Aktualności
„CHCIAŁEM ODBUDOWAĆ POLSKĄ DUSZĘ” WYSTAWA W HOŁDZIE WŁADYSŁAWOWI REYMONTOWI, PIERWSZEMU NOBLIŚCIE NIEPODLEGŁEJ POLSKI
Dodano: 29.07.2015 14:3114 sierpnia - 13 września 2015,
Jelenia Góra, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
ul. Jana Matejki 28
Wernisaż: 14 sierpnia 2015, godz. 17:00
Wystawa jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w ramach uroczystych obchodów 90. rocznicy śmierci Władysława Reymonta. Obchody Reymontowskie 2015 służą uczczeniu pamięci i upowszechnieniu sylwetki, biografii i dokonań twórczych tego wielkiego Polaka. Wśród eksponowanych obrazów znajdą się prace Józefa Chełmońskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego.
Kolejne rocznice związane z życiem i twórczością wybitnych pisarzy częstokroć stają się przyczyn - kiem do refleksji nad wartościami uniwersalnymi, jakie niesie ze sobą literatura. Tak jest i w przy - padku spuścizny autora Chłopów. Pytania egzystencjalne zawarte w dziełach Władysława Reymonta, choć minęło już dziewięćdziesiąt lat od śmierci młodopolskiego prozaika, są nadal dla współczesnego czytelnika aktualne. To przede wszystkim refleksja nad podmiotowością, nad swoistym statusem osoby żyjącej na przełomie epok, w dynamicznej i niepewnej rzeczywistości. To także ponadczasowe odniesienie się do uniwersalnych zasad literatury, będących inspiracją dla kolejnego pokolenia twór - ców i czytelników. Samorząd Województwa Dolnośląskiego aktywnie włączył się w cykl przedsięwzięć mających na celu uczczenie 90. rocznicy śmierci wybitnego pisarza. Wystawa zatytułowana „ Chciałem odbu - dować polską duszę” – w hołdzie Władysławowi Stanisławowi Reymontowi, pierwszemu Nobliście niepodległej Polski , której towarzyszy niniejszy katalog, zawiera szereg dzieł malarskich nawiązu - jących tematycznie do twórczości Reymonta. Wśród eksponowanych obrazów znajdziecie Państwo prace między innymi Józefa Chełmońskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Mehoffera, Teodora Axentowicza czy chociażby Leona Wyczółkowskiego. Wielowątkowość ekspozycji znakomicie ilustruje 6 związki malarstwa z literaturą, a przykładem ich nierozerwalności i ponadczasowości jest twórczość wybitnego polskiego noblisty. Wystawa jest także okazją do przedstawienia obrazu polskiej wsi prze - łomu XIX/XX, utrwalonego w legendzie literackiej. Zapraszam i gorąco zachęcam Państwa do odwiedzenia tej wystawy, będącej swoistym pomnikiem działalności literackiej jednego z najwybitniejszych Polaków w historii.
Z poważaniem Cezary Przybylski
Organizator:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Współorganizatorzy:
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Muzeum Miedzi w Legnicy
Prace prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Mecenat:
Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Tadeusz Samborski – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego
Patronat Honorowy
Marcin Zawiła – Prezydent Jeleniej Góry, Tadeusz Krzakowski – Prezydent Legnicy
Wystawa i publikacja dofinansowane zostały ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.