksander Grotowski, Kabaret Elita, Bogusław Bednarek, Barbara Piotrowska

Prowadzenie: Janusz Domin


Wstęp wolny
!

Ze względu na planowaną rejestrację filmową ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń, prosimy o wysyłanie wiadomości e-mail z imieniem i nazwiskiem na adres: biuro@kawiarnialiteratka.pl


Współorganizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa
Kawiarnia "Literatka”

Urząd Marszałkowski


Patronat – Wicemarszałek Radosław Mołoń

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

Ostatnie spektakle Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku

 

Mieszkańcy Dolnego Śląska w ramach 14. Prezentacji Monodramów na Dolnym Śląsku, która towarzyszy Wrocławskim Spotkaniom Teatrów Jednego Aktora, mieli okazję w październiku br. obejrzeć monodramy w 11 miastach regionu.

W listopadzie zaprezentwane zostaną kolejne ostatnie już spektakle m.in. w Dzierżoniowie (13.11) i Legnicy (14.11) „Patryk K.” i „Miłka”  w wykonaniu Krzysztofa Grabowskiego oraz w Wałbrzychu (26.11) i Zgorzelcu (27.11) „Shylock Piotra Kondrata.

 

 

 

 

Spektakle w październiku:

Bolesławcu (19-21.10.), Głogowie (19.10), Górze (11.10), Jaworze (18.10), Jeleniej Górze (16.10), Oleśnicy (16 i 22.10.), Oławie (17.10), Świdnicy (21.10), Wojcieszowie (12.10)

W miastach Dolnego Śląska wystąpi łącznie 8 aktorów z 19 spektaklami.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa!

 


14. Prezentacja Monodramów na Dolnym Śląsku

październik - listopad 2013


 

BOLESŁAWIEC: 19-21.10.2013
   Teatr Stary, Teatralna 1 www.teatr.boleslawiec.pl

  19.10.2013, godz. 19.00, koncert Marjorie Hayes (USA) pt. „Finding home / Odnaleziony dom”
  20.10.2013, godz. 19.00, Agnieszka Przepiórska „I będą święta”
  21.10.2013, godz. 19.00,  Bogusław Kierc „Manatki”

 

DZIERŻONIÓW:  Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
  13.11.2013, godz.11.30 Krzysztof Grabowski „Patryk K.” i „Miłka” (KinoTeatr „Zbyszek")
                         godz. 18.00  „Patryk K". (Sala Pegaz)

 

GŁOGÓW:  Miejski Ośrodek Kultury, sala widowiskowa
   19.10.2013, godz. 18.00 Anna Skubik, „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich"

 

GÓRA:  Biblioteka Miejska w Górze
   11.10.2013, godz. 17.00, Krzysztof Grabowski „Patryk K.”

 

JAWOR: Jaworski Ośrodek Kultury (Teatr Miejski)
   18.10.2013, godz. 12.00,  Katarzyna Flader „Oczami mojej żony. Bohumil Hrabal”

 

JELENIA GÓRA: Teatr im. C.K. Norwida Scena Studyjna
    16.10.2013, godz. 19.00, koncert Marjorie Hayes (USA) pt. „Finding home / Odnaleziony dom”

 

LEGNICA: Teatr Modrzejewskiej Legnica, Scena Gadzickiego, Rynek 39
   14.11. 2013, godz. 12.00 i 19.00, Krzysztof Grabowski „Patryk K.”

 

● OLEŚNICA:  Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Oleśnicy
   16.10.2013, godz. 18.00,  Anna Skubik, „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich"
   22.10.2013, godz. 18.00, koncert Marjorie Hayes (USA) pt. „Finding home / Odnaleziony dom”

 

OŁAWAOśrodek Kultury w Oławie
   17.10.2013, godz. 18.00, Katarzyna Flader „Oczami mojej żony. Bohumil Hrabal”

 

ŚWIDNICA: Świdnicki Ośrodek Kultury
    21.10.2013, godz. 18.00,  Anna Skubik, „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich"

 

WAŁBRZYCH: Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
   26.11.2013, Piotr Kondrat, „Shylock"
                         Agnieszka Wajs Karin Stanek

 

WOJCIESZÓW: Sala Widowiskowa
   12.10.2013, godz. 19.00, Krzysztof Grabowski „Patryk K.”

 

ZGORZELEC: Miejski Dom Kultury,
  27.11.2013, godz. 11.00,  Piotr Kondrat, „Shylock"

 

PREZENTACJA MONODRAMÓW na DOLNYM ŚLĄSKU
organizowana w ramach Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora odbywa się w placówkach i ośrodkach kultury od 2000 roku. Monodramy prezentowane były dotąd w kilkunastu miastach regionu m.in.:

Boguszów Gorce, Bolesławiec, Chojnów, Głogów, Jawor, Jelenia Góra, Kłodzko, Kudowa Zdrój, Legnica, Oława, Polkowice, Strzelin, Świdnica, Szczawno-Zdrój, Wałbrzych, Zgorzelec, Ziębice, Złotoryja czy Duszniki Zdrój.

 

Materiały prasowe


 

« poprzednia 1 239 40 41 42 43 44 45 46 47 48 4969 70 następna »