• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Polskie monodramy na Festiwalu Teatrów Jednego Aktora
ARMMONO w Armenii

Dodano: 26.03.2013 16:28

26-30 kwietnia 2013, Erywań, Armenia

 

Organizatorzy erywańskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora ARMMONO we współpracy z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Armenii oraz Wrocławskimi Spotkaniami Teatrów Jednego Aktora zapraszają na specjalną prezentację polskiego teatru jednego aktora w ramach ARMMONO 2013.

 

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, jako najstarszy festiwal monodramu na świecie, jest cenionym i często odwiedzanym przez dyrektorów międzynarodowych festiwali wydarzeniem.

Organizatorzy WROSTJA współpracowali m.in. z festiwalami z Albanii, Białorusi, Czech, Litwy, Kijowa, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Węgier czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. „Dni Polskie” były już organizowane w Cheb (Czechy), Kijowie (Ukraina) czy Tallinie (Estonia).


W tym roku międzynarodowa współpraca WROSTJA zaowocowała zaproszeniem do stolicy Armenii Erywania. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Jednego Aktora ARMMONO odbywa się od 2002 roku w najważniejszych teatrach i miejscach Erywania. Tym razem rekomendowaliśmy spektakle cenionych laureatów WROSTJA, którzy zaprezentują łącznie 5 monodramów. Spektaklom towarzyszyć będzie sesja o polskim teatrze, w której wezmą udział przedstawiciele polskiej delegacji.
Festiwal odbywa się w dniach 26-30 kwietnia 2013.

 

Program "Dni Polskich"


26 kwietnia 2013
Konferencja prasowa w Ministerstwie Kultury Armenii z udziałem polskiej delegacji

 

28 kwietnia 2013, Związek Działaczy Teatralnych, Al. Masztoca

Bogusław Kierc „Mój trup”
Anna Skubik „Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich”
Mateusz Olszewski „Novecento”

 

29 kwietnia 2013, Akademia Kina i Teatru Miasta Erywań, 26 Amiryan str.
wystąpienia na konferencji/sesji:
Tomasz Miłkowski – Teatr w Polsce
Bogusław Kierc – Moja praca ze studentam
Wiesław Geras – Festiwale teatrów jednego aktora w Polsce

30 kwietnia, Teatr Lalek im. H. Tumaniana, Sayat-Novai str, 4 Building

Krzysztof Grabowski „Miłka”
Anna Skubik „Fedra”

 

 

Skład grupy artystycznej na XI FESTIWALU ARMMONO 2013:

Bogusław Kierc (profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktor, reżyser, pisarz, laureat wielu nagród teatralnych), Anna Skubik (aktorka), Krzysztof Grabowski (aktor), Mateusz Olszewski (aktor), Piotr Borkowski (dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki i WROSTJA, wydawca serii książek o teatrze jednego aktora pt. „Czarna książeczka z Hamletem”), red. Tomasz Miłkowski (dziennikarz, prezes Klubu Krytyki Teatralnej Stowarzyszenia Dziennikarzy), Wiesław Geras, (prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru, dyrektor Festiwali Teatrów Jednego Aktora w Polsce: Wrocław, Toruń, Warszawa, Hel)


Większość uczestników tegorocznego festiwalu ARMMONO to aktorzy z Armenii. Oprócz aktorów z Polski wystąpi kilku uczestników z innych krajów (Gruzja, Litwa, Niemcy)

 

Organizatorzy „Dni Polskich” na Festiwalu ARMONNO:

Międzynarodowy Festiwal ARMMONO
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Erywaniu
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Urząd Marszałkowski

 

AKTORZY - SPEKTAKLE

 

BOGUSŁAW KIERC, „MÓJ TRUP”


Poeta, aktor, reżyser. Autor ponad dwudziestu książek poetyckich, kilku eseistycznych oraz dramatów i opracowań literackich; edytor dzieł Rafała Wojaczka, jego biograf (wydał książkę „Rafał Wojaczek. Prawdziwe życie bohatera”), pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Filia we Wrocławiu. Pracuje w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Laureat festiwali teatrów jednego aktora.


MÓJ TRUP - spektakl jest w dwojakim sensie przewrotną grą albo przewrotnie graną obecnością. To tylko kwestia ujęcia, kąta patrzenia (myślenia), by własną rzeczywistość po śmierci ewokować jeszcze z tej strony. Słowa zapisał Mickiewicz przed swoją śmiercią, ale po jego śmierci wypowiada je ktoś, komu Mickiewiczowski status „żywego trupa” jest niemal osmotycznie bliski, więc - mówiąc niejako „w imieniu” Mickiewicza – ma poczucie, że i Mickiewicz wypowiedział te słowa w imieniu niejednego Adama, którego „trup w pośrodku was zasiada, w oczy zagląda wam i głośno gada”. Tym autorskim spektaklem Bogusław Kierc zachwycił publiczność i w 2008 roku na 42. WROSTJA otrzymał Nagrodę Wojewody Dolnośląskiego. „Mój trup” był również prezentowany na festiwalach na Litwie (nagroda specjalna w Kownie) i na Słowacji.

scenariusz, reżyseria i scenografia: Bogusław Kierc

 

ANNA SKUBIK

Aktorka, lalkarka, performerka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Filia we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. Była aktorka Teatru „Baj Pomorski” w Toruniu, od 2002 roku mieszkała i występowała w Grecji gdzie studiowała grę aktorską i reżyserię, śpiew musicalowy i klasyczny oraz choreografię musicalową. ). Była aktorką Teatru Wiczy w Toruniu i Wrocławskiego Teatru Lalek. Studiowała w greckich Atenach grę aktorską i reżyserię, śpiew musicalowy i klasyczny oraz choreografię musicalową. Za monodram o Marlenie Dietrich otrzymała wiele nagród na międzynarodowych festiwalach oraz Grand Prix 37. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Występowała w teatrach w Grecji, Wielkiej Brytanii, Armenii i USA.

 

FEDRA

scenariusz spektaklu „Fedra” powstał w oparciu o tekst „Fedry” Jean Racine’a. Inspirowany jest mitem Fedry, jako kobiety fatalnej, która przez swoją nieokiełznaną namiętność i miłość do pasierba doprowadza do tragedii i upadku królestwa. Jest to sztuka o kobiecie jako o żywiole namiętności silniejszej niż ona sama, o odwadze życia i śmierci w zgodzie z prawdą, własną prawdą. Monodram, w którym aktorka wprowadza nas w świat jej nieokiełznanej i niemożliwej miłości. W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty języka nowogreckiego.

Perfekcyjna gra Anny Skubik jest niepokojąco autentyczna i wstrząsająca. Pomimo tego, że wykreowana postać sceniczna swoim zachowaniem nie przekracza granic dobrego smaku, przyglądanie się temu kłębowisku emocji momentami wzbudza uczucie bezsilności a nawet zażenowania. Aktorka swoim zaangażowanym i emocjonalnie szczerym występem przywraca moją wiarę w powrót dobrego teatru, z którego widz nie ma prawa wyjść obojętnym”. JBB
inscenizacja i reżyseria: Bogusław Kierc

 

ZŁAMANE PAZNOKCIE. RZECZ O MARLENIE DIETRICH

spektakl jest intymnym portretem gwiazdy, która zapoczątkowała nowy wizerunek kobiety. Kobiety pięknej, niezależnej, lubiącej kochać, będącej upragnionym przedmiotem obu płci, zdystansowanej, namiętnej, zjawiskowej. Marlena Dietrich, stara i nieszczęśliwa, ostatnie 13 lat swojego życia spędziła w swoim domu w Paryżu. Z dala od fleszy, adoratorów i rodziny zmarła w samotności....Spektakl to obraz poświęceń dla miłości i piękna, ceny, jaką płaci się za pakt ze sławą.

scenariusz i reżyseria i scenografia: Romuald Wicza-Pokojski.
opracowanie muzyczne: Igor Nowicki

 

KRZYSZTOF GRABOWSKI, „MIŁKA”


Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Filia we Wrocławiu. Aktor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu iTeatru im. A. Sewruka w Elblągu. Laureat festiwali teatrów jednego aktora. Zagrał m.in. role: Wasilij Solony („Trzy siostry”, reż. Piotr Kruszczyński), Norfolk („Trzeci”, reż. Monika Dobrowlańska), Azor („Wieczorynka”, reż. Ula Kijak), Lowa („Nelly”, reż. Natalia Korczakowska), Kazimierz Rudziański („Opętani”, reż. Krzysztof Garbaczewski), Mazepa („Mazepa”, reż. Wiaczesław Żiła), Maksym Iljin („Ruski miesiąc”, reż. Giovanny Castellanos).

MiŁKA to spektakl zainspirowany „Piaskownicą” Michała Walczaka. Ze słynnego już dramatu, który wręcz nierozerwalnie kojarzy się z dwójką głównych bohaterów, została wyrzucona Miłka. Pozostał Protazek. Sam sobie. Próbuje walczyć, ale sam nie wie o co. Próbuje walczyć, ale nie wie dla kogo. Walczy, choć nie ma nawet z kim. Chce krzyczeć i nie ma na kogo. Sam nie wie gdzie jest, kim jest i nie wie, czy kogokolwiek to interesuje. Spektakl został nagrodzony na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu w 2009 roku oraz podczas Spotkań we Wrocławiu i Toruniu w 2010 roku.

wg „Piaskownicy” Michała Walczaka
scenariusz i reżyseria: Krzysztof Grabowski


MATEUSZ OLSZEWSKI, „NOVECENTO”

Absolwent wydziału aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi. Gry na saksofonie uczył się w państwowych szkołach muzycznych I i II stopnia. Zagrał rolę muzyka w spektaklu „Hotel Savoy”. Obecnie gra w kilku łódzkich teatrach: Teatrze Powszechnym, Teatrze Logos, Teatrze Nowym i Teatrze Szwalnia. Monodram „Novecento” stworzył na IV roku studiów. Po kilku spektaklach przeniesiony został do Teatru Szwalnia w Łodzi.

NOVECENTO  to wspaniała opowieść o genialnym pianiście-samouku, przywoływana przez najbliższego przyjaciela – muzyka z okrętowego zespołu. W przestrzeni ograniczonej burtami statku znajdzie się miejsce dla pasji, muzyki przyjaźni i marzeń. A wszystko to w klimacie jazzu lat dwudziestych XX wieku i transatlantyku pływającego między Ameryką i Europą. Monodram „Novecento” stworzył na IV roku studiów. Po kilku spektaklach przeniesiony został do Teatru Szwalnia w Łodzi. Spektakl został nagrodzony podczas Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora w 2012 roku.

scenariusz: Mateusz Olszewski
reżyseria: Marcin Brzozowski


Program Festiwalu


MINISTRY OF CULTURE OF THE RA

THEATRE WORKERS UNION OF ARMENIA

International Theatre Festival of One-Man Show

Armmono”

Yerevan 26thof April – 01stMay

 

26 April

17:00 – Inauguration of the Festival
17:30 –
Yervand Yengibaryan “The way I passed. Sergey Yesenin”/ Armenia – Puppet Theatre
18:30 –
Steven Tomas Oksner “Boring truth of Pantiley Karmanov” /USA-Russia/ Puppet Theatre /small hall/
19:30 –
Beate Ehler “Anne’s Silence’’ /Germany/- Theatre Workers Union of Armenia
20:30 –
Lusine Khachatryan “Maria Stuard” /Germany-Armenia/ Puppet Theatre

27 April

14:00 – Ara Gevorgyan “On the danger of a cigarette” /Armenia /- TWUA
15:30 –
Anahit Mutafyan “Hello” /Armenia /- TWUA
17:00 – Nora Badalyan “Maria Stuard” /Armenia /- TWUA
18:30 – Murad Janibekyan “Confession” /
Armenia/- Puppet Theatre
19:30 –
Larisa Ghevondyan “I am the gull” /State Youth Theatre/

28 April

15:00 – Boguslav Kierc My corpse'' /Poland/ TWUA
16:30 – Anna Skubik ''Fedra'' /Poland /- TWUA
18:00 – Mateus Ozovski ''Novocento''
/Poland /- TWUA
19:30 – Robert Hakobyan
Night conversation” /Armenia/- TWUA

29 April

12:00 - Conference “Contemporary Polish Theatre”/ Yerevan State Institute of Theater and Cinema

16:30 – Frida York “Striptease”/Armenia/- Chamber Theatre
18:00 – Marine Petrosyan “When you are not here” /Armenia/ - Goy Theatre
19:30 – Narine Grigoryan “Dzin – Poem” /Armenia/-Puppet Theatre
20:00 - Aram Gyurjyan “Sail”/Armenia /Puppet Theatre /Small hall/

30 April

16:30 - Nino Sadgobedashvili “The world of dogs” /Georgia/ - Puppet Theatre
18:00 –
Ksistoff Grabovski “Milka” /Poland /- Puppet Theatre
19:30 – Anna Skubik “Broken nails”
/Poland /- Puppet Theatre
Closing of the festival

ARMMONO –DEBUTE PROGRAM

1 May

14:30 –Varazdat Panoyan “Stop, at last” /Armenia/- TWUA
15:30 – Armen Torosyan “Straitjacket
” /Armenia/- TWUA
16:30 – Shogher Grigoryan “Reception or farewell /
Armenia /- TWUA
17:30 –
Liana Vardanyan ''I don't complain'' /Armenia /- TWUA