• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Miasto, którego nie było.

Dodano: 27.09.2013 14:54

3 października - 9 listopada 2013
Galeria BWA, ul. Długa 1, Jelenia Góra

Wernisaż wystawy: 3 października /czwartek/, godz. 17.00

Panel dyskusyjny: 4 października /piątek/, godz. 16.00 – 19.00

Uczestnicy dyskusji: Aurelia Nowak (UAP), prof. Marek Wasilewski (UAP), Thomas Napp (Reichenbach / Sachsisches Migrationszentrum Reichenbach / OL), Romuald Witczak, Miłosz Kamiński, Witold Szczudłowski, Andrzej Więckowski.

Projekt realizowany przez studentów, doktorantów oraz wykładowców Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego Poznania oraz fotografów z Kotliny Jeleniogórskiej, inspirowany książką Filipa Springera „Miedzianka. historia znikania“. Artyści konfrontują się w nim z historią nieistniejącego już tytułowego miasteczka."Chodzimy po Miedziance, na kartach książki Filipa Springera. Przemierzamy nieznane nam przestrzenie, oczami wyobraźni widzimy miasto, którego nie było, bo każdy przywołany przez nas obraz, choć zapoczątkowany tekstem, prawdziwym wspomnieniem, zdjęciem jest obrazem z wyobraźni" pisze w katalogu wystawy prof. Marek Wasilewski. Sam Springer pisze o Miedziance, że „(...) historia nigdy na dobre tu nie zawitała, raczej wałęsała się po okolicy. Z perspektywy ludzi mieszkających w tych kilku domkach ustawionych buńczucznie na szczycie góry wyglądała jak bestia, która umie tylko siać chaos i zniszczenie i której nigdy nie jest tu po drodze“. Artyści w trakcie realizacji projektu oparli się na opowieściach mieszkańców, pozostałościach i poszukiwaniu śladów.  Ich prace inspirowane są  niepokojem i „brakiem“, odkrywaniem wypartych wątków i niechcianych obrazów, pragnieniem przepracowania nostalgii za utraconym miejscem. W dużym stopniu dotyczą one kultu ziemi, przywiązania zarówno niemieckich jak i polskich mieszkańców do przestrzeni, w której żyli. Są zapisem energetycznej wymiany pomiędzy naturą a kulturą.

W projekcie udział biorą: Ewa Andrzejewska, Maria Dmitruk, Janina Hobgarska, Karolina Janikowska, Daniel Koniusz, Aleksandra Kubiak, Wojciech Miatkowski, Tomasz Mielech, Justyna Misiuk, Zofia Nierodzińska, Aleka Polis, Michał Szczególski, Ela E. Walters, Marek Wasilewski, Hubert Wińczyk, Wojciech Zawadzki.

Kuratorzy projektu: Hubert Czerepok, Aurelia Nowak, Marek Wasilewski.

Partnerzy projektu: Sachsisches Migrationszentrum Reichenbach / O.L., Związek Gmin Karkonoskich, Gmina Janowice Wielkie.
Wsparcie finansowe: Fundacja Współpracy Polsko -  Niemieckiej,
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Opieka medialna projektu: Nowiny Jeleniogórskie, NJ24, Obieg, Szum, TVP Wrocław.

 

Więcej na galeria-bwa.karkonosze.com