• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Silesia Art Biennale

Silesia Art Biennale

Dodano: 26.10.2016 10:03

Wystawa 17.11 – 23.12.2016
Wernisaż: 17.11.2016, godz. 17:00

Sympozjum 18.11.2016 , godz. 10.30 – 15.45, wstęp wolny

 

Druga edycja Silesia Art Biennale, organizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, stanowi próbę zgłębienia fenomenu, jakim jest potencjał artystyczny Dolnego Śląska. Potencjał ten objawia się nie tylko w większych miastach regionu, takich jak Legnica czy Jelenia Góra, ale i w mniejszych ośrodkach, szczególnie w tzw. koloniach artystycznych.

Głównym zamysłem tegorocznego programu SAB było ukazanie owego niezwykle intrygującego zjawiska kulturowego. Część artystyczna, zatytułowana „Lokalna tożsamość i świadomość wspólnoty” obejmowała wizualną i audialną dokumentację działalności twórców zamieszkujących m.in. Kotlinę Kłodzką, Kotlinę Jeleniogórską, rejon Wałbrzycha czy okolice Lubiąża i Obornik Śląskich. W ramach Silesia Art Biennale dbyły się cztery wyjazdy plenerowe, których efekty zarejestrowane zostały przez sześciu fotografów (Andrzeja Dudka-Dürera, Jacka Jaśkę, Wacława Ropieckiego, Krzysztofa Saja, Rafała Warzechę i Igora Wójcika), dwoje filmowców (Małgorzatę Kazimierczak i Mirosława Rajkowskiego) oraz dźwiękowca (dziennikarza radiowego Mariusza Marksa). W plenerach udział brała grupa naukowców z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, której badaniom przyświecało hasło „Dolny Śląsk w tworzeniu. Przestrzenie kultury”.

Efekty wyjazdowej części działań SAB zaprezentowane zostaną na wystawie w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” (17.11 – 23.12.2016). Ekspozycja zawierać będzie ok. 90 portretów artystów, z którymi udało się spotykać i przeprowadzić wywiady, a także materiały filmowe szerzej ukazujące działalność i świat otaczający wybranych twórców. Wystawę wzbogacą nagrania audio, składające się na reportaż o badaniach i pracach dokumentacyjnych prowadzonych w trakcie wyjazdów. Osobną część wystawy zapełnią indywidualne mini-prezentacje aktywności uczestników SAB, tj. fotografie pracowni, dzieł oraz zdarzeń mających miejsce podczas plenerów.

Dnia 18 listopada 2016 roku, podczas sympozjum organizowanego w Instytucie Kulturoznawstwa UWr, zaproszeni do udziału w SAB uczeni, eksperci i twórcy, przedstawią swe refleksje na temat praktyk i tradycji związanych z manifestacjami estetycznymi i ekspresjami artystycznymi na Dolnym Śląsku.

Tegoroczną edycję SAB zwieńczy publikacja, w której znajdą się teksty i wypowiedzi autorstwa badaczy, krytyków sztuki oraz artystów zajmujących się kwestią fenomenu kulturowego Dolnego Śląska. Całość ilustrowana będzie pracami fotografów, powstałymi w trakcie wyjazdów plenerowych.

 

Materiały prasowe