• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Przenikanie

Przenikanie

Dodano: 19.09.2016 11:18

Realizacje w Obornikach Śląskich, Bagnie i Żmgrodzie
26.09 - 9.10.2016

Finałowe prezentacje:
8 października, godzina 15.00
Żmigród, Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie, ul. Parkowa
9 października, godzina 18.00
Oborniki Śląskie, Stare Kino, ul. Dworcowa
Wystawa:
18 listopada – 31 grudnia 2016, Muzeum Współczesne Wrocław, Plac Strzegomski 2A

 

Działanie badawcze, artystyczne, edukacyjne i warsztatowe łączące obszar podwrocławskich miast i wsi: Obornik Śląskich, Bagna, Żmigrodu wspólnymi realizacjami artystycznymi i warsztatami.


Przedmiotem prac będą subiektywne opowieści o czasie, historii i przestrzeni. Osobiste narracje, nie związane z antropologią i historiografią, bazujące na "tu i teraz", przefiltrowane przez indywidualną pamięć mieszkańców, której najodleglejszą „historią” jest dzieciństwo uczestników.


Celem projektu jest nie tylko analiza współczesności, czy historii wybranych ośrodków, stworzenie dzieł sztuki ale przede wszystkim zainicjowanie dyskursu społecznego, w którym przenika się to, co lokalne, ukryte, uniwersalne, wspólne. Dlatego też realizacje i warsztaty na każdym etapie powstawać będą przy udziale młodzieży i mieszkańców Obornik Śląskich, Bagna i Żmigrodu, którzy będą je współtworzyli i aktywnie w całym procesie uczestniczyli.


Jednym z działań będzie proces tworzenia osobistej mapy wybranego miejsca, mapy wielokrotnej, powstającej na nowo pod wpływem emocji wywołanych przez kontemplację odkrywanych obszarów.


Przestrzeń oswojona zmienia wszystkie swoje wymiary i znaczenia. Poprzez nałożenie na nią klisz pamięci, emocji, odrealnia się i zaczyna funkcjonować jako szereg subiektywnych obrazów. Odległości i relacje przestrzenne ulegają zniekształceniu, wielkości ulic, kąty, pomieszczeń, kolory, faktury przeobrażają się pod wpływem działania czasu, pamięci i uczuć. Podobnie jednak dzieje się z przestrzenią obcą, nieznaną. Umysł ludzki musi poddać ją analizie, przetłumaczyć. Ilość dostrzeganych elementów zwiększa się, odległości wydłużają, wysokości rosną, kolory intensyfikują, odkrywane historie działają mocno. Otoczenie (krajobraz miejski lub przestrzenie poza miastem) wpływa też na nasze odczucia. Znajdujemy miejsca, których nie znamy a które w sposób niewytłumaczalny oddziałują na nas pozytywnie bądź budzą lęki. Na swych prywatnych mapach życia mamy wiele miejsc szczęśliwych i te tragiczne bądź obojętne. Istnieje więc nieskończona ilość odwzorowania świata, każdy z nas tworzy codziennie nowe zapisy rzeczywistości.


Celem pośrednim projektu jest edukacja kulturalna i artystyczna dzieci i młodzieży, mieszkańców oraz odczytanie na nowo przestrzeni kulturalnej i historycznej zamieszkiwanych przez nich miast i wsi. Dzięki analizie i pracy nad wybranymi wątkami z historii regionu, odkrywaniu na nowo specyfiki krajobrazu wiejskiego, miejskiego, społecznego, kulturalnego powstanie subiektywna wizja ich najbliższego otoczenia, co wzmocni więź uczestników tego projektu z własnym miejscem zamieszania.

 

PRZENIKANIE
edukacja / warsztaty / realizacje / wystawa


Pomysł: Agnieszka Chodysz-Foryś
Współpraca programowa: Daniel Koniusz


Artyści:
Agnieszka Antkowiak, Piotr Drewko, Monika Drożyńska, Łukasz Dziedzic, Kasia Kmita, Kamila Kobierzyńska, Daniel Koniusz, Tomasz Koszewnik, Monika Kotecka i Karolina Poryzała (Kurkotkollektiv), Eugeniusz Minciel, Joanna Rzepka-Dziedzic, Rafał Wilk, Urszula Wilk, Natalia Wiśniewska
Zofia Reznik, DJ Czarny Latawiec



Realizacje w Obornikach Śląskich, Bagnie i Żmgrodzie: 26 września – 9 października 2016

Finałowe prezentacje:
8 października, godzina 15.00, Żmigród, Zespół Pałacowo-Parkowy w Żmigrodzie, ul. Parkowa
9 października 2016, godzina 18.00, Oborniki Śląskie, Stare Kino, ul. Dworcowa

Wystawa:
18 listopada – 31 grudnia 2016, Muzeum Współczesne Wrocław, Plac Strzegomski 2A

 

Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Współorganizatorzy: Urząd Miejski w Obornikach Śląskich, Zespół Placówek Kultury w Żmgrodzie, Muzeum Współczesne Wrocław
Partnerzy: Wydziału Promocji i Organizacji Pozarządowych w Obornikach Śląskich, Stowarzyszenie Rozwoju Pęgowa, Publiczne Gimnazjum im. Polskich Laureatów Nobla w Obornikach Śląskich, Samorząd Uczniowski Ginazjum im. M. Rataja w Żmigrodzie, Stowarzyszenie Klubu Seniora Humorek w Żmigrodzie, Teatr Westa w Żmigrodzie

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego