• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

Wystawa malarstwa Piotra Błażejewskiego <br> W DRODZE – razem ze mną we Wrocławiu

Wystawa malarstwa Piotra Błażejewskiego
W DRODZE – razem ze mną we Wrocławiu

Dodano: 30.11.2015 12:42

11.12.2015–23.01.2016
Galeria Miejska we Wrocławiu
ul. Kiełbaśnicza 28

Wystawa związana jest z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej i akademickiej Piotra Błażejewskiego. została zorganizowana  przez Galerię Miejską we Wrocławiu oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego – cyklicznego przedsięwzięcia OKiS. Artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, włączył do tego projektu prace dziesięciu artystów - swoich przyjaciół, reprezentujących trzy pokolenia wrocławskiego środowiska artystycznego. Znaleźli się wśród nich: nieżyjący już Alfons Mazurkiewicz i Wanda Gołkowska oraz Krzesława Maliszewska, Konrad Jarodzki, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Paweł Lewandowski-Palle, Stanisław Ryszard Kortyka, Piotr Kielan, Janusz Jaroszewski, Anna Brudzińska.

 

Całe przedsięwzięcie jest wspólną podróżą po dwunastu prestiżowych galeriach i salonach wystawienniczych w Polsce. Prezentacja w Galerii Miejskiej we Wrocławiu jest kolejną - dziewiątą już- indywidualną wystawą artysty.

Ekspozycji towarzyszy wydana przez Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu obszerna monografia pt. „Piotr Błażejewski. W DRODZE – razem ze mną” poświęcona zarówno sztuce jubilata, jak i malarzom, współpracownikom i przyjaciołom artysty.

 

Tak o twórczości malarza pisze dr Andrzej Jarosz:

Piotr Błażejewski (ur. 1950) jest zarówno reprezentantem tendencji strukturalnej, jak i artystą podążającym tropami analitycznych dokonań awangardzistów, którzy należeli niegdyś do Grupy Wrocławskiej (m.in. Jana Chwałczyka i Wandy Gołkowskiej). Zalicza się też do grona plastyków, posługujących się językiem geometrii. Nie wolno również zapomnieć o wyraźnych predylekcjach tego twórcy do koloryzmu i pewnych obszarów malarstwa materii – dwóch tendencji dominujących przed laty w jego macierzystej uczelni (PWSSP we Wrocławiu).


Błażejewski, kreując przemyślane konstrukcje, od lat posługuje się obrazem-modułem. Nie obarczając widza założeniami teoretycznymi, daje do zrozumienia, że ostateczny kształt dzieła zawiera w sobie odbicie wyższego porządku. Kolejne płótna tworzone przez niego zawierają w sobie biomorficzne formy i uproszczone ideogramy oraz barwne refleksy o zmiennym natężeniu, składające się na wieloelementowe kompozycje. Często przybierają one postać otwartych i niezmiernie rozbudowanych struktur, których porządek wyznaczają jednak wewnętrzne, regularne i zmultiplikowane osie
.

 

Organizatorzy wystawy:

Galeria Miejska we Wrocławiu

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Dolnośląski Festiwalu Artystyczny OKiS

         


Patronat:


Patroni medialni:

         

 

             

 

Partnerzy:

     

 

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego