• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Spotkania Wyszehradzkie

« powrót

SPOTKANIA WYSZEHRADZKIE


Kontakty z kulturą węgierską, czeską i słowacką mają w Polsce wielowiekową tradycję, której skromnym fragmentem jest trwający od 1998 roku cykl prezentacji pod nazwą „Spotkania Wyszehradzkie". Na początku głównymi ich organizatorami były dwie wrocławskie instytucje: Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Muzeum Sztuki Medalierskiej, oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia – przy współpracy Węgierskiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum w Warszawie. Wystawy i plenery w ramach „Spotkań Wyszehradzkich" odbywały się najpierw we Wrocławiu, następnie w siedzibie Czeskiego Centrum w Warszawie, a potem w sąsiednich krajach. W Czechach – w przygranicznych Králíkach w Muzeum Miejskim, potem na Morawach w Muzeum Miejskim w Moravskiej Třebovie i w Slovackim Muzeum w Uherskim Hradišt'u. Bardzo ważną prezentacją była wystawa rzeźby Pleneru ART-EX 2003 w ogrodach Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze, zorganizowana we współpracy z Instytutem Polskim we wrześniu 2003 roku. W 2001 roku zainicjowany został projekt wystaw małych form rzeźbiarskich i medali „Trojkolka i gość", który przerodził się w stały, coroczny cykl wystaw z udziałem artystów z wszystkich krajów wyszehradzkich „Znad Dunaju Wełtawy i Wisły. Medalierzy i ich dzieła". W 2011 roku odbyła się jubileuszowa, 10 edycja tej wystawy, która została zaprezentowana w Muzeum Miejskim Wrocławia, w Galerii Węgierskiego Związku Artystów Plastyków w Budapeszcie, Slovackim Muzeum w Uherskem Hradisti oraz w Muzeum Monet i Medali w Kremnicy.


W węgierskiej stolicy pokazane zostały dzieła z Pleneru Malarskiego ART-EX Králíky – Lądek Zdrój powstałe po polskiej i czeskiej stronie granicy w regionie Masywu Śnieżnika, w 2004 roku. Ekspozycja była imponująca, gdyż w Budapeszcie odbywała się równolegle w trzech instytutach kultury (Czeskim Centrum, Słowackim Instytucie Kultury i Instytucie Polskim) oraz w Club-Gallery. Instytuty kultury prezentowały dzieła plenerowe artystów ze swoich krajów, natomiast w Club-Gallery była pokazana wystawa zbiorowa dzieł artystów nie tylko z pleneru sprzed dwóch lat, lecz również z wcześniejszych, z udziałem interesujących węgierskich rzeźbiarzy.


Wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki organizował w ostatnich latach w ramach Spotkań Wyszehradzkich koncerty renomowanych węgierskich zespołów muzycznych, m.in. grupy „Ghymes" z programem „Smaragdváros", w którym wystąpili miedzy innymi Andor Buják, Krisztián Buják, Attila Pukkai, Gyula Szarka, Tomás Szarka. Dużym wydarzeniem artystycznym był też koncert kwartetu Ferenza Sebő. W 2004 roku w czasie trwającego we Wrocławiu spotkania ministrów kultury krajów Unii Europejskiej wspólnie z Węgierskim Instytutem Kultury i na jego zlecenie zorganizowane zostały Węgierskie Prezentacje. Odbyły się dwa koncerty: zespołu Tatros w składzie: Mária Petrás, Ferenc Ladányoi, Gula Horváth, Felix Benke, László Nyiri oraz Erdödy Chaber Orchestra pod dyrekcją Łukasza Borowicza i kierownictwem artystycznym Zsolta Szefcsika (zespół ten debiutował w 1996 roku na Wiosennym Festiwalu Budapesztańskim odnosząc ogromny sukces) oraz panel literacki poświecony najnowszej literaturze węgierskiej prowadzony przez Bohdana Zadurę, a także wystawa ceramiki Márii Petrás.


Kierownik artystyczny: Bronisław Kowalewski
r.kowalewski@okis.pl, 607279753


Koordynator programu: Agnieszka Chodysz
a.chodysz@okis.pl, 602849263