Aktualności
Symfonie II Jolanty Kasińskiej
Dodano: 27.04.2017 12:3510 maja - 10 czerwca 2017
Galeria Cepelia
pl. bpa Nankiera 5/6/7, Wrocław
Wernisaż: 10 maja 2017, godz. 18:00
Jolanta Kasińska jest artystką ceramikiem wysoko ocenianą za oryginalność i nie-zwykłe walory swoich dzieł oraz za pracę dydaktyczną z młodzieżą zarówno uzdolnioną artystycznie, jak i trudną.
We wrześniu 2016 roku artystka zainaugurowała jubileusz 50-lecia pracy twórczej i dydaktycznej wystawą Symfonie w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Pokazała oryginalny i zróżnicowany dorobek artystyczny. Była to retrospektywna prezen-tacja poszczególnych okresów twórczych, technik i tematów unikatowych prac w porcelanie, kamionce, szamocie, co stanowiło doskonałą konfrontację technik i materiałów ceramicznych.
Obecnie artystka finalizuje obchody jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej i dydaktycznej wystawą Symfonie II, prezentującą zmieniony zestaw dzieł ceramicznych.
Jolanta Kasińska − absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu − zajmuje się dydaktyką, grafiką użytkową i malarstwem, głównie ściennym. W latach 80. odkryła w sobie pasję do sztuki ceramicznej, w tym do rzeźby, kontynuując rodzinne tradycje. Ojciec artystki – Stanisław Staniszewski był cenionym rzeźbiarzem w Kownie na Litwie. Pracował w kamieniu i w brązie.
Jolanta Kasińska tworzy niespotykane w ceramice realizacje zarówno pod względem formalnym, jak i tematycznym, np. ceramiczne kafle z filozoficzno-egzystencjalnym przesłaniem − nawiązujące m.in. do Księgi Koheleta; towarzyszące kolejnym edycjom festiwalu Wratislavia Cantans: Fugi, Oratoria, Kantaty, czy cykl Zaczarowane Miasteczka, nawiązujący do powodzi na Dolnym Śląsku w 1997 roku.
Tworzy również interesujące rzeźby antropomorficzne – baśniowe światy ptaków, zwierząt i zjawisk, w których panuje harmonia i wzajemny szacunek, np. prace: Źródło życia, Pionowy horyzont, Las, Drzewo życia, Ptaki, Kosmitki, Jeże czy Smok Gerwazy.
Jest artystką wysoko ocenianą za oryginalność i niezwykłe walory unikatowych prac w porcelanie, kamionce, szamocie. Zazwyczaj są to cykle lub tryptyki, co stanowi dodatkowy walor tych dzieł. Jej dzieła często stanowią artystyczny komentarz do ważnych wydarzeń, działań czy postaw in statu nascendi, jak i w wymiarze historycznym, np. Król Dawid i świta.
Innym obszarem działania Jolanty Kasińskiej jest praca dydaktyczna z młodzieżą zarówno uzdolnioną artystycznie, jak i trudną, oczekującą wsparcia i zrozumienia. Łatwość, z jaką nawiązywała świetne relacje z uczniami Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, zawdzięcza kolejnej swojej pasji – muzyce, która zawsze towarzyszy jej w życiu i której poś-więciła wiele prac, w tym Cykl Muzyczny. Uczniowie − pod jej kierunkiem posze-rzali wiedzę o sztuce w sensie interdyscyplinarnym − uczestnicząc z sukcesami w różnorodnych działaniach i konkursach plastycznych. Była kompetentnym i lubianym nauczycielem, a wychowankowie do dziś darzą ją sympatią i zapraszają na własne koncerty.
Jolanta Kasińska prowadziła także zajęcia plastyczne z młodzieżą w Zakładzie Poprawczym Ministerstwa Sprawiedliwości w Sadowicach. Prowadziła zajęcia teoretycznopraktyczne. Współorganizowała Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, w któ-rym jej podopieczni licznie brali udział, uzyskując najwyższe miejsca i wyróżnienia. Zorganizowała wychowankom w galerii Na Jatkach wystawę ich rzeźb szklanych Mikrokosmos – Kraina szkła w ramach 3. Europejskiego Festiwalu Szkła Animal Planet we Wrocławiu (2014). Pomysł, koncepcję artystyczną i wykonanie dzieł przez młodych artystów podziwiali także profesjonalni artyści.
Ostatnia wystawa artystki Symfonie (2016) bardzo dobrze została oceniona przez środowisko artystyczne Dolnego Śląska, w tym władze Wałbrzycha i znakomitych gości. Minister Tomasz Siemoniak, będąc na wernisażu, powiedział między innymi, iż jest to wyjątkowa wystawa wybitnej artystki, którą poleca do zwiedzenia zaró-wno artystom, jak i fascynatom sztuki oraz młodzieży. Dziekan Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu − prof. Kazimierz Pawlak wysoko ocenił zarówno walory prezentowanych prac, jak również samą ekspozycję, która według niego w sposób estetyczny i przejrzysty prowadzi widza artystycznymi ścieżkami twórczyni.
W 2006 roku artystka została uhonorowana Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt pracy twórczej i dydaktycznej, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.