• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

ODBYŁA SIĘ KONFERENCJA POŚWIĘCONA PROJEKTOWI „DOLNOŚLĄZACY DLA DOLNOŚLĄZAKÓW”

Dodano: 05.10.2012 13:47

W dniu 4 października (czwartek), w Art Café Kalambur, odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi „Dolnoślązacy dla Dolnoślązaków”. Przedsięwzięcie obejmuje cykl programów emitowanych w TVP Wrocław, pt. "Mój pierwszy dzień". Każdy odcinek jest opowieścią przesiedlonych na Ziemie Zachodnie, o ich pierwszych doświadczeniach w nowej, małej ojczyźnie.

Miejsce spotkania nie pozostało przypadkowe, ponieważ właściciel Kawiarni Kalambur jest jedną z postaci występujących w cyklu „Mój pierwszy dzień”. W konferencji wzięli udział Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń, Zastępca dyrektora Ośrodka Kultury i Sztuki Arkadiusz Sikora, oraz bohaterowie poszczególnych odcinków.
Podczas konferencji wystąpiła jedna z uczestniczek programu Dolnośląska Liga Talentów, Izabela Możdżeń wraz z zespołem, która podczas eliminacji konkursu w Krośnicach zakwalifikowała się do finału.

W trakcie spotkania zaprezentowany został krótki, 15-minutowy film, prezentujący urywki niektórych epizodów, a w części końcowej konferencji został wyświetlony cały, drugi odcinek cyklu.

Celem przedsięwzięcia jest przedstawienie opowieści Niemców, którzy zostali na Dolnym Śląsku, historie Łemków przesiedlonych w ramach Akcji Wisła oraz Greków i Żydów, których duże społeczności zamieszkiwały dolnośląskie miasta, a także osób przybyłych z ziem wschodnich, w wyniku przesunięcia granic. Jednocześnie twórcy projektu zrywają ze sztywnym konstruktem narodowości, stąd tytuł projektu „Dolnoślązacy dla Dolnoślązaków”.

Projekt stanowi ważny wydźwięk w kontekście współczesnej debaty nad problemami wielokulturowości oraz wskazuje Dolny Śląsk jako miejsce, które od wielu lat zmagają się z tą problematyką. Dla niektórych „ziemie odzyskane”, dla innych „utracone”, dla jeszcze innych „zło konieczne”. Bohaterowie każdego z odcinków, opowiadają – każdy o swojej – powojennej, trudnej rzeczywistości postrzeganej oczami nastolatków i dzieci, gdyż właśnie w tym wieku byli, gdy skończyła się II wojna światowa.

W poszczególnych odcinkach przedstawiane są trudne, historyczne „prawdy”, z którymi wielu być może, trudno będzie się skonfrontować; „prawdy” łamiące stereotypy wyniesione z lekcji historii, ponieważ wiedza wynoszona ze szkolnych podręczników, dotycząca powojennych relacji w nowych granicach państwa polskiego jest często cenzurowana i jednostronna. Twórcom udało się od tej cenzury uciec, pokazać rzeczywistość poprzez relacje „z pierwszej ręki”. A nie była ona jednowymiarowa i to też udało się uchwycić. Nie ma prawdy obiektywnej – ilu uczestników tamtych wydarzeń, tyle różnych prawd, emocji i sposobów na tworzenie własnej tożsamości. Od tęsknoty za tzw. ojcowizną, przez próby funkcjonowania w tym samym miejscu, ale jednocześnie w innym państwie, po zwykłą radość związaną z końcem wojny.

Projekt jest realizowany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, w koprodukcji z TVP Wrocław, przy wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Cykl zawiera 12 odcinków, prezentowanych w każdy czwartek (od 27.09 do 20.10.2012 r., o godz. 18:50) na antenie TVP Wrocław.