• header
  • header

Uwaga! To jest archiwalna kopia serwisu OKiS | Przejdź do aktualnej wersji -> www.okis.pl

Aktualności

« powrót

4. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa

4. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa

Dodano: 25.09.2015 10:14

Ponad 20 filmów polskich i zagranicznych będzie można obejrzeć na rozpoczynającym się 10 października we Wrocławiu 4. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Podczas imprezy odbędą się także warsztaty i spotkania z aktorami. W tym roku festiwal odbędzie się zarówno w Dolnośląskim Centrum Filmowym, jak i w Centrum Technologii Audiowizualnych, gdzie zaplanowano recitale, koncerty i spotkania z twórcami, a także warsztaty aktorskie i scenopisarskie prowadzone m.in. przez Bogusława Lindę oraz Cezarego Harasimowicza.

 

 

ŻYĆ NIE UMIERAĆ

Tegoroczny festiwal będzie szczególną okazją do zaprezentowania sylwetki jego patrona- aktora Tadeusza Szymkowa. Pod koniec sierpnia na ekrany kin wszedł film „ Żyć, nie umierać ” inspirowany historią trzech ostatnich miesięcy życia aktora. W rolę Bartka – postać kreującą Tadeusza Szymkowa – wcielił się Tomasz Kot, tworząc kolejną w swoim dorobku niezwykłą rolę. W obsadzie znaleźli się również: Janusz Chabior, Ireneusz Czop,Marta Malikowska, Ewa Gawryluk i Jacek Braciak. Za kamerą stanął Maciej Migas, a scenariusz stworzył Cezary Harasimowicz– jeden z najbliższych, wieloletnich przyjaciół Szymkowa.

Podczas gali otwierającej festiwal publiczność będzie miała okazję poznać zarówno kinową wersję, jak i prawdziwą historię Tadeusza – sposób, w jaki starał się w ostatnich swoich chwilach naprawić wszystkie życiowe błędy. ” Oglądając ten film czułem jakbym faktycznie widział Tadeusza i spędził z nim 80 minut. Tomek Kot wcielił się w niego genialnie – ruchy, mimika, tembr głosu. To niezwykle wzruszające – mówił Stanisław Dzierniejko dyrektor naczelny FAF na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal. Projekcji filmu towarzyszyło będzie spotkanie z bliskimi zmarłego aktora, którzy opowiedzą o wielu niezwykle inspirujących, przejmujących i zabawnych historii z jego życia.

Jak podkreślają wszyscy, którzy znali aktora, to człowiek legenda, potrafiący już chwilę po poznaniu zjednać sobie niezwykłą sympatię i pozostać w sercu na kolejne lata. ”Dobry, pozytywny, klnący na potęgę, ale także zarażający optymizmem i radością. Typ uroczego łobuza, którego kochały kobiety. Miał w sobie to coś, co działało jak magnes, choć z góry było wiadomo, że nie nadaje się na męża” – wspomina Grażyna Wolszczak, bliska przyjaciółka Tadeusza.

Choć nazwisko Tadeusza nie jest wszystkim znane, jego twarz pojawiała się na planie niemal każdej polskiej produkcji. Zagrał m.in.: w „Kogel-mogel”, Psach”, Poznaniu ’56” czy„Demonach wojny wg Goi”. Przez wiele lat związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie wystąpił w kilkudziesięciu spektaklach. W latach 1998 – 2001 prowadził także program „Telewizyjne biuro śledcze”, a w latach 2002 – 2004 wcielał się w rolę Mastera w audycji dla dzieci i młodzieży „Wirtul@ndia”. Artysta zmarł 10 stycznia 2009 r. po ciężkiej chorobie, przeżywszy zaledwie 50 lat.

 

GWIAZDY  FAF

Maja Komorowska i Janusz Gajos będą tegorocznymi laureatami Platynowych Szczeniaków Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Wyróżnienie przyznawane jest największym gwiazdom kina za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Do tej pory Szczeniaki trafiły do rąk:Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Jandy, Katarzyny Figury, Jana Nowickiego, Marka Kondrata i Daniela Olbrychskiego.

Aktorzy odbiorą statuetki 15 października podczas uroczystej gali kończącej czwartą edycję festiwalu. W czasie swojego pobytu w stolicy Dolnego Śląska spotkają się z publicznością, jak również odwiedzą Centrum Technik Audiowizualnych – dawną Wytwórnię Filmów Fabularnych, z którą współpracowali przed laty. Maja Komorowska zagrała w dwóch filmach, do których zdjęcia realizowano m.in. w atelier Wytwórni –„Góry o zmierzchu” (1970 r.) oraz „Chłopcy” (1973 r.). Janusz Gajos wystąpił w trzech obrazach nagrywanych w WFF –„Szyfry” (1966 r.),„Pełnia” (1979 r.) i „Kung Fu” 1979 r.)

 

JURY FAF

W Jury 4.Festiwalu Aktorstwa Filmowego zasiądą:

  • Joanna Szczepkowska,
  • Małgorzata Potocka,
  • Janusz Chabior– laureat Złotego Szczeniaka FAF 2014 za drugoplanową rolę męską w filmie„Służby specjalne”.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Nowością tegorocznego festiwalu będą warsztaty scenopisarstwa prowadzone przez Cezarego Harasimowicza– scenarzystę, aktora, dramaturga i pisarza – twórcę scenariuszy m.in. do filmów i seriali:”300 mil do nieba”, „Bandyta”,”Daleko od okna”,„Seszele”,„Ekstradycja„,„Ja wam pokażę!”.

Jak co roku odbędą się warsztaty aktorskie dla młodzieży, prowadzone przez Bogusława Lindę i Elżbietę Słobodę, pedagoga i absolwentkę Actors Studio w Nowym Jorku. Warsztaty odbędą się w Centrum Technologii Audiowizualnych, które obok Dolnośląskiego Centrum Filmowego, od tego roku jest partnerem i współorganizatorem festiwalu. W CTA - w studiu im. Zbyszka Cybulskiego– zaplanowano również spotkania z artystami oraz recital Anny Dereszowskiej ( Instrukcja obsługi kobiety – piosenki z filmów) i monodram Joanny Szczepkowskiej ( Goła baba ), a także promocję ostatniej książki Jana Nowickiego ( Dwaj panowie).

 

Bezpłatne wejściówki na tegoroczne seanse oraz zaproszenia na gale będą wydawane w kasach DCF od piątku 2 października. Wejściówki na wydarzenia towarzyszące dostępne będą poprzez stronę internetową Centrum Technologii Audiowizualnych.