• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Archiwum Galerii FOTO-GEN

« powrót

Alexander – macedoński sen o potędze

Alexander – macedoński sen o potędze

Dodano: 15.03.2017 17:35

Spotkanie z Michałem Siarkiem

6.04.2017, godz. 18.00

Wstęp wolny!

W 2010 r. rząd Byłej Jugosławiańskiej Republiki Macedonii rozpoczyna projekt gruntownej przebudowy stolicy, a w dalszych planach całego kraju, w duchu zjednoczenia z rzekomymi antycznymi korzeniami. Aleksander Wielki, jeden z najpotężniejszych władców w historii, zostaje uznany ojcem współczesnego narodu macedońskiego. Jednakże obecna Macedonia jest młodym post-jugosławiańskim, słabo rozwiniętym państwem. W odpowiedzi na działania sąsiada Grecja, broniąc własnej "spójności kulturowej", stanowczo sprzeciwia się tym praktykom i dąży do izolacji Macedonii na arenie międzynarodowej.

Tak rozpoczyna się budowa absurdalnego mitu o utraconej potędze, pociągająca za sobą niezliczoną ilość działań logistycznych oraz intensywną pracę aparatu propagandy, mającego za zadanie formować świadomość narodową. Po ponad 2000 lat od upadku Imperium domniemana tradycja, równie odległa co nierealna, skłania nas do refleksji na temat relacji władzy, krajobrazu i tożsamości.

---

Prześwietlenia | Sezon 1 | Ukryty pejzaż

Prześwietlenia to comiesięczny cykl spotkań poświęcony polskiej fotografii, podczas których dyskutujemy z artystami, kuratorami i teoretykami sztuki. Formuła wydarzenia opiera się na prezentacji autorskiego pokazu slajdów przygotowanego przez zaproszonego gościa oraz na rozmowie z prowadzącym i publicznością. Prześwietlenia to inicjatywa stawiająca sobie za cel pogłębioną refleksję nad medium fotografii oraz promocję najciekawszych prac artystów wizualnych młodego pokolenia.

Co skrywają krajobrazy? Czy są one kulturą jeszcze zanim staną się przyrodą jak pisał Simon Schama w swoim eseju "Landscape and Memory"? Podczas serii spotkań z ośmioma zaproszonymi prelegentami będziemy zmagać się z próbą analizy tego fenomenu oraz przyjrzymy się, jak za pomocą metaforycznego charakteru krajobrazu można prowadzić wielopoziomowe narracje. Porozmawiamy o tym, jak czytać krajobraz i dlaczego jest on jednym z najważniejszych nośników pamięci i idei. Spróbujemy dociec, jaką historię mogą nam opowiedzieć zwichrowane drzewo, napotkany na drodze kamień albo wyszczerbiona cegła.

Prowadzenie: Daniel Filipek | Prześwietlenia

www.michalsiarek.com


Galeria FOTO-GEN

Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

tel. 71 344 78 40

e-mail: galeria.foto-gen@okis.pl, www.okis.pl