Aktualności
Struktury osobiste - wystawa malarstwa Witolda Liszkowskiego
Dodano: 15.11.2013 12:0322 listopada – 11 grudnia 2013
galeria sztuki aktualnej/ igor wójcik, ul. Jatki 12 - 13, Wroclaw
Witold Liszkowski - urodził się w 1954 roku we Wrocławiu. W 1979 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby we Wrocławiu. W latach 1977-1981 brał udział w wielu wystawach, seminariach i festiwalach artystycznych w kraju i za granicą. Prezentował nurt sztuki eksperymentalnej i interdyscyplinarnej. Zrealizował liczne akcje uliczne, happeningi i performance. Uczestniczył w wielu festiwalach teatralnych, realizując własne spektakle i działania parateatralne, m.in.:
Festiwal Teatru Otwartego we Wrocławiu, Festiwal Norwidowski w Jeleniej Górze. W latach 1977-1980 działał w grupie twórczej Sztuka i Teoria, łącząc aktywność artystyczną z refleksją teoretyczną i estetyczną. Od 1995 realizuje cykle malarsko-rysunkowe Struktury osobiste oraz projekcje i spektakle Sztuka zjawiskowa, w Polsce i za granicą. Od 2005 realizuje wraz z wrocławską sopranistką Dominiką Zamarą interdyscyplinarny projekt Wspólna przestrzeń. Wykładowca w Wyższym Studium Fotografii AFA w latach 1997-2006, od 2006-2008 w ASP we Wrocławiu. Autor ponad siedemdziesięciu indywidualnych wystaw i pokazów multimedialnych. Przedstawiciel sztuki interdyscyplinarnej i otwartej, integrującej tworzenie sztuki z refleksją nad nią.
Sztuka Witolda Liszkowskiego umyka materialnym tendencjom i izmom. Artysta tworzy własny język, swoistą rzeczywistość struktur w poszukiwaniu osobistej metody i ekspresji zapisów. To odnajdywanie nowych światów jest przede wszystkim projekcją jego duchowej wewnętrzności i w efekcie ukształtowaniem sfery zewnętrznej. Na ile jest to możliwe, Liszkowski stara się abstrahować od jednoznacznego określenia zewnętrzności. A ona nie przejawia się jako cel czy konstytutywny wynik. To duchowe wnętrze jest motorem bytu artysty, aparatem jego funkcjonowania. To, co zewnętrzne, stwarza za pomocą gestu, notuje za pomocą dłoni, będącej sejsmografem duszy. I tak, mimo wyraźnej materialności i przedmiotowości jego obrazów – nie stanowią one opisu świata fizycznego. Pozostają próbą ujawnienia wewnętrznego, duchowego, swoistego świata poszukiwań. Jest to obszar unikalny, wyizolowany i osobisty.
Witold Liszkowski w sposób charakterystyczny dla modernizmu pozornie unieważnił narrację. Ujawnia się ona bowiem w geście, który świadczy o treści samego artysty, będącego składową częścią dzieła całkowitego. Działanie tego twórcy oparte jest na jakimś niepoznanym rytmie, ale bynajmniej niemiarowe. Tworzy rodzaj powtarzalności, lecz nie po kolei (jeden za drugim). Jest to powtarzalność swoistego odczucia czasu, przestrzeni i gry artysty z nimi. Te specyficzne działania, niechęć do hierarchizacji i podporządkowania się określonemu i zafundamentowanemu aspektowi to wyraźny związek z takimi artystami jak Jackson Pollock czy Frank Stella.
Igor Wójcik
wernisaż: 21 listopada, godz. 18.00
afterparty w klubie Mañana przy ul. Św. Mikołaja 8-10 Wrocław
live act music: Dvj Mniamos
Kurator: Igor Wójcik
Organizatorzy:
galeria sztuki aktualnej/ igor wójcik
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Mecenat: Marszałek Województwa Dolnośląskiego