• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

5. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa

5. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa

Dodano: 27.09.2016 11:45

22 - 27.10.2016
Wrocław, Kąty Wrocławskie

 

Podczas piątej jubileuszowej edycji Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa stolica Dolnego Śląska będzie gościła gwiazdy kina - twórców wybitnych i niezapomnianych kreacji aktorskich. Festiwalowa publiczność będzie miała okazję podziwiać mistrzowskie aktorstwo gwiazd polskiego i światowego kina. W Dolnośląskim Centrum Filmowym  zaprezentowane zostaną obrazy, które dzięki wybitnym rolom, na stałe wpisały się do grona wyjątkowych i niezapomnianych.

 

Przygotowania do piątej edycji FAF trwają już od kilku miesięcy. Formuła tegorocznego wydarzenia, po sukcesie festiwalu w latach poprzednich, zostanie utrzymana. Festiwal potrwa 6 dni – od 22 do 27 października, a w wydarzenie zostaną włączone również Kąty Wrocławskie. Pozwoli to na wyjście z atrakcyjną i niecodzienną ofertą kulturalną do szerszej rzeszy mieszkańców regionu i większe rozpropagowanie idei święta kina wśród Dolnoślązaków.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, dla festiwalowej publiczności przygotowujemy w tym roku około 30 filmów z udziałem największych gwiazd polskiego i światowego kina, codzienne spotkania z aktorami, reżyserami oraz krytykami filmowymi. Do tego recitale i koncerty. Jesteśmy przekonani, że frekwencja, która w ubiegłym roku była ponad 90% ( z festiwalowej oferty skorzystało blisko 14 tys. widzów), w tym roku osiągnie pułap 100%. Gwarantem są nie tylko przygotowywane na festiwal tytuły, ale i obecność znakomitych artystów.

 

Uroczysta gala rozpoczynająca 5. FAF odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym. W jej trakcie, Platynowymi Szczeniakami za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym uhonorowani zostaną Magdalena Zawadzka i Jan Englert. Podczas gali zakończenia przyznane zostaną Złote Szczeniaki za najlepsze kobiece i męskie role pierwszo i drugoplanowe, Brązowy Szczeniak dla najlepszego aktora wyłonionego w konkursie etiud i filmów krótkometrażowych oraz nagroda dla najlepszego uczestnika warsztatów aktorskich. W jurorskich fotelach 5. FAF zasiądą: Zygmunt Malanowicz, Zbigniew Waleryś i Renata Dancewicz. Uroczyste gale poprowadzą duety: Małgorzata Kożuchowska i Artur Żmijewski oraz Joanna Brodzik i Robert Gonera.

 

Podczas piątej edycji FAF nie zabraknie spotkań z gwiazdami.  Publiczność tym razem będzie miała okazję uczestniczyć w spotkaniach autorskich z: Janem Englertem, Marianem Opanią, Andrzejem Sewerynem, Anną Dymną, Julią Kijowską, Marią Mamoną, Wojciechem Pszoniakiem i innymi. Będzie to okazja do rozmów i wspólnych zdjęć.

 

 

Festiwal w znacznej części będzie skierowany do młodego pokolenia. Poprzednie edycje pokazały, że specjalnie oferta o charakterze edukacyjnym dla młodzieży licealnej i gimnazjalnej, cieszyła się dużym zainteresowaniem szkół. Chcemy kontynuować i rozwijać ten aspekt festiwalu, a w młodych ludziach nie tylko zaszczepiać miłość do kina, uznanie dla sztuki filmowej i jej twórców, ale również dać im możliwość poznania dorobku polskiej kinematografii, jej osiągnięć na przestrzeni lat a nawet wieków. Chcemy w atrakcyjny sposób wypełniać lukę edukacyjną w obszarze X muzy poprzez organizację odpowiednio dobranych seansów filmowych połączonych z prelekcjami znawców kina oraz spotkania z wybitnymi aktorami.