Aktualności
Wystawa fotografii Bogdana Konopki „Paryż - Wrocław”
Dodano: 30.05.2014 13:256 - 22 czerwca 2014,
Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Kapitulna 2, Kielce
Ekspozycja prezentowana w BWA Kielce składa się z dwóch projektów: Szarego Paryża (powstałego w latach 1994-1995) oraz Magicznego Wrocławia, w skład którego wchodzą fotografie z lat 70., 80., 90., oraz roku 2000.
Premiera wrocławskiej wystawy Wrocław magiczny, będącej zasadniczą częścią tego projektu artystycznego, odbyła się 1 czerwca 2012 roku w Starym Ratuszu we Wrocławiu.
Ze względu na duże zainteresowanie publiczności i dobre recenzje w prasie wystawa ta - planowana początkowo na miesiąc - została przedłużona o dwa miesiące i trwała do 9 września.
Na wystawie i w wydanym przez OKiS katalogu pokazaliśmy 61 prac. W Kielcach wystawa Bogdana Konopki będzie poszerzona o 63 prace z wystawy Szary Paryż. Będzie to jedna z największych wystaw Bogdana Konopki, gdyż łącznie pokażemy 124 fotografie. Dla odbiorców dużo ważniejsza będzie możliwość konfrontacji prac powstałych w odmiennych kulturach – polskiej i francuskiej.
Spotkanie tych dwóch miast ma swój głębszy sens. Wrocław, w którym fotograf mieszkał, był przestrzenią, w której widać było niemiecką przeszłość, ścieranie się kilku różnych światów, tożsamości, czasów.
Po wyjeździe do Paryża pod koniec lat 80., Bogdan Konopka zaczął fotografować to miasto w podobny sposób, w jaki nauczył się patrzeć na Wrocław.
Udało mu się to, zanim Paryż na dobre przepoczwarzył się w sterylne, poniekąd ahistoryczne i nowe miasto. Fotografując po ponad dwudziestu latach Wrocław, na potrzeby projektu Magiczny Wrocław, zobrazował miasto, przeglądające się w szybach nowoczesnych biurowców.
Żródło http://mateuszpalka.blogspot.com/2014/05/szary-paryz-magiczny-wrocaw-bogdana.html
Wystawie towarzyszy katalog, z tekstem Andrzeja Saja, tłumaczony na język angielski przez Dominikę Kowalewską, zaprojektowany przez Monikę Aleksndrowicz
Bogdan Konopka (ur. 1953) w ocenie krytyków i miłośników fotografii uznawany jest za jednego z najważniejszych europejskich artystów-fotografików ostatnich lat. Do 1989 roku związanym z Wrocławiem, gdzie żył i tworzył. Dodatkowo jest jednym z głównych twórców (poza Jerzym Olkiem) fotografii elementarnej, której program współtworzył w latach 1982 - 1985 przy Galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu (obecnie Dolnośląskie Centrum Fotografii Domek Romański). Tworzy od połowy lat 70. i jako jeden z nielicznych polskich artystów, zrobił międzynarodową karierę. Obecnie mieszka w Paryżu, gdzie zdobył sławę jako autor głośnych albumów m.in. o Paryżu i Lyonie.Był laureatem Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii (1998). Został stypendystą Pro Helvetia (Szwajcaria 1993 r.), miasta Paryż (1994 r.), Ambasady Francuskiej w Pekinie (2005 r.), Instytutu Kultury Francuskiej w Rumunii oraz na Białorusi (w latach 2000 i 2004). Autor ekspozycji „Szary Paryż" (2000 r.) w Instytucie Polskim w Paryżu i wielu galeriach w Polsce i na świecie oraz „Miasto niewidzialne" (2003 r.) w centrum Pompidou. Na stale współpracuje z polskim pismami o sztuce „Format" i „Kwartalnik Fotografia".
Wernisaż: 6 czerwca, godz. 18.00
Organizatorzy:
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu
Województwa Dolnośląskiego
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Patronat Medialny: