Aktualności
Pierre Verger „Orixás"
Dodano: 27.09.2016 10:0013.10 - 10.11.2016
Dolnośląskie Centrum Fotografii “Domek Romański”
Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław
Wernisaż: 27 października 2016, godz. 18.00
Wystawa Orixás, składająca się trzydziestu fotografii autorstwa Pierre’a „Fátúmbíego” Vergera, ukazuje różnorodne aspekty kultury obrzędowej joruba w Afryce Zachodniej, a także w Brazylii - jednym z wielu krajów Nowego Świata, gdzie kultura ta jest nadal obecna.
Pojęcia orixás i baba egun, oznaczające duchowe istoty, które uzyskały status bóstw, odnoszą się zarówno do rodowodu, jak i doświadczenia potomków tych mitycznych istot. Fotografie powstałe w latach 1950–1960 podczas długich pobytów Vergera w otoczeniu wyznawców religii joruba, dokumentują żywe doświadczenie religijne. Obrzędom prawie zawsze towarzyszy muzyka perkusyjna i taniec. Splot wielu sfer sensorycznych (słuchowej, ruchowej, dotykowej, itd.) sprawia, że trudno podzielić je na kategorie i nazwać poszczególne części doświadczenia religijnego, które przenika życie codzienne wyznawców. Na przykład fenomen transu nadal stanowi wyzwanie dla zachodniego racjonalizmu, otwierając drogę do innych form cielesnego postrzegania doświadczenia religijnego, mającego cechy doświadczenia mistycznego, oraz wnosząc nowe wątki do dyskusji na temat roli religii i przodków. Chociaż kontekst religijny w krajach, o których tu mowa, bardzo się zmienił, praktyki religijne orixás i baba egun nadal odgrywają tam istotną rolę i stanowią łącznik pomiędzy światem przodków a współczesnością oraz niosą ważne przesłanie dla dzisiejszego świata.
W czwartek 27 października o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż, w którym udział weźmie Angela Elizabeth Lühning z Fundacji im. Pierre’a Vergera. Wstęp jest wolny.
Pierre Verger (ur. 1902, zm. 1996) był fotografem, etnografem i babalawo (kapłanem religii joruba ifá), który poświęcił swoje życie studiom nad afrykańską diasporą, a także zagadnieniom handlu niewolnikami, religii Nowego Świata wyrosłym z afrykańskich korzeni oraz przepływom kulturowym i ekonomicznym pomiędzy Afryką a Nowym Światem.
Wystawa jest częścią festiwalu "Dziady. Recykling”, organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, w ramach Olimpiady Teatralnej wpisanej w program Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Kurator – Magdalena Mądra
W ramach festiwalu "Dziady. Recykling" zaprezentowane zostaną ponadto (w Kamienicy Rynek 25) dwie wystawy fotografii:
Święte skrzyżowania Moniki Bułaj
Dziady Starego i Nowego Świata Magdaleny Mądrej