Aktualności
Wystawa fotografii Zbigniewa Kulika „Karkonosze”
Dodano: 05.06.2014 10:333 lipca – 29 sierpnia 2014
Galeria Dolnośląskiego Centrum Informacji Kulturalnej OKiS
Rynek-Ratusz 24, Wrocław
Karkonosze Zbigniew Kulik fotografuje od najmłodszych lat i to o każdej porze roku: latem i jesienią, zimą i wiosną. Większość jego prac nie powstała z przypadku. Uważnie obserwuje krajobraz i przyrodę. Jak sam mówi, wielokrotnie przychodzi w te same miejsca, by potem wykonać to jedno jedyne zdjęcie, które wydaje się być tym niepowtarzalnym, które dla oglądającego pozostaje w pamięci jako idealnie piękne. Jego prace fotograficzne porównać można do akwarel i grafik niemieckiego twórcy Friedricha Iwana (1889-1967), który też w sposób bardzo romantyczny przedstawiał piękno Karkonoszy, najczęściej bez ludzkiego sztafażu. Nawet dla dobrych znawców tych gór, wydaje się że Karkonosze, które ich otaczają i pośród których żyją, widziane okiem tego twórcy są o wiele piękniejsze i bardziej romantyczne, a przez to i bardziej wyidealizowane.
Wybitny twórca kultury polskiej Tadeusz Różewicz, poeta i dramaturg, zresztą jego bardzo dobry znajomy, po obejrzeniu (10.04.1998 r.) w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu wystawy „Moje Karkonosze“ tak napisał do księgi pamiątkowej: „po-przez fotografię („zdjęcie“) widzi się jeszcze raz krajobraz lub człowieka... dzisiaj widzę okiem twórcy tej wystawy – Pana Kulika“.
Znawca Karkonoszy, współpracuje stale z wieloma wydawnictwami krajowymi i zagranicznymi jako autor tekstów i zdjęć. Jest autorem wielu artykułów i opracowań związanych z historią i rozwojem turystyki w regionie jeleniogórskim, autorem przewodników turystycznych, współautorem monografii „Karkonosze polskie“ wydanej przez Polską Akademię Nauk Oddział we Wrocławiu i Karkonoskie Towarzystwo Naukowe w Jeleniej Górze. Fotografuje głównie Karkonosze i Ziemię Jeleniogórską, ostatnio także teren Euroregionu „Nysa“ oraz inne regiony europejskie (Toskania, Alpy, Saksonia). Jego wystawy indywidualne poświęcone Karkonoszom prezentowane są w kraju oraz za granicą: Czechy, Dania, Francja, Rumunia, Niemcy, Węgry, Włochy, Serbia, Słowacja. Najpiękniejsze zdjęcia reprodukowane są w różnego rodzaju wydawnictwach, albumach – Wydawnictwa „Muza“, od przewodników turystycznych – Baedeker, plakatów, folderów, widokówek po karty telefoniczne.
Wernisaż: 3 lipca 2014, godz. 17.00
Organizatorzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Mecenat:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat medialny: