• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

CZĘŚĆ KONKURSOWA WROSTJA ZA NAMI, ALE TO JESZCZE NIE KONIEC!

Dodano: 22.10.2012 13:02

Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora WROSTJA
20 - 23 października
Wrocław

 

W dniach 20 - 21 października 2012, odbyła się część konkursowa WROSTJA. Była to 41 edycja konkursu - Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (OFTJA).

 

Wyniki i protokół z posiedzenia jury: tutaj.

 

Nie jest to jeszcze koniec festiwalu!

 

W poniedziałek (22.10) odbędzie się Dzień Spektakli Zagranicznych, w ramach którego na scenach pojawią się:

 

- Walery Szuszkiewicz (Białoruś), w spektaklu"Pytanie Dostojewskiego".
Jest to inscenizacja rozdziału
Wielki Inkwizytor z powieści F. Dostojewskiego Bracia Karamazow. Twórcy spektaklu usiłują przełożyć ten bardzo skomplikowany traktat filozoficzny Dostojewskiego na język teatru, konkretyzując myśl w swoistym dla sceny tworzywie, aby stała się namacalna, możliwa do odbioru przez zmysły. Sam zwrot ku problemom-pytaniom stawianym przez Dostojewskiego już jest osiągnięciem - twierdzą. Zaczynasz czuć, że dorośleje ci dusza.

więcej

 

- Nirupama Rajendra (Indie), w spektaklu: "MAANINI - Emotions of a lady in Love"
Przedstawienie Maanini podejmuje wyjątkowy i uniwersalny zarazem temat miłości. Oparte jest na koncepcji Ashtanayika - ukazanej w staroindyjskim tekście Natyashastra wizji ośmiu stanów emocjonalnych, w jakich może znaleźć się zakochana kobieta. Tematyka spektaklu krąży wokół nastrojów i zachowań kobiety kochającej, która szanuje swego partnera i najlepszego przyjaciela. Akcja obejmuje zdarzenia rozgrywające się w ciągu doby, scenicznie ujęte w jedną godzinę i przedstawione za pomocą solowego tańca teatralnego z użyciem 4 modeli komunikacji: Angikam – wyrażanie się za pomocą ciała, dłoni i mimiki twarzy, Vachikam – komunikacja werbalna (mowa i śpiew), Aharyam – stosowny strój oraz Saathvikam – subtelne, niuansowe przejawy głębokich emocji. Wszystko wewnętrznie spójne, tradycyjnie indyjskie, a jednocześnie bardzo uniwersalne.

więcej

 

- Rui Ishihara (Japonia) w spektaklu: "Łagodna"

Łagodna" Kunowskiego jest opowieścią o ludzkiej rozpaczy. Rozpaczy tragicznej, szalonej i tej bardziej lirycznej, wyciszonej, bliższej nostalgii epitafium. Mówi o poczuciu pustki, która dotyka każdego po utracie najbliższej osoby. Jest rytualnym lamentem Męża po śmierci młodej Żony - samobójczyni. Intymną ceremonią pożegnania, mszą żałobną, świadectwem dojmującej tęsknoty, samotności i powracających wyrzutów sumienia po utracie bliskości, której nie sposób docenić w pełni, póki trwa, dotykalna i żywa. Manekin-trup, odrażający, ale jednocześnie – paradoksalnie - na powrót dziewiczy, ewokuje najgłębiej skrywane, wyparte ze świadomości wspomnienia z życia małżeńskiego i niespełnione marzenia o wspólnym szczęściu (…)”. Maryna Bersz, Teatr.

więcej

 

Ostatni spektakl zagraniczny odegrany zostanie we wtorek (23.10.2012):

Alexandra Lyuta (Ukraina - Lwów) w spektaklu: "Crazy"

Bohaterka Szalonej to Olga Korużyńska, żona Iwana Jakowicza Franki, która urodziła mu trzech synów i córkę, po śmierci zaś najstarszego dziecka, Andrzeja, doznała załamania nerwowego i znalazła się w szpitalu. Tutaj po 2-letnim pobycie odebrała wiadomość o śmierci też chorującego od dawna męża. Autor sztuki, Roman Horak (dyrektor lwowskiego Muzeum Iwana Franki), rozgrywa akcję właśnie w tym dniu. Olga rozpamiętuje w nim i sumuje dzieje swego nieudanego małżeństwa, które ze strony Iwana – osądza – nie było zawarte z miłości.

więcej

 

PROGRAM WROSTJA: tutaj.