• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

MAGICZNY WROCŁAW - WYSTAWA FOTOGRAFII BOGDANA KONOPKI

MAGICZNY WROCŁAW - WYSTAWA FOTOGRAFII BOGDANA KONOPKI

1 czerwca – 2 września 2012
Stary Ratusz we Wrocławiu – oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia
Wystawę przedłużono do 2 września.

Specjalnie na wystawę MAGICZNY WROCŁAW” Bogdan Konopka przygotował niepokazywane wcześniej we Wrocławiu fotografię z cyklu poświęconego stolicy Dolnego Śląska. Ponieważ najchętniej fotografuje tkankę miejską od początku swojej działalności konsekwentnie zapisuje na kliszy atmosferę i wygląd Wrocławia, z którym jest szczególnie związany. Przez lata fotografie z tego cyklu nie mogły ujrzeć światła dziennego, ponieważ nie sprzyjał temu klimat polityczny tamtych czasów. Dopiero po ich wystawieniu – w Angers we Francji w roku 1991 – „Le Monde” uznał je za rewelację.

Prezentowany cykl prac („Magiczny Wrocław”) powstawał w latach 1978 – 1988, jeszcze przed emigracją fotografa do Francji, częściowo kontynuowany był w latach 90., wreszcie dopełniony dopiero aktualnie, w 2012 roku, z okazji wystawy we wrocławskim Ratuszu. Jest to cykl eksponujący charakterystyczny dla autora motyw miejskiego, niszczejącego, i zwykle bez obecności ludzi, krajobrazu – cykl oddający w swoiście onirycznym sztafażu, nostalgicznym klimacie, obrazy w większości rejestrowane w początkach twórczości Konopki i dopiero teraz przypomniane – a spointowane kilkunastoma współcześnie wykonanymi pracami. 
Te zdjęcia są w większości zapisami wyobrażeń, wspomnień i przeżyć artysty, który tu – w młodości chmurnej i durnej – ćwiczył swoją wrażliwość i pragnienia wolności. Gdy Konopka zapragnął odtworzyć te miejsca, które onegdaj (w latach 80.) były intrygujące szczególną atmosferą i wyraźne w swej zwierciadlanej oczywistości, zapamiętanego, szarego ruinami powojennych zniszczeń i socjalistycznej rzeczywistość PRL -u, miasta – to okazało się, że tych miejsc już nie ma, że teraz stoją tu tylko błyszczące „pomniki” kapitalizmu: banki, galerie handlowe, pysznią się wielkie płachty reklam konsumpcjonizmu. Dlatego Konopka łapie teraz tylko odbicia, tylko szuka dawnego obrazu w refleksach odbić lustrzanych, w oknach wystawowych, w szklanych elewacjach biur i pasaży.

 

Bogdan Konopka (ur. 1953) w ocenie krytyków i miłośników fotografii uznawany jest za jednego z najważniejszych europejskich artystów-fotografików ostatnich lat. Do 1989 roku związanym  z Wrocławiem, gdzie żył i tworzył. Dodatkowo jest jednym z głównych twórców (poza Jerzym Olkiem) fotografii elementarnej, której program współtworzył w latach 1982 - 1985 przy Galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu (obecnie Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański). Tworzy od połowy lat 70. i jako jeden z nielicznych polskich artystów, zrobił międzynarodową karierę. Obecnie mieszka w Paryżu, gdzie zdobył sławę jako autor głośnych albumów m.in.
o Paryżu i Lyonie.
Był laureatem Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii (1998). Został stypendystą Pro Helvetia (Szwajcaria 1993 r.), miasta Paryż (1994 r.), Ambasady Francuskiej w Pekinie (2005 r.), Instytutu Kultury Francuskiej w Rumunii oraz na Białorusi (w latach 2000 i 2004).
Autor ekspozycji „Szary Paryż" (2000 r.) w Instytucie Polskim w Paryżu i wielu galeriach w Polsce i na świecie oraz „Miasto niewidzialne" (2003 r.) w centrum Pompidou. Na stale współpracuje z polskim pismami o sztuce „Format" i „Kwartalnik Fotografia".


 

Wystawie towarzyszy katalog zaprojektowany przez Monikę Aleksandrowicz do   którego tekst napisał Andrzej Saj, wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we     Wrocławiu.

Wystawa oraz katalog współfinansowane są ze środków Samorządu Województwa    Dolnośląskiego i Samorządu Miasta Wrocławia.

Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów 65-lecia Okręgu Dolnośląskiego ZPAF.


 

Wernisaż odbył się 1 czerwca godz. 18.00.



Kurator wystawy: 
Anna Kania
Mecenat: 
Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dolnośląski Festiwal Artystyczny: dyrektor: Bronisław Kowalewski, koordynator: Agnieszka Chodysz

Współorganizatorzy: Muzeum Miejskie Wrocławia, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach,Stanisława Zacharko-Łagowska

Patroni medialni: Pismo Artystyczne, Art Journal, Miesięcznik Monthly

Patroni: Wrocławska Szkoła Fotografii AFA, Prywatne Policealne Studium Fotograficzne PHO-BOS, PIAST 

 


Przejdź do pełnej galerii