• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Wsparcie ESK 2016: „Daisy - błękitna tożsamość" - Aldona Struzik

Dodano: 29.09.2016 9:39

1.10.2016, godz. 19:00
Teatr Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego
ul. Tadeusza Kościuszki 19, Szczawno-Zdrój


Oryginalny projekt aktorki Teatru Polskiego we Wrocławiu, to połączenie widowiska artystycznego z lekcją historii Dolnego i Górnego Śląska. Barwna opowieść o księżnej pszczyńskiej – Marii Teresie Oliwii von Pless – która wiele lat spędziła w zamku Książ, stanowi atrakcyjny sposób na przekazywanie wiedzy historycznej młodemu pokoleniu. Sztuka jako taka oddziałuje z większą mocą niż wiedza książkowa.

 

Projekt jest krótkim i atrakcyjnym wprowadzeniem do historii Dolnego Śląska, a w szczególności Książa i jego okolic, co może być doskonałym wstępem do zorganizowania np. wycieczki do Zamku Książ, w którym mieszkała przez wiele lat Daisy von Pless.  Spektakl opowiada podstawowe fakty dotyczące księżnej oraz jej osiągnięć jako filantropki, działaczki społecznej oraz orędowniczki na rzecz pokoju. 

 

SZTUKA zbudowana jest w oparciu o rozmowy staruszki z młodą kobietą, którą była wiele lat wcześniej. Obie spotykają się przed lustrem, stanowiącym coś w rodzaju mostu miedzy przyszłością a przeszłością (zastosowano tu efekty multimedialne). Wybrane wspomnienia z życia księżnej przedstawione są w kilku następujących po sobie scenach dialogowych – począwszy od pierwszych lat pobytu na Dolnym Śląsku, skończywszy na ostatnich dniach życia. Tym sposobem widz może prześledzić rozwój osobowy Daisy. I tak w pierwszej scenie poznaje zapatrzoną w siebie arystokratkę, w ostatniej rozstaje się z dojrzałą oraz wrażliwą na ludzką niedolę kobietą.

 

SPEKTAKL TEATRALNY „DAISY- BŁĘKITNA TOŻSAMOŚĆ” Aldony Struzik zdobył nagrodę jury na 48 Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w październiku 2014 roku. Aktorka otrzymała  także Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla Najlepszej Aktorki Dolnego Śląska.