• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

„Cmentarz Nieśmiertelnych

„Cmentarz Nieśmiertelnych" Henryk Waniek

Dodano: 29.01.2016 13:17

19 lutego 2016, godz. 17:00
Dom Gerharta i Carla Hauptmannów w Szklarskiej Porębie

29 lutego 2016, godz. 16:30
Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański"
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław


Promocja pierwszej książki Arch2pelagu, Henryka Wańka "Cmentarza nieśmiertelnych", odbędzie się 19 lutego w Domu Gerharta i Carla Hauptmannów w Szklarskiej Porębie o godz. 17.00. Udział wezmą, oprócz autora, prof. dr Andrzej Zawada, dr Jacek Grębowiec oraz Andrzej Więckowski, którzy będą rozmawiać nie tylko o twórczości Henryka Wańka, ale także o prezentowanej książce. To zbiór esejów o koloniach artystycznych, które tworzyły się w Szklarskiej Porębie na przełomie wieków XIX i XX wokół braci Hauptmannów i skupiały najwybitniejszych artystów, pisarzy i filozofów tamtego czasu.  Promocja tej książki we Wrocławiu odbędzie się- z udziałem wyżej wymienionych - 29 lutego o godz. 16.30 w Domku Romańskim.


Henryk Waniek – wybitny śląski malarz, grafik, pisarz, publicysta, krytyk artystyczny i literacki. Jest  znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej. Jest twórcą wielu  książek eseistycznych.  Jego twórczość pisarska jest odbiciem zainteresowań ezoterycznych i historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem.

„Archipelag” starał się obejmować emigracyjne rozproszenie, zgarniać je w teksty. Wydawany na wyspie Berlina Zachodniego był najpierw lądem dla kilku młodych rozbitków zimnej wojny, by błyskawicznie stać się terenem publikacji najwybitniejszych pisarzy polskich, jak Gustaw Herling-Grudziński, Tymoteusz Karpowicz, Witold Wirpsza, Włodzimierz Odojewski czy Henryk Grynberg, by wymienić tylko kilku z całej plejady znakomitości.

W „Archipelagu” publikowali najwybitniejsi pisarze niemieckojęzyczni, jak Günter Grass, Friedrich Dürrenmatt, Peter Schneider, Horst Bienek czy Jürgen Fuchs. Pomagali także, nie żałując wpływów, czasu i pieniędzy. Nie można tutaj pominąć szeregu akcji pomocy i wsparcia, które inicjował „Archipelag”, ani też imprez literackich, które w tamtym czasie musiały być także polityczne. Sympozjum „Szanse Kultury Polskiej” pod patronatem Güntera Grassa i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, na którym obecni byli prominentni pisarze, publicyści i politycy niemieccy z pierwszych stron gazet, a także przedstawiciele polskiej emigracji z wielu krajów, odbyło się w dniu przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla, co nadało tej imprezie szczególnego znaczenia.

O ile „Archipelag” zachodnioberliński był kiedyś działaniem przeciw emigracyjnemu rozproszeniu polskiej kultury, to teraz „Arch2pelag” jest jego dolnośląską, wrocławską kontynuacją w łączeniu wysp regionalizmu. Ta seria wydawnicza poświęcona jest dziełom, które przejawiają ambicje opisania świata z perspektywy lokalnej. Otwieranie „światowej”, globalnej perspektywy w konkrecie tego, co bezpośrednie, dotykalne, „tutaj” stworzone, zbudowane, wypracowane, wydaje się zamierzeniem szczególnie interesującym i — jak liczne doświadczenia wielu kultur pokazują — może też być zamierzeniem szczególnie płodnym. Odczytywanie palimpsestu warstw składających się na krajobraz kulturowy Dolnego Śląska, ta swoista egzegeza źródeł „tutejszej swojskości”, jest już mocno ugruntowanym procesem badania i tworzenia humanistyki, wartym wszelako wszechstronnego rozwijania i pogłębiania. Graniczność geograficzna i historyczna Dolnego Śląska wręcz nakazuje ten wskazany tutaj ogólnie kierunek poszukiwań. Poszukiwań archipelagu („Arch2pelagu”) lokalnych kultur w ich globalnym znaczeniu.