• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

2013

« powrót

EUGENIUSZ GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ Wystawa oraz promocja książki autorstwa Dominiki Kowalewskiej

EUGENIUSZ GEPPERT W NIERZECZYWISTOŚĆ Wystawa oraz promocja książki autorstwa Dominiki Kowalewskiej

Dodano: 05.11.2013 10:22

17 października - 4 grudnia 2013
Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław

 

Finisaż wystawy odbył się
4 grudnia 2013, godz. 14:00.

Wydawnictwo i wystawa prezentujące sztukę Eugeniusza Gepperta zmierzają do analizy i pokazaniu dzieł malarza powstałych po 1945 roku, kiedy to dokonała się synteza dotychczasowych poszukiwań i inspiracji oraz ostatecznie skrystalizował się własny styl artysty. Sztuka Gepperta, mimo ewolucji, jakiej uległa w okresie powojennym, stanowi wciąż spójną całość. Wojna oraz zmiana środowiska z krakowskiego na wrocławskie nie są tu wcale cezurą – po 1945 roku artysta nadal rozwija tendencje z okresu przedwojennego, wzbogacając je o nowe doświadczenia, inspiracje i własne poszukiwania artystyczne. Geppert odchodzi od realizmu w stronę symbolizmu i geometryzacji, chociaż jego sztuka do końca pozostaje figuracyjna. Artysta stopniowo zastępuje jednak w swoich płótnach rzeczywistość realną światem własnej wyobraźni, marzeń i wspomnień. Mimo to pewne charakterystyczne motywy zaczerpnięte ze świata natury, a po części z literatury, pozostają wciąż obecne w jego twórczości, choć pojawiają się w zupełnie odrealnionej scenerii i nabierają nowych znaczeń. Następuje wypracowanie nie tylko własnego stylu malarskiego, ale swoistego języka artystycznego, operującego zestawem podstawowych postaci i przedmiotów-symboli. Dzięki temu malarstwo to nabiera indywidualnego charakteru i specyficznej melancholijnej atmosfery.

W książce analiza i interpretacja wybranych dzieł z powojennego okresu twórczości Gepperta dokonana została na różnych płaszczyznach. W pierwszym rozdziale są zanalizowane wpływy sztuki poszczególnych twórców i nurtów artystycznych na styl malarstwa Gepperta. Rozdział drugi poświęcony jest problemowi relacji malarstwa Gepperta z literaturą, autorka podejmuje próbę wyjaśnienia, na czym polega epicki bądź poetycki charakter jego dzieł, a także porusza problem literackiej i malarskiej płaszczyzny ich interpretacji. W kolejnej części skupia się na analizie eksploatowanych przez artystę motywów i tematów malarskich oraz na próbie odczytania ich znaczenia. Przedmiotem rozdziału czwartego jest analiza problemu melancholii w malarstwie Gepperta (w oparciu o rozważania W. Bałusa) oraz interpretacje wybranych dzieł twórcy metodą hermeneutyczną. Rozważania zakończone są próbą określenia roli Gepperta w środowisku artystycznym Wrocławia i wpływów, jakie wywarł on na następne pokolenia twórców.

 

Konferencja prasowa
odbyła się w piątek 25 października 2013 roku o godz. 14,00
w Pałacu Królewskim przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 we Wrocławiu.

W programie oprowadzanie po wystawie przez autorkę - kuratora wystawy oraz przedstawienie koncepcji książki.

W konferencji udział wzięli:
Piotr Borkowski - Dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Maciej Łagiewski - Dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia
Bronisław Kowalewski - Dyrektor Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego 
Bogdan Górecki – Historyk sztuki, kurator wystaw

 

Książka Dominiki Kowalewskiej pt. Eugeniusz Geppert. W nierzeczywistość przygotowana została w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.

Mecenat nad Dolnośląskim  Festiwalem Artystycznym Sprawuje Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Książka została wydana pod patronatem prof. Piotra Kielana – Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


Organizatorzy:


Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

 http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg