• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

WYSTAWA FOTOGRAFII ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

Dodano: 15.05.2012 18:02

28 kwietnia – 31 maja 2012
Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański" Galeria OKiS,
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Zapraszamy na wystawę Zdzisława Beksińskiego (1929-2005), uważanego obecnie za jednego z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych twórców współczesnych – malarza, rzeźbiarza, fotografika i grafika komputerowego. Dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego w Sanoku mamy możliwość zaprezentowania kilkudziesięciu fotografii oraz grafik z różnych etapów twórczości artysty, którego dzieła znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce. 

Wernisaż 27 kwietnia godz. 17:00 (wstęp wolny)

Zdzisław Beksiński - malarz, rzeźbiarz, fotografik, grafik komputerowy. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r., zmarł tragicznie 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947-1952 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Po ukończeniu studiów odbył kilkuletni nakaz pracy, mieszkając w Rzeszowie i Krakowie. W 1955 r. powrócił do Sanoka pracując jako projektant w Sanockiej Fabryce Autobusów. Na początku lat 50. rozpoczyna działalność artystyczną jako fotografik, wystawiając swe prace na kilku wystawach w Gliwicach, Warszawie i Poznaniu. Równocześnie zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą, a od 1974 r. wyłącznie malarstwem. Pierwszy sukces przynosi wystawa zorganizowana w 1964 r. przez Janusza Boguckiego w Starej Pomarańczarni w Warszawie. Beksiński porzuca pracę w Autosanie, zajmując się wyłącznie twórczością artystyczną. Kolejna wystawa przygotowana przez Janusza Boguckiego w 1972 r. ukazuje nowe, wyzwolone z wpływów abstrakcji oblicze artysty. Ukształtował się charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania nazwany „okresem fantastycznym”, który trwa do połowy lat 80. W 1977 r. Beksiński opuszcza Sanok, przenosząc się z rodziną do Warszawy. W 1984 r. na kilkanaście lat wiąże się z paryskim marszandem Piotrem Dmochowskim, który stara się lansować twórczość artysty poza granicami kraju. Beksiński systematycznie utrzymuje kontakt z Muzeum Historycznym w Sanoku, przekazując do kolekcji swe najlepsze dzieła. Ostatnie 20 lat twórczości przynoszą zmianę – artysta redukuje szczegółowość, skupiając się bardziej na malarskiej warstwie obrazu. Dominującym tematem pozostaje architektura, zdeformowana postać ludzka i zwierzęca – potraktowana w odmienny, monumentalny sposób. Pod koniec lat 90. artysta zajął się tworzeniem fotomontaży komputerowych oraz rysunków modyfikowanych komputerowo. Ostatnie lata życia poświęca wyłącznie malarstwu. W lutym 2005 r. zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Artystyczny dorobek przekazuje testamentem Muzeum Historycznemu w Sanoku, które w ostatnich latach zorganizowało kilkadziesiąt wystaw w większych ośrodkach Polski oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zwiedziło je kilkaset tysięcy widzów. Prace Beksińskiego znajdują się w najważniejszych muzeach w Polsce. Jako jedyny Europejczyk posiada stałą ekspozycję prac w japońskiej Osace. Największa na świecie kolekcja prac znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku. Galeria Beksińskiego w sposób retrospektywny prezentuje bogaty, składający się z kilku tysięcy prac dorobek Mistrza. Tak obszerna prezentacja pozwala dostrzec rozwój artystyczny, różnorodność technik i środków wyrazu jakimi posługiwał się w kolejnych etapach twórczości. Wejście w świat Artysty, jego sposób myślenia i tworzenia umożliwia zrekonstruowana pracownia, a bogaty materiał archiwalny oraz towarzyszące ekspozycji pokazy multimedialne przybliżają sylwetkę twórcy.

Zapraszamy do obejrzenia magazynu "Rewolwer kulturalny". W programie można zobaczyć wywiad na temat twórczości Zdzisława Beksińskiego. 

Wystawie towarzyszą wydarzenia organizowane w ramch Via Cultura:

- konkurs 
„Odwiedź Beksińskiego” i wygraj audiobooka!
Konkurs dla miłośników fotografii i literatury.
Do wygrania audiobook wydawnictwa Dobrew pt. „Straszydła na co dzień”
Czytają m.in. Jerzy Stuhr, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Jan Peszek, Maria Seweryn.
Na zgłoszenia czekamy do 20 maja 2012 r.

- specjalne pokazy filmów o artyście, które odbęda się 11 maja 2012 r. o godz. 11:00 oraz 17:00 

W dniu VIA CULTURA (11.05.2012) wstęp jest bezpłatny! 

Wystawę można będzie oglądać od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00. Bilety: 2 zł, ulgowe 1 zł, w poniedziałki wstęp bezpłatny.

 

Organizatorzy: 
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego www.okis.pl
Muzeum Historyczne w Sanoku www.muzeum.sanok.pl

Mecenat:
Marszałek Województwa
 Dolnośląskiego