• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

2012

« powrót

MIT I MELANCHOLIA

MIT I MELANCHOLIA

Dodano: 24.01.2014 10:54

WROCŁAW, Muzeum Współczesne Pl. Strzegomski 2a
(17 lutego - 9 kwietnia 2012)

BIELSKO BIAŁA, Galeria Bielska BWA, ul. 3 Maja 11
(28 kwietnia - 10 czerwca 2012)

JELENIA GÓRA, Galeria BWA, ul. Długa 1
(17 sierpnia - 29 września 2012)


„Mit i Melancholia” to wystawa „na koniec świata”. Towarzyszący jej nastrój wypływał z poruszanych tematów przemijania, upadku wiary, kryzysów tożsamości.


Odczucia metafizyczne artystów mieszają się tutaj z historią, nadając wybranym przez artystów aspektom dodatkowego znaczenia. Poddawane reinterpretacji wątki zaczerpnięte z XX wiecznej historii , z mitologii, ze sztuki ukazują dystans dzielący nas od minionych czasów modernizmu, ukazując tym samym puste miejsce do wypełnienia nowymi ideami, formami, mitami.

 

Wystawa - w zamyśle kuratorki Jolanty Ciesielskiej - starała się odpowiedzieć na pytanie jak wygląda w pierwszej dekadzie XXI wieku kondycja artysty, ukazać różnorodne strategie prezentowania własnej mitologii, ustosunkować się do problematyki pamięci, historii, funkcjonujących współcześnie mitów. A może raczej ich resztek. Resztek wyrzucanych na obrzeża świadomości kultury, zajętej wciąż komercjalizowanym kultem nowości i teraźniejszością. Towarzyszący jej nastrój wypływa z poruszanych tematów przemijania, upadku wiary, kryzysów tożsamości. Artyści i widzowie napotykają na trudności w rozpoznawaniu autorytetów, stałych punktów odniesienia, wynikających z entropijnej i polimorficznej struktury informatycznej, określającej parametry naszych czasów a niepewne i stale kwestionowane kierunki ich działań wzmaga dodatkowo ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny i walki polityczne, wkraczające również na teren sztuki. To wszystko rodzi frustrację, chęć zdystansowania się od rzeczywistości i dramatyczne próby wytworzenia artystycznej alternatywy, własnej strategii, po to, by nie zostać zbyt łatwo pożartym, wchłoniętym, zmanipulowanym.

Niemal trzydziestu artystów zaproszonych do wystawy formułowało osobiste wypowiedzi na temat obserwowanego świata, z podkreśleniem prawa do wyrażania bólu, bezsilności i zwątpienia w schematycznie głoszone prawdy i wartości.

 

Artyści biorący udział w wystawie: Wojciech Bąkowski, Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Witosław Czerwonka,Krzysztof Gruse, Ryszard Grzyb, Jakub Grzywak i Mariusz Kubielas (Grupa Klisza Werk), Jerzy Kosałka, Kamil Kuskowski, Roman Lipski, Grupa Łódź Kaliska, Artur Malewski, Sławomir Marzec, Tomasz Mażewski, Andrzej Miastkowski, Agata Michowska, Marcin Mierzicki, Bartłomiej Otocki, Laura Pawela, Marek Rogulski, Jadwiga Sawicka, Grupa Sędzia Główny, Kama Sokolnicka, Piotr Szmitke, Grzegorz Sztwiertnia, Marcello Zammenhoff, Alicja Żebrowska.
Kurator: Jolanta Ciesielska

 

Wystawie towarzyszył album o tym samym tytule pod redakcją Jolanty Ciesielskiej, wydany nakładem Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu,


Urząd Marszałkowski

Współorganizatorzy:

Muzeum Współczesne Wrocław

Galeria Bielska BWA



Galeria BWA w Jeleniej Górze

 

Mecenat:  Marszałek Województwa Dolnośląskiego

http://www.dcik.pl/files/logo%20urz%20marsz-male-1.jpg

 

Wystawa została zorganizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS