• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Felieton

« powrót

Odra 11/2016 - Mariusz Urbanek

Dodano: 23.11.2016 11:34

stan przejściowy

Mariusz Urbanek

KLAUZULA SUMIENIA:
BIERNA, CZYNNA I NIJAKA

Zdecydowana postawa kuriera niemieckiej firmy DB Schenker, który odmówił doręczenia przesyłki do wrocławskiego oddziału „Gazety Wyborczej” powołując się na klauzulę sumienia, pozwala mieć nadzieję, że wreszcie wiele spraw w naszej ojczyźnie zostanie uporządkowane. A co najmniej skończy się przymus świadczenia usług osobom na to niezasługującym.

Jak udało się dowiedzieć redaktorom „Stanu przejściowego”, Biuro Legislacyjne rządu pracuje już nad projektem ustawy o klauzuli sumienia, który powinien wejść pod obrady Sejmu i zostać uchwalony jeszcze w tym roku. Oto najważniejsze zapisy tego projektu.

 

Wstęp

Widząc palącą potrzebę uporządkowania polskiego życia społecznego i politycznego w zakresie kontaktów między osobami, którym wyznawane wartości oraz cele, jakimi kierują się w życiu uniemożliwiają rzetelne i zgodne z sumieniem wykonywanie powierzonych obowiązków, zwłaszcza wobec osób niepodzielających tych wartości, Sejm Rzeczypospolitej uchwala Ustawę o kryteriach i zasadach stosowania klauzuli sumienia w przekonaniu, że pozwoli ona po 25 latach dyskryminacji Polaków zmuszanych w przeszłości do zachowań sprzecznych z ich sumieniem, unormować stosunki w ojczyźnie.

 

Art. 1

  1. Klauzula sumienia, zwana dalej klauzulą, oznacza prawo odmowy wykonania usługi, realizacji świadczenia lub dostarczenia towaru mimo gotowości osoby zamawiającej usługę, świadczenie lub dostawę towaru do wniesienia przewidzianej cennikiem opłaty (klauzula sumienia czynna) w każdej sytuacji, gdy:

a) pozostaje to w niezgodzie z sumieniem, wyznaniem i poglądami społecznymi osoby zobowiązanej do wykonania określonej usługi lub będącej zobowiązaną do określonych świadczeń, w tym dostawy towaru,

b) osoba wykonująca na co dzień określone usługi lub czynności, w tym dostawę towarów, nie jest w stanie wykonać ich na właściwym poziomie ze względu na usprawiedliwioną okolicznościami odrazę w stosunku do osoby, na rzecz której usługa lub świadczenie miałoby być wykonane,

c) wykonanie usługi lub świadczeń wiąże się z dyskomfortem psychicznym osoby wykonującej na co dzień wymienione usługi lub czynności, wywołanym przymusowym kontaktem z osobami wymienionymi w art. 2.

  1. Powołanie się na klauzulę sumienia może nastąpić także w celu odmowy przyjęcia świadczenia lub odrzucenia usługi już wykonanej, a także usługi, która ma dopiero zostać wykonana, we wszystkich wymienionych w punkcie 1 przypadkach (klauzula sumienia bierna).
  2. W przypadkach nieprzewidzianych w punkcie 1 dopuszczalne jest powołanie się na klauzulę sumienia czynną lub bierną zawsze wtedy, gdy powołujący się wskaże na inne okoliczności uniemożliwiające wykonanie albo przyjęcie usługi lub świadczenia.

Art. 2

Prawo do powołania się na czynną klauzulę sumienia ma każdy, komu powody wymienione w art. 1, pkt 1 nie pozwalają świadczyć usług,  wskazanych w tym samym punkcie, następującym osobom:

a) przedstawicielom środowisk gejowsko- lesbijskich, osobom trans- i biseksualnym oraz innym, eksponującym publicznie swoją seksualność odbiegającą od powszechnie akceptowanych zachowań społecznych,

b) niewierzącym w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, ale wywodzącym te uniwersalne wartości z innych źródeł,

c) członkom kościołów zaprzeczających nauce Kościoła katolickiego,

d) osobom dopuszczającym się zbrodni kłamstwa smoleńskiego poprzez zaprzeczanie, że katastrofa samolotu Tu-154 10 kwietnia 2010 r. była wynikiem zamachu na życie prezydenta RP,

e) osobom, którym udowodniono współpracę z organami bezpieczeństwa PRL oraz osobom, co do których mimo braku odpowiednich dowodów istnieje uzasadnione podejrzenie takiej współpracy,

f/ osobom podejrzanym o dokonanie nielegalnego zabiegu aborcji,

g/ członkom Komitetu Obrony Demokracji oraz osobom obojga płci uczestniczącym w tzw. czarnych marszach,

h/ politykom Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz partii lewicowych, istniejącym lub mogącym pojawić się w przyszłości,

i/ dziennikarzom „Gazety Wyborczej” oraz TVN i TVN24,

j/ osobom podważającym patriotyzm Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza i Zbigniewa Ziobry,

k/ innych osobom niewymienionym w ustępach poprzedzających, mogącym wywoływać konieczność skorzystania z klauzuli sumienia.

 

Art. 3

  1. Prawo do powołania się na bierną klauzulę sumienia ma każdy, komu powody wymienione w art. 1, pkt 1 nie pozwalają zaakceptować i przyjąć usług świadczonych przez osoby wymienione w art. 2.
  2. Odmowa przyjęcia usługi, świadczenia lub towaru ze względu na bierną klauzulę sumienia zwalnia osobę powołującą się na tę klauzulę z obowiązku ponoszenia kosztów tej odmowy.

 

Art. 4

  1. Nie mogą powoływać się na klauzulę sumienia osoby wymienione w art. 2, wobec których może zostać zastosowana czynna lub bierna klauzula sumienia, a także osoby, wobec których istnieją uzasadnione wątpliwości, czy przysługuje im prawo do skorzystania z czynnej lub biernej klauzuli sumienia.
  2. W związku z niemożnością powołania się na klauzulę sumienia przez osoby wskazane w art. 2, nie mogą one odmówić wykonania świadczenia, dostarczenia towaru czy realizacji zamówienia, jeśli osoba dysponująca tym prawem nie zamierza skorzystać z przysługującej jej biernej klauzuli sumienia.

 

Art. 5

  1. Powoływanie się na klauzulę sumienia przez osoby wskazane w art. 4 podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Osoby, które odmawiają wykonania usługi, sprzedaży towaru lub spełnienia określonego świadczenia bezprawnie powołując się na klauzulę sumienia, są zobowiązane do naprawienia szkód wynikających z nieuprawnionego powołania się na tę klauzulę.
  3. Naprawienie szkody przewidziane w punkcie 2 nie pozbawia osób, którym bezprawnie odmówiono wykonania wymienionych świadczeń, prawa do dochodzenia zadośćuczynienia za poniesione w związku z tym straty.
  4. Osoby bezprawnie powołujące się na klauzulę sumienia, które były już wcześniej karane za podobny czyn, podlegają karze grzywny nie niższej niż 5 tysięcy złotych oraz karze pozbawienia wolności do lat 5.

 

Art. 6

  1. W przypadku sporu między dwoma lub więcej osobami powołującymi się na czynne i bierne prawo do klauzuli sumienia, uniemożliwiającego zarówno wykonanie usługi lub świadczenia, jak i jego odbiór, sprawa zostanie przekazana do realizacji przez rządową Agencję Klauzuli Sumienia (AKS).
  2. Agencja Klauzuli Sumienia zostanie powołana przez rząd niezwłocznie po wejściu ustawy w życie.
  3. Wszelkie pozostałe wątpliwości dotyczące stosowania ustawy rozstrzygane będą przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości jako partii desygnowanej  przez suwerena do sprawowania w jego imieniu

 

Art. 7

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

 

***

 

Reporterzy „Stanu przejściowego” dowiedzieli się także, że bohaterski (jak oceniła telewizja Republika) kurier firm DB Schenker był głównym kontrkandydatem do tytułu Patrioty Roku 2016, który ostatecznie otrzymał minister Antoni Macierewicz. Jak wynika z naszych informacji, o jego porażce zdecydował fakt zatrudnienia kuriera w niemieckiej firmie logistycznej.

 

Mariusz Urbanek