• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

MikroWsparcie ESK 2016: Złomowisko - muzyczne poszukiwania

MikroWsparcie ESK 2016: Złomowisko - muzyczne poszukiwania

Dodano: 09.09.2016 16:21

1.10.2016 r.
Klub Bolko Świdnica
warsztaty:
godz. 10.00 – 20:00
koncert zespołu Johnny Trzy Palce: godz. 21.00
udział w warsztatach i w koncercie jest bezpłatny„Złomowisko” - muzyczne poszukiwania, to jednodniowe wydarzenie poświęcone teorii hałasu, a także  instrumentom muzycznym zrobionym z „byle czego”. Idea projektu nawiązuje do manifestu „Sztuka Hałasu”, w którym futurysta Luigi Russolo postulował odrzucenie dotychczasowych instrumentów, apoteozę brzmienia maszyn i zerwanie z dominującym akademizmem i muzycznym wykształceniem. W tym celu stworzył też specyficzne instrumenty, przeznaczone do wydawania bezcelowych dźwięków.

Całość „Złomowiska” składa się z dwóch, dopełniających się części. Pierwsza z nich obejmuje bezpłatne, całodniowe warsztaty z uznanym dolnośląskim muzykiem – Pawłem Romańczukiem. Artysta buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. Uczestnicy warsztatów do swojej dyspozycji otrzymają elektronarzędzia, a także materiały potrzebne do stworzenia własnego instrumentu. Będą to przedmioty codziennego użytku, różnego rodzaju części i podzespoły urządzeń oraz innego typu odpady. Kluczowym spoiwem, który zadecyduje o charakterze i ostatecznym kształcie budowanego instrumentu, będzie wizja i kreatywność każdego z uczestników. Takie warsztaty nie tylko pomogą zrozumieć mechanizm powstawania różnych dźwięków, ale przede wszystkim mogą się stać niezapomnianą lekcją o przenikaniu się światów współczesnej techniki i muzyki.

Druga część projektu obejmuje koncert lokalnego zespołu „Johnny Trzy Palce”. Muzyka zespołu nawiązuje do tradycji bluesowych, rockowych oraz przede wszystkim do muzyki country. Członkowie zespołu znani są z tego, że poszukują nowych brzmień poprzez eksperymenty muzyczne. Podczas swoich koncerów sięgają czasem po takie przedmioty jak grzebień, czy tarka.

 

Paweł Romańczuk (ur.1975) - muzyk, kompozytor, konstruktor. Od 2006 roku rozwija poszukiwania w dziedzinie nietypowych źródeł dźwięku. Założyciel wrocławskiej grupy Małe Instrumenty, w ramach której realizuje własne potrzeby artystyczne. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. W 2010 roku opublikował pierwsze opracowanie historii toy piano. W 2013 napisał podręcznik "Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi" wydany wraz z albumem Małych Instrumentów "Samoróbka", poświęcony edukacji w zakresie własnoręcznego budowania eksperymentalnych instrumentów muzycznych.
Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi.

Johnny Trzy Palce to redneckowski klimat, energetyczna muzyka i historie przesycone czarnym humorem. To mieszanina country i rocka, sowicie zakrapiana i doprawiona bezkompromisowymi polskimi tekstami. To muzyka niepokorna – czasami wulgarna, ale też zabawna – obok której nie można przejść obojętnie. Jak sami muzycy przyznają Johnny Trzy Palce to: pieprzna muzyka ze szczyptą kantry. Pali w gardle i huczy w głowie, a przy tym rozgrzewa. Opowiada o miłości i dobrej zabawie, z nastawieniem na alkoholizm i dziwkarstwo. Możliwe skutki uboczne: kac moralny i trzydniowa depresja.
W 2015 roku zespół wydał swój debiutancki album „Wszystko będzie dobrze”, na którym znalazło się 12 autorskich utworów.

 

Złomowisko – muzyczne poszukiwania

1.10.2016 r.

Klub Bolko

pl. Grunwaldzki 11, 58-100 Świdnica

warsztaty: godz. 10.00 – 20:00; zapisy: www.zlomowisko.swidnica.pl (do 28.09.2016r.)

koncert zespołu Johnny Trzy Palce: godz. 21.00

udział w warsztatach i w koncercie jest bezpłatny