• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Odkryj Nagrodę Kulturalną Śląska w TVP Wrocław

Dodano: 10.09.2012 11:01

W piątek 28 września na antenie TVP Wrocław o godz. 17.50 będzie można zobaczyć reportaż-relację z tegorocznej edycji Nagrody Kulturalnej Śląska. To wyjątkowe polsko-niemieckie wydarzenie odbywało się w tym roku w urokliwych plenerach i wnętrzach Zamku Książ. Podczas uroczystości 15 września do grona laureatów dołączyli dr Piotr Oszczanowski (na fot.), Ute Badura i artyści z International Art Ansamble RAR.

Programem rekreacyjnym w Stadzie Ogierów Książ zakończy się późnym popołudniem 15 września tegoroczna edycja polsko-niemieckiej Nagrody Kulturalnej Śląska, którą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego realizuje Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Za nami już inauguracja wydarzenia projekcją filmu o Księżnej Daisy i bankiet wydawany przez Wicemarszałka Radosława Mołonia.

Decyzję o wyborze laureatów podejmuje kapituła z udziałem przedstawicieli Dolnej Saksonii i Dolnego Śląska. W gronie jej członków jest m.in. Wicemarszałek Radosław Mołoń, gospodarz tegorocznej uroczystości na wałbrzyskim Zamku Książ. W tym roku postanowiono wyróżnić reżyser Utę Badurę, historyka sztuki doktora Piotra Oszczanowskiego. Nagroda specjalna trafi do artystycznego trio International Art Ansamble RAR, stworzonego przez Romana Nyga, Arne-Berndem Rhaue oraz Romualda Jeziorowskiego.

 

Na Zamku Książ od 14 do 15 września spotka się podczas zamkniętej imprezy prawie 350 gości, związanych z kulturalną aktywnością polsko-niemiecką. W programie m.in. projekcja niemieckojęzycznej wersji filmu dokumentalnego „Daisy. Wspomnienie minionego świata”, który w ubiegłym roku na Ziemi Wałbrzyskiej realizowały TVP Wrocław i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Nagroda Kulturalna Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii przyznawana jest od 1977 roku. Od 1991 roku rząd Dolnej Saksonii kierowany myślą o porozumieniu i pojednaniu między Niemcami i Polakami zmienił formułę nagrody i przyjął za cel wspieranie Nagrodą Kulturalną Śląska wspólnej pielęgnacji i rozwoju śląskiego dziedzictwa kulturowego oraz twórczości kulturalnej Ślązaczek i Ślązaków. Od tamtej chwili nagrodą tą wyróżniani są za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, sztuk plastycznych i muzyki również polscy artyści zamieszkali na Śląsku. Laureatami Nagrody byli m.in.: pisarka Olga Tokarczuk, rzeźbiarz Stanisław Wysocki, pisarz Tadeusz Różewicz, poetka Urszula Kozioł, kompozytor Paweł Mykietyn, filolog i językoznawca prof. Jan Miodek. Pierwszym polskim laureatem NKŚ był prawnik i historyk dr Maciej Łagiewski.

 Relacja z wydarzenia na bieżąco na profilu społecznościowym OKiS na Facebooku.