• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Bardzo Młoda Kultura

Bardzo Młoda Kultura

Dodano: 15.09.2016 13:32

Celem wieloletniego programu realizowanego w ramach Paktu dla Kultury przez Narodowe Centrum Kultury jest budowanie systemowych rozwiązań wzmacniających stymulowanie kreatywności i edukacji kulturowej przez 16 podmiotów wyłonionych w drodze konkursu – po jednym z każdego województwa. Z ramienia województwa Dolnośląskiego operatorem projektu został Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

 

10 najlepszych projektów w tegorocznej edycji to:

  1. Sztuczki Muzealne - cykl warsztatów,  odbędą się we wrocławskich galeriach i muzeach prezentujących sztukę współczesną.  W skład cyklu wchodzą "lekcje muzealne" oparte na aktywnościach interaktywnych, w pełni angażujących uczestników oraz tworzenie przez dzieci prac opartych na wiedzy, którą zdobyły podczas warsztatów. Ich wystawa będzie zwięczeniem projektu. Odbiorcami inicjatywy jest około 30 uczniów (wraz z rodzinami) szkół podstawowych położonych z dala od centrum miasta. Osoby realizujące projekt: Monika Krysztofińska,  Alicja Abramowicz,  Agata Iżykowska.
  2. Wkoło Koła – projekt realizowany na terenie powiatu bolesławieckiego. Inicjatywa opiera się na spotkaniu ludzi w kole, które jest naturalną formą spotkań, w dzisiejszych czasach wypartą przez blokady i zahamowania związane z odmiennością kulturową, jak i różnicami w sposobie myślenia. Projekt stwarza warunki do bycia we wspólnocie mimo pochodzenia, poglądów i wieku. Różnorodne społeczeństwo, zamieszkujące Bolesławiec i jego okolice nie zawsze ma świadomość lub nie pamięta, z czego wynika jego wielokulturowość. Elementem łączącym będzie koło, które pozwala na bycie równym w tańcu (tańce w kręgu), w pracy (wypiek kołaczy przez koło gospodyń wiejskich) i w rękodziele (tworzenie na kole garncarskim). Odbiorcami projektu są dzieci, ich rodzice i opiekunowie, koło gospodyń wiejskich oraz widzowie zaproszeni na spektakl Wkoło Koła. Osoby realizujące projekt: Anna Idkowiak, Aleksandra Gólczewska , Jarosław Sawicki.
  3. Teatr w walizce – projekt realizowany na terenie gminy Jawor i cykl działań związanych z teatrem. Projekt jest inspirowany formułą "wychodzenia teatru w przestrzeń miejską”. Młodzież będzie tworzyć teatralną opowieść o swoim mieście, szukać tematu, który stanie się podstawą do stworzenia spektaklu inspirowanego historią miasta. W ramach projektu odbędą się warsztaty teatru fizycznego z elementami scenografii zakończone pokazem przygotowanego materiału widowiska - happeningu polegającego na spontanicznym zaangażowaniu widowni, przechodniów do rozgrywanych scenek. Odbiorcami projektu są dzieci i młodzież gimnazjalna z gminy Jawor. Grupa warsztatowa będzie liczyć około 30 osób, a grupa odbiorców około 800 osób. Osoby realizujące projekt: Honorata Kulig, Danuta Brdak, Alina Nolbrzak.
  4. Wokół Lnu – projekt realizowany na terenie miasta Kamienna Góra. Osią projektu jest wiklina, jej historyczne miejsce w tradycji rzemiosła, jej wykorzystanie dla tworzenia przedmiotów codziennego użytku, ale również, jako tworzywa artystycznych realizacji. Poszczególne etapy projektu pozwolą młodym ludziom zdobyć wiedzę na temat wykorzystania wikliny na przestrzeni wieków, zdobyć podstawowe umiejętności plecionkarskie oraz podjąć próbę pracy w grupie nad twórczym wykorzystaniem wikliny w przestrzeni miejskiej. Finałem projektu będą działania teatralne w szpitalu i w przestrzeni miejskiej. Odbiorcami inicjatywy jest młodzież gimnazjalna, rodzice uczestników, nauczyciele, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Kamiennej Góry. Osoby realizujące projekt: Agnieszka Jaksoń, Joanna Steczko, Karolina Adamczyk.
  5. Opowieści Ostateczne – projekt realizowany w Starej Kamienicy i Kromnowie. Celem projektu jest zainicjowanie procesu twórczego wśród uczniów starokamienickiego gimnazjum w oparciu o wydaną książkę "Opowieści ostateczne" Leszka Różańskiego (kulturoznawcy, mieszkańca Kopańca). Książka jest zbiorem opowieści o wydarzeniach w Górach Izerskich na przestrzeni dziejów. Uczniowie przygotują spektakl teatralny z oprawą muzyczną (pod nadzorem instruktora lub aktora) oraz wystawę prac malarskich/rysunkowych ilustrujących temat przedstawienia. Finałem inicjatywy będzie wydarzenie kulturalne dla mieszkańców okolic i turystów, w formie przedstawienia teatralnego oraz wernisażu prac w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie. Odbiorcami projektu jest grupa młodzieży z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Starej Kamienicy oraz uczestnicy spektaklu i wernisażu prac plastycznych w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie. Osoby realizujące projekt: Adam Spolnik, Anna Hac-Kaczmarek, Patrycja Wojtkowiak
  6. Black & White. Kuglarski Świat – projekt realizowany w Gminie Gaworzyce. Celem projektu jest ożywienie środowiska wiejskiego poprzez utworzenie grupy kuglarskiej wśród dzieci i młodzieży. Projekt zakłada wyjście ze sztuką na zewnątrz, w przestrzeń publiczną, gdzie odbywałyby się zarówno warsztaty jak i występy. W ramach sztuki kuglarskiej uczestnicy projektu będą się uczyć żonglerki, poi, szczudlarstwa, chodzenia po rozciągniętej taśmie oraz rola bola. Odbiorcami inicjatywy są dzieci, młodzież oraz dorośli z terenu Gminy Gaworzyce. Osoby realizujące projekt: Karolina Cieślak, Joanna Brodowska,  Agnieszka Saj-Powchowicz.
  7. Tu Movie Wleń – projekt realizowany na terenie miasta Wleń. Założeniem projektu jest wykorzystanie energii Bardzo Młodego Kina – Kino za Rogiem Jutrzenka, jego infrastruktury, klimatu oraz zaplecza multimedialnego, dla kształcenia potrzeb kulturowych starszych dzieci i młodzieży poprzez animację i edukację kinowo – filmową. Zorganizowane zostaną warsztaty prowadzone przez lokalnych liderów, które będą dotyczyć sfery edukacyjnej. Odbiorcami projektu jest 20 uczniów klas VI Szkoły Podstawowej i klas I-III gimnazjum z Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu. Osoby realizujące projekt: Anna Komsta , Magdalena Borkowska, Agnieszka Malinowska.
  8. Teatr pod wulkanem – projekt realizowany na terenie miasta Bolków. Celem projektu jest stworzenie zespołu artystycznego pod nazwą „Teatr pod wulkanem” (nazwa nawiązuje do położenia zamku Bolków w Krainie Wygasłych Wulkanów). Grupa będzie skupiała dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej, młodzież z gimnazjum i seniorów. Założeniem projektu jest połączenie tych grup wiekowych i wystawienie sztuki teatralnej pt. „Nawrócenie diabła”, która zostanie wystawiona na Zamku w Bolkowie. Osoby realizujące projekt: Anna Szymańska, Ryszard Brożek, Magdalena Rink.
  9. Edukacja z filmem i legendą – projekt realizowany na terenie miasta Bielawa. Celem projektu jest ekranizacja jednej z legend regionalnych ,,Zielony myśliwy” z rejonu Gór Sowich. W tym celu stworzona zostanie grupy młodzieży, zaangażowanej w poszczególne elementy działań filmowych, od scenariusza do postprodukcji. Uczestnicy projektu sami od podstaw stworzą cały film, który następnie zostanie uroczyście zaprezentowany i udostępniony w przestrzeni internetowej. Odbiorcami projektu jest młodzież z terenu Bielawy, ale także nauczyciele i opiekunowie. Osoby realizujące projekt: Jarosław Florczak, Natalia Hiler, Iwona Gryś .
  10. Orbita Kultury – projekt realizowany na terenie miasta Legnica. Celem projektu jest przeprowadzenie na jednym z największych legnickich osiedli – os. Kopernika, szeregu działań kulturalno-artystycznych i animacyjnych dla środowiska lokalnego. Projekt będzie polegał na realizacji ,,kulturalnej jesieni”, czyli mocno artystycznego początku roku w Spółdzielczym Domu Kultury. Odbędzie się cykl ośmiu warsztatów (czytelniczych, tanecznych, kreatywnych) dla dzieci i młodzieży z zespołem Downa, przedszkolaków, uczniów, a także międzypokoleniowych spotkań edukacyjnych dla dorosłych. Osoby realizujące projekt: Justyna Teodorczyk, Barbara Miśkiewicz-Hanysz, Barbara Mazurkiewicz.